Tel. 5563 Verlang bij kolen geen credïef Ook uw verkoper krijgt dat niet Q Visserij^jqria^ De ongeorganiseerde jeugd bleef ook in Veisen achter BOEKEN bü VAN DORP Kennemer c, Lantaarn De man Zaterdag 26 November 1949 Een dringend beroep op medewerking De afdeling Jeugdzorg van de Ge meentelijke dienst voor Sociale Zaken in Veisen heeft een terugblik gewor pen op alles wat in de afgelopen zo mer werd gedaan door de verschillen de jeugdorganisaties om de jongeren van de straat te houden. De ongeorganiseerde jeugd bleef echter achter, zo constateert men. En juist deze groep heeft het zo hard nodig in een ge meenschap te worden opgenomen. In de vergaderingen van het Comité So ciale Jeugdzorg is meermalen over dit pro bleem gesproken, zo zegt het hoofd van de dienst en men heeft getracht een oplossing te vinden. Deze oplossing is echter alleen mogelijk als allen de handen ineen slaan. Mijns inziens, aldus onze zegsman, neemt men bij de verenigingen een te afwachten de houding aan, in de hoop dat het Comité Sociale Jeugdzorg wel met een plan zal komen en dit dan op eigen houtje zal uit voeren. Teneinde misverstand te voorko men, aldus de leiding, zij vermeld, dat het comité geen apart, eigen wei'k gaat uitvoe ren, maar slechts liet bestaande werk sti muleert, aanvult en daar hulp verleent waar het nodig en mogelijk is. Het comité wil slechts zijn een centraal punt waar men bij elkaar komt om de moeilijkheden en de mogelijkheden met elkander te bespreken. Het uitvoeren van de plannen behoort echter mede tot de taak van de verenigingen en jeugdorgani saties zelf. Bij het uitvoeren van de plan nen kunnen zij ten allen tijde rekenen op de medewerking en hulp van comité-zijde. Elders kan het wel Als men nagaat, zo vervolgt deze zegs man, wat in andere gemeenten is en wordt gedaan door de gezamenlijke jeugdorgani saties om de ongeorganiseerde jeugd op te vangen, dan komt Veisen wel achteraan. De heer Waardenburg wijst dan op dat, wat het „Vacantie Comité Amsterdam 1949" voor de jeugd van de hoofdstad heeft gedaan. De aard van de bezigheden is uiteraard aangepast aan het karakter van de plaats en van het stadsdeel waar men tot organisatie overging. De strijd in Birma-Jungle (Thalia). Deze oorlogsfilm is het zakelijk maar toch met nauw bedwongen gevoeligheid vertelde verslag van een Amerikaanse raid tegen een Japans rhdar-station in de Burmese wil dernis. „Het huis der dapperen" heeft met deze rolprent veel gemeen, maar de span ning is er zo mogelijk nog groter in. De chaotische natuur van het maagdelijke oer woud levert 'telkens weer de beklemmende entourage voor het verhaal, waarin een zwakke groep Amerikaanse parachutisten niet alleen de materiële strijd met de vij and maar ook de zenuwslopende ontmoe ting met de jungle aandurft en de inzin kingen ten spijt als overwinnaar uit het meedogenloze gevecht komt. Enrol Flynn is in een voortreffelijke rol als leider der ex peditie te bewonderen. De tweede speelhelft wordt gevuld met „De Banneling", een fleurige paraphra se op een romance, die koning Karei II van Engeland verondersteld wordt te beleven met een Hollandse boÊrendeern. Koning Karei raakt zo hevig in de ban van het meiske, dat Maria Montez, die als de gra vin van Corteuil wordt gestuurd om hem voor de Franse troon te paaien, geen kans krijgt. Tot zover is dit filmgeval alleen maar vermakelijk, ook al wegens de kijk op ons land, die door de „Universal" ten toon wordt gespreid. Maar als Koning Karei een aantal politieke vijanden op zijn dak krijgt en hij daar zelfs een dodelijk gevecht in een windmolen aan overhoudt, slaat de film geheel naar de kolderkant over, hoe zeer de makers ook met even dodelijke ernst hebben geprobeerd het decorum en <le historische echtheid te bewaren. Nee, Koning Karei trouwt niet met Katie, dat is wel weer consequent. J. F. TAXI! TAXI'. DENNENSTRAAT 12 Als men des zomers begint om de jeugd op te vangen en hen te brengen in „de sfeer van georganiseerd