IJmuider Courant Spaak Haarlems Dagblad West-Europa zal bij eventuele aanval niet worden prijsgegeven Adenauer en Schumacher verzoend Russisch vredesvoorstel verworpen door Algemene UNO-vergadering Souvereiniteitsoverdracht zal wellicht op 27 December plaats vinden 64e Jaargang No. 19414 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 538.9, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom DE BELGISCHE EX-PREMIER zou voorzitter worden van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, jk noem haar maar voluit, dan weet u waarover het gaat. Meestal wordt zij aan geduid als O.E.E.C.; dat is een afkorting van de Engelse benaming Organisation of European Economie Cooperation. Als dat gebeurt weten blijkbaar 9 van de 10 men sen niet wat bedoeld wordt. Misschien heb ijj nu weer wat tot de verbreiding van het begrip O.E.E.C. bijgedragen. Enfin, Paul Henri Spaak zou daar voorzitter van wor den, hetgeen eigenlijk betekent dat men er een nieuwe motor van honderden paarde- krachten in wilde zetten. Want de Belg is een vervaarlijke bron van energie, zoals allen getuigen die vergaderingen onder zijn leiding hebben bijgewoond en dan vooral degenen, die onder zijn leiding vergaderd hebben. Want hij laat hen werken! De As- semblée te Straatsburg heeft dat ook on dervonden: ondanks de hitte die toen heerste liet Spaak de heren maar door zwoegen en zoals ik van meer dan één van hen heb gehoord namen ze het hem vol strekt niet kwalijk ook. Hij is een mensen kenner en daarom heeft men veel voor hem over. Zelf is hij trouwens onvermoeibaar: hij gaat maar met opgewektheid door en het verhaal gaat over hem, dat toen in een door hem geleide vergadering twee Engel sen het aan de stok kregen over een pro cedure-kwestie, gegrond op Lagerhuis-ge bruiken, de voorzitter de oorsprong van het meningsverschil niet kende maar niette min de moeilijkheid oploste. Waarom? Hij begreep die twee Engelsen. Geen wonder dat ook aan de overzijde van het Kanaal de kracht van deze presi dent erkend wordt. Nu wilden de Ameri kaanse en de Franse regering dat hij voor zitter van de O.E.E.C. en daarmee de eerste woordvoerder in aangelegenheden inzake het Plan-Marshall zou worden. Washington en Parijs zijn van mening, dat daarmee ge zag en prestige van de instelling zouden worden verhoogd. Welnu, de Britse rege ring heeft verklaard dat zij zich nie't tegen de benoeming zal verzetten, als de Bel gische ex-premier zich tevoren van zijn politieke verplichtingen in België wil vrij maken. Het Franse (officieuse) persbureau Agence France Presse zegt, dat Londense politieke waarnemers in deze voorwaarde een bewijs zien van niet-üitgesproken vrees der Britse regering voor verhoogd prestige van de O.E.E.C.. Dit zou Groot Brittannië tot verder gaande verbintenissen ten aanzien van het Europese vasteland kunnen nopen. Londense politieke kringen verwachten dat Spaak de voorwaarde niet zal aanvaarden. Hij zou al aan Britse mi nisters hebben gezegd, dat hij niet uit de Belgische politiek kan treden op een ogen blik, waarop het Belgische volle zich zal moeten uitspreken over de mogelijkheid van terugkeer yan Koning Leopold III. Dit bericht geeft weer een nieuw voor beeld van de onwil der Britse regering ten opzichte van de Europese toenadering. Ge moet niet denken dat Spaak geen voorzitter van de O.E.E.C. zou kunnen zijn en tevens Belgisch fractieleider in de Kamer. Ge zult wel niet denken dat de Britse regering van zo tedere bezorgdheid voor hem vervuld is, dat zij vreest dat hij het te druk zou krijgen. Neen, zij heeft er eenvoudig geen zin in. Deze houding wordt ook in Engeland scherp gehekeld. Het invloedrijke Londense weekblad The Observer heeft tien dagen geleden betoogd: „Een kloof heeft zich in de laatste maanden geopend-tussen ons en diegenen in Europa, die onze partners zou den willen zijn". Het blad haalde toen een rede van Bevin in het Lagerhuis