MOOY Het Hek van de Dam. Taxi tel 4333 WRINGERS De „Oostzee": een buitenbeentje onder de vijf „Siratb'-boten Predikbeurten DRY CLEANING OLD CLOTHES NEW Acht grote trawlers opgelegd en er volgen zeker meer Zaterdag 26 November 1949 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Nu ergens in de haringhaven NA PLANTEYDT, die in 1901 een paai' „Strath"-boten uit Aberdeen „impor teerde" verschenen in 1913 nog vijf traw lers, waarvan de namen eveneens met Strath" begonnen. Zij werden gekocht van de Aberdeen Steam Trawling Fishing Co Ld, dir. John -Brown, gevestigd te Aber deen, welke maatschappij in 1911 26 stoom trawlers in de vaart had. De Strathnaver (A 549) en de Strathleven (A 430) gingen behoren aan de N.V. Zeevisserij Mij. Viribus Unitis, directeuren de heren Elskamp en Hellinga en kregen respect, de namen Henriette Elise (IJM 147) en Pieter Cornelis (IJM 150). Op eerstgenoemd vaartuig werd C. Blok schipper en het andere kwam onder com mando van W. Stoker. Dit waren er twee, de drie andere Strathtay, Strathcona en Strathc.lyde werden het eigendom van de onder directie van W. J. Xermer staan de N.V. Zeevisserij Mij. Vigor I, II en III. De namen veranderden in: Beatrice (IJM 118), Bertha (IJM 121) en Louisa (IJM 122). Wat bouw en inrichting betreft waren de schepen aan elkaar gelijk. Er zat wel enig verschil in de inhoud en de afmetingen, maar dat is van geen betekenis. De oudste van dit vijftal is de Bertha geweest, welke jn 1900 werd gebouwd. De jongste, die van 1902 is, is de Oostzee (IJM 147). Dit schip kunnen we dus beschouwen als een nakomertje en wat de werf betreft tevens als een buitenbeentje, want de Oost zee is afkomstig van de werf van Mackie Thomson te Glasgow, terwijl de andere vier hun „geboortegrond" hebben gehad in Aberdeen bij Hall, Russell Co Ld. Ook deze schepen zijn tijdens hun be staan in IJmuiden van hand tot hand ge gaan. De Henriette Elise en de Pieter Cor nelis vinden we eerst in 1922 bij een andere rederij en wel bij De Vem. Alleen de Pieter Cornelis kreeg een andere naam om ver warring met de IJM 146. die dezelfde naam droeg, te voorkomen. Nieuwe naam: Som- melsdijk (IJM 150). Dit heeft maar heel kort geduurd, want in 1923 treffen we deze twee schepen onder andere namen aan bij de Oceaan Visserij Mij. (dir. de heer L. Al- lard). Bijna tot het einde van het bestaan van deze maatschappij hebben ze daaraan behoord onder de namen Kijkduin (IJM 147) en Kamperduin (IJM 150) en toe vallig werd in 1923 het hele vijftal verenigd, want de Beatrice, Bertha en Louisa behoor den van die tijd af bok aan de „Oceaan". Geboorte van de Oostzee De Kijkduin is de eerste geweest die de Mij. Oceaan verliet en wel in 1928 door heeft pracht St. Nicolaascadeaux Sportkleding - Voetbalschoenen - Een uit gebreide collectie luxe lederwaren. DIRK HARTOGHDWARSSTRAAT 24 (Deelnemer Klokjes-actie) IJMUIDEN Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10.30 u.: ds. D. C. van Wijngaarden (le advent); 7 uur: ds. G. Lans van Amsterdam, Jeugddienst. Geref. Kerk, Kanaalstraat, 9 uur: ds. J. van Buuren; 3.30. uur: ds. R. D. Beuke- ma. Geref. Kerk (art. 31 K.O.), 10 uur en 5 uur: ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk, 10 en 4 uur: ds. L. Kleisen, Legerpredilcant. Doopsgezinde Gemeente, Koffiekamer Westerveld, 7,30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 9.45 uur: Heilige dienst (radio-uitzending); 19 uur: Ves pers; Woensdag 19.30 uur: Heilige Dienst (Jeugddienst). Leger des Heils, 10 uur: Heiligingssa menkomst; 7 uur: Openluchtmeeting; 8 uur: Verlossingssamenkomst. Diensten onder leiding van kapitein P. Vons. