IJmuider Courant Puccini Haarlems Dagblad Nederlaag van Labourpartij in de Nieuw-Zeelandse verkiezingen Naastingswoede van Praag duurt onverminderd voort 64e Jaargang No. 19413 gureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560),' Terrasvveg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarievcn op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom HET WAS DINSDAG een kwart eeuw geleden dat de Italiaanse opera-compo nist Giacomo Puccini, 66 jaar oud, te Brus sel stierf. Hij heeft uitsluitend opera's ge componeerd. Drie daarvan: La Bohème (1896). La Tosca (1900) en Madame Butter fly (1904) hebben hem wereldvermaardheid gebracht. Ook in Nederland zijn die drie opera's talloze malen ten tonele gebracht en zij hebben overal hun plaats op het répertoire behouden. In een aantal landen is dat ook het geval geweest met Manon Lescaut (1893) ofschoon hij al de vierde componist was die door de gelijknamige roman van l'Abbé Prévost tot het scheppen van een opera werd geïnspireerd, en onder de drie anderen de Franse componist Jules Massenet met zijn „Manon" een groot suc ces had behaald. Puccini schreef nog ver scheidene andere opera's, waarvan enkele in muzikale qualiteiten niet bij zijn grote successen achterstonden, maar in de pu blieke waardering geen stand hielden door tekortkomingen in het libretto. Hij liet de bijna voltooide opera Turandot na; van dit werk op Chinese motieven ging een jaar na zijn dood, nadat het door een ander was afgemaakt, de première. Het wekte verras sing, omdat Puccini er een geheel nieuwe koers in had gekozen en een grote taak aan de koren had toebedeeld. Het wekte de ge dachte dat men, als hij was blijven leven, een merkwaardige nieuwe ontwikkeling van zijn werk had kunnen beleven. Maar Turandot verwierf niet snel de bijval van het grote publiek; zijn kostbare enscènering heeft ook wellicht de altijd in financiële zorgen verkerende opera-gezelschappen er van weerhouden. Puccini heeft bij zijn leven groot succes gekend en de tallozen ook in ons land die La Bohème, La Tosca en Madame Butterfly gehoord en gezien hebben en de muziek vooral van La Bohème en Butterfly ken nen zullen zich hem als een lievelingskind der Fortuin voorgesteld hebben. In refe rentie-werken vindt men hem vermeld als „de grootste Italiaanse opera-componist na Verdi" en de tweede plaats na zulk een gen.'e al is die dan door de grenzen van één land bepaald, Italië is toch bij uitstek het land van de opera lijkt een zeer glo- rieuse. Er ligt ongetwijfeld een heel lange afstand tussen de wonderbaarlijke schep pingskracht van een Verdi en die van de componist van La Bohème en Butterfly. Dat geeft nog geen verklaring van de ver guizing, soms bittere verguizing, die Puc cini van de zijde van vele critici ten deel is gevallen. Wie zich het leven van een zo succesvol componist als deze voorstelt als een weg over rozen vergist zich deer lijk. Menige eenvoudige muziekliefhebber, de man benijdend die zulk een verovering bereiken kon, zou dergelijke stormen niet het hoofd hebben kunnen bieden en zijn werk ongeschokt voortzetten. Men heeft Puccini vooral jacht op goedkoop succes verweten. Hij is als een handige exploitant van populariteit en als een slordig en haas tig werker uitgekreten. Hij werd vergeleken met groteren dan hij en kwam daar onge twijfeld slecht af hetgeen overigens een gemakkelijke methode is en sommigen voorspelden met zekerheid dat zijn schep pingen van korte levensduur zouden zijn. Dat is zeker niet bewaarheid; een halve eeuw na hun premières