c Duitsland grote militaire mogendheid en Zweden heeft niet eens een Koning Frankrijk worstelt nog altijd met de gevolgen van de zuivering STOFZÜIGERHUIS „RITSA" Radio geeft Woensdag «Pernce Een boekenplank vol Sint Nicolaas geschenken J Wereldnieuws Dinsdag 29 November 1949 IN DE WERELDPOLITIEK Dg Amerikaanse minister van Defensie Johnson is met de hoogste militaire autori teit ju de Verenigde Staten, generaal Omar Bradley, naar Europa gevlogen om met de ministers der Wesl-Europese landen te overleggen, hoe de West-Europese defensie met Amerikaanse hulp en adviezen het doelmatigst kan worden georganiseerd. Dit overleg is de eerste practische toepassing van het zogenaamde „Truman-plan", dat als militair sluitstuk van het Marshall-plan wordt beschouwd en voorziet in uitgebreide Amerikaanse wapenleveranties aan de Europese landen onder condities die over eenkomen met die waaronder de econo mische hulp aan Europa is verstrekt en nog wordt verstrekt. Bij aankomst in Frankfort heeft minister Johnson zich gehaast te verzekeren dat de Amerikaanse regering er niet aan denkt op een of andere wijze de wederopstanding der Duitse Wehrmacht te bevorderen. Deze verklaring was nodig, want de onrust vooral in Frankrijk, over een „dreigende" militarisatie van West-Duitsland was ten top gestegen en kon door de pertinente ver klaringen van Londense of Parijse rege ringsinstanties tot nu toe niet worden on derdrukt. Thans heeft Johnson zijn ver klaring in een vorm gegoten die alle spe culaties uitsluit. Hij heeft gezegd dat men geen uitvluchten of „streken" achter deze verklaring moet zoeken en hij heeft als opperste garantie de naam van president Truman tot zegel van zijn verklaring ge bruikt. Men mag thans wel aannemen dat de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Ame rika, Frankrijk en Engeland eenstemmig een herbewapening van West-Duitsland op de lange baan hebben geschoven. Misschien is dat pas gebeurd na de hef tige reactie die op de anders luidende be richten volgde. Het is ook mogelijk dat Washington deze reactie met opzet heeft uitgelokt om de publieke mening in Europa te peilen en bovendien om de kringen, die met voorbijzien van wat er in dit opzicht in de West-Europese landen als overtui ging leeft bleven aandringen op inschake ling van West-Duitsland in het militaire verbond dat Atlantisch pact heet, te be wijzen dat het nu eenmaal op dit ogenblik nog een politieke onmogelijkheid is om Frarikrijk te verzoenen met de creatie van een Duits leger. Het is de moeite waard om de uitlatingen van die „kringen" na te gaan over dit on derwerp, omdat daai'door wordt aange toond hoe slechts sommige invloedrijke personen in de Verenigde Staten op de hoogte zijn met hedendaagse Euorpese ver houdingen en gevoèligheden en hoe on tactisch'sommigen daar op hoge posten te werk gaan juist op het tijdstip dat het voor de Westelijke eenheid van denken van het grootste belang is de positie van de Ver enigde Staten ten opzichte van de Europese landen zo zuiver mogelijk weer te geven. Daar is bijvoorbeeld de democratische senator Elmer Thomas. Hij is aan het hoofd van een senaatscommissie op bliksemreis door veertien Europese landen geweest om een idee te krijgen van de noodzakelijk heid, dat deze landen Amerikaanse mili taire hulp ontvangen. Men krijgt sterk de indruk dat deze com missie zich ertoe bepaald heeft op het Europese vasteland de mogelijkheden te be studeren voor het voeren van een Ameri kaanse oorlog, zonder daarbij in het oog te houden dat zij in eerste instantie de Euro pese veiligheid als maatstaf moesten nemen. Voor de uitlatingen van Thomas is ten minste geen andere verklaring te vinden. Hij zeide namelijk op een persconferentie: „De Duitsers zijn vechters van nature. Duitsland is altijd een grote militaire mo gendheid geweest en wij zullen Duitsland nodig hebben als het tot een oorlog komt. De geallieerden dienen te overleggen hoe zij Duitsland