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 uur: ds. J. v. d. Wiel, 7 uur: ds. M. Groenenberg van Amsterdam. Geref. Kerk (Goede Herderkerk), 9 uur: ds. R. D. Beukema; 4.30 uur: ds. J. van Buuren. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: Prof. dr. J. N. Sevenster van Am sterdam. Verg. v. Gelovigen, 10 uur: Eredienst. Vrije Evangelisatie, 10 uur: de heer H. Huson van Dordrecht. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Westerveld, 10.30 uur: ds. R. D. Beukema. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink, 7 uur (school Langeveldstraat). de heer H. Wallenburg, bizondere dienst. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 uur en 4.30 uur: ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK: Doopsgezinde Kerk, 10 uur: dr. Alb. Vis. Mayanatha, 10 uur: de heer J. Pere boom uit Ede. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst. 7.15 uur: Openluchtsamen komst. 8 uur: Verlossingssamenkomst. Leiding: luitenant L. Veeninga. BEVERWIJK Grote Kerk: v.m. 10 uur: ds. J. O. Norel. Lopulierenlaan: v.m. 10 uur: ds. W. Oorthuys; n.m. 7 uur: ds. W. Oorthuys. Wijk aan Zee: v.m. 10 uur: ds. J. D. Jansen. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: dr. A. Trouw van Den Haag. De Toorts, 10 uur: ds. J. ter Schegget van Amsterdam. Kapel, 10 uur: ds. Joh. Bronsgeest van Haarlem: 5 uur: ds. A. D. Meeter van Amsterdam. Geref. Kerk, 9.30 uur en 5 uur: ds. G. Toornvliet van Leiden. Geref. Kerk (arf. 31 K.O.), 9.30 uur en 5 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel: 3 p. m. Evensong, followed by Holy Com munion, Rev. R. O. Tasker. aankoop van de heren J. Frater Smid G. Prins, die het schip aan de Witte Zee (IJM 26), Zwarte Zee (IJM 27) en Rode Zee (IJM 41) toevoegden onder de naam Oostzee (IJM 147), onder welke naam men het nu nog kan vinden ergens in de Haring haven. Op de foto verlaat dit nu 47 jaar oude schip de Visserhaven in een tijd, n.l. Mei 1948, toen het opleggen van dit soort sche pen al dreigde. Met zijn 182 ton bruto en 63 netto inhoud, 33,54 m lengte, 6,66 m breedte en 3.50 m holte is het jarenlang een der beste trawlers van dit type geweest. Het vaartuig heeft de oorlog doorgebracht in Engeland en er is geen marineschip van gemaakt. Onder het nummer 214 beoefen de het de visserij in de oorlogstijd en nog enkele jaren daarna. En wat is er van de andere vier oor spronkelijke „Strath"-boten geworden? Na de liquidatie van de Mij. Oceaan zijn ze bij De Vem gekomen en op de Beatrice na werden zij in 1936 gesloopt. De Beatrice ging in 1939 op haar oude dag nog naar een andere rederij over, de N.V. v.h. J. C. Pronk. In de geschiedenis van het IJmuider trawlerbedrijf verdient de Beatrice een extra vermelding. Toen met toestemming van de bezetter de weinige nog in ons land achtergebleven stoomtrawlers aan de vis serij mochten deelnemen, zij het dan met de nodige beperkingen, waaraan stipt de hand gehouden diende te worden, ging ook de Beatrice in de vaart. Zo goe'd en zo kwaad als dat in die omstandigheden is ge gaan heeft de trawler dit een klein jaar vol kunnen -houden. Inmiddels was M. Grootveld er schipper op geworden, die voor het laatst, in oorlogstijd dan, op 16 Februari 1942 uit