IJmuider Courant Haarlems Dagblad Engeland, Frankrijk en België weigeren wellicht medewerking Nederland doet niet mee zonder West-Duitsiand en Engeland Een tweede „Laatste Avondmaal" gevonden in Van Meegerens villa te Nice Weerbericht 64e Jaargang No. 19417 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 54-37, Tclef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.larie ven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van ai Oprcrtjtc "fëaarUmistbe <Tourant (Xrnto i6?6) Dinsdag 6 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal f 4,25, Franco per post f 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De UNO stelt koloniale commissie in „In strijd met het UNO-handvest" LAKE SUCCESS, 5 December (Reuter). De beheerschapscommissie der UNO heeft zich bezig gehouden met het samen stellen van een speciale commissie, die tot taak zou krijgen de UNO inlichtingen te verschaffen over de wijze waarop koloniale mogendheden afhankelijke gebieden bestu ren. De Algemene Vergadering heeft haar goedkeuring gehecht aan de instelling van deze commissie, die gedurende drie jaar moet fungeren. Besloten is, dat zestien landen in de spe ciale commissie zitting zullen hebben, na melijk de acht mogendheden, die afhanke lijke gebieden besturen Groot-Brittan nië, Frankrijk, België, Nederland, de Ver enigde Staten, Australië, Nieuw-Zeeland en Denemarken en acht andere staten, die daartoe door verkiezing zullen worden aan gewezen. De laatste acht staten zullen, vol- aens dit plan, voor wisselende perioden in de speciale commissie zijn vertegenwoor digd. Groot-Brittannië,' België en Frankrijk zullen waarschijnlijk hun medewerking aan de ten uitvoer legging van het besluit van de Algemene Vergadering weigeren. De vertegenwoordigers van deze drie landen hebben verklaard dat het gehele vraagstuk van het verstrekken van inlichtingen aan de commissie over koloniale aangelegen heden een zaak is, die uitsluitend hun rege ringen aangaat. De Britse, Belgische en Franse vertegenwoordigers hebben de com missie het recht ontzegd zich over bepaalde facetten van de koloniale bestuursvoering te doen voorlichten. Zij verklaren dat de instelling van de speciale commissie in strijd is met het Handvest der UNO. Inmiddels zijn reeds de „acht andere staten", die in de «speciale commissie van de UNO, belast met het verzamelen van in lichtingen over de bestuursvoering in af hankelijke gebieden, vertegenwoordigd zul len zijn, gekozen. De Sovjet-Unie, Egypte, India en Brazilië zullen gedurende drie jaar leden der commissie zijn, Mexico en de Philippijnen twee jaar en Venezuela en Zweden een jaar. Engelse ontstemming DeBritse minister van Staat, Hector Mc Neil, leider der Britse delegatie bij de UNO, keert in de loop van de volgende week uit de Verenigde Staten in Engeland terug. Hij zal onmiddellijk na aankomst bij minister Bevin verslag uitbrengen over de wens der UNO om toezicht uit te oefenen over de Britse koloniale gebieden. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Koloniën verklaarde heden dat de Britse regering bepaald ongerust is over het aanvaarden door de' Algemene Verga dering van de voorstellen der beheerschaps commissie, volgens welke koloniale mo gendheden verplicht zijn inlichtingen op politiek en technisch gebied te verschaffen Meer defensie-uitgaven in Noorwegen geadviseerd OSLO, 6 December (Reuter). Een Noorse defensiecommissie dringt in een gepubliceerd rapport aan op een verho ging met bijna 50 procent van de jaarlijk se defensiekosten, in vergelijking met die van de afgelopen drie jaren. Het rapport stelt een jaarlijkse uitgave ten be hoeve