Tante Els Binnenkort meer trawlers uit de vaart Tweede bom van 500 kilo maakte de duinen onveilig VAN DORP DOZEN POSTPAPIER bü VAN DORP (ovdkSLeÜee. Do man Donderdag 1 December 1919 PESSIMISME AAN DE ZUIDZIJ Eerst een Noordzeereis voor de „Tzonne" daarna wellicht nog eens in de verre wateren proberen De bemanning van de opgelegde traw lers verdiepen zich in pessimistische over peinzingen en de een ziet de toekomst nog zwarter in dan de ander. „Ons eerstvol gende trekkie ligt nog in een ver ver schiet" voorspelt een sombere visser en zijn maat beaamt dat met de woorden: „Ik zie me al bij de D.U.W. werken". Maar zo'n vaart zal het niet lopen. De werkloos geworden bemanning ontvangt volgens contract wachtgeld en de geruchten, dat er sprake zou zijn van een tewerkstelling bij de D.U.W.) zijn tot nu toe niet beves tigd. De crisis welke er sinds enige dagen in het visserijbedrijf bestaat, dreigt al lengs grotere vox-men aan te nemen. In rederskringen is men van mening dat binnen zeer korte tijd nog meer grote trawlers opgelegd zullen worden en dat men niet voor half Januari op een verbeièfing in de toestand hoeft te rekenen. Verscheidene redebs zullen zich in de komende dagen dan ook genoodzaakt zien een deel van hun vloot uit de vaart te nemen. Ook het experiment van de Barendszee- visserüj moet eigenlijk een mislukking genoemd worden. De hoop op export naar Duitsland of België is ijdel gebleken en de besomming" werd een teleurstelling. Duitsland, dat 100.000 dollar voor vis op de handelsbalans heeft staan, wenst nog steeds geen gebruik te maken van haar kapitaal. De onderhandelingen die met onze Oostelijke buren over een eventuële uitvoer van verse vis werden gevoerd, hebben tot nu toe geen resultaten gehad en ook naar België kan niets worden uit gevoerd. De „Tzonne" besomde inmiddels totaal 38.600 en hoewel zelfs de exploitatiekos ten door dit bedx*ag niet worden gedekt, hebben de betrokken reders besloten om de visserij op de Barendszee voort te zet ten. Dit experiment dat voor de oorlog met réjjjeringssufosidie voor het eerst werd uit gevoerd, wordt dus op het ogenblik her haald, maar nu op risico van de reders. Wanneer men, zo vernemen wij uit reders kringen, een einde zou maken" aan deze vissex-ij, is er voorlopig geen kans meer dat in de Barendszee een lonende exploi tatie tot ontwikkeling zou kunnen worden gebracht. De „Tzonne" naar de Noordzee? De mogelijkheid is inmiddels niet uit gesloten dat de „Tzonne", voordat zij weer naar deze visgronden vertrekt, een reis naar de Noordzee zal maken. Besprekin gen hierover zijn echter nog gaande. Als gevolg van de stakingen welke ongeveer een maand geleden in Engeland uitbraken, vertrokken de in Engelse havens gemeerde schepen alle tegelijk naar de visserij. Thans wordt de markt in Engeland dan ook overvoerd en komen dientengevolge grote hoeveelheden vis in de vismeelfa- brielcen terecht. Wanneer de grote drukte in Engeland echter geluwd is, zullen ook de Nederlandse Barendszee-vissers wel licht aan de overkant, kunnen markten. De stemming aan de Zuidzijde is gela den. Burgerlijke stand Velsen GEBOREN: W. Back—Herisen, d-, Wijker- straatweg 245. Velsen-N.; C. C. W. van der DoesHeemskerk, z., Zeeweg 393. Driehuis: K. de VriesBreder veld, z., Planciusstraat 65, rJmuiden-O.; G. StadtmanVonk, z.. Ju- lianakade 12 zw,, IJmuiden; H. J. E. S'tals Braam, d., Doelmanstraat 13. VeJsen-N.; IJ. M. Quakkelaarten Haken, d,, Kruidberger- weg 48, Santpoort; P. KampFoelcens, d., Wardenaarstraat 35, Velsen-N.; M. van de MolenGaarthuis, z,, Doodweg 32, Velsen-N.; Th, M. A, M. Kleistvan der Weiden, z„ Sla perdijk 12, Santpoort; J. van der WalPet, z., Driehuizei'kerlcweg 