IJmuiden vertrok. De schepen mochten niet langer dan zes dagen uitblijven. De Duitsers hadden de controle goed voor elkaar met penningen. Vertrok een schip op Maandag, dan werd op een groot bord onder het desbetreffende scheepsnummer een rode penning opgehan gen. Een op Dinsdag vertrokken schip kreeg ecu blauwe penning en zo werd de v/eek volgemaakt. De schipper moest een blanco penning voor vertrek afhalen en onmiddellijk na terugkomst deze weer in leveren. Zo kon men op de „Hafenüber- wachungsstelle" in een oogopslag zien of een schip, wat men noemt over tijd was. De Beatrice keerde na een week niet terug, het werd twee weken, een maand en ten slotte (gelukkig) jaren. Aanvankelijk heerste er grote ongerustheid in IJmuiden, die later overging in vi'eugde, want de Beatrice was behouden in Engeland aan gekomen. Een paar jaar na de bevrijding is de traw ler in een vergeten hoekje in het Spui kanaal terecht gekomen en nog niet zo lang geleden is het einde van de Beatrice ge-; komen op de sloperij in Nieuw Lekkerland. ARIÈ VAN DER VEER. (Nadruk verboden.) Een bekende verschijning in de haven: de „Oostzee" IJM 147. Ons SPECIAAL SYSTEEM voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe Chem. reiniging desgewenst in één dag gereed zonder prijsverhoging!! Behalve Donderdag, Vrijd. en Zaterdag KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 Nog geen uitbreiding bij de „Neco" Burgemeester en Wethouders van Vel- sen brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek van de Neder landse Conservenfabriek „Neco" N.V. te IJmuiden, om vergunning tot het uitbrei den van de visconservenfabriek in het per ceel Middenhavenstraat 33 te IJmuiden, door hen is verdaagd op grond, dat het on derzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen MARKTBERICHTEN Besommingen IJM 203 250; BU 33 830; IJM 316 1010: KW 3 10.750; KW 56 20.590; KW 67 18.330; KW 15 9530; KW 45 7360;' KW 65 6300. Aanvoer 420 kisten tarbot en tong, 75 kisten schol, 250 kisten schar, 120 kisten wijting, 5 kisten bot, 2770 kisten haring, 10 kisten diversen. Totaal 3650 kisten. Prijzen Tarbot I 1.901,65; gr. tong 2,202,15: gr-m, tong 2,152,10; kl.m. tong 2,202,05; kl. tong I 1,79—1,69; kl. tong II 1,30—0,96, per kg. Gr .schol 61; midd. schol 54—38; kl. schol 3623,50; schar 219,50; bot 24; wijting 10 4,90; v. haring 28,5018,50, per 50 kg. Sombere geluiden De hoge lasten verstikken de visserij DE GEZICHTEN STAAN somber aan de IJmuidense Zuidzijde. Want van vijf grote trawlers is nu definitief bekend, dat zü zijn ol worden opgelegd en als de voor tekenen niet bedriegen zullen er nog verscheidene andere volgen. „Het gaat niet langei zeggen de reders. „Wij kunnen er niet meer van rondkomen en elke reis moet er geld bij." En de „Schoort", de „Alkmaar", dc „Anljc". dc .Tubantia" en de „En Ayant" allemaal grote trawlers zullen voorlopig de lioes over de schoorsteen krijgen, de vuren worden gedoofd en het volk gaat van boord. De „Petten" maakt zü» laatste reis en hoogstwaarschijnlijk gaan de „Catharina Duyvis" en de „Limburgïa" hun collegas achterna. Tesamcn dus acht flinke trawlers, die het niet meer kunnen bolwerken. Dat er van de „tussenboten" nog maar één schip vaart, valt bijna in het niet bij de onheilstijding van „acht grote trawlers opgelegd „Zo erg is het nog nooit geweest in November, al is het altijd een slechte maand'ver telt de secretaris van de redersvereniging, de heer \V. G. Meijboom. Jump-nieuws Dezer dagen begon de bridgeclub „De Jump" met de competitie om het kampi oenschap voor paren. Er werd volgens het „HowelT'-systeem gespeeld. De uitslagen luiden: A: 1. MootBorn 52% p.; 2. LigTTiart Woninlc 49 p.; 3. JonkerCleeren 46% p.; 4. Echtpaar de Groot 44% p.: 5. Kuiper De Jong 37 p.; 6. Echtpaar Prins 37 p.; 7. De HaasKramer 33 p.; 8. MainsMaarle- veld 31% p. B: 1. Mevr. BrouwerSlaats 29 p.; 2. AmsingVan der Berg 28% P-! 