IJmuider Courant Groot Man Haarlems Dagblad Negen man van de „Sandbergen' door „Neeltje Jacoba" gered Politieke UNO-commissie juicht Indonesische oplossing toe 64e Jaargang No. 19416 Bureaux: Kermemcrlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5339, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93^ Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom De BRWSE OUD-PREMIER Winston Churchill is op 30 November vijfen zeventig jaar oud geworden en men heeft hem in het Lagerhuis hulde betoond. Har telijke woorden zijn door de premier Attlee, met wiens Labour-regering hij op zo felle wijze de degens pleegt te kruisen, tot hem gericht. Hij heeft geantwoord en zijn vol doening geuit over een wederzijdse waar dering, die tenslotte de geschillen te boven gaat. Een Nederlander die zich de vriend schap herinnert tussen staatslieden uit ons verleden, die niettemin felle politieke tegen standers v/aren, zal dit niet verwonderen. Hij behoeft alleen maar aan Thorbecke en Groen van Prinsterer te denken om te weten dat dit vriendschaps-betoon van Churchill en Attlee geen comedie of hui chelarij was. Winston Churchill heeft zich in de staat kunde een groot man getoond door zijn ge weldige energie, zijn veelzijdige begaafd heid en zijn verbeeldingskracht. Misschien zou men die laatste het eerst moeten noe men. Zij heeft vooral in zijn jongere dagen de toen in Engeland toonaangevende krin gen vaak verontrust, vooral omdat een zekere „Amerikaanse stijl" hem bleef ken merken. Dertig jaar geleden gold hij als een der begaafdsten misschien als de begaafdste man in de politiek, maar tevens als de man die men nooit Prime Minister moest maken. Want hij was te wild. Mislukking van een paar van zijn plannen tijdens de eerste wereldoox-log, toen hij minister van Marine was, leidde er toe dat hij jarenlang niet alleen buiten de regering maar zelfs buiten het parlement stond. In een paar verkiezingscampagnes was hij ondanks zijn grote welsprekendheid en de niet geringe reclame, die hij er altijd aan heeft weten te verbinden, verslagen. In die jaren schreef hij veel; hij deed het om den brode want een rijk man is hij nooit geweest. En ook als journalist had hij altijd over buitengewone gaven beschikt. Zijn te rugkeer in de politieke arena kon niet uit blijven en tenslotte leidde het uitbreken van de tweede wereldoorlog toch tot dat pre mierschap, dat zovelen hem niet hadden toegedacht en waarin hij als groot strijder een merkwaardige climax in zijn veelbe wogen loopbaan zou bereiken. Dat hij na de overwinning onmiddellijk bij de verkiezingen ten val werd gebracht en de Labour Party de regering veroverde op een ogenblik waarop de gehele Wes terse wereld hem toejuichte en vereerde wekte in het buitenland verbazing. In zijn eigen land uiteraard veel minder. Het herin nerde overigens aan een gebeurtenis in Frankrijk na de eerste wereldoorlog: toen de oude Georges Clemenceau, vereerd als „Père la Victoire", zich eind 1919 candidaat liet stellen voor het presidentschap der Republiek, werd hij door de meerderheid van de Assemblee Nationale verslagen. Hij trok zich terug en keerde niet weer in de politiek. Hij was toén trouwens al 78. Chur chill, bij het einde van de tweede wereld oorlog zeventig jaar oud en leider ener nationale regering, evenals Clemenceau dat geweest was, daalde van zijn positie boven de partijen af en wierp zich weer in de politieke arena. Dat deed hij al bij de ver kiezingen, die hij verloor. Hij is er sinds dien in gebleven als leider der Oppositie: een taaie die hem niet het best ligt. En men heeft het in zijn land teleurstellend gevon den dat hij in 1945 die hoge post boven de partijen, die rol van „Grand Old Man" heeft opgegeven. Maar men acht hem, evenals Clemenceau indertijd, een kenmerkende premier voor oorlogstijd. Een vechtjas, en niet een man voor gestage, weloverlegde opbouw in vredestijd. Misschien zag men ook in '45 reeds de man van een vroeger .tijdperk in hem, die hij na de