van de defensie voor van 300.000.000 kronen en kapitaalsuitgaven voör de ko mende zes jaar ten bedrage van een mil liard kronen. Het rapport behandelt alle aspecten van de defensie, de militaire, burgerlijke, economische en psychologische en is gebaseerd op het Noorse lidmaatschap van het Atlantische pact. De commissie schrijft, dat de vrede in Noorwegen alleen verzekerd kan worden indien deze deel uit maakt van de vrede in Europa. Volgens het rapport bestaat de voornaamste militaire taak er in te verzekeren, dat Noors gebied niet als een militair vacuum werd beschouwd. De com- cnssieleden hebben het rapport gezamen lijk getekend. Alleen de handtekening van bet communistische parlementslid Dalland ontbreekt. Hij zeide tegen het plan te zijn, daar het gebaseerd was op het Atlantische pact. „Hierdoor, zo zeide hij, zouden Noorse troepen gebruikt worden om elders te vechten". De kapitaalsuitgaven zijn be doeld voor mobilisatie, materiaal, gebou wen en versterkingen. De hoofdmacht der Noorse marine zou dan bestaan uit zeven torpedoboot jagers, elf onderzeeërs en on geveer 50 kleinere vaarutigen. De lucht macht zou hoofdzakelijk bestaan uit ge vechtsvliegtuigen, verkenningsvliegtuigen lichte bommenwerpers. Het rapport zal door de defensiestaf en de bevelhebbers in studie worden geno men, die voor Februari 1950 hun mening denbaar zullen maken. De regering zal dan definitieve voorstellen doen welke ver moedelijk in Mei in het parlement behan deld zullen worden. Spaak waarschijnlijk directeur van de O.E.E.S. PARIJS, 5 December (Belga). Hoewel •dog geen officiële beslissing is genomen acnt men het waarschijnlijk dat Spaak met de functie van directeur-generaal der Organisatie voor Europese Economische «menwerking (O.E.E.S.) zal worden be- dtf- In de wandelgangen gist men welke ^•jzigingen in het organisme van de orga nisatie een dergelijke benoeming met zich ou brengen. Thans is het secretariaat be- '8 de bevoegdheid van een directeur- seneraal vast te stellen. Deze nieuwe func- I tl Z°3U Worden toegevoegd aan de raad vi opblik gepresideerd door Paul an Zeeland), het uitvoerend orgaan (on- p£ voorzitterschap van sir Edmund Hall 7" en het secretariaat generaal, dat ader leiding staat van de heer Marjolin. nmuge bezwaren van de Engelse rege- zouden uit de weg geruimd zijn. zou zijn antwoord in beraad gehou- Qen hebben. betreffende de wijze waarop de afhanke lijke gebieden door hen worden bestuurd. Regeringsfunctionarissen te Londen voor spellen dat Groot-Brittannië overleg zal plegen met de andere koloniale mogend heden, die zich tegen de door de Algemene Vergadering goedgekeurd resolutie hebben gekant. In dit verband worden speciaal Frankrijk, België en Nederland ge noemd. Ook zal het voltallige Britse kabi net waarschijnlijk een zitting aan een be spreking van de resolutie der Algemene Vergadering wijden. Men meent te Londen dat de mogelijk heid bestaat dat Groot-Brittannië en de andere koloniale mogendheden zullen wei geren de resolutie ten uitvoer te leggen. Het officiële Britse standpunt is dat de Algemene Vergadering op ongerechtvaar digde wijze uitbreiding heeft gegeven aan de bepalingen van het Handvest. Er wordt (e Londen op gewezen dat de beheerschaps- raad der UNO slechts het recht heeft tot oppertoezicht op vroegere mandaatgebie den van de Volkenbond. Amerikaans atoom-materiaal ging in 1943 naar Rusland Harry Hopkins en Henry Wallace genoemd WASHINGTON, 5 December (Reuter). Een vroegere officier van de Amerikaanse luchtmacht, George Racey Jordan, heeft voor de commissie ter bestrijding van on Amerikaanse bedrijvigheid van het Huis van Afgevaardigden