Koninklijke Nederlandse Voetbalbond viert zijn zestigjarig bestaan Venezuela levert millioenen barrels olie Het boordje en de overall Dinsdag 6 December 1949 Het zestigjarig bestaan van dc Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, dat Zaterdag 10 en Zondag 11 December gevierd wordt, wekt herinneringen aan Haarlem op. Daar zjjn immers de voorbereidende maatregelen getroffen van de stichting van de Neder landse Voetbal- en Atlileliekbond, zoals de organisatie in het begin heette. De heer W. J, H. Muiier. die in 1879 de stoot heeft gegeven aan het voetbalspel in ons land en met zjjii Haarlemse vrienden in de Koekamp voetbalde, heeft in de voorbereiding een belangrijk aandeel gehad en was de eerste voorzitter. Op Zondag 17 November 1889 kwamen in café Neuf bij de Houtpoort te Haarlem af gevaardigden uit Rotterdam, Delft, Den jl0ag, Amsterdam en Haarlem (H. Wester- veld, A. van Walcheren en W. Bok voor HFC en H. Burkens en Vollmer voor „Ex celsior") onder leiding van de heer Muiier bijeen. Op deze vergadering zijn voorlopige besprekingen gevoerd. De officiële oprich tingsvergadering werd op Zondag 8 Decem ber 1889 in café Central te 's-Gravenhage gehouden. Het eerste bestuur bestond uit de heren W. J. H. Muiier, voorzitter; C. Nolet, secretaris; A. M. Hartman, penning meester; H. G. Bijlstra, P. Drooglever For- tuijn, J. van de Waarden en H. J. Burkens. Het eerste besluit van het bestuur was een cross-country uit schrijven, doch de belangstelling hiervoor was gering en de atletiekwedstrijd kon geen doorgang vin den. 20 Juli 1890 werden de eerste atle tiekwedstrijden verwerkt, welke een batig saldo opleverden. Voor voetbal was er wel animo en dat was te begrijpen, want nadat HFC was op gericht hadden jeugdige voetballers zich in een club verenigd. In de eerste klas kwa men uit RAP, Amsterdam, Excelsior, HFC, HVV, Olympia en Concordia. Het aantal leden bedroeg 250. Na twee jaar was het ledental verdubbeld en het aantal clubs gestegen van zeven tot dertien. Op 29 September 1895 besloot de bonds vergadering de naam te veranderen in Nederlandse Voetbalbond; dat betekende dus, dat bij athletiekwedstrijden geen lei ding gegeven werd. Wel had de NVB van 1907 tot 1928 interesse voor athletiek, want wedstrijden om het athletiekkampioenschap stond behoudens in de oorlogsjaren op het programma. In het eerste jaar was HFC kampioen en in 1913, 1915 en 1922 heeft „Haarlem" de titel behaald. De heer Muiier is van 8 December 1889 tot 3 Mei 1892 en van 23 Juni 1897 tot 3 Oc tober daar opvolgend voorzitter geweest. Reeds op 9 October was hij erelid geworden en na zij aftreden in 1897 benoemde de bondsvergadering de „vader van het Neder landse voetbal" tot ere-voorzitter. In de loop der jaren heeft de heer Muiier steeds zijn belangstelling getoond voor de voet balsport. Als zijn gezondheid het hem toe liet bezocht hij internationale wedstrijden en maaltijden, welke er op volgden en in de laatste maanden was hii ook tegen woordig bij de feestelijkheden van HFC en van de Haarlemse Voetbalbond. In de eerste jaren van het bestaan van deNVB moesten vele moeilijkheden over wonnen worden. Voorzitters en andere be stuursleden bleven niet lang aan. Later kwam daarin verandering. Na het vertrek van de heer Muiier hebben vier heren het voorzitterschap vervuld. De heer J. Jasper trad van 3 October 1897 tot 16 September 1919 als voorzitter op; ir. J. W. Kips volgde hem op en legde op 25 October 1930 zijn functie neer. Dr. D. J. van Prooye heeft tot zijn dood in 1943 de bond geleid en daarna werd de heer K. J. J. Lotsy bij enkele can- didaatstelling aangewezen voor het voor zitterschap. Deze heren hebben de bond Uitstekende diensten bewezen, niet alleen als voorzit ter, maar ook daarvoor reeds als bestuurs lid. Steeds groeide de bond. Omstreeks 1900 vormden zich vele clubs onder de arbeiders, na de eerste oorlog traden vele clubs toe, doordat de belangstelling voor de lichame lijke opvoeding toenam, in de zomer van 1940 breidde het aantal leden zich door de fusie uit en na de bevrijding wilden hon derden gaarne voetballen. Wij noemen enkele cijfers, waarin de groei tot uiting komt. 1900: 57 clubs, 2369 leden en 260 wedstrijden; 1910 96 clubs, 6914 leden en 734 wedstrijden; 1920 184 