LUIDSPREKER „Suomi" v/acht een druk athletiekjaar Beverwijk en Omstreken De man Dinsdag 6 December 1949 4 Bezoeken aan Edmonton en van Virserum S.G.F. In 19.50 zullen, naar het zich laat aanzien, belangrijke sportgebeurtenissen voor de Velsensé aühleten van Suomi op het pro> gramma staan. Niet alleen wedstrijden op „Watervliet" worden voorbereid, maar ook wordt een bezoek afgelegd aan Engeland voor de jaarlijkse sportuitwisseling met Edmonton. In Velsen komt de Zweedse „Virserum Sport en Gymnastik Förening", waar Suomi de afgelopen zomer te gast was. Met betrekking tot de sportuitwisseling met Edmonton wordt medegedeeld, dat het gemeentebestuur van Velsen van de Bo rough of Edmonton het verzoek heeft ont vangen om van 24 Mei tot en met 1 Juni 1950 de sportuitwisseling te doen plaats hebben, welke uitnodiging inmiddels is aan vaard. De atletiekontmoeting zal plaats hebben op de bij velen bekende Harry- Barras- grounds. Aangezien Suomi praetiaeh bijna alle athleten voor deze sportuitwisseling zal moeten leveren, zullen leden, trainers en technische commissie moeten bijdragen tot de samenstelling van een goéde en homo gene ploeg. De groep deelnemers aan de sportont- moeting te Edmonton zal ongeveer 90 per sonen omvatten, daar, in afwijking van de voorgaande jaren, een hockey-ploeg van de Strawberries en een zwemploeg van de Velser Zwem Vereniging worden toege voegd,. Het comité heeft door dit grote aantal sportbeoefenaars(sters) reeds het besluit moeten nemen, dat supporters het gezel schap niet zullen kunnen begeleiden, anders dan op eigen gelegenheid. Het voor Suomi belangrijke jaar 1950 heeft ook al een provisorisch wedstrijd programma als onderdeel van het nationale wedstrijdprogramma van de K.N.A.U. De plannen, zoals die zijn voorgelegd, be staan, behoudens goedkeuring en mede werking van de Nationale en Districts- Technische Commissie van de K.N.A.U., uit de volgende op „Watervliet" te organiseren wedstrijden: 14 Mei: Regionale wedstrijden voor dames en heren, senioren en junioren. 11 Juni: Voorwedstrijden voor de P. H.- bekerwedstrij den (verenigingskampioen schap voor heren). 18 Juni: Juniorenwedstrijd (meisjes of jongens). Met Kerstmis hoort „Noord" de klokken luiden De markante toren van de R.K, St. Josephkerk aan de Wijkerstraatweg zal na vijf jaren in de Kerstnacht voor de eerste maal de bronzen stem over Velsen-Noord doen galmen want de beide torenklokken zijn aangekomen. De fraaie, nieuwe Mokken, welke door de oudste klokkengieter in ons. land, de firma Bergen en Jongerius te Heiligerlee zijn gegoten in repectievelijk de G- en de Bes-toon, hebben voorlopig een plaats ge vonden terzijde van het altaar, waar zij Zondag voor de parochianen te bezich tigen waren. De G-klok zal worden gewijd aan St. Joseph, de andere, de Meinere, aan St. Antonius.. Naar Pastoor Vollaerts verwachtte zal de wijding' van het nieuwe bezit der St. St. Joseph-parochie plaats vinden op Zon dag 18 Decemeber, de vierde Zondag van de Advent, 's middags drie uur. De wijdingsplechtigheid zal geschieden door de deken B. S. Hosman van Bever wijk. Het voornemen bestaat om de klokken In de komende Kerstnacht voor de eerste maal te luiden. Daar het de laatste jaren gebruik was geworden, dat de R.K. Har