hebben de grote successen nog steeds niet aan populariteit ingeboet. Al was de critiek ten dele juist, zij liet na de grote eigenschappen van Puc cini's talent in het licht stellen, waartoe een rijke melodische begaafdheid en gevoel voor het theater behoorden. Hij was uitsluitend en bij uitstek tot de muzikaal- dramatische kunst geroepen; of bijvoor beeld een mate van grove toneel-effecten in La Tosca afbreuk aan die opera deed kon z(jn wezenlijke grote gaven geen afbreuk doen. La "Bohème, gebouwd op vier taferelen uit de roman La Yie de Bohème van de Fransman Henry Murger, die het leven der bohémiens van het oude Montmartre in een poëtische visie geschilderd had, sleepte bij de eerste opvoering onmiddellijk de Ita liaanse geestdrift mee en ving spoedig zijn zegetocht door de wereld aan. De kleine opera Madame Butterfly, muzikaal wellicht zijn best-geslaagde werk, begon daaren tegen met een fiasco, misschien omdat men bet ongewone Japanse milieu aanvankelijk niet aanvaarden wilde. Maar zoals dat wel eens meer gebeurd is: een maand of drie later verkeerde de mislukking plotseling in een storm van bijval. De kleine stad Brescia was de eerste die Butterfly toejuichte en bet keerpunt bracht: een derde groot succes was geboren. Het moet Puccini bijzondere vreugde en voldoening geschonken hebben, want de glorie van La Tosca, vier jaar te voren, had hem juist in die tijd zoveel bit tere tegenstand gebracht. In 1910 herleefde die nog eens sterk bij een nieuwe opera, op sen Wild West-libretto gecomponeerd; in zijn latere levensjaren verwierf hij weer erkenning met de opera Trittico en met drie opera-éénacters, waarvan Gianni Schicchi nog op vele opera-répertoires is gebleven, nj het dan niet in ons land,'waar de muzi- pal-dramatische kunst nu weer in oetere omstandigheden verkerend zoveel jaren van verwaarlozing heeft gekend. Tot verdriet van velen en tot nadeel voor de veelzijdigheid van onze cultuur. R. P. Duitse politieke partijen zonder geallieerd fiat .Het zal verstandiger zijn nazi-achtige en anti-democratische Duitse politieke Partijen bij de verkiezingen te laten afma ken dan ze bij order van de geallieerden verbieden," aldus heeft de Amerikaanse u°pe Commissaris in Duitsland, John McCloy, Woensdag verklaard, nadat hij oinsdag mededeling deed van het besluit de verplichting tot het aanvragen van vergun ning yoor Duitse politieke partijen in de 'vnerikaanse zóne af te schaffen. Men verwacht, dat ook de Britse en de 'ranse Hoge Commissaris binnenkort van *-en gelijk besluit voor hun zones mede- deling zullen doen. McCloy zeide verder op zijn perscpnfe- •entie van Woensdag, dat men evenwel de emocratische doelstellingen van de bezet- niet in de wielen zou laten rijden, vanneer het nodig zou blijken, zou er op getreden worden. li P vraag, of het afschaffen van het '^Ptie-voorschrift het aan de naar gezegd °rdt ultra-nationalistische partij van Otto rasser mogelijk zou maken in de Ameri- elk3nSe Z°ne op *e ^rec^en zeide McCloy, dat geval op zijn eigen mérites beoordeeld Z0Ü worden. Editie voor Velsen, ïJmuiden, Santpoori en Omstreken van at Opccrtjtt Saartamrte <£ourant Cïimn Donderdag 1 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Volkspolitie op mars in Oost-DuitslancL. - foto toont 'n afdeling van de door de Russen in feite-een uitstekend bewapend en goed (van maar al te bekende snit!) Deze uit de Russische-zöne gesmokkelde geformeerde en geleide „volkspolitie" getraind leger in haar nieuwe uniformen op mars in de stad Chemnitz. MONTGOMERY TOT AMERIKA: „Europa moet beschermd, niet achteraf gered" In een Dinsdagavond voor de Ameri kaanse radio gehouden toespraak heeft de Britse veldmaarschalk burggraaf Mont gomery het Amerikaanse volk medege deeld dat de West-Europese volken tegen een inval moeten worden beschermd en dat niet volstaan kan worden met hun mede te delen dat zij achteraf wel zullen worden gered". Montgomery, die voorzitter is van de commissie van opperbevelhebbers der bij de Westelijke Alliantie aangesloten lan den, verklaarde: „Indien West-Europa opnieuw onder de voet zou wórden gelo pen, zou dit het einde betekenen van zijn bevolking. Daarom mag dit niet geschie den". Hij verklaarde verder dat het hem uit veiligheidsoverwegingen niet veroorloofd was bijzonderheden mede te delen over de vorderingen, welke de commissie der opperbevelhebbers reeds bij haar werk hacl gemaakt, „doch de reeds bereikte re sultaten zijn veelbelovend". „Indien wij slagen, zal er geen oorlog zijn", zeide Montgomery nog. Nazi's zouden weer de heren van Beieren zijn Opzienbarend rapport aan geallieerd commissaris In een telegram uit München in de New- York Times werd gisteren een „gedetail leerd en sober" verslag aan de geallieerde commissaris van Beieren aangehaald, waarin wordt gezegd, dat door „renazi- ficatie" Beieren grotendeels weer in han den is gekomen van degenen, die het onder Hitier beheersten. Plet verslag was opgesteld door een van de voornaamste ondergeschikten van de commissaris. Het genoemde citaat was „een van de vele openhartige verklaringen in dit do cument, waarin gewezen wordt op de terugkeer van de voormalige nazi's tot de macht". „Beieren is geen op zichzelf staand geval. Onderzoek in de andere staten van de Amerikaanse zone onthult eveneens een wederopleving van het nazi dom. Het ergste is, dat over de gehele lijn de democratie, die de Verenigde Staten in West-Duitsland trachtten te brengen, aan de verliezende hand is en de autoritaire opvattingen winnen". Volgens het telegram is de „renazifica- tie" in Beieren het openlijkst en de goed keuring door de regering van deze staat het meest direct. Het telegram ging verge zeld van een lijst, welke het aantal voor malige nazi's noemt, die volgens Ameri kaanse ambtenaren thans in de Beierse ministeries werkzaam zijn. Het percentage varieert van zes in het ministerie voor godsdienstzaken en onderwijs tot 77 in het ministerie van voedselvoorziening,, land bouw en bosbouw en 81 onder de rechters en openbare aanklagers. Beieren beschuldigd van ver waarlozing Dachau-graven Verontwaardigd Duits protest De Beierse premier, dr. Hans Ehard, ver klaarde gisteren in het parlement, dat hij de leden van een Franse missie „eruit ge gooid" zou hebben, als zij tijdens huri be zoek aan hem dezelfde argumenten hadden gebruikt dié zij in een communiqué publi ceerden; een rapport namelijk, dat de Beierse autoriteiten beschuldigt van ver waarlozing der graven van slachtoffers van het concentratiekamp Dachau. Leden van de missie hadden, na een bezoek aan Ehard, deze beschuldiging in het communiqué uit gesproken. Ehard beschuldigde de missie zijdelings van pogingen om „de Frans-Duitse ver standhouding door dergelijke beschuldi gingen te torpederen." De beschuldigingen waren zo „ongehoord", dat men de „ergste motieven" er achter moest vermoeden, al dus Ehard. Franse reactie De Franse bond van oud-gedeporteerden, welke door de missie vertegenwoordigd werd, heeft gisteravond de beschuldigingen van dr. Hans Ehard en dr. Philipp Auer- bach „dwaas" genoemd. Er wordt medegedeeld, dat