r Bezwaren tegen achtste leerjaar Herziening schoolgeldregeling betekent belastingverlaging van 25 procent Beverwijk en Omstreken J Vrijüag 2 DecemKer 1949 3 tweede kamer Minister Rutten wil aan vakscholen een voorbereidende klas toevoegen (Van onze parlementaire redacteur). Er is meer poëzie in de Tweede Kamer gekomen, dank zy de installatie als lid van de dichter Bernard Verhoeven (K.V.P.), opvolger van oud-minister Gielen, aan wie de heer Van Sleen (Arbeid) lof toe zwaaide bij de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging van de Lager Onder wijswet, samenhangende met het feit, dat met ingang van 1 Januari 1950 de acht jarige leerplicht gaat herleven. Minister Rutten, aldus een grief van de heer Van Sleen, stelt de achtjarige „grondschoot" op de voorgrond éh laat de scholen voor voort gezet lager onderwijs slechts een onder geschikte plaats innemen. De heer Van Sleen verklaarde met nadruk, dat juist af zonderlijke „maatschappij"-scholen verre de voorkeur verdienen, omdat het toevoe gen van nog twee jaar aan de zesjarige lagere school veel minder deugdelijk is voor de opvoeding met het oog op de overgang naar de maatschappij. Uitermate verkeerd vond hij het ook, dat door middel van een circulaire door minister Rutten, wiens opzet precies tegenovergesteld is aan die van de door de heer Van Sleen geprezen oud-minister Gielen, uitgemaakt is, dat men ook nu nog na het zesde leerjaar terstond mag kiezen voor het bezoeken van de am bachtschool. Om ten dele andere redenen keerde mr. Terpstra (A.R.) zich even eens hiertegen. Beide sprekers vonden het verkeerd, kinderen reeds op hun twaalfde jaar de richting van een bepaald ambacht te doen inslaan. Zeker, de ambachtschool heeft een voorbereidende klasse, maar deze zal niet dienstig zijn voor maatschappij- vorming. In de avondvergadering liep de heer Peters (K.V.P.) met veel vuur tegen de plannen van minister Rutten storm, onder meer betogende, dat de voortgezette lager onderwijsschool tot een maatschappij- school moet uitgroeien, die beter zou zijn dan de voorbereidende klasse van de am bachtschool en die veel ruimere gelegen heid tot selectie zou bieden. De heer Peters had ernstige bezwaren tegen de plannen van cle minister, die fei telijk aldus spreker het achtjarige leerplan tot een frase maken. Zozeer bleek de fractie van deze afgevaardigde princi pieel gekant te zijn tegen de voorbereidende klasse van de ambachtschool, dat hij aan- digde een uitspraak van de Kamer te zullen uitlokken als de minister bij zijn voornemen mocht blijven. Nadat de heer De L o o r (Arbeid) in tegenstelling tot zijn partijgenoot Van Sleen, gejuicht had over de voorbereidende klasse van de ambachtschool, door hem geroemd als een belangwekkend experi ment, gaf de heer Til anus (C.H.) te kennen dat eigenlijk dezelfde bezwaren thans tegen de achtjarige leerplicht bestaan als in 1947: gebrek aan schoolruimte, aan onderwijskrachten en aan een leerplan. Begeert de grote massa van ons volk de invoering van deze langdurige leerplicht? Neen, zei de heer Tilanus, die zich niet tegen het wetsontwerp zou verzetten, maar wel wenste te horen wat het allemaal zal kosten. Wat de voorbereidende klasse van ambachtschool aangaat, stond deze af gevaardigde meer aan de zijde van de mi nister, hetgeen ook gezegd kan worden ten aanzien van de kwestie' van scholen voor voortgezet lager onderwijs. De heer Tilanus bleek tenslotte zo minis terieel, dat hij dr. Terpstra toevoegde dat men tegenwoordig, als men niets anders meer weet, maar komt met het argument hetgeen wordt voorgesteld, ongrond- ttig is. „Geef de minister de gelegenheid om ons volk iets te bieden, waaraan het volk wat heeft," zo besloot spreker. Minister Ru 11 e n zeide in zijn antwoord, dat het tekort aan gebouwen