3. Weij— Breur 25% p.: 4. dames Slaats-Rolloos 23% p.: 5. Mevr. KramerBaggerman 22% p.; 6. dames De HaasKleij 21 p.; 7. Van de Burgv. Reeuwijk 18 p. Jaarvergadering Christelijke bouwarbeiders De afdeling Velsen van de Nederlandse Christelijke Bouwarbeiders Bond belegt Maandag 28 November een feestelijke jaar vergadering in gebouw Flora aan de Zee weg. De voorzitter van de Christelijke Bestu renbond de heer M. Schouten zal spreken over „Onze taak" waarna drie zilveren ju bilarissen van de bond gehuldigd zullen worden. Na afloop van het zakelijke gedeelte zul len „De Heries" een feestelijk tintje aan deze avond geven en zal de heer J. Bergsma enige culturele en komische filmpjes ver tonen De reders hebben deze bui wel ^ien aan komen en ^vanneer er niet zo'n hechte sa menwerking was gegroeid, had zij vernie tigend kunnen zijn. De kolenprijs bijvoor beeld, een van de fundamentele onkosten in het visserijbedrijf, is gestegen als een raket: 53,betalen de reders voor elke ton en een boot als de „Tzonne" zal toch gauw 10 ton per etmaal nodig hebben. En dan moet het nog goede brandstof zijn ook, want anders verstookt zo'n trawler meer. De kolenprijs is niet de enige wurgende last op het rederijbedrijf. De stijgende prijzen voor netten en ander vismateriaal, de hoge ijsprijzen, de risico's in de markt, de gagesdit hele spel van krachten dreigt de i-eder boven het hoofd te groeien en als elke reis weer een verlies gaat be tekenen, legt hij de schepen liever stil Want het fabeltje van de aanhoudende rijkmakerij, die de visserij op zou leveren, heeft zichzelf allang overleefd. Twee grote trawlers: de „Petten" en de „Bergen" besomrnen gemiddeld 15.000 als hei goed gaat. Maar de reis kost op zijn minst 19.000, want alles inbe grepen kan men rustig op 1600 a 1700 per reisdag rekenen voor een flinke boot en als die dan dertien dagen uitblijft Natuurlijk zijn er pogingen ondernomen j om de exploitatiekosten omlaag te krijgen: de regering is meermalen verzocht iets te doen om de schrikbarende kolenprijzen omlaag te wringen, maar zonder enig resul taat, de ijsfabrjkanten is gevraagd of er niets aan de hoge ijsprijzen te doen is zonder enig resultaat. De reders begrijpen wel, dat de ijsfabrieken over het algemeen ook op hoge lasten zitten door het herstel van hun oorlogsschade maar ze kijken toch IJMUIDEN: EDISONSTRAAT 5 Nieuwe basis Voor de noodzakelijk gebleken herstel werkzaamheden aan de paalfundering van het Stedelijk Museum, stellen B. en W. van Amsterdam (in sobere bewoor dingen) aan de raad voor om een bedrag van 93.000 gulden beschikbaar te stellen. Het gebouw heeft de laatste tijd zo op zijn grondvesten geschud, dat men zich zelfs afvraagt of een geheel nieuwe basis voor dit museum niet doeltreffen der zou wezen. Paradijs in rietland Wanneer gij ruim driehonderd Amster damse straatjongens zoudt loslaten in een stuk relatieve wildernis met een vrijbrief om er hutten te bouwen, fikkies te stoken, kortom