Mijninspecteur voorspelde technische omwenteling bij de Staatsmijnen VULPENHOUDERS bü VAN DORP Sint Nicolaasbal de sint JOH. MEYER IN. 36 •Expeditiechef van de MEKOG jubileerde en werd gehuldigd THALIA DOZEN POSTPAPIER bi, VAN DORP Dat VSV beter kan, zal het Zondag tegen DOS in Utrecht bewijzen BOEKEN bij VAN DORP r Visserij"' varia PATATES CHIPS „DE BICKBAR T oman Vrijdag 2 December 1949 4 De personeelsvereniging „De Plaatwel- lerij", clie behalve met ontspanning van tijd tot tijd ook met wetenswaardige on derwerpen voor 'haar leden komt, kon Donderdagavond een interessante lezing in het ontspanningslokaal van het bedrijf aanbieden. De heer B. Houtman Jr., inspecteur van de Staatsmijnen in Limburg, was bereid gevonden voor „De Plaatwellerij" een le zing te houden over het machtige bedrijf in Limburg. Hij leidde zijn onderwerp in met de mededeling niet uitsluitend te zullen spreken over het mijnbedrijf als steen koolwinning, maar vooral ook over de chemische sector van het Staatsmijn- - bedrijf, waarvan de ontwikkeling' over enkeie jaren er toe zal bijdragen, dat de Staatsmijnen in het geheel geen kolen meer zullen afleveren zodat de totale kolenproductie in Nederland wordt gebezigd voor de veredeling van eindproducten. Deze eindproducten zullen dan bestaan uit meststoffen, stoffen voor verfindustrie, teer, am moniak, benzol, zwavelwaterstof en andere. De heer Houtman g'ip.g verder het ont staan van de huidige steenkool- en ver schillende aardlagen na. De eerste staatsmijn, de Wilhelmina, welke zich in een mager koolgebied be vindt, werd gevolgd door „de Emma" er „de Hendrik" en tussen 1914-1916 verrees de mijn Maurits, thans nog de grootste kolenmijn van West-Europa en de meest moderne met een capaciteit van 18.000 ton steenkolen per dag, over twee schach ten verdeeld. Een uitvoerige beschouwing gaf de heer Houtman over de grote cokes- ovenbatterijen, die nog een enorm grotere uitbreiding zullen ondergaan om vervol gens een gedetailleerd overzicht te geven van het bij de mijnen in 1924-'25 gestich te chemische bedrijf, dat gaat uitgroeien tot de grootste sector van de Staatsmijnen, omdat hiermede zeer belangrijke voor delen voor de Staat kunnen worden be reikt. Een serie belangwekkende lantaarn plaatjes gaf een beeld van de aardlagen, de schachten en mijngangen, die vaak op 600 a 700 m. diepte liggen. Ook kregen de aanwezigen eën indruk van de mijn- arbeid. De heer C. van Voorbergen, voorzitter, kon aan het slot 'n dankwoord tot de heer Houtman spreken, die de aanwezigen door zijn prettige verteltrant wist te boeien. „De Jantjes" speien vroeger De toneelvereniging „Concordia", welke voor haar 45-jarig bestaansfeest vorige week zulk een groot succes beleefde met de opvoering van „De Jantjes", herhaalt deze uitvoering Zaterdagavond in gebouw „Concordia". t Aanvankelijk zouden de Concordianen deze uitvoering op de gebruikelijke tijd beginnen, maar wegens de lengte van het Amsterdamse volksstuk is de aanvang met een half uur vervroegd. Filmavond C.P.N. De filmdienst van „De Waarheid' ver zorgde Donderdagavond in het Rex-theater een filmprogramma voor de IJmuidense af deling van de CPN. Vertoond werd: „De derde slag". De aaneenschakeling van- wei- nig zeggende opnamen van confererende Russische en Duitse legeraanvoerders, af gewisseld met woelige strijdtonelen en he vige bombardementen tijdens de gevechten op de Krim hebben deze film niet het ca chet van een spannende oorlogsfilm kunnen geven en zelfs de propagandistische waarde is ver te zoeken. De rake typering van Sta lin vormde een sterk contrast met de min der geslaagde uitbeelding van Hitier. De heer A. D. den Hollander belichtte tijdens een korte pauze de betekenis-van het partij-dagblad.als agitator en organi sator van de strijd van de arbeidersklasse tegen het „imperialistische kapitalisme". DANSSCHOOL A. DUiJN op