c Thans twintig jaargerequireerd tegen ex-NAF-leider Woudenberg SlT' rQ UiMaveiJ lewwe Twee slachtoffers van de Dakota- vliegramp verast De radio geeft Vrijdag PANDA EN DE MEESTER-GIBS J Q Wereldnieuws Donderdag 1 December 1949 Hij zegt zich nu diep te schamen over zijn gedragingen tijdens de bezetting Voor de Bijzondere Raad van Cassatie, gepresideerd door mr. Haga. diende Woens dag het cassatie-beroep van H. J. Wouden berg uit Laren, die in de bezetting het N.V.V. heeft geliquideerd en die leider werd van het Nederlands Arbeidsfront. Het Bij zondere Gerechtshof te Amsterdam heeft W. tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. W. verklaarde dat hij lid van de N.S.B. was geworden, omdat het sociale program- ma van deze beweging grote indruk op hem had gemaakt. „En de anti-democratische geest van de beweging'? vroeg de president, „Die heb ik maar op de koop toe genomen,' verklaarde W. Mr. Haga besprak vervolgens de liquida' tie van de bonafide vakverenigingen ei vond het zonderling, dat de wijze van boek houding steeds veranderd was. Daardoor kon 27 millioen gulden op de totale balans van het N.A.F. niet verantwoord worden, „Dat is mijn schuld niet," beweerde W. W. heeft als leider van het N.A.F. zeer veel propaganda gemaakt voor het natio naal socialisme. Ook heeft hij geschreven en gesproken over de ethiek van de arbeid. „Een mooi onderwerp," zei mr. Haga, „maar niet, wanneer die arbeid in dienst staat van de vijand." Uit het verdere verhoor van W. bleek, dat hij niet op de hoogte is geweest van de activiteit van het N.A.F.-kantoor in Berlijn, dat fel achter Nederlanders aanzat, die zich aan tewerkstelling in Duitsland trachtten te onttrekken. „Dan was u toch geen goede leider als u niet van alles op de hoogte was," zei mr. Haga. W. verklaarde dat hij thans inziet dat hij volkomen verkeerd heeft gehandeld en dat hij zich thans diep over zijn gedragingen in de bezetting schaamt, „ik heb er toen nooit over nagedacht", zei W., „bovendien hebben de bestuurders van de oude bonden in het begin zeer goed met mij samen gewerkt en daardoor zag ik de toestand rooskleuriger dan hij was." „U hebt met bedrog en list de arbeiders in het N.A.F. trachtten te lokken" zei een der raadsheren. „U hebt gezegd, dat het N.A.F. in ledenaantal toenam, terwijl dit aantal in werkelijkheid aanzienlijk terug liep". „Dat was propaganda", zei W. De president merkte op dat propaganda en leu gen niet identitiek zijn. Himmler gaf hem een erepistool W. heeft ter gelegenheid van het „Zonne- wendefeest" in 1941 een erepistool gekregen van Himmler. „Dit „eregeschenk" bewijst wel, dat de Duitsers in u een groot vriend zagen" zei de raadsheer prof. Pompe. „U hebt hen dan ook grote diensten bewezen. Uw verantwoordelijkheid is zeer groot". „Des te groter", aldus de militaire raads heer, vice-admiraal Heeris, „omdat u al deze dingen hebt gedaan, terwijl u in feite nog lid van de Tweede Kamer was". De raadsman van W„ mr. Worst, betoog de, dal het de verdienste van W. was dat hij het lidmaatschap van het N.A.F. niet ver plicht had gesteld. De raadsman vroeg zich af, of het werk van W. de Duitsers wel zo veel geholpen had. Mr. Worst zag niet veel verschil tussen de organisatie-Woltersom en het N.A.F. Beide zijn onder Duitse drang ontstaan, maar hadden, aldus pleiter, niets te maken met de Duitse oorlogsvoering. De beginselverklaring van het. N.A.F. is gelijk, geweest aan die van de Stichting van de Arbeid, zo zei hij, want het doel was en is het bewaren van de arbeidsvrede door op heffing van de klassestrijd. Mr. baron van Voorst tot Voorst, de pro cureur-fiscaal, achtte de aan W. opgelegde levenslange gevangenisstraf te zwaar. W. heeft zich niet aan verraad of oplichting van tegenstanders schuldig gemaakt. Wel heeft hij verraad gepleegd tegenover de Nederlandse arbeidersbeweging, doordat hij de Nederlandse arbeiders van hun