79 a. Driehuis: E. H. C. van Laarvan der Linde, z„ Tuinders straat f2, IJmuiden-O.; A. D. C. de Kroon Snaas, z.. Terrasweg 36, Santpoort; J. Bigler —Brouwer, z., de Ruijterstraat 63, IJmuiden- Oost en G. van Leeuwen—Winsemius, d., Vareniusstraat 13, IJmuiden-O. OVERLEDEN: M. A. van den Berge, 72 j., weduwe van J. Put, van Rijswijkstraat 27, Velsen-N,; M, C. Rijke, 48 j., weduwe van 1-1. P, A. Sprengers, Oosterstreng 8, Heems kerk en A. de Wit. 67 j., echtgenoot van M. Hoeflaak, Zeeweg 369, IJmuiden-O. IJmuidense H.V.D. als steeds paraat BOEICEM bij Kerstinzameling voor ontheemde kinderen De inzameling, die in de Gemeente Vel sen voor 12000 „displaced" kinderen, die nog steeds in kampen vertoeven, is gehou den, heeft meer succes gehad dan de' Vel- sense U.V.V. heeft durven hopen. Van alle kanten, zo zegt de presidente, zijn grote en kleine gaven binnen gekomen. Ook landelijk mag deze „collecte in na- tura" een succes heten, zo meldt het Hoofd bestuur. Men hoopt dat de kinderen, die alles missen wat binnen het bereik van onze Nederlandse jongens en meisjes ligt, een waarlijk prettig Kerstfeest zullen vieren en de dames van de U.V.V. zeggen de burgerij van Velsen hartelijk dank voor haar daad werkelijke medewerking. Ei.,1 reis door Joegoslavië Voor de leden van de Velsense perso- neelverepging „Gas en Water" hield ir. H. van der Leeuw Woensdagavond in het Patronaatsgebouw een lezing over Joego slavië. Aan de hand van lichtbeelden ver telde de heer van der Leeuw over de vele oude gebruiken en zeden, welke stammen uit de tijd dat een groot deel van Joegosla vië door de Turken was bezet, en hij gaf een kort overzicht van de politieke ontwik keling van het land. Joegoslavië, dat eerst in 1918 in zijn huidige vox-m op de land kaart verscheen, is x-xjk aan natuurschoon en houdt een grote vei-scheidenheid in taal en cultuur binnen zijn grenzen aldus de heer van der Leeuw. Waar Slovenië Wes ters georiënteerd blijkt te zijn, blijft de be volking in Servië tfouw aan vele oude ge bruiken welke door spreker nader werden toegelicht. „Gas en Water" kan terug zien op een interessante en leerzame avond, die helaas door slechts weinigen werd bezocht. In de gure Novemberwind werkt een ploeg mannen aan de helmbeplanting van de Bloemeixdaalse duinen. Grauw is de lucht en in de verté „ruist het statig orgel van de zee". Plots stuit een der schoppen. Men tracht verder te graven, doch blijft stoten. Het blijkt een van de „aardige herinneringen" van de bezetters te zijn. Een bom' van 500 kilo. De tweede binnen enkele weken. Politie wordt gewaarschuwd, hulpver leningsdienst in IJmuiden krijgt de mel ding door. Daar is werk aan de winkel. Adjudant M. P. Boes en de heer J. Boogerd nemen de situatie grondig op. Een bom is en blijft een voorwerp van verrassingen. Maar dan gaan zij aan het werk, ze graven de „lobbes" uit en met inspanning van alle krachten wordt hij gekeerd. De staart, die als een sigarettenpijpje om het uiteinde van de bom sluit, zit los en wordt „overboord" gegooid. Het zoeken is naar de ontsteker, want hierop moet straks, als zwakste plek, de explosiestof worden gelegd, die het ge vaarte lot ontploffing zal brengen. „Gelukkig, zegt de adjudant hijgend en blazend van het zware werk, hier heb je de haak en daar zit de ontsteker". En dan wordt met vereende krachten van twee man het gevaarte gewenteld. Het zand' eronder wordt weggeschept en het ontstane vacuum opgevuld met gi-anaten, met een richelmijn, een Teller mijn en meer gruwelijke spullen. De mannen gaan ermee om alsof er geen vuiltje aan de lucht is, en daar is het ver schil met de leek, zij weten gevaar te onderkennen en niet