werk", zal het ge makkelijker zijn om hen des winters vast te houden. Zij heeft dan iets geleerd en er varen dat ze er bij hoort en dat ze ook iets kan presteren. Gelukkig, zo merkte de heer Waarden burg op, zijn er bij de niet-georganiseerde jeugd vele kinderen, die zich op de goede manier weten bezig te houden. Men dient de zaak zuiver te zien en niet op te schroeven. Men is bezig van de jeugd een probleem te maken en dan gaat men onwillekeurig in elke niet aangesloten jongen of meisje een mislukkeling zien. Dit is ongetwijfeld overdreven. Het gaat om de jeugd die zich aan baldadigheid of doelloosheid te buiten gaat en die de vrije tijd of op ongepaste wijze of in verveling doorbrengt. Indien ieder, aldus het hoofd van de dienst, die met dergelijke kinderen in aan raking komt deze doorgeeft aan het Co mité Jeugdzorg, zal dit lichaam trachten het kind te brengen waar het behoort. Dit is een belangrijke taak van het comité, dat reeds vele kinderen op deze wijze heeft geholpen. Het aantal is echter, in verhou ding tot de noodkreten die in de gemeente weerklinken, veel te gering. Deze taak is er voor alle leden van het comité; vele van hen staan immers midden tussen de jeugd en mij dunkt, dat er in hun omge ving ook wel eens iets gebeurt dat nodij onder de aandacht van het comité dient te worden gebracht. Kom met plannen, zo zegt de heer Waar denburg. Zijn er moeilijkheden of ziet ge mogelijkheden, wendt u dan tot het comité. Mogelijk kunnen uw plannen ten uitvoer worden gebracht. Ik doe, zo eindigt de heer Waardenburg, nog'eens een beroep op aller medewerking en geeft de daarvoor in aanmerking ko mende kinderen bij het comité op. Eéndags-bazar van „Samenwerking" Zoals elk jaar gewoonte is geworden, wordt ook nu weer een ééndags-bazar ge houden door de Oud-Katholieke Dames- vereniging „Samenwerking", waarin be halve de verkoop van verschillende zelf vervaardigde goederen en de gelegenheid deel te nemen aan enige attracties voor kinderen ook een theeschenkerij een plaatsje zal vinden. Deze bazar wordt Dinsdagmiddag te drie uur door pastoor C. F. Nieuwenhuyzen geopend in 't Oud-Katholieke Verenigings gebouw. Installatie van pastoor De Rijk te Egmond Pastoor D. N. de Rijk, die per 14 Novem ber werd benoemd in de Oud-Katholieke gemeente van de H. Agnes te Egmond aan Zee en die tot 1 November kapelaan was van de IJmuidense gemeente, zal Zondag morgen worden geïnstalleerd. De installatie geschiedt door de bisschop van Haarlem, mgr. j. van der Oord. VELSEN-HELDER Het elftal van de voetbalvereniging „Veisen" dat Zondag tegen „Helder" in het strijdperk zal treden ziet er als volgt uit: doel: Demmers; achter: Kuipers en Tromp; midden: Tromp, Van Bugnum en Maar schalk; voor: Braam, Kramer, Bakkum, Iioogedijk en Wijker. Velsen-Noord Van de V.G.Z.-tafeltennissers Van de gespeelde tafeltenniswedstrijden der vereniging „VGZ" werd die van het eerste herenteam tegen Prowano 3 niet gespeeld wegens ziekte van de Bloemen- zodat deze wedstrijd is uitgesteld tot 13 December. Na de nederlaag van de vorige week wist het tweede VGZ-herenteam nu op beide punten beslag te leggen door een stevige overwinning' op HBC. Een aarze lend begin van de Velsense ploeg (2-1) werd gevolgd door een grotere actie en na acht partijen was een 6-2 voorsprong be reikt. Toen deed VGZ 2 het wat rustiger, waardoor de eindstand 7-3 werd. De dames stonden voor een moeilijke taak tegen de sterke Haarlemse Winfried- zusters. Het begin was hoopvol toen na vier par tijen de stand nog gelijk (2-2) was. Win- fried echter kwam sterk opzetten en toen wreekte zich het te kort aan wedstrijd routine bij de VGZ-dames. De eindstand werd 2-8. Volgende week worden gespeeld: dames Heemstede 3-VGZ 1 en heren Hotac 3- VGZ 1. Grote belangstelling voor „bedelavond" Ten behoeve van alle verenigingen in de Ned. Hervormde Gemeente van Veisen is Vrijdag door de Verenigingsraad in de Christelijke school aan de Van Langeveld- straat