VAL DA In Groningen leren doofstommen spreken MICA Franse kruist overheerst iiu de Noorse commissie van onderzoek acht verklaringen van Aero-Hoiland voorbarig Sport in het kort Dinsilag 29 November 1949 De stille school Twaalf jaar opleiding voor het leven IJV EEN. STILLE BUURT van Groningen ligt een nog stiller plein. Aan de ene kant van dat plein loopt een gracht, aan de andere kant staat een nogal vreemd gesor teerde verzameling hoge huizen. In het midden een heel oud, daarnaast steeds nieuwere gebouwen. Dat plein heet het Guyotplein en die huizen behoren toe aan ie instelling, die i?i 1790 door de Waalse predikant Guyot werd opgericht: het (inmiddels Koninklijk) Instituut voor Doofstommen. En ook in dat gebouw, in dat hele complex van zeven gebouwen is het ajS regel stil. Er wonen bijna twee honderd kinderen en er wordt gehold en gespeeld, maar er wordt niet geroepen of gepraat. Die kinderen hebben maar heel weinig onderling contact; zij praten met elkaar door middel van gebaren en als Èen ander tegen hen praat, proberen zij voor zo ver dat mogelijk is lip te lezen. Maar zij horen niets en omdat zij niets horen, kunnen zij ook niet spreken. Althans zij konden niet spreken voor zij daar in die gebouwen aan het Guyotplein kwamen. Want zij krijgen daar niet alleen gewoon lager onderwijs, maar nog een ander onderwijs, dat voor hen eigenlijk nog wel belangrijker is: zij leren, heel langzaam en met grote moeite, een beetje praten. En dat is dan praten, dat de ver gelijking met normaal spreken maar nau welijks kan doorstaan. Zij horen zichzelf niet en de melodie, die wij allen toch in ons spreken hebben, is bij hen afwezig. Zii spreken op een eentonige, dreunende manier, legen de klemtonen verkeerd en bouwen hun zinnen vaak gebrekkig op. Maar niettemin spreken zij, hebben zij weer een betere mogelijkheid gekregen om zich in de maatschappij te bewegen. Het kost niet alleen hun, maar ook de onderwijzers grote moeite om het zo ver te brengen. Als de kinderen uit alle delen van Nederland op hun derde of vierde of vijfde jaar naar Groningen komen, kun nen zij niets horen, slechts weinig liplezen en hebben zij ook maar enkele gebaren tot hun beschikking om hun gedachten kenbaar te maken. Dan begint het zware werk voor de mensen, die daar aan het Guyotplein hun roeping hebben gevonden. Zij moeten de kinderen zoveel leren lip lezen, dat deze vrijwel alles ook als het geluidloos wordt uitgesproken uit sluitend door 'de bewegingen der lippen waar te nemen kunnen begrijpen. En daarbij wordt dan gebruik gemaakt van eventuële, vaak maar zeer kleine, gehoor- resten, die toch nog kunnen helpen als men de kinderen krachtige koptelefoons geeft. Zo leert men ze dan de klanken voortbrengen; voor iedere afzonderlijke klank moet hen verteld worden en voor gedaan hoe zij de lippen, de tong en de keel moeten gebruiken. En daarom is het geenszihs verwonder lijk, dat deze kinderen een grote moeite hebben met hun ontwikkeling en dat die lang duurt. Vol trots vertelde ons het hoofd van de school, de heer G. Lagerweij, dat onlangs enkele van zijn leerlingen het mid denstandsdiploma hebben gehaald. „Maar", voegde hij er onmiddellijk aan toe, „dat zijn de witte raven onder mijn leerlingen. Slechts zij, die een zeer bijzonder intellect hebben, waarmee zij zonder hun gebrek veel meer hadden kunnen bereiken, weten dit te volbrengen". De anderen worden en ook daar leidt de Groningse instelling ze voor op meubelmaker, schoen- of kleer maker. De meesten gaan terug naar hun eigen woonplaats als ze „ontslagen" worden van de school, maar er zijn er ook die in Groningen blijven. Want de Groningers, die een oprecht medegevoel hebben met dat J instituut in hun stad, nemen de jongens graag in hun dienst als ze daar