VELO EJectrische Wasmachines en Wringers Verlammende slag voor IJmuidense trawlvisserij kwam onverwacht VULPENHOUDERS bij VAN DORP De meningen zijn verdeeld aan de Zuidzijde DOZEN POSTPAPIER bil VAN DORP Visserij-varia Kennemer c, Lantaarn Zaterdag 3 December 1949 De Bom is gebarsten Alle trawlers blijven binnen, slechts de geladen boten varen nog uit Ingrijpend besluit van de IJmuidense Reders Vereniging „W« moeten kort cn somber zijn. Zonder enig verwijt te maken aan een of andere groep, of instantie moet gezegd worden dat het trawlerbedrijf in de gegeven omstan digheden niet kan worden voortgezet". Donderdagavond om zes uur heeft de crisis welke er sinds enige tijd in het visserijbedrijf bestaat, haar hoogtepunt bereikt en Vrijdagmorgen heeft de voorzitter van de redersvereniging, de heer J. C. Pronk, tijdens een bijeenkomst waarop onder meer vertegenwoordigers van de arbeidersorganisaties, de Unie Verkeer, de Vishandel cn het trawlerbedrijf aanwezig waren, het verplet terende nieuws meegedeeld dat de IJmuidense reders noodgedwongen het besluit genomen hebben de uitoefening van de trawlvisserij te beëindigen. In een summier communiqué, waarvan wij de strekking Vrijdag nog konden mel den en dat door de Redersvereniging werd uitgegeven, zijn geen nadere toelichtingen over deze stap te lezen: „De Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen te IJmuiden besloot in haar algemene ledenvergadering, dat, behalve de reeds voor de eerstvolgende reis met kolen en ijs uitgeruste schepen, geen der trawlers harer leden meer zal uit varen. De rederijen, die alle de noodzake lijkheid van deze maatregel diep betreu ren, zijn noodgedwongen tot dit voor IJmuiden diep ingrijpende besluit gekomen, daar het bedrijf onder de bestaande om standigheden niet meer uit te oefenen is". En bijna dramatisch accentueerde de heer Pronk deze mededeling met de woorden: „Wij moeten dit doen, omdat we niet anders meer kunnen." Het is niet mogelijk om de toestand, die door dit besluit is ontstaan te overzien. De IJmuidense reders zijn, zo zei de heer Pronk, op een terrein gekomen dat nog niet verkend is kunnen worden en hij legde er nogmaals de nadruk op dat een reeks diepgaande besprekingen aan deze stap is voorafgegaan. De vertegenwoordigers van de vishandel toonden zich zeer onder de indruk. Het contingent van 100.000 dollar dat Duitsland op de handelsbalans heeft staan voor verse vis, wordt nog steeds niet aangesproken en ook Frankrijk en België werden te vergeefs voor exportmogelijkheden aangeklarqpt. Het is niet gelukt om tegen welke prijs dan ook in het buitenland vis af te zetten en de heer H. Osendarp die deze uiteenzetting gaf, voegde daar aan toe: „De handel heeft nog altijd een stok achter de deur, maar als deze periode-zonder-afzetmogelijkheden lang duurt is het niet uitgesloten dat de regering de partij IJslandse filets, die in dertijd zijn aangekocht, tegen lage prijzen van de hand zal doen. De vishandel kon zich er desgevraagd mee verenigen dat de redersvereniging zich bepaalde tot het verstrekken van het korte communiqué. Zo niet de Unie Verkeer. De Unie Verkeer kon nog geen principiële uiteenzetting over haar standpunt geven, maar had het prettiger gevonden wanneer zij van te voren over de genomen stap zou zijn ingelicht, temeer daar dan haar