organi saties beroofde. De procureur-fiscaal noem de de spoorloze verdwijning van 27 mil lioen gulden een vorm van verduistering, waarvan de goede vakbonden het slacht offer zijn geworden. De vriendjes van W. hebben echter van deze verduistering duch tig geprofiteerd, aldus de procureur-fiscaal, die ten slotte concludeerde tot een ge vangenisstraf van 20 jaar. Over vijf weken volgt de uitspraak. „ONTVOERING" MISLUKTE, MAAR HET DOEL WERD BEREIKT. Het leek op een ontvoering toen in Vlaar- dingen de 28-jarige kantoorbediende S. door zijn vroegere patroon op straat werd opge pakt en in een auto gezet. S. maakte zoveel kabaal, dat een agent de auto aanhield. S bleek op een karwei te Pernis in de loon lijsten geknoeid te hebben en de firmant wilde hem nu naar het politiebureau in Rotterdam brengen. De agent nam S. en zijn ex-patroon mee naar het bureau in Vlaardingen. Na verhoor is de jongeman ter beschikking van de politie in Rotterdam gesteld. Tevens werd gearresteerd een 26- jarige collega van S., die er dezelfde prak tijken op na hield. Het verduisterde bedrag wordt op 1200 geschat. POST VOOR DE „KOTA INTEN". Post, bestemd voor naar Nederland terug kerende militairen aan boord van het troe penschip „Kota Inten", welke in één der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 8 December in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebrui kelijke gegevens dient het adres de ver melding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „Kota Inten" op thuisreis naar Nederland." De naam van de vermoe delijke tussenhaven mag niet worden ver meld. Hoge prijzen op veiling van Java-cacao In Amsterdam is Woensdag de eerste na oorlogse veiling van Java-cacao gehouden. Wethouder B. C. Franke gaf uiting aan de voldoening van het gemeentebestuur, dat na twaalf jaar weer een veiling van Java- cacao in de hoofdstad gehouden werd. Mr. Chr. P. van Eegnen, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland noemde dit een ge denkwaardige dag voor de hoofdstad, waarna de heer W. F. Pahud de Mortan- ges namens handel en makelaars dankte voor de belangstelling. Hierna werd overgegaan tot de veiling. Partijen die getaxeerd waren op 155 ets. per halve kilogram brachten prijzen op tussen 220 en 232V2 cents per halve kilo gram. Het overgrote deel der 2642 aangeboden balen ging naar de makelaars en hande laren die voor buitenlandse rekening kochten. Onder andere werd door Tsjecho- slowakije Zweden en Finland gekocht. Door de zware stormen van de laatste tijd is de glooiing van de Afsluitdijk aan de Noordzee-zijde zodanig beschadigd, dat men maatregelen moest treffen. Daarom is men overgegaan tot het ruimer uil elkaar zetten van de zuilen(steenblokken) langs de gehele lengte van de dijk. Drie vliegtuigen te koop Toen de Duitsers ons land verlieten, ble ven enige drie-motorige Junkers vliegtuigen staan. Zij werden naderhand gebruikt door de Rijksluchtvaartschool voor het opleiden van de leerlingen op meermotorige vlieg tuigen. De drie toestellen zijn echter uit de tijd en worden nu afgeschaft en bij in schrijving verkocht. Wie iemand met Sint Nicolaas een vliegtuig cadeau wil geven, kan 2 December op het vliegveld Gilze Rijen gaan kijken. Op 3 December voor de middag moeten de inschrijvingsbiljetten ingeleverd zijn bij de inspectie der domeinen te 's Hertogen bosch. HAAGSE OUD-BURGEMEESTER EN ZIJN SECRETARIS STAAN 14 DECEMBER TERECHT. De oud-burgemeester van Den Haag, mr. W. A. J. V. en zijn ex-secretaris, drs. W. B., zullen op 14 December terecht staan voor de Haagse economische politierechter. Zij worden verdacht van ongeoorloofd gebruik van deviezen in Zwitserland en het binnen brengen van deviezen in Nederland. De Zwitserse deviezen waren afkomstig uit een verzwegen vermogensbestanddeel van de heer B. uit Den Dolcler, voor wie drs. B. als beheerder optrad. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7,15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 8,50 Voor de vrouw. 9.00 Weerberich ten. 9.03 Platen. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor zieken: 10.45 Voor de vrouw. 11.15 Accordeonorkest, 11.45 Voordracht. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Weer bericht. 12.33 Soortpraatje. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Reportage. 13.30 Amusements muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Platen. 15.00 Boekenschouw; 15.20 Kamerorkest en solist. 16.00 Film. 17.30 Muziekcauserie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Platen. 19.30 Godsdienstige causerie. 19.50 „Tien voor acht". 20.00 Nieuws. 20.05 Piano 20.30 Godsdienstige causerie. 20.55 Boekbespreking. 21.00 Verzoekprogramma. 21.25 „In het huis. van de verdachte". 21.50 Buitenlands weekoverzicht. 22.05 Gevarieer de muziek. 22.40 „Vandaag" 22.45 Avondwij ding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H. 4J4.5 M. 7.00 Nieuws. 7.1o Woord voor de dag. 8.30 Nieuws. 8.40 Gewijde muziek. 9.00 Weerbe richten. 9.03 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. U.15 Zang en piano. 11.45 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.33 Metropolc-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinemuziek. 13.45 Platen. 14.00 Politiemuziekvereniging. 14.40 Voordracht. 15.00 Koor. 15.40 Voordracht. 16.00 Zang. hobo en orgel. 17.30 Friese uitzending. 17.45 Cello en piano. 18.15 „Dat hebben wij nodig". 18.30 Mannenkoor. 18.45 C. W. V.-kwartier. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.30 Pla ten. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Hervormd Gereformeerde jeugd- avond. 21.15 Strijkorkest. 21.45 Reportage. 22,00 Orgel en zang. 22.45 Overdenking. 23.0G Nieuws. 23.15 Platen. Ontroerende plechtigheid in aula van crematorium In een gestadige motregen, die de bruin gele bladeren op Westerveld deed glinste ren, hebben de mannen van Aero-Holland gisteren de laatste, eer bewezen aan hun gevallen collega's. Met hen waren vele vrienden en belang stellenden gekomen en zij allen zijn in diep stilzwijgen geschreden door de lanen van de begraafplaats, naar het cremato rium. Zwijgend achter twee met de driekleur bedekte kisten, die de stoffelijke resten inhielden van twee jonge mensen, wie het leven en de mogelijkheden van de lucht vaart lokten en die, met zovele andere jonge levens een ontijdig einde vonden aan een fjord in Noorwegen. In de grote blanke aula, waar beide kisten temidden van een ontelbaar aantal bloemstukken uit alle delen der wereld werden opgebaard, heeft een der direc teuren van Aero-Holland mr. Jonckheer onder meer de volgende woorden gespro ken: Op dit moment van groot verdriet bestormen ons gedachten die te mooi en te teer zijn om ze in menselijke bewoor dingen uit te drukken. Het is voor mij een afscheid van oude vertrouwde vrienden. Spreker memoreerde de loopbaan van Arie van der Touw, de tweede piloot van de vernielde Dakota, die eens, als erken ning van bizondere diensten aan het va derland bewezen, het Kruis van Verdien ste ontving. „Wij verliezen in hem een uiterst waar devolle kracht, een uitstekend medewer ker met een groot verantwoordelijkheids besef", aldus mr. Jonckheer. Ook de loopbaan van Karei Stukje werd door spreker geschetst. Zijn prestaties waren bizonder, zo zei spreker. Bekwaam, rustig en vindingrijk heeft hij een groot aandeel gehad in de technische groei van Aero-Holland. Van zijn persoon ging een stimulerende wer king uit. 1 Spreker bracht beiden dank voor wat zij in het belang van de Nederlandse lucht vaart hebben gedaan. Namens alle kameraden van Ypenburg en Gilze-Rijen en als oudste collega van Stukje sprak de heer Tellegen. Aan het slot van zijn rede herhaalde spreker de woorden, die hij tot beiden had gesproken- toen zij veertien dagen geleden de reis via Tunis naar Noorwegen