voor niets zijn zij „gediplomeerd springer". Als de lont is uitgerold en de brokken „plastic explosive", kortweg afgekort P.E., zijn aangebracht, wordt de aansluiting door middel van een electrische kabel aan gebracht. Op 800 meter afstand wordt een kuil. gegraven, die met ijzeren platen wordt afgedekt en hierin zoeken de béide man nen dekking. In deze kuil ligt de draad kabel en er bovenop wordt de „exploter" gezet, waaraan het draad wordt bevestigd. Om drie uur zal de explosie geschieden en met een horloge in de hand telt adju dant Boes de laatste ogenblikken af. Dan: één draai aan de handle en een zuil van duinzand, scherven en helm stijgt na een oorverdovende- knal, in de Marionettentheater in Flora .Pitoek" De afdeling IJmuiden van de Algemene Nederlandse Metaalbewerkersbond organi seert Woensdag 14 December in gebouw Flora aan de Zeeweg een feestmiddag voor de kinderen van haar leden. Sint Nicolaas en zijn knecht zullen dit feest met hun aanwezigheid op luisteren en verder zal het Marionettentheater „Pitoek" de jeugd enige uren aangenaam bezig houden. HUIS TOE. Met het troepentransportschip „Johan van Oldenbarnevelt", dat vermoedelijk Donderdag 8 December in Amsterdam aan komt zal ook soldaat A. de Weers, Presi dent Steynstraat 29, thuisvaren. vorm van een paddestoel meters hoog de lucht in. Het gevaar is niet dennkbeeldig. Op 1300 meter afstand suist een scherf boven de hoofden van de politiemannen die daar rijden. Ook over de schuilplaats van de H.V.D.'ers fluiten de stukken en de ijzeren afdekplaten zijn geen overbodige weelde. Als we na afloop de plaats waar eens de bom lag opzoeken, blijkt er een krater van 10 meter middellijn bij een diepte van 4 meter te zijn ontstaan. Tot ver in de omtrek zijn de bomen en struiken als met rijp overstoven en de wit-gloeiende scherven liggen tot op verre afstand te roken. Het grote staartstuk, dat meters werd weggeslingerd, zal na verloop van tijd het enige teken zijn dat er eens een bom in de duinen werd gevonden, een kolossale bom, die na anderhalf uur hard werken in een seconde van de aardbodem werd weggevaagd. Toelage voor personeel van het buitengewoon lager onderwijs Bij raadsbesluit van 29 April 1932 werd, in verband met de van de zijde van de re gering voorgeschi'even bezuinigingen, inge trokken het raadsbesluit van 25 November 1924, waarbij de toekenning van een jaar lijkse toelage aan het personeel der school voor buitengewoon lager onderwijs werd geregeld. Nu thans door tal van gemeenten deze extra-toelage aan het personeel der scho len voor buitengewoon lager onderwijs wederom wordt verleend, is onze gemeente in een ongunstige positie gekomen voor het aantrekken van goede leerkrachten voor dit onderwijs. Bij een oproep van sollicitanten voor een aan de school voor buitengewoon lager onderwijs per 1 Januari 1950 te vervullen vacature is dit duidelijk gebleken. Burgemeester en Wethouders achten het daarom in' het belang van dit soort onder wijs om aan het personeel van de school voor buitengewoon lager onderwijs, uitge zonderd aan de vakonderwijzers (essen), met ingang van 1 Januari 1950 een toelage toe te kennen ten laste van de gemeente tot een bedx-ag van 250,per jaar en stellen de raad voor dienovereenkomstig te be sluiten. Afrastering speelterrein Marnixschool Door het bestuur van de Vereniging voor Lager en Meer Uitgebreid Lager Onderwijs op Gereformeerde Grondslag te IJmuiden is aan de raad een aanvrage gericht om medewerking, betreffende een nieuwe af rastering van het speelterrein, Daar de aanvrage voldoet aan de be palingen der Lager-onderwijswet 1920, wordt de raad voorgesteld, de gevraagde medewerking te