kans toe zien. In de bijna honderdzestig jaren, dat het Instituut voor Doofstommen nu bestaat, zijn de methoden van doofstommen-onder wijs natuurlijk al vele malen veranderd. De mening, die ongeveer tweehonderd jaar Teleden werd verkondigd door de Franse dokter Itard, dat het mogelijk zou zijn door een langzame opeenvolging van krachtige geluiden tot steeds zachter en ieler geluiden op te voeden tot een zeker gehoor, heeft lange tijd stand gehouden, doch is in het begin van deze eeuw toch als onmogelijk prijs gegeven. De gehoorapparaten deden ook hun intrede, maar daar hebben deze Groningse kinderen niets aan; zij zijn niet slechthorend, de meesten zijn volkomen doof. Wel moet natuurlijk, als ze voor het eerst naar deze school gaan, bepaald wor den hoe doof zij zijn en daar is nu, nog maar kort geleden een nieuw instrument voor uitgevonden, een „audiometer", die alle denkbare soorten geluiden in een be paalde volgorde kan weergeven; aan de hand van de resultaten hiervan kunnen dan grafieken worden samengesteld, waaruit blijkt of de kinderen voor bepaalde tril lingsgetallen (want geluid bestaat uit niets Zo juist ontvangen voor haarden, alle maten MJWIELHUIS „W 11 H E L M I N A" KROCHT 6 - TEL. 10353 (Adv.) Journalist van rechtsvervolging ontslagen De Maastrichtse rechtbank heeft de chef-redacteur van het Limburgse Dagblad te Heerlen ontslagen van rechtsvervolging Ier zake van de hem ten laste gelegde belediging van het openbaar gezag. Hij nad op 30 Maart een artikel geschreven, waarin hij eritiek oefende op het besluit van de kantonrechter te Sittard, om bij de behandeling van een strafzaak betref fende prikkellectuur, niet de pers maar wel een directielid van de N.V. Spoorboek- handel toe te laten. Boven dit artikel was d's opschrift geplaatst: „Onrechtvaardig besluit van kantonrechter". De Officier van Justitie had 100, boete en een maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd geëist wegens overtre ding van artikel 137 a van het Wetboek van Strafrecht. De rechtbank overwoog, dat de inhoud van het dagbladartikel niet beledigend is, maar dat het opschrift wel iswaar minder kras had kunnen zijn. Ar- pel 137 a achtte de rechtbank niet van toepassing, zodat de journalist van rechts- M°lging werd ontslagen. rtr-. W. G. J. Veenhoven was in zijn ver dediging eveneens tot deze conclusie ge- anders dan trillingen) soms nóg een zekere gehoorscapaciteit hebben. Maar daar valt niets aan uit te breiden. Met de riemen, die ze hebben, moet ge roeid worden. Moet men ze eerst leren roeien en daarna als ze een jaar of twaalf in dat gebouw aan het Guyotplein hebben gewoond, gaan ze de maatschappij in en „ze spelen het meestal we klaar", zegt de heer Lagerwey tevreden. st Een jaar of twaalf blijven die kinderen op school en behalve spreken en lezen en schrijven en rekenen en al die andere vak ken, leren ze dan ook een vak. In de grote nijverheidsscholen, die aan 't Instituut ver bonden zijn, worden zij grondig voorbe reid op een loopbaan, waarin zij nog zo veel als mogelijk is van hun leven zullen kunnen maken. En als ambachtsman blij ken zij het even ver té kunnen brengen als hun horende medemensen.Maar zelden zul len ze worden opgeleid voor kantoorwerk, want gezien het vele mondelinge contact dal daarbij voorkomt, zullen zij zich nim mer volledig weten in te werken in de sfeer van het kantoorleven. Zij zullen contact blijven houden met andere doofstommen en daar gebarentaal mee spreken. Het in stituut heeft ook een sociëteit voor de oud leerlingen, die in Groningen zijn blijven wonen. Ze zijn dan perfecte „gebaren- sprekers" gewórden en feilloze liplezers, maar zij zijn achtergebleven bij ons, die, omdat wij altijd hebben kunnen horen, spreken hebben geleerd. Maar steeds zal het