oorlog ongetwijfeld ge worden is. Het moge moeilijk zijn dat toe te geven ten aanzien van een groot man, maar het is een kenmerk dat op hoge leef tijd niet vermeden kan worden. Vooral als zo grote veranderingen in de wereld en niet het minst in Europa gaande zijn, als nu het geval is. Churchill moge zelf als voorvechter van Europese eenheid zijn op getreden, hij blijft toch naar aard, traditie en persoonlijkheid bovenal de Brit. Een Brit met een merkwaardige Amerikaanse inslag, die hem in zijn optreden van zijn landgenoten doet verschillen, maar met dat al een Brit en geen „drager van het nieuwe Europa". Geen man als Snaak, wiens figuur als zodanig al erkend wordt. Zal, indien de Conservatieven in het voorjaar de overwinning bij de Lagerhuis verkiezingen mochten behalen. Churchill opnieuw premier worden? Misschien. Maar dan ongetwijfeld maar voor korte tijd. Het is waar dat Gladstone nog als 80-jarige Brits premier was. Maar in een gans andere tijd. R. P. Twee dorpen bedreigd door Efna-lava „Een slang verzwolg een konijn" De uitbarsting van de Etna houdt aan en er bestaat gevaar voor de dorpjes Bronte en Moletio. De lava vordert slechts 1 km. per uur over een front van 400 meter. De snelheid van de lavastroom nam af, nadat de stroom zich had gesplitst. De lava loopt thans in een klein dal, op 6 km. van Bronte, dat eerst dient gevuld te zijn voor de stroom verder kan. In Catania, op de helling van de Etna, valt reeds sedert twee dagen een fijne stofregen, 's Avonds rijden lange rijen auto's naai- de omliggende hoogten, waai de talrijke kijklustigen het schouwspel van de gloeiende stroom-, die zich voortbeweegt door de duisternis en de reusachtige vlam den, die opschieten uit de nieuwe kraters, gadeslaan. Een boerderij op zeven kilometer af stand van Bronte is Zondagochtend door de lavastroom verzwolgen. Een ooggetuige verklaarde: „Het was alsof een slang een konijn verzwolg. Eerst leek het, alsof de muren de lava tegenhielden, maar zij scheurden spoedig. Een wolk stof en rook steeg op en daarna was nog slechts de Jachtige lavastroom te zien". De lava, die uit vijf openingen naar bui ten stroomt, is nog-drie kilometer van een «rede kloof, die haar misschien zal tegen houden. Maar als deze hindernis spoedig genomen wordt, zijn de dorpen verloren. Als de stroomsnelheid blijft verminderen is er hoop dat de dorpen behouden zullen hhjven, zo wordt van de observatieposten bericht. Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van cn Öpratjtc mmcfarartic £mtnmf Cïima i6<r6) Maandag 5 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25 Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom COASTER IN NOODWEER GEZONKEN Amsterdamse matroos vermist Amerikaanse Kerstgeschenken voor Nederlandse kinderen 500 kilo kerstgeschenken zijn door de Amerikaanse vereniging „Save the Chil dren" naar Nederland gezonden ter ver deling over scholen en individuele kinderen, die door de Amerikaanse vereniging op voordracht van Nederlandse instellingen zijn uitgezocht. In het totaal heeft de ver eniging meer dan 1000 kilo speelgoed, kle ren, schoenen enzovoorts Vannacht heeft de kleine coaster „Sand- bergen" van de rederij „Baltica" uit Am sterdam een harde maar vergeefse strijd geleverd tegen de grondzeeën voor de Ne derlandse kust. die door windstoten van 120 kilometer per uur een verpletterende kracht bereikten. Bij het krieken van de morgen moest de IJmuïdense reddingboot „Neeltje Jacoba" negen van de tien leden der bemanning van het schip, uit een sloep en uit het water redden en het scheepje verder aan zijn lot overlaten. Het bootje zonk daarna snel. Bij het overboord-zetten van de bak boordsloep is deze gekanteld waardoor de 48-jarige Amsterdamse matroos H. Zijle maker te water raakte en sindsdien niet meer gezien is. De storm heeft met grote hevigheid over de Noordzee geranseld en menige kustvaar der beleefde bange uren. De 499 ton meten de „Sandbergen" evenwel, die met een la ding gietblokken naar de