stand punt reeds bepaald had kunnen worden. „Wij nemen geen genoegen", aldus de heer H. de Boer. „met deze korte mededeling alleen. Wij zullen ons in eigen kring over ons standpunt beraden en die maatregelen nemen waardoor de belangen van onze werknemers worden beschermd." Zonder voorkennis van de regering De situatie die op het ogenblik in de trawlvisserij is ontstaan, heeft zich nog niet eerder in de Nederlandse geschiedenis voor gedaan. Wel was ieder jaar tijdens de maanden November en December een zekere terugslag in de visserij waar te nemen en ontstond zelfs in 1922 een ern stige crisis, maar ingrijpende besluiten wer den nooit genomen. De beslissing om de trawlvisserij te be ëindigen is, zo deelde de heer Pronk nog mee, zonder voorkennis van de regering genomen. „Wij hebben het als een plicht gezien om de werknemers en de vishandel in de eer ste plaats van ons besluit in kennis te stel len. Onze nood moet de regering echter be kend zijn." Op een vraag of de regering aan deze nood een einde kou kunnen maken, zei de heer Pronk: „Dat kan ik niet beoor delen". De IJmuidense reders zien geen uitzich ten om het bedrijf op gang te houden en uit de vishandel kwam een stem dat aan de regering de keuze blijft of deze toestand moet blijven duren of dat een lonende ex ploitatie weer mogelijk gemaakt moet worden. Ook de nevenbedrijven gedupeerd Inmiddels worden 6 a 700 vissers, 200 havenarbeiders en ruim 200 visknechts door dit besluit gedupeerd. Bovendien zullen de nevenbedrijven en de ijsfabrieken er een gevoelige klap door krijgen. De reders ver- zekerden echter zich stipt aan de arbeids overeenkomst met de opvarenden te hou den. Voor deze categorie getroffenen be staat een wachtgeldregeling welke varieert van 2 tot 13 weken, al naar gelang de diensttijd. Wanneer de opvangregeling er niet ge weest zou zijn, meende de heer Pronk, „zou den we hier reeds twee maanden eerder gezeten hebben". Ruim een jaar geleden vestigde men in rederskringen de hoop op de trawlharingvisserij en gedurende deze periode verdedigde men zich zo goed mo gelijk tegen de lage prijzen. Tegen de ab normaal lage besommingen van de afge lopen weken was men echter niet bestand. Het besluit van de redersvereniging om de trawlvisserij te beëindigen heeft de Zuidzijde in „rouw" gedompeld. Triest en verlaten ligt de vissershaven onder een loodgrijze hemel. Bil Neerslachtigheid rond de vissershaven ,Den Haag moet voor de oplossing zórgen" Met korte, afgemeten passen beent de schipper over het dek van zijn boot; de handen'diep in de zakken van zijn duffel. Van voor naar achter, van ach ter naar voor. En weer terug. Een nijdige trap tegen het stuk verroeste staaldraad dat hem in de weg ligt en dan loopt hij weer nadenkend verder. De mannen die op de voorplecht bezig zijn, kijken even van hun werk op en slaan dan met verbeten gezichten weer aan de arbeid. Maar van harte gaat het niet. De vrolijkheid die er meestal aan boord heerst, heeft plaats gemaakt voor een diepe neerslachtigheid: ze kunnen voorlopig niet meer naar zee en het heimwee er naar zit hen nu al dwars. Zeker, de mannen wisten heel goed dat het mis ging met de trawlers. En onder elkaar hebben ze diepzinnige gesprekken gevoerd over de hoge kolenprijs en de lage besomming en hun risico bij dit alles. Maal ais, ze na