Instituut in Groningen zijn methodes blijven aanpassen aan de laatste verbete ringen, die op dit terrein worden bedacht. Het is vaak moeilijk het beste op het goede moment te kiezen en ook financieel is de toestand niet altijd even zonnig, maar de zeventig mensen die daar in het „hoge Noorden" werken voor het belang van vele Nederlandse doofstommen weten dat hun hulp nodig is, tezamen met de beste hulp middelen, die daarvoor beschikbaar zijn. Als men dan tenslotte tussen de middag nog even over het schoolplein loopt, ziet dat er volstrekt normaal uit. Er worden al die spelletjes gedaan, die ook op andere schoolpleinen worden bedreven, maar het is er stil. Net zo stil als in de lange hoge gangen van de school. Dat is de stilte, die het leven van de doofstomme omringt. E. P. Neem een doos echte PAST I l_ L. E S UW hoest (Adv.) Het gebruik van Marshallsteun in Indonesië 's-GRAVENHAGE, 28 November. Naar aanleiding van een persbericht uit Batavia, waarin gemeld werd, dat enige Amerikaanse senatoren zich ontevreden betoond hebben over het gebruik, dat ge maakt zóu zijn van.de aan Indonesië ver leende Marshall-hulp, deelt men ons van officiële zijde het volgende mede: De gelden, die door de Marshall-admini stratie aan Indonesië werden toegewezen, voordat de steun in December 1948 in ver band met de tweede politiële actie werd opgeschort, ten bedrage van rond 61 mil- lioen dollar, zijn zoals ook uit de per kwar taal door de Nederlandse regering gepubli ceerde rapporten blijkt, besteed voor de financiering van de import van voor de Indonesische economie volstrekt onmisbare consumptie- en kapitaalsgoederen, te weten 13,2 millioen dollar voor rijst en ander voed sel, 30,7 millioen dollar voor textiel en textiel-grondstoffen en ruim 17 millioen dollar voor machinerieën en andere kapi taalsgoederen. Zoals alle in de Marshall-steun delende landen kan Indonesië de Marshall-dollars uitsluitend gebruiken voor de financiering van de import uit het dollar-gebied. Het gebruik van deze gelden voor andere doel einden en met name voor schulddelging is te enenmale onmogelijk. De uitspraak van de senatoren kan evenmin betrekking heb ben op de tegenwaarde in guldens van de ontvangen Marshall-dollars, „funds", die gestort wordt op een speciale rekening bij de Javase Bank. Indonesië heeft namelijk nog in het geheel geen gebruik gemaakt van deze guldens. Over het gebruik zal te zijner tijd nog overleg moeten worden ge pleegd met de Amerikaanse regering, aldus de verklaring van officiële zijde. De Nederlandse ambassadeur in Canada, dr. J. H. van Royen (links) wisselt in de Algemene Vergadering der UNO een hartelijke handdruk met de Indonesische afgevaardigde mr. L. N. Palar, terwijl dr. José Arce van Argentinië glimlachend toeziet. Prof. Schermerhorn sprak over de Indonesische kwestie „Nieuwe situatie in zekere zin een verlies voor Nederland" De federatie Amsterdam van de Partij van de Arbeid heeft in het Concertgebouw een openbare vergadering gehouden, waar prof. ir. W. Schermerhorn en de partijvoorzitter, de heer J. J. Vorrink, gesproken" hebben over de resultaten der Ronde Tafel-confe rentie. Prof. Schermerhorn gewaagde van de „gramschap" die in sommige kringen heerst. Ook de socialisten zo zei hij zien wel in, dat de nieuwe situatie in zekere zin een verlies voor Nederland is. Naar zijn mening is de socialistische partij de enige geweest, die heeft ingezien hoezeer het Indonesische vraagstuk er een was van in ternationaal karakter. Uitvoerig ging prof. Schermerhorn in op de vrees der Indone siërs „materieel het loodje te moeten leggen waar formeel overeenstemming was be reikt", een gedachtengang, die volgens spre ker in grote mate het verloop van de Ronde Tafel-conferentie heeft beheerst. Sprekende