Donderdag 8 December in zaal FLORA, Zeeweg, IJmuiden-Oost. Kaarten verkrijgbaar dagelijks aan bovenge noemde zaal en a.s. Zaterdag van 8.309.30 in Rest. Kennemerhof, Kennemerplein, IJmuklen. (Adv.) kent hun wensen oebem WANDELSTOKPARAPLUIES (inschuifbaar), KAMERJASSEN, WUÖW HEKEN: BROEKPLANKEN enz. VOOR DAMES: DARLING" PARAPLUIES (in de tas mee te nemen). Maatkleermakers Herenmodes KENNEMERLAAN TEL. 4453 „Noord" heeft een postduivenvereniging Van „De Reisduif" naar „De Atoom" De' postduiven liefhebbers van Vel- sen-Noord, welke hun belangen en die- van hun dieren bij wedstrijd vluchten hebben kunnen doen behartigen als lid van „De Reisduif" in Beverwijk, lie pen al enige tijd met plannen rond om te komen tot een eigen plaatselijke vereniging van postduivenhouders. Deze plannen kregen Woensdagavond ten huize van de heer M. van 't Hof aan de Koningsweg hun beslag', want in de bijeenkomst van oud-Reisduif-leden en een viertal nieuwelingen kon tot oprich ting van de Noord-Velser postduivenver eniging worden overgegaan met totaal zestien leden. Ook kon de naam der nieuwe vereniging worden vastgesteld, namelijk „De Atoom". Deze naam is volgens de heer Van 't Hof gebruikt in de gunstige betekenis van dit ietwat drijgende begrip. Medegedeeld werd dat het bestuur van „De Reisduif" te Beverwijk volledige medewerking heeft toegezegd zodat van het materiaal gebruik kan worden gemaakt. Zelfs kreeg de jonge vereniging toezeg ging van de heer Jac. Boon om over het ontspanningslokaal van de Java-deuren- fabriek te kunnen beschikken. De geest drift voor „De Atoom" is al zover gegaan dat reeds verschillende ereprijzen zijn toe gezegd voor het in April 1950 te houden duivenconcours. Het bestuur werd samengesteld uit de heren: G. Tersteeg, voorzitter; H. J. Exal- to, secretaris, Binnenstraat 4, Velsen- Noord; N. G. de Graaf, penningmeester; M". van 't Hof, tweede voorzitter en A. de Heer, tweede secretaris. De ringen-admi- nistratie zal berusten bij de heer G. van Berkum en tot hokken-eontroleurs zagen de heren A. Kat en J. A. Steinman zich aangewezen. Het nevenbedrijf der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden: de Mekog vier de feest ter gelegenheid van het zilve ren jubileum van de chef der afdeling expeditie en verkoop van de kunst meststoffen, de heer H. C. G. van La moen. Directeur P. R; Bentz van den Berg sprak namens de directie van Hoog ovens de gelukwensen uit, welke ge lukwensen van de gebruikelijke enve lop gingen. Ir. P. van Delden, directeur van de Mekog vertolkte in.de eerste plaats de gevoelens van ir. Ingen Housz, die door verblijf in het buitenland niet aanwezig kon zijn; in de tweede plaats zegde hij namens de Raad van Beheer van Mekog dank voor het toe gewijde werk dat deze jubilaris heeft ver richt en in de derde plaats sprak de.heer Van Delden voor zichzelf. Ook hij- is dank baar voor hetgeen de heer Van Lamoen voor de fabriek heeft gedaan en hij voegde daaraan zijn hartelijke gelukwensen toe. Aan het slot van zijn rede vereerde spreker de jubilaris met het gedenkbord en het getuigschrift der maatschappij. De heer B. J. Houting, procuratiehouder, was verheugd, dat hij zijn collega en vriend namens alle' medewerkers op deze plaats mocht huldigen en gelukwensen. Hij prees niet, alleen de grote collegialiteit en een voud van de jubilaris, doctx ook zijn scherp verstand en het' goede inzicht in verschil lende zaken. Namens velen op het bedrijf mocht hij een smeedijzeren open haard aan bieden. Bloemen voor de vrouw van de ju bilaris werden vervolgens, het podium op gedragen, als sluitstuk van de toespraak des heren Houting. Namens het technisch personeel sprak de bedrijfsleider, de heer W. Bakker. Hij 'meende, dat de door hem vertegenwoor digde groep niet mocht achterblijven, om dat de jubilaris een techhische knobbel be zit. Over deze technische kwaliteiten sprak de heer Bakker op geestige wijze, die bij de vele aanwezigen grote bijval oogstte. (het theater met de beste films) Vertoont Vrijdag 8 uur, Zaterdag 7 en 9.15 uur en Zondag 3. 