ELZER'S ST. NICOLAAS GESCHENKEN Marcelis Marcelis n Shawl VREEMAN Joppers $0Gei 0G6NDVL Een haring- standwagen Flinke meisjes gevraagd Een zeer nuttig Sint Nicolaas cadeau Sferenmodehuis D. DE EROOT St Nicolaas lacht Oude Britse films zijn het grootste amusement in Tsjechoslowakije Twee jaar in het Zuidpool-ijs muziekinstrument Een Horloge Nederland Nieuws OERKEH-NRflRWflTER Sir Edwin Zwitsers Hand schoenen Drog.HetWitte Kruis Uw kapokmatrassen en bedden A. v. 't Hoff Donderdag 1 December 1949 6 De Tsjechen zijn in meerderheid de celluloid- propaganda even beu als het hele stelsel Speciale reportage) Het communisme tracht ook het artis tieke leven in Tsjechoslowakije geheel te beheersen. De totalitaire Russische staat, waarin het land wordt veran derd. eist inmenging op alle terrein van het leven. Het is logisch, dat ook de bioscopen worden gebruikt als propa- ganda-apparaat voor de verbreiding van de nieuwe leer. Men is echter nog verstandig genoeg in te zien, dat ook zuivere amusementsfilms moeten wor den gegeven en dat is de reden waar om men hier en daar producten van de Britse filmindustrie draait. Het zijn in hoofdzaak oude films: nieuwe komen er vrijwel niet, ook om het motief dat men daarvoor geen deviezen kan geven. Zeker 80 procent van hetgeen de bioscopen bieden is vervaardigd in Russische, Poolse en Tsjechische ateliers. Merkwaardig, maar tevens veelzeggend, is de reactie van het publiek. De 20 procent films, die niet zijn gemaakt in een land dat tot de Russische invloedsfeer behoort, trek ken veel en veel meer belangstelling dan de overige 80 procent Men loopt storm wanneer men eens naar de bioscoop kan gaan zonder dat men wordt overstroomd met communistische propaganda, die nien trouwens in de bij-programma's nog in be hoorlijke porties krijgt opgediend. Wij gingen naar de matinée van een bio scoop in een provinciestad. Het was ons be kend, dat daar een Engelse film werd ge draald, terwijl in de drie andere bioscopen Russische en Poolse producten werden ver toond. Het frappeerde ons sterk toen wij hoorden dat de middagvoorstelling was uit verkocht. Maar met geld en goede woorden kregen we toch van de portier nog een toe gangsbewijs. Inderdaad, de bioscoop was tot de laatste plaats bezet. Want het zien van een Engelse film is momenteel in Tsjechoslawakije zo ongeveer het beste wat men aan ontspanning kan vinden. Het was een oude film, die reeds de ge breken van de ouderdom bij de projectie vertoonde. Maar het publiek was er dol op en naar ons bleek waren alle voorstellingen uitverkocht. Terwijl in de drie andere bioscopen niet te doen,was. Want de overgrote meerderheid van het Tsjechische volk is beu van het communisme en ook van dc wijze, waarop dit zijn amusement met allerlei leuzen doordrenkt. Het «al echter niet -lang meer duren of ook het vermaak van het zien van een oude film zal tot het verleden behoren. Zeer onlangs nog liep het in Praag storm toen men daar een product van de Engelse filmindustrie zou draaien. De kaarten vlogen in voorverkoop weg en diverse voorstellingen waren uit verkocht. Maar een dag voordat men zou gaan draaien moest de film „om technische redenen" van het program ma worden genomen. Een Russische kwam er voor in de plaats. Er komt geen Russische film uit die niet een bepaalde