en leerkrach ten niet zo groot meer is als twee jaar ge leden. Een kostenberekening kon hij niet óverleggen. De minister betoogde, dat er voor alle kinderen na de zes klassen der lagere school gelegenheid moet zijn voor verder onderwijs. Voor vele kinderen is dan de school voor voortgezet lager onder wijs het beste, beter dan de achtklassige lagere school. Prof. Rutten verzekerde, dat hij het V.G.L.O. voorstaat, maar hij meen de het te moeten beschermen tegen al te enthousiaste voorstanders. Zij willen meer Geen goede Sint voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube ï^nj^aGek^h^t^Dntvan^^ Crediet voor woningherstel De woning Stationsweg no. 15 te Velsen werd met ingang van 1 September 1945 'en behoeve van de huisvesting van het Bureau van Bouw- en Woningtoezicht voor de duur van vijf jaren en vervolgens van .'aar tot jaar, met een opzeggingstermijn jan drie maanden door de gemeente ge huurd van Mevrouw de Wed. J. Vader- van der Ende te Rotterdam. Aan het perceel werden in verband met aeze bestemming verschillende verande ringen aangebracht. Het pand is voor dit doel niet meer nodig En heeft derhalve zijn oorspronkelijke be stemming als woning weer verkregen. Het jgt dan ook in het voornemen van B. en Jv-_de huur met ingang van 1 September 1950 te beëindigen. Krachtens voorwaarde 4 van het met de eigenaresse aangegane huurcontract moet de huurster, indien na vijf jaren de huur met wordt verlengd, het gehuurde ople veren in de staat, waarin het bij de aan vang van de huur verkeerde. De aan het herstel in de oude toestand verbonden kos ten worden geraamd op 500. Op grond van het voorafgaande wordt de raad voorgesteld om een crediet van 500 te verlenen en de besluiten te nemen tot van de begrotingen hieromtrent. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 2 DEMEBER uem. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. «embrandt: De nieuwe avonturen van Don luan. 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: „Twee maal twee is twee", alle leeft., 2, 4.15, 7 en l' uur. Luxor: „De beste jaren van ons ?*en 14 jaar, 2 en 7.30 uur. City: „Vrouwen m ketenen". 18 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ®P»arne: „Een zwervers oponthoud", 14 j„ -■4.1a, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mit Musik «Wch Leben". 14 j.. 2.30. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 3 DECEMBER («aasschouwburg: „Op hoop van zegen iliHx nds Volkstoneel), 8 uur. Bioscopen: •uaaag- en avondvoorstellingen. V.G.L.O.-scholen en hij wenste allereerst betere V.G.L.O.-scholen. Spreker zeide te verwachten, dat het voortgezet lager onder wijs en de voorbereidende klas der am bachtsschool,welke zijns inziens geen tegen stellingen zijn, samen zullen uitmonden in één schooltype: een maatschappij-school. De voorbereidende klas is een overgangs maatregel. maar ook de V.G.L.O.-school is geen sluitstuk. Er moet voor het V.G.L.O. een leerplan worden ontworpen. Voor de voorbereidende klas is er een, al is het nog niet definitief. De minister verklaarde, dat het kabinet homogeen is in de wens, dat de voorbereidende klas mogelijk wordt. De On derwijsraad acht deze klas nuttig en nodig, de commissie-Cramer en de Nederlandse Technische Unie adviseren tot 'n voorberei dende klas. Tenslotte zeide de minister, dat de kwestie der gehuwde onderwijzeres na der ter sprake zal komen. Om vijf minuten voor middernacht ver daagde de voorzitter de vergadering tot Vrijdagmiddag één uur. SCHEEPVAART IJMUIDEN Donderdag 1 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Christian Saff v. Ant werpen. American Lawyer van Antwerpen. Farmsum van Bona. Chelwood van Bilbao. Hydra van Hamburg. Rijntsroom van Lon den. Birmingham van Goóle. Goldfinch van Londen. Skaraborg van Stockholm. Vertrokken