verlenen. MARKTBERICHTEN Besommingen SCH 93 Tzonne 14.800; RO 53 Dirkje 13.700; IJM 42 Reis 20.900; IJM 25 Flamingo 19.800. KW 65 10.390; KW 161 10.020; KW 56 10.108; KW 130 4540; KW 73 14.750; KW 68 8440; KW 1271; 5080; KW 50 5990; KW 23 6230; KW 14 1120: KW 20 10.180; KW 19 7070; KW 5 4350; KW 16 12.480; IJM 74 6490. Twee VEM-trawlers besomden f 69.400. Pryzen Kabeljauw 200142: zw. koolvis 45,5037; w. koolvis 10284; leng 5540; gr. heek 176—174, per 125 kg. Midd. heek 6249; kl. heclc 42; gr. gul 4739,50; midd. gul 30,5024,50; kl. gul 19,5011; wijting 188,50; schar 319; kl. w. koolvis 2826; kl. zw. koolvis 148,60; haai 148,50; gr. schelvis 8070; midd. schel vis 5034; kl. schelvis I 3217; kl. schelvis II 168,50; gr. schol 6158; midd. schol 49; kl, schol 2524,50; haring 2513,40; makreel 21,50—10; tongschar 63; ham 65—62; poontjes 1411,50; schartong 3418, per 50 kg. Tarbot 2—1,80; heilbot 2,50—2,30; gr. tong 2,10; midd. tong 2: kl.midd. tong 21,95; kl. tong I 1,68—1,62; kl. tong II 1,16—1,12, alles per 1 kg. Agenda voor Velsen DONDERDAG 1 DECEMBER Thalia: Geen filmvoorstelling. Rex: CPN „De derde slag". VRIJDAG 2 DECEMBER Thalia 8 uur: „Mickey". Rex 8 uur: „Het huis in het moeras". Raadhuis 912 uur: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. 34 uur: Spreekuur wethouder van Fi nanciën. Nadenkend beet moeder op het eind van het potlood en het verlanglijsje lag nog onbeschreven op tafel voor haar. Vreemd, dat er nu werkelijk niets was, dat zij direct kon opnoemen. Freddie zou haar eens zo moeten zien, bedacht ze met een glimlach, die zou haar hoogst verbaasd aankijken en dan vragen of ze misschien ziek was? Want dat bestaat toch niet? Iedereen weet toch precies wat hij van Sinterklaas hebben wil? Als hij, Freddie, werkelijk alles had mogen opschrijven, was het verlanglijstje wel drie meter geworden en dan was er nog een heeleboel overgebleven. Nou, vast en zeker. Maar daar was moeder niet mee gehol pen, want zij had meer aan een theepot bijvoorbeeld dan aan een opwind-trein. Wacht eens even, daar was ze er immers al: een theepot. En moeder schreef: „Een theepot (als dat niet te duur is)" Dat zou Fi-eddie er ook nooit achter zetten, wist moeder heel zeker. Toen Zwarte Piet op de vierde December met de grote map verlanglijstjes de kamer van zijn baas binnenkwam om vlak voor de grote avond alles nog eens te contro leren veegde Sint zich vermoeid het voor hoofd af met de fijne kanten zakdoek, die verleden jaar door een zorgzame Pieter man was gekocht ondanks de protesten van zijn heer en meester. „U zullen nog eens blij mee zijn" had Piet toen gezegd en waaratje: de jongen had gelijk gekregen. Geef maar gauw hier „Pieter" zei Sinter klaas want de tijd begint nu hard op te schieten" Met een plof zette Piet de map op Sints bureau, zodat er een paar beschreven velletjes uitdwarrelden en de oude er drie van de grond moest rapen. „Niet al te haastig, jongen" vermaande Sint „er mag niets wegraken!" Maar wat is dit voor een vreemd ver langlijstje, met maar één vraag er op een theepot, als dat niet te duur is. „Heb je die pot gekocht Piet?" Want zo'n bescheiden vraag moet toch beloond worden!" |L Het hoekje van Beste kinderen, De datum boven dit kinderhoekje begint al iets geheimzinnigs te krijgen, vind je niét? „Als de Novembermaand afgelopen is krijg je de riedel" schreef me verleden week een neef en nu ge loof ik niet, dat het woord „riedel", gemeen gebruikelijk Nederlands is, maar het zegt toch wel duidelijk, welke vreemde gevoelens zich van je meester maken zodra de vijfde December al zo dichtbij gaat komen. Een gevoel van, hoe zal ik het zeggen, .nou ja. „de riedel!" Voox' jullie kwam er