aanvaardden: „Goede reis en behouden vaart ditmaal in de eeuwigheid", zo voegde hij eraan toe. Uit naam van de families bracht de heer Stroeve dank voor de betoonde belang stelling. Het was een ontroerend en plechtig ogenblik, toen onder de tonen van Han dels Largo de kist van Arie van der Touw als eerste werd neergelaten. En dezelfde gevoelens van droefheid vervulden de aanwezigen toen de kist van Karei Stukje werd geplaatst op de kata falk en ook deze langzaam in de diepte verdween. Velen waren hun ontroering niet meer meester. Bon voor 250 gram koffie Volgende bon wordt pas op 26 Januari aangewezen Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft bon 384 Algemeen, voorkomende op alle voedingsmiddelen- kaarten 909, aangewezen voor het kopen van 250 gram koffie. Deze verstrekking van koffie geldt voor acht weken. De vol gende bon zal pas op 26 Januari 1950 wor den aangewezen. De geldigheidsduur van bon 384 Alge meen is vier weken, zodat 31 December de laatste dag is, waarop men op deze bon koffie kan kopen. De vereenvoudiging van de uitvoering van de koffie-distributie maakt het niet meer mogelijk onderscheid in de leeftijds groepen te maken, zodat thans alle groepen in deze distributie delen. Het is niet mogelijk nieuwe bonkaarten of bonnen uit te reiken of voor bijzondere gelegenheden extra bonnen ter beschikking te stellen. De rantsoenwaarde van de in omloop zijnde rantsoenbonnen voor koffie „H 16" en „BD één rantsoen" blijft 125 gram koffie per bon. ADVERTENTIE Zegetocht van opzienbarende nieuwe vinding Wasdag volgens nieuwe methode. De Nederlandse huisvrouw heeft in het algemeen de roep van grote helderheid. Een Amerikaans tijdschrift beweert zelfs, dat de vrouwen hier de mannen dwingen, om hun schoenen uit te trekken, vóór zij het huis betreden. Hoe dit zij, het is niet te verwonderen, dat een nieuwe vinding, die de roep van helderheid nog verhoogt, juist in Nederland tot stand kwam. Wij doelen hier op het „Actief Wit", dat verwerkt, werd in Castella Zelfwerkend Wasmiddel en dat de was zo ongelooflijk veel helder der en zachter helpt maken. De Nederland- sese vrouwen, die in de regel niet zo uit bundig zijn. schrijven in grote getale brie ven aan de Castella-fabrieken en het nieuwe, verbluffende wasmiddel is bezig, stormenderhand de huisvrouwenwereld, te veroveren. DE SNOEKBAARS VISSERIJ OP HET IJSELMEER. De Coöperatieve Vereniging van IJsel- meervissers heeft bij wijze van proef een aanvoerregeling toegepast voor de snoek baars. Deze regeling hield in dat de snoek baars voor geen lagere prijs dan 40 cent per kilo over de afslagen zou worden ver kocht. De snoekbaars die deze prijs niet kon opbrengen werd uit de markt genomen. Verschillende niet-georganiseerde en ook enige georganiseerde vissers hebben hierin aanleiding gevonden om dag en nacht door te vissen. De markt raakte spoedig over voerd. Het bestuur van de „Covij" heeft hieiin aanleiding gevonden van de regeling voor lopig af te zien, in afwachting van een van overheidswege vast te stellen minimum prijs. PASPOORT VOOR BELGIë WORDT AFGESCHAFT. Verwacht mag worden, dat binnenkort in het verkeer met België weer kan worden volstaan met de bewijzen van Nederlander schap en voor wat de Belgen betreft met de Cartes d'Identité. De nieuwe maat regel zal in het eerste kwartaal van 1950 ingaan. „Het grote boek van Simon Snugger Een prachtige album, dat iedere gebruiker van HOOIMEIJER BE SCHUIT bij z'n win'telier kan betrek ken. Spaar hierin de plaatjes, die bij iedere rol beschuit zijn verpakll Zo vormen de spannende belevenissen van de amusante speurder SlMON SNUGGER een boek, dat iedereen doet schateren I Fen reuze cadeau voor Sinterklaas of de Kerstdagen! Kijk uit naar beschuit A. HOOIMEIJER i ZONEN. BAREKSRECHT 45. „Ziehier! Zie nu eens hiero, hoog geboren Effendi!" zo sprak de koopman lbn Knoeïknoei tot Panda. „Hier is de ware