strekking heeft. Het xs.nu al zever dat men vanwege de bedrijven ge zamenlijk naar de bioscoop gaat. En dan is er veel belangstelling want degene, die ver stek laat gaan, loopt een kwade kans niet te worden beschouwd als een ware volks democraat. En dezulken staan bloot aan het risico vandaag of morgen plotseling te ver dwijnen naar een kamp, waar zij beter en intensiever moeten werken. Het overgrote deel van de Tsjechen en Slowaken haat het communistische stelsel. Men haat ook Rusland omdat men weet dat het productie-apparaat is omgeschakeld om te voldoen aan de Russische eisen. Alles verdwijnt in Oostelijke richting. De rege ring Gottwald werkt er met man en macht aan mee om de Sovjet-Unie materieel te versterken. Een belangrijk deel van de Tsjechische zware industrie, waaronder de Skoda-fabrieken werkt voor de Russi sche bewapening;. Zeer velen in" Tsjechoslowakije hebben tegen ons de verzuchting geslaakt: „Had den we maar vrije verkiezingen. Dan zou men iets beleven." Als algemene opinie hoorden we verkondigen, dat wanneer er werkelijk een stemming werd gehouden zoals dat vroeger onder Masaryk en Benesj mogelijk was, de communisten op zijn allergunstigst 20 procent der stemmen zou den behalen. Het percentage 20 is vrij hoog, maar men dient er rekening mee te houden, dat zich in Tsjechoslowakije een kaste van bevoorrechten heeft gevormd, die uit eigen belang het communisme ondersteunt. Wie echter meent, dat iedereen, die een speldje draagt van de Communistische communist is, vergist zich deerlijk. Hoe vreemd het ook moge klinken: wij hebben niet één, maar verscheidene Tsjechen en Slowaken gesproken, die officiéél commu nist zijn, maar die in werkelijkheid dit stelsel vervloeken. De partijleiders weten zelf heel goed, dat er veel onbetrouwbare communisten zijn en vandaar de vele „zui veringen". Zeer velen zijn partijlid om den brode. Iedereen, dié een ietwat vooraan staande positie in de industrie of de staats bedrijven bekleedt, moet communist zijn. Anders lóópt hij zelfs een goede kans op gepakt te worden. Hoeveel hogere techni sche ambtenaren, ingenieurs e.d. zijn er niet die lid zijn van de Communistische Partij, maar die als er een vrije stemming zou zijn slechts zuivere democraten zouden kiezen. Wij spraken een communistische arbeider van v/ie we aanvankelijk niet wisten, dat hij partijlid was. Ons onderhoud was -reer vertrouwelijk en het bleek ons, dat de man verbitterd was. „Wij arbeiders," zo zei hij, „zijn niets dan slaven in de communistische samenleving. Als men spreekt van kapita listische uitbuiting dan is daar nu bij ons sprake van. De arbeidsprestatie moet wor den opgevoerd en dat gaat ten koste van de menselijke vrijheid. Er wordt tevoren vastgesteld wat een groep arbeiders kan produceren. Haalt men die productie niet, dan worden er z.g. brigades gevormd En het werken in brigades is het schrikbeeld voor iedere werker. Want dat betekent, dat hij moordende overuren moet maken. In de kapitalistische samenleving worden over uren extra betaald. In de communistische echter ontvangt men er geen Kroon voor en men mag nog blij zijn, dat men er zo af komt. Want het is ook gebeurd, dat de hege heren zo kwaad werden over slechte ar beidsprestaties, dat ze de „kameraden" naar een kamp zonden om betere werk