Hoogovens in IJmuiden onderweg was, heeft het niet meer kunnen klaren. Zondagavond al werd de situatie gevaarlijk doordat ter hoogte van Castricum terwijl het scheepje met de kop op de wind lag het overkomend water de pot van de roeras stuksloeg, zo dat het water de motorkamer binnen stroomde. Op twee mijl uit de kust en in een storm loop van. zware zeeën probeerde de be manning op de pompen het bedreigde schip drijvende te houden. „Maar er was geen houden meer aan", vertelde de kok J. Groenhaven ons later. Kapitein A. Roossien uit Delfzijl gaf be vel een sloep te viereii. Deze kantelde ech ter en Zijlemaker raakte overboord. De tweede sloep gleed te snel uit de davits en ook deze sloeg vol water, maar vijf man nen konden er toch mee afsteken. Alarm voor de „Neeltje" Inmiddels was de wal gealarmeerd en schipper J. v. d. Meulen had de mannen van zijn „Neeltje" opgterommeld. Ongeveer half vijf zette de kleine blauw-wltte boot koers naar de Noord en een klein uur later smaak te de bemanning het genoegen de vijf in zittenden van de sloep aan boord te kun nen hijsen. Na veel moeite lukte het ver volgens drie opvarenden van de „Sand bergen" te plukken en later vonden de red ders nog een drenkeling, die op een boei in de wilde zee dreef en totaal uitgeput op het slingerende dek van de „Neoltje Jacoba" kon worden getrokken. Negen geredden inclusief de beide Een der geredden verlaat, in een deken gehuld, de „Neeltje Jacoba Hamburgse ruïnes woeien omver Over Noord-Duitsland heeft Zondag een storm gewoed met een windsnelheid van 120 kilometer per uur. Te Hamburg stort ten 130 ruïnes van huizen in; zes personen werden onder de puinhopen bedolven. Vier werden gered, doch moesten met zware verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Twee vrouwen bevinden zich nog onder het puin. De scheepvaart op de Elbe, het Kieler Kanaal en langs de Duitse Noordzeekust ligt stil. Het Nederlandse stoomschip ..Gaasterkerk", dat Zaterdag avond uit Hamburg naar Rotterdam ver trok, is op de terugweg naar Hamburg om een nieuw anker te halen. Het schip ver loor zijn anker Zondagmorgen op de Noordzee. Amerikaans vakbondleider over Europese problemen BERLIJN, 3 December (Reuter)Wal ter Reuther, president van de Amerikaanse vakbond van arbeiders in de auto-indus trie, verklaarde Zaterdag op een perscon ferentie te Berlijn, dat een uniform econo misch stelsel in Europa „een zeker middel is om Europa's kwalen te genezen". Daar na zou vanzelf een of andere politieke unificatie volgen. Reuther, die eveneens vice-president is van de CIO, herhaalde zijn twee dagen ge leden in Londen afgelegde verklaring dat dezelfde lieden, die Hitier aan de macht hielpen en de gelden voor de nazi-partij fourneerden, in Duitsland weer aan de macht zijn. „Als dezelfde lieden weer de macht krij gen in het Ruhr-gebièd en andere secties van de Duitse economie, zullen wij op.- nieuw moeilijkheden beleven". Het werke lijke probleem van de Ruhr achtte Reuther niet haar uiteindelijke productiecapaciteit, maar de controle op haar productie. De Ruhr diende tot een „centrale Europese werkplaats" gemaakt te worden. Niets beter om te beko men van de schrik en de koude dan een mok hete koffie. De geredde leden van de bemanning der „Sandbergen" na hun redding in hotel Augusta te IJmuiden. Staande: kapitein A. Roossien. IJmuidenaren K. Plug (2e motordrijver) en K. Abo (stuurman) werdén in de sche mering aan de wal gezet en in hotel „Au gusta" hebben zij bij een hete kop koffie het verhaal van hun redding verteld. De zee kreeg het afgelopen weekeinde nog meer op haar geweten. De Deense vrachtvaarder „Bess" van 548 ton moest het Zaterdagmiddag bij het lichtschip Texel ontgelden en is door de sleepboot „Holland" van de rederij Doek- sen in de haven van Terschelling binnenge bracht met een lek ter hoogte van de ma chine. De „Dorus Rijkers', die ter assisten tie was uitgevaren, kon onverrichterzake naar Den Helder teruggaan. De „Indrapoera", die met gerepatrieerde