verklaard ondervon den te hebben dat Sovjet-Russische officie ren in de winter van 1943 op 1944 kaarten van het Panamakanaal en materiaal, dat bij de vervaardiging van atoombommen wordt gebruikt, aan boord van onder de Leen- en Pachtwet aan de Sovjet-Unie geleverde Amerikaanse vliegtuigen brachten en dit naar Rusland zonden. Jordan zeide, dat een Russische kolonel tegenover hem had ver klaard dat het hier zendingen uranium en „bompoeder" betrof. Zaterdag verklaarden leden van de bovengenoemde commissie over inlichtingen te beschikken, welke sterke aanwijzingen vormden voor de juist heid van Jordans mededelingen. De ver zendingen naar de Sovjet-Unie zouden zijn geschied met medeweten en in opdracht van één van Roosevelts vertrouwdste medewerkers, Harry Hopkins. Hedenavond sprak ook de Amerikaanse radio-commentator Fulton Lewis junior over deze aangelegenheid. Hij verklaarde, dat de voormalige vice-president Henry Wallace „dë regeringsfunctionaris achter de schermen" was, die categorisch opdracht gaf in de oorlog materiaal voor de vervaar diging van atoombommen en plannen naar de Sovjet-Unie te doen zenden. Volgens Lewis vonden de verzendingen naar de Sovjet-Unie plaats ondanks de protesten der met atoomonderzoekingen belaste Ame rikaanse regeringsfunctionarissen. Henry Wallace ontkende hedenavond categorisch dat er enige waarheid zou schuilen in de mededelingen van Lewis. „Het is niet dan baarlijke nonsens", ver klaarde hij. David Hopkins, de zoon van Harry Hopkins, heeft het „volkomen onge loofwaardig" genoemd, dat zijn vader splijt bare materialen naar Rusland heeft ver zonden. „In gesprekken, die ik in de oorlog met hem had, toonde mijn vader dat hij zich de dreiging van het toekomstige wereld communisme ten volle bewust was", aldus Hopkins. „Hij was er rond uit een tegen stander van, ofschoon hij de geweldige bij drage die Rusland in de oorlog aan de ge allieerde zaak leverde, niet over het hoofd zag". UNO-vergadering neemt aan en verwerpt De Algemene Vergadering van de UNO heeft Maandag met 39 stemmen tegen die van het Russische blok en Egypte en 9 ont houdingen het Russische plan, volgens het welk de landen inlichtingen over atoom- en gewone wapens zouden moeten verstrek ken, verworpen. Een resolutie, waarin op de Veiligheids raad een beroep wordt gedaan om de be studering van de regeling en vermindering van de gewone bewapening en de strijd krachten voort te zetten, werd met 44 stem men tegen 5 en 5 onthoudingen aanvaard. De resolutie was ingediend door Frankrijk en Noorwegen. Joegoslavië onthield zich beide malen van stemming. Voor de tweede keer was er Maandag voor de haven van IJmuiden een schip in nood. De kleine coaster „Maraat V" uit Rotterdam die met kolen op weg was naar de Centrale Noord in Amsterdam, kreeg in het zicht van de haven een defecte motor en raakte daardoor stuurloos. Door noodseinen (er was geen radio aan boord) werd om sleepboothulp gevraagd, waarop de „Nestor" en de „Hector" het schip veilig hebben binnen gebracht. De sterke Hector loodst de „Maraat V" de middensluis van IJmuiden binnen. De Winston Churchillbracht het schip vervolgens naar Amsterdam Nederlands standpunt struikelblok voor Finebei* Benelux-delegatie naar huis om instructies PARIJS, 5 December (Reuter). De lei ders van de Belgische, Nederlandse en Luxemburgse delegaties naar de conferen tie met Frankrijk en Italië omtrent een nauwere economische samenwerking der genoemde landen zijn naar hun landen teruggekeerd, om rapport uit te brengen aan hun regeringen en instructies te ontvangen voor de Donderdag te hervatten bespre kingen. Wanneer de