dertien dagen en nachten zwoegen en zweten de haven binnenliepen, gingen ze naar huis en de zorgen van de reders deelden ze dan ook slechts in geringe mate. Ze zijn er mee verzoend geraakt dat No vember, December en Januari kwade maanden zijn. Dat is immers altijd zo ge weest. Dat het dit jaar wel bijzonder ma gertjes was met de visserij, 'dat hebben ze dubbel en dwars begrepen; dat de hele zaak echter stop gezet zou worden, nee, dat hadden ze toch eigenlijk niet verwacht. Het besluit van de reders is hen koud op het dak gevallen en ze moeten het nog even verwerken. Voorlopig wordt de tijd gekort met het opknappen van allerlei karweitjes; maar dat hou je ook geen maanden lang vol. Als de crisis lang duurt zal het materiaal in een pakhuis opgeborgen moeten worden, maar daar wordt het ook al niet beter van en zo zitten de vissers tegen tal van moei lijkheden op te kijken. „Den Haag moet de oplossing geven" „Er zit een vuiltje aan de lucht", zeggen er een paar en dan staren ze weer somber voor zich uit. „De kolenprijzen moeten om- Santpoort-dorp „Dokter Wassell" voor Santpoorts Bloei De leden van de vereniging „Santpoorts Bloei" kunnen dit weekeinde genieten van een voortreffelijke Amerikaanse film, die weliswaar op een oorlogsthema gebouwd is wat al lang niet meer een aanbeveling zonder meer is maar waarin Carry Coo per een dermate krachtige rol vervult, dat de menselijkheid van dit epos prevaleer! boven het kanongebulder wanneer Japper en geallieerden elkaar om der wille der historie in de haren vliegen. De bijna bovenmenselijke inspanningen van een voormalige dorpsdokter uit Ar kansas tijdens zijn functie als fróntmedicus aan het Amerikaanse front in Indonesië zijn meeslepend verfilmd en de nadruk die deze film legt op de onvergankelijke schoonheid van de opbouwende taak van de geneeskundige maakt haar een ruime be langstelling overwaard. F. Jong en oud verdiepen zich in zwaar wichtige discussies. De meningen zijn ver deeld, maar de meesten zien de toekomst somber in, zoals deze varensgasten. laag en de ijsprijzen ook; anders komen we er niet. Zo ging het niet langer." Er zijn er ook die de toestand minder somber inzien en met een sarcastisch lachje, luchtig opmerken dat er nog een vacantie- periode ligt tussen vandaag en half Januari en dat de wachtgeldregeling best in elkaar zit. We zijn heus wel gedekt, zeggen ze en de toestand is niet zo ernstig als velen wel denken Maar ondertussen hangt er toch een ge ladenheid aan de Zuidzijde, die bijna ang stig aandoet. De trieste verlatenheid van de vissershaven en de vele sombere gezichten spreken boekdelen. Traag wieken de meeu wen rond de hallen. Krijsend komen zij af en toe uit de loodgrijze hemel vallen en met een stuk schol of schar in de bek zwenken ze dan weer rustig verder. Maar de mannen kijken grimmig en hebben geen oog meer voor het spel van hun witte vrienden. De „Iaatsten" zijn de pieren uit De „Herman" en de „Hoop", de „Tzonne" en de „Haarlem" zijn voor hun „laatste" reis vertrokken. Half December ongeveer zuilen zij zich scharen in de rijen van hun opgelegde collega's en de trawlers die op het ogenblik nog ter visserij zijn, zullen na aankomst in IJmuiden eveneens de vuren doven en de hoes over de schoorsteen krijgen. IJmuiden wacht en hoopt op een oplos sing. Met korte, afgemeten