militairen uit Indonesië onderweg is kreeg vertraging en kan eerst vanmiddag om 4 uur in Rotterdam worden verwacht. Ver der moet ook de Bx-itse kolenboot „Spero" van 1960 ton als verloren worden be schouwd. Het schip heeft ter hoogte van Jutland water gemaakt en de toestand werd dermate précair, dat de bemanning met een reddingssloep' van boord is gegaan. Vanmox-gen om tien uur koxx met een sterke kijker een masttop van de „Sand bergen" nog worden gezien. Tweede communistische partij in Noorwegen Het Noorse communistische blad Frihe- ten heeft bekend gemaakt, dat Peder Furu- both, die onlangs als „Titoïst" uit de Noor se communistische pax-tij is gezet, met een aantal andere prominente communisten een nieuw centx-aal comité heeft georganiseerd. In verschillende Noorse districten vor men de aanhangers van Furuboth de meer derheid der communisten. Te Bergen, dat steeds een der sterkste communistische centra in Noox-wegen is geweest, is de acti viteit der plaatselijke partijgroep wegens de onderlinge strijd verlamd. Het plaatse lijke communistische blad Arbeidet is in liquidatie. Adenauer tegenstander van nieuwe Wehrmacht De West-Duitse kanselier, dr. Adenauer, heeft verklaard dat hij voorstander zou zijn van een Duits contingent in de West- Eux-opese gewapende macht, doch niet van een op zichzelf staand Duits leger, wan neer het voor Duitsland noodzakelijk zou worden mede-verantwoordelijkheid voor de veiligheid van West-Europa te aanvaarden. Adenauer legde deze verklaring af in een interview met het West-Duitse nieuwsbu reau D.P.A. in zijn woning te Röhndorf bij Bonn. Hij zeide verder: „Het moet in het openbaar duidelijk gemaakt worden, dat ik in principe tegenstander ben van hermili- tarisatie van de West-Duitse republiek en daax-om ook van de oprichting van een nieuw Duits leger. Wij, Duitsex-s, hebben in de laatste twee wereldoorlogen te veel bloed vergoten en beschikken nu over te weinig mannen om iets dergelijks te kun nen uitvoeren. Zoals in het verleden ben ik ook nu nog van mening, dat de veilig heid van West-Duitsland een kwestie is die de geallieerde bezettingstroepen aan gaat". Adenauer zeide verder te zullen weige ren Duitse mannen te laten oproepen voor dienstneming in een niet-Duitse eenheid. Uit Polen gezette Fransen in Parijs aangekomen PARIJS, 4 December (Reuter). Zon dagochtend zijn zes van de uit Polen gezette Fx-ansen te Parijs aangekomen. Een van hen zei dat Guy Auffrey, die tegelijk met hen uit Polen was vertrokken en ergens tussen Helmstedt en Frankfort uit de trein verdween, verscheidene malen had gezegd niet naar Frankrijk te willen terug keren. De Franse nationale veiligheidsdienst heeft vernomen dat Auffrey Zondag in een streek aan de Zwitserse grens in Duitsland behouden is tex-uggevonden. Een cox-respondexxt van het nieuws bureau Reuter heeft in een Parijs restau rant vier vaxx de uit Polen gezette Fx-ansen ontmoet. Het zijn mevrouw Manguet, de heer Beaufils, de heer Radeau exx een viex-de, die zijn naam niet heeft willen bekend maken. „Stelt ons geen vragen", zeiden de ge repatrieerde Fransen. „Wij weten niets van de Frans-Poolse betrekkingen. Wij herinneren ons niet wat ons is overkomen. Wij hebben allen ons geheugen verloren' De heer Radeau verklaarde voorts: „Het valt ons moeilijk nadere uitleg de geven. Ik heb daarginds mijn vrouw, een geboren Poolse, moeten achterlaten, evenals mijn beide kinderen, van wie het jongste pas tien dagen oud is". De heer Beaufils heeft eveneens zijn vrouw en zijn driejarig kind moeten ver- Laten. Mevrouw Manguet is gehuw'd met een Pool en verkeert nog in het onzekere omtrent het lot van haar man. «3Rfö- Engelse critiek op de „koloniale" UNO-resoluties De „Manchester Guardian" verklaart in een hoofdartikel over de in de afgelopen week door de Algemene Vergadering der UNO aangenomen resoluties betreffende niet-zelfbesturende gebieden onder meer dat deze resoluties „slecht overwogen" waren. Na verklaard te hebben dat de