nog de uitslag van de October-November wedstrijd bij. Ik kan je wel vertellen, dat het een hele uitzoeke- rij is geweest en ik heb er zelfs andere mensen bij moeten halen om tenslotte mijn oordeel te vergelijken met dat van hen. Want er waren zoveel aankleeclpoppen, mooie en lelijke, slordige en nette en ik kon deze keer zoveel prijzen verdelen, dat er werkelijk hevig over gepiekerd moest worden. Op het plaatje dat ik van de zes mooiste inzendingen heb laten maken, staan dus „maar" zes uit de grote hoop. Maar dat zijn dan ook stuk voor stuk juweeltjes zeg nu zelf. De eerste prijs werd (ook daar is lang over gepeinsd) gewonnen door KINKHOORN, die een nette mijnheer fabriceerde met een overhemd, een overjas en een keurige hoed. Zijn kraag kon zelfs dicht. Prijs nummer twee gaat naar GEORGE FORMBY, die met een echtpaar meedong. Mevrouw is zelfs voorzien van edelstenen! De derde prijs wordt gedeeld door BLAUWDRUIFJE en ALPENKONIN GINNETJE; de ene kwam met een bruids meisje en de ander met een complete bruid voor de dag. Al delen ze de eer, ze krijgen natuurlijk beiden een prijs. De zesde pop, die met de vierde prijs gaat strijken, werd gemaakt door ZANDKLOKJE, wier werk stukje uit een grappig meisje in een blauw jurkje bestond. Een tien voor netheid, jongedame! Dat zijn dus vijf gelukkige kinderen. Binnenkort maar dat wordt wel na Sin terklaas kunnen jullie een aanlokkelijke boekenlijst thuis verwachten. Met de aankondiging van de nieuwe maandwedstrijd wacht ik nog even, want jullie hoofd staat er nu toch niet naar. Maar de briefjes worden natuurlijk wel be antwoord. Bedelven jullie me de zesde maar onder beschrijvingen van het heerlijk avondje! BLAUWDRUIFJE (gefeliciteerd hoor!!) vertelt over de gymnastiekles, waaruit ik wel kan opmaken, dat zij voor dat vak een goed cijfer heeft. Als je er tenminste zoveel plezier in hebt! Over haar Sintex-klaasge- heimen zal ik maar zwijgen. GEORGE FORMBY wordt" ongerust over het lang wegblijven van het boekenlijstje. Ja hoor, kerel, je mag van deze lijst twee uitzoeken. Voor jonge hersens De oplossing van het vorige weekraadsel luidt: aDelaar lEger sChaar bEver december eMmer saBel drEnte stRaat Goede inzenders warén: GEORGE FORMBY en BLAUWDRUIFJE. Het nieuwe raadsel is vrij gemakkelijk. Ik schrijf hier brokstukken uit spreek woorden op en jullie moeten proberen ze weer volledig te maken. We beginnen ge makkelijk maar eindigen moeilijk! aei o e md h. ij st aet o d h...t koe ne gn eke u e n draen Piet telde snel in zijn gedachten öp cadeautjes af, maar nee, 'n theepot kon hf zich niet herinnex-en, ook niet toen hij hele uitgebreide verzameling nog eens achterstevoren door zijn hoofd liet gaanS Alles was er, maar een theepot? Een thee pot nee, geen theepot. „Baas niet boos zijn, baas", begon hii voorzichtig" „maar Piet geloven, Piet hek ben theepot vergeten. Overal om gedacht" baassie, theepot dom vergeten door grrrote drukte". Nu is Sint Nicolaas allerminst een man die gauw kwaad is, dat zullen jullie we! eens gemerkt hebben en hij kon zich dan ook best voorstellen dat zijn zwarte knecht door de grote drukte van de laatste dagen een enkele steek had laten vallen. En aan: Zullen Piet nog gauw-gauw mooi theepot kopen? Het kón niet anders, al moest de oude Sint toen ook zelf alle verlanglijstjes contro leren wat een heel werk is, omdat de dozen en pakjes genummerd waren en de lijstjes ook, maar de kamer ondertussen zo vol stond, dat er soms wel een half uur ge- zocht moest worden voor een enkel pakje eindelijk gevonden was en als je zo oud bent als Sint Nicolaas, dan gaat dat niet meer zo handig. Maar Piet holde al naar een aardewerk- winkel. De juffrouw