zijn: Nimrod naar Rotterdam. Emergo naar Londen. Tony naar Skai-psborg. Brika naar Rotterdam. Arcturus naar Rot terdam. Film gevaar voor de jeugd? Het „Instituut voor film en jeugd" wil een onderzoek instellen naar de vraag in hoeverre de film een gevaar voor de jeugd moet worden geacht. Het onderzoek zal twee jaren duren. Men is er toe overgegaan zes studieconferenties te beleggen in enkele volkshogescholen, waarvan die te Bakke- veen, in de volkshogeschool ..Allardsoog", thans is geëindigd. De leiding van deze conferentie was in handen van de heer J. Pront, directeur van het „Instituut voor film en jeugd". Deze wees in zijn inleiding op de plaats, welke de film in onze maat schappij en in het bijzonder in het leven van de jongeren inneemt. Natuurlijk zijn er gevaren, aldus spreker, evenzeer als deze bij verkeerde lectuur aanwezig zijn. Nadat de directeur van PolygoonPro- filti, de heer C. S. Roem, een en ander over het filmbedrijf had verteld en gezegd had dat er nog wat weerstanden moeten worden overwonnen eer men tot een goede film industrie kan komen tot nu toe zijn we te sterk afhankelijk van het buitenland sprak dr. F. H. Glastra van Loon, psychia ter te 's-Gravenhage. Spreker wilde de ge varen van de bioscoop niet onderschatten, verslaving is vaak een zeer groot maat schappelijk kwaad. We moeten critisch tegenover de film staan en bedenken, dat een bepaald soort film (vooral de „wreed heidsfilm") uit den boze is. Ook voor de kinderen moeten we de juiste films kiezen. Films over figuren als Pasteur en Curie kunnen op de massajeugd zeer gunstig werken. Volgens spreker is niet gebleken, dat de criminaliteit door bioscoopbezoek wordt verergerd. De ouders moeten de jeugd de film critisch leren zien. In de rapporten van de secties werd de mening naar voren gebracht, dat de film een gevaar voor de cultuur kan zijn, tot vervlakking kan leiden en meewerkt aan de vorming van de massa-mens. velsen-noord Voorstel Katholieke Bond niet geheel aanvaard In de raadsvergadering van 25 October werd in handen van B. en W. gesteld om advies een verzoek van de Katholieke Bond „Voor het Gezin", afdeling Velsen- Noord, waarin wordt gevraagd om een schoolgeldregeling voor het lager onder wijs, welke rekening houdt met de vol gende wensen: Ten eerste het vermenigvuldigingscijfer niet hoger te stellen dan 1. Ten tweede reductie op het schoolgeld tarief in te voeren, als meer kinderen uit een gezin het onderwijs volgen. Aan de hierboven onder punt 2 ver melde wens, reductie op het tarief wan neer meer kinderen uit een gezin het on derwijs volgen, kan niet worden voldaan, omdat deze regeling in strijd zou zijn met het tijdelijk besluit schoolgeld lager on derwijs 1945, waarin de gemeente geen verandering kan brengen. Overigens worden in de memorie van toelichting tot genoemd verzoek bezwa ren vermeld, die, op grond van de om standigheid, dat de bevoegdheid van de gemeente uitsluitend bestaat in de vast stelling van een vermenigvuldigingscijfer, buiten beschouwing worden gelaten. Daarom blijft alleen over de onder punt 1 van het verzoek vermelde wens, om het vermenigvuldigingscijfer op één te stellen of, beter gezegd, geen vermenigvuldigings cijfer vast te stellen. Het in het tijdelijk besluit schoolgeld lager in der wijs 1945 vermelde tarief is immers op dat verme nigvuldigingscijfer gebaseerd. Bij handhaving van de bestaande ver houding tussen het schoolgeld voor lager- en voor uitgebreid lager onderwijs (2:3) houdt dit in, dat het vermenigvuldigings cijfer voor laatstgenoemd schoolgeld op 1/2 wordt vastgesteld. Die verhouding wenst het college in elk geval te hand haven. Allereerst heeft het college overwogen, of de aanvankelijk met ingang van 1 Januari 1950 door de regering voorgeno men