een zogenaamde „bedelavond" ge houden. Hiervoor was cle belangstelling voor ouderen en jeugd zó groot, dat er in de overigens ruime gymnastiekzaal nau welijks plaats was om allen onder te I brengen. De leiding berustte bij de heer J. Spek, voorzitter van de Verenigingsraad, die liet openen met gezang 112 en gebed. Hij toon de zich verheugd over de grote opkomst. Het Hervormd kerkkoor onder leiding van de heer A. Verschoor zong vervolgens met de aanwezigen gezang 184. De causerie over de binnenvaart, welke ds. Terlaak Poot uit Den Haag als alge meen scheepvaartpredikant zou houden, wist hij te transformeren in een geestig babbeltje over de arbeid onder schippers, zeevarenden en vissers. Hij stipte hierbij aan, dat Velsen-Noord dit werk en de schippers ook reeds kent, door de instuif- avonden, die des Zaterdags in de Christe lijke school worden gehouden en waar voor de heer Marion, Ladderbeekstx-aat het contactadres is. Naast luim plaatste de spreker ook een ernstig woord en fyj verhaalde van een naar oud bijgeloof bestaand rotseiland in de Atlantische Oceaan, dat gevaarlijke krachten in zich borg. Hij vergeleek dit eiland met de wereldse eilanden in velerlei vorm, waarheen de mensen op de levenszee vaak worden ge- trokken om dan wrak te slaan. Teneinde de zeevarenden van zulk een ondergang te redden heeft het bureau der Algeneme Ncd. Hervox-mde Synode voor de scheep vaart thans reeds in dertig buitenlaxxdse havens een instuif voor zeevarenden. In de pauze bestond voor alle aanwezi gen gelegenheid om zich met verschillende attracties te vermaken, onder andere met sjoelen, koekhappen, grabbelton, speer werpen, rad van avontuur en nog meei*. Behalve een theeschenkerij en de verkoop van oliebollen, was er nog een verloting vaix een huiskamerlamp. Een buikspreker, de mondorgelclub „Monica's" en een geestige sketch van de toneelgroep besloten de zeer geslaagde .bedelavond". Uit het „Watervliet"-kamp De opmars van Watervliet's eei'ste korf baltwaalftal naar het kampioenschap van de derde klas KNKB is door het uitstel van de wedstrijd tegen DSV te Bussum, die voor hedenmiddag was vastgesteld, voorlopig opgeschort tot 11 December. Dan wordt te Amsterdam de wedstrijd gespeeld tegexx OBZB. Het 'tweede twaalftal van „Watervliet", dat er steeds beter in komt zal het Zondag echter niet gemakkelijk hebbeix al wordt er thxxis gespeeld. Amstelodamum 2 spreekt in de resèrve-klas van de KNKB 'n hartig woordje xnee en dat zullen de groen-gelen wel merken. Watervliet 2 komt uit met de dames: D. Dubbelman, G. Kluft, D. Schelling, S. Sanders, H. Voerman, T. Waagmeester en de heren W. Berghuis, A. de Vries, F. Vos, M. Veerbeek, T. Heistra exx E. v. Lange. Verder worden gespeeld: Watervliet 4- Oosthoek 3 en Oosthoek 4-Watervliet 5. Zaterdagmiddag spelen de adspiranten Sport Vereent A-Watervliet A. Twee voetbalwedstrijden voor „Noord" Daar „Kinheim" Zondag vrij iskrijgt „Noord" slechts twee wedstx-ijden, waarbij de „Bi-eesapei-s" op „Watervliet" een ont moeting hebben met DSS uit Haarlem. WB heeft met Michel als x-echtsbuiten en Both als midvoor weer een volledige ploeg en verschijnt met: C. v. Veelen; R. Meyer en D. Schriemer; G. v. d. Veldt, M. Arisz en M. de Boer; N. Michel, H. Vex-s- wijveren, A. Both, P. Helder en P. I-Iooy- donk. De IEV'ers gaat het nog steeds niet voor de wind met het elftal, dat maar niet tegen de competitie schijnt te zijn opge- wasseix en door enige flinke nedexdagen al aardig in het gebied der rode lantaarn is terecht gekomen. Voor de wedstx-ijd tegen Vliegende Vogels in Haaxdem heeft de elftalcommissie maar weer eens een radicale verandexdng onder de ter beschik king staande spelers en vxdjwel vaste ploeg aangebracht. Het is en blijft'probe ren. De linksachter Michel vex'huist thans helemaal naar de vleugel, waarbij hij De Vries naast zich krijgt en Niesten maar weer midvoor is geworden. De andere binnenspeler Verkooyen is rechtsbuiten geplaatst en spil Vaix den