7 en 9.15 uur LOIS BUTLER Amerika's nieuwste ontdekking in MICKEY in kleuren! Een vrolijke, gezellige film met het 16-jarige zangwonder LOIS BUTLER, de 'nieuwste vondst van filmland. Een schat van een meisje! Een schat van een film! Maandag, Dinsdag en Woensdag, aan vang 8 uur Het veelbesproken filmwerk HUWELIJK IN DE SCHADUW (Ehe im Schatten) Een menselijke tragedie, die aller har ten zal ontroeren. Toegang boven 18 jaar. (Adv.) De heer N. Terra kweet zich van de prettige opdracht, het geschenk der jubi- leumkas een encyclopaedie te over handigen. Voor mevr. Van Lamoen voegde hij daaraan een bloemenmand toe. De heer A. Hensen, hoofdopzichter, schil derde in hartelijke woorden beider vriend schap en samenwerking en hij bood een smeedijzeren kunstwerk, een wandlamp, vervaardigd door de heer J. F. van der Pol, bankwerker, aan. Toen vervolgens de heer B. G. Hopman als spreker werd aangekondigd werd in de zaal gemompeld, dat deze niet aanwezig was, doch onmiddellijk daarop klonk de stem van de heer Hopman die buitens lands vertoeft uit de luidspreker en hij bracht te dezer plaatse en op het juiste mo ment hulde. Als laatste spreker kwam de heer R. Prinselaar eveneens een zilveren vete raan, zoals de heren Houting, Hensen en Hopman op het podium en haalde herin neringen op' uit de tijd toen heiden rond de twintig jarige leeftijd hun eerste schreden op het terrein der Hoogovens zetten. In schilderachtige beelden deed spreker deze tijd herleven. De jubilaris dankte geroerd voor de hem gebrachte hulde. MARKTBERICHTEN Besommingen IJM 6 Norma 9590; IJM 73 Hoop 10.990. IJM 230 550; IJM 316 480. KW 70 15.510; KW 47 3990; KW 32 6660; KW 38 6740, Twee VEM-trawlers besomden f35,000. Aanvoer 100 kisten tarbot en tong, 10 kisten tong schar en schartong, 850 kisten schelvis, 40 kisten haai, 50 kisten poon, 2050 kisten kabel jauw, 20 kisten leng, 20 kisten heek, 220 kis ten koolvis, 100 kisten wijting, 2000 kisten haring., 850 kisten makreel, 100 kisten diver sen. Totaal 6410 kisten. Prjjzen Kabeljauw 220136; zw. koolvis 4137; w. koolvis 9375; leng 4335; gr. heek 184—180, per 125 kg. Midd. heek 4644; kl. heek 43—38,50; kl. koolv. 98,10; ham, 5751, poontjes 148; gr. gul 43—27,50; midd. gul 30—22,50; kl. gul 15—8,10; haai 10—8; gr. schol 67—62; midd. schol 50; kl. schol 32,50; kl. schol 3532,50; schar 22; wijting 14,50—11,50; hom 8,50; schartong 25,5018; gr. schelvis 5438; midd. schelvis 4641 kl.m. schelvis 4035; kl. schelvis 30,5025; braad schelvis 21,50—13; haring 18,5014.50; makreel 17,508,30 per 50 kg. Gr. tong 2,202,10; midd. tong 2,102,05; kl.m. tong 2,15—1,90; kl. tong I 1,68—1,66; kl. tong I 1,261,17; heilbot 2,201,"" 2—1,85, per kg. VOETBALOVERZICHT Het is merkwaardig, dat de westelijke kampioenen van het vorige seizoen thans op een na de onderste plaats bezetten. Ten op zichte van VSV hadden we hoop, dat met de wedstrijd tegen Feijenoord herstel was ingetreden, maar de laatste wedstrijden leverden slechts één punt op. Het mag voor VSV een geluk heten, dat Zeeburgia er nog minder van terecht brengt. Toch kan VSV naar onze mening beter, immers zowel in de voorhoede als in de verdediging zitten spelers met klinkende namen op voetbalgebied. Daarom verwach ten we dan ook, dat de roodhemden, die Zondag tegen DOS moeten spelen niet met lege handen uit de Domstad terugkeren. De kansen van Stormvogels op de bovenste plaats zijn na de nederlaag tegen Velox vrij wel tot nul gereduceerd, temeer daar OSV, de leidende ploeg der afdeling, zeer constant speelt. De voorhoede der IJmuidenaren is ook te onproductief voor een kampioens- ploeg. Zondag: komt West Frisia op bezoek. De Enkhuizérs hebben nog een goede kans