methoden te leren. Haat en verbittering sprak uit de woor den van deze man. Maar tenslotte zei hij schamper. „En toch hebt u met een lid van de Communistische Partij gesproken. En zoals ik er over denk doen het duizenden en duizenden arbeiders, die ook beseffen, dat in een Sovjetstaat geen waarlijk vrije men sen kunnen leven". IJmuiden Engels-Scandinavische expeditie naar witte plek op de kaart (Van onze correspondent in Londen) Uit Londen vertrok enige dagen geleden een klein, lichtgrijs Noors motorvaartuig, de 700 ton metende „Norsel", een zeehon denjager. Aan boord bevindt zich een ge zelschap van veertien personen, Noren, Zweden en Engelsen die zich twee jaar van de beschaafde wereld zullen afzonderen. Zij voeren uit voor een reis van 9000 mijl, namelijk naar Queen Maud-land, een merkwaardig gedeelte van het Zuid poolgebied, dat door een bergkam van de grote ijsvlakte is gescheiden en waar het betrekkelijk warm is. Van hei: bestaan van deze streek weet men pas iets af, sinds er in Duitse archie ven foto's van gevonden zijn. In 1939 heb ben Duitse onderzoekers er over heen ge vlogen en er Nazivla'ggen op laten vallen. Menselijke wezens hebben -dit gebied ech ter nog niet betreden. Het doel van de expeditie is, door het pakijs heen te boren tot op een diepte van ruim 100 meter, teneinde een denkbeeld te krijgen van de geologische processen onder de ijskorst. Ook zal een onderzoek worden ingesteld naar de meteoroligische invloeden welke van dit gebied uitgaan, met name naar het verband tussen de warmtestroom die zich daar ontwikkelt en onze tegen woordig meestal zachte winters. De tocht heeft geen politiek of strategisch, doch een zuiver wetenschappelijk karakter. Het is nog niet bekend, waar de expe ditie aan land zal gaan, maar zij zal pogen haar tenten op te slaan op een gedeelte van de kust, waar nog niemand tevoren is ge land. Vijf leden van de R. A. F. nemen aan de tocht deel met twee kleine Auster- vliegtuigen op ski's. Zij zullen de route door het ijs verkennen en later van de basis uit andere vluchten ondernemen. De Norsel brengt de expeditie naar de Zuidpool en zal in de zomer van 1950 naar Noorwegen terugkeren. Een ander schip zal de onderzoekers in 1952 afhalen. Zij zullen wonen in twee grote hutten, vanwaar toch ten van 500 mijl in alle richtingen zullen worden ondernomen. De expeditie is uitge rust met drie speciale sneeuwtractors en zes tig honden, die zich thans nog op een wal visvaarder bevinden. Het voornaamste deel' van het programma zal in het seizoen 1950- 1951 worden uitgevoerd. Van werveling zal geen sprake zijn, want de Noorse expeditieleider kapitein John Giaver is van plan zijn mannen veertien uur per dag te laten werken. Ervaring heeft, hij genoeg, omdat hij reeds vele tochten op Spitsbergen en in Groenland heeft geleid. „Voor gekibbel zal er geen tijd zijn", zegt hij lachend. „Gramofoons mogen niet worden gebruikt. Ze maken de zenuwen kapot. Op de vorige expeditie heb ik een man, die steeds maar dezelfde platen speelde, bijna dood geschoten. Het karakter der deelnemers zal in hoge mate op de proef worden gesteld. Veel roken is ongewenst, maar de meesten zijn n iet-rokers. Men heeft in elk geval een la ding drop aan boord, die als surrogaat voor tabak moet dienen. Van Februari a.s. tot