een leger kunnen geven dat de defensie van het Atlantisch pact kan ver sterken. Daarna moet men het eens zien te worden over het aantal divisies. Op het ogenblik ben ik er nog tegen om de Duitsers hun wapens zelf te laten maken". Men behoeft zich geen illusies te maken over de indruk die deze woorden in West- Europa, met name in Frankrijk en Duits land maken. Men kan niet zeggen wat ge vaarlijker is, te appelleren aan het „grote Duitse militaire verleden" of te beweren dat „wij de Duitsers als vechtersbazen van nature te zijner tijd zullen nodig hebben". Thomas wandelt als een olifant over het tere poi in van de groeiende West- se verstandhouding. Maar hij ging naar Europa om te zien hoe hij kon medewerken aan Europa's veiligheid.... Het verdere deel van de verklaringen van de heer Thomas is ook en vooral in ver- band met het voorgaande de belangstelling waard. Dat maakt het namelijk duidelijk wat de heer Thomas door zijn informatief bezoek van Europa heeft opgestoken. Hij beklaagde zich over het feit dat zijn commissie niet vriendelijk genoeg ont vangen werd in Zweden en sprak zich later tegen door te verklaren dat het Ameri kaanse gezelschap door de koning en de koningin van Noorwegen zowel als van Zweden in audiëntie ontvangen werd. Toen men hem opmerkzaam maakte op deze tegenstrijdigheid zeide hij: „Ik heb mij ver gist. Ik bedoelde niet de koning en de ko ningin van Zweden doch van Griekenland. Dat is ook logisch, nietwaar, want Zweden heeft niet eens een koning". Tot zover de belangwekkende medede lingen van de democratische senator Tho mas. Even belangwekkend doch zeker min der lachwekkend is het feit, dat de Ameri kanen intussen zijn gereedgekomen met een definitief ontwerp voor een grootscheeps West-Europees verdedigingsplan en dat minister Johnson dit tezamen met generaal Bradley Donderdag in Parijs aan de minis ters van Defensie der landen van het At lantisch pact zal voorleggen. Het belang rijkste probleem daarbij is nog steeds, of dit plan de Elbe dan wel de Rijn als uiterste defensie-linie beschouwt. Belangrijk tenminste in de ogen van de West-Europese staatslieden, die daaraan zoveel gewicht hechten dat zij er al maan denlang hevig ongerust over zijn. Zij zul len er Donderdag meer over horen. J. L. Alleen-verkoop voor Nederland E.G. BOUWER's Handelsvereniging N.V. sterdam-Z (Adv.) Amnestie voor lichte gevallen gevraagd (Van onze correspondent te Parijs) Een der vele netelige problemen, die sedert de oorlog elke Franse regering in onopge loste staat van het vorige kabinet pleegt te erven, is de zaak-Pétain. of juister: de kwestie der politieke zuivering, die door de naam van deze vroegere maarschalk wordt gesymboliseerd- De vorige premier. Henri Queuille, die thans als vice-president fungeert in het huidige kabinet-Bidault, stond bekend als een overtuigd voorstander van amnestie op brede schaal en zijn Katholieke minister van justitie Lecourt, een voormalige ver zetsman, had in overleg met zijn minister president dan ook een aantal ontwerpen uitgewerkt ten prof ij te van de lichte geval len, van hen dus, die zich tijdens de oorlog niet aan verraad of misdaad hadden schul dig gemaakt doch beschouwd konden wor den als verdoolden in het kamp" der poli tieke collaboratie. Doch omdat vooral de socialistische ministers zich verzetten tegen een beslissing, welke zij ingegeven achtten door een ongemotiveerde lankmoedigheid tegenover Nazi-handlangers, bereikten deze projecten nimmer het parlement en bleef In een oud schoolgebouw in Amsterdam ivorden wekelijks rake klappen uitgedeeld. Jonge leden van de boksclub „Macabie", trainen daar voor de Joodse Olympische Spelen die in Augustus 1950 te Tel Aviv worden gehouden. Voor een nieuwe stofzuiger of reparatie gaat U naar een zaak met oude reputatie! Gr. Houtstraat 132 - Tel. 16693 - t/o Luxor Voor alle merken onderdelen voorradig. (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Weerberich ten. 9.03 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen", 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Hawaiïanmuziek. 