over het, naar hij zeide, „schrij nende probleem der minderheden in Indo nesië", gaf prof. Schermerhorn te kennen, dat het democratisch zelfbeschikkingsrecht van de Indonesiërs vrijwel zonder over gangsperiode tot stand gekomen is. De minderheden moeten thans hun stem uit brengen onder Indonesisch bewind, hetgeen zeker niet gemakkelijk is. Dit mag volgens spreker nooit een motief zijn om bij de aanstaande behandeling in de Tweede Kamer de R.T.C. te laten mislukken. Over het standpunt van Nederland inzake Nieuw Guinea gaf prof. Schermerhorn als zijn mening te kennen, dat dit gebied „zeker niet waard is een wrijvingspunt te worden tussen Nederland en Indonesië". De heer Vorrink zeide, dat de socialis tische partij in Nederland gaarne een over gangsperiode van 10 a 15 jaar had gezien, waarin het Indonesische bewind zich kon aanpassen en waarin een sterke band tus sen Nederland en Indonesië zou kunnen worden gelegd „met een grotere mate van zekerheid dan thans misschien het geval is". Men streeft naar internationale samen werking en dit geldt niet alleen voor de Westerse wereld, doch voor alle volken. Een verenigd Europa, als voorloper van een verenigde wereld zag spreker als het ideaal. Afdeling Eindhoven wil niets meer van de E.V.C. weten De afdeling Eindhoven van de Algemene Bond van Werkers in de Bouwnijverheid, aangesloten bij de Eenheidsvakcentrale, heeft met op 5 na algemene stemmen een motie aangenomen waarin verklaard wordt dat de afdeling alle organisatorische ver bindingen met de A.B.W.B. (E.V.C.) ver breekt. Aanleiding tot dit besluit is, dat het hoofdbestuur van de A.B.W.B. de afde lingsvoorzitter G. de Valk als lid van het hoofdbestuur heeft geschorst. In de motie wordt verklaard: „Alle bestuurders, die weigeren zich te onderwerpen aan de C.P.N.-politiek, wor den op de meest unfaire wijze uit de or ganisatie gedrongen en vervangen door leden der C.P.N., die bereid zijn onvoor waardelijk alle opdrachten voor deze par tij uit te voeren. Het hoofdbestuur van de A.B.W.B., waarin van de negen leden acht behoren tot de C.P.N., verleent zijn volle medewerking aan deze praktijken, hetgeen gebleken is nu het de enige niet-commu- nist in het bestuur heeft geschorst, met de bedoeling hem op valse gronden te royeren, ondanks het feit dat een vorige ledenvergadering deze schorsing met al gemene stemmen heeft afgewezen. Hier door is het voor zelfstandig denkende ar beiders onmogelijk geworden nog langer deel uit te maken van deze organisatie". Deviezenboekje voor toeristen In de bloeiende Braziliaanse textielstad Americana is een hydro-electrisch kracht station, waarvan de bouwkosten 6.500.000 bedroegen, officieel in gebruik genomen. De stad Americana heeft haar naam te danken aan de kleine groep immigranten, die zich na de Noord-Amerikaanse burger-oorlog uit Georgia en Zuid-Carolina in het rijke district Sao Paulo vestigde. Het station zal een oppervlakte van 40.000 vierkante mijl van stroom voorzien. Nieuwe regeling gaat 1 Januari in Hqt aanvragen van deviezen voor niet- zakelijke reizen naar het buitenland brengt volgens de bestaande bepalingen voor het publiek veel administratieve beslomme ringen mede. Dit geldt eveneens voor de Nederlandse Bank en de deviezenbanken. Bovendien heeft de huidige regeling het be zwaar, dat voor deze doeleinden per per soon slechts éénmaal per jaar een bedrag aan deviezen kan worden toegewezen. Met het verstrekte bedrag kan slechts één land worden bezocht. Om deze bezwaren zoveel mogelijk wei te nemen is besloten per 1 Januari 1950 een zeer vereenvoudigde regeling in te voe ren, gebaseerd op het verstrekken van een jaarmaximum aan deviezen per ingezetene, dat door belanghebbenden binnen zekere •grenzen naar eigen goeddunken mag wor den