die hem verleden- week nog drieduizend koppen en schotels en achthonderd bloemvazen had verkocht toonde de knecht de allerlaatste theepot uit de stad. Een met een gouden randje. Zodra hij het gouden randje in het oog kreeg stond voor Piet de koop vast: die laatste theepot ging naar moeder, hoeveel hij ook kosten mocht. Het viel niet mee met de prijs, maar Piet had altijd van zijn baas geleerd, dat je in het begin van December niet op een cent moest kijken, dus: „Pak ken u maar even in, alstublief, juffra" zei de knecht. I-Iet was vreemd met Petrus Cardozo uit Valencia, maar 't Hollandse „juffrouw" had hij de laatste dagen wel tachtigduizend keer moeten zeggen en nog verbasterde hij het tot „juffra". Met de goudgerande pot onder de rech terarm vloog Piet terug naar Sinterklaas, de trappen op, de deur in en.... meteen rinkelende plof duikelde Petrus over de pakjes de kamer in. De plof kwam doordat hij zijn bol stootte aan een autoped, het gerinkelnou ja, die theepot was aan honderd scherven, dat zag Sint direct toen hij over de eerste schrik heen was, „Oei oei oei" jammerde Piet, zittend boven de pakjes en hard wrijvend over de plaats waar zich een buil als een flinke aardappel begon te ontwikkelen „theepot aan gruzels en was de laatste in de stad, zei juffra". „Het is juffrouw, Piet en het is heel erg van die theepot" mompelde de baardige oude man bedroefd. „Werkelijk heel erg, want waar moeten we nu zo gauw een andere theepot vandaan halen?" „Pieter man holde alweer: naar de drogist „Tien tubes lijm, juffra" Het was vijf December, de ketel met chocolademelk zong op de kachel en moe der deelde een halve boterletter rond. Freddie had er maar nauwelijks oog voor want hij had bei zijn oren gespitst op de geluiden, die van de straat klonken. Zelfs moeder was anders dan anders, lang niet zo bedaard als gewoonlijk, vonden de broertjes en zusjes en Vader vroeg bezorgd, of ze het de laatste dagen niet erg dr.uk. „Rrring" De electrische bel snerpte door de gang en 'het gezin staakte als op,bevel het kauwen. „Daar heb je hem", zei Fred die, wat oneerbiedig. En toen Vader open gedaan had, gluurde hij nieuwsgierig de gang in. Buiten was echter niets te z dan een pakje voor de deur. Een rond pakje. Toen het uitgepakt werd rolde er een briefje uit en daar stond op: tjjïArt motvUtj l/wx V ojoJkaUi. "ttpvt (oWj/wefjg Cwm Moeder gaf een zucht van verras» toen ze de antieke theepot uit de houtwol haalde. Vader (die me dit verhaal in ver trouwen verteld heeft) gaf Freddie een J. F. knipoogje. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 30) Maar als Abbott haar een en ander niet vertelde, hoe kon ze het dan weten? Ze past de dingen aan elkaar, ter wijl je aan het vertellen bent, zonder dat je er iets van merkt. Je hebt het gevoel, dat wat je vertelt, helemaal niet belang rijk is voor iemand anders, maar zij haalt er iets uit en komt achter dingen, die je haar eigenlijk niet van plan was te zeggen. William nam nog een pakje toast. Wat heb je haar verteld en wat heeft ze voor conclusies getrokken. Lieveling, je 2iet bleek. Wat is er aan de hand? Niets. Ze wist natuurlijk van die slag op je hoofd, Frank Abbott had haar dat verteld, William keek geïnteresseerd. Heet hij zo? Noemt, zij hem Frank? Ik weet het niet. Dat moet wel. anders zou jij die naam toch niet weten. Ik vraag me af, waarom hij met haar over mij heeft gesproken. Hij meende, dat ze belangstelling voor jouw geval zou hebben. Vertelde je haar ook, dat ik eeix stoot in in'n rug kreeg. Ja. En William, ik heb haar ook ver teld over Emily Salt, dat ze niet helemaal goed wijs is. Ik dacht, dat ze misschien zou kunnen ontdekken, dat ze