12.30 Weerbericht.. 12.33 Voor het platteland. 128)8 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest en solist. 14.00 „Gesproken portret". 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinder koor. 15.20 Platen. 15.30 Voor de jeugd. 17.30 Reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Platen. 13.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd 20,00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Socialistisch nieuws. 20.20 „Der Zigeunerbaron", operette. 21.40 „Nummer 16", hoorspel. 22.20 Kwartet. 22.45 Wetenschappe lijke causerie 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voor de dag. 8.30 Nieuws. 8.40 Gewijde muziek. 9.00 Weerbe richten. 9.03 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst, 11.00 Platen. 11.20 ..De draad loze band", klankbeeld. 12.00 Gevarieerd pro gramma. 12.30 Weerbericht. 12.33 Trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor en orgel. 13.20 Platen. 13.50 Strijkkwartet. 14.15 Platen. 14.30 Zang en piano. 15.00 Orgel. 15.45 Voor kinderen. 17.30 Pianoduo. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Koor. 18.30 Volskuniversiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.30 Sportcommentaar. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws, 20.05 Familiecompetitie. 20.15 Zuid- Afrikaanse melodieën. 20.35 Godsdienstige Causerie, 21.00 Strijkorkest. 22.00 Koor, solist en orgel. 22.20 Amusementsmuziek, 22,45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. Motie van Bloembollencultuur over het bedrijfschap Op de op 19 December te houden verga dering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur komt aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur tot aanneming van de volgende motie, betrek king hebbend op de positie van de leden der commissie van bijstand van het be drijfschap. „De algemene vergadering overwegende, dat door het Bestuur en de Commissie van Bijstand van het bedrijfschap sierteeltpro ducten een beleid gevoerd wordt dat in houdt het bestendigen van de crisismaat regelen, welke in 1932 voor het bloembol- lenbedrijf. werden getroffen, dat dit beleid indruist tegen de mening en de wensen van het overgrootste deel der bedrijfsgenoten, dat immers de voortzetting van deze be- drijfsmaatregelen geleid heeft tot een zo danige verstarring in het bedrijf, gepaard aan zware lasten, dat het overgrootste deel der bedrijfsgenoten deze maatregelen moede is; spreekt als haar mening uit: dat het zeer ongewenst is dat een groep van enkele personen wier persoonlijke goede trouw overigens niet in geding wordt ge bracht zonder rekening te houden met en zelfs tegen de mening en het verlangen der bedrijfsgenoten in, het bloembollenbe- drijf mede kan besturen en dwingend regelen, dat de daaruit voortvloeiende ver wijdering tussen het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten en de bedrijfsgenoten tot ongewenste spanningen leidt; besluit: san de minister van Landbouw ter kennis te brengen dat de leden van de Commissie va Bijstand van het B.V.S. door het over grootste deel der bedrijfsgenoten niet als „vertegenwoordigers" van het bloembol- lenbedrijf worden erkend en derhalve ook niet als „vertegenwoordigende" het be drijfsleven in het bloembollenbedrijf kun nen worden aangemerkt, zodat regelingen, in overleg met de genoemde Commissie van Bijstand getroffen, niet als in overleg met het georganiseerde bedrijfsleven ge nomen mogen worden beschouwd. Van de afdeling Lisse is een voorstel in gekomen, inzake eventuele reorganisatie van de vereniging. Het hoofdbestuur geeft de vergadering in overweging de afdeling Lisse te verzoeken een gedetailleerd voor stel uit te werken. Toeslagen voor predikanten der Ned. Hervormde Kerk De algemene synodale commissie der Ned. Herv. Kerk besloot ook voor 