Kroon van Isis! En er is op de ganse we reld geen schonere te vinden te meer niet, waar dit de énige is! Het bloed ruist mij zingend door de aderen nu ik weet, dat ik aan uw hartsverlangen heb kunnen voldoenen dan tegen die spotprijs! Want nu wij over prijzen beginnen, o. grootmogende Effendi, nuDoch ver der kwam de goede koopman niet op dat moment, want juist nu kwam er een deftig heer tussenbeide. Wie deze deftige heer was, en hoè die heer ineens deftig was geworden.... dat weten de nauwgezette lezers wel, jnaar Panda wist het natuurlijk niet en die herkende hem dan ook niet. „Hé daar! Hé, wacht eens een momentje o vreemdelingske!" zo sprak de deftige Egyptenaar tot Panda. „Vergeef mijdat ik mij meng in uv: leerzaam gesprek! Ik heb evenwel de indruk, dat deze koopman tracht u te bedriegen! Weet, dat ik een hooggeplaatst en ivelgesteld man ben, en dat ik altijd op pad ben en uitzie om te voorkomen, dat mijn landgenoten argeloze vreemdelingen bedriegen met hun waar deloze koopwaar. Daar zou mijn land een slechte roep van krijgen, en dat verdraag ik niet. Zo zie ik u hier nu staan met een zogenaamde Kroon van Isis. Kroon van Isis.... het mocht wat! Huh! zo zeg ik. Dit prullerig bazar-artikelMaar nu werd het koopman lbn Knoeïknoei toch te machtig. „Bemoei u niet met mijn vreemdeling, o hondsvot!" riep hij harts tochtelijk. „Ik ben zo goed en zo genadig om hem de enige echte kroon af te staan, en dat dan nog wel voor een spotprijs, en ik dul'd geen inmenging. Ik zal naar de Kadi gaan en„Tut, tut, vrindje vermaande de deftige heer. „Gij spraakt toch van de enige echte kroon? Welnu dan laat mij uw voos bedrijf ontmas keren En al sprekend lichtte hij de voorhang van lbn Knoeiknoei's winkeltje omhoog. En daar zag Pandawel hon derd kronen van Isis! Allemaal namaak! Jeugd en muziek. De uitgeverij ..De Libije" te Haarlem heeft een aanvang gemaakt met het publi ceren van een serie geïllustreerde jeugd boeken, die de grote figuren uit de muziek geschiedenis zuilen behandelen. Het zijr Nederlandse bewerkingen van een stel Amerikaanse boeken, die sinds 1934 in het land van Uncle Sam een groot debiet vonden. De auteurs (Opal Wheeler en Sybil Deucher) zijn op het gelukkige idee gekomen hun een voudig gestelde levensverhalen van bekends meesters af te wisselen met kleine composi ties of fragmenten van grotere stukken, die technisch geen hoge eisen stellen. Hierdoor is het leesboek ook een muziekboek gewor den. De overvloedige illustraties maken er tevens een prentenboek van. Het lag voor de hand dat Mozart eerst aan de beurt zou komen. Het wonderkind Mozart biedt immers de rijkste stof voor een boeiend kinderboek en bovendien zijn de eerste compositieproeven van dit vroegtijdig genie buitengewooqn geschikt voor beginnende pianistjes en is uit zijn later werk genoeg voorhanden dat, in een eenvoudige vorm te pas gebracht, voor ieder muzikaal kind aan trekkelijk is. Het boek „Mozart, het Wonderkind", be werkt door Willy Leviticus, kan dan ook voor zijn doel zeer geslaagd heten, mede dank zij de musicologische herziening door Marius Flothuis, die er onder meer voor ge zorgd heeft, dat aan het verblijf van de Mozart's in Nederland (met het bezoek aan Haarlem en de bespeling van het orgel in de St. Bavo) de nodige aandacht besteed werd. Onder de muzieknummers van het boek be vinden zich stukjes die' Mozart op zesjarige leeftijd schreef en ook een menuet voor viool en klavier, uit een sonate die hij componeer de in Den Haag voor prinsc-s Caroline, de zuster van stadhouder Willem V. Het tweede boek van de reeks (dat de ondertitel „de vrolijke dorpsjongen" draagt) is gewijd aan Joseph Haydn. Hier lijkt mij de stof al meer geforceerd en kan men er zich over verbazen op de afbeeldingen orkesl-inslrumenten aan te treffen die toen nog uitgevonden moesten worden en welker aanwending' bij de muziek- van Haydn erg zou