besteed. Men is derhalve vrü in zijn keuze van de te bezoeken landen en van de tijdstippen, waarop men een reis wenst te ondernemen. Bovendien zal het voor reizen naar een aantal landen, te weten Denemarken, Fin land, Frankrijk, Groot-Brittannië, Ierland, Noorwegen en Zweden mogelijk zijn ter stond de benodigde deviezen bij een devie- zenbank te ontvangen. De bekende maxima per land in totaal en per dag zijn evenwel gehandhaafd. Alleen voor toeristenreizen naar België-Luxemburg en Zwitserland wordt de bestaande regeling gehandhaafd, zodat de benodigde reisdeviezen slechts na loting kunnen worden verkregen. De nieuwe regeling beoogt dus niet uitbreiding te geven aan de in totaal per jaar voor niet- zakelijke doeleinden ter beschikking te stel len deviezen. Wel wordt hiermede een aan zienlijke vereenvoudiging van de procedure bereikt. Het jaarmaximum aan deviezen bedraagt voor personen van 14 jaar en ouder 400, voor jongere personen 200. Hiervan die nen zowel de toeristenreizen als kosten voor familiebezoek, reizen op uitnodiging en der gelijke te worden bestreden. Tenzij in een door de Nederlandse Bank verleende ver gunning uitdrukkelijk staat vermeld, dat overschrijding van het jaarmaximum ge oorloofd is, zal dit uiteraard de boven genoemde bedragen niet te boven mogen gaan. Er zal een speciaal voor niet-zakelijke doeleinden bestemd deviezenboekje, een z.g.toeristen-deviezenboekje worden inge voerd, waarop de verschafte bedragen en de eventuele teruggestorte of overgehouden deviezen worden geboekt. Brusselse nachtclubs leiden kwijnend bestaan (Van onze correspondent in Brussel). Het uitgaande leven van de Belgische hoofdstad is uiteraard een zeer gecompli ceerd iets: hoe kan het anders in een arron dissement, dat 1,2 millioen inwoners telt, waarvan de meest afgelegen plaatsen door snel rijdende trams met het centrum van de stad zijn verbonden? Overigens ligt Brussel daar als basis van een driehoek: Brussel, Leuven, Antwerpen, waarin onge veer drie millioen mensen wonen. Het is dus niet te verwonderen, dat er in Brussel honderden cinemazalen zijn, waaronder een twintigtal, dat ruimte biedt voor 1500 tot 3000 bioscoopbezoekers. Maar laat ons eens nagaan, hoe het met de traditionele uitingen van het uitgaand leven is gesteld, bijvoorbeeld met hel thea terbezoek. Te Brussel kan de Muntschouw burg of het Théatre Royal de la Monnaie nog steeds bogen op een buitengewoon hoog kwalitatief peil zowel wat zangers als bal letten en acteurs betreft. Clare Clairbert brengt de bezoekers in verrukking met haar ongelooflijk mooie stem. Zij is ongetwijfeld een van de beste opera-sopranen van het continent. De bekende Rogatchevsky is haar tegenspeler. Momenteel speelt te Brussel de troep van de Weense Staatsopera o.a. Martha en La Bohème, Wilhelm Teil en Tristan en Isolde. In het kleine stemmige Théatre du Pare voerde het Théatre Hébertot uit Parijs „Ca ligula" op, een stuk, dat ook in ons land is gespeeld. Een geregeld optredende troep is die van de Comédie Franqaise, die Racine's „Andromaque" bracht, een stuk dat voor komt op het repertorium ten behoeve van de Brusselse gymnasia. Vera Korène en Annie Ducaux speelden de hoofdrollen. In de „Galéries" hadden de Galas Karsenty volle zalen in een luchtig stuk „Plumes au vent" en volgende week treden Ginette Leclerc en Michèle Alfa op in twee stukken van Jean Paul Sartre. Daartegen kan het Nederlands- Vlaamse toneel niet opwegen. Ook al is het bekend, dat de Brusselse hogere kringen zich bij voorkeur in het Frans uitdrukken, het blijft niettemin waar dat deze kringen ook van goed Nederlands toneel houden. Als de Antwerpse troep van de Koninklijke Nederlandse Schouwburg optreedt, dan is de Vlaamse schouwburg in de Brusselse Lakenstraat vol met Frans