clubs, 18.158 leden en 2024 wedstrijden; 1930 402 clubs, 39.117 leden en 4922 wed strijden; 1939 621 clubs, 79.107 leden en 8589 wedstrijden; 1945-'46 1016 clubs, 150.108 leden en 14.794 wedstrijden; in het afgelopen seizoen waren er 1143 clubs, 200.931 leden en 18.832 wedstrijden. Op het ogenblik treeds de achtste secre taris-penningmeester op, nadat eerst acht secretarissen en acht penningmeesters zit ting in het bestuur hadden gehad. Tussen 1900 en 1905 waren er vijf, die belast wa ren met de functie van secretaris-penning meester. Daarna was de heer J. Hylkema tot 1919 werkzaam. De heer A. Staal trad van 1 November 1919 tot 1 Juni 1949 en de heer L. Brunt uit Heemstede is van deze datum af met de leiding van de veelom vattende werkzaamheden op het bonds- bureau belast. In de loop van de vijftig jaar hebben velen op organisatorisch gebied hun krach ten aan de Nederlandse Voetbalbond, welke in 1929 bij het veertigjarig bestaan het predicaat koninklijk verwierf, gegeven. Hun verdiensten zijn erkend door de be noeming tot erelid of bondsridder. Uit Jeugdige bandieten te Brussel ingerekend Jongedames fungeerden als lokvogels (Van onze correspondent in Brussel). Men heeft te Brussel een bende brutale jeugdige bandieten achter de tralies gezet. Oe zes jongelui zijn tussen 1928 en 1933 ge boren en allen uit Wallonië of uit de hoofd stad afkomstig. In November pleegden zij biet minder dan vijf roofovervallen, waar °y twee meisjes van 16 en 19 jaar als lok vogels optraden. Janine en Georgette be zochten 's avonds de slecht befaamde dan igs van de Naamse Poort en het Noord- «auon. De galante cavaliers die haar naar mus zouden brengen, werden in een of andere donkere straat door de bende over- ÏÏ7.en' *ia^ dood geslagen en van hun be zittingen beroofd. Op 18 November drong oe bende een café bij de Brusselse beurs bmnen. De caféhoudster en het personeel werden met revolvers bedreigd en in de verwarring poogde een van de bendeleden °e kas te stelen. Maar zij rekenden buiten oe waardin. Deze slingerde de jeugdige bandieten een fles ammoniak in het gezicht ou een van de serveersters bewerkte het gewapende bendelid met een pook, waarop ?.e Saigsters op de vlucht sloegen. De poli- te stelde vast, dat enkele van deze kereltjes vaste verblijfplaats hadden en de jacht doorbrachten in houten keten. De vee meisjes werden aan de kinderrechter toevertrouwd. Haarlem en omgeving hebben een bonds- onderscheidingsteken ontvangen de heren A. van der Aart (28 October 1939); J. J. van den Berg (25 Februari 1928); A. Cassee (8 December 1939); C. F. Jibben (2 Octo ber 1926) en J. Keppels (21 December 1929). Ook wijlen de heren M. Mauritz uit Haarlem en H. B. Verbeek uit Heemstede waren dragers van het onderscheidings teken. In dit artikel hebben wij aandacht be steed aan de KNVB als organisatie. Als zo danig heeft hij veel gedaan voor de licha melijke ontwikkeling, maar is daarbij niet zo op de voorgrond getreden als in het in ternationaal voetbal. Na. 1905 (voor die tijd sprak men van bondself tallen) hebben ruim driehonderd voetballers de oranjetrui ge dragen en het Nederlands elftal heeft twee honderd wedstrijden gespeeld. Bij het op maken van een balans blijkt, dat de ver tegenwoordigende ploeg in binnen- en bui tenland uitstekend voor de dag is gekomen. Puck van Heel heeft het record, wat het aantal wedstrijden betreft, namelijk 64 en op hem volgt Harry Denis met 56 ontmoe tingen. Laatstgenoemde trad 37 maal als aanvoerder op en Van Heel 29 maal. Het bestuur van de KNVB staat in de toekomst nog voor vele problemen. Bij de oplossing er van is de steun nodig van velen, doch het bestuur, onder leiding van de heer Lotsy, heeft ervaren, dat een groot aantal de voetbalsport een goed hart toe draagt en met vertrouwen kan het zijn werk voortzetten in het belang van het opgroeiende geslacht. Stichting Bloembollen- demonstrafietuin De beplanting van „Treslong" voltooid Dezer dagen vergaderde het bestuur van de Stichting die namens de Alg. Vereni ging voor Bloembollencultuur het beheer voert over de Demonstratietuin die door het Centraal Bloembollen Comité op het terrein Treslong aan de Weeresteinstraat in Hillegom is aangelegd. De aanleg was zo deelt Bloembollen cultuur mede in het begin