April 1952 zal het enige contact met de buitenwereld door twee kleine radiotoestellen worden onder houden die ook voor het amusement moe ten zorgen. Verder heeft men een aantal gezelschapsspelen bij zich. In 1951 komt er een schip, dat nieuwe voorraden zal aan voeren op bezoek. Voetbal Twee wedstrijden van de Zwaluwen Maandag 26 December wordt in het Stadion Feijenoord te Rotterdam een wedstrijd ge speeld tussen het Rotterdams elftal en een ploeg van de Zwaluwen. Het ligt in de bedoeling om op Zondag 1 Januari te Amsterdam een ontmoeting te houden tussen het Amsterdams elftal en een ploeg van de Zwaluwen. Korfbal Oefenwedstrijd H.K.B. Zondagochtend wordt op het terrein van „Aurora" een oefenwedstrijd gespeeld tus sen twee twaalftallen van de Haarlemse Korfbalbond, welke als volgt zijn samen gesteld. Twaalftal A: Aanval. Dames: B. PlooyerZandstra, J. PoelgeestWaage. Heren: H. Hommers, M. Dinkelberg (allen Oosterkwavtier) Midden. Dames: A. Kraay, M. Nuis. Heren: C. Kraay, E. Argeloo (allen T.H.B.). Verd. Dames: W. SterkCompiet (Animo Ready), A. Blom (Aurora). Heren: L. Waa ge. J. Mansvelder (beiden Oosterkwartier). Twaalftal B: Aanval. Dames: A. Steiger (Haarlem), P. Wehnes (Haarlem). Heren:-A. Klasen (Haar lem), W. Klasen (Haarlem). Midden. Darri.es: J. Boxman—Wesseling (N. Flora), B. Hofer (N. Flora). Heren: H. Kroes (Onder Ons), H. Trap (Nieuw Flora). Verd. Dames: M. Demmers (Watervliet), L. v, Dansik (THB). Heren: R. de Boer (Haarlem), H. v. Someren (Watervliet). Reserves. Dames: C. Schouten (THB), A= v. Bilderbeek (Oosthoek). Heren: A. Doets (Oosthoek), R. Vinckx (Animo Ready). OOK HERMAN STELDE TELEUR Hedenmorgen heeft de Sch. 91 „Herman" na een reis naar de Barendszee in IJmuiden gemarkt. Het lag aanvankelijk in de be doeling om de vangst in Engeland te lossen, doch daar de prijzen in Engeland als ge volg van de grote aanvoer op het ogenblik zeer slecht zijn, is de Herman naar IJmui den gekomen. Evenals de prijzen van de Tzonne zijn die van de Herman een grote teleurstelling geworden. Zij waren zo slecht, dat een groot deel van de vangst moest worden opgehou den en naar de vismeelfabrieken verdween. BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSSCHEPEN Binnengekomen 30 November: IJM 73 De Hoop, rederij De Hoop I, met vis, vertrokken 17 November. SCH 92 Herman, rederij Petten, met vis, vertrokken 9 November. Naar zee vertrokken 30 November: IJM 21 Jacoba en IJM 71 Bloemendaal. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 30 November op 1 December KW 144 met 20 lc.; KW 127 met 65 k.; KW 20 met 12 k.; KW 227 met 25 k.; KW 14 met 50 k.; KW 124 met 17 lc.; KW 3 met 20 k.: KW 68 met 50 k.; IJM 74 met 10 k.; KW 19 met 30 k.; KW 54 met 25 k.; KW 16 met 35 k.; KW 65 met 10 k.; KW 161 met 20 k.; KW 129 met 85 k.; KW 83 met 70 k.; IJM 75 met 160 k;. KW 67 met 5 k.; KW 22 met 170 k. nog 10 netten halen; KW 86 met 70 k. nog 30 netten halen; KW 38 met 14 k.; KW 18 met 25 k.; KW 78 met 34 k.; KW 29 met 80 k.; KW 49 met 70 k.; KW 138 met 12 k.; KW 33 met 50 k.; KW 25 met 45 k.; KW 47 met 127 k.; Castricam Filmavond van Strijbos In zaal Borst hield de P.W.N. gisteravond een filmavond van Jan P. Strijbos, de vogelkenner. In zijn voorrede vertelde de heer Strijbos op zeer humoristische wijze over zijn reis naar de