vloeken. Stel u voor een tuba en een sousa-phoon! Overigens zullen de kinderen de guiten streken van „Sepperl" wel grappig vinden. Maar aan „Mozart, het Wonderkind" zullen zij meer hebben voor hun muzikale vorming. De uitgave is prachtig verzorgd. Nog een boek over muziek dat zich richt tot de jeugd, maar dan een met serieuse paedagogische bedoelingen, werd uitgegeven door dc N.V. Uitgeversmij. „Kosmos" (Am sterdamAntwerpen) is getiteld: „In het Wonderland der Muziek" en voor de Neder landse jeugd bewerkt door mevr. M. Andries- sen—Bies naar het Duitse origineel van de Zwitser Kurt Pahlen. Willem Andriessen schreef er een voorwoord bij. De grenzen van het begrip „jeugd" kunnen ten aanzien van dit werk moeilijk aangegeven worden.Het boek is een belangwekkende poging om aan de hand van een doorlopend verhaaltje, alles en nog wat van de muziek te verklaren. Soms krijgt men de indruk dat de stof wel wat te veel opgehoopt is en voor het doel te consequent en te grondig is behandeld. Maar als' men dan bedenkt dat dit niet zo maar een boek is om in één adem uit te lezen en het dan op te bergen, doch dat men er ge regeld naar zal teruggrijpen omdat er zoveel uit te leren is en dat men. ouder geworden, zal gaan beseffen van hoeveel waarde al de dingen zijn die het behandelt, groeit het respect voor de degelijkheid en de paedago gische inzichten van de auteur. Ten slotte blijft het altijd onderhoudend en aangepast aan het begripsvermogen van een intelligent kind., De bewerking van mevrouw Andries senBies is voortreffelijk. Alleen zal het wel een vergissing zijn de „kwint" onder de twijfelachtige consonanten te rangschikken; hier zal wel de „kwart" bedoeld wezen. Ver keerd is ook bij de illustratie van de instru menten de basklarinet saxophoon-tenor te noemen en de alt-sax als sopraan-sax te be titelen. Overigens verdient deze uitgave een ruim debiet. Het boek is voor zo ver wij weten het eerste in het Nederlands dat zon der de schijn van een leerboek aan te nemen, de jeugd in de geheimen van de muziek wil inwijden. Van. harte aanbevolen. JOS. DE KLERK Oranjekronick „Hollandia" is dit seizoen met een jaar lijkse uitgave „Juliana Regina" begonnen waarin de belangrijkste gebeurtenissen uit het leven van ons vorstenhuis in het afge lopen jaar door foto's met een korte toelich ting worden weergegeven. In het eerste deel dat met de troonsbestijging van Koningin Juliana begint en met haar Troonrede op Prinsjesdag van dit jaar eindigt zal men vele aardige snapshots van de Koninklijke familie aantreffen, die vooral „later" steeds weer graag bekeken zullen worden. Rodin-uitgave De tweede druk van Just Havelaars studie over de grote Franse beeldhouwer Auguste Rodin zal ongetwijfeld grif worden verkocht. De reproducties niet minder dan vijftig zijn ronduit subliem en de tekst levert het bewijs dat de auteur zijn onderwerp van alle kanten heeft weten te benaderen. De typo grafische verzorging is boven iedere lof ver heven en tenslotte niet zo heel onbelang rijk in deze dagen wordt deze prestatie u voor een civiel prijsje overhandigd. J. H. B. Kinderboeken Zo nu en dan waagt een uitgeverij een kostbare bloemlezing uit 's werelds bekendste sprookjes en het pleit voor de cliëntèle ach ter de boekentoonbank, dat deze Korans van de kinderlijke romantiek meestal niet tot de „winkeldochters" gaan behoren. Onder de weinig originele maar toch alleszeggende titel „Er was eens" is bij C. A. Spin en Zoon in Amsterdam een lijvige verzameling van stapel gelopen; bijna 250 grote bladzijden van het allerschoonste dat de grote vertellers der beschaving het nageslacht hebben mee gegeven. Maria HesperSint bewerkte ze werkte ze gelukkig niet om en Rie Kooy- man tekende er uitermate sfeervolle platen bij. Het werd een boek om telkens uit voor te lezen en telkens weer in te bladeren. Stafleu in Leiden zorgde voor een kleine vermaning in