niet alleen on wijs, maar erger dan dat isen uit zou kunnen vinden, waar ze zich ophield op het moment, dat jij die stoot in je rug kreeg. Hij schudde zijn hoofd. Het heeft geen zin. Stel, dat ze inder daad op straat was om b.v. een brief te posten. Het zou geen bewijs zijn. Wat zei juffrouw Silver? Katherine bloosde. Ze hoorde deze op nieuw zeggen: Ik geloof, dat u meer weet dan u me verteld hebtuw echtgenoot heeft zijn geheugen verloren, maar u niet het uweGaat u nu maar naar huis en denkt u na over wat ik u heb gezegd. Nadenkenhaar gedachten stormden door haar hoofd en lieten haar geen rust. De Meur trok weer uit haar gezicht weg. Ze zei, dat ik haar niet alles verteld had, antwoordde ze. Ze zei, dat ze niets kon doen, tenzij ik haar alles mededeelde. Ze ried me aan er nog eens goed over na te denken, of ik haar de zaak wilde toever trouwen of niet. Hij keek haar aan exx vroeg: Wat ver telde je haar niet? Het was niet gemakkelijk. Ik dacht, clat ik haar wel een en ander over Emily Salt mocht vertellen, maar over andere mensen Wat bedoel je met andere mensen? Er kwam weer een blos op haar gezicht. Misschien is er nog iemand andersik weet 't niet, maar ik wil de zaak zuiver blijven zien Iemand, die mij uit de weg zou willen ruimen? Misschien. Ik mag er niet aan denken. Maar waarom? Ik bedoel waarom zou iemand mij uit de weg willen ruimen? Tenzij het iemand zou zijn, die jou wil hebben en mij graag zou zien verdwijnen. Er was even een lach in zijn stem, die echter onmiddellijk verdween. Hij fronste zijn zware blonde wenkbrauwen. Iemand gaf je toch die stoot in je rug, zei ze. Ze keken elkaar zwijgend aan. Langzaam zei hij: Er is nog iets anders. Het gebeurde vanmiddag, dat wil zeggen, ik ontdekte het vanmiddag. Ik was niet van plan je er iets over te vertellen. Maar het lijkt me nu toch beter er wèl over te praten. Je weet, dat ik even de auto ging nakijken. Wel, ik kwam daarbij tot de ontdekking, dat een van de voorwielen los zat. Ze herhaalde automatisch: Los zat....? Ja, iemand moet het losgedraaid heb ben. De laatste keer, dat ik ermee'reed, was alles in orde. Er moét iemand aan ge-, weest zijn. William. Hij knikte. Het is allemaal alweer voor elkaar. Je behoeft niet zo verschrikt te kijken. Ze lachen me altijd uit om de ma nier, waarop ik mijn karretje nakijk. Maar alle onderdelen zijn oud, en je moet dus erg zorgvuldig zijn. Het bleek nu toch z'n nut te hebben, want met dat wiel zouden we net midden in het verkeer terecht zijn gekomen en dan zou 't mis zijn geweest. Het gebeurde niet, liefje, dus trek je er niets van aan. Maar er moet iemand aan het knoeien zijn geweest met dat wiel. Hij fronste en zat te piekeren. Het is niet zo moeilijk om erbij te komen. Die schuur is meestal open, omdat Harman er zijn ladders opbergt. Iedereen kan er even binnenglip pen en dat tx-ucje voor elkaar brengen. De gedachten vlogen kriskras door Katherine's hoofd. Ze zei: Zou Emily Salt zo iets kunnen doexx? Het lijkt me niet. Ze ziet er niet naar uit, dat ze van zo iets vex-stand heeft. Maar 't is toch wel mogelijk? William barstte in lachen uit. Ik zou eerder geloven, dat ze een auto als een kwaadaax-dig ondier zou beschouwen. Hij werd opnieuw ernstig. Het kan Emily niet geweest zijn. Ze ligt in bed met verkoud- beid sinds het ogenblik, dat meneer Tatt- lecombe thuis is gekomen, en toen was de wagen nog prima. Herinner je je ixiet, dat mevrouw Salt Dinsdag opbelde om te zeggen dat ze niet bij meneer Tattlecombe kon komen, omdat Emily met koorts te bed lag, cri dat het maar goed was, dat hij naar huis terug was gegaan met het oog op besmetting, als het eens ernstig zou blijken te zijn. Katherine