Britse vertegenwoordiger Hector McNeil volkomen in zijn recht stond door onmiddellijk te verklaren dat Groot-Brittannië zich in geen enkel opzicht gebonden achtte om de goed gekeurde resoluties ten uitvoer te brengen, vervolgt het blad: „De Algemene Vergade ring kan zich op geen enkele bepaling in het Handvest der UNO beroepen om de aanvaarding der resoluties te rechtvaardi gen. Het is niet verrassend dat de Sovjet-Unie en haar vazalstaten de mening onderschre ven dat de Algemene Vergadering der UNO het voor het zeggen heeft bij het bestuur over koloniale gebieden en de beherende mogendheden slechts haar agenten zijn en het is ook te begrijpen dat de Arabische en Latijns-Amerikaanse landen deze opvatting steunden. Doch het is moeilijker te begrij pen wat de vertegenwoordiger der Ver enigde Staten heeft bewogen zijn stem aan acht van de tien resoluties te geven." De „Yorkshire Post" is van mening dat de Britse openbare mening ten volle achter de Bx-itse regering staat, die vastbesloten is de poging van de UNO, om het oppertoe zicht over de Britse koloniën aan haar te trekken, te verijdelen. „Groot-Brittannië heeft geen reden om beschaamd te zijn over zijn staat van dienst als koloniale mogendheid. In de x-eeds op de weg naar zelfbestuur gevorderde Britse koloniën zouden de inwoners zelf intexma- tionale bemoeienis als een schending van hun x-echten beschouwen", schrijft het blad. Het woord is aan Louis Rey: Er komt een ogenblik, waarop krachtige en oprechte karakters zich niet meer op hun gemak voelen in de oude omlijsting. Hun positie is een beproeving tussen een verleden dat hen niet meer bevredigt en een toekomst, die nog niet gevonden is. Ook in Noord-Amerika hebben hevige stormen op vele plaatsen grote schade aangericht. In Vancouver bezweek de brug over de Capilano-rivier. Nederlands afgevaardigde verdedigt republikeinen tegen communistische critiek LAKE SUCCESS, 3 December (Reuter). Dmitri Manoeilsky van de Oekraine heeft Zaterdag in een krachtige aanval op de overeenkomst van de Ronde Tafel-confe rentie in Den Haag, een onderzoek van de Veiligheidsraad geëist naar de Nederlandse activiteit. Een door hem in de speciale po litieke commissie der UNO ingediende re-j solutie eiste ook terugtrekking van de Nederlandse troepen uit Indonesië en ont binding van de UNO-commissie voor Indo nesië. Manoeilsky critiseerde zowel de Nederlandse regering als die der republiek. Deze laatste noemde hij de „kliek van Hatta". De Nederlandse gedelegeerde Van Heuven Goedhart antwoordde, dat Manoeilsky zich ergerde over de overeenkomst omdat hij nu niet langer kon spreken over Neder lands-Indonesische geschillen. „Onze deel genoten ter conferentie zijn nog niet aan deze tafel vertegenwoordigd," zo ging hij verdex*. „Wanneer derhalve de afgevaar digde van de Oekraine het nodig vindt om de Indonesiërs als de „kliek van Hatta" te bestempelen, ben ik het aan mijn eer ver plicht een woord van protest te laten horen. Niet alleen is er geen reden om te betwijfe len. dat deze Indonesische leiders de wer kelijke vertegenwoordigers van hun volk zijn, maar er zijn ook bewijzen van hun grote liefde voor hun volk. De Oekrainse afgevaardigde heeft hen beledigd omdat zij niet tot de communistische partij behoren," j aldus de Nederlandse afgevaai'digde. Wax-ren Austin (V. S.) zeide. dat zijn land de overeenkomst verwelkomde als een ge slaagde toepassing van de beginselen der UNO. Met 43 tegen vijf stemmen (Slavisch blok) en Vier onthoudingen (Joegoslavië, Uru guay, Haïti en Guatemala), besloot de com missie ten slotte de Algemene Vex-gadering te verzoeken de betrokken partijen geluk te wensen met de overeenkomst en de op- Kerstversiering in Tokio. Ofschoon slechts een klein percentage der 82 mxl- lioen Japanners het Kerstfeest viert, zijn in vele warenhuizen in Tokio van binnen en aan de buitenzijde de traditionele Europese Kerstversieringen aangebracht. Van de 310.000 Christenen in Japan belij den 180.000 het Katholieke