Shetland-eilanden op een logger. Vervolgens ging de heer Strijbos over tot het vertonen van enige kleurenfilms. Vóór de pauze kon het publiek genieten van prachtige opnamen van bonte kraaien, bui zerds, lepelaars en eenden en natuur opnamen in Texel, alles toegelicht door de snedige opmerkingen van Strijbos. Na de pauze kwamen fraaie opnamen van kemphanen op de vechtplaatsen en zangvogels op hun nesten. Toen te 11 uur deze avond geëindigd was, barstte de zaal dan ook los in een daverend applaus en de speciale duinkaart, die de heer Van Nieveld, directeur van het P.W.N., de heer Strijbos aanbood, was zeker ver diend. K.V.P.-vergadering Op de Dinsdagavond in zaal Borst gehou den vergadering der K.V.P. behandelde voorzitter Louwe de verhouding tussen K.V.P. en P. v. d. A., die op het congres te Utrecht uit en te na was besproken. Ook het jaar 1952, als de Marshallhulp ophoudt, had sprekers aandacht. Immers, dan zullen we moeten bewijzen, in hoeverre we de Marshallhulp nuttig hebben besteed. Het bleek, dat de penningmeester uit het goede hout gesneden is, getuige het batig saldo van een honderd gulden, dat in dit jaar werd bereikt. Bij de bestuursverkiezing werd beslist dat de heer Louwe de voorzittershamer weer voor een jaar mag hanteren. In de enige vacature werd benoemd mejuffrouw Verlaak, onderwijzeres aan de R.K. school te Bakkum; de lieren P. de Ruiter en De Wit werden b.enoemd tot leden der com missie tot samenstelling der groslijst. Als afgevaardigden naar vergaderingen werden benoemd mevrouw Praat en de heren Louwe en.Beriée. Beverwijk Van de weg in de heg Twee Beverwijkers, van ongeveer 20 jaar, stapten Woensdagmiddag in een in de Creutzberglaan geparkeerd staande auto en reden er mee weg. Hun rijvaardig heid bleek al spoedig niet van zuiver ge halte te zijn, want op de hoek Populieren- laan-Bankenlaan kwamen zij in een heg terecht. De eigenaar van de auto was spoe dig' met een politie-agent ter plaatse. Tégen de jongelieden werd proces-verbaal opgemaakt. ONGELUK IN STAALFABRIEK Vannacht kreeg de arbeider J. H. uit Haarlem in de giethal van de Staalfabriek een kantelende trechter tegen zich aan. Met brandwonden aan beide benen werd H. in het Rode Kruisziekenhuis te Bever wijk opgenomen. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van be langstelling, ondervonden bij de opening van onze zaak betuigen wij langs deze weg onze welgemeende dank. C. J. NIELEN en echtgenote Modelslagerij, Raadhuisstr. 2 Tel 4804, IJmuiden-Oost. Tandarts Biewinga Wegens ziekte tot nader aan kondiging GEEN PRAKTIJK. Spoedgevallen tandartsen de Graaf en Dalsen. Waterdicht Warm Sportief Jongensmaten: zonder zakken v.a. 13.80 met zakken v.a. 15.40 Herenmaten: zonder zakken met zakken Rechtsbijstand Echtscheiding, Dagvaardin gen, Requesten, enz. Adviezen vanaf f 1. Bur. Kraneveld, Zijlweg 21. Haarlem. Kantoor 95, 's av. 7—8 uur. De enige uitdelingslijst in het faillissement van JAN DE VRIES, expediteur, wonende te Beverwijk, is heden ter Griffie van de Arr.