IJmuider Courant Verandering Haarlems Dagblad Amerikaanse senatoren in Indonesië geven hun ontevredenheid te kennen De Marshall-landen gaan technische en wetenschappelijke kennis ruilen De heer lovink heeft ontslag gevraagd „Er bestaat geen plan om Duitsland te herbewapenen" 64e Jaargang No. 19410 3ureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom DE K.N.A.C. heeft gezegd dat bij uit voering van nieuwe wegen-aanleg de verbinding AmsterdamUtrecht het eerst voorziening behoeft. Dat is de volle waar heid, denkt de autorijder die zich na een vermoeiende dag in regen en duisternis moeizaam veortwerkt langs de Vecht, op zijn terugtocht naar de hoofdstad. Bij af wisseling wordt hij verblind door de licht bundels uit koplampen van tegenliggers en kruipt hij voort achter hoogbeladen vracht auto's, die hem het uitzicht belemmeren. De uiterste toespitsing van aandacht wordt vereist. Hij zwenkt de talloze bochten door, steeds bedacht op fietsers, die plotseling vaak zigzaggend vlak voor hem zullen zijn en wier achterlicht wellicht niet bran den zal. Over zijn stuurwiel gebukt loert hij scherp door zijn binnen-beslagen, buiten van regen druipende voorruit; het snelle «etik van de ruitenwissers hamert tergend jn zijn vermoeide brein. Schandaal dat ze vóór de oorlog die nieuwe weg niet gemaakt hebben; toen was er geld genoeg Als eenmaal de nieuwe weg er zal zijn, zo'n brede, grijze, doodse auto-strada, zal hij op een regenavond weer de Vecht-weg kiezen. Om het oude. Om de statige buitens, die hij in het donker maar vagelijk ont waart en om de knusheid van de nauwe dorpsstraatjes. En dus ook om niet in die grijze kilheid van de grote renweg te ver keren. Nu ja, het zal dan langs de Vecht ook veel stiller zijn. Geen reeksen verblin dende lichtbundels meer, geen hoge zwarte massaas van vrachtauto's. Het zal er beter wezen. Maar intussen keert hij er maar naar terug, zelfs overdag als hij eigenlijk erge haast heeft, met de triomfantelijke gedachte: laten zij daar maar racen op hun grauwe renbaan, ik neem er wat tijd voor en geniet van iets moois. En wat maakt het voor verschil? Een kwartier misschien. De mens is geen logisch denkend wezen. Hij krijt om de nieuwe weg: de brede, rechte, snelle en heeft zijn hart verpand aan de oude: de smalle, kronkelende, trage. Daar is een morgen, dat hij met afkeer denkt aan de renbaan die hij van Den Haag naar het Oosten moet rijden. Dat is een van de lelijkste en meest-woestijnachtige. En een ruimte! En gas. dat je geven kunt! Een tijd die je maakt! Op het Bezuid.enhout verandert hij van plan en laat de Laan van Nieuw Oost-Indië in al haar uitlokkende breedte liggen. Hij koerst naar Leiden: de herinnering aan al die kleine witte brug getjes langs .de vriendelijke, vertrouwde Oude Rijn heeft hem bekoord. Hij rijdt de wegkronkels en de bruggetjes. Er glijdt zonlicht op de Oude Rijn, trage vracht schepen puffen genoegelijk voorbij, van een- scheepswerf galmt heldere hamer-Mank. Het is goed te leven. Nu gaat hij het overdenken. Hoe het kleine land verandert. Wat moet het tot 1830 mooi geweest zijn. Rijk aan bos, en schone lanen en vriendelijke witte land huizen. Wat moeten die mensen toen geno ten hebben. Of zouden'zij er zo aan gewend zijn geweest dat de meesten niet meer keken? Stel u voor dat ik dat land nog eens zien kon en er in rond trekkenIn een rijtuig natuurlijk, of op een paard. Per trekschuit. Of desnoods zelfs te voet. I In 1830 zijir ze begonnen met het te be derven met hun spoorwegen en emplace menten en stations. Steeds zwarter en roke riger hebben'ze dat snel-groeiende net ge maakt. Stoomtrams moesten er ook bij. De zwartheid en rokerigheid hebben hun tijd I gehad, electriciteit verdringt ze met blin kende reinheid, maar