aan waar in hij voor bijna iedereen een onvriendelijk woord had en zijn meest kwetsende spot- bestemde voor de Assemblée te Staatsburg, die door Spaak besloten was met de woor-r den: Europa is te Straatsburg geboren. De Observer heeft gezegd dat de grote meerderheid van het Britse publiek ver baasd zou zijn als het vernam dat Groot- Brittannië in geheel West-Europa en in feite ook in de Verenigde Staten be schouwd wordt als het grote struikelblok op de weg naar Europese eenheid. Als men sommige Britse ministers hoort spreken zou men denken dat dit slechts een dwaasheid van malle vreemdelingen is. Hebben wij (zeggen zij) niet het initiatief tot de vor ming van het Brusselse Pact en de O.E.E.C. genomen? Hebben wij niet verscheidene practische maatregelen voorgesteld? Nu ja, wij zijn voorzichtig ten aanzien van zulke avontuurlijke denkbeelden als eenheid in valuta en douane-unies, om maar te zwij gen van politieke federatie. Wij moeten aan het sterling gebied en het Gemenebest denken en bovendien zo wordt geop perd zijn de Fransen. Belgen en Italianen zelf niet in ernst met die denkbeelden: zij willen er alleen maar daverende redevoe ringen over houden en met grote woorden spelen. Dat is onwaar, zegt de Observer, want Benelux en de Frans-Italiaanse douane- ünie tonen duidelijk aan dat het onze buren op het vasteland ernst is, als zij om econo mische Unie vragen. Evenmin, is er reden om de oprechtheid te betwijfelen van die leidende Europese staatslieden, die Fede rale Unie als de toekomstige politieke staatsvorm van Europa wensen. Het is on miskenbaar dat deze wens gerechtvaardigd is en dat zij in deze tijd van vlucht-sneller- öan-het-geluid en van atoombommen min stens even „realistisch" mag heten als een Pleidooi voor het traditionele nationalisme. Het blad merkt tenslotte op dat de Britse betrekkingen met Europa vergiftigd worden door de achterdocht dat de Britten denkbeelden hebben verkondigd, waarin mj zelf nimmer geloofd hebben. Dat zij «trouweloze huichelarij" hebben bedreven. Dat is het niet, het ligt veeleer aan gebrek aan heldere gedachten („muddled thin king", zegt de schrijver). Maar de schijn en de kwade gevolgen blijven. De Obser ver doet een beroep op de regering om verheldering van haar bedoelingèn en meer openhartigheid. Zou misschien Spaak's aandrang beter resultaat in Westminster kunnen uitwer ken? De houding tegenover zijn president schap van de O.E.E.C. duidt er niet op. Of zou er verandering komen als de Con servatieven bij de Britse verkiezingen mochten winnen? De kans daarop lijkt toe te nemen nu in het dominion Nieuw- Zeeland deze ommekeer heeft plaatsgehad en nu een „proefstemming", door dé News Chronicle georganiseerd, in Engeland tot oit resultaat heeft geleid: Conservatieven procent, Labour 38 procent, Liberalen Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van ra Opredjte "ftaarlnnadje éouram (3nno i6$G) Vrijdag 2 Decembeer 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Atlantische ministers zijn het eens Gezamenlijke verdediging van beschaving en instellingen PARIJS, 1 December (Reuter). De correspondent van Reuter meldt uit Parijs: „Er zijn op de heden gehouden bijeenkomst van de ministers van Defensie van elf der twaalf staten-ondertekenaren van het At lantisch verdrag beslissingen van grote draagwijdte genomen. (IJsland was niet vertegenwoordigd.) In het hedenavond ge publiceerde officiële communiqué zijn na tuurlijk geen gedétailleerde militaire plan nen onthuld, doch er is wel melding ge maakt van een eenstemmig goedgekeurd gemeenschappelijk strategisch plan voor de verdediging van Europa en Noord-Amerika tegen eventuele acties van een krachtige aanvaller, die uit het Oostelijke gedeelte van het Europese vasteland zou komen. De hoogste militaire kringen te Parijs zeggen dat hetgeen in het communiqué wordt genoemd „de strategische opvatting betreffende een