passen beent de schipper over het dek van zijn trawler; de handen diep in de zakken van zijn dikke jekker. Van voor naar achter, van achter naar voor Oecumenische Zondag Door welhaast allé kerken, die zijn aan gesloten bij de Oecumenische Raad van kerken in Nederland is volgens „De Oud- Katholiek" gunstig beschikt op het ver zoek van deze raad om elk jaar op een vaste Zondag het oecumenisch werk te gedenken. Hiervoor is aangewezen de Tweede Zondag van de Advent. Deze Zon dag wordt behalve Pinksteren geschikt geacht voor het genoemde doel. Ook de Oud-Katholieke Kerk behoort tot de kerken, die het verzoek van de Oecumenische Raad gehoor hebben ge geven. In verband hiermede zullen op voorschrift van de Bisschoppen op Zondag 4 December in de hoogdienst aan de ge beden van de Tweede Zondag van de Advent worden toegevoegd de gebeden ,voor de eenheid onder de christenen". Veisen Imkers bijeen De vereniging tot bevordering der bijen teelt in Nederland, afdeling Velsen orga niseerde Vrijdagavond in de Nijverheid- school een lezing, waar dr. J. de Wilde, bioloog, sprak over veredeling van bijen rassen. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer G. H. L. Scherpenzeel de vertegenwoordigers van de afdelingen Beverwijk en Bloemendaal en eveneens de heer Kroes, oud-voorzitter van de afd. Amsterdam welkom. De heer de Wilde gaf vervolgens zijn ervaringen en indrukken weer over zijn studiereis in Amerika en lichtte een en ander toe aan de hand van lichtbeelden. Het veredelen van bijenrassen door mid del van kunstmatige bevruchting staat, volgens spreker, in Amerika op een zeer hoog peil, hoewel dit uit de aard der zaak nog een laboratorium kwestie is en dus nog niet in de praktijk wordt toegepast. De heer de Wilde besprak vervolgens enige technische détails en merkte op dat ver schillende universiteiten hun medewerking aan deze onderzoekingen verlenen. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd druk gebruik gemaakt en zo kon de vereniging op een leerzame avond terug zien. Velsen-Noord Kinheim en I.E.V. gewijzigd in het veld De volledige voetbalzondag voor de drie Noord-Velserclubs zal voor Kinheim en IEV weer enige moeilijkheden opleveren wat de samenstelling van de elftallen be treft. De Kinheimers, die te Amsterdam bij SDW op bezoek gaan, zullen het moeten stellen zonder Van der Linden en De Boer, respectievelijk rechtsbuiten en rechtshalf, die in de wedstrijd op 20 November tegen Vitesse in Castricum door de scheidsrech ter het veld zijn uitgestuurd. De oplossing schijnt te zijn gevonden door linkshalf De Vries naar rechts over te hevelen en Luntz de opengevallen plaats te doen bezetten. Vermoedelijk bezet Van der Wal de plaats van rechtsbuiten. Kinheim zal dan uitkomen met: P. Keirs- gieter; A. Paap en W. Groeneveld; S. de Vries, H. Prinssen en C. Luntz; E. v. d. Wal, N. de Ruiter, A. Prinssen, J. H. v. d. Wateren en J. Starreveld. De „Breesapers" trekken eveneens naar Amsterdam' voor een ontmoeting met Ri valen. WB is ongewijzigd met: C. v. Vee- len; R. Meyer en-D. -Schriemer; G. v. d. Veldt, M. Arisz en M. de Boer; N. Michel, H. Verswijveren, A. Both, P. Helder en P. Hooydonk. De IEV'ers, die plotseling uit hun slof schoten tegen Vliegende Vogels, hebben opnieuw moeilijkheden, daar zij doelman Van Tunen wegens ziekte