het spoorwegen-net I is er nog. En nu dwingt de veroveringstocht van de auto, na veel wegverbreding en verbetering alles nodig en voortreffelijk, natuurlijk; is er op deze plaats ook niet vaak voor gepleit? ons tot het houwen van steeds meer vervaarlijke autowegen. Wat zijn ze lelijk. Wat maken ze het Meine land lelijk. Ze zijn er te groot en te breed voor; met hun zakelijke viaducten en op ritten en die dom-practische heuvels ver storen zij het ruimte-beeld helemaal. De oude vertrouwelijkheid, kleurigheid en in timiteit lijken er angstig naast weg te krui pen; wat is dit voor daverends, over het kleine land losgelaten? Waarom is een stuk Amerika over ons heen gevallen? Dat denkt die man in die auto allemaal, terwijl hij voortglijdt langs de Oude Rijn, over al die kleine bruggen en door die (iorpen. Het is niet anders. Het oude in tieme heeft zijn tijd gehad; het wordt, ver drongen. Straks zijn wij geen Mein' land meer maar een staat in de Verenigde Sta ten van Europa; nu, zo moet het ook gaan, daar noopt alles toe, daar hebben wij heen geleefd. En dan moeten wij ons toch ook waardig aansluiten op het grote Europese wegennet. Het is goed te weten dat wij de bakens hebben weten te verzetten; wij zijn geen achterblijvers en sommige anderen bunnen er. nog een voorbeeld aan nemen. Maar ik zou toch wel graag willen dat die weg langs de Vecht bleef en die langs de Oudé Rijn en menige andere, zodat wij ze rijden kunnen als wij er erg behoefte aan jtebben. Over vijf-en-twintig jaar, hoe zal bet dan zijn? Zullen wij ze riog gered heb- i oen? En de oude stadscentra? Hoe 'moet dat met Amsterdam en Leiden, met Otrecht en Haarlem, nu al op sommige rijden propvol? Dan moeten de auto's maar buiten de centra blijven. Kan dat? De onverbiddelijke verandering voltrekt rich. Wat kunnen wij redden? Laat ons be grijpen eer wij opnieuw aan het wegen- oouwen op grote schaal gaan, hoe lelijk bet is en hoe vervaarlijk, opdat zoveel mo- gelijk gered wordt. Dat denkt die man achter dat stuurwiel allemaal. En een oude mac» voor hem, schiet haastig opzij en pomt binnensmonds: die vervloekte auto's, wat doen ze hier, laten ze op hun remwegen blijven.... R. p. Japan wil de Koerillen en Okinawa terug De Japanse minister-president, Shigeru foshida, verklaarde Zaterdag dat de Ja panners, indien de besprekingen voor het van een vredesverdrag met Japan en, zouden „wensen", dat de Koerïl- een thans door de Sovjet-Unie be- Editie voor Veisen. JJmuiden, Santpoort cn Omstreken van at ©prctiftc 'ttarlrmsct* ■fourmt Climn 16^6) Maandag 28 November 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom „Gebruik der Marshall-hulp is niet na te gaan" BATAVIA, 26 November (Reuter). De Amerikaanse republikeinse senator Home Ferguson (Michigan), een van de vier Amerikaanse senatoren die thans In donesië bezoeken, heeft op een persconfe rentie medegedeeld te hebben vernomen, dat een aanzienlijk deel van de Marshall hulp in Indonesië was aangewend voor het verminderen van de openbare schuld. „Daarvoor was deze hulp niet bedoeld", aldus de senator. „Ik heb er bezwaar te gen, dat Amerikaanse hulp op dergelijke wijze door Nederland, Indonesië of Enge land gebruikt wordt". Hij verMaarde zich „zeer onvoldaan over het gebrek aan in lichtingen", die die missie kon verkrijgen over de wijze, waarop de millioenen van de Marshall-hulp in Indonesië werden ge bruikt. „Wij hebben hier „waakhonden", die niet toezien op de financiële belangen van het Amerikaanse volk- Ons werd me degedeeld, dat tachtig procent van de Marshall-toewijzingen in Indonesië werd gebruikt voor rijst en textiel, doch wij kunnen van de Nederlanders of zelfs van onze eigen mensen geen bijzonderheden krijgen, die bevestigen hoeveel precies