gemeenschappelijke ver dediging van het Atlantische gebied" de doodsteek is voor de legende, dat bij een krachtige aanval uit het Oosten West- Europa zou worden prijs gegeven. Het fundamentele denkbeeld, dat aan de ter conferentie aanvaarde strategie voor de verdediging van het Atlantisch gebied ten grondslag ligt, is dat de vijand zo ver mo gelijk in Oostelijke richting in de strijd zal worden verwikkeld om te voorkomen dat West-Europa onder de voet wordt gelopen. In dit verband zijn aan de legers van Groot- Brittannië, Frankrijk en andere West-Euro- pese landen belangrijke rollen toegedacht. Het communiqué Donderdagavond is een communiqué uit gegeven, waarin wordt verklaard dat op de bijeenkomst te Parijs van de ministers van Defensie der Atlantische verdrag-staten al gehele overeenstemming is bereikt. De ministers van Defensie hebben eenstemmig hun goedkeuring gehecht aan de volgende besluiten: 1. Er is overeenstemming bereikt over de strategische richtlijnen voor de verdedi ging van het Atlantisch gebied. De Atlan- tisch-Verdragstaten zullen in deze verdedi ging als één geheel samenwerken. 2. Er is een programma opgesteld voor de productie van wapens en betreffende de verdeling van'het beschikbare en ter be schikking komende wapentuig onder de samenwerkende landen. 3. Ook is overeenstemming bereikt over het coördineren van de verdedigingsplan nen voor de verschillende delen van het Atlantische gebied. 4. Men heeft overeenstemming bereikt over de militaire verdedigingsplannen, welke in het kader van de Atlantische ver dragsorganisatie zullen worden opgesteld. Het doel is te komen tot een voldoende militaire sterkte voor de in het Atlantisch gebied gelegen staten, waarbij een. zo econo misch mogelijk gebruik moet worden ge maakt van de beschikbare mankracht en hulpbronnen der betrokken landen. Volgens het communiqué zullen de be ginselen, waarover te Parijs overeenstem ming is bereikt, de basis vormen voor nieu we, doelmatige stappen om tot een verster king van de gezamenlijke Europese ver dediging te komen. Deze stappen zullen met strikt "vreedzame bedoelingen worden ge daan. Zij zijn niet gericht tegen enig land Aziatische landen en Australië confereren over Indonesië Te Lake Success zal een niet-officiële bijeenkomst worden gehouden van de delegaties van 13 Aziatische landen en van Australië, waarop beraadslaagd zal wor den over de algemene houding die deze staten zullen aannemen bij de behandeling van het „Indonesische vraagstuk". De Al gemene Vergadering der UNO zal zich binnenkort met het Indonesische probleem bezig houden. In Eton is deze week, ter gelegenheid van St. Andrews Day, weer het traditionele jaarlijkse partijtje „Wall Game" gespeeld door de leerlingen van de befaamde jon genskostschool aldaar. Het enigszins op rugby gelijkende spel wordt gespeeld op een strook grond van slechts zes meter tussen de muur en een greppel en er moe ten talloze spelregels in acht genomen wor den. De spelers mogen bijvoorbeeld niet „met opzet een tegenstander slaan, be springen of de keel dichtknijpen", maar dat het er desondanks vrij hard toegaat, valt uit deze foto wel af te leiden. 13 procent. Maar of de Britse Conservatie ven sterker bereid zouden zijn dan Labour om de Federale Unie van Europa te hel pen scheppen staat (ondanks Churchill) nog wel zeer te bezien. Van nationale tra ditie gesproken!.... P. of volk. De leden-staten van het Atlantisch verdrag zijn evenwel vastbesloten hun be schaving en hun instellingen te beschermen. Fout van 1939 vermeden Na afloop verklaarde de Franse minister van Defensie, René Pleven, tegenover Reu-: ter's medewerker: „De bijeenkomst te Pa rijs moet een geruststelling zijn voor alle vrijheidlievende volken. De grote fout in de organisatie van dé verdediging der West- Europese landen voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog was het niet-tij dig coördineren van de