sprekenden. Een goede Hollandse troep is hier sedert een jaar niet meer opgetreden. Het Franse prestige wint veld. Zelfs is er sprake van, dat de Franse ambassadeur graaf de Hautecloque een voordracht zou geven voor het Vlaams economisch ver bond. in 't Nederlands. Dit Vlaams economisch verbond poogt een Vlaams gezelschapsleven in de hoofd stad ingang te doen vinden. De directeur eigenaar van een der grootste warenhuizen stelde <yjn salons Ier beschikking van een galabal, waarop Vlaamse ministers, indu striëlen en magistraten met hun dames en dochters verschenen. Jonge Vlaamse uni- versitairen, die in Leiden studeren, vinden dat belangrijk genoeg om even naar Brus sel over te wippen. Met het beroemde of beruchte Brusselse nachtleven is het maar slapjes gesteld, sedert de met duizenden francs gooiende Amerikanen van de dansvloeren der ele gante bars cn nachtclubs zijn verdwenen. Een paar ervan zijn reeds gesloten. Daar door houden de beste stand, ook en voor namelijk door het vreemdelingenverkeer. Want in deze gelegenheden met hun uiterst pikante programma's van kunstdanseresjes, girls-shows, liedjeszangers in het Mont- martre-genre ziet men dc brave Brusselse burger niet. Zijn haren rijzen te berge als hij hoort, dat in een dergelijk cabaret hon derd gulden betaald wordt voor een fles champagne. En vergeleken met de Parijse Tabarin of Folies Bergères zijn de Brusselse shows povere broertjes. Te Brussel is het wachten nu op de groot meester van de Franse film- en toneelkunst: Louis Jouvet, die hier een grotere faam geniet dan te Parijs. Belgische schipper zou zijn schip hebben laten zinken De officier van justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg heeft een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden geëist tegen de 37-jarige Belg C. P. J. uit Calloo. De officier achtte bewezen, dat deze man op 21 Juli op de Westerschelde nabij Hoedekenskerke de sleepboot Olse, waarvan hij de schipper-eigenaar was, moedwillig tot zinken heeft gebracht met het doel de maatschappij, waarbij het schip voor 500.000 francs verzekerd was, op te lichten. De verdachte verklaarde, dat hij op weg was van Antwerpen naar Gent, doch dat op de Schelde zijn stuurinrichting onklaar ge raakte, waardoor de sleepboot tegen een boei opvoer. Door de schok zou de plug uit de buitenboordkraan zijn geschoten. Bij een onderzoek was echter gebleken dat de huid van het schip onbeschadigd was en geen enkel lek viel te bespeuren. De boei, waar mede de sleepboot in aanvaring zou zijn geweest, vertoonde bovendien geen enkel schrammetje, hoewel deze pas geschilderd was. De ramp met de PH - TFA De voorzitter van de Noorse commissie, die een onderzoek instelt naar de oorzaak van de vliegramp bij Oslo, heeft de mening van de directie van Aero-Holland, dat de heuvel, waartegen het vliegtuig is opgevlo gen, niet op de door de piloot gebruikte kaart zou zijn aangegeven, „zeer merk waardig" genoemd. De commissie van on derzoek heeft de kaart en het logboek van het vliegtuig nog niet onder ogen gehad en wenst geen enkele verklaring af te leggen alvorens kaart en logboek grondig bestu deerd zijn. „Het is wel zeer ongebruikelijk, dat de vertegenwoordigers van een maatschappij dergelijke besliste verklaringen afleggen nog voordat éen officieel rapport over een vliegramp is opgesteld", zo zei de voorzitter van de commissie van onderzoek. Volgens de kaart, welke gebruikt wordt door de piloten van de Noorse luchtvaart maatschappij voor het aandoen van het vliegveld Fornebu van het Zuiden uit, moe ten vliegtuigen, die op instrumenten vlie gen, boven de streek, waar de ramp met de Dakota is geschied, op duizend meter hoogte blijven, aldus een woordvoerder van deze maatschappij. Hij voegde er aan toe, dat het