viervoud door vier kostelijke verhalen voor kinderen vrolijke bandjes te geven; vooral „De Bruiloftsgasten" is een berijmde historie, die kapotgelezen zal wor den door de eerste en tweede klassers. De bekende radio-verteller Henk de Wolf bundelde een serie sprankelende verhaaltjes onder de titel „Het klokje van zeven uur en dusen de Boekerij in Baarn gaf de geestige gedachtensprongen van Kaskoes- kilewans geestelijke vader een kleurig pakje mee op reis. Met haar „Lettersprookjes" heeft Hermien IJzerman de kinderziel af en toe met zachte hand betokkeld maar haar illustraties kwamen niet op hetzelfde peil. Bij dezelfde uitgever, de Wereldbibliotheek in Amsterdam, verschenen van de dichteres Margot Vos zestig sfeervolle versjes onder de verzameltitel „Rozemarijn". De tekenin gen, die H. Lataster er bij wrocht, werden wat gewild-primitief zodat zij zich niet vol ledig aansluiten bij de fijn-gesponnen ver teltrant van de schrijfster. Als vervolg op ..Maarten Uwali, de wilde Bergeend" kwam bij de uitgeverij „Oisterwijk" in Oisterwijk „Billy de Bever" ter wereld, evenals zijn voorganger een figuur waar de jeugd plezier aan beleven kan. Jenny Kïggen. de schrijf ster, weet wat vertellen is en leverde een bijzonder boek. „Ook „De Roewoefclub" door W. Baerveld brengt de jonge lezers in het dierenrijk. Dit „hondenboek" is door zijn pittige stijl een juweeltje geworden, dat ook psychologisch verantwoord geacht mag Nieuwe bezems. De nieuwe regering v Panama, die door de politie aan T macht is geholpen, maakt schoon sohi Acht ambassadeurs, vijf gezanten "tw zaakgelastigden en vier consul-generJf zijn ontslagen, omdat zij geacht woiYfon vijandig tegenover het nieuwe regie te staan. De enig resterende Panamef vertegenwoordigers in Europa zijn d'° in Londen en in het Vaticaan. Uranium. Voor liefhebbers van huisvl"' zij meegedeeld dat de Amerikaanse re gering 200 pond uranium voor 50 dollar per pond van de hand zal doen. T)it uranium is echter ongeschikt om atoom bommen van te maken. Boompje voor boompje. In Engeland zul. len invoervergunningen voor Kerst" bomen worden verstrekt. Deze worden echter alleen afgegeven voor individuele bomen, aangezien men wil voorkomen dat buitenlandse boomziekten mee ge ïmporteerd worden. Dure grap. De 17 Australische zeelieden bonden, die indertijd hun medewerking aan de oplossing van het Indonesisch conflict trachtten te verlenen door Ne derlandse schepen te boycotten, hebben deze boycot thans officieel opgeheven Het grapje kostte hun vaderland naar schatting 40 millioen Australische pon den. Raketten. De raket-afdeling van het Ame rikaanse leger gaat verhuizen van Texas naar Alabama. De ruim honderd Duitse geleerden, die bij deze afdeling werken gaan ook mee. De meesten van hen heb ben reeds een aanvrage ingediend om Amerikaans burger te mogen worden. Zij verdienen thans door de bank vijf duizend dollar per jaar. In alle stilte. De Amerikaanse proeven met atoomwapens, die op het eiland Eniwe- tok in de Stille Oceaan zullen worden gehouden, zullen onder de grootste ge heimhouding plaats hebben. Er zullen geen journalisten, fotografen of cineas ten toegelaten worden. Afgerekend. De nieuv/e burgemeester van Miami (V.S.) heeft definitief met zijn schoonmoeder-probleem afgerekend. Hij heeft de betreffende dame namelijk als secretaresse op het stadhuis aangesteld. Infiltratie. Uit Belgrado wordt vernomen dat de Cominform plannen heeft om deze winter op grote schaal spionnen en saboteurs in Joegoslavië te laten infil treren, teneinde Tito uit het zadel te wippen. Hongaren, Bulgaren en Roeme nen worden op deze taak voorbereid. S. Amerikaanse toeristen zullen het deze zomer in Europa gemakkelijker krijgen. De organisatie voor Europese economi sche samenwerking heeft een regeling gemaakt, die de dollar-toeristen permit teert om souvenirs tot een waarde van 400 dollar uit te voeren, zonder