militaire maatregelen en het niet gezamenlijk treffen van voor bereidingen. Deze keer handelen wij prompt en in volledige harmonie." Franse minister van landbouw afgetreden De Franse minister van Landbouw, Pierre Pflimlin, lid van de katholieke M.R.P.. heeft gisteren medegedeeld, dat hij is afgetreden. Hij had een meningsverschil met het kabi net ten aanzien van de prijs van suikerbie ten en suiker. Een woordvoerder van het bureau van de Premier verklaarde later, dat premier Biöault de ontslagaanvrage van Pflimlin heeft aanvaard en voorlopig zelf de porte feuille van Landbouw zal waarnemen. Pflimlin's aftreden wordt in Franse poli tieke kringen beschouwd als de eerste ern stige „barst" in de regeringscoalitie, die thans vijf weken bestaat. Pflimlin staat een landbouwpolitiek op lange termijn voor van gegarandeerde prij zen en subsidiëring van de tarweproductie. Het kabinet weigerde deze politiek te steu nen. Het is waarschijnlijk, dat Pflimlin's aftreden de leden van alle tentrale en •rechtse partijen die gekozen zijn door plat telandsdistricten, tegen de regering zal ver enigen. Amerikaanse bemiddeling in West - Duitsland BONN, 2 December (Reuter). De West-Duitse federale kanselier Adenauer en de leider der socialistische oppositie Kurt Schumacher hebben gisteravond een bespreking gevoerd en een gezamenlijke verklaring getekend, waarin zij elk hun offensieve en beledigende woorden in het stormachtige debat van de vorige week te rug nemen. Hierdoor is een einde gemaakt aan een conflict, waardoor de normale parlemen taire werkzaamheden in West-Duitsland verlamd dreigden te worden. Deze verkla ring zal heden aan de voorzitter van de Bondsdag, Erich Kohier, worden gezonden, die dan Schumachers uitsluiting voor 20 dagen uit de Bondsdag te niet zal doen. In genoemde verklaring wordt onder meer gezegd, dat kanselier Adenauer als zijn mening te kennen had gegeven, dat een staken van de ontmantelingswerkzaam heden niet te bewerkstelligen was zonder toetreden tot het gezagsorgaan voor het Ruhrgebied. De sociaal-democratische groep was de mening toegedaan, dat de ontmanteling ook stilgelegd kon worden zonder de?e toetreding. De federale kanse lier, zo gaat de verklaring verder, was er van overtuigd, dat de sociaal-democratische houding ingegeven was door de overtuiging dat op deze wijze de beste resultaten voor het Duitse volk bereikt zouden kunnen worden. Kurt Schumacher was op zijn beurt er van overtuigd, dat de kanselier zich door dezelfde overwegingen liet leiden. De term Lord Pakenham biedt zijn excuses aan Maar handhaaft zijn njening over ramp bij Prestwick Lord Pakenham, de Britse minister van Luchtvaart, heeft gisteren in het Hoger huis zijn excuses aangeboden voor de wijze, waarop hij zijn van de bevindingen van het hof van onderzoek naar de vlieg tuigramp te Prestwick afwijkende ver klaring had gepubliceerd. Lord Pakenham had in een verklaring, die met het officiële rapport over het onderzoek werd uitgegeven, beweerd, dat de gronddiensten te Prestwick geen ver antwoordelijkheid droegen voor de ramp met het K.L.M.-vliegtuig, waarbij veertig personen de dood vonden. Gisteren verklaarde Lord Pakenham, thans te kunnen inzien, dat het juister ware geweest zijn afwijkende mening te hebben uitgesproken en hiervan aan hét parlement uitleg te geven. ,,Ik hoop, dat het Huis een eenvoudige maar oprechte betuiging van spijt, dat ik niet direct zo handelde, zal aanvaarden". Ook de staatssecretaris van luchtvaart Arthur Henderson, wiens naam met die van Lord Pakenham in de bewuste verklaring genoemd werd, heeft zijn verontschuldi gingen in het Lagerhuis aangeboden en verklaard zich bij Lord Pakenhams betui ging van spijt aan te sluiten. De minister van luchtvaart verklaarde, dat hij het recht had het niet eens te zijn met dc bevindingen van het hof van onder zoek dat, aldus zeide hij, een adviserende taak had. Gezien het