alles te doen wat hen vermakelijk voorkomt, dan zoudt gij toch ook menen de basis voor moord en doodslag gelegd te hebben. Nochtans is dat een falikant verkeerde opinie, want de resultante van alle chaotische krach ten, die deze jongelieden in hun groeze lige vingers hebben, blijkt een volmaakt ordelijke gemeenschap op te leveren. Wie dat niet geloven wil, moet maar eens aan het einde van de Molukkenstraat ergens in Oost over de brug komen en dan linksaf slaan. Bij het stoomgemaal, dat daar prijkt als een laatste waarschuwing aan de Bond van Nederlandse Architecten, ziet gij dan twee jongetjes verhit bezig een grote pieremegoggel voortdurend in de verkeerde richting roeien. Hun naviga tie gedraagt zich overigens omgekeerd evenredig aan de ijver waarmee zij aan de riemen trekken en wanneer het rond hollende vaartuig eindelijk per ongeluk tegen de overkant botst is de geestdrift van de stuurluitjes aan wal, die voort durend met krachtige taal hun betere wetenschap in de rede vallen om hun vreugde te uiten over de zonderlinge koers van de onderhavige platbodem, niet meer tot bedaren te brengen. Het bootje onderhoudt namelijk de veerdienst tussen de glibberige wereld van het asfalt en het deze zomer begon nen Jeugddorp, dat daar op een groot stuk rietland gevestigd is. Deze neder zetting is daar gesticht door de jeugd afdeling van Het Rode Kruis, als ant woord op het voortdurend klagen van de politie die de handen aan de belhamels vol had. De „ongrijpbare jeugd" heet dat met een mooi woord. Maar zo ongrijp baar was die jeugd helemaal niet, want toen zij in de gaten kreeg, dat zij hier niet geketend werd door de duizend en één disciplinaire maatregel, die zovele jeugdbewegingen tot een exercitieterrein voor volwassenen met onderdrukte dic tator-complexjes hebben gemaakt, kwam zij van kilometers ver uit alle wijken van de stad om zich met opgemelde veerboot, zoals men in een rechtgeaard proces-verbaal behoort te schrijven, te laten overzetten naar dit jongens paradijs. Zij staan zich zelfs aan de oever te verdringen als evenzovele be wijzen dat een dressuurbaan voor pae- dagoochelende hogeschool-ruiters niet hun idee van heropvoeding is. Het is hartverscheurend om te zien dat zij op het ogenblik al teruggestuurd moeten worden. Niet omdat er geen jeugdleiders genoeg zijn, want de enige voogdes, mevrouw Van Hees, kan het op haar sloffen af (als er niet teveel modder ligt althans) met de 335 burgers van Jeugd dorp maar omdat er geen hout ge noeg is. Dit moet niet zozeer dienen om er onderling tuchtrecht mee it te oefe nen, maar om er hutten van te bouwen, de hoekstenen van deze wonderlijke gemeenschap. Zonen van Winnetou Deze Amsterdamse Biesbos davert, van de geweldige hamerslagen, waarmee de vrijgevochten ingenieurs hun eigen woonsteden in elkaar timmeren. Hun bouwstijlen worden allerminst bepaald door het voorbeeld van Berlage of Dudok, doch wel door dat van de heer Winnetou. Overal heerst bedrijvigheid. Hier zit er één op het dak, daar zit er ook één op het dak. Zij zijn aan het spij keren als doodkislenmakers na een grote sterfte. Zij betrachten een spaarzaam heid met materiaal, die de heer Ingwer- sen onverwijld zou inspireren tot. een manlijke ontboezeming als: „Flink zo, kerels, ik heb het altijd wel gezegd!" en tot een nieuw plan aan de regering. Het grote blanke opperhoofd in deze rimboe wordt aantrekkelijk belichaamd door de bovengenoemde mevrouw