dé missie uit zes personen bestond, onder wie twee leden van de nationale vergadering en een pries ter. Slechts twee waren communisten. De bond telt personen van elke politieke ge zindheid en te zeggen, dat de missie uit communisten was samengesteld is gewoon belachelijk, aldus de verklaring. „Het is dwaas te zeggen, dat de missie trachtte on enigheid te zaaien tussen Frankrijk en Duitsland. De missie vernam enige betreu renswaardige feiten, maar haar enige zorg was objectief te zijn. Wij weten, dat er, on danks onze herinneringen aan nazi's, andere mensen van goede wil zijn aan de andere kant van de Rijn en wij willen Franse toe nadering met hen niet verhinderen". Twaalf „Atlantische" ministers vandaag te Parijs bijeen PARIJS (Reuter). Men verwacht spoe dige overeenstemming op de bijeenkomst van de ministers van Defensie van de twaalf landen van het Atlantisch pact, welke heden te Parijs is begonnen ter bestudering van een gecoördineerd defensie-program, dat gisteren door de stafchefs is goedge keurd. Men gelooft, dat dit program het volgen de inhoudt: Verdeling van wapenen en uit rusting, coördinatie tussen plaatselijke defensie-groepen, de keuze van de bevel hebbers, Duitslands rol in het nieuwe plan en het gebruik van de atoombom. De Canadese minister van Defensie, Brooke Claxton, verklaarde tegenover ver slaggevers, in antwoord op een vraag, of de West-Duitse republiek zonder bewapening een rol zou kunnen spelen in de organisatie van het Atlantisch pact: „Nadat wij onze eigen organisatie op gang hebben gekregen en de Duitsers er in geslaagd zijn hun eigen democratie te doen functionneren, kan de tijd aanbreken dat wij samen kunnen komen." Claxton zei, dat het pact spoedig bekend zal staan als N.A.T. (North Atlantic Treaty) en de organisatie als N.A.T.Ö. conservatieve Nationale Partij na veertien jaar oppositie thans in de meerderheid Sidney Holland, de leider van de Nieuw- Zeelandse nationale (conservatieve) partij, zal vrijwel zeker de nieuwe minister-presi dent van Nieuw-Zeeland worden, aange zien de veei'tien jaar oude Labourregering bij de gehouden verkiezingen de nederlaag heeft geleden. In het nieuwe parlement krijgt de Natio nale Partij 46 zetels en Labour 34, met in begrip van vier Maori-zetels. In het oude parlement had de Nationale Partij 38 en Labour 42 zetels. Peter Fraser, die sedert 1940 minister-president is geweest, behield zijn zetel met een zeer kleine meerderheid, Alle zestien communistische candïdaten verbeurden hun gedeponeerde geldsom. Twee Labourministers verloren hun zetel, namelijk Edward Cullen, de minister van Landbouw en Arnold Nordmeyer van Indu strie en Handel. Sidney Holland is 56 jaar oud. Hij kwam in 1935 in het parlement en heeft sedert 1940 de Nationale Partij geleid. Te Londen is. men van mening, dat de nederlaag van Labour in Nieuw-Zeeland een ongunstige weerslag kan hebben op de kansen van de Britse Labourparty bij de komende verkiezingen in Engeland. De uitslag der Nieüw-Zeelandse verkie zingen heeft in Engeland aanleiding gege ven tot veel commentaar. In verband met het feit dat over negen dagen in Australië en in het voorjaar van 1950 in Engeland algemene verkiezingen zullen worden ge houden, zien velen de nederlaag van de Nieuw-Zeelandse labourpartij als een aan wijzing dat ook in de beide laatste landen een verschuiving naar conservatieve zijde te verwachten is. De Engelse conservatieve Churchill als jarige in het Lagerhuis LONDEN, 30 November (Reuter.) Winston Churchill, die Woensdag zijn 75ste verjaardag