Benelux-delegaties met vast staande instructies zouden terugkeren, zou den de besprekingen snel met een volledige overeenstemming kunnen eindigen, waarna volledige bijzonderheden bekend gemaakt zouden worden. Nederland heeft de toelating van West- Duitsland tot de „Fibenel" tot conditio sine qua non voor eigen deelneming gemaakt, zo werd uit Franse officiële bron vernomen. Ook heeft Nederland er krachtig op aan gedrongen dat spoedig een uitnodiging aan Engeland wordt gezonden, zo voegde de ambtenaar er nog aan toe. Deze tweezijdige houding van Nederland, die niet door Frankrijk gedeeld wordt, is tot dusverre de belangrijkste hinderpaal bij de bespre kingen geweest. Het is een van de hoofdredenen voor de verdaging van de leidende groep en van de terugkeer van de leiders der Beneluxdele- gaties naar hun respectieve hoofdsteden, Engeland wil nauwere economische samenwerking met Scandinavië De Britse zaakgelastigde heeft aan de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken een nota van de Britse regering overhan digd, waarin wordt voorgesteld om bespre kingen te voeren over een nauwere finan ciële en commerciële samenwerking van Engeland met de Scandinavische landen, in overeenstemming met de overeenkomsten van de organisatie voor Europese econo mische samenwerking. Ook aan de Deense regering is een Britse nota overhandigd, waarin een nauwere eco nomische samenwerking tussen Engeland en de Scandinavische landen wordt voor gesteld. De Deense minister van Buiten landse Zaken, Gustav Rasmussen verklaar de later, dat geen commentaar gegeven kon worden alvorens voorlopige besprekingen waren gevoerd. Hij wees er nadrukkelijk op, dat het voorstel van Engeland afkom stig was en niet van Scandinavië, zoals het in sommige berichten was voorgesteld. aldus de ambtenaar. Nederland heeft er op gewezen, zo werd medegedeeld, dat aan de ene kant zijn economisch leven het Duitse /achterland nodig heeft en dat aan de andere kant Nederland tot het sterlinggebied be hoort. In dit stadium worden zaken, die de 4?rede lijnen der politiek betreffen, duide lijker omschreven dan de gedetailleerde technische punten, ten aanzien waarvan langzaam een zekere mate van overeen stemming wordt bereikt, zo voegde de ambtenaar hieraan nog toe. Nog geen nieuwe internatio nale vakverenigingsbond De internationale conferentie van niet- communistische vakverenigingen te Londen heeft Maandag na zeven dagen confereren nog niet de verwachte formele beslissing tot instelling van een nieuwe "Vakvereni- gingsintemationale genomen. Toen de conferentie werd verdaagd, was nog niet over de samenstelling van het be stuur gestemd en evenmin waren de sta tuten aangenomen. De bespreking over de statuten en de stemming zal Woensdagochtend worden voortgezet, onmiddelijk voor de opening van het eerste congres van de nieuwe internationale. Gedurende besprekingen verklaarde de voorzitter van de commissie voor de ge loofsbrieven, dat zijn commissie om toe lating van het Belgische christelijke vak verbond tot de conferentie had verzocht. Dit was de eerste officiële aanwijzing, dat een der oorspronkelijk uitgesloten christe lijke vakverbonden tot bijwoning van de conferentie besloten had. Hans Böckler, de Duitse vakverbonds leider, die de conferentie bijwoont, ver klaarde op een persconferentie, dat de Duitse vakbeweging „zo spoedig mogelijk" een economische eenheid van West-Europa wenst. Hij stond integratie van de West- Europese zware industrie voor. Israel en Amerika tegen internationalisatie Jeruzalem LAKE SUCCESS, 6 December (Reuter). De speciale politieke commissie van de UNO ziet zich voor het