rechten te hoeven betalen. Zij mogen voorts een halve liter parfum meenemen en twee ontkurkte flessen drank. Vrij. De Franse regering heeft besloten alle levens- en genotmiddelen van de bon te verklaren. Alleen koffie blijft gerantsoeneerd. Suiker wordt duurder en boter goedkoper. (Kracht) Patser. De 68-jarige graaf Felix von Luckner, in de eerste wereldoorlog commandant van het Duitse kaperschip Seeadler", heeft bij zijn aankomst in New York, waar hij oude vrienden gaat bezoeken, een telefoonboek in zestien stukken gescheurd, om te laten zien, hoe sterk hij nog is. Hij verklaarde'desge vraagd dat 't verscheuren van telefoon boeken zijn geliefkoosde tijdpassering is. Van 6—80 jaar Reuter of Aneta komen er niet bij te pas. Iedereen weet nu wel, dat vanaf de school banken tot aan de pensioengerechtigde leef tijd en ook verder, vele Haarlemmers hun boeken kopen bij Boekhandel H. de Vries Ged. Oude Gracht 27 - Jacobijnestraat 3 Haarlem (Adv.) worden. A. W. Sijthoff in Leiden hield deze nieuweling ten doop. De zoons, die op de leeftijd zijn gearri veerd, waar twintig jaar geleden Karl May een remedie tegen vormde, worden de laat ste tijd door de jeugdauteurs niet vergeten, al schuilt vooral hier veel kaf onder he. koren. De Haarlemse uitgeverij Boom-Ruyg- rok N.V. heeft onlangs een prijsvraag uit geschreven waarvan thans de bekroonde resultaten in de winkels verschijnen. Teun Blink van J. de Groot verdiende ontegen zeggelijk een prijs: een levendig verhaal, boeiend geschreven en met een origineel thema wordt des lezers deel. Ook „Jonas ziet sterretjes" kwam voor een prijs in aan merking en deze bekroning was eveneens gerechtvaardigd. Jonas' zwerftochten door het heelal worden met fantasie door Elisa beth De Meyier beschreven, welke pluim w niet minder mate toekomt aan Chr. A. Meijer voor zijn „Jacht op de aalscholver, een avonturenroman van het opwekkende soort? Jonge voetbalenthousiasten en gegarandeerd ook ouderen zullen zich met kloppend nart door Ton van Beers en A. v. Emmenes laten meeslepen in „Nou wij, boys", een pittig plei dooi voor de sport en bovendien een geestig relaas over wel en wee van de voetbalclub „Quick". Bij „Nieuwe Wieken" in Amster dam zag het werk het licht en Bob Uscni tekende er geslaagde platen bij. Op de haar éigen, wat zwaarwichtige ma nier geeft Lisa Tetzner, een der meest vooraanstaande Zwitserse jeugdschrijvers een boeiende, soms beklemmende reportage van kinderleed uit de laatste wereldoorlog- geromantiseerd maar toch vaak zeer reep.. De lichtelijk stugge vertaling werd door Jo* Vonk verzorgd en v.h. Van Ditmar in Am* sterdam-Antwerpen gaf het boek uit J, ti Meisjesboeken Bij De Boekerij te Baarn verschenen twee romans voor oudere meisjes. Marijke Vette* schreef „Het begon in Juan-les-Pins", een grappig maar vrij onwaarschijnlijk vernaat Een jong meisje, dat wordt geëxploiteere door een abnormaal strenge tante, zich ten slotte losmaakt uit deze omgeving en een „baan" zoekt; een vreemd testament waar-U allerlei voorwaarden worden gesteld en ten slotte een gelukkig slot na veel toevallig heden. Toch is het een leesbaar boek gewor den. vlot en gezellig. De onmogelijkheden neem je graag op de koop toe. v Nettie Wijnberg schreef „Kortsluitingo°» al een verhaal over een jong meisje da. uit" wil en een baantje zoekt. Thuis is ne haar te saai, een trouwe jeugdvriend laat in de steek ze wil meer avonturen En w krijgt ze. Maar al te veel. Een jonge mam die in hetzelfde huis als zij op kamers wo»"» brengt haar het hoofd op hol; ze raakt moeilijkheden door het bewaren van Joow eigendommen (de geschiedenis speelt g«m* rende de oorlog). Tenslotte raakt ze weer op haar verhaal bij een jong gezin waar ze g^ helpen. En natuurlijk komt ook alles me-0 jeugdvriend weer terecht. Beide boeken werden geïllustreerd WZ Hans Borrebach.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2