monie „St. Caeeilia" van de toren af met gewijde muziek voor de Nachtmis het Kerstfeest inluidde, zal hieraan de komende Kerstmis eveneens een einde zijn gekomen. Uitbreiding smederij Burgemeester en Wethouders van Velsen delen mede, dat bij hun besluitvan 29 •November 1949 ingevolge de Hinderwet vergunning is verleend aan M. Ouwehand te IJmuiden, tot het wijzigen en uitbreiden van een machine- en scheepssmederij op en in het perceel Middenhavenstraat 78 te IJmuiden. GESLAAGD Aan de universiteit te Utrecht slaagde Vrijdag de heer H. Groen te IJmuiden-Óost voor het examen tandheelkunde. Agenda voor Velsen DINSDAG 6 DECEMBER. Thalia, 8 uur: „Huwelijk in de schaduw". Rex, 8 uur: „Het huis in het moeras". WOENSDAG 7 DECEMBER. Bioscopen: Als Dinsdag. Raadhuis, 23 uur: Spreekuur wethouder van Onderwijs. 25 Juni: Onderlinge clubkampioenschap- pen. 2 Juli: Suomi-Virserum S.G.F.(Zweden). 16 Juli: Junioren wedstrijd (meisjes of jongens). 10 September: Onderlinge vijfkampen. 28 October: Mulier-veldlopen. De volgende data betreffen de voornaam ste „uitwedstrijden": 24—31 Mei: naar Edmonton (Engeland). 20 Augustus: Zeven-verenigingenkamp. 3 September: Finale P. Il.-bekerwedstrij- den. V.G.Z.-tafeltennissers boekten winst Het gaat goed bij de Tafeltennisvereni ging „V.G.Z.", die zich in korte tijd reeds een uitstekende naam in de tafeltennis- competitie heeft eigen gemaakt. Nu konden aan de reeks van overwin ningen weer twee worden toegevoegd, want zowel de dames als de heren-teams boekten winst. Het dames-team besloot de eerste helft- van de competitie met een uitstekende zege op Heemstede, welke ontmoeting te Haarlem werd gespeeld. Dit team heeft in de eerste helft zes wedstrijden gespeeld, waarvan vier de volle winst opleverden en twee werden verloren. Heemstede verloor dit keer met 4-6 van de V.G.Z.-dames. De herenwedstrijd in Beverwijk tussen V.G.Z. 1 en Hotac 3 is voor de gastheren een zware nederlaag geworden. De spelers B. Wijker en A. Koomen wonnen beide hun drie partijen maar P. Sweeren moest slechts met twee gewonnen en één ver loren set genoegen nemen. Daar ook de dubbelpartij ten volle voor de Van Gelder-tennissers was verloor Ho tac 3 met 1-9. Voor de competitie wachten nu de wed strijden: A.T.T. 5 te Haarlem tegen V.G.Z. 2 op 7 December en V.G.Z. 1 tegen Pro- wano 3 uit Bloemendaal op 13 December, beide voor heren. Directeurs- en bestuurswisseling bij „Wilhelmina" Tot directeur van de Christelijke Muziek vereniging „Wilhelmina" te IJmuiden is benoemd de heer Leistikow. Tevens heeft er een bestuurswijziging plaats gehad. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: P. Kalkman, voorzitter, K. 't Hart (Tromp straat 65, IJmuiden-O.) secretaris, J. de Niet, penningmeester. A. v. d. Pijl, W. A. de Vries, H. Gras en M. v\ Kan, leden. FEESTVREUGDE IN HET ZIEKENHUIS. Dezer dagen heeft de arbeiders-mando lineclub „Excelsior" onder leiding van de heer Joh. B. Kok een concert in het IJmui- dense Antonius Ziekenhuis gegeven. Dat dit op prijs gesteld werd door de patiënten werd wel bewezen 'door het stevige applaus. Tot slot werd een SinteiMaas-potpourri gespeeld die door allen werd meegezongen. De zusters verhoogden de feestvreugde door het strooien van pepernoten. SINTERKLAAS-