moeilijkste vraag stuk van deze zitting van de Algemene Ver gadering gesteld, nu èn Israel èn de Ver enigde Staten een plan tot internationalisa tie van de Heilige Stad hebben verworpen. De minister-president van Israel, David 1 Ben Goérion, heeft het te Tel Aviv verga- derende Israëlische parlement medegedeeld I dat Israel zijn gezag te Jeruzalem niet zal prijs geven. Het Israëlische parlement heeft hem ten volle gesteund door zich met al gemene stemmen tegen een internationali satie van Jeruzalem te verklaren. Te Lake Success hebben de Verenigde Staten zich eveneens sterk tegen een af zonderlijk internationaal bewind voor Jeru zalem verklaard. De Amerikaanse afge vaardigde John Ross heeft de speciale poli tieke commissie der UNO medegedeeld tegen haar aanbeveling te zullen stemmen, welke inhield vertegenwoordigers uit 17 verschillende landen een sub-commissie te doen vormen, die belast zou moeten worden met het internationaliseren van de Heilige Stad, die als een afzonderlijke politieke eenheid onder het gezag van de UNO zou moeten komen. „Noch de beheerschapsraad, noch enige andere organisatie der UNO beschikte over de gewapende macht welke mogelijk in laatste instantie nodig zou zijn om een dergelijke oplossing aan de betrok ken volken op te leggen", verklaarde hij. Van gewoonlijk betrouwbare zijde werd te Lake Success door Reuter vernomen dat het standpunt van de Britse regering in grote trekken met dat der Amerikaanse autoriteiten overeenkomt. De „Johan van Oldenbarnevelt" is aangekomen De „Johan van Oldenbarnevelt" met mi litairen uit Indonesië aan boord, is heden morgen om acht uur in IJmuiden binnen gelopen. Het schip is doorgevaren naar Amsterdam, waar terstond met de ontsche ping werd begonnen, opdat alle opvarenden vandaag nog naar hun woonplaats konden worden vervoerd. Treinverkeer gestagneerd door blikseminslag Maandagmiddag is tijdens een hevig on weer, dat boven Culemborg woedde, het electrisch bovennet der spoorwegen nabij de spoorbrug door de bliksem getroffen. Van half vier 's middags tot negen uur 's avonds kon slechts over enkel spoor wor den gereden, waardoor aanzienlijke ver traging ontstond. Hel woord is aan Dr. Max Petitpierre, de Zwitserse minister van Buitenlandse Zaken, is benoemd tot Bondspresident van Zwitserland. Geschilderd op een doek van Govert Flmck voorstellende kinderen in bokkenwagen Na een vergadering met het politieke comité van de Amerikaanse mijnwerkersbond trok de president van deze bond, John L. Lewis, zijn plan tot het ontketenen van een staking ten gunste vah een werkweek van drie dagen in. John Lewis (links) na de vergadering in gesprek met zijn perschef. Prof. dr. Coremans, directeur van het laboratorium der Belgische musea, heeft in de villa van Han van Meegeren te Nice tussen twee platen triplex een schilderij ontdekt, dat veel overeenkomst vertoont met „Het laatste Avondmaal" uit de ver- j zameling van de heer Van Beuningen in Rotterdam, waarvan de echtheid nog steeds "wordt betwist. De vondst had plaats, in gezelschap van mevrouw Van - Meegeren, in Augustus van dit jaar. Pro- i fessor Coremans is op het spoor van dit 1 doek gekomen dank zij een kladje in het I dossier van Han van Meegeren, waarin deze verklaart eens een doek van Govert Flinck bij een kunsthandel in Parijs te hebben aangekocht. Hij bezit een foto- j copie van de verkoopacte, waaruit blijkt j dat het schilderij, voorstellende een door i een bok getrokken wagentje met twee j kinderen, op 11 October 1938 voor vijftien duizend francs inderdahd door Van Mee geren is gekocht. Het merkwaardige is nu, dat Van Mee geren tijdens het proces in 