vierde, is Woensdagnamiddag in het geheel bezet Lagerhuis door vrien den en tegenstanders toegejuicht. Hij luis terde met zichtbare ontroering naar een lofrede van minister-president Attlee. Deze laatste, van ouds Ghurchills tegenstrever in het debat, zeide: „Ik ben er zeker van,: dat wij allen verheugd zijn deze man in goede gezondheid en actief als immer te zien. Wij wensen hem nog vele jaren". Churchill uitte er in zijn dankwoord zijn vreugde over, te hebben kunnen consta teren, „hoe veel groter al die gevoelens., zijn die ons verenigen dan de overigens belangrijke kwesties, welke dikwijls zowel in het Lagerhuis als daarbuiten aanleiding geven tot twistgesprek". Laatste Japanse herstel leverantie aan Nederland Het hoofdkwartier van generaal Mac- Arthur heeft bekend gemaakt, dat Japan zijn laatste lading herstelbetalingsgoede ren naar Nederland heeft verscheept. De waarde van de verzonden goederen be draagt op basis van 1939, 2.931.525 yen. Op dezelfde basis is nu het totaal dezer leveranties aan Nederland gekomen op een bedrag van 19.038.706 yen- bladen als de Evening News en de Evening Standard constateren met voldoening dat cle mislukking van de socialistische poli tiële in het gehele gemenebest schijnt ge demonstreerd te worden. De zelfvoldaan heid van socialistische ministers en publi cisten in Engeland, aldus het eerstgenoem de blad, zal een hevige schok gekregen hebben door het nieuws van deze defini tieve ommekeer in Nieuw-Zeeland. Lord Woolton, voorzitter der Britse conservatieve partij, noemde de nederlaag van labour in Nieuw-Zeeland een teken des tijds en voorspelde „dat de Engelse kiezers te zijner tijd niet zullen achter blijven om de wereld te laten zien welke weg moet worden gevolgd". Hij voegde erbij dat de inzet der Nieuw-Zeelandse verkiezingen dezelfde was als die in En geland. Het programma der Nieuw-Zee landse conservatieven vermeldde herzie- ziening der belastingen, herstel der vrije concurrentie, verzet tegen het communis me, bevordering van de eigen productie en verlaging der overheidsuitgaven. Opnieuw staking der Amerikaanse mijnwerkers De vierde Amerikaanse mijnwerkerssta king in dit jaar is hedenmorgen vroeg be gonnen. Enige honderden mijnwerkers in Pennsylvanië zijn niet op het werk ver schenen. Men verwacht, dat het merendeel der 400.000 arbeiders in de bruinkoolmijnen die lid zijn van de Verenigde Mijnwerkers- bond waar John Lewis de leiding van heeft, zich bij hen zal aansluiten. Officieel is de staking te middernacht begonnen, toen de „wapenstilstand" tussen Lewis en de werk gevers ten einde liep. Volgens een woordvoerder uit de indu strie wordt geen onmiddellijke crisis voor het land verwacht tengevolge van de sta king, daar er nog voor 30 dagen voorraad steenkool is. Het internationale vakverenigings congres nodigt christelijken uit De conferentie van het nieuwe wereld vakverbond te Londen heeft besloten chris telijke vakverenigingen, aangesloten bij het internationale christelijke vakverbond, uit te nodigen. De aanbeveling werd met 46 tegen 8 stemmen goedgekeurd, met dien verstande dat de christelijke vakbonden „het beginsel van aansluiting bij een inter nationale van vakverenigingen goedkeuren en ten uitvoer leggen" voor het volgende congres van het vrije wereldvakverbond, dat in de loop van de volgende twee jaar zal worden gehouden. De meeste tegenstem mers waren afgevaardigden uit koloniale gebieden. Een vrouwelijke afgevaardigde van de vakverenigingen in India heeft zich tegen de uitnodiging aan de christelijke federaties