verstrekt werd en hoe dit bedrag gebruikt werd". De senator deelde mede, dat hij voor nemens was deze kwestie in de Senaat op te wei-pen, indien niet spoedig bevredigend antwoord kwam. Senator Allen Ellender (democraat uit Louisiana) gaf eveneens uitdrukking aan zijn ontevredenheid omtrent de verkregen inlichtingen. Hij zeide, dat hij niet geneigd v/as het overdragen van Amerikaanse wa pens aan Indonesië aan te bevelen. Hij op perde het denkbeeld, dat de nieuwe VSI het verplaatsen van personen uit het „over bevolkte" Java naar het „dunbevolkte" Sumatra en andere eilanden in de Archi pel moet overwegen. De eerste verant woordelijkheid voor de nieuwe staat,moet de handhaving van recht en orde zijn, al dus senator Ellender. Aneta bericht nog omtrent de perscon ferentie der Amerikaanse senatoren, dat alle senatoren hun spijt uitdrukken over de genoemde gang van zaken bij hun be zoek aan Indonesië, welk bezoek zij zagen als een grote gebeurtenis in hun leven: te mogen staan bij de wieg van een grote nieuwe staat. De voornaamste taak van de toekomstige leiders van de nieuwe staat zal zijn, verantwoordelijke posten te doen bezetten door mannen, die strijden voor het belang van het volk en daarbij partij politieke belangen achter kunnen stellen. Ten aanzien van de resultaten der Ronde Tafel meenden zij, dat deze naar letter en geest zullen worden uitgevoerd. Dit was hun van Nederlandse en Indonesische zijde verzekerd. Ferguson sprak voornamelijk over de verantwoordelijkheid van de leiders na de souvereiniteitsoverdracht om orde en rust te bewaren. Hij voorzag echter, dat met het voorbeeld van driehonderd jaar Euro pees recht voor ogen, vrede en rust zou den kunnen worden gehandhaafd. Ellender meende, dat intensiever ge bruik gemaakt moest worden van de rijk dommen van het land. De democratische senator Theodore Green van Rhode Island vergeleek Rhode Island de kleinste van de Amerikaanse staten met Indonesië. Hij zeide, dat „Indone sië over rijkere hulpbronnen beschikt dan onze kleine staat, die het Maar speelde on afhankelijk te blijven". De senatoren zijn hedenavond naar Manilla vertrokken. Klacht van Zuid-West-Afrikaanse inboorlingen in UNO-commissie LAKE SUCCESS (Reuter). De zende ling Michael Scott heeft als woordvoerder van de Zuid-West-Afrikaanse inboorlingen in de beheerschapscommissie van de UNO verklaard, dat de Unie van Zuid-Afrika als Volkenbonds-mandataris over Zuid-West- Af rika de weeiToze inboorlingen uit. vlieg tuigen heeft gebombax-deerd en beschoten, om hen van landerijen te verdrijven. Ds. Scott, die zeide deze dingen met documen ten te kunnen bewijzen, verklaarde voorts, dat de windmolens der inboorlingen waren vernield, hun huizen en tuinen vei-brand en hun vee werd afgenomen. De zetel vair de Zuid-Afrikaanse delega tie was leeg, toen ds. Scott zijn verklaring aflegde. Ds. Scott bi-acht een verzoek van de inboorlingen over dat de UNO een com missie zou zenden om een onderzoek in tc stellen naar „de ware feiten en de mening der inheemse bevolking." Indien dit niet kon gebeuren, zou ds. Scott willen voorstel len, dat de beheerschapscommissie een aan tal personen zou aanwijzen, die een onder zoek naar zijn documenten zouden moeten instellen. v Communisten rukken op naar Tsjoengking De Chinese communistische troepen be vinden zich thans op een afstand van min- der dan 20 kilometer van de nationalistische noodhoofdstad Tsjoengking, aldus een com munistisch bericht. Nantsjoean, ten Zuid- Oosten van de hoofdstad aan de weg Hoe- nan-Szetsjoean gelegen, werd gisteren door de communisten bezet. In een slag, die drie dagen duurde, wer den eerder in de week twee nationalistische divisies op ongeveer 80 Mlometer ten Oos ten van Tsjoengking vei-nietigd. Met