op de bovenste plaats en zullen deze zeker met grote hardnekkigheid verdedigen. We geven de thuisclub' dan ook in het gunstigste geval een gelijk spel. Velsen rekende Zondag j.l. op de juiste wijze met een concurrent voor de bovenste plaats af, maarZondag a.s. wacht de Santpoorters opnieuw een zware strijd, n.l. tegen DCG, welke club slechts één winstpunt minder heeft. We vermoeden dat Velsen een kleine overwinning zal behalen. Kinheim trekt naar SDW. De Amsterdamse oud-tweede klassers spelen weliswaar tot dusver een vrij bescheiden rol, maar toch vermoeden wij niet, dat Kinheim het verder dan een gelijk spel zal brengen. HRC komt op bezoek bij Beverwijk. De Helderse club,'die reeds als kampioen was gedoodverfd staat op het ogenblik één puntje bij het leidende Always Forward ten achter en zal dus wel alle krachten inspannen om zonder kleerscheuren uit Beverwijk te ver trekken. Vitesse ontvangt Always Forward. De Castrieummers kunnen best een paar punt jes gebruiken, maar dat kunnen de Hoornse voetballers ook, doch dan voor de bovenste plaats. We houden het op Hoom. Heemskerk kan de strijd tussen nummer één en nummer laatst aanschouwen, nl.„ tus sen QSC met zijn vijftien punten uit negen wedstrijden en ADO met vijf punten. Hier Medische hulp tijdens het weekeinde Dokters In spoedgevallen zijn van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst van Zaterdagmid- dag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de artsen D. J. Boosman, Stationsweg 7, telefoon 4340; P. Brouwer, Kon. Wilhelminakade 79, telefoon 4507. Voor de niet aange sloten doktoren neemt waar de arts: W. van Haselen, Leeuweriklaan 52, telefoon 4290. Apotheken Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tele foon 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men [tus sen Zaterdagavond 6 uur en Zondag avond 11 uur: mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, telefoon 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK. Zondagsdienst van het Zaterdagmid dagspreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts: M. A. de Ruiter, dr. Schuitstraat 44, tele foon 3553. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men: Me juffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Zondag- en nachtdienst heeft apotheek Reindersma, Geelvinckstraat 112, tele foon 3883, behalve van Zaterdagavond 10 uur tot Maandagmorgen' 8 uur. Tij dens het weekeinde neemt waar: apo theek H. van der Kolk, Zeestraat 27, telefoon 3820. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts A. de Groot, Hoofdstraat 165, telefoon 8310 te consulteren van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen. Apotheken De Bloemendaalse apotheek, Bloemen- daalseweg 85, telefoon 22181. (Adv.) BILJARTEN. De biljartclub „d'Oranjeboom" hield een wedstrijd tegen Ó.O.W. uit Zaandam. De tarbot I gasten wisten eén 62 overwinning mee naar huis te nemen. trekken de Wormerveerders aan het langste eind. „De Kennemers", dat Zondag op het nip pertje van QSC verloor, geven we tegen IVV kans op de punten. Vóór een week zouden we WE tegen Helder niet véél kans gegeven hebben, maar nu de noordelijken door hun nederlaag tegen Velsen voor de bovenste plaats, voorlopig althans, uitgeschakeld zijn, zou ons een gelijk spel niet verwonderen. DEM ontmoet in Hoorn Hollandia dat na een goed begin nu evenals DEM, ook nog maar zes punten uit acht wedstrijden heeft. Hier verwachten we een gelijk spel. In Limmen wordt de ontmoeting Limmen —CSV gespeeld. We verwachten, dat de be zoekers, met hun mooie kans op de bovenste plaats, aan het langste eind zullen trekken. VVB zal trachten met Rivalen af te reke nen, maar dat zal niet meevallen, want de eerste plaats staat hier op het spel. Wat denken de WB'ers van een gelijk spel? IEV ontvangt RKAVIC. Hier zijn de punten o.i. voor de bezoekers. V.V.