van vakverenigingen uitgesproken, daar de door haar vertegenwoordigde organisatie van mening is dat godsdienst geen rol mag spelen in het werk van een wereldfederatie van vakverenigingen. Piloot en marconist van de PH-TFA begraven Het stoffelijk overschot van de heer L. J. Frouws, in leven gezagvoerder bij Aero- Holland, is Woensdagmiddag'onder grote belangstelling te Rijswijk begraven. De met de Nederlandse vlag eri vele bloemen overdekte kist werd op de be graafplaats door een grote schare familie leden, vrienden en belangstellenden ge volgd. Aan de groeve sprak mr. J. A. G. Jonckheer, directeur van Aero-Holland, woorden ten afscheid. Hij herdacht gezag voerder Frouws als een voortreffelijke vlieger en teamleider. Als mens en vakman was hij zeer gezien. Tot de vele belangstellenden behoorden de heer P. O. H. Gevaert voor de Kon. Ned. vereniging voor Luchtvaart, de pre sident van de raad van bestuur van Aero- Holland, de heer J. E. van Tyen, de heer Th. J. van Midde, directeur van de Rijks luchtvaartschool, de heer F. Diepen, ge delegeerd commissaris van Aero-Holland, mr. A. H. Hoekstra en B. Korsten namens de stoomvaartmaatschappij Nederland en een vertegenwoordiger van de luchtmacht staf. Op de begraafplaats Zorgvlied te Am sterdam is het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer M. Westenberg, in leven radio telegrafist van Aero-Holland. Bij de vele belangstellenden waren leden van de Rijksluchtvaartdienst en van het bestuur van de Koninklijke Vereniging voor Luchtvaart. De heer Frits Diepen, gedelegeerd, commissaris van Aero-Hol land, sprak woorden van waardering en afscheid. Voorts voerde als vriend het woord de heer J. K. Hoekstra, chef-vlieger, en ds. Y. Alkema, Ned. Hervormd predikant te Amsterdam. (Elders in dit nummer berichten wij qver de crematie van de twee andere léden der bemanning van het verongelukte vlieg tuig). Oost-Borneo vraagt om T.N.I. BATAVIA, 1 December, (Aneta). De raad van Oost-Borneo heeft een motie aangenomen, waarin het zenden van T.N.I. troepen naar Oost-Borneo verzocht wordt voor de zuivering van de in dat gebied geïnfiltreerde gewapende benden en voorts om de rust en orde te handhaven. Dit zou uiterlijk 10 December moeten geschieden. De federale regering van Oost-Borneo heeft deze motie goedgekeurd en haar door tussenkomst van de vertegenwoordi ger van Oost-Borneo, de heer Aflus, naar het nationale voorbereidingscomité gezon den. Het woord is aan O v id i u s Wacht even,een kort uitstel brengt wel eens groot voordeel. Oost-Duitse vluchtelingen vechten voor vrijheid Naar uit Bonn wordt gemeld zijn vijftig Oost-Duitse vluchtelingen, waaronder vier invalide mannen, zestien vrouwen en vijf tien kinderen, in drie weken van Uelzen waar zij in een vluchtelingenkamp waren ondergebracht naar Bonn gelopen, om een persoonlijk beroep te doen op de West- Duitse autoriteiten voor het verkrijgen van een hun in eerste instantie geweigerde ver gunning om in West-Duitsland te mogen blijven. Zij hebben in deze drie weken een afstand van ongeveer vier honderd kilo meter afgelegd. Een uit drie man bestaande delegatie dei- vluchtelingen heeft zich vervoegd bij de West-Duitse minister van vluchtelingen zaken, dr. Hans Lukaschek. De delegatie heeft minister Lukaschek een schriftelijk protest overhandigd tegen de weigering van de Duitse autoriteiten te Uelzen dat aan de grens van de Britse en Sovjet-Russische bezettingszönes van Duitsland is gelegen om haar vergunning te geven op West- Duits grondgebied te mogen "blijven. De 47 «andere