van de zomer voltooid en van 1 September af zijn de daarvoor bestemde stroken en vakken met bloembollen beplant. Een groot aantal vakgenoten heeft voor deze beplanting bloembollen in grote verscheidenheid af gestaan, in totaal zyn bijna 48.000 bollen in ruim 700 variëteiten gerangschikt. In borders aan de voet van met zorg geko zen, in het vroege voorjaar in blad staan de en bloeiende heesters, zijn honderden variëteiten van narcissen en tulpen in touffes geplant, waarbij een opvolgende en aaneensluitende bloei is verkregen in kleuren van de grootste variatie. Op randen en vakken in de meer regelmatige aanleg zijn vroege tulpen en hyacinten in vele soorten aangebracht, waarbij op ge lijktijdige bloei en kleureneffect is gere kend. In de gazons is allerlei voorjaar- bijgoed geplant, terwijl de speciaal voor dit doel ontworpen grote rotstuin met waterval de geëigende plaats bleek te zijn voor het tegenwoordig zo uitgebreide sortiment der botanische soorten van tul pen, narcissen, crocus en ander bijgoed. Om te voldoen aan het verzoek om ook een aantal, nog niet in de algemene han del zijnde nieuwe aanwinsten met waarde voor tuinversiering te demonstreren, is ook een aparte border ingericht. Hier staan 150 nieuwe soorten uiteraard in kleine touffes. De planterij is door goed weer begun stigd, de gazons die van de droge zomer nogal geleden hebben, zullen in het voor jaar goed zijn; het bomen- en struikplant soen is merendeels goed aangeslagen en aan de groei gekomen. De omvangrijke etiquettering is besteld, de reclame voor het bezoek wordt voorbereid. De opening van de tuin kan met vertrouwen worden tegemoetgezien tegen het voorjaar. RESTITUTIE VAN INVOERRECHT AAN GEREPATRIEERDE MILITAIREN GEVRAAGD. Het hoofdbestuur van het centraal bureau Band NederlandIndonesië heeft aan de minister-president een telegram verzonden, mede namens de hoofdbesturen van de Bond Militairen uit Indië en „Voor onze militairen Overzee", waarin wordt verzocht aan de gunstiger regeling inzake de heffing van invoerrechten op door repatriërende militairen ingevoerde goederen terugwer kende kracht te willen verlenen en reeds door gerepatrieerde militairen betaalde in voerrechten te doen restitueren op basis van de thans geldende regeling. Uit hef Bloembollenbedrijf Bespreking over de C.A.O. In een bespreking, welke plaats vond tussen de organisaties van werkgevers en werknemers in het Bloembollenbedrijf, is in gemeenschappelijk overleg besloten de opzeggingsdatum van de C.A.O. van 1 December 1949 te verschuiven naar "1 Januari 1950. Dit besluit is genomen, omdat de toe stand op het gebied van lonen en prijzen niet voldoende duidelijk is, om thans reeds een definitief standpunt inzake de lonen voor het contractjaar 1950-1951 te bepalen. Wel was men algemeen van oordeel, dat een compensatie voor de stijging van de kosten vair levensonderhoud tengevolge van de devaluatie, in de vorm van een loonsverhoging noodzakelijk is. Het werd echter wenselijk geacht de beslissing over het al of niet opzeggen van de C.A.O. aan te houden, totdat het resul taat van de besprekingen, welke momen teel over het probleem van de lonen en prijzen tussen de regering en de Stichting van de Arbeid worden gevoerd, bekend is. In dezelfde bespreking is tevens aan dacht geschonken aan enkele andere pun ten in de C.A.O. Door de'arbeidersorganisaties zijn enige wijzigingen voorgesteld, terwyl ook de werkgeversorganisaties enkele voorstellen hebben gedaan. Besloten is de wederzijdse voorstellen in eigen kring te bespreken, waarna om streeks half December opnieuw een bij eenkomst zal worden gehouden. Prijsvraag voor componisten Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Toonkun stenaarsvereniging is door de Wereldom roep in samenwerking met deze organisatie een nationale compositie-prijsvraag uitge- schreven. De bedoeling is om het buitenland op de meest directe wijze, namelijk via de radio, kennis te laten nemen van de huidige pres taties van Nederlandse componisten. De opdracht luidt een concertwerk te schrijven, gebaseerd op een typisch Nederlands motief en geschikt om te worden uitgevoerd door een symphonie-orkest, eventueel met mede werking van een koor. De Wereldomroep heeft twee prijzen voor de beste inzendingen