moeten missen en dus een plaatsvervanger moeten aan wijzen. Voorts is midvoor Niesten niet van de partij, in deze vacature wordt voorzien door de uit Indonesië teruggekeerde Lee ring. IEV ontvangt RKAVIC uit Amsterdam met J. v. d. Vlies en W. Michel; J. Wit tebrood, S. Slotemaker en P. v. d. Berghe; C. Verkooyen, Th. Koek, A. Leering, G. de Vries en J. Schavemaker. Nog meer cellulose Met het Zweedse s.s. Skaraborg" is Vrij dagmorgen voor de papierfabriek een lading van 300 ton cellulose, bestemd voor zusterfabrieken, aangevoerd. De cellulose was ingeladen te Stockholm. Uit het „Watervlief'-kamp De korfbalvereniging „Watervliet", die vorige week door het niet opkomen van de tegenstanders, de groen-gele KNKB- reserves, Amstelodanum 2, plotseling twee reglementaire winstpunten cadeau kreeg, kon ook van het vierde twaalftal een 5-1 overwinning noteren. Nu gaat Watervliet 2 op bezoek bij Landlust 2 in Amsterdam om te trachten ook hier de volle winst te behalen cn dit moet mogelijk zijn, nu de groen-gelen er steeds beter in komen. Het twaalftal vertrekt met de dames D. Dubbelman, G. Kluft, S. Sanders, D. Schel ling, H. Voerman, T. Waagmeester en de heren W. Berghuis, T. Heistra, E. v. Lange, M. Veerbeek, F. Vos en A. de Vries. Watervliet's eerste twaalftal zal ook deze Zondag rust hebben en komt eerst 11 December weer in het veld. Verder worden Zondag nog gespeeld Watervliet 4-Animo Ready 3 (Haarlem) en te Santpoort Sport Vereent 4-Watervliet 5. De adspiranten zijn vrij, In de door de Haarlemse Korfbalbond voor Zondag uitgeschreven ontmoeting van twee proefelftallen zijn ook twee Water- vliet-leden uitgenodigd. Mien Demmers en Henk van Someren zullen de groen-gele kleuren hooghouden. Nieuwe pluimvee-lauweren Ne reeds eerder met hun pluimvee bij de nationale tentoonstelling in Utrecht mooie prijzen te hebben behaald, zijn op de nationale pluimveetentoonstelling te Rotterdam twee leden van de Kennemer Pluimveevereniging met hun hoenders en krielhoenders bekroond. Met vijf inzendingen behaalde mevrouw Van Heyst-Groot twee eerste en twee tweede prijzen en slaagde de heer C. A. Holleman er in niet minder dan vier eer ste en twee tweede prijzen met zeven inzendingen te behalen. De echte HEIDERSE TAAI van PRONK bij C. v. d. MEER KENNEMERLAAN 151 - TELEFOON 5 (Adv.) Dit zijn droeve dagen voor de Neder landse visserij. De slag is onverwacht -I hard aangekomen en de stilte die volgende week over de hallen zal dalen, zal iets van een diepe rouw hebben, al zorgen de loc. gers voor het gedruis van het leven, dat doorgaat. Ondanks de moeilijkheden waar mee ook de drijfnetvisserij haar dagen te't Ook daar: geen export, zakkende prijzen bedrukte gezichten. Ook daar de situatie der IJmuidense zuidzij van verleden week Toen zei een toevallige wandelaar langs dé kant: „De reders lijken wel gek, dat ze doorvaren met verlies" en een rederszoon antwoordde „zo gek zijn ze ook, want het zit in hef bloed, zelfs met verlies Nu zullen de schepen binnenvallen om niet meer uit te varen en de mannen zul. len bij elkaar staan om de zaken te be spreken. De zaken, die voorlopig geen keer zullen nemen. De regering is niet vooraf ingelicht over deze catastrophe, die ongetwijfeld menie hart zal hebben verbijsterd. Misschien is het wel het beste zo de bom is plotse- ling en luid