Oost-Duitse vluchtelingen bevinden zich thans te Keulen. Minister dr. Lukaschek antwoordde de delegatie dat de West-Duitse regering, in verband met de moeilijkheden die de vluch telingen bij een gedwongen terugkeer naar de Sovjet-Russische bezettingszone van Duitsland te wachten staan, mogelijk spe ciale overwegingen bij beoordeling van de situatie der vijftig uitgewekenen zal laten gelden. Koningin steunt de Hulpactie Davos Het bureau van de Hulpactie Davos heeft van het secretariaat van de Konin gin bericht ontvangen, dat Hare Majesteit een bedje van deze hulpactie zal kopen. De Hulpactie Davos beoogt, het aan Nederlandse longlijders in Zwitserland mogelijk te maken, daar te blijven. Dooi de stijging van verplegingskosten als ge volg van de devaluatie bleek per half jaar per patiënt een bedrag van 1.190 meer nodig dan voorheen. Het aankopen van een hulpactiebedje voor dit bedrag betekent dus voortgezet herstel voor een tbc-lijdei- in Zwitserland. In totaal is 476.000 nodig. In de eerste weken van de actie is ruim 20.000 bin nengekomen. Tsjechische boeren moeien Kolchozen worden Dinsdag is een DC 4 van de Air France nabij Lyon neergestort. Drie leden van de bemanning en twee passagiers kwamen hierbij om het leven. Het verongelukte vliegtuig in de heuvels bij Lyon. (A.N.P. Telefoto.) Bij Darex is alles te koop (Van een bijzondere correspondent) Voor een winkel in een van de grote pro vinciesteden van Tsjechoriowakije verdrin gen zich de mensen. De étalages bevatten allerlei kwaliteits-arlikelen, die men ner gens anders aantreft: vooral de prachtige wollen stoffen trekken do aandacht. Er zijn verder schitterende lederwaren inplaats van de imitatie, waarmede men het de laat ste jaren moest stellen, schoenen, zoals men ze zelden ziet. Kortom, alles herinnert aan de beste jaren van voor de oorlog in deze winkel, waarop niet reusachtige letters ge schilderd staat: Darex. Wat betekent deze luxueuze zaak in dit communistische land Darex-winkels, die men in elke stad van enige betekenis vindt, zijn bestemd voor de bevoorrechten, die beschikken over buitenlandse valuta. Hier zijn dé export- ar' ikelen van het land voor iedereen be schikbaar, mits hij maar beschikt over bui tenlandse betaalmiddelen. En het zijn maar betrekkelijk weinigen, die deze bezitten. Toch is het opmerkelijk dat er nog zoveel buitenlands geld in Tsjechoslowakije in omloop is. Des morgens hadden wij in een der banken een loket gezien met het op schrift „Darex". Daar leverden velen dol larbiljetten in en zij ontvingen in ruil een chèque waarop men :n de Darex-zaken de voor anderen onbereikbare artikelen kan kopen. Zo tracht de Tsjechische staat ook de deviezen in particulier bezit binnen te halen. Om de toekomst bekommert men üph niet en ook gesmokkeld buitenlands geld wordt met graagte er zonder lastige vragen geaccepteerd. Het is echter duidelijk dat het systeem van de Darex niet bevorderlijk is voor de stemming van de bevolking. Het overgrote deel beschikt niet over vreemd geld het zien van de vele begerenswaardige artikelen, zonder dat men ze kan kopen, v/ekt uiteraard gevoelens van grote wrevel op. Een goed herencostuum is in Tsjecho slowakije buiten Darex om bijna niel te verkrijgen. Het kost, naar men ons ver zekerde, 20.000 kronen dat is vijf maan den loon van een doorsnee-arbeider. De prijzen bij Darex zijn echter redelijk en de kwaliteit der artikelen is stukken beter dan die men elders kan kopen. Valse leuzen Intussen gaat de staat voort met de ont eigening van de winkels. Dat gebeurt