ingewikkelde karak ter van luchtvaartaangelegenheden was er. dikwijls plaats voor een verschil van me ning over de conclusies, welke getrokken moesten worden uit de bij een onderzoek gebleken feiten en over de aanbevelingen. „Ik kan mijzelf daarom niet in elk geval, als bij voorbaat gebonden beschouwen aan de conclusies van een dergelijk onder zoek en de daarop gebaseerde aanbevelin gen" voegde hij er aan toe. Waar er dwingende redenen waren voor een minister om het niet met de bevindin-. gen of de aanbevelingen eens te zijn, was: het ook zijn recht en zelfs zijn plicht de publieke belangstelling door een openbaie. verklaring tevreden te stellen. Tenslotte was hij, op gronden welke hem dwingend voorkwamen, tot de conclusie gekomen, dat er geen sprake geweest was van een fout van het grondpersoneel, welke op enigerlei wijze mede oorzaak van het tra gisch ongeluk had kunnen zijn. Trawlvisserij gestaakt De Vereniging van Reders van Vissers vaartuigen in IJmuiden heeft gisteravond om zes uur besloten dat behalve de reeds voor de eerste reis met kolen en ijs uit geruste schepen geen der trawlers barer leden meer zal uitvaren. Zij betreuren dit besluit, maar waren er door de omstandig heden toe gedwongen. Het woord is aan Lucanus: Stel niet uit. Voor hen die gereed waren is uitstel altijd schadelijk geweest. Ovidius Wacht even,een kort uitstel brengt u>cl eens groot voordeel. Een dringend Canadees beroep op de Sovjet-Unie „de federale kanselier voor de geallieer den" werd dan ook teruggenomen. De vergadering waarop de twee oppo nenten tot bovenstaande verklaring kwa men, werd voorafgegaan door twee voor vallen: Schumacher verklaarde Woensdag avond op een openbare vergadering bereid te zijn tot een oplossing van de kwestie te komen in een persoonlijk onderhoud met Adenauer en op dezelfde dag nodigde de Amerikaanse Hoge Commissaris de verte genwoordigers der politieke partijen uit en verklaarde tegenover hen met klem, dat het van belang was het incident te sluiten ten bate van de stabiliteit en de internationale reputatie van de jonge Duitse staat. Catalina-vliegboot bij Banka verongelukt BATAVIA, 2 December (Aneta). Een Catalïnavliegboot, toebehorende aan de B.P.M., is hedenochtend in de Muntokbaai (Banka) bij het landen verongelukt. Hoe wel nog geen nauwkeurige berichten werden ontvangen, moet verwacht worden, dat enige slachtoffers onder de inzittenden te betreuren zijn. FLUSHING MEADOWS. 1 December (Reuter). De Algemene Vergadering der UNO heeft heden een Sovjet-Russisch voor stel, strekkend tot het sluiten van een vijf- mogendheden-vredesverdrag, verworpen. Eén en veertig staten stemden tegen, tien onthielden zich (waaronder Joegoslavië) en slechts de Sovjet-Unie en haar vazal staten stemden vóór. Er werd paragraafsgewijze gestemd. Voor de paragraaf van de Russische resolutie, waarin werd verklaard dat er thans in een aantal staten, met name in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, voorberei dingen worden getroffen voor een nieuwe oorlog, stemde het Slavische blok, met uit zondering van Joegoslavië dat zich, evenals Jemen, van stemming onthield. Alle andere staten stemden tegen. Voor de paragraaf, waarin de eis werd gesteld dat het gebruik van atoomwapens onvoorwaardelijk zou worden verboden, stemde het Sovjet-Russische blok. Er waren vijftien onthoudingen, terwijl 31 landen tegen stemden. Een Brits-Amerikaans voorstel werd met 53 tegen vijf (het Sovjet-Russisch blok) stemmen en één onthouding (Joegoslavië) aangenomen. In dit voorstel wordt er bij de leden-staten der UNO op aangedrongen samen te werken bij het opstellen van in ternationale regelingen voor de thans in gebruik zijnde wapens en voor het uitoefe nen van controle op de aanwending van de atoom-energie, opdat deze slechts voor vreedzame doeleinden zal worden gebruikt, Tevens wordt er in deze resolutie bij de „grote