belastingverlaging, welke automatisch tot verlaging van de schoolgeldmaatsta ven en derhalve van het schoolgeld zal leiden, vermindering van het vermenig vuldigingscijfer achterwege zou kunnen doen blijven. Gelet evenwel op de omstandigheid, dat bedoelde belastingverlaging voor het eerst in de schoolgeldaanslagen voor 't schoolgeld]aar lh51/52 tot uit drukking zal komen (het schoolgeld wordt in de regel berekend naar de belasting over het kalenderjaar, voor afgaande aan het schoolgeldjaar), menen B. en W., dat dit motief on toereikend is. Vervolgens werd nagegaan, in hoeverre de nominale stijging van de lonen (met gemiddeld 80 pet.) sedert 1944, het eerste jaar* waarover het schoolgeld aan de hand van het Tijdelijk Besluit schoolgeld lager onderwijs 1945 werd berekend, een on evenredige stijging van het schoolgeld ten gevolge heeft gehad. Die nominale loon stijging leidt, bij een progressief belas tingtarief, tot onevenredige verhoging van de verschuldigde belasting en derhalve van de schoolgeldmaatstaven, waarnaar het schoolgeld wordt berekend, omdat dan een hoger belastingpercentage wordt toe gepast. Weliswaar kan deze onevenredige be lastingstijging door een herziening van het tarief geheel of gedeeltelijk worden geni velleerd, wat in 1947 heeft plaats gehad en thans in het voornemen ligt, maar ten aanzien van het schoolgeld bleek toch, dat het overgrote deel van de schoolgeldaan slagen onevenredig werd verhoogd. Het is deze omstandigheid, die ons vrij heid geeft, zo zeggen burgemeester en REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) Voorschotten aan Woningbouw verenigingen In verschillende raadsvergaderingen werden voorschotten verleend aan de Wbningbouwver. „Velsen" te Velsen, de R.K. veren. „Woningbouwvereniging" te IJmuiden, en de Algemene Coöperatieve Arbeiderswoningbouwvereniging in Vel sen, onder voorbehoud, dat de voor waarden, waaronder deze voorschotten werden verstrekt, nader door de Raad zul len worden vastgesteld. Deze verplichtingen zijn ontleend aan het Woningbesluit waarin zij als verplicht zijn voorgeschreven. wethouders, verlaging van het vermenig vuldigingscijfer te bevorderen. Zou dat echter, overeenkomstig het verzoek, voor het lager onderwijs op 1 en, met handhaving van de bestaknde ver houding tot het schoolgeld voor het uitge breid lager onderwijs, voor dat laatste op worden gesteld, dan zou het doel der wijziging van het vermenigvuldigings cijfer, namelijk het elimineren van de on evenredige stijging van het schoolgeld, worden voorbij geschoten. Om dat doel zo na mogelijk te treffen moet het verme nigvuldigingscijfer voor het lager- (en voortgezet gewoon lager-) onderwijs op 1% en dat voor het uitgebreid lager on derwijs op 3/4 worden gesteld. De aan slagen zullen, aangenomen dat genoemd besluit die vrijheid geeft, om administra tieve redenen naar boven op een veelvoud van een gulden worden afgerond. Globaal genomen betekent deze maat regel een belastingverlaging met 25 pet. en een mindere opbrengst van rond f 20.000, waarmee in de ontwerp-begro- ting voor 1950 is gerekend. De raad wordt voorgesteld de volgende concept-verordening vast te stellen en daarmee het verzoek van adressante als afgedaan aan te merken. Het concept luidt: Voor het schoolgeldjaar, van 1 Septem ber 1949 tot en met 31 Augustus 1951, wordt het vermenigvuldigingscijfer, be doeld in artikel 8, vierde lid, van het Tijdelijk Besluit schoolgeld lager onder wijs 1945 vastgesteld op: a. een en een half voor het gewoon lager- en voortgezet gewoon lager onder wijs; b. drie vierden voor het uitgebreid la ger onderwijs, met afronding van de schoolgeldaanslagen naar boven tot een veelvoud van een gulden. Vrouwen zendingsgroep sprak over de Bataklanden In het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Populierenlaan