beschikbaar gesteld, een eerste prijs van duizend gulden en een tweede prijs van vijfhonderd gulden. Deze zullen worden toegekend door een jury, bestaande uit de herén dr. Rudolf Mengel berg, Eduard Flipse en Jos. Wouters. De bekroonde werken worden vastgelegd op gramofoonplaten, die men ter uitvoering atm een der belangrijkste buitenlandse radiostations zal toesturen. Bovendien wor den zij via de korte-golfzenders van de Wereldomroep uitgezonden. De K.N.T.V. zal trachten het met de eerste prijs bekroonde werk te doen uitvoeren op het feestconcert van 24 Juni 1950 in het Amsterdamse Concertgebouw. Maar de exploitatie is duur Van een speciale verslaggever) Een Franse geoloog vertelde eens, dat hij naar Venezuela zou gaan. „Wat moet je daar. doen?" werd hem gevraagd. „Olie zoeken", luidde zijn antwoord en hij legde uit, dat dat heel belangrijk was, omdat van de aardolie benzine wordt gemaakt. „Ik zou mij niet zo inspannen", kreeg hij te horen, „aan iedere pomp hier kun je ben zine krijgen". Zo denken natuurlijk alleen luiaards er over. Zonder het moeilijke werk van de geologen en andere olie-mensen, dikwijls onder zeer moeilijke omstandigheden, zou het ons niet mogelijk zijn aan iedere pomp benzine in te slaan. Het olie zoeken fasci neert, zoals het gehele oliebedrijf fascineert. De olie wordt meestal aangetroffen in de meest onherbergzame streken, in oerwou den en moerassen, temidden van vijandige volksstammen. En men moet een ijzeren gestel en groot doorzettingsvermogen heb ben om in die streken rustig te werken, de gesteenten en de vegetatie te onderzoeken en de plaatsen aan te geven, waar wellicht olie zou kunnen worden gevonden. De Koninklijke Shell groep is een ge mengde Nederlands-Engelse onderneming, doch de Venezolaanse Shell-maatschap- pyen ressorteren eerder onder Londen dan Den Haag. Het Engelse aandeel in het per soneel in Venezuela is dan ook overwe gend, doch, zoals ons uit gesprekken bleek, de nationaliteitsverschillen vervagen, daar men zich één weet. De maatschappij heeft in Venezuela met niet minder dan zeventien nationaliteiten te maken. Wanneer wij dan ook van tijd tot tijd op het Nederlandse element de nadruk leggen, dan is dat niet, omdat de Nederlandse prestaties hoger en beter zouden zijn dam die van de Engelsen, Amerikanen, Zwitsers en al die anderen, maar omdat dat element de Nederlandse lezer waarschijnlijk het meest zal interes seren. Zowel Cardon als het bekken van Maracaïbo laat zien, wat internationale samenwerking vermag. De Shell is in Venezuela vertegenwoor digd door zeven maatschappijen. Het i hoofdkantoor is in Caracas, waar het nieuwe zeer moderne gebouw bijna gereed is. Zowel in het Oosten van Venezuela als in het Westen bezit de Shell concessies, doch slechts die in het Westen worden door haar geëxploiteerd. Dat zijn de conces sies in het bekken van het meer van Mara caïbo, zo genoemd naar Maracaïbo, dat met zijn 200.000 inwoners de tweede stad van het land is. Oppervlakte-olie („Seepage") werd in dat gebied reeds lang aangetroffen, doch in 1914 werd ernstig begonnen met de ont wikkeling van het Mene Grande veld, dat ongeveer vijftien kilometer ten Oosten van de Oostkust van het meer ligt. In 1917 werd dit veld in commerciële exploitatie genomen en sinds die tijd zijn hier in het district Bolivar van de staat Zulia meer reservoirs ontdekt en aangeboord: Cabinas, Tia Juana, La Gunillas, Pueblo Viejo en Bachaquero. Eerst betrekkelijk laat heeft men een aanvang gemaakt met de exploitatie van de velden aan de Westkust van het meer, ten Westen van Macaraïbo. Daar bevinden zich thans de velden La Paz, La Concepcion, Mara en Sibucara. De productie van deze vier velden bedraagt gemiddeld 247.000 barrels per dag. En tenslotte zijn er nog enige kleinere velden ten Zuid-Westen van het meer, in zeer onherbergzame streken en ten Noord- Oosten van het meer in de staat Falcon. Torens ln het meer Meer waardering voor de vakarbeider is noodzakelijk In een vorig nummer hebben wij ver teld hoe het rijk door de stichting van 34 werkplaatsen voor vakopleiding (één daarvan is in Haarlem gevestigd) berei ken wil dat ongeschoolden alsnog een vak leren. Dit wordt gedaan omdat het be drijfsleven behoefte heeft aan vakarbei ders, terwijl