Bex-ghe ruilde met Slotemaker, de linkshalf. Of het nu beter lukken zal? IEV vertrekt thans met W. v. Tuixen; J. Schavemaker en J. v. d. Vlies; J. Witte brood, S. Slotemaker en P. v. d. Berghe; C. Vex-kooyen, Th. Koek, J. Niesten, G. de Vries en W. Michel. Excursie van melkslijters De directie van de melkinrichting „Vei sen" heeft alle slijtei's, welke de melkpro ducten van^ haar bedrijf betx-ekken, Dins dagmiddag'uitgenodigd voor een bezoek aan de fabx'ieken te Velsen-Noord en IJmuiden. Het voornemen bestaat om des avonds in hotel „Ter Burg" te Beverwijk bijeen te komen. Aanvoer van grondstoffen Voor de papiex'fabriek Van Gelder Zonen zijn Vrijdag twee zeeschepen aangekomen met gx'ondstoffen. Het Noorse s.s. „Rensvik" bracht van Trondjhemfjord (Noorwegen) een lading van. 600 ton houtstof aan en het Zweedse „Gudur" kwam via Amsterdam met 360 ton cellulose uit Zweden, bestemd voor zustei'fabrieken. SCHEEPVAART IJMUIDEN Vx'ijdag 25 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Rosa van Londen. Jupiter van Hamburg; Berend N van Tyne! Rensvik van Launsness: Berkelstroom van Hull. Bx-itish Confidena van Abadan. Old- ambt van Stettin. Nobe van Rotterdam. Sundsvall van Gent. Banka van Newcastle. Emergo van Stettin. Stad Dordrecht van Stettin. Ratay van Swansea. Vertrokken zijn: Metra naar Emden. Phoe nix naar Emden. Breda naar Valparaiso. Nijmegen naar Rotterdam. Violette Erica n. Rottei-dam, Roy naar Lulea. Hildegax-d naar Abo. Ruder naar Rotterdam. Zeus naar Hox-ssens, Granfors naar Oslo. Cremona naar Londen. Myrat naar Esbjex-g. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvissery Noordzee Maandag 14 November: stoomtrawler Jacoba IJM 21. Motortrawler Allan Water IJM 34. Dinsdag 15 November: stoomtrawler Mary IJM 61; Bloemendaal IJM 71. Woensdag 16 November: stoomtrawler Zee- landia IJM 38. Motorti-awler Shamrock IJM 129. Dondei-dag 17 November: stoomtrawler Assan Reis IJM 42; Flamingo IJM 25; Norma Maria" IJM 6; De Hoop IJM 73. Motox-trawler Dii'kje RO 53. Vrijdag 18 November: stoomtrawler Vios I IJM 24. Motorlogger Bruinvis RO 1. Zaterdag 19 November: motox-trawler Excelsior III KW 76. Dinsdag 22 November: stoomtrawler Haar lem IJM 9; Vikingbank IJM 183. Motortrawler Thorina IJM 33; Medan IJM 57. Motorlogger Heemstede IJM 53; Arie Nico KW 17; Cornelis KW 24; Floris KW 59; Elizabeth KW 64; Saturnus KW 69; Jan KW 84; Willempje KW 89; Alida KW 91; De Vrouw Dirkje KW 104; Jacoba KW 107; Ge broeders KW 108; Petronella KW 12o: De Vier Gezusters KW 162; Gebroeders KW 166; Aleida KW 169; Drie Gebroeders HD 79. Woensdag 23 November: stoomti-awler Claes Compaen IJM 41; Sumatra IJM 62; Bergen IJ M16; En Avant IJM 8. Motortrawler Johannes Polderman IJM 20. Motorlogger De Verwachting KW 28. Donderdag 24 November: stoomtrawler Simon de Danser IJM 43: Petten IJM 49. Motortrawler Batavia IJM 99; Claesje RO 46. Motorlogger Adjowico RO 9. Vrijdag 25 November: stoomtrawler Klaas Wijker IJM 85. Trawlvisserü Barentszee Zaterdag 5 November: stoomtrawler Tzon- ne SCH 93. Woensdag 9 November: stoomtrawler Her man SCH 92. Maandag 14 November: stoomtrawler Abraham SCH 91. Haringdrüfnetvisserij Woensdag 9 November: motox-logger Annie KW 54; Wilhelmina V KW 144. Donderdag 10 November: motorlogger Elizabeth KW 49; Maria Jacoba KW 73. Vrijdag 11 November: motorlogger Mar- tenshoek IJM 283; Eendracht KW 168. Maandag 14 November: motorlogger Mr. Dix-k Donker Curtius KW 2; Fierman Eduard KW 5: Hubertha Gerarda KW 9; Machiel KW 33; Bali KW 129; Wilhelmina II KW 138; Nederland IV KW 167. Dinsdag 15 November: stoomlogger Robert William KW 123. Motorlogger De Arend KW 7; Hollandia KW 18; Orion KW 22; Margaretha en Maria KW 23; Sakina KW 32; Jan KW 50; Volhar ding KW 65; Excelsior II KW 78; Zeemeeuw KW 170; Everdina Jacomina KW 173. Woensdag 16 November: motorlogger Rijn mond IV KW 15. Donderdag 17 November: motox-logger Ne derland VI KW 37; Volharding KW 65. Vrijdag 18 November: motorlogger