herinnerde zich dit inderdaad. Ze nam William's theekop op en vulde deze automatisch. Het kan dus niet Emily Salt zijn geweest, zei hij langzaam. HOOFDSTUK XXII. Katherine klopte aan de deux- van meneer Tattlecombe's kamer. Toen hij „binnen" had geroepen, betx-ad ze de ka mer, waar ze hem in zijn geliefde stoel vond zitten met zijn been omhoog op een bankje, waarovex-heen een plaid lag. Hij keek op van een groot boelchoudboek en een wanordelijke vex-zameling papieren. Goedenmox'gen, mevrouw Smith, waar kan ik u mee van dienst zijn? Misschien zou ik even met u ergens over mogen praten, antwoordde ze. Ze kreeg de indruk, dat hij verwonderd keekj eq voegde er haastig aan toe: Het gaat over William. Ze moest op dat moment opeens denken aan het sprookje van Roodkapje, waarin deze tot haar Grootmoeder zegt: Wat hebt u gx-ote ogen, grootmoeder! waarop de als grootmoeder vermomde wolf antwoord; Dat is om je beter te kunnen zien, lieve kind. Meneer Tattlecombe's ogen deden haar hieraan denken. Ze leken enorm en blauwer nog dan anders. Hij vex-zocht haar te gaan zitten en vx-oeg, of er iets niet in ox-de was. „Ik geloof, dat iemand pogingen doet om William te vermoox-den, zei Katherine. Meneer Tattlecombe keek haar hevig ont steld aan. M'n lieve mevrouw Smith! riep hij uit, maar hij luisterde aandachtig, toen ze hem vertelde, hoe William eerst een slag op z'n hoofd had gekregen, daarna een stoot in zijn rug, en vervolgens een voorwiel van zijn auto losgedraaid had gevonden. Toen ze haar verhaal uitverteld had, had hij zijxi houding van ontsteld pro test geheel laten varen. Hij zei lang zaam: U denkt aan Emily Salt en dat doe ik ook. Maar ik heb nog nooit gehoox-d, dat ze zulk soort dingen heeft gedaan, en wat de auto betreft, daarmee kan ze niets te maken hebbexx gehad, want ze is ziek. Bovendien weet ze de voorkant van een auto niet van de achterkant te onderscheiden. Is ze wérkelijk ziek? vroeg Katherine met iets van twijfel in haar stem. Abel knikte. Abby zegt het. En die weet het er is xxiet veel, wat met ziekte te maken heeft, dat zij niét weet. En ik ge loof wel, dat ze Emily's gedragingen door en door kent. Ze heeft nu al gedurende een dertigtal jaren met haar samenge woond. Hoe ze het uithoudt, is me een raadsel, maar een feit is, dat ze het deed. En ik geloof niet, dat Emily haar voor de gek kan houden, na zovele jaren. Maar ze komt vanmiddag hier theedrinken dan zal ik haar het geval voox-leggen. Vindt u dat goed? Ik zou het erg prettig vinden, als u dat wilde doen. Het is een zaak van gx-ote ex-nst, meneer Tattlecombe, en waar ik eigenlijk voor bij u kwam, is om u te vragen of ik een gedeelte van de middag vrij kan krijgen. We moéten deze zaak uitzoeken en ik heb een introductie voor iemand, die ons hierbij behulpzaam zo" kunnen zijn. In lioevex-re, mevrouw Smith? Katherine trachtte henx de persoon van juffrouw Silver te beschrijven. Ter- wijl ze dit deed, kreeg zij zelf hoe lan ger hoe meer het gevoel, dat deze vrouw hen zou kunnen helpen. Ze wist niet of ze erin slaagde meneer Tattle combe te overtuigen van de scherpzin nigheid van juffrouw Silver, maar in ieder geval raakte ze er zelf steeds meer van overtuigd, dat ze daarop moest bouwen- Abel keek haar met iet van twijfel aan. Abby zou het niet prettig" vinden, als politie er aan te pas kwam, zei hij. Katne* rine kreeg een kleur. Juffrouw Silver be hoort niet tot de politie. Ze is een particu lier detective. Maar als iemand pogingen tot moord doet, dan zal de politie er zeker aan te pas komen, als de moordenaar ni« bijtijds in zijn pogingen verhinderd worm- (Wordt wn»W'

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6