heeft* de Vrouwen-Zen- dingsgroep uit Beverwijk een bijeenkomst gehouden. Mevr. KleynVan Wijk sprak hier over de vrouw op de Bataklanden. Vooraf werden enkele huishoudelijke aangelegenheden besproken, waarbij o.a. de secretaresse mevrouw Oorthuis verslag uit bracht over de landelijke Zendingsdag. Mevrouw KleynVan Wijk sprak ver volgens over merkwaardigheden op de Batak-landen. Duidelijk werden de moei lijkheden, welke de Batakvrouwen te over winnen hebben, aan het licht gebracht. Het was een interessante avond, die door de voorzitster, mevrouw BruinsmaVos, ge sloten werd met woorden van dank aan de spreekster. „Sans Atout" aan de bridgetafel In het Witte Kruis-baahuis aan de Baan- straat heeft de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" Woensdagavond de op één na laatste voorwedstrijd gespeeld om het club kampioenschap der vereniging. De uitsla gen luidden: Groep 6 tegen groep 1: 1. heren Bos Van Balen 40% mp. 2. heren TandVan Essen 37% mp. 3. heren BoonBlom 36% mp. 4. dames TabakBraam 32 mp. 5. he ren GrootPlooij 30% mp. 6. heren Kok Van Dam 30 mp. 7. dames Schaafsma Reymer 25% mp. 8. heer en mevrouw Van Capelle 19% nrp. Groep 10 tegen groep 9: 1. heren Krab Tabak 40mp. 2. heren v. d. Linden Hoogeboom 38% mp. 3. heren Tuinman v. d. Berg 37 mp. 4. mejuffrouw Van Kla veren-heer Oosterveen 33 mp. 5. heren v. d. Wal-Van Groningen Jr. 32% mp. 6. heer en mevrouw Thomas 32 mp. 7. heren Reymerv. d. Wel 23 mp. 8. heer en mevr. Striemer 15% mp. Groep 4 tegen groep 3: 1. heren Tabak Hoogeboom 38 mp. 2. heren Van ZonVan Zutphen 37 mp. 3. heren NijmanZoontjes 36 mp. 4. dames Hamel-Schaafsma 30% mp. 5. heren SchelvisPeekei 30 mp. 6. heren KlesserSchaafsma 28 mp. 7. mevrouw Tabakheer Biben 27 mp. 8. mevrouw Kok heer Nijman 25% mp. „Kinderen voor de rechter" Staal" en Hoewel bij de ochtend- en middagfilm voorstellingen voor de ploegendiensten van het Hoogovenpers.oneel .de belangstelling matig was, mocht Donderdag de avond voorstelling in het Kennemer-Theater zich verheugen in een goede belangstelling. Na het journaal kreeg de kleurenfilm „Staal" de onverdeelde aandacht. De Hoogoven mensen werd duidelijk getoond dat ook de Engelsen de staalfabricage tot in de per fectie beheersen. De film „Kinderen voor de rechter" gaf een indruk van de manier waarop de a-sociale jeugd door opvoeding in verbeteringshuizen toch nog tot goede burgers gevormd kan worden. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Angelina Sonja Everdina, d. van E. Prummel en S. Waersegers: Hen- derkien, d. van J. L. Vellema en H. v. d. Weide; Amelia G., d. van R. A. v. d. Wate ring en M. E. Smit; Karl F., z. van Chr. Six en A. Lode; Nicolaas J. H. M., d. van. N. de Reus en C. Veldhuis; Herman, z. van H. W. Duiker en C. Tunen; Petrus M., z. van P. Stam en M. J. Weiling. OVERLEDEN; H. van Tunen, oud 74 jaar, weduwnaar van G. v. Eerden, Heemskerker- weg 40; Spelde A., oud 79 jaar, weduwe van J. Kleve, de Zwaanstraat 7. ONDERTROUWD: G. Post en J. Stap; P. Th. Beentjes en C. J. de Winter; H. Prins en B. Braam: GETROUWD: M. H. Aspers en G. A. Pool; P. J. Molenaar en E. F. Lindau; H. Amels en E. P. Wessel; J. Th. Castricum en L. de Bouvré; C. Minnes en A. M. E. Kemper. Praatavond van Tuinbouwstudieclub Donderdagavond heeft de Tuinbouw studieclub een ledenvergadering gehouden in ,,'t Centrum". De leden waren in grote getale opgeko men, waarover de voorzitter, de heer R. Muyen, zich verhoogd toonde en deze deel de mede dat men deze avond zou vullen met eigen krachten, om op deze wijze meer sprekers-talent bij dc leden te ontwikkelen. De heer J. Nieuwland hield een inleiding over de teeltwijze van tomaten en bloem kool; de heer A. Wemke sprak over de bol gewassen en meer speciaal over de hyacin ten en