1950 een toe slag van 25 procent te geven op de grond- tractementen der predikanten, van 100 pro cent op de kindergelden en van 50 procent op de periodieke verhogingen. Aan de kerk voogdijen zal een verzoek gericht worden vrijwillig de duurtetoeslag op het grond- tiactement te verhogen tot 30 a 40 procent. Besloten werd voorts een toeslag op de vergoeding voor huishuur te verlenen ge lijk aan het percentage waarmede te zijner tijd de huren zullen worden verhoogd en van het ogenblik af, dat deze huurverhoging ingaat. Dezer dagen is de acte gepasseerd voor de oprichting van de stichting pensioen fonds voor kerkelijke medewerkers der Ned. Hervormde Kerk. Tot voorzitter der stich ting heeft de algemene synodale commissie benoemd mr. dr. J. H. Sinninghe Damsté. ^tofzuiger VOOR ALLE REPARATIES J"1AARLEM,*CR,H0UTSIR,94 2 HAAWL.PACHAÖ Nationaal Thuisfront vraagt spoedige repatriëring militairen 's GEAVENHAGE, 28 November. Het hoofdbestuur van het Nationaal Thuisfront, Band NederlandIndonesië, heeft heden een telegram gestuurd aan de minister president, als voorzitter van de minister raad, en aan de beide voorzitters van de Staten-Generaal, waarin wordt gezegd, dat het kennis gepomen heeft „van de niet tegengesproken onrustbarende berichten omtrent terreur in Indonesië, in het bijzon der op Java, waaruit blijkt, dat het leven van onze militairen in steeds groter gevaar komt." Het verzoekt „namens de 18.000 bij de band aangeslotenen, de ruim 17.000 zich nog in Indonesië bevindende Nederlandse militairen, die thans geen taak meer heb ben omdat aan hen actief optreden verbó den is, met de grootst mogelijke spoed te doen repatriëren, zodat in ieder geval, zoals in het voornemen der regering ligt, de laat ste daarvan uiterlijk 1 Juli 1950 voet op Nederlandse boaem zullen hebben gezet". Het verzoekt voorts al het mogelijke te doen in afwachting van hun inscheping, het leven van deze militairen te beveiligen. practisch dus alles bij het oude. Alleen enkele incidentele gratieverleningen brach ten sommige veroordeelden wat verlichting, maar hun aantal moest uit de aard der zaak v/el beperkt blijven. Gratie kan namelijk slechts door de president der republiek worden verleend, op voorstel van de Hoge Raad. Iedere week zendt het ministerie van justitie ca. honderd „lichte dossiers" naar deze raad, maar tengevolge van de minis tercrisis en de ziekte van de president is dit hoogste rechtsox-gaan van Frankrijk sedert vier maanden slechts twee maal bijeen ge komen. Het enige tastbare resultaat van de bemoeiingen dezer hoge magistraten voor de betrokken collaborateurs is dus een ver plaatsing geweest van hun dossiex-s van de zolder van het ministerie naar die van de Hoge Raad. In de meeste gevallen kunnen zij de hoop nu wel opgeven, dat hun geval nog eens besproken zal worden voor het moment van hun officiële bevrijding. Vergevens gezind Zo wachten dus in cellen en kampen dui zenden op een beslissing, die door de grote meerderheid van het Franse volk zonder twijfel wordt verlangd. Want het is zeker, dat de meeste Fx-ansen graag een stx'eep door de zuiveringsrekening zouden willen halen; ten eerste omdat er op dit gebied te veel onrechtvaardigheden zijn begaan en ten tweede omdat men vindt, dat de ge detineerden voor het merendeel nu wel vol doende voor hun zonden hebben geboet. En bovendien oox'deelt men thans vrij alge meen, dat het nationaal niet gerechtvaar digd is duizenden ai'beidskx-achten onbenut te laten. De tegenwooi'dige minister van justitie, René Mayer, de radicaal die gedu rende de jongste kabinetscrisis ook een ver geefse poging deed een nieuwe regering te fox-meren, werkt thans een nieuw project uit waarin een aantal der voorstellen van zijn voorganger is opgenomen. Zo zullen in het bijzonder de „nationaal onwaardigen". met uitzondering van het stemrecht, weer al hun vroegere rechten herkrijgen. Tot dusver werden deze gevallen, die te licht waren om