Ö.'s eerste elftal ontmoet „Dindua" uit Enkhuizen Zaterdag speelt het eerste elftal van WIJ tegen C.S.V. „Dindüa" uit Enkhuizen. Van deze ploeg werd eerder gewonnen met 4-0 en er zal nu ook niet veel winst -voor de Enkhuizenaren uitkomen. De reserves gaan naar Haarlem om de strijd aan te binden met VVRA I en zij zul len zich zeker trachten te herstellen, na de geleden nederlaag van verleden week. Het derde elftal ontvangt Kinheim 1 en zal geen „walk-over" hebben, aangezien Kinheim een lastige tegenstander is. De junioren zijn thans op de goede weg en zullen Stormvogels c niet veel kans op de punten b'ieden. De aspiranten gaan tenslotte op bezoek bij Terrasvogels b in Santpoort en als er even goed gespeeld wordt als verleden week, kunnen de punten voor WIJ be houden blijven. De omzet van het IJmuidense Staats» visserijbedrijf bedroeg in November 1949 2.803.877. In November 1948 was het cijfer 2.253.718. Over 11 maanden van dit jaar was de oihzet 19.634.762 tegen 20.588.811 over de eerste elf maanden van 1948. Dan maar zouten. Donderdagmorgen kwamen de haringloggers met verse haring voor de onaangename verrassing dat het contingent voor Duitsland was uitgeput en de prijs van verse haring bepaald zou worden naar binnenlands gebruik. Enkele loggers losten de verse niet om te „zouten" waarvoor de Engelse walharing zich bijl zonder g'oed leent. De Nelly Maria (KW 70) had wel een grote strop daar deze logger 1000 kisten oploste. Een dag daarvoor was nog een besomming van 24000 gemaakt. Nu kreeg de KW 70 gem, 14 per kist. De vooroorlogse sortering- van alle verse vis is met 1 December in de vishallen weer in werking getreden. Dit betekent dat b.v. de schelvis in zes soorten wordt .ge» sorteerd en wel, grote, grootmiddel, klein- middel, grote en kleine, piepers en radio. Dit geldt voor alle soorten dus ook hele en halve koolvis en kabeljauw enz. enz. De Tubantia en de Limburgia van de rederij Weimar waren reeds opgelegd. Toen deze week de Zeelandia slechts 8200 besomde is ook deze boot stilgelegd. De Limburgia is echter weer naar de vis serij vertrokken. Vrijwel de gehële vangst van de Her man circa 2800 kisten gullen en kabeljauw is Donderdag onder het mes gekomen, Er waren handen te kort om de vangst tot filet en zoute vis te verwerken. In de ko mende winter zullen er dagen van zeer geringe visaanvoer zijn en dan komt de vangst van de Herman zeer goed van pas. In het dok is geplaatst de Flamingo (IJm. 25). Het schip van schipper Koper moest eens nodig een schoonmaakbeurt hebben waarna de trawler weer op volle toeren kan draaien, als er tenminste niets tussen komt. Een Bileuw product, EnSg in Nederland. Vanaf heden Dit aardappelproduct isen blijft warm en koud heerlijk bros en fijn van smaak; j zelfs na dagen. In onze bekende grote zak a 25 cent. f Ter kennismaking nodigen wij alle ingezetenen uit gratis ie kemera preeveo. Geneert U niet OOSTERDUINWEG 31 TELEFOON 5681 De zaak met reputatie voor lekkere hapjes zal U gaarne bedienen. (Adv.) De heer B. Koeman bij Van Gelder hartelijk gehuldigd Donderdag vierde de heer B. Koeman, draaier in de mechanische werkplaats van Van Gelder, wiens naam ook buiten .het bedrijf een bekende klank heeft, onder grote belangstelling zijn zilveren arbeids- jubileum. De jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en dochtertje, werd op het di rectiekantoor ontvangen door ir. A, J. Allan, procuratiehouder in tegenwoordig heid van de heren hoofdingenieur M. v. d. Lee en ir. T. F. Hubrecht. Ir. Allan bracht de gelukwensen van de directie over met de "overhandiging van een enveloppe en een schriftelijke felici tatie van de hoofddirectie. De heer Van der Lee belichtte de werk zaamheden van de jubilaris, dié als jonge bankwerker-draaier aan het bedrijf kwam en in de voorbije kwart eeuw zich tot grote bekwaamheid heeft weten op te werken. Ook de liefhebberij voor de mu