Suma tra KW 86; Voorwaarts KW 140. Zaterdag 19 November: motorlogger Ber tha KW 38; Nederland VII KW 130. Maandag 21 Novexnber: motorlogger Mar tha IJM 74; Cornelis de Boer Jr. IJM 268; Wilhelmina I KW 25; Rijnmond II KW 43; Cornelis Marinus KW 48; Saturnus KW 69; Nelly Maria KW 70; Zeezwaluw KW 83; Sumatra KW 86; Java KW 159. Dinsdag 22 November: motox-logger Piet Vakgroep Detailhandel in Brandstoffen (Adv.) N Van de Sinten Twee winkeliers hebben Lam- penier geschreven over zijn Sinterklaas-mijmering en de ene juicht dat het hem wél is: „hoe minder Sinterklazen hoe beter" en „op voor de gecen traliseerde Sinterklaas, wan neer er nog iets van de sfeer gered wil worden". De ander toornt: „De vrije Sinterklaas moet gehandhaafd blijven" en hij geeft Lampenïer een schrobbering omdat die „de persoonlijke rechten aantast". Der blax-eii gladheid Er past alle weggebruikers te wiel een bedankje aan de Vel sense gemeentereiniging, die zo nauwgezet de vallende- bla ren van de straat en weg ver wijdert. In Bloemendaal is het mogelijk een slippertje te ma ken; in Veisen wordt zulks moeilijk gemaakt door de man nen, die voortduiend de oogst van de hei*fst opvegen en in hun karretje stoppen. Compliment Er zijn lieden op dit onder maanse, die mismoedige taal uitslaan zolang zij het leven hebben. De eeuwige moppe- raars. Deze categorie wordt aangeraden het Noordzee kanaal per hélicoptère te pas seren, want voorwaar: zij mochten eens gaan fulmineren tegen de pont en haai' gebre ken. Hun tegenvoeters, de op timisten zien echter eerst de kleine lichtpunten van het leven en dus ook van de pont. Zij zullen zich vex-heugen over de prettige pontbazen en de vx-iendelijke agenten ter weei's- zijden van dit kanaal. Deze lieden hebben op één na de slechtste betrekking van Ne derland (minister van finan ciën is nog ondankbaarder) en dat zij desniettemin hun gou den humeur bewaren, is een compliment waard. Displaced kleuters De Velsense kleuters hebben hun scholen niet mee. Dat is wel gebleken. Daar kunnen de besturen dezer scholen niets aan doen, want ze zouden het stuk voor stuk liever anders zien. Maar zo meldt Lam- peniersknecht in en om de kleuterschool aan de Sant- poortse Wiistelaan is wel te merken, dat hier een gunstige uitzondering op de droeve regel wordt vertoond. En. of dat nu in de krant mag, want anders zou iedereen denkenStil maar, het staat er al. In de gouden gloria Woensdag 21 December gaat de vlag uit aan de Frans Schu- bertlaan in Heemstede, want dan viert het echtpaar L. J. v. 't Kaav-Allan het gouden huwelijksfeest. Wat die Heem- steedse vlag met Veisen te ma ken heeft? Dat zit zo: meneer van het Kaar is oud-procura- tiehouder bij Van Gelder en woonde alle vijftig jax-en in Veisen; hij kwam er toen het kantoox-personeel van Van Gel der nog maar zegge en schrijve drie personen telde. De 74- jarige bruigom is dus oud procuratiehouder en zijn bruid kent de fabx'iek ook door en door: zuster van de commissa- l-is N. F. Allan. Tussen 10 en 20 December is er gelegenheid tot feliciteren. Dat wordt vast druk. Retourtje Amsterdam Een hondeneigenaar in IJmuiden-Oost kon zijn mak ker niet langer houden en zocht dus om een nieuwe baas. In Amsterdam ontfermde zich een inwoner van de Colijn- straat over de hond, die er per trein en tram naar toe werd gebracht. Vijf dagen na dato kwam de logé met de tong uit de bek maar hoogst gelukkig in IJmuri den terug. Zómertje De frambozenstruik in de tuin van de familie Van der Klok aan de Princestraat in Velsen-Noord heeft de zomer in de kruin. Zij rijpt zowaar nog op de 26e November, als of er geen kalender aan de wand hangt. Wat een zómertje lezers. Om bruin bij te worden. Uit de vaart genomen. De Adel is voorlopig uit de vaart genomen Dpk manning heeft vacantie gekregen en on u6' schip worden enige reparaties verricht „Herman" naar Engeland. Naar vex-nemen zal de „Herman" na zijn W J Zee-reis in Engeland gaan markten 6 Voor de Vrijdagmarkt waren