niet bekend is welke kaart de Aero- Weer een veiling van Java-cacao voor het eerst na twaalf jaar Morgen, Woensdag, zal voor het eerst sinds 1937 te Amsterdam weer een veiling van Java-cacao gehouden worden. Aange boden worden 2642 balen. De taxaties voor de meest gangbare soor ten variëren van 150 tot 170 cents per halve kilogram; dit is 6 tot 7 maal hoger dan de vooroorlogse prijzen. Verwacht wordt dat de buitenlandse belangstelling voor de Java-cacao zeer groot zal zijn. Het aangeboden product is „eaelcacao", die voornamelijk gebruikt wordt als grond stof voor de fabricage van fijne bonbons en merkchocolade. De in veiling komende hoeveelheid bedraagt ongeveer 170 ton. Klare Faust. De Franse cineast René Clair is te Rome klaar gekomen met dc opne mingen voor zijn filmische bewerking van de Faust-sage, die onder de titel „De schoon heid van de duivel" zal worden uitgebracht. Holland gebruikte. Volgens de instructies voor het manoeuvreren op het radio-baken verder Noordelijk moeten de vliegtuigen op een hoogte van ten minste 710 meter vlie gen. De hoogte van de plek, waar de Dakota verongelukte, werd opgegeven als 343 meter. Drie spionnen veroordeeld De bijzondere strafkamer te Middelburg behandelde drie zaken betreffende spion- nage. De eerste verdachte was de 57-jarige J. E., wiens verblijfplaats thans onbekend is. Hem was ten laste gelegd, dat hij begin 1940 J. J. B. uit Arnhem had aangezet om ten behoeve van Duitsland te spionneren. Hij beloofde B. per maand 100 salaris en 50 voor onkosten, wanneer hij mededelin gen wilde verschaffen over de Franse en Engelse schepen, die Vlissmgen mochten passeren. E. heeft waarschijnlijk reeds in de eerste wereldoorlog in Duitse dienst ge staan als spion. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van 10 jaar. B„ die vervolgens terecht stond en die thans 33 jaar is, bekende wat hem ten laste werd gelegd, maar betoogde, dat hij aan vankelijk niet begrepen had, dat het hier spionnage betrof. Hij meende, dat hij indi rect in dienst stond van een Duitse export firma, die er belang bij had te weten, welke Franse en Duitse schepen Vlissingen ver lieten. De officier van justitie kon dit moei lijk geloven en eiste een gevangenisstraf van 4 jaar en 6 maanden. De laatste verdachte was de 44-jarige grondwerker A. B. uit Vlissingen. Hij was in begin 1940 in contact gekomen met V. uit Elten, die spionnagewerk verrichtte voor Duitsland en die inlichtingen wilde ontvan gen over Franse en Engelse schepen, die van Antwerpen kwamen en Vlissingen pas seerden. B. heeft enige malen dergelijke gegevens doorgegeven. De officier van justitie eiste tegen hem een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek van 2 jaar en 10 maanden voorarrest. De strafkamer deed terstond uitspraak en veroordeelde J. E. bij verstek tot 12 jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de kies rechten voor het leven; J. J. B. tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek en A. B. tot 5 jaa/)> gevangenisstraf met aftrek. Allen wer- defi uit de kiesrechten,ontzet voor het leven. Reizigersvervoer bij de spoorwegen vermindert „Voor 1949 moet op een belang rijk tekort worden gerekend" In Utrecht is onder voorzitterschap van de heer J. M. Blommers de vergadering van de raad van afgevaardigden van de Nederlandse R. K. Bond van Spoor- en Trampersoneel „St. Raphael" gehouden. De heer Blommers besprak de econo mische en financiële moeilijkheden, waar voor de regering zich geplaatst ziet en schonk daarna uitvoerig aandacht aan dc positie van de vervoersbedrijven. Bij de spoorwegen wordt de balans nog steeds beheerst door de vordering van ruim 522 milloen gulden op de staat wegens de door het bedrijf geleden materiële oorlogs schade. „Zolang dc staat