ziek was een onderwerp van prettige her innering. In de versierde werkplaats werd de ju bilaris omringd door een groot getal be langstellenden, toen de chef, de heer J. Grinwis, deze schare vergeleek met een sympathie-thermometer. Bij moeilijkheden is de jubilaris, speciaal voor jongeren, een vraagbaak. De heer Joh. Hommes, werkbaas, voelde ook van dit jubileum de bijzondere bete kenis. Spreker dankte namens het perso neel voor de uiterst prettfge mede- en samenwerking. De heer Hommes herinnerde verder als voorzitter van de Hax-monie „De Een dracht" aan de meer dan 25-jarige trouw van de heer Koeman, die als 15-jarige jongen reeds achter de muzieklessenaar zat en thans als solo-clarinettist de eerste viool in het ensemble speelt, waardoor de jubilaris in staat is niet alleen zijn muzi kale talenten uit te .dragen, maar boven dien als leermeester voor de jongere mu zikanten fungeert. Namens de mede-be stuursleden van de Harmonie kreeg deze een fraai opgemaakte taart. Het werkplaatspersoneel vond zijn tolk in de heer A. Mol, die, na van goede ka meraadschap te hebben getuigd, zijn toe spraak baseerde op Goethe's „Boze men sen zingen geen lied" om dan de jubilaris, welke met hart en ziel de muziek is toe gedaan, te vergelijken met een componist, De spreker vergeleek de minder pretti ge werkjes met een dissonant. Een horloge was het geschenk van de kameraden, waar bij mevrouw Koeman een plant kreeg, Een wel zeer aardige geste was een ge schenk van het personeel der spo.orweg- wërkplaats, nii niet voor'de jubilaris per soonlijk, maar voor zijn kinderen. Bij monde van de heer J. A. Aardenburg mocht de jubilaris een poppenkast in ont vangst nemen. Verrast door de vele hartelijke woorden van sympathie en de geschenken, dankte de jubilaris met enkele woorden. Een zaak verrees uit het puin Toen in Februari 1944 een gedeelte van de IJmuidense Stationsweg door de Duit sers werd afgebroken, zag ook cle heer D, Nap zijn zaak met de grond gelijk maken, De heer Nap werd naar de Zeeweg' geëva cueerd en liet daar op eigen initiatief een houten keet optrekken waarin.hij zijn ta- bakshandel voortzette. De heer Nap, die ei genlijk tussen de tabak is opgegroeid en tijdens de oorlogsjaren den zekere ver maardheid als fermenteur verwierf, opende Donderdagmiddag zijn nieuwe winkel aan de Strengholtstraat. De heer H. Evenhuis heeft in deze „her bouwde", naar alle eisen des tijds inge richte zaak enige kunstzinnige voorstel lingen uit de tabakscultures aangebracht. Agenda VOOIT VRIJDAG 2 DECEMBER. Thalia, 8 uur: „Micky", Rex, 8 uur: „Het huis in het moeras". Raadhuis, 34 uur: Spreekuur wethou der van financiën. ZATERDAG 3 DECEMBER. Thalia, 7 en 9.15 uur: „Micky". Rex, 6.45 en 9'.15 uur: „Het huis in het móéras". FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 31) Abel Tattlecombe knikte plechtig. Als Emily vreemde dingen uithaalde, dan moest daar een stokje voor gestoken worden; hij was altijd van oordeel geweest, dat ze in een inrichting thuis hoorde. Hij fronste. Er is een ding, dat u niet genoemd hebt, maar waar ik wel degelijk over nagedacht heb, toen William, nadat hij mij een bezoek had gebracht, neergeslagen werd. Het komt mij een beetje al te toevallig voor, dat ik zo plotseling werd neergeslagen, en daarna William, en dat er tussen die twee dingen geen verband zou zijn, lijkt me onwaar schijnlijk. Beide gevallen lijken tè veel op elkaar. Het komt me voor, dat beide keren de aanvaller het op één van ons gemunt had. En ik geloof nü, dat het William is ge weest, die hij hebben wilde. We zouden heel goed voor elkaar door kunnen gaan, als we ons met het licht uit een openstaan de deur achter ons, in een overigens don kere straat bevinden. Maar als ze William wilden hebben op de avond, dat ik werd neergeslagen, dan zou het niet Emily Salt geweest kunnen zijn, die het deed. Waarom