er pp trawlers. Verse vis werd alleen door seh ten aangevoerd waaronder kotters wa rnet zèèr grote tongvangsten. Door deT" port van de tongvis worden uitstekende fc sommingen gemaakt door alle kustviie Verse haring kwam er.van een vijftal ln gers. Er heerst een grote bedrijvigheid dn de haring-export naar Duitsiand en T prijs liep weer tot 27,— per kist van X kilo op. au Goed en slecht. Zo goed als de uit komsten van de drijfnetvissers zijn slecht is het met de uitkomsten van 11 trawlervloot gesteld. Qe Voor de Maandag markt wordt pp grote drukte verwacht. De Tzonne Tarni?1 (IJm... 21) Allan Water (IJm. 34) S (Urn. 61) en Bloemendaal komen'en k week-trawlloggers met verse vis en etl 10-tal kotters met tongvangsten worden verwacht. Van de haringvloot is reeds Za terdagmiddag een groot aantal loggers të verwachten die Maandag op de eerste los. beurt azen. De Vertrouwen (Kw. 6) had in A, nacht van Donderdag op Vrijdag een'lor" tuinlxjk „schot". De vleet was geheel vol eiï uit 85 netten werden Zaterdagmorgen 800 kisten haring gelost. De hulp van een maat schappij-logger, de Kw. 9 voor de overige 15 netten moest worden ingeroepen omr.o» 150 kisten „scheep" te halen. Deze fortuin^ lijke nacht levex'de een 1 rond ƒ20.000op. WATT WATERMAN PARKER SWAN M. STRÏJLAND SCHOTERWEG 5-7 KANTOORARTIKELEN TECHN. TEKENMATERIALEN en Leendert Huibert KW 3; Vertrouwen KW 6; Margaretha en Maria KW 23; Noordzee KW 47; Neptunus KW 45; Albatros KW 68' Rijnmond V KW 110; De Vrouw Jacoba KW 122; Kees KW 124; Borneo KW 127- Baf KW 129; Katwijk III KW 161; Ondernémm» KW 175; Karei Doorman KW 227. Donderdag 24 November: motorlogger Anna en Cox'nelia KW 14; Wilhelmina I KW 25; Helena KW 39; Rijnmond I KW 42; Voor uit KW 151. BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSSCHEPEN Binnengekomen 25 November: RO 15 Antje, met vis vertrokken 12 Nov. Uitgevaren: Geen. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 24 op 25 November Uit halve vleet: KW 20 met 3 k; KW 9 met 40 k.: KW 14-met 30 k.; KW 3 met 30 k KW 5 met 40 k.; KW 110 met 40 k: KW 140 met 120 k.; KW 42 met 10 k; KW 54 met 12 k.; KW 173 met 5 k.; KW 47 rnte 15 k.; KW 168 met 9 k.; IJM 74 met 50 k.; KW 175 met 20 k.; KW 44 met 6 k.; KW 127 met 34 k.; KW 43 met 6 k.; KW 45 met 2 k; KW 50 met 15 k.; KW 22 met 50 k.; KW 170 met 12 k; KW 167 met 17 k.; KW 68 met 20 k.; KW 151 met 20 k.; KW 144 met 15 k; KW 130 met 10 k.; KW 86 met 35 lc. KW 37 met 40 k.; KW 83 met 10 k.; KW 227 met 20 k.; KW 67 met 5 k.; KW 159 met 10 k.; KW 38 met 1 k.; KW 129 met 15 k.; KW 18 met 6 k.; KW 70 met 17 k.; KW 78 met 12 k.; KW 33 met 5 k.; KW 138 met 15 k.; KW 73 met 15 k; KW 25 met 30 k.; KW 23 met 15 k; IJM 283 met 7 k.; IJM 268 met 30 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 20 kantjes Scheveningen: 20 kantjes Katwijk: 20 kantjes „Zuiderkruis" met troepen op de thuisreis Vrijdagmorgen is het troepentransport schip „Zuiderkruis" uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken met aan boord het derde garde-regiment „Prinses Irene", het tweede regiment veldartillerie en con tingenten van de militaire politie, de ma rine en de mariniers. Particulier secretaris van de Koningin Tot particulier secretaris van de Ko- ningin is met ingang van 15 Januari naas. mevrouw Smitt Avis, die de functie van particulier secretaresse vervult, benoemd de heer W. J. baron van Heeckeren van LAMPENÏER' Molecaten. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 26) Wat heb je? Je riep iets in je slaap. Wat zei ik? Je riep: Nee.neenee. Ik droomde. Vertel me ervan. Wel, het is een zonderlinge droom, die ik zo nu en dan heb. Er komt altijd in voox-, dat ik drie stoeptreden oploop, die leiden naar «een huis met een oude eikenhouten deur, en dan ga ik door een hall, met een trap recht omhoog. De hall is betimmerd en deze betimmering loopt tot helemaal boven aan de trap. Er han gen diverse schilderijen. Eén is van een vrouw in een rose jurk. De trap heeft gebeeldhouwde ornamenten, de symbolen van de vier evangelisten, beneden een os en een leeuw, en bovenaan een aldelaar en een mannenfiguur. Hij hield plotseling op. Katherine, dat heb ik me nog nooit eerder hei'innerd. Begi-ijp je, het was wel in de droom, maar als ik wakker werd, was alles weg. -Maar nu zie ik het voor me. Dat is wonderlijk, nietwaar? Ik weet het niet..,». Ik herinnerde me altijd wel, dat ik die stoeptreden opliep en het huis bin nenging en dat ik het gevoel had gehad van thuis te komen. Maar nu zie ik die andere dingen ook voor me. Geloof je, dat het misschien iets is, dat echt bestaat en dat ik me in mijn droom herinner? Ze streek met haar wang langs zijn haar en vroeg: Voel je het zo? Ik weet het niet. Alles was altijd goed, tot dit keei*. Wat gebeurde er dan? Wel, in de regel ga ik het huis bin nen en loop ik de trap op en dan word ik wakker. Het lijkt niet veel bijzonders, maar het gaf me altijd een gelukkig gevoel. Dit keer ging alles verkeerd. Drie van de gebeeldhouwde trapfigux-en verander den in houten beesten van me en de man nenfiguur werd meneer Tattlecombe. En toen werd alles vreselijk, want er kwamen drie mensen door de deur dwars er door heen want de deur bleef gesloten. Twee mannen, met gezichten die volge- smeerd leken met rose verf uit de werk plaats, zonder enige gelaatsuitdrukking, en in hun midden juffrouw Jones, die ik ont moette, toen ik naar de firma Eversley ging. Katherine slaakte een uitx-oep. Wat is er? vroeg William. Ik vond het zo'n luguber verbaal. Inderdaad, maar ik werd gelukkig op dat moment wakkei-, en laten we er maar niet meer over piekex-en. Ik houd van je! Heus? Ja, en ik heb het gevoel alsof ik altijd van je gehouden heb. HOOFDSTUK XIX. Op Maandagmorgen gingen^ ze weer aan het werk. Ze werden op vrij wrange wijze door juffrouw Cole gelukgewenst. Het is wel zeer plotseling, dit huwelijk. En volkomen onverwacht! Maar juffrouw Bastable heeft me verteld, dat ze bij de plechtigheid is geweest. En mevrouw Salt ook. Ik had werkelijk geen idee van wat er aaix de hand was, toen u beiden de Zatex-dagmiddag vrij nam. Als het erg druk was geweest, had ik niet geweten, wat te beginnen. Dit zei juffrouw Cole, die altijd gewei gerd had hulp erbij te nemen! Ze wenste hun toe, dat ze zeer gelukkig zouden wor den, maar haar toon duidde erop, dat ze het ex'gste vreesde. Het jonge paar vertrok met een opge lucht gezicht naar de Werkplaats. Om elf uur belde mevrouw Salt op om te vertel len, dat meneer Tattlecombe die middag thuis zou komen. Ze gaf geen verdere uitleg maar deelde enkel mede, dat hij een taxi had besteld om half drie en dat ze haar broer natuurlijk zelf thuis zou bren gen. Deze gebeurtenis leidde juffrouw Cole's aandacht enigszins af en juffrouw Bastable begon onmiddellijk met koorts achtige .haast vooibereidingen te treffen voor een waardige ontvangst. Meneer Tattlecombe arriyeerde met een opgeruimd gezicht om 4 uur in de middag. Hij omhelsde zijn zustex', bedankte haar voor alles wat ze voor hem had gedaan, maar vroeg haar niet om nog wat te blij ven. William hielp hem de trap op naar boven, schoof een bankje bij voor zijn been en spreidde een plaid uit, terwijl hij meneer Tatilecombe's opmex-kingen over Emily Salt aanhoorde: Ze luistert aan de deur, zei Abel, terwijl hij net zo ver ontwaardigd keek als hij in William's droom gedaan had. Ik heb het altijd wel gedacht, maar ik heb haar nu op hetex-daad betrapt. Dat gebeurde gisteravond, nadat Abby uit de kei-k terug was gekomen. Ik zat met haar te px'aten over jouw huwe lijk en natuurlijk kwamen we toen ook op mijn testament, waarin ik jou de zaak nalaat. William begon: Ik hoop, dat mevrouw Saltmaar meneer Tattlecombe hief een hand op en vei-volgde: Abby vindt het best. is een goed mens, zoals ik je al eerder gezegd heb. Maar Emily Salt, dat is een lelijkex'd! Er gloeiden twee rode vlekken op zijn wangen. Emily Salt is niet meer familie van mij dan ze van