gebarsten en laat Den Haag eens tonen wat Den Haag vermag te doen Niet met IJslandse filets, want dan raken we in IJmuiden van de wal in de sloot, Niet met beloften. Maar met een daad. „Sabotage" is er gezegd over de post verse vis, die de Duitsers niet willen af nemen, nu wij haar zo hoognodi» kwijt willen. Dat is een ernstig woord en het is eenzijdig, want ook de Duitse rederij en de Duitse handelaren zoeken hun smal eigenbelang. Toch is het de enige oplossing, de deur open te breken voor de verse"' niet naar Frankrijk waar het water aan de lippen staat, desnoods naar België, waar alles overhoop ligt maar wel en vooral naar Duitsland nu en direct. Opvangregeling en eendrachtig verzet hebben de Zuidzij niet kunnen redden. De export kan het wel. Laat ons vurig hopen dat het volgend jaar de eerste trawlers weer gaan klaarmaken. Want IJmuiden kan niet zonder deze schepen in het verleden niet en nu helemaal niet meer. IJMUIDEN EDISONSTRAAT 5 TELEFOON 5198 Bloembollenkwekers in vergadering bijeen Vrijdagavond kwam de groep Bloembol lenkwekers van de L.T.B. in de K.S.A. in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer T. Aardenburg, deelde mede dat de agenda één punt bevatte, namelijk de behandeling van de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering welke in Haarlem wordt ge houden. De leden verdiepten zich enkele uren in deze problemen. De afdeling zal in Haarlem vertegen woordigd zijn door de heren T. Aardenburg en C. Jansen. Maandagmarkt De gespecificeerde vangstopgave van de Claes Compaen (IJm. 41) welke voor de Maandagmarkt lost is 250 schelvis, 35 radio, 80 koolvis, 60 gul leng en kabeljauw, 375 makreel (groot), 60 rog, vleet, poon en haai, 60 wijting, 35 haring in totaal 955 kisten en 90 stuks stijve hele kabeljauw. De Sumatra (IJm. 62) heeft 150 schel vis, 540 makreel, 60 koolvis, 50 gullen, leng en kabeljauw, 40 wijting, 100 varia, totaal 940 kisten en 50 stuks stijve kabel jauw. Ook schipper Klinkenberg lost Na een gehele week in Het Kanaal te hebben gevist heeft aan de Zaterdagmarkt de logger Gorredijk (IJm. 75), de vangst van 800 kisten verse haring gelost. Het aantal kotters dat haring gaat „trekken" op de Belgische kust breidt zich elke week uit. De kotters lossen elke dag de vangst in de Zeeuwse havens Breskens en Vlissin- gen. t Santpoortse puzzle De vreemdeling die zich in het gewoel der straten bewes ten de Santpoortse hoofdstraat waagt, wordt ter hoogte van de Enschedélaan steevast over vallen door de gevoelens, die Ariadne besprongen, toen zij de doolhof moest doorworste len. Met het verschil, dat deze vermoedelijk lieftallige my thologische jongedame ten minste nog een draad had. De oorzaak van het veelvuldig gezoek der onbekenden in deze contreien moet gezocht wor den in het feit, dat de straten- bordjes daar slechts te vinden zijn voor hen, die een be trouwbare verrekijker mee torsen. Het kruispunt Terras- weg-Enschedélaan-Schipbroe- kerweg bijvoorbeeld kon slechts de inboorling zonder loopfouten overschrijden, want daar zijn de verlossende bord jes door een meesterlijke zoek- prentjes-ontwerper neergezet. Hoe lang zal de mensheid nog op het kompas door dit laby rinth moeten dwalen? Voor een beter uitzicht Dat er inmiddels ook verbeterd wordt aan het groeiend stra- tenbezit van Velsen, is aan