voor gevangenisstraf in aanmer king te komen in een soort maatschappe lijke tweede zóne teruggedrongen. Ze mochten geen enkele leidende positie in een bedrijf vervullen en waren ook van iedere overheidsfunctie uitgesloten. Pétain En wat er met Pétain gebeuren gaat? Men weet, dat deze thans 93-jarige ex- maarschalk nog altijd opgeborgen zit in een fort op het tochtige en vrijwel verlaten eiland Yeu. Sedert enkele maanden mag zijn vrouw hem xxu dagelijks bezoeken, maar voor de rest is het voormalige höofd van de vroegex-e Franse staat vaxx de buiten wereld geïsoleerd. Over zijn gezondheids toestand doen nog altijd tegenstrijdige be richten de ronde, doch het schijnt dat deze grijsaard, die eens de Duitsers versloeg bij Verdun en deshalve gedurende een kwart eeuw de'trots en het enfant-chéri van het Franse leger was zich nog altijd vrij dapper verweert. Daarom is het tot xxu toe ook niet mogelijk geweest hem om me dische redenen op te nemen in een hospi taal, een maatregel, waartegen zelfs zijn felste politieke tegenstanders zich moeilijk hadden kunnen verzetten. Men schrijft René Mayer thans het voornemen toe Pétain over te doen plaatsen naar een oud klooster in de buurt van het zonnige Can nes, waar hij vroeger een villa bewoonde. Maar het is nog lang xxiet zeker, dat dit voorstel door de ministerraad over zal wor den genomen. In dat geval zou men er zich toe moeten vex-genoegen zijn tegenwoor dige levensomstandigheden op Yeu wat te verbeteren. Maar allen, die het fort op dit eiland hebben bezocht, zijn van oordeel dat ook met de beste wil het comfort van Pétains huidige verblijf toch wel uiterst primitief zal moeten blijven. Door electrische stroom gedood De veehouder Max-kus te Nxeuwebrug on der de gemeente Bodegraven, had een elec- trisch apparaat gekocht om zijn vee te scheren. Toen hij van het instx-ument ge bruik wilde maken en de stekker in het stopcontact deed, werd hij door de stroom getroffen. Hij was onmidellijk dood. Het apparaat is door de politie in beslag geno men. Een greep uit zo juist verschenen uitgaven Boeken blijven nog steeds steeds gelief koosde geschenken. De leeslust van ons volk, die in de duistere jaren der bezetting bij gebrek aan andere ontspanningsmogelijk heden onverzadigbaar leek, kan thans geluk kig weer in bevredigende mate worden gestild. Wij stellen ons voor hieronder een korte aankondiging te geven van een deel van ae Nederlandse boekenproductie, zonder ook maar enigszins de pretentie te hebben de taak van de boekverkopers te hebben ver licht, want er is nog veel meer aan de markt. Maar wellicht dat een van de hier vermelde titels voor u een tip is voor een geschenk met de aanstaande feestdagen voor een vriend of een vriendin. Wij vragen dan allereerst uw aandacht voor de fijnzinnige novelle van Augusta de Wit, „De wake bij de brug", een verhaal dat op uitmuntende wijze de ideeënwereld van de Javaan vertolkt. De Wereldbibliotheek gaf aan de derde druk een smaakvol gewaad. Naast „De wake bij de brug" behoort aan het bundeltje novellen van de grote mysticus en belangrijke vprdieper van het Indische religieuze leven Rabindranath Tagore, dat door H. Meulenhoff onder de titel „De Gast in het licht werd gezonden, aandacht te wor den geschonken. Om nog even bij de boeken die zich onder scheiden door een grote litteraire schoonheid te blijven: de beide befaamde „Zwervers_ van Van Schendel verschenen bij J. M. Meulenhoff thans in één deel. Romans Wat nu de romans betreft: men vindt ze in iedere boekhandel te kust en te keur. Wij noemen er hier enkele. De Scandinavische familieroman ontbreekt natuurlijk niet. Bij Bijleveld verscheen „De weg naar Hamre" van de Zweedse schrijfster Anna Edlund Hansson in een vertaling van mevrouw N. Basenau— Goemans. Een gedegen, boeiend relaas van de ontwikkeling van een liefde tussen een oudere man en een jonge vrouw. Van Zweden naar China is op de boeken plank maar een paar