on der allerlei schoonklinkende leuzen. Een zelfstandig zakenman wordt nu „staats ambtenaar in een goed gcsalariëerde be trekking". zo heet het. Hij is dan „van alle zorgen bevrijd" en kan „een gemakkelijk leven leiden'Mn theorie betekent daarom de nationalisering van zijn bedrijf dus voor hem een voordeel, -naar in werkelijkheid komt het allemaa1 nor» doelbewuste verpaupering van een klasse, die onmïs- baar is in een normaal economisch bestel, j Met de nationalisering is de vorige regering reeds begonnen. De wereldfirma Bata heeft het in Tsjechoslowaije al lang verbruid, want zij werd na de oorlog als collabora- trice beschouwd en veroordeeld. De naam Bata, die men in vrijwel alle landen vindt, zal men nu in Tsjechoslowakije tevergeefs zoeken. Obuva of Jas heten nu de meeste zaken, die destijds door Bata zijn gesticht en die men gemakkelijk kan herkennen aan de bijzondere, moderne bouwtrant. De boerenstand in Tsjechoslowakije maakt ook een zeer zware tijd door. Het is heel moeilijk op het platteland contact te krijgen met dc mensen. Zij uiten zich niet en zijn zeer wantrouwend, want ze vrezen de staatsambtenaren en spionnen, die hen in de grootste moeilijkheden kunnen bren gen. Over het algemeen is de voedselvoor ziening dat moet eerlijk worden toege geven in Tsjechoslowakije beter dan een jaar geleden. Men schrijft dit toe aan de goede oogst, maar ook aan de regerings maatregelen. De overheid dwingt de boe ren namelijk, bepaalde hoeveelheden pro ducten en slachtvee te leveren. Diverse boeren, met wie wij spraken, bleken tenslotte toch bereid hun hart te luchten om ons hun nood te klagen. De eisen, die de regering aan hén stelt, zijn vrijwel onuitvoerbaar. Maar de landbou wers of veehouders die de gestelde eisen niet nakomen lopen de kans naar een werk kamp te worden gezonden. Daarom pro beren zij meestal het ontbrekende bij te kopen en vaak is de gemeenschapszin in de dorpen zo groot dat anderen, die er wat beter voor staan, te hulp komen. Nog groter zijn de grieven over het feit, dat men zo weinig voor de landbouwpro ducten ontvangt, zodat hel haast onmoge lijk is, de productie-kosten te dekken, Met verontwaardiging zien de boeren hoe de genationaliseerde bedrijven hun artikelen voor de drievoudige prijs van de hunne aan het publiek verkopen. Dit ailes gebeurt met de vooropgestelde bedoeling om ook de boerenstand rijp of beter gezegd murw te maken voor het stelsel der „kol chozen", de collectieve boerderijen naar Russisch voorbeeld. Nu is het al zo, dat men geen landbouw werktuigen meer kan krijgen, indien men zich niet bereid verklaart, zijn boerderij te laten nationaliseren. De boeren leven tengevolge van dit alles onder een zeer zware druk en algemeen is de verwachting, dat wanneer, het nieuwe jaar aanbreekt, niemand meer baas in eigen huis zal zijn. IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bik, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Langs de Waddeneilanden aanvanke lijk nog vrij krachtige, overigens ma tige tot zwakke wind tussen Zuidwest en Zuid. Iets kouder met in het Zuid oosten van het land op enkele piaat- -en 'n de nacht en vroege ochtend vnpejpa turen even onder het vries- >r; -m hier en daar mist, 2 December: .on op 8 26 uur, onder 16.32 uur Maan op 14.48 uur. onder 5.03 uur Hoog en laag water in ÏJmuiden Donderdag 1 December: Hoog water: 0.47 en 13.14 uur. Laag wate: - 8.43 en 20.58 uur. Vrijdag 2 December: Hoog water: 1.40 en 13.59 uur. Laag water: 9.33 en 21.43 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1