de be zetting van Lioetsjou zijn de communisti sche troepen in het bezit gekomen van alle belangrijke plaatsen van Kwangsi en zijn de nationalistische troepen in dit gebied afgesneden van de troepen bij Tsjoengking, aldus dit bericht. Amerikaans consulaatspersoneel in Moekden uitgewezen Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben de Chinese communisten te Moekden de Amerikaanse vic'e-consul William Stokes, die Zatei-dag werd geari-esteerd, thans weer vrijgelaten, doch bevel gegeven, dat al het personeel van het Amerikaanse consulaat (behalve Angus Ward, de uitgewezen consul-gene raal, 9 Amerikaanse functionarissen en tenminste 2 Europeanen) uitgewezen wordt. Dit geschiedt volgens deze bekend making op bevel van een communistische volksrechtbank in vex-band xnet ëen.spiorx- nageproces, waarin 10 Chinezen, Japan ners en Koreanen werden veroordeeld. Doordat de remmen weigerden, kwam Zaterdagmiddag in Amsterdam een motorwagen van lijn 5 in botsing met een bijwagen van lijn 3. De schok was zo hevig dat de bijwagen omsloeg en zwaar beschadigd werdwaarbij drie personen ernstig en zeventien andere licht gewond werden. De ontspoorde bijwagen in zijn vreemde positie PARIJS, 28 November- (Rexxter). Do raad van de ox-ganisatie der Europese Eco nomische Samenwexddng (OEES) heeft, be kend gemaakt, dat de 18 landen, die bij het plan-Marshall zijn aangesloten, een beslissing hebben genomen over de vol ledige uitwisseling van wetenschappelijke en technische kennis om de industriële productie zo hoog mogelijk op te kunnen voeren. Dit besluit werd genomen op grond van een rapport van een werkgroep van geleerden en specialisten, geleid door dr. Amerikaans protest „Zinneloze ruwheid van Russische schildwacht" De Amerikaanse commandant van Ber lijn, generaal-majoor Maxwell Taylor, heeft een krachtig px-otest bij de Sovjet- Russische autoriteiten ingediend in vex-- band met het doodschieten van een Ame rikaanse sex-geant door een Sovjet-Russi sche schildwacht. In het protest, dat aan de plaatsvervanger van de Sovjet-Russi sche bevelhebber generaal-majoor Kotikof werd overhandigd Kotikof zelf was ziek wordt gesproken over de „zinneloze ruwheid van optreden" van de Sovjet- Russische schildwacht. Tenslotte vraagt generaal-majoor Maxwell Taylor in zijn protest-schrijven op de hoogte te worden gehouden van de maat regelen,die zullen worden genomen, xxiet slechts om de verantwoordelijke Sovjet- Russische schildwacht te straffen, doch ook om te verzekeren dat er in de toekomst van Sovjet-Russische zijde zal worden ge waakt tegen het op onverantwoordelijke wijze gebruik maken van wapens. len z?ttë eilandengroep ten Noorden van Japan en het eiland Okinawa dat nu door de Verenigde Staten als militaire basis wordt gebruikt, aan Japan worden terug gegeven. De Japanse px-emier sprak ook nog over orm°sa. Hij verklaarde hieromtrent er nog jriet zeker van te zijn welke staat uiteinde- •'Js dit eiland zou verkrijgen, doch hij drong 61 oij de Japanners op aaix in het algemeen •'^herpe aandacht" te besteden aan de Waagstukken van territoriale aard. In Eindhoven werd Zondag een amateur-televisie-congres gehouden. President van het congres was de heer C. Sanders uit Eindhoven, die ter gelegenheid van dit congres uit zijn woning een uitzending verzorgde. Zijn echtgenote, een vriend en zijn zoontje traden als „acteurs" op. De „studio" van de heer Sanders met de drie acteurs. Alexander King (Engeland), die in Juli dit vraagstuk in studie nam. Elke lid-staat heeft het verzoek ontvan gen, alle andere leden afdrukken van do cumenten te verstrekken over physische en biologische wetenschap, technologie en medische aangelegenheden in vei-bancl met de industriële prodxictie. In elk van de