centimeter. A. W. Bruna en Zoon brachten van de bekende schrijfster Pearl A. Buck twee romans: „Dra- kenzaad" en „De belofte". De eerste is een breed uitgesponnen familievertelling, die een goed beeld geeft van de Chinese levens gewoonten en tegelijk de ondei-grondse strijd van de zonen van het Hemelse rijk tegen de Japanners behandelt. In „De Belofte" is het toneel verplaatst naar Birma, waar de ge zamenlijke strijd van Chinezen en Engelsen tegen dé overweldiger zich ontrolt. De onder linge conflicten tussen de bondgenoten geven aan het verhaal een vaak pikante spanning. Pearl Buck heeft een warme aanbeveling geschx-even voor het boek van een zeventien jarig meisje, Lin Taiyi, dat op vaak aan grijpende wijze in „Naar nieuwe horizon" vertelt over haar leven, haar angst, haar twijfel in de rampspoeden die haar vader land troffen en treffen. J. H. Gottmer gaf het uit. De historische roman is vex-tegenwoordigd door „Het visioen van een imperator", het eerste deel van een werk dat de Ameri kaanse auteur Louis Zara ondernam over het leven van Karei V. De schrijver heeft om deze centrale figuur van de overgang van Middeleeuwen naar nieuwe geschiedenis een kleurig fresco gecomponeerd. Souvenirs van Maxim Gorki Ook de Russische litteratuur is deze herfst rijk vertegenwoordigd. Bij „De Republiek der Letteren" verschenen twee autobiografieën van Maxim Gorki. In „Kinderjaren" haalt de beroemde schrijver her-ineringen op aan zijn vreugdeloze jeugd. Zijn vex-haal doet denken aan de oude Russische sprookjes waarin vaak onbegrijpelijke wreedheid en ontroe rende tederheid elkaar afwisselen. In het vervolg „Onder vreemde mensen" zijn het de ontnuchteringen die de opgroeiende jongeman ten deel vielen in een vijandige, harde omgeving en die toch zijn innige men senliefde niet konden doven. Tot de serieuze lectuur behoort ook het opzienbarende boek van de Italiaan Curzio Malaparte „Kaputt". Het is een brillante aaneenschakeling van dikwijls verbijste rende oorlogservaringen, die voor Malaparte bestonden in ontmoetingen met de groten van de „As", met Frank, de wrede gouver neur van Polen, met de parachutist-bokser Max Schmeling, met graaf Ciano, Musso lini's. ijdele schoonzoon. Dr. J. P. ten Cate verzorgde de vertaling, Manteau in Brussel gaf haar uit. Een ander oorlogsboek is „Storm" van de Russische schrijver Ilja Ehrenbxxrg. Het ver scheen bij Pegasus". Ehrenbxxrg geeft in de voor hem zo kenmerkende dynamische stijl een romantische reportage van de grote wereldbrand die de vijf continenten van 1939 tot 1949 teisterde, doch in het bijzonder het aandeel van de Russen in de strijd tegen de nationaal-socialistische en fascistische mach ten. Zijn lijvig relaas het boek telt nieer dan 800 dichtbedrukte bladzijden van groot formaat is ongetwijfeld op vele punten eenzijdig, doch men kan desondanks respect hebben voor de diepgaande wijze, waarop hij mensen en dingen in oox-logstijd in onderling verband heeft weten te brengen. Nog meer herinneringen Ook generaal Dwigt D. Eisenhouwer publi ceerde zijn oorlogsherinneringen. In zijn „Kruistocht door Europa" (bij Heinemann) geeft hij een zakelijk overzicht van feiten en achtergronden van de Amerikaanse opmars naar Berlijn, waardoor de lezer, die zich tij dens de bezetting meer dan eens voor x-aad- sels geplaatst voelde, een duidelijk beeld krijgt van de strategische en politieke fac toren die de zetten en tegenzetten op het oorlogstoneel bepaalden. Talrijke interessan te foto's en illustraties verluchten de tekst. PANDA EN DE MEESTEIGGIDS 43. „Hé", dacht Panda dus, terwijl hij om zich heen keek op de markt (of in de Bazarzoals de Oosterlingen zeggen). „Hier zit het vol met oude dingen! Allemaal echte oudheden! Misschien kan ik hiér toch xoel vinden wat ik zoek! Stel je voor dat een van deze mensen nu eens zo'n kroon zou bezitten.wat zou meneer Bobberbroek lachen! Misschien kreeg ik dan zelfs mijn ba.nkbiljetjes wel terug!" En juist op