er daarentegen onder de on geschoolden zeer velen zijn die terdege in staat zijn om zich de daarvoor vereiste be kwaamheden eigen te maken. De rijkswerkplaatsen staan onder de hoede van de directies van de Geweste lijke Arbeidsbureaux. De heer J. F. Kooistra, chef van de Arbeidsvoorziening van het Haarlemse bureau, betreurde het dat er in het alge meen geen voldoende waardering gevon den wordt voor de vakarbeider. Zeer veel, in elk geval te veel, ouders zetten er alles op om hun kinderen opleiding te laten volgen voor een intellectueel beroep. Daardoor worden tal van jongelui in een richting gedreven die hun op den duur geen bevrediging kan geven, daar zij de capaciteiten missen om zich, bij de grote concurrentie die er op dat gebied bestaat, te handhaven. Daardoor ontstaat een wan verhouding op de arbeidsmarkt. Het ge volg is dat er nu zeer veel werkloze kan toor- en handelsbedienden zijn, terwijl er een tekort is aan goede vakarbeiders. Daarom is het een maatschappelijk be lang dat er minder verafgoding van het boordje komt en daarentegen meer waar dering voor de overall. Op den duur wordt het bezwaar ge voeld dat in de collectieve arbeidsover- eènkomsten voor vakarbeiders een gelijk loon is bedongen. Het is voor een werk gever moeilijk geworden de waardering die hij heeft voor een werkman die door bijzondere bekwaamheid en arbeidspres tatie uitmunt, uit te drukken in een extra beloning. Dit heeft vanzelf tengevolge dat het streven onder de arbeiders om hun Reeds geruime tijd is men in de duinen aan de Zeeweg in Overveen bezig met de vorming van een groot recreatiegebied, dat in de toekomst drommen stedelingen een heerlijk week-einde kan bezorgen. Zandauto's rijden af en aan en graafmachines happen gestadig in het gele zand tot er een fraaie vallei is ontstaan. Reeds zijn zij zo diep gekomen, dat een gedeelte onder water staat en op het idyllische meer begint te lijken, waarin eens de witte zwanen zullen drijven. Het overtollige zand niet minder dan vijftigduizend kubieke meter gaat naar Haarlem-Noord. Het terrein ten Zuiden van de Jan Gijzenvaart bij de Spaarndamse weg wordt ermee opgehoogd. Binnenkort zal daar begonnen worden met de bouw van 116 montage-woningen, waardoor dus de Indische buurt in die hoek zal worden afgerond. Een foto van het werk in de duinen vakbekwaamheid te verhogen niet bevor derd wordt. Vandaar ook dat er meer voorstanders komen van het beginsel van ioondif'ferentiatie. De goede vakarbeiders hebben recht op een eervolle plaats in de samenleving. Dat zal dan ook tengevolge hebben dat de drang naar intellectuele beroepen, die nu te groot is, minder wordt. Meer ouders zullen er dan ook genoegen mee nemen dat hun zoon zich een toekomst zoekt in het bedrijfsleven. Het zou voor vele kantoor- en handels bedienden, die nu aan de kant staan en een grote kans lopen ook in de toekomst werkloos te blijven, goed zijn indien zij zich alsnog lieten scholen als vakarbeider. Er zijn nu bijvoorbeeld vele ambtenaren zoekende naar een werkkring omdat zij ontslagen zijn door opheffing van rege- ringsbureaux, o.a. door opheffing van de distributie. De bekwaamste mensen die daar werkten hebben, toen zij hun ontslag zagen aankomen, kans gezien ergens an ders onder te komen. Maar anderen zijn er zo lang mogelijk blijven hangen. Dit zijn de mensen die zonder veel kantoor routine op zo'n bureau gekomen zijn en ook niet de noodzakelijkheid hebben inge zien om zich verder te bekwamen. Het is dus geen wonder dat zij nu achter liggen bij hun collega's die steeds op handels kantoren gewerkt hebben, want bij de rijksdiensten hebben zij veelal geen werk gehad dat hun bruikbaarheid voor het par ticuliere bedrijf vergroot heeft. Helaas zijn er weinig van deze ex- ambtenaren die zelfstandig er toe kwamen om het roer om te gooien en alsnog een vale te leren. Enkele hebben de conse quentie aanvaard, maar anderen zien de noodzakelijkheid er niet van in, ook al wordt er aandrang op hen uitgeoefend vanwege het Arbeidsbureau, temeer nu de kans daarvoor bestaat op de rijkswerk plaats. De regelingen malcen het weliswaar mo gelijk om iemand, die onder de rijksrege ling voor steun valt. daartoe te verplich ten, maar in de praktijk stuit het op moei lijkheden, daar een onwillige