niet over de brug komt, moet er dus geld geleend worden en wanneer men bedenkt, dat de kosten voor meer dan de helft personeelsuitgaven betreffen, weet men wel hoelaat het is", aldus de heer Blommers. „Het ergste is, dat de ontvangsten vooral van het reizi gersvervoer verminderen en dat voor 1949 op een belangrijk tekort gerekend moet worden. Bij het wegvervoer is de toestand niet veel beter". Naar de mening van de heer Blommers is hier de beunhazerij een blok aan het been van de bona fide on dernemingen en een beletsel voor een gezonde ontwikkeling. Hij zeide dat er wettelijke maatregelen genomen dienen te worden waardoor een einde wordt ge maakt aan de economische verspilling op het gebied van het vervoer en waardoor de grondslagen worden gelegd waarop een sociaal en economisch verantwoord ver voer kan worden opgebouwd. Omtrent de Kerstgratificatie voor het personeel zeide de heer Blommers, dat de beslissing van de minister nog moet af komen, doch dat de tekenen voor de uitke ring gunstig zijn. Twee ernstig gewonden bij autobotsing Maandagmorgen vroeg is op de autoweg ArnhemNijmegen een personenauto met vrij grote snelheid tegen een langs de weg staande vrachtauto gebotst. De inzittenden, de heren Sparenberg en Peer, respectieve lijk directeur en procuratiehouder van dc firma Gimborn te Zevenaar, werden vrij ernstig gewond. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Toen het ongeluk gebeurde was het mistig. „WATERMAN" NAAR INDONESIë. Het troepenschip „Waterman" zal mor gen uit Rotterdam naar Indonesië vertrek ken, teneinde aldaar repatriërende troepen aan boord te nemen, Het schip is op de uit gaande reis slechts ten dele bezet. Enkele kleine detachementen zullen de reis naar Indonesië meemaken, namelijk enig perso neel van het K.N.I.L.. dat met verlof hier te lande heeft vertoefd, een detachement van de Koninklijke Marine, bestemd voor normale aflossingsdoeleinden, alsmede een groep specialisten der Koninklijke Land macht. DERDE BATALJON GRENADIERS REPATRIEERT. Met de „Johan van Oldenbarnevelt", die omstreeks 6 December te Amsterdam wordt verwacht, repatrieert onder andere het derde bataljon van het garderegimenl gre nadiers. Op 7 Mei 1946 kwam dit bataljon te Amersfoort onder de wapenen. Het ver trok met de „Tegelberg" op 3 October 1946 naar Indonesië. DEGEN- EN SABELWEDSTRIJDEN IN DE RIPPERDAKAZERNE. Woensdag wor den in dc Kipperdakazerne schermwedstrij- den gehouden, waaraan deelnemen leden van de Koninklijke Marine Sportschool te Den Helder, de politie van Amersfoort, de politie van Haarlem en de School K-troepen te Haarlem. Des morgens staan sabelwedstrij den op het programma en des middags degenwedstrijden. JEAN STOCK SLAAT CYRILLE DELAN- NOIT. Na de nederlagen van zijn broers Edgard en Etienne, is ook Cyrille Delannoit er niet in geslaagd als overwinnaar de ring van het Palais des Sports te Parijs te ver iaten. De Belgische kampioen verloor zijn gevecht tegen de Fransman Jean Stock op punten. Agenda voor Haarlem DINSDAG 29 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Lalira" (Haagse Come- die), 8 uur. Frans Hals: „Twee Yankees in Trinidad", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Zo is vader", 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De fluwelen handschoen", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrij buiter", 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De cobra-afgod", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wet van de zweep", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur WOENSDAG 30 NOVEMBER Stadsschouwburg: Salzburger Marionetten theater, 8 uur. Krelagehuis: Lezing over „De stenen spreken", 8 uur. Bioscopen: Middag» en avondvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5