Engelse irissen. Naast deze vak-tech nische onderwerpen was er ook een plaats ingeruimd voor een economisch vraagstuk. De heer G. Tabak voerde het woord oVer de „Benelux en de consequenties voor de Nederlandse tuinbouw". Deze drie „praatjes" hadden een uitvoe rige en geanimeerde discussie tot gevolg, zodat de avond als geslaagd beschouwd mag worden. De voorzitter deelde nog mede dat op de volgende bijeenkomst een prijsvraag wordt uitgeschreven voor het maken van Kerst stukjes. Tweede overwinning van H.O.S.C. II, nu op Heemstede Voor de competitie van de Noordholland se Schaakbond, 2e klasse, speelde het twee de tiental van de Hoogovenschaakclub Woensdagavond in het Statenhuis aan de Velserweg haar tweede wedstrijd en wel tegen het eveneens pas gepromoveerde „Het Oude Slot" uit Heemstede. In het begin zag het er naar uit? dat de Hoogovenmensen een grote overwinning zouden behalen, daar zij reeds spoedig met 5-1 voorstonden. Het laatste gedeelte bracht echter maar één winstpunt zodat H.O.S.C. tenslotte met 6-4 won. Voor de onderlinge wedstrijden voor het clubkampioenschap van de Hoogoven schaakclub werden dezelfde avond enige wedstrijden verspeeld, met het volgende resultaat: Groep I: B. WulmsJ. de Haas 0-1, J. BeentjesP. Zwart %-%, M. Soeteman Th. Spijker afgebr., W. SteemanJ. Zoon tjes afgebr. Groep III: D. OortP. Jansen 0-1, H. van LaarenH. Jimmink 1-0, P. SnijderD. Verstegen 0-1, C. ZoonP. Siebers 0-1. Groep IV: K. ComisJ. Slatman 1-0. Strawberries (dames) By de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „de Merwede" te Hardinxveld is thans het eerste van een serie van drie schepen, die voor rekening van de Jugoslavenska Linijska Plovidba worden gebouwd, te water gelaten. Dit vracht- en passagiersschip, de „Rijeka", is ruim 107 meter lang en 14.30 meter breed. Het machinevermogen is 3100 A.P.K., het draagvermogen 4000 ton. De snelheid bedraagt 16 kilometer. Het schip heeft drie laadruimen onderr en boven het tussendek en een lange bak, die tevens voor lading is bestemd. Het is ingericht voor het vervoer van acht eerste klasse passagiers, die in luxe hutten worden ondergebracht. De „Rijeka" wordt uitgerust met een enkel werkende twee-takt Smit-Burmeister Wain hoofdmotor. staat voor een zware opgave De dames van het eerste elftal trekken naar Bloemendaal, om BDHC II te ontmoe ten. In Velsen werd indertijd met veel moeite een overwinning behaald. Een ge lijk spel ligt dit keer het meest in de lijn van de verwachtingen. De reserves treden als gastvrouwen op van BDHC V en kunnen de punten op Schoonenberg houden. Strawberries III BDHC VI doet een uitslag vermoeden, die voor de thuisclub het gunstigst uit zal val len. Voor de wedstrijd VW IIIStrawberries IV valt dezelfde voorspelling te doen, voor al daar de vorige week VW II in de Vel- sense dames haar meerderen moest er kennen. Strawberries V ontmoet weer Hoorn II, nu echter in vreemde omgeving. Toch kan er weer winst geboekt worden. Kraaien AStrawberries A kan voor de bezoeksters wel eens een te zware opgave worden. De heren gaan Amsterdam III bezoeken en kunnen op papier de wedstrijd zeker winnen. In de praktijk blijken de Amster dammers echter vaak geduchte tegenstan ders te zijn. De reserves ontvangen Zandvoort I en zullen zeker op hun tellen moeten passen. Zandvoort IIStrawberries III biedt de Velsenaren redelijke kans om hun positie op de ranglijst enigszins te verbeteren. Strawberries IV reist naar Amsterdam om Ijsvogels III te ontmoeten. De vorm waarin het elftal de laatste tijd speelt, doet een minder goed resultaat verwachten. Hermes IIIStrawberries V lean door de Velsenaren gewonnen worden, waardoor zij een zeer behoorlijke positie op de rang lijst zouden gaan innemen. Strawberries I verschijnt als volgt in het veld: doel: D. Hollmann; achter: K. Bekker, P. Steyn; midden: W. Otto, J. Otto, J. Ro denberg; voor: C. Maters, J. Brunink, H. Kooyman, H. Brunink, K. Rijkeboer. Cursus-vergadering Aangezien de burgemeester van Bever wijk het houden van de aangekondigde filmavond van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming verboden heeft, organiseert deze vereniging daarvoor in de plaats thans een cursusvergadering. Deze Vergadering wordt gehouden op Maandag 12 December in de bovenzaal van veiling gebouw ,,'t Centrum". De heer A. L. Con- standse zal dan spreken over het onderwerp „Tien millioen Nederlanders. Het probleem der overbevolking." Onderlinge wedstrijden van „Turnlust" Deze week hield Turnlust voor de meisjes- gymnasten onderlinge wedstrijden. De uit slagen hiervan waren: Oudste meisjes A: 1. H. Braas 33'pnt.; 2. A. Metselaar 31 pnt.; 3. D. Munter 30 pnt. en B. Timmer 30 pnt 4. S. van de Wateren 29% pnt.; 5. S. Nol 28% pnt., L. v. d. Leden 28'? pnt. en R. Kleyn 2813 pnt.; 6. A. Nijkamp 27 pnt. Groep B: 1. B. Seheerman 45'i pnt.; 2. D. Rozenheek 42% pnt.; 3. S. Leguit 41 pnt.: 4. W. Hoogland 38 pnt. „Middelste" meisjes: 1. T. Verhorst 30% pnt.; 2. L. Poerstamper 30 p.. T. v. d. Wate ren 39 pnt., R. van Weelderen 30 pnt. en G. Seheerman 30 pnt.; 3. E. van Heeg 29'% pnt. en P. Oort 29% pnt. Jongste meisjes: 1. A. de Niet 32 pnt.; 2. M. Sauer 31% pnt.; 3. B. Tegel 31 pnt.; 4. I. Smaal 3016 pnt., J. Fris 3016 pnt. en J. Hart 30% punt. Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 2 DECEMBER. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Met muziek door het leven". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Tarzan en de Luipaard-koningin". W. B. Theater, 8 uur: „Blanke Godin". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „Vijf op de Huwelijksreis". ZATERDAG 3 DECEMBER. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Met muziek door het leven". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Tarzan en de Luipaard-koningin". W. B. Theater, 8 uur: „Blanke Godin". Corso Theater (Castricum), 7.15 en 9.30 uur: „Vijf op de Huwelijksreis". Terug uit Indonesië De uit Beverwijk afkomstige militairen die met het troepentransportschip „Johan van Oldenbarnevelt" vermoedelijk op 8 December te Amsterdam aankomen, zijn: N. Al, Noorderweg 2; E. Lubbers, Arends- weg 109; L. J. v. d. Meijs, Reguliersdwars straat 10; D. J. Pletting, Tulpenlaan 24; P. - W. Schweitzer, Noorderwijkweg 27; C. R. Zoontjes, C'. Matersweg 46; J. J. Jongejans, W. Pastoorstraat 20: L. Kleijne, Munniken- weg 92 en A. J. Nijman, Arendsweg 112. Opbrengst collecte De collecte, die in de parochie van O. L. Vrouw van Goede Raad ten bate van de armen is gehouden, heeft 2651,14 opge bracht. Vuilstorting in Assendelft In de afdelingsvergaderingen van de Provinciale Staten van Noordholland is bij de behandeling van de provinciale begro ting de vraag gesteld hoe de provincie staat tegenover de vuilstorting in de Noorder veen-Assendelft door de gemeente Bever wijk. Is dat natuurbescherming, wilde een lid weten. Een ander lid merkte op, dat het geldt een verwilderd stuk weiland, groot 21 ha, waarvan 12 a 13 ha water. Kleine storting van vuil, zoals hier ge schiedt, kan er goed land van maken. Geslaagd Voor het candidaatsexamen rechten is aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam de heer Th. A, ML van der Horst uit Beverwijk geslaagd. ..Rex draagt de kroon coot beeld en toon Vanaf heden t/m Woensdag HET HUIS IN HET MOERAS Ida Lupino en Louis Hayword. Castricum Opening Paviljoen Duin en Bos Donderdagmiddag vond eindelijk de ope ning plaats van het Paviljoen van Duin en Bos. Uitvoerig schetste de directeur dr. Teenstra de moeilijkheden waarmede Duin en Bos te kampen heeft gehad in verband met de opening. Immers, in 