Marshall-landen zal een centrum gesticht worden, waar de documenten ontvangen en verzonden worden. Er zijn maatregelen getroffen voor ver taling en publicatie, voor zover de eigen- doms- en auteursrechten in de landen, die cle inlichtingen verstrekken, dit toelaten. In een ander besluit dringt de raad van de OEES er bij de leden-staten op aan, zo spoedig mogelijk een overzicht in te dienen van mogelijke ontwerpen, die het onder zoek en de technische ontwikkeling te stade zouden kunnen komen. Vex-der is aan de Marshall-administratie verzocht een lijst op te stellen van alle vex-zoeken om «technische hulp, die tot nog toe van de leden-staten zijn ontvangen. Demonstraties tegen de schorsing van Schumacher In Hannover heeft een menigte van 3000 personen gedemonstreerd tegen de schor sing van dr. Kurt Schumacher. Er werd een motie aangenomen, volgens welke de schorsing ongedaan moest worden gemaakt. Twee mannen die tegen de motie stemden, werden door de menigte afgeranseld. De vex-gadering werd geleid door de plaats vervanger van Schumacher, Erich Ollen- haxxer. In vele steden in W'est-Duitslancl wer den Zondag protestvergadex-ingen gehou den. Als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, de heer A. H. J. Lo vink, heeft aan de regering vei-zocht, hem met ingang van de datum van de souve reiniteitsoverdracht ontslag uit zijn hoge functie te verlenen. Dit verzoek is een uit vloeisel van het feit, dat bij de souverei- uiteitsoverdi-acht het ambt van Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon vervalt. De regering, aldxis een A.N.P.-bei-icht uit Den Haag, heeft de grootste waardering voor de eminente en toegewijde wijze, waarop de heer Lovink onder de moeilijk ste omstandigheden dit ambt heeft ver vuld. De regering zou daarom de heer Lovink aarne in de" functie van Hoge Commissa ris in Indonesië gehandhaafd hebben. Het verschil echter tussen de oude en de nieuwe rechtsoi-de en het daarmee sa menhangend verschil tussen de positie van de Hoge Vertegenwoordiger van cle Kroon en de Hoge Commissairis heeft de regering doen besluiten om niet dezelfde persoon, die thans het ambt van Hoge Vertegen woordiger van de Kroon bekleedt, voor de functie van Hoge Commissaris aan te zoe ken. De heer Lovink zal dus binnenkort als laatste Nederlandse landvoogd Indonesië verlaten. Nieuw Wereldvakverbond in oprichting Tegenwicht tegen het com munistisch geleide W.F.T.U. Gedelegeerden uit ongeveer 50 landen en koloniën zullen Maandag te Londen bijeen komen om een niexxwe niet-communistische internationale vereniging van vakverbon den te organisex-en. die mogelijk „het vxrije wereldvakverbond" zal heten. De nieuwe ox-ganisatie zal een tegenwicht vormen voor het wereldvakverbond (WFTU). Verscheidene landen, die hebben deel genomen aaix het voorbereidende werk, maakten eertijds deel uit van het WFTU, maar scheidden zich in Januari af. Als eersten tx-aden uit het Britse vakvereni gingscongres (TUC), het Amerikaanse congres van industriële organisaties (CIO) en?het Nederlandse NVV. Het toeval wil, dat cle afgevaardigden voor de conferentie zullen vergaderen in hetzelfde gebouw waar in Februari 1945 het WFTU werd geboren. Tachtig landen en koloniën hebben een uitnodiging ontvangen. Onder de deelne mers bevinden zich afgevaardigden uit ieder niet-communistisch land in Europa, uitgezondex-d Spanje en Portugal. Ook in ballingschap levende leiders van Spaanse en Oost-Exxropese vakbonden zullen aan- Het woord is aan Allard Pierson: A Wat vraagt de nachtegaal, of iemand luistert! Hij zingt zijn lied, dat is zijn lust. wezig zijn. Voor het eerst in de geschie denis zullen ter conferentie beide vleugels van de Amexrikaanse vakbeweging de AFL en de CIO vertegenwoordigd zijn. Niet