-Recht- bank gedeponeerd, alwaar zij gedurende 10 dagen ter kosteloze inzage van credi teuren ligt. De Curator Mr. C. Blankevoort. Haarlem, 1 December 1948. Kruisweg 61 rd. bereikt zijn hoogtepunt wanneer het wordt uitgepakt! Vooral als het komt uit de rijke collectie van dat degelijke adres Haarlem Oudste Muziekzaak i (muziekihs muziekinstrumenten OUDE GROENMARKT 2 een cadeau voor uw leven Het is dus zorg, hiervoor naar een oud en vertrouwd adres te gaan. Wij zijn in staat u een prachtig 15 steens Zwitsers Anker Horloge te leveren, met volle garantie. Fa. R. de Boer TROMPSTRAAT 16—18 Tel. 4938. met snelweger en grote ijs kast, gehele inventaris met standplaats van haring en verse vis. Brieven IJ 365 bur. van dit blad. In de omgeving van het St. Antonius Ziekenhuis kan een POSTAGENTSCHAP wor den gevestigd. Sollicitaties te richten aan de Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te IJmuiden. voor alle afdelingen. IJMUIDER WASSERIJ, Snelliusstraat 39, Haarlem. GeeffS Uw w@uw v@©B" St. Nicolaas EEN PERMANENT U geniet er béide van. Wjj verzorgen de Permanent tot In de perfectie. SV8AISON VERHOEF KENNEMERLAAN 147, IJMUIDEN DE GENESTETLAAN 8, DRIEHUIS TEL. 4825 Donderdag-, Vrijdag- Zaterdagavond zijn wij tot acht uur geopend en Maandag a.s. de gehele dag. Wilt U zo goe zijn hiermee met Uw inkopen rekening te houden? Denkt U er aan: „Nederland" heeft de cadeaux, die U zoekt! Trompstraat 8-10, Telefoon 5332, IJmuiden-Oost PARFUMERIEËNFABRIEK SCHIEDAM is een uit onze buitengewone collectie. Wij brengen u naast vele bekende mer ken in schitterende ruitdessins 5.25 import, een fraaie Fro.tté shawl, in schitterende kleuren-combiriaties 7.CO Ook hierin brengen wij u een enorme sortering in wol en leer Als.'speciale reclame Extra kwaliteit Nappa met zuiver wollen voering f 14.95 KENNEMERLAAN 121 (bij de Watertoren). Heeft wat Uzoekt! Voor een AARDIG CADEAUTJE Komt u dan eerst eens kijken bij TROMPSTR. 168 O.a. hebben wij: Nagelgarnituren f 1.55 Scheergarnituren in étui voor op reis, echt Ieder f 14.75 Dozen zeep m. eau de Co logne vanaf f 1.80 Boldootartikelen. (Zeep, Eau de Cologne en Parfum) Parfum Guerlain v.a. f 2.25 Parfum „4711". Scheerapparaten v.a. f 0.75 Scheerkwasten Nivea crème met poppenkast gratis. Scheerspiegels f 2.25 Haarborstels Baby borstels v.a. f 1.75 Etc. etc. Apoth.-Ass. TROMPSTRAAT 168 Tel. 4486 driedelig maken, bijvullen en opnieuw overtrekken met linnen gestreept en gebloemd In één dag weer thuis. ROMERKERKWEG 47 Beverwijk. Een kleine greep uit onze grote collectie Rookstoelen v.af 20,50 O.F. salontafels v.a. f 39.— Ligstoelkussens geheel verend f 45.— Tafelkleden geheel wol f 29.75 Theemeubels eiken en O.F. vanaf f 42,— Komt, ziet en overtuigt U! Na 5 December beginnen wij weer met de verkoop van onze zware O.F. Huiskamers met bekleding naar keuze voor slechtsf 485. TELEFOON 3614 Voor de nieuwe koffiebon OUDE PRIJZEN Ook voor onze .heerlijke thee OUDE PRIJZEN PINDAKAAS van Marcelis, zo echt lekker. VLOEIBARE ZONNESCHIJN zuivere Bijenhoning van MELLONA thans f 1.50 en en f 1.65 per grote pot. Vrijdag vers gebrande Pinda's Koffie- en Pindabranderij TROMPSTRAAT 14 N.B. Volgende week nieuwe vertelling voor de huismoeders. WAAR MEN OOK ZIET.... OVERAL gr apr de Jong's Speciaal-optiek Kennemeriaan 42 Telefoon 5301 Dinsdag 105 uur Als hij ziet, hoe die boterletters, die suikerharten en dat marse pein in de smaak vallen. Een plezier om zo iets fijns te geven van de Brood- en Banketbakkerij ESDOORNSTRAAT 32 TELEFOON 4'40

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 8