bij het mis sen van zijn rykssteun toch geen uitkering onthouden kan worden vanwege armen zorg der gemeente. De heer Kooistra wees ook nog eens op de belangrijke taak die de rijkswerk- plaatsen hebben voor de scholing van vak arbeiders. Het is eigenlijk onbegrijpelijk dat niet alle cursussen steeds volledig be zet zijn. Het rijk getroost zich millioenen in het jaar om de ongeschoolden in staat te stellen alsnog een vak te leren. Per jaar levert de Haarlemse werkplaats onge veer 250 vakarbeiders af, maar dat is veel te weinig, gelet op het grote leger onge schoolden. De 34 werkplaatsen die het rijk heeft zijn over het gehele land verdeeld. Er zyn o.a. ook werkplaatsen in Amster dam, Den Helder en Leiden. Dat wil dus zeggen dat de Haarlemse werkplaats be doeld is voor een gebied van meer dan 400.000 inwoners. Vroeger was er ook nog een rijkswerk- plaats in IJmuiden, maar die is later met die in Haarlem verenigd. Die centralisatie was mogelijk omdat beide inrichtingen niet steeds volledig bezet waren. Het is een gelukkige omstandigheid, nu er zoveel gedemobiliseerden uit Indonesië komen, waaronder vrij veel jonge mannen zijn die geen vak kennen, dat de rijks werkplaatsen de gelegenheid bieden als nog een vak te leren. Nu zijn er reeds 64 gedemobiliseerden op de Haarlemse werk plaats (het totaal aantal cursisten is 125), maar de verwachting is dat er weldra veel meer zullen komen. Als de toeloop zeer groot is kan, zoals wij reeds in ons vorig artikel mededeelden, de capaciteit van de werkplaats nog opgevoerd worden tot 250. Vliegend van Maracaïbo naar Mene Grande krijgt men een goede indruk van de installaties langs de Oostkust, niet alleen van de Shell, maar ook van dc hier werk zame dochterondernemingen van de Stan dard Oil en de Gulf Company. Tot be trekkelijk ver in het meer staan de boor torens van die laatste maatschappijen „mannetje aan mannetje". De bodem van het meer biedt namelijk een rijk reservoir. De Shell exploiteert nog niet onder water, doch kort geleden heeft deze maatschappij een aantal concessies verworven verder in het meer, in dieper water. Men heeft geen last van jalouzie, wan neer men over de jungle vliegt en bedenkt, dat daaronder, in de tropische tempera tuur en dikwijls in moerassig en onge zond gebied groepen mannen op zoek zijn naar olie. Bij deze exploratieploegen be vinden zich betrekkelijk veel Nederlanders; geologen, botanici en technici. Ver van de bewoonde wereld trekken deze ploegen soms maandenlang door de oerwouden, waar de bodem wordt onderzocht om de plaatsen te kunnen bepalen, waar ïhisscnien olie te vinden zal zijn. De bronnen, die soms een grote diepte hebben de diepste hier is 15.638 voet kunnen öf van zelf vloeien öf de hulp van een pomp nodig hebben. Is de bron een „vloeier", dan is zij een desillusie voor hem., die zich een oliebron als een enorm hoge installatie voorstelt. Een kleine buis in de grond met een kraantje en een afvoerlei- ding vormen de gehele bron. Ook de ge pompte bron heeft niets imposants. Het doet eerder komisch aan midden in dc rimboe een statig buigend „ezeltje" aan te treffen, dat dag en nacht met zijn grote kop staat te knikken zonder een levend wezen in de buurt. Aan die kop is de pompstang bevestigd, die gestadig de olie naar boven zuigt. De meeste pompen wor den electrisch aangedreven; in het Boli- vardistrict zijn niet minder dan 2.700 mo toren aan het werk. Daarvoor is een eigen krachtstation gebouwd in Pueblo Viejo een landgenoot heeft hier de leiding is een hoogspanningsleiding van 360 kilo meter aangelegd. Semi-permanent Olie is een eigenaardig mineraal. Men kan namelijk nooit lang van te voren zeggen, hoe lang een bron zal produceren. Daarom is het oliebedrijf altijd geconcentreerd op exploratie en cle kampen zijn daardoor van een niet-per- manent karakter, al zou men hun dat niet aanzien. Men moet er altijd op bedacht zijn, dat ieder ogenblik een veld en dus een kamp verlaten zal móeten worden. Tegen over bronnen, die van betrekkelijk korte levensduur zijn, staan andere, die uitste kende producenten zijn. Zo is er een nog steeds producerende bron, die sinds 1929 14.837.000 ton olie geleverd heeft. De beste producent van de Shell in dit gebied levert 27.000 barrels per etmaal. Strijdvraag