vijf" de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en China op aangedrongen zich beper kingen op te leggen bij het gebruik van het vetorecht. Een ernstig vermaan In de Iqop van het debat deed de Cana dese minister vap Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, een beroep op de Sovjet- Unie een einde te maken aan de pogingen van de Cominform om de regeringen en ge vestigde instellingen van andere volken omver te werpen. „Er bestaat ernstige ongerustheid over de methoden, welke de Sovjet-Unie gebruikt om haar invloed buiten haar eigen' gebied te vergroten. Oost-Europa is als het gevolg van het Sovjet-Russische optreden, één van de meest onevenwichtige en rusteloze ge bieden ter wereld geworden, waar aanlei dingen te over voor een ontploffing worden gevonden. Het Joegoslavische volk heeft thans, geheel alleen, een poging gedaan om zich van het juk der Sovjet-Russische over heersing te bevrijden, doch het moet hierbij zijn bestaan op het spel zetten. Dit is een angstaanjagende situatie. Ik hoop daarom ernstig, dat de Sovjet-Unie als een bijdrage tot het behoud yan de wereld vrede haar aanvalszuchtig ingrijpen in de zaken van andere landen zal staken, voor dat het te laat is. Indien de Sovjet-Unie de langs haar grenzen wonende volken minder in haar macht zou willen houden, zodat zij in staat zouden zijn in vrijheid hun betrekkingen met hun grote buurstaten tot ontwikkeling te brengen, zouden wij allen opgelucht zijn. Wij wensen de wereld niet voor de derde maal in een oorlog te zien gestort, omdat er moeilijkheden zijn in de Balkan of in de aan de Sovjet-Unie grenzende landen. Wij zijn bereid met de Sovjet-Unie te onderhandelen, mits Rusland er van uitgaat dat er althans enige kans bestaat om op eerlijke wijze tot een krachtig wederzijds begrip te komen. Het dient nergens toe onderhandelingen te voeren, indien er „met twee tongen wordt gesproken". Minister Wysjinski heeft te kennen ge geven dat de Sovjet-Unie bereid is stand vastig en geduldig voort te schrijden langs de lange weg der onderhandelingen. Het zou goed nieuws zijn, indien de Sovjet- Russische minister van Buitenlandse Zaken dit werkelijk heeft gemeend. Het zou van groter betekenis voor de wereld zijn dan welk aantal ook van vijf-mogendheden- overeenkomsten", aldus minister Lester Pearson. Proces tegen Russen in Joegoslavië Vladimir Nekloedof, een der twaalf Rus sen die in Serajewo (Joegoslavië) wegens spionnage terechtstaan, heeft Woensdag avond in zijn cel zelfmoord gepleegd, zo heeft de openbare aanklager gisteren aan het begin van het proces meegedeeld. Nek loedof heeft twee brieven nagelaten: een testament en een bekentenis. Hij heeft bekend, aldus de openbare aan klager, dat hij gespionneerd heeft voor de Russische geheime diénst in Joegoslavië. Hij verklaarde als Russisch burger voor zijn vaderland te hebben gewerkt. De opening van het proces werd door on geveer 400 personen bijgewoond. De twaalf beklaagden, onder wie een geestelijke en een vrouw, worden beschul digd van samenwerking met de vijand ge durende de oorlog en spionnage en vijan dige activiteit tegen de Joegoslavische re gering na het geschil met de Cominform. Het hof bestaat uit een president en twee gezworenen. Er zijn vijf verdedigers. Gebieden op Java die aan de V.SJ. zijn overgedragen Nederlandse ministers waren in Djokja TNl zal op 15 December Batavia binnen trekken BATAVIA (Aneta). Donderdag heb ben te Djokja besprekingen plaats gehad tussen de ministers Van Schaik, Stikker, president Soekarno en de sultan van Djokja, aldus wordt medegedeeld in een gemeen schappelijk communiqué, uitgegeven na de terugkomst van de Nederlandse ministers in Batavia. .Geconstateerd werd, dat de atmosfeer van vertrouwen en samenwer king, welke tijdens de Ronde Tafel-confe rentie heeft bestaan, thans ook in Indonesië aanwezig is. Het bezoek van beide minis ters was hiertoe een verdere bijdrage, aldus het