Van Hees, welke op een toon van gemoe delijke verstandhouding (die heeft zij geleerd als stewardess bij de K.L.M. waar moederlijk begrip een der grond beginselen vormt van het luchtverkeer) bereid is alle toch reeds schaarse ver bodsbepalingen zo weinig mogelijk te doen klemmen. Zij stelde ons voor aan een blonde bengel van twaalf jaar of daaromtrent, die ons opgewekt ver telde: „Vroeger was ik hier burgemees ter, maar ze hebben me weg-gestemd. Nu ben ik kok." Hij scheen het verlies van zijn waardigheid niet zwaar te tel len, temeer daar zijn culiniare functie een grote publiciteitswaarde had in zijn ogen. De stapels pannekoeken, die hij beweerde te hebben gebakken, groeide althans hoger en hoger naar gelang zijn zekerheid toenam, dat het verhaal in de krant zou komen. Hij deelde ook mede sigaretten te roken en een bajonet te bezitten, die hij ons vol trots liet zien. Verschrikt keken wij naar onze bege leidster, van wie wij een opmerking verwachtten in de trant van: „Doe weg dat gevaarlijke wapen!" Maar ze zei heel laconiek: „Zo zo, dat is een heel ding". Dat er al eens een hut door brand was vernietigd, bleek haar ook niet te deren. De jongens, die per ongeluk de rode haan hadden laten kraaien, waren hard weggelopen om nooit meer terug te komen. „Ze dachten zeker dat dat niet mocht", vertelde mevrouw Van Hees ons nog steeds verbaasd. Hoe voortreffelijk dit zelfbeschik kingsrecht in deze vrije-middag-kolonie van dertig dozijn in de wandeling lang niet lieve jongens werkt, blijkt uit de verontwaardigde kreet van een jongen, die al vier maal wegens diefstal gegre pen was, toen hem een houten paal was ontstolen: „Gorrie, ik dacht dat hier al leen maar éérlijke jongens waren!" Binnenkort worden de opstallen uitge breid met een levensgrote boerderij en echte beesten, zoals kippen, duiven en ganzen. Mevrouw Van Hees is daar niet helemaal eerlijk aangekomen, want ze heeft net zolang allerlei onderdelen weg gesleept totdat de gemeente zei: „neem nou het hele geval maar mee". Er komt ook een botenhuis, met een kano er in voor iedere hut. De vaders zijn schrif telijk opgeroepen om deze vloot op te kalefateren. De jongens worden ge schoold in eerste hulp bij ongelukken, om de wonden die zij elkaar toebrengen, weer zelf te kunnen verbinden. De burgemeester heet Frans Hemelrijk en is vijftien jaar. Deze edelachtbare jongeling beschikt over een eigen ambts woning, die men beter ambtskeet zou kunnen noemen. Dit slaat niet op de vermeende slordigheid, maar wel op de omvang en uiterlijke vorm. Verder is men met de nabootsing van de structuur van de stedelijke overheid nog niet ge komen. aangezien de daaruit voort vloeiende fijne vertakking van functies het begripsvermogen van de bevolking te boven zou gaan. De politie, die deze hele onderneming aanvankelijk beschouwde als een 7\ V! „Kunst moet nationaal zijn!" Dat is het devies van de Poolse regisseur Alexander Ford, die thans in ons land vertoeft om de première bij te wonen van zijn film „De waarheid kent geen grenzen" die zonder voor programma in het Cineac-theater aan het Damrak wordt vertoond. In Tuschinski kan men zien hoe Arthur Rank zich „Christopher Columbus" voorstelt en in Roxy de bij velen ge liefde Cdry Grant als een beroeps speler die grof geld tracht te ver dienen en daarbij zijn hart verliest aan een jongedame, die zich in het dagelijks leven Laraine Day mag laten noemen. Twee bioscopen (De