1946 een schets heeft gemaakt van de onderschildering van het schilderij, dat voordien altijd aan i Vermeer werd toegeschreven, op welke i schets eveneens twee kinderen in een bok- kenwagentje voorkwamen. Bij onderzoek i met Röntgenstralen bleek dit niet te klop- pen met de onderschildering van het Rot- i terdamse doek. De conclusie van profes sor Coremans luidt nu, dat Van Meegeren twee keer een „Laatste Avondmaal" heeft geschilderd, namelijk in 1938 of 1939 op het te Parijs gekochte doek van Govert Flinck en in 1941 op een doek van A. Hondius, door hem op 29 Mei 1940 in kunsthandel Douwes te Amsterdam ge kocht. Professor Coremans heeft van de vondst van deze „nieuwe vervalsing" aangifte Elmer C. Adams: Als ik de Sovjet-aanspraken goed begrijp heeft Rusland de stoom locomotief uitgevonden en daarna spionnen hierheen gezonden om te ontdekken waarvoor het ding diende. (Detroit News). gedaan bij de politie te Nice, die daarvan procesverbaal heeft opgemaakt. Hij ziet in deze ontdekking een belangrijk bewijs voor de onechtheid van de zogenaamde Vermeer, waarover destijds het gerucht makende proces is gevoerd. De Belgische kunstkenner Jean de Coene, die altijd fel heeft verdedigd dat zowel „Het laatste Avondmaal" als „De Em- mausganger" echte Vermeers zijn, gaf als zijn mening te kennen dat er zwendel in het spel is en dat deze gehele kwestie door de Justitie uitgezocht behoort te worden. Hij gelooft dat de nieuwe vondst niet meer is dan een door Van Meegeren te Nice vervaardigde copie van de echte Vermeer uit het bezit van de Rotterdamse kunst verzamelaar Van Beuningen. in 1950 wederom uitreiking van de Thieme-prijs voor litteratuur De Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels stelt zich voor in 1950 de zogenaamde „Thieme-prijs" toe te wijzen. Deze wordt eens per zes jaar uitgekeerd aan een Nederlandse schrijfster of schrijver uit een fonds, dat in 1879 werd bijeengebracht door vrienden van de ver maarde uitgever Dirk Anthonie Thieme. Naar traditie bepaalt genoemde vereni ging het te bekronen litteraire genre. Thans zal dit zijn proza van bij uitstek verhalend karakter, hetzij in boekvorm hetzij in ver spreidde geschriften verschenen in het tijd- per van 1944 tot 1950. De jury bestaat uit de letterkundigen mevrouw dr. Annie Ro mein-Verschoor, prof. dr. P. Minderaa, Victor E. van Vriesland en de heren dr. A. M. H. Schepman en mr. C. Vrij, voorzitter en secretaris der vereniging. Eveneens in 1950 zal worden bekroond een ontwerp van een embleem voor de ge noemde vereniging. Het republikeins parlement vergaderde heden President Soekarno heeft in de voltallige vergadering van het KNIP van heden een redevoering gehouden, waarin hij er op wees, dat het nemen van een juist besluit met betrekking tot de resultaten der Ronde Tafel-conferentie een zware verantwoor delijkheid legt op de schouders van de leden. Hatta sprak zijn aangekondigde rege ringsverklaring uit met betrekking tot de resultaten der Ronde Tafel-conferentie en zeide daarbij, dat zij het beste behelzen wat kon worden bereikt, namelijk de over dracht van de souvereiniteit door het Ko ninkrijk der Nederlanden aan de RIS. Het denkbeeld dat bij de Nederlanders heeft voorgezeten, om van de unie een super staat te maken, kon niet worden verwe zenlijkt. dank zij de sterke wil van de In donesische gedelegeerden. Hatta zeide, van het comité van voorbe reiding een telegram te hebben ontvangen, dat de presidentsverkiezing vóór 15 De cember dient plaats te hebben. Daarom moet de ratificatie van de resultaten der Haagse conferentie door het KNIP voor 12 December haar beslag hebben gekregen. Omstreeks 