om een Van Gogh NEW YORK, 5 December (United Press), De Nederlandse kunstkenner dr. J. Baert de la Faille blijkt van mening dat de veel besproken „Studie bij kaarslicht" een authentiek zelfportret is van Vincent van Gogh en wenst het schilderstuk voor te leggen aan het oordeel van erkende inter nationale deskundigen. Dr. de la Faille, een autoriteit op het ge bied der Van Goghs, staat in zijn mening lijnrecht tegenover die van de jury van deskundigen, aangewezen door het New Yorkse Metropolitan Museum of Art, welke geweigerd heeft het schilderij als authentiek te verklaren. Hij meende dat aan het rap port van de jury geen enkele waarde kon worden toegekend en bleef bij zijn reeds enige jaren geleden uitgesproken zienswijze, dat het stuk niet alleen authentiek is, maar bovendien tot de opmerkelijkste werken van de Nederlandse meester behoort. De filmproducent William Goetz, die het schilderij voor omstreeks vijftigduizend dollar kocht, had gevraagd om een uit spraak van de jury van het Metropolitan Museum, nadat een neef van wijlen Van Gogh, Vincent Willem van Gogh, twijfel over de echtheid van het stuk had uitge sproken. De jury verklaarde aat waarschijnlijk wel nooit definitief zal kunnen worden vastgesteld of het schilderij al dan niet authentiek is. Zij meende echter dat het werk afwijkingen vertoont van de gebrui kelijke techniek en kleurbehandeling van Van Gogh en dat daarom ernstige twijfel omtrent de echtheid van het werk kon wor den gekoesterd. Nieuwe activiteit van Daroel Islam BATAVIA, 5 December (United Press) Gedurende het afgelopen weekeinde heeft zich op vier punten op West Java hernieuwde activiteit der Daroel Islam voorgedaan. De activiteit concentreerde zich op Bre- bes aan de Noordkust van West Java, het berggebied van Garoet en Tasikmalaja aan de Zuidkust en Jawi, twee kilometer ten Noorden van Buitenzorg. Voor het eerst werd ditmaal in de rap porten over het optreden van de Daroel Islam melding gemaakt van het gebied om Buitenzorg. Het schijnt dat het aantal slachtoffers beperkt is gebleven, maar bijzonderheden ontbreken nog. De Nederlandse strijdkrachten hebben de aanvallers op alle punten met succes teruggedreven. Kotalla houdt de doodstraf De Bijzondere Raad van Cassatie heeft heden de sententie van het Bijzondere Hof te Amsterdam, waarbij ex-commandant van het kamp Amersfoort, J. Kotalla, tot de doodstraf was veroordeeld, bevestigd. Twee ex-bewakers van dit kamp, Wolff en Brahm, kregen levenslang; de derde, Oberle, werd tot 20 jaar veroordeeld. Knapen. Dc Claes Compaen en Sumatra losten ieder een haai van zeer grote^ afme tingen. Voor deze grote vissen wordt voor de export goed geld betaald. Aanvoer. Maandag was de aanvoer van de 4000 kisten verse haring van de loggers wat de kwaliteit betreft niet best. De gemiddelde prijs lag om dc 12.50. Vier haringloggers met 2000 kisten besloten Dinsdag te lossen, in de hoop dat de prijs beter zou zijn, omdat er niet gevist wordt door het slechte weer. Verse vis hadden de Claes Compaen (1050 kisten), de Sumatra (960 kisten) en de Viking Bank (1000 kis ten). Tien weektrawlloggers en vijf kotters losten platvis. De Medan (IJM 57) en Tho- rina (IJM 33) losten voor de Dinsdagmarkt. Voor de Woensdagmarkt worden ver wacht En Avant (IJM 8), Petten (IJM 49), Claesje (R.O. 46) en Polderman (IJM 20). Voor de Donderdagmarkt komt de Batavia. Ook de Zwarte Zee (IJM 94) komt ver moedelijk Woensdag ot' Donderdag lossen. De Simon de Danser blijft zo lang mogelijk vissen en komt eerst voor de Maandag- markt. Dc coaster Nicuwaal heeft een lading filet aan boord genomen voor Polen. Haven - arbeiders hebben de vis uit de koelhuizen gehaald en in het schip gebracht. SCHEEPVAART Aagtekerk, R'dam—Brisbane 4 Dec. nog rede Melbourne. Aalsdijk, New Orleans-R'dam 4 Dec. te Ant werpen. Alblasserdijk, R'damGulfhavens 4 Dec. pass. Casquets. Almdijk. 