communiqué, hetwelk voorts vermeldt, dat uitvoerig van gedachten is gewisseld over de souvereiniteits-overdracht die, naar mag worden verwacht, op 27 December zal kunnen plaats hebben. Tevens werd gesproken over de toekom stige samenwerking tussen allen, die in Indonesië leven, welke samenwerking on misbaar is voor de opbouw van de nieuwe Handelsbesprekingen 'tussen Frankrijk en West-Duitsland Te.Parijs zijn Donderdag tussen Frank rijk" en West-Duitsland onderhandelingen over - een handelsverdrag begonnen, de eerste- sedert de West-Duitse regering werd gevormd. De besprekingen bleven tot nu toe be perkt tot het instellen van twee subcom missies, een voor economische en een voor financiële aangelegenheden, en tot het uiteenzetten van de algemene principes door de leiders der beide delegaties. staat. Binnenkort zal president Soekarno over deze samenwerking een radio-rede- voering houden. De troepen der T.N.I. zullen op 15 De cember Batavia binnentrekken, aldus deel de de overste der T.N.I. Jahja mede aan het dagblad „Pedoman". Hij zeide voorts, dat onmiddellijk na de overdracht in het gebied van Batavia een militair bestuur zal wor den ingesteld, dat zal worden opgeheven zodra de omstandigheden het toelaten. De federale politie komt automatisch onder het commando van de militaire gouverneur, aldus overste Jahja. T.N.I. in gevecht met muiters op Oost-Java BATAVIA, 2 December. (A.F.P.). Sedert drie dagen worden in de gebieden van Porong en Malang hevige gevechten geleverd tussen geregelde republikeinse troepen en twee afgescheiden bataljons on der commando van de communistische leider luitenant-kolonel Warouw, aldus verneemt het Franse persbureau AFP uit republikeinse bron. Deze gevechten zijn uitgebroken na de weigering van de twee bataljons te ge hoorzamen aan de bevelen van kolonel Soenkono, commandant der republikeinse troepen in Oost-Java. Bij botsingen op 16 November werden in totaal 250 man ge dood. Het ziet er naar uit, dat de repu blikeinse troepen de toestand beheersen. De Nederlandse troepen in het gebied van Porong hebben hun verdediging versterkt, doch hebben niet aan de gevechten deel genomen. Algemene staking in Italië Het normale leven in Italië ondervond gisteren geen hinder van de algemene 24- uurs-staking die door het communistische vakverbond was uitgeroepen als gevolg van de gebeurtenissen te Torre Maggi ore. In Rome verscheen echter slechts één van de vijf avondbladen; te Rome en in de grote steden van het Noorden werd het ver keer met nood-diensten onderhouden. De meeste fabrieken in het Noorden waren ge sloten, doch de winkels en de meeste kan toren in het gehele land waren open. De staking gold als protest tegen het neer schieten van twee stakende landarbeiders in Zuid-Italië, de vorige week. De enige incidenten deden zich voor in Rome, waar op een bus geschoten werd en met stenen naar enkele andere bussen gegooid werd en in Milaan waar demonstranten slaags raakten met de politie. Drie agenten wer den licht gewond en vijf stakers gear resteerd. Militaire auto's vervingen de openbare transportmiddelen in Milaan. NIEUWE DEPRESSIE OP KOMST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Gedurende de nacht tijdelijk opklarend, met nog enkele verspreide buien en plaatselijk temperaturen even onder het vriespunt. Meest matige wind tus sen Noord en West. Morgen overdag toenemende bewolking met tijdelijk regen, op sommige plaatsen voorafge gaan door enige sneeuw. Aanwakke rende wind tussen West en Zuidwest, in het uiterste Noorden van het-land wellicht tot stormkracht. Zon op 8.28 uur, onder 16.31 uur Maan op 15.02 uur, onder 6.16. uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 2 December: Hoog water: 140 en 13.59 uur. Laag water: 9.33 en 21.43 uur. Zaterdag 3 December: Hoog water: 2.19 en 14.31 uur. Luag water: 10.15 en 22.22 uur»

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1