dat momexit sprak een der koop lieden hem aan. Dat ivas de koopman Ibn Knoeiknoei, die met Oosterse welsprekend heid zeide: Wat is toch uw verlangen, o, Effendi? De ganse wereld zal voor mij worden tot een oliebol en mijn hart open bloeien gelijk een roos, zo ik u zou mogen verkopen wat gij verlangt. Weet dan, o, Effendi, dat ik, Ibn Knoeiknoei, welbekend ben als handelaar in de enige echte oudheden van Egypte. De duizend jarige schatten uit verloren eeuwen zijn, nadat zij werden opgegraven, slechts bij mij te koop! En hiet duuro neen. Ik handel niet om er aan te verdienen; ik handel slechts voor mijn genoegen". „O. ehja, mijnheer!" antwoordde Panda beleefd. „Hebt u dan misschien de echte Kroon van Isis?" Natuurlijk hoorde Joris Goedbloed hem van een afstand die vraag stellen. „Ha, ha," zo dacht hij. „Wel. Wel. Het wordt mij duidelijk wat ons kleine manneke betracht! Dit stelt mij'voor de noodzaak om snel en scherp na te denken. Dividendo en penetratio zij mijn lijfspreuk, gelijk die der Vaderen!" Hij dacht dus snel na, en intussen merkte hij op, dat een deftig heer de plek naderde, waar Panda met de koopman onderhandelde. Deze def tige heer heette Abbas Poespas Pasja. Hij heeft mets met ons verhaal te maken; hij maakte daar zo-maar zijn ochtend-wande ling. Doch nu zal hij toch een korte, doch zeer heftige rol in het gebeuren gaan spe len. Let opl Voor wie wel eens wat meer wil wetea omtrent feiten, personen, organisaties, stel- seis en begrippen op het terrein der nationale en internationale politiek, stelden H. Ch. G J. van der Mandere. mr. J. A. Mnmnxersteeg en J. C. van Wagenigen een Politieke Ency clopedie samen, die door de gezamenlijke zorgen van de uitgeverijen Keesing en Born van de pers kwam. Een naslagwerk, dat menige krantenlezer goede diensten zal be wijzen omdat het in een minimum van ruimte een maximum aan inlichtingen geeft, J. H. B. J. A. van der Vlis, Texel y/h. C, de Boer Jr., Amsterdam. Het boek van de heer Van der Vlis zal wie met Texel bekend of nog liever vertrouwd zijn wel boeien. Het behandelt, zo uitvoerig als bronnen zonder tal toestaan, de geschie- denis van het eiland van zijn jongste dagen tot in de 20e eeuw; en dat het voor de sehrij- ver onmiskenbaar geliefde grond is zullen de vertrouwden sympathiek vinden. Dat de buitenstaander, hoezeer hij ook bereid is zich voor de duur van dit boek in Texelse zaken te vex-diepen, moeite zal hebben zijn gretigheid te bewaren, heeft zijn goede redenen. Een ervan verschaft de behandeling: onderwerps-gewijze, zoals het voorwoord zegt. maar daarmee doet het een grotere stelselmatigheid vermoeden dan werkelijk is toegepast. Als methode is die behandeling in onderwerpen altijd bezwaarlijk: steeds opnieuw naar het begin teruggewezen, krijg; de lezer het gevoel dat hij wordt beschouwd als de brug van een schrijfmachine. Hij kan dat vergeven als de verschillende delen in derdaad streng gescheiden zijn. en met een zekere zelfstandigheid een economische, een staatkundige, een kerkgeschiedenis vormen; maar de verbeelding wordt er nooit bij ge. eerbiedigd, en een beter inzicht in bepaalde tendenzen en stromingen moet dat vergoe den. Wat kan men aan tendenzen en stro mingen in de Texelse geschiedenis ontwaren? Zeer weinig onafhankelijks, natuurlijk. Daar mee mist het systeem zijn voornaamste rechtvaardiging. Had de heer Van der Vlis het nu maar niet toegepast! Maar hij blijft het deels doen, en deels ook weer niet. zodat er noch een strikte scheiding is, noch een na tuurlijk vervolg van gebeurtenissen. En dan maakt hij het de lezer nog moeilijker, door er voortdurend de tegenwoordige toestand bij te halen ter vex-gelijking, zodat de arme verbeelding een historische cakewalk moet uitvoeren. De geschiedenis van Texel biedt zich aan voor een weergave van eenvoudig dagelijks leven, dat zelden door sensaties er. belangrijkheden wordt overstemd; met onder schikking van zijn kennis en belezenheid aan de aard van het onderwerp had de heer Van der Vlis van dat aanbod een beter gebruik kunnen maken. S, II. Piloot. In de Amerikaanse staat Illinois heeft een sportvliegtuig zonder beman ning een afstand van 160 km afgelegd, waarna het neerstortte. De piloot had een landing gemaakt om dat hij dacht dat zijn benzine op raakte. Toen hij uitgestapt was en de propeller aanraakte, sloeg de motor aan en de verschrikte piloot kon nog maar juist opzij springen. 