jou is. Spreek niet over dat testament in tegenwoordigheid van Emily, zei m'n zus ter. Dat heb ik nooit gedaan en ben ik ook niet van plan, antwoordde ik haar. Wel, zei ze, Emily weet er toch iets van en ze is erdoor van streek. Wat gaat het haar aan en waar windt ze zich over op? vroeg ik. Laat ze zich met haar eigen zaken bemoeien, daar heeft ze voldoende aan. Ze hoeft zich niets van de mijne aan te trekken. Abel had het kennelijk heel prettig gevonden dit te zeggen. Hij had er al lang op gewacht zich eens uit te kunnexx spreken over Emily Salt. Abby had er stilletjes bij gezeten met neergeslagen ogen. Ze had niets gezegd, omdat er niets tegen in te brengen viel. Hij legde dit William uitvoerig uit. De dokter was er Zaterdag geweest en had gezegd, dat ik m'n been moest gaan gebruiken. Ik stond dus op en strom pelde wat rond. Het ging niet goed, maar j ook niet slecht. Wat ik zeggen wil, is dat ik dicht bij de kamerdeur kwam, en toen j opeens de trap hoorde kraken. Er is één I trede, die kraakt. Abby is wat hardhorig, i maar ik gelukkig niet. Ik had verder geen I geluid vernomen, en ik kreeg de overtui- ging, dat Emily daar achter de deur rond- I sloop. Ik begon opnieuw te praten en ik verhief mijn stem enigszins, omdat ik het i jammer vond, dat ze iets zou missen. Ik zei, dat ik me wel eens afvroeg, of ooit ontdekt zou worden, wie jij eigenlijk was. En toen maakte ik opeens de deur open j en Emily viel bijna tegen me aan. Stond ze tegen die deur geleund? Abel knikte. Inderdaad, met haar hand op de deurknop, stond ze daar te luisteren. Gelukkig voor m'n been, viel ze j niet bovenop me. William trachtte zijn gezicht in de plooi te houden. Wat hebt u toen gedaan, meneer Tattlecombe? Ik heb gezegd: Je kunt alles veel beter horen, als je binnenkomt, Emily 1 Salt. Ze staarde me aan, op de manier, zoals zij dat doen kan en zei, dat ze op het punt stond binnen te komen. Ik zei haar wat ik yan haar dacht. Je staat aan de deur te luisteren, zei ik, en dit is niet de eerste keer, dat je dat doet. Als je er maar aan denkt, juffrouw Salt, dat je je handen van mijn zaken afhoudt! j Op dat moment kwam Abby op me af en wilde me in mijn stoel terugdringen. Kom Emily, begon ze, maar toen raakte J Emily haar bezinning kwijt. Ik heb nog j nooit zoiets meegemaakt. Ze schreeuwde j als een wild beest en gilde, dat ik Abby tekort deed. En wat gaat jou dat aan, als dat zo zou zijn? vroeg ik haar en ik zou 1 nog heel wat meer hebben gezegd, als m'n been in een betex-e toestand was ge weest. Toen ik weer in mijn stoel Mi, nam Abby Emily met zich mee de kamer uit. Ik hoorde haar alsmaar schreeuwen, terwijl ze naar beneden gebracht wera- Meneer Tattlecombe.... Abel hief z'n hand in een gebaar omhoog. Als je iets over m'n testament wu zeggen, houd het dan voor je. Ik.benf"£ met mezelf eens en Abby vindt net.ons best. Wat Emily Salt aangaat, diebeS in een inrichting thuis en dat heb ikADOï ook gezegd, toen ze weer boven kwanx We kregen er geen woorden over, ma als ik daar was blijven logeren, dan zo dat op de duur toch niet te vermjJ° zijn geweest en, daarom heb ik besioi weer hier terug te komen eh.die foto boven de schoorsteenman tel hangt scheef, en ik zie ook, dat twee foto-albums van plaats verwis zijn: die met de vergulde hoeken m daar achter op de tafel liggen. Hij keek critisch toe, hoe William en ander in orde bracht. Het meuDU y hier was niet zo mooi als dat bij Salt. Het vloerkleed was tamelijk ven ten en de stoelbedekking was sm°ezTj0 Maar hij was tenminste weer thuis, ue boven de schoorsteenmantel was een groting van zijn trouwfoto hij een stige jongeman in een slechtzitteno p en zij, Mary, een onopvallend het J meisje met ballonmouwen en een as welijk hoedje op. Deze meubels na ze indertijd samen gekocht. Hij k goedkeurend, terwijl hij onx zien keek, en zei: Nergens is het zo D als in je eigen huis, William. (Wordt vervolg*)'

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6