geloof en de anderen de Protestantse godsdienst. Processen tegen Japanse oorlogsmisdadigers Engeland, de Verenigde Staten, China en Birma hebben de px-ocessen tegen Japanse oorlogsmisdadigers beëindigd, aldus deelt het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken mee. Van de overige vier landen, waar nog verdachten van oorlogsmisdaden gevangen zitten, trachten de Philippijnen en Frans Indo-China hun processen voor het eind van het jaar te beëindigen. Het totaal aantal reeds wegens oorlogs misdaden veroordeelden bedraagt 2.784. Berecht moeten nog worden: door Neder land 8, de Philippijnen 43, door Frans- Indo-China 53 en od verzoek door Austra lië 90 (Ver. State»). richting van de nieuwe staat toe te juichen. De goedgekeurde resolutie is opgesteld door de 16 landen, die dit jaar de confe rentie te New Delhi over Indonesië bij woonden. De commissie verijdelde een poging van Polen en Wit-Rusland om de stemming uit te stellen. De commissie ver klaarde, dat hetgeen in de Oekrainse reso lutie wordt geëist, „niet in de bevoegdheid van de commissie ligt". Voox-dat er gestemd werd. zeide de Sovjet- Russische afgevaardigde Tsai-apkin dat hij de beschuldigingen van Manieilsky onder schreef. Hij beweerde, dat Hatta, Soekarno en de Amei'ikaanse vertegenwoordiger van de UNCI hadden „samengezworen". Dit „complot" had ten doel de vrijheidsbewe ging te onderdrukken. Volgens Tsarapkin was de overeenkomst tussen Nederland en Indonesië „geladen met ernstige politieke en militaire gevolgen", die Indonesië tot een bedreiging van de vrede en veiligheid zouden kunnen maken. Het besluit van de commissie zal in het midden van deze week door de Algemene Vergadering worden besproken. Men ver wacht, dat de Veiligheidsraad Donderdag of Vrijdag zal beginnen met de bespreking van het rapport van de UNO-commissie over Indonesië. Bloemendaalse vuilnis-auto door storm van dijk gekanteld Achttien-jarige chauffeur was op slag dood Waarschijnlijk door een hevige windvlaag is Zaterdagmiddag een vrachtwagen van de Bloemendaalse gemeente-reiniging op de Hoge Dijk tussen Halfweg en Spaarndam van de weg geraakt en langs de dijkglooiing naar beneden gevallen. De chauffeur, de 18-jarige J. Bolleman, is uit de wagen ge sprongen of gevallen en kreeg de auto op zich. Hij moet op slag dood zijn geweest. De wagen keerde leeg terug van de vui- nisbelt om weer naar Bloemenaaal te gaan. Tijdens het ongeluk was niemand ter plaat se en pas enkele minuten later werd de op zijn kop liggende wagen ontdekt door de chauffeur van een andere vuilniswagen. Deze vond zijn ongelukkige collega bekneld onder de treeplank van de zware wagen. Het woei zeer hard op de dijk en ook de chauffeur van de tweede wagen had al enige moeite gehad om op de weg te blijven. Bolleman, die bekend stond als een kundig chauffeur, heeft aan de sporen te zien nog getracht zijn wagen weer op de weg te krijgen, maar dit is hem niet gelukt. De wagen is gekanteld, maar heeft opmerkelijk weinig schade geleden. Terroristen-actie in Soerabaja SOERABAJA, 5 December (Aneta). In de afgelopen 24 uur hebben zich te Soera baja enkele gevallen van terreur voorge daan. Zaterdag werd op de pasar Wono- kromo een stalletje door ongeveer 100 ge wapende lieden bestox-md en geplunderd, waarna de gehele pasar werd leeggeplun derd. Er ging voor een waarde van 5000 verloren. Het systeem van deze overvallen is dat enige pasarbezoekers zogenaamd ruzie maken. Dan wordt er „bersiap" ge roepen, waarop de menigte, die zich om de ruziemakers verzamelde, zich op de ver kopers werpt. In een ander geval werd een bewoner uit zijn huis gehaald, mishandeld en in het water geworpen, waarna hij met ernstige verwondingen in het ziekenhuis werd opgenomen. Zaterdagavond werd de boerderij Dank- meijer aan de stadsgrens te Wonotjobo door 20 bendeleden overvallen, waarbij een aan tal goederen werd geroofd. Gerapporteerd werden drie berovingen met geweld, ver schillende grote diefstallen en twee ont