vertegenwoordigd zijn Australië, Nieuw-Zecland, Israel en wellicht ook Zuid-Afrika. De eerste taak van de conferentie is de behandeling van het ontwex-p-constitutie, opgesteld op een voorbereidende conferen tie te Genêve in Juli. Dit congres zal de secretaris-generaal aanwijzen en beslissen over de plaats van vestiging van het hoofdkwartier. Voor de functie van algemeen secretaris zijn voox-gedx-agen de Nederlander de heer J. H. Oldenbroek, secretaris-generaal van de internationale federatie van transportarbeiders en de Belg G. de Muynck. Het hoofdkwartier van de organisatie zal waarschijnlijk in een van de kleinere aangesloten landen gevestigd worden. Er is reeds voorgesteld om Brussel tot zetel te kiezen. De minister Van Schaik en Stikker zijn Zaterdagmorgen met het K.L.M.-lijntoestel van Schiphol naar Batavia vertrokken. Amerikaanse minister van Defensie in Frankfort: Een „volledige verklaring zonder uitvluchten" FRANKFORT, 27 November (United Press) De Amexrikaanse minister van Defensie Louis A. Johnson en generaal Omar N. Bradley, het hoofd der commissie van merikaanse stafchefs, zijn hier van daag per vliegtuig uit Philadelphia aange komen om met de Amerikaanse leiders in Duitsland over de toepassing van het At lantisch pact te praten. Tijdens een onmiddellijk na aankomst gehouden persconferentie sprak Johnson op verstoorde toon alle berichten tegen die melding hebben gemaakt van Amerikaanse plannen tot herbewapening van Duitsland. „De president der Verenigde Staten heeft zijn staixdpunt duidelük uiteengezet", zeide Johnson. „Er bestaat geen voornemen of plan om Duitsland te herbewapenen. Die vex-klaring is volledig", vervolgde de mi nister die er op v/ees dat daar verder geen uitvluchten bu te pas komen. Johnson wilde niets weten van de plei dooien voor Duitse herbewapening zoals zij gehouden zijn door de voormalige mili taire gouvex-neur der V.S. in Duitsland, generaal Lucius D. Clay en senator Elmer Thomas. „Ik heb hier de politiek uiteen gezet van de gemeenschappelijke stafchefs zoals zij is goedgekeurd door cle president'" zo vex-klaax'de Johnson, die er verder op wees dat zijn wex-kzaamheden in dit gebied van de wereld de vrede en de defensie betroffen. „Ik zal alles bespreken wat van invloed is op de verdediging der Verenigde Staten en de vrede in cle wereld", aldus de Amexrikaanse minister. Met betrekking tot de op 1 December te Parijs beginnende conferentie van de mi nister's van Defensie van het Atlantisch pact verMaarde Johnson dat hij geen bij- zondei-e moeilijkheden verwachtte ten opzichte van de aanvaarding van het pro- gi'am, dat door de militaix-e commissie is opgesteld. Het Amerikaanse lid van deze Passagierslijst van rle „Johan van Oldenbarnevelt" i Op onze kantoren ligt ter inzage de I passagierslijst van het troepentransport- j schip „Johan van Oldenbarnevelt", dat i i op 12 November met ongeveer 1850 j militairen aan boord uit Tandjong Priok vertrokken. Het schip ivordt om- streeks S December in Amsterdam ver- wacht., Brand verwoest fabriek te Groningen In Groningen is Zondagavond het uit zes verdiepingen bestaande gebouw van de dekMeden- en zeilenfabriek der firma Wagenborg door bx-and vex'woest. De brandweer heeft het vuur met acht stra len twee uur lang bestreden. Twee brand weerlieden, voorzien van zuurstofappara ten die het brandende gebouw binnen gin gen, raakten bedwelmd en moesten wor den weggedragen. In 1946 heeft in de fabriek eveneens een hevige- brand gewoed. Columbiaans vliegtuig neer gestort: twaalf slachtoffers Een Columbiaans verkenningsvliegtuig heeft Zondag bij de ingang van een berg- spleet de uitgebrande romp van een vlieg- txxig gezien, die naar mexx aanneemt de overblijfselen vormt van een DC 3 die