160 km verder vond hij later het wrak van zijn toestel. Partij. In Australië is een nieuwe politieke partij opgericht, meldt Newsweek. In haar naam is haar programma vastge legd: „De vermoeide belastingbetalers". Partijdig. En datzelfde blad Newsweek ver telt over een Hongaars tijdschrift dat een axdikel publiceert over drinkgelagen onder de Amerikaanse jeugd. „Wie het meeste drinken kan", zo melden de Hon garen, „is daar een held en het is hele maal niet ongewooxx e,en 14-jarig meisje volkomen dronken te zien". Het Hon gaarse blad publiceert er als bewijs een foto bij van zo'n drinkgelag. Op die foto drinken de jongelui echter Coca-Cola en dat is wel jammer voor dat Hon gaarse blad. S.S. In Linz (Oostenrijk) zijn zes mensen gearresteerd die lid waren van een. ge heime organisatie. Op de bijeenkomsten daarvan droeg men complete S.S.-uni- formen. Zie ginds komtDe Canadese minister van Nationale Verdediging, de heer Brooke Claxton. zal op 6 en 7 December Nedexiand bezoeken, nadat hij de ver gadering van het Atlantische pact in Parijs zal hebben bijgewoond. Hij zal worden vergezeld door zijn echtgenote en door militaire autoriteiten. Kinderen. Een vliegtuig van Aero-Holland is Maandag in de loop van de dag naar Oslo vertrokken om vandaar heden de stoffelijke overschotten van de kinde ren die met de PH-TFA verongelukten over te brengen naar Israël en Tunis. De lijkjes van twintig kinderen worden r„aar Israël gebracht, de resten van de zeven andere naar Tunis. Atoom-nxotoi'. Amerikaanse geleerden zijn op het ogenblik hard bezig met een scheepsmotor die door atoom-energie wordt aangedreven. De motor is echter nog in.een experimenteel stadium en de - experts zijn er niet zeker van dat het een succes zal worden. Relaties. Uit Rome komen onthullingen over een monopolie dat de communis tische partij van Palmiro Togliatti zich heeft verworven ten aanzien van de handel met landen achter het IJzeren Gordijn. Zij zou dat gedaan hebben via export-fiima's waarvan de firmanten tot de partij behoorden. De autoriteiten kwamen er achter door het toenemend aantal aanvragen om visa voor tech nici uit de volksdemocratieën, welke aanvragen door de betrokken firma's werden gesteund. Togliatti's partij z0" in zes maanden aan deze transacties 3 milliax-d lire hebben verdiend. Amsterdammen. De burgemeesters van Amsterdam hebben elkaar ontmoet. De ene was mr. A. J. d'Ailly en de ander Burtiss E Deal, die burgemeester is van de stad Amsterdam in de staat New York. Burgemeester d'Ailly woont in de V.S. een congres van Amerikaanse ge' meenten bij. Geen handenarbeid. De rechtbank van München heeft Hermann Esser, Beiers minister onder Hitier, veroordeeld tot 4 maanden zitten. Esser was indertijd door een zuiveringsrechtbank verboden andere dan handen-arbeid te verrichten. t Hij had die bepaling overtreden door een vervolgverhaal te schrijven getiteld „Vrouwen om Hitler. Adolf Hitler, 09 grote minnaar". Zinkstenen. Op het congres van de Britse communis!isme partij heeft het parle mentslid Gallacher verklaard: .-Al*® landen die dollars krijgen, raken in °e put. Landen die geen dollars krijgen, komen er boven op. Dollars zijn zink stenen". Huwelijk. De Grieks-orthodoxe prinses Eugena van Griekenland is gisteren m alle stilte getrouwd met cle Katholieke Italiaanse prins Raymonde della Torre Tasso. Hovelingen weigenrden te ver klaren voor welke kerk het huwelp gesloten is.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2