voeringen. Zondagmorgen moest de politie te Soera baja het vuur openen op een menigte van 1000 man, tijdens een betoging van Batjak- bestuurders, die kwamen protesteren tegen de arrestatie van een batjakrijder. Het salvo veroorzaakte vier gewonden, waarvan een ernstig. Op de wekelijkse persconferentie van de directeur van het kabinet van de Wali Ne gara van Oost-Java verklaarde de heer Soe- kardiman, dat de veiligheid gewaarborgd zal zijn, indien de handhaving der orde wordt ovex-gedragen aan de T.N.I. Ook in Malang blijft het onrustig. Vrijdag werd een wandelaar neergeschoten en voorts nog iemand op een der pleinen in de stad. Ook werd een politiepost beschoten. Moordaanslag op de gouverneur van Serawak De gouverneur van Serawak (Bx-itse ko- lonie in Noox-d-West-Borneo) Duncan George Stewart, is Zaterdag te Sibu in Se rawak ernstig gewond als gevolg van een poging om hem met een mes te vex-moor- dcn. Stewart is direct na een operatie per vlieg- boot naar Singapore overgebracht. Volgens een arts heeft hij de reis opmex-kelijk goed doorstaan. Degeen, die de messteek toe bracht, was een 16-jarige Malexse student, die uit een rij schoolkinderen naar voren trad. Een andere jongeman ging onmiddelijk mede tot de aanval over. Chinese regering vlucht van de ene residentie naar de andere Twee vliegtuigen met exxkele leden van de Chinese nationalistische regex-ing en hun gezinnen zijn Zondag uit Tsjengtoe, de tij delijke nationalistische hoofdstad, op weg naar Formosa te Hongkong aangekomen. Men ziet hierin een bewijs van het pessi misme der nationalisten inzake de moge lijkheid, de vierde nationalistische hoofd stad nog meer dan enkele dagen in bezit te houden. De communistische legers vallen Neikiang aan, 150 kilometer ten Zuid- Oosten van Tsjengtoe gelegen. In Yoennan hebben de nationalisten het achtste leger van generaal Limi van het grensgebied van Kweitsjou ovex-gebx-acht naar de hoofdstad Koenming teneinde een gevreesde communistische opstand te be dwingen. Li Tsoeng Jen, waarnemend president van China, die heden naar de V. S. ver trekt, heeft verklaard dat hij er, hoewel de toestand in China „ernstig" is, er van overtuigd is, dat de communisten het volk er niet onder kunnen krijgen. De anti-com munistische gevoelens in de zogenaamde „bevrijde gebieden" worden met de dag sterker, zo verklaarde hij aan de pers. Hij deelde mee, dat hij naar de V.S. gaat „we gens een ziektegeval, dat onmiddellijk be handeling vereist". Hij sprak niet over een verzoek om Amerikaanse hulp tegen de communisten, dat men te Hongkong als het voornaamste doel van zijn bezoek be schouwt. „Ho Tsji Minh,*de communistische leider van Indo-China, werkt hand in hand met de communisten", zo deelde de gene raal mee. „Zo zij al niet Indo-China bin nenvallen, zullen de Chinese communisten toch zeker al het mogelijke doen om hem te helpen". Hij voegde er aan toe, dat er geen basis meer is waarop de Chinese na tionalisten met gunstig resultaat met de communisten konden onderhandelen,. Vernomen wordt, dat eerste-minister Jen Hsi San de waarnemende president Li Tsjoeng Jen dringend heeft verzocht naar Tsjengtoe te komen en niet naar het bui tenland te gaan, „daar het volk in deze hachelijke uren zijn diensten nodig heeft". In Dedemsvaart zijn enkele valse zilver bons van een gulden in beslag genomen. Zij waren zeer slordig nagemaakt en gemakke lijk van echte te onderscheiden. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Hall tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Aan de kust tijdelijk harde of stormachtige, in het binnenland matige tot krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 6 December: Zon op 8.32 uur, onder 16.30 uur Maan op 16.29 uur, onder 9.57 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 5 December: Hoog water: 3.26 en 15.39 uur. Laag water: 11.21 en 23.41 uur. Dinsdag 6 December: Hoog water: 4.03 en 16.15 uur. Laag water: 12.00 en 00.00 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1