Zaterdag met twaalf man aan boord neer- stox-tte. ,Er was geen teken van leven te be speuren", aldus de piloot. Het zal waar schijnlijk dagen duren voor reddingsploe gen door het moeilijk begaanbare terrein de plaats bereikt zullen hebben. Het toe stel behoorde aan een Cölumbiaanse bin nenlandse luchtvaartmaatschappij. Aan boord van het toestel bevond zich ook een beeld van Onze Lieve Vrouwe van Fatima, dat in verschillende plaatsen van Columbia ter verering was uitgestald en thans naar een andere plaats zou worden gebracht. commissie, generaal Bradley, die zoals ge meld Johx^son vergezelde, begaf zich naar Parijs voor cle besprekingen van deze commissie. Deze zullen wordeix gehoudexx in het Franse ministerie van Justitie. Men verwacht dat daax-bij een beslxxit zal wor den genomen in de belangrijke kwestie, of West-Eux-opa aan de Rijn clan wel aan de Oostelijker gelegen Elbe vex-dedigd zal worden ingeval van een gewapende over val. Johnson, die de hoogste Amerikaanse militaire leiders alsmede de hoge commis saris John J. McCloy ontmoette, vertrekt hedenmiddag naar Londen, na eex-st een bezoek aan West-Bexriijn te hebben ge bracht. Volgens cle persdienst van het Berlijnse gemeentebestuur zal hij in het stadhuis een ontmoeting hebben met de bux-gemeester van West-Berlijn Ex-nst Reuter. In Londen ontmoet Johnston mi- nister-president ttlee en de minister van Financiën sir- Stafford Cripps. Bradley „Over duizend jaar" Generaal Omar Bradley vex-klaarde eveneens dat de Vex-enigde Staten op dit ogenblik geen voorstander zijn van een Duitse herbewapening.® „Elke toekomstige bewapening van Duitsland", zo zeide Bx-adley, „hangt af van omstandigheden en zal cloor de lan den van het Atlantisch verdx-ag zelf gere geld moeten worden". In antwoord op de vi-aag of hij in de toekomst een verandering ten gunste van een herbewapening voox-zag, antwoordde de generaal: „Dat hangt geheel en al af van omstandigheden. Dat zal geregeld moeten worden door de Atlantisch pact- lanclexx zelf, die kunnen zeggen: over dui zend jaar is het misschien goed". De ramp met de PH-TFA Lichamen van leden der bemanning naar Schiphr' vervoerd De Dakota PH-TFB van Aero-Holland is Zondagmiddag op Schiphol aangekomen met de stoffelijke overschotten van de leden der bemanning van de bij Oslo veronge lukte PH-TFA. De PH-TFB is Donderdag naar Oslo ver trokken met aan boord directieleden van Aero-Holland en de heer L. C. Gosen van de Rijksluchtvaartdienst. De heer Gosen is te Oslo gebleven om deel te nemen aan het onderzoek dat door de Noorse luchtvaart dienst wordt ingesteld. De anderen keer den Zondag met hetzelfde toestel terug. Het ligt in de bedoeling dat de PH-TFB op nieuw naar Oslo vliegt om Dinsdag 'de stof felijke overschotten der verongelukte kin deren naar Lydda en Tunis over te bren gen. Alle Irakezen uit Perzië verdreven Gemeld wordt, dat de Perzische regering besloten heeft alle Iraakse bxxrgers binnen vijftien dagen het grondgebied van Perzië te doen verlaten. Deze beslissing is bedoeld als wraakmaat- regel naar aanleiding van de onvriendelijke behandeling van de Perzische burgers in Irak. IETS KOUDER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaarbewolkt met opklaringen en hier. en daar nog een enkel buitje. Matige wind tussen Noord en .West. Vannacht in het binnenland tempera tuur plaatselijk even onder het vries punt. Morgen overdag iets kouder dan vandaag. 29 November: Zon op 8.22 uur, onder 16.34 uur Maan op 14.18 uur, onder 1.31 uur Hoog .en laag water in IJmuiden Maandag 28 November: Hoog water: 10.05 en 22.40 uur. Laag water: 5.23 en 17.53 uur. Dinsdag 29 November: Hoog water: 11.14 en 23.50 uur. Laag water: 6.34 en 18.58 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1