Uitkijk en Cultura) brengen de nieuwe film „Episode" naar de po pulaire roman „Dit alles en ook nog de hemel" met Bette Davis en Char les Boyer. Toneelpremières zijn er niet, daar om kan hier in herinnering worden In de hoofdstad uit gebracht dat het Théatre Hébertot op Woensdagavond nog een opvoe ring van Caliguladoor Albert Ca mus in de Doelenzaal verzorgt en dat Comedia op Dinsdagavond de laatste tevens 125ste) voorstelling geeft van Tramlijn Begeerte" in het Centraal Theater. Het Concertgebouw-orkest geeft Zondagmiddag een abonnements concert met medewerking van de bariton Laurens Bogtman en Dins dagavond concerteert het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Paul Hupperts met medewerking van de pianiste Nicole Henriot. In de kleine zaal zijn de volgende week tviee recitalsnamelijk op Zondag avond van de violist Devy Erlih en op Dinsdagavond van de zangeres Elisabeth Schwarzkopf. Het Paviljoen Vondelpark herbergt een expositie van kunstnijverheid onder het motto „Werk met de hand uit éigen land". Deze is dagelijks te bezichtigenbehalve Dinsdag en op de verjaardag van Sinterklaas. vreemde inmenging op haar werkterrein, is nu net zo tevreden als de jongens zelf. „Je kunt het al echt merken op straat!" tei een forse brigadier. A cl iter uit In de Spuistraat stapte een oude dame uit één van de schommelende voertuigen, die als blauwe tram bekend staan. „Hebt u een prettige reis gehad, oma?" vroeg de wachtende familie als uit één mond. Zij schudde het grijze hoofd met de kraalfjeshoed en zei met bitse verbolgenheid „Hou me der alsje blieft over op. Ik heb de hele weg achteruit moeten rijden en daar kan ik niet tegen". „Maar grootmoeder", sprak toen een meisje dat op Roodkapje leek, „waar om hebt u dan niet gevraagd om van plaats te ruilen met degene die tegen over u zat?" „Dat kon toch niet kindjeEr zat niemand tegenover me". BOEDA. met een half oog naar Engeland, waar 'net ijs de helft goedkoper is. Dan zijn de ver zekeringspremies exorbitant hoog, maar daar is misschien iets aan te doen door middel van een onderlinge regeling van de reders. En de netten. En de gages. Dat Den Haag doof is voor de smeekbede uit IJmuiden om iets aan de kolenprijs te veranderen, wordt de minister hevig kwa lijk genomen („Nederland heeft een minis ter van Lahdbouw en Voedselvoorziening, en niet van Visserij") maar ook op de andere punten vermoedt de reder wel eens misbegrip over de situatie in zijn bedrijf. Roulette „Het is je reinste roulette", zei een hun ner ons, „de ene dag krijg je 30 a 40 voor een kist vis en de volgende keer verdwijnt de kostelijke vangst in dc pufschuit. En dan ben je nog blij met de opvangprijs" Want het systeem vAn de opvangprijs heeft al heel wat rampen weten te voorkomen, daar is men het wel over eens. Wanneer alle takken van het visserijbedrijf zo nauw samenwerkten als de reders op dit speciale punt, dan zou de situatie nog zo hachelijk niet zijn. Hiermee wil „de Zuidzij" geen critiek oefenen op de handel: de reders constateren slechts het feit van de onge wisse prijzen, want zij hebben alle waar dering voor de moeite die de groothandel doet om de aanvoer kwijl te raken. Mis schien dat er hier en daar iets aan de klein handel hapert? Het lijkt althans niet in het belang van de Nederlandse visserij dat er kleinhandelaars zijn, die zo weinig moge lijk vis tegen zo hoog mogelijke prijzen proberen af te zetten en daarmee alleen