niet? Abel legde zijn hand op de knie van zijn gezonde been. Omdat het een zg. gezellige avond van onze kerk was, en Emily daar heen ging. Ze schijnt, zich daar 'overigens erg wonderlijk gedragen te hebben, Abby schaamde zich erover, ze zei, dat als Emily dan met alle geweld aanwezig wilde zijn, ze zich toch wel fatsoenlijk kon gedragen en niet als een halve dwaas om zich heen moest gaan zitten kijken, alsof het gezel schap haar niet in 't minst aanging, terwijl ze als iemand haar aansprak, een ruw antwoord gaf. Ik herinner me niet dat Abby ooit zo te keer is gegaan over Emi ly's gedrag, maar ze scheen werkelijk buiten zichzelf van verontwaardiging. Er is dus geen twijfel mogelijk, dat Emily Salt die avond daar aanwezig was. Ik weet, dat Emily geen grote genegenheid voor me koestert, daar bestaat ook geen enkele reden voor maar ik geloof toch niet, dat ze zover zou gaan, dat ze op een regenachtige avond om ongeveer half elf hierhéen zou teruggaan, om mij neer te slaan. En als William bedoeld werd, dan vraag ik me af, wat ze op dat moment voor reden kon hebben hem aan te vallen? Ik veranderde mijn testament niet en sprak er ook met geen woord over met Abby, vóórdat ik uit het ziekenhuis terug was. Dus afgezien van het feit, dat ze die avond bezet was, zie ik ook geen enkele reden voor haar om zo iets te doen. En aange zien ze ziek in bed ligt en het ene eind van een auto niet van het andere weet te onderscheiden, is het ook uitgesloten, dat ze met William's wiel heeft geknoeid. Ze is doodsbenauwd voor machines, ze raakt Abby's naaimachine niet aan. Ik zie dus* niet, hoe het Emily Salt geweest kan zijn. Hij knikte en keek Katherine met zijn grote blauwe ogen strak aan. Na even zwijgen vroeg Katherine: Mag ik vanmiddag vrij nemen? Hij knikte op nieuw. Ja, natuurlijk, maar ik begrijp niet goed, wat u wilt gaan doen. Het kan Emly echt niet geweest zijnHaar stem klonk heel zacht, terwijl ze langzaam zei: Maar misschien is er iemand anders Meneer Tattlecombe keek haar scherp aan. Ze heeft iemand op hét oog, dacht hij, maar hij zei: Iemand, die William uit de weg zou willen ruimen? Zijn stem klonk plechtig, toen hij vervolgde: Af gunst is een zonde; mensen, die jaloers zijn, worden soms tot daden gebracht, waarvan ze zelf de gevolgen niet' over zien. U zoudt er versteld van staan, als ik u vertelde, wat ik jaloerse menseh al heb zien doen. Gaat u vanmiddag' rustig naar die vrouwelijke detective ik yind het een zonderling beroep voor een vrouw, maar tegenwoordig is er niet veel, wat vrouwen niét doen. Doet u uw best, dat de politie er niet bij gehaald wordt, als het enigszins mogelijk is. En laten ze voor al Abby niet gaan lastig vallen met deze zaak, dat zou erg onaangenaam voor haar zijn en ik zie werkelijk niet, hoe het Emily Salt geweest zou kunnen zijn.... HOOFDSTUK XXIII. ....Katherine zat in een van juffrouw Silver's ouderwetse stoelen en vertelde haar van het losgedraaide wiel, Emily Salt's ziekte en haar onwetendheid ten opzichte van auto's. Daarna herhaalde ze meneer Tattlecombe's beschouwingen over zijn eigen ongeval en de „gezellige avond" van zijn kerkgenootschap. Toen ze alles verteld had, keek ze juffrouw Silver aan, die dezelfde donkergroene jurk droeg met hetzelfde hoge boordje, maar een andere broche had opgestoken. Deze broche had een gouden rand en in het midden zat onder glas een vlechtje haar van juffrouw Silver's grootouders, wier nagedachtenis op deze wijze in ere werd gehouden. Haar blauwe breiwerk het jasje voor de kleine Josephine was goed opgeschoten. Haar naalden tikten ijverig. Juffrouw Sil ver keek op en zei: U maakt zich grote zorgen niet waar? Ja, inderdaad. Als hij met die auto weg was gereden, zou hij midden in het drukke verkeer een ongeluk hebben kun nen krijgen. Hij had gemakkelijk dood kunnen zijn. Juffrouw Silver zweeg. Ze bleef door breien.' Het