4 Dec. van Vera Cruz naar Coat- zacoalcos. Alphard, R'dam—Buenos Aires 4 Dec. pass. St. Paulsrock. Amsteldiep, Antwerpen—Kaapstad pass. 3 Dec. Vlissingen. Amsteldljk, 4 Dec. verw. te Philadelphia van Boston. Andijk, 3 Dec. van Houston n. Mobile. Alcor. Rio GrandeR'dam 3 Dec, v. Bahia. Alnati, van R'dam 5 Dec. te Antwerpen. Aldabi, Buenos AiresR'dam 4 Dec. van Victoria naar Bahia. Aletta (t), 4 Dcc. van Pladjoe n. Singapore. Algenib, New Orleans—R'dam pass. 3 Dec. Bermuda. Alhena, R'dam—Buenos Aires 5 Dec. verw., Santos van Rio dc Janeiro. Amstellcerk, DakarAmsterdam 4 Dec. to Plymouth. Amstelland, Buenos Aires—A'dam 4 Dec. pass. Kaap Verdischc eil. Annenkerk, Sydney—R'dam 4 Dec. van Port Said naar Genua. Arendsdijk, New York—Buenos Aires 4 Dec. te Montevideo van Santos. Averdijk, Rotterdam—New York 3 Dec. van Antwerpen. Beverwijk, 4 Dcc. van Gdynia n. R'dam. Blijdendijk. 4 Dec. van Lorenzo Marquez n. Dar as Salaam. Chama ft). 4 Dcc. te Kaapstad v. Singapore. Dalerdijk, R'dam—Vancouver 3 Dec. van San Josc naar Los Angelos. Delfland, 4 Dec. van A'dam te Bremen. Eemdijk, 4 Dec. te Tampa van Havana. Edam, New YorkLonden 3 Dec. 254 mijl West Lands End. Ena (t), R'dam— Curasao 3 Dcc. Azoren. Friesland, JavaR'dam 3 Dec. (13 uur) van Belawan. Gaasterkerk, 3 Dcc. van Hamburg n. A'dam. Indrapoera 3 Dec. (10 uur) van Aal-borg 5 Dec (14 uur) a. d. Hoek van Holland verw, Jaarstroom, A'dam—Lagos 4 Nov. pass. Finist.erre. Joh. van Oldedbnrnevelt, BataviaA'dam 4 Dcc. pass. FInisterre. Jupiter, R'damGibraltar 3 Dec. pass, Ouessant. Kamerllngh Onnes, R'dam—Java pass. 3 Dec. om 13 uur Guardafui. Kedoe, 3 Dcc. (18 uur) van Lissabon naar Casablanca. Kertosono, 5 Dec. 4 uur) van R'dam te Antwerpen. Klipfontein, Kaapstad—Teneriffe 4 Dec. pass. Dakar. Kota Agoeng, 5 Dec. van Pangkal Penang te Batavia. Laagkcrk, 4 Dec. pass. Gibraltar naar Mar seille—A'dam Perz. Golf. Leuvekerk, R'dam—Calcutta 4 Dec. v. Genua naar Alexandrië. Limburg, Trinidad—Los Angeles 2 Dec. (18 uur) Panama. Lekkerkerk, van Hamburg naar Antwerpen 4 Dec. anker Elbe. Mariekerk, 3 Dec. van R'dam n. Hamburg. Merwehaven, 3 Dec. van R'dam n. Algiers. Molenkerk, Japan—R'dam 3 Dec. verwacht te Colombo. Mapia, Java—Hamburg 4 Dec. Ouessarvt gep. Meerkerk, 4 Dec. van Kobe n. Hongkong. Oranje, A'damBatavia 3 Dec. pass Don- drahead. Oranjefontein, 5 Dec. van Port Elisabeth te East London. Overijsel, 4 Dcc. te Khorelami Perz. Golf. Papendrecht (t), Port Said—Havre—A'dam 4 Dec. pass. Kaap Defer. Randkerk, 4 Dec. van Port Amelia naar Lorenzo Marquez. Raki, San Francisco—New York 4 Dec. te Houston. Roebiah. 4 Dec. van Bombay naar Makassar. Sarangan, Java—Rotterdam 3 Dec. van Aden. Soestdijk. 4 Dec. van Suez naar Djeddah. Sommelsdijk, 4 Dec. te New Orleans. Stad Breda, 4 Dec. van Genua naar Saffl. Stentor, Valencia—R'dam 4 Dec. pass. Gibraltar. Streefkerk, A'dam—Dar es Salaam 4 Dec. te Mombassa. Stuyvesant, 3 Dec. van Laguaira n. Trinidad. Sunetta (t), Ras Tanura—Lissabon 4 Dec. pass. Perim. Tabian, 4 Dec. van Makassar naar Batavia. Tawali, Java—A'dam 3 Dec. te Suez 3 Dec. te Singapore n. Port Swettenham. Tero Nicocheo, R'dam 4 Dec. pass. Finisterre. Tiba, 4 Dec. rede Buenos Aires. Titus, AlgiersA'dam 5 Dec. pass. Burlings. Tjibadak, 4 Dec. van Soerabaja n. Semarang. Tjisadane. Tamatave—Hongkong 4 Dec. van Mauritius naar Rodrigues. Tjimenteng. 4 Dec. van Kure naar Manilla. Tjipondok, 4 Dec. van Montevideo n. Santos. Waterland, Buenos Aires—A'dam 4 Dec. van Bahia naar Cabedeloe. Waterman, R'dam—Batavia 3 Dec. (20 uur) Gibraltar en 4 Dec. Algiers. Weltevreden, 3 Dec. New Orleans 8 Dec. te New York verwacht. Willem Ruys, BataviaR'dam 4 Dec. van Singapore. Woensdrecht (t), 4 Dec. te Curacao van Sheern ess. Zuiderkruis, Batavia—R'dam 4 Dec. van Aden naar Port Said. Zwyndrecht, 3 Dec. van Huelva n. A'dam. KLEINE VAART Birmingham. 3 Dec. van A'dam te Goole. Blue Boy. 3 Dec. van Maassluis n. Boston. Echo, 4 Dec. van Dublin te Amsterdam. Ellewoutsdijk, 3 Dec. v. Oporto te Lissabon. Evertsen, 3 Dec. van Rotterdam te Boness. Frederica. 3 Dec. van Sunderland n. Nakskov. Frejo, 3 Dec. op te Tyne. Hasewint. 4 Dee van Kopenhagen ce Malmö. Heemskerk, 2 Dec. van Methil te Oregrimd. Helvetia. 2 Dec. van Goole te Morlaix. Leny, 4 Dec. te Kopenhagen. Import. 3 Dec. van Antwerpen bij Vlissingen. June, 3 Dcc. te Cardiff. Mercurius, 2 Dec. van Hull n. Kingslynn. Nieuwaal. 3 Dec. van Hamburg te IJmuiden. Rose Marie, 3 Dec. van Londen te St. Nazaire Saba, 4 Dec. te Holtenau. Silvaplana, 5 Dec. van Londen te Antwerpen, Tyro, Rotterdam—Dublin 4 Dec. pass. Lizard*

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3