hun eigen portemonnee spekken tot nadeel van de visserij en uiteindelijk van zichzelf. De gezichten staan somber aan de Zuid zij. Maandag komt de „Tzonne" van de Ba- rendszee terug, omdat er op de Noordzee geen cent meer te verdienen valt, ook straks niet met de verse vis. Vermoedelijk moet er ook bij dit experiment „geld bij". Wat dan? „Michal" - een lekenspel „Michal" was de titel van het lekenspel, dat Vrijdagavond in het Jeugdhuis aan de Enschedélaan door de V.C.J.B. Jonge kerkgroep afd. Santpoort ten tonele, werd gebracht, Dit spel, gebaseerd op een Bij bels verhaal, ontrolt zich ten tijde van Koning Saul en er lopen twee hoofdlijnen doorheen, enerzijds beheerst door Michal, de trotse dochter van koning Saul, ander zijds door David, die later tot koning uit geroepen wordt, maar als herdersjongen begint. Na het huwelijk tussen beiden botsen hun naturen herhaaldelijk en het conflict vindt zijn hoogtepunt in het laat ste bedrijf als David Michal opgeeft en aan de roepstem van het volk gehoor geeft. Dit spel beoogt meer te zijn dan alleen amusement. David laat bijvoorbeeld zien, in tegenstelling tot de trotse koning Saul, dat naast het koningschap liefde tot het volk en trouw aan God mogelijk zijn. Zon der aan de andere spelers tekort te doen moeten wij in de eerste plaats wijzen op de vertolking van de figuur van David. Beheerst en geconcentreerd spelend, liet hij zien dat men juist in het-lekenspel iets kan bereiken. Ook koning Saul werd goed getypeerd en Michal en Jonathan pasten eveneens zich uitstekend aan by deze sfeer. Van de volksdansen, die op deze avond gebracht werden, willen wij de aardige Franse dans noemen die door acht meisjes werd uitgevoerd. Het menuet ging na een aarzelend begin allengs beter en de liederen werden door alle aanwezigen mee gezongen. Zo kan de V.C.J.B. op een geslaagde do nateursavond terugzien. KERKELIJK EXAMEN De heer J. M. Jimmink uit IJmuiden- Oost is in Leiden geslaagd voor het voor bereidend kerkelijk examen. Volgende week hoopt hij onder presidium van prof. di\ K. H. Miskotte zijn voorstel te doen. SCHAAKCLUB SANTPOORT VERLOOR VAN A.S.C. II. De schaakclub „Santpoort" heeft het te gen ASC II niet kunnen bolwerken. Met twee afgebroken partijen is de voorlopige uitslag 3-5. De persoonlijke resultaten wa ren: W. Schuurman-dr. Peremans remise. Pels-Naerebout 0-1, Kokje-Weezei afgebr. Gordijn-Bos 0-1, Nas-Sturm afgebr. Rol de Wit 0-1, dr. M. de Groot-ter Braake 1-0, Elfferich-Bethlehem remise. Bilder- Jonges 0-1, G. Schuurman-Luns 1-0. Voor de bekers werden nog de volgende partijen gespeeld: Groep 1. Haanappel- Vosman remise. W. Schuurman-Rol 1-0. Groep II. J. Hoogzaad-Sterk 0-1, Spook- Baljet remise. Houterman-v. Dijk 1-0, v. Duin-Nederlof 0-1, Oosterling-Enklaar 1-0, Baljet-Enklaar remise. Groep III. E. Zui- derduyn-Hulmer 1-0, Kaan-Winters 1-0. v. Dongen-Wennis 0-1, v. d. Blom-Leysma remise, Meunier-W. Hoogzaad 1-0. ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) Agenda voor Velsen ZATERDAG 26 NOVEMBER Thalia, 7 en 9.15 uur: „De strijd in de Burma-jungle". Rex, 6.45 en 9.15 uur: „Hoe kom ik aan die man?". ZONDAG 27 NOVEMBER Thalia. 3 uur: „De Banneling". 7 en 9.15 uur: Als Zaterdag. Rex- 3. 6.45 en 9.15 uur: Als Zaterdag. MAANDAG 28 NOVEMBER Thalia, 8 uur: „De Banneling"; Rex, 8 uur: Als Zaterdag. Raadhuis, 10—12 uur: Spreekuur burge meester.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 7