de IJmuidense Zeeweg bewezen. Sterke mannen hebben op de hoek van de Willemsbeekweg en de Zeeweg het ijzeren hek van het Patronaatsgebouw achteruit laten wandelen, zo dat het uitzicht ter plaatse thans van alle gevaren ont- bloot is, mits de maximum snelheid niet wordt overschre den. Sint en Pier Niet alle IJmuidense geruch ten berusten op onwaarheid; Lampenier heeft het zelf mo gen beleven deze week. Toen het verhaal om de vishallen fladderde, dat er een oude man met een staf, een baard, een mijter en een zwarte vol geling op de Zuiderpier was aangetroffen, heeft Lampe niers knecht deze mededeling allereerst voor dwaas Klaas- gedaas aangehoord, maar zijn nieuwsgierigheid dreef hem niettemin naar de stenen zetel der onverpoosde hengelaars. En ziet daar werd juist een eenzame IJmuidenaar op zijn geloof aan Sint Nicolaas getast door de Heilige van Myra zelf, terwijl zijn donkere dienaar reeds roekeloos met de roe speelde om een negatief ant woord af te straffen. De man antwoordde aarzelend: „Ik ge loof er zo nu en dan aan", wat hem ongetwijfeld een jaar cel lulair in de zak heeft bespaard. Vervolgens heeft de grijs aard een hengel in stelling ge zet en het aas aan de golven toevertrouwd. Pieter ver wachtte Portugese sardines te zullen zien bovenkomen, maar zijn heer en meester bleek de situatie te kennen en zei arge loos, dat de Noordzee was doodgevist, zodat hij met een ondermaats garnaal reeds zeer content zou zijn. Toen het verwachte dier na verwoede en langurige strijd eenmaal op de pierklinkers was gehesen, kon de goede man het niet over zijn vriendelijke hart verkrij gen, de zeebewoner mee te nemen en hij heeft het dus zorgzaam tussen de betonblok- leen laten zakken, ook al om dat hij iets van minimum lijders en opvangregelingen had opgevangen. Bij die ge legenheid is de krul van zijn staf gesneefd en hoorde Lampe niers knecht een twaalfletter - grepige Spaanse uitdrukking, die hem nogal profaan voor kwam. Eerst laat in de avond is het gezelschap ten hoofd- kwartiere teruggekeerd. Piet was bléék van al het over komend water. Gevaarlijke bewaakte overweg. Een onbewaakte overweg is een onding. Daar zijn wij Ne derlanders, voorzien van vele zulke mensenvallen het zo langzamerhand wel over eens. Maar ook aan bewaakte over wegen mankeert nog wel eens wat, al haalt het niet bij de feilen der Andreas-gekruiste- botspunten. Onder Santpoort station bijvoordbeeld ligt in de Wüstelaan een op het oog zeer fatsoenlijke passage, be diend door hoogst achtens waardige lieden waarneer het IJzeren paard naderdreun. Maar zodra de hekken open zwaaien raken de voetgangers daar in de verdrukking om dat de boze bovenmeester van het geheel op deze onaanzien lijke schepselen kennelijk niet gerekend heeft. Want de voet paden, die bij het naderen van de overweg alreeds aan bloed armoede gaan lijden, verdwij nen dan maar helemaal. En de voetganger rept het vege lijf over de rails want als er een automobiel langs moet loopt hij de kans in de hevig ste verdrukking te geraken. De hoofdbrekelijke proble men die hier elke dag voor het opscheppen liggen, hebben sinds vele jaren de aandacht van Santpoort's Boei en op de laatste jaarvergadering is er weer het een en ander over geredekaveld. Niet over de onbewaakte overweg in de Kruidbergerweg zoals de krant de volgende