1935 werd een aanvang gemaakt met de bouw, doch geld gebrek, oorlogsomstandigheden en mate- riaalschaarste waren de oorzaak dat eerst op 1 Dec. 1949 van dit paviljoen gebruik kon worden gemaakt. Na het officiële gedeelte werden de be zoekers door hetreeds gedeeltelijk in ge bruik genomen paviljoen rondgeleid, even als langs een tentoonstelling van de voor werpen, gemaakt door de patiënten in de arbeidstherapie. Verloren en gevonden Verloren; 1 beige gebreide handschoen, 1 gouden armbandhorloge, 1 broche. Gevonden: 1 paar witte wanten, 1 vul penhouder, 1 gele stofjas, 2 paar bruine handschoenen en 1 paar witte handschoe nen. Inlichtingen elke Dinsdag- en Vrijdag middag op de politiepost, Dorpsstraat 1, te lefoon 301. Bridgeclub „Bricas" De uitslag van de negende drive luidt: 1. Van KluyveStein 148% p.; 2. Raven- zwaaiToepoel 148% p.; 3. Van KleefKos- sen 148 p.: 4, Van LunenZonjee 144 p.; 5. GoumaTiemstra 143% p.; 6. Kuys—Mandjes 142 p.; 7. KlaasseMorelis 141% p.; 8. Bakker C. Tromp 134% p.; 9. G. LuteB. Tromp 130% p.; 10. v. d. Woudev. d. Woord 130 p.; 11. BroksmaP. Lute 126% p.; 12. P. Lute N. N. 126% p. De stand na. de negende drive is: 1. Van KleefKossen 1376 p.; 2. Bakker Peters 1199 p.; 3. RavenzwaaiToepoel 1188% p.; 4. KlaasseMorelis 1170 p.; 5. Van LunenZonjee 1161%- p.; 6. Broksma Seheerman 1158% p.; 7. Gouma—Tiemstra 1154 p.; 8. De JongPeys 1148% p.; 9. fam. v. d. Brink 1145% p.: 10. dames BakkerPeters 1143% p.; 11. BakkerC. Tromp 1135 p.; 12. BakkerMol 1130 p. Donderdag 15 December zal het eerste zestiental een wedstrijd spelen tegen „De Egmondcn" te Egmond. POSTDUIVENVERENIGING „DE LUCHTPOST" Nadat de heer J. Zentveld, die wegens ziekte van de heer K. W. Portegies de ver gadering leidde van de Postduivenvereni ging „De Luchtpost", woorden van welkom had gesproken, volgde het hoogtepunt van de avond: uitreiking van diploma's aan de kampioenen, de heren B. Boddeke, J. Zent veld en C. Peperkamp, respectievelijk in jonge duiven lange afstand, korte afstand en oude duiven lange afstand. De districtsvergadering op Zondag a.s. in Alkmaar zullen de heren G. Tromp en C. Peperkamp bezoeken. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Anthonia Gerarda Maria, d. van J. G. Beentjes en J. M. van der Horst, Polderdijk 2: Gentiana. cL van A. Buurmeijer en I. C. Leeuwerik, Poelvenstraat 25; Johan nes, z. van K. Bruijn en A. M. van Koot, wo nende te Wormerveer. ONDERTROUWD: Hendrik Douwe Roele te Castricum en Aaltje Kubbe te Amsterdam; Petrus Matthijs Verduin te Castricum en Daatje Veeren te Castricum; Cornells Johan nes Blei te Castricum en Alberta Jannetje Swart te Castricum. GEHUWD: Martinus Houtenbos te Heilo en Cornelia Maria Hollenberg te Castricum. OVERLEDEN: Willem de Ruijter, oud 30 jaar, wedn. van C. Stet. wonende te Castri cum; Adrianus Matheus de Looze. oud 93 j., geh. met A. Berk, wonende te Amsterdam; Joanna Stuifbergen, oud 63 j., geh. met C. IJpelaan, wonende te Castricum; Jan Meijn, oud 72 j., geh. met M. Lewis, wonende te Amsterdam. PLAN TOT VERBETERING VAN VLISSINGENS VISSERSHAVEN B. en W. van Vlissingen hebben aan de raad een uitvoerig plan tot verbetering van de vissershaven aangeboden. In het bijzonder bij massale visaanvoer, zoals tij dens het haringseizoen het geval pleegt te zijn, voldoet de huidige situatie niet aan de eisen. Het plan voorziet in een grondige verbetering van de loswal, zodat ook bij laag tij de schepen hun lading van het schip rechtstreeks op vrachtauto's kunnen lossen, de uitbaggering van de haven, zo dat ook schepen met grote diepgang de haven ten allen tijde zullen kunnen bin nenlopen, alsmede in vernieuwing en ver groting van het vismijngebouw. De kosten worden op f 280.000 geraamd.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5