ontging haar niet, dat me vrouw Smith er zeer bleek uitzag en ken nelijk in grote spanning' leefde. Haar stil zwijgen had het door haar beoogde resul taat, want' Katherine begon te. spreken: U hebt gezegd, dat ik niet bij u terug behoefde te komen, tenzij ik besloten had, U m'n volle vertrouwen te geven. Maar u moet begrijpen, dat dat niet zo héél een voudig is. Ik ben van mening, dat iemand pogingen in 't werk stelt, om William uit de weg te ruimen. Ik dacht, dat het in dit verband juist was, u te vragen, of u kon ontdekken, of Emily Salt hier de hand in had. Ze is een zonderling en woedend over meneer Tattlecombe's testament, en de twee aanvallen op William vonden plaats vlak nadat hij een bezoek aan Selby Street had gebracht. Maar die aanval op meneer Tattlecombe en die geschiedenis met dat autowiel, wel.... daar schijnt ze niét veel mee te maken te kunnen hebben. Als ik andere mensen noem, dan stuit u misschien op dingen, die u niet verant woord vindt om te verzwijgen. In die positie verkeer ik zelf momenteel ook: Ik weet niet of het verantwoord is, dat ik niet alles vertel, maar ik weet ook niet of het tegendeel verantwoord is. Als ik u enkele dingen vertel, kan ik dat niet meer ongedaan maken. Misschien zoudt u alles onzin vinden, maar misschien vindt u een en ander ook zo ernstig, dat u van oordeel bent, dat u er niet over kunt zwijgen. Ik loop hier over te piekeren en weet niet hoe ik eruit moet komen. Ik ben zeer bezorgd over William. U had gelijk, toen u zei, dat ik wilde, dat het Emily Salt was. Dat is inderdaad waar. Ze is een vreemde en niet helemaal wijs. Maar er zijn aanwijzingen, dat het niet Emily geweest kan zijn..Juffrouw Silver boog haar hoofd over haar breiwerk. U hebt een en ander heel duidelijk gesteld. Katherne zuchtte even. Maar ik /heb helemaal niet het gevoel dat alles me duidelijk is. Ik ben hierheen gekomen, omdat ik zo bang ben dat William iets overkomt. Als je angst hebt, kun je niet helemaal helder denken. Juffrouw Silver kuchte. U zei me daar net, dat, als u me bepaalde dingen ver telde, ik het misschien als m'n plicht zou voelen ze aan de politie terapporteren. Dat bedoelde u toch? Maar als het mijn plicht zou zijn naar de politie te gaan, zou het dan óók uw plicht niet zijn? Ja...., zei Katherine met een diepe zucht. Of u mij een en ander vertelt,- doet niets van uw plicht af. Het zou alleen de zaak duidelijker maken. Ja. En u gelooft toch, dat het leven van uw man- in gevaar is? Katherine rilde even. Ze zei opnieuw: Jaen voegde er aan toe: Ik weet niet goed, waar moet beginnen. Juffrouw Silver's naalden tikten en het blauwe wollen babyjasje bewoog op en neer. Ze zei met iets van vriendelijke aan moediging in haar stem: Als u eerst maar een beg'in gemaakt hebt, dan komt de rest van zelf wel. De eerste stap is altijd de moeilijkste. Jazei Katherine weer. Ze zat rechtop in haar stool en hield haar handen in haar schoot ineen geklemd. Ik geloof( dat ik het beste kan beginnen met de de December, de dag voordat meneer Tattle combe dat ongeval overkwam. Ik heb u, meen ik, verteld, dat William speelgo» ontwerpt? Zijn creaties zijn prachtig- Toj nu toe wordt dat speelgoed vervaardig® in een werkplaats achter de winkel door William, tezamen met een oude man, ee knechtje, en sinds ik- daar werk, ook m® mij. Wel, dat speelgoed moet natuurlijk veel grotere bekendheid krijgen. Ik denk niet, dat u ooit gehoord hebt van de fir® Eversley. Ze zijn fabrikanten van alleri soort dingen en één ervan is speelgoeo- William kreeg meneer Tattlecombe's toe stemming om zich met deze firma in ver binding te stellen om te zien, of .ziJ D langstelling hadden om zijn houten bees ten onder zijn patent te vervaardigen» op de 6de'December had hij een afspra gemaakt om daar op kantoor te kome (Wordt vervolgd)'

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6