dag vertelde. Die is onbewaakt en nog gevaar lijker. Dat komt ook aan de orde. LAMPENIER SCHEEPVAART GROTE VAART Aldabi, Buenos AiresR'dam 1 Dec. van Santos naar Rio de Janeiro. Alphard, R'damBuenos Aires 1 Dec, 150 mijl Z. O. St. Vincent. Amstelveen, Calcutta-R'dam 30 Nov. te Suez, Baud, 1 Dec, van Batavia naar Cheribon. Bloemfontein, 1 Dec. van Bremen n. A'dam, Boisscvain, ParamariboA'dam 6 Dec. te Mauritius verwacht. Boschfontein, 1 eDc. van East London naar Port Elisabeth. Celebes, A'damJava 1 Dec. pass. Gibraltar, Colytto, 1 Dec. van Huil naar Genua, Danae, R'dam—Ryeka 1 Dec. v, Le Havre. Esso Den Haag' (t), R'damAruba pass. 1 Dec. Dungeness. Gaasterkerk, 1 Dec. te Hamburg. Groote Beer. A'damBatavia 1 Dec. op 860 mijl W.N.W. van Maladiven. Ittersum, GalvestonA'dam 1 Dec. pass. Azoren. Johan van Oldenbarnevelt, Batavia—A'dam 1 Dec. pass. Algiers. Jobshaven, 1 Dec. van Bordeaux naar Phi- lippeville. Jaarstroom, A'damLagos 1 Dec. dwars Lissabon. Karsik, 1 Dec. van Batavia n. Soerabaja. Loenerkerk. R'damCalcutta 1 Dec. te Bombay. Langleescot (charter) 1 Dec. van R'dam naar Japan via Marseille. Linge, 2 Dec. 9 uur) van Helsinki te IJmuiden verwacht. Lcersum, A'damNew Orleans pass. 1 Dec. Key West. Mapïa, JavaHamburg, 1 Dec. pass. Kaap St. Vincent. Marken, A'dam—Saffi pass. 1 Dcc. 1 uur Finisterre. Muiderkerk, 1 Dec. nog te Accra. Merwede. Lorenzo MarquezAntwerpen passs. 1 Dec. (14 uur) Finisterre. Mijdrecht (t), LondenAbadan 2 Dec. te Port Said. Nieuw Holland, 1 Dec. van Singapore naar Brisbane. Nigerstroom, AntwerpenW.-Afrika 1 Dec. van Bordeauxi Noordam, New YorkR'dam wordt 4 Dec. 14 uur) te Le Havre verw. Ovula (t), 2 Dec. te Balikpapan daarna Poro, Phrontis, 1 Dec. rede Donggala. Plancius, 1 Dec. van Batavia n. Semaran0. Prins Johan Willem Friso, 1 Dec. van Ham burg naar Antwerpen. Prins Philip Willem, R'damSt. John 1 De te Bremen. Prins Willem 4, 1 Dec. te Valencia. Prins Willem 5, ValenciaR'dam 1 De pass. Finisterre. Rotti, 1 Dec. te Makassar van BalikpaPar,,( Samarinda, SingaporePerz. Golf 2 Dec, Bombay. Sarangan, ColomboAden pass. 2 Dec. mm. Kaap Guardafui. Stad Arnhem, pass. 2 Dec. Brunsbutte Dec. van Danzig te R'dam verw. Stad Haarlem, 3 Dec. van Gibraltar te «row den verwacht. Sloterdijk. 1 Dec. van Makassar n. Batavia- Stanvactalangakar (t), 1 Dec. van ron Swettenham naar Penag. Salawati, New York—Java 1 Dec. te ao- Schiedijk. 1 Dec. rede Kantang (Siam). Stad Haarlem. Lagoulette—IJmuiden pa-- Dec. Ouessant. Talisse. 2 Dec. te Batavia v. Singapor Ternate, R'dam—Batavia 30 Nov. v. Genua- Tero, Nicochea—R'dam, pass. 2 Dec. Madeira. n^. Vulcanus, OranA'dam pass. 1 Dec. geness. n i5 Waterman, R'damBatavia pass. 1 uur Ouessant. «3 Zuiderkruis, BataviaR'dam 1 Dec. P mijl O.Z.O. Kaap Guardafui. KLEINE VAAK' Birmingham, 2 Dec. van A'dam n. Goo^ Carpo, R'damWarnemunde pass. 1 Brunsbuttel. Constant, 1 Dec. van Bones te Grangem-• Confid, 1 Dec. van Naestvid te Frederm Daviena Goedkoop. 1 Dec. van Getie Dordrecht. ntaiofc Domburgh, 30 Nov. van Casablanca n. Echo. 1 Dec. van Dublin n. A'dam- Ellewoutsdijk, 30 Nov. van Belfast te yP Express, 1 Dec. van A'dam naar - an Gaasterland, 1 Dec. van Blythi te Hur Hagno, 1 Dec. van Dublin n. R dam. - Hasewint, 1 Dec. van Gothenburg a- w Dee.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6