20 December zal een Indone sische delegatie naar Nederland vertrek ken. De vergadering werd te half twaalf verdaagd. Op Woensdag zal er geen vergadering worden gehouden, Vrijdag algemene be schouwingen in eerste termijn, waarop Za terdag regeringsantwoord in eerste termijn volgt. Vervolgens Zondag algemene be schouwingen van de zijde van het KNIP in tweede termijn waarop Maandag het rege ringsantwoord in tweede termijn en stem ming. Economische conferentie „Zo onafhankelijk Indonesië het bankroet wil vermijden, dan moet het trachten de begroting in evenwicht te brengen en zijn productie en internationale handel uit te breiden", aldus Mohammed Hatta tijdens een receptie ter gelegenheid van de inter- Indonesische economische conferentie te Djokjakarta. „Onze jonge staat zal voor de zware taak staan een begrotingstekort van anderhalf milliard gulden aan te vullen op de begroting van drie milliard van de fede rale Indonesische regering, die onder de contróle der Nederlanders stond. Onze, in spanningen", aldus Hatta, „zullen er op ge richt zijn dit tekort goed te maken. Hier voor moeten wij onze productie opvoeren, hetgeen alleen mogelijk is met de hulp van buitenlandse credieten. Wij zullen tevens het cijfer van onze uitvoer moeten ver hogen, waardoor wij in de gelegenheid zul len verkeren de ingevoerde producten, waaraan onze bevolking behoefte heeft en die wij nodig hebben voor het economisch herstel van ons land, te betalen. Wanneer in de toekomst", zo ging Hat.ta verder, „de bestaansvoorwaarden van ons volk slecht blijven, dan zal dit ons en niet anderen tot schande strekken. De inspanningen van het Indonesische volk moeten vooral uilgaan naar de rijst- en textielproductie", zo be sloot Hatta. Cochran Amerikaans ambassadeur bii de R.I.S. WASHINGTON, 5 December, (ANP/A'neta) In officiële kringen te Washington heeft men heden aan ANP/Aneta bevestigd, dat de benoeming van Merle Cochran tot eerste Amerikaanse ambassadeur in Indonesië kan worden verwacht. Indienen van plannen voor industrialisatie Het directoraat-generaal voor de Indu strialisatie heeft richtlijnen gepubliceerd voor het indienen van de industriële en verkeersinvesteringsplannen voor het jaar 1950. Hieruit blijkt, dat in het algemeen tot indiening van zulk een investeringsplan dient te worden overgegaan, indien voor het jaar 1950 voorgenomen aankopen van apparatuur in het buitenland een bedrag van 50.000 in buitenlandse valuta te boven gaan. %Bij de aankoop van de benodigde aparatuur moet wegens de ten aanzien van de Marshallhulp in acht te nemen princi pes, de voorkeur worden gegeven aan aan schaffing in Europese landen. Afgewezen posten van het investeringsplan 1949 kun nen eventueel in het investeringsplan-1950 worden opgenomen. Tentoonstelling van werken door Prinses Wilhelmina De tentoonstelling van schilderstukken en tekeningen van prinses Wilhelmina, die van 8 December tot 3 Januari zal worden gehouden in de zalen van kunsthandel Lier- nur te 's-Gravenhage, wordt op Woensdag 7 December door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper, geopend. NU EN DAN REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot krachtige en aan de kust later harde of stormachtige wind tussen Zuid-West en West. Ongeveer dezelfde temperatuur. 7 December: Zon op 8.33 uur, onder 16.30 uur Maan op 17.35 uur, onder 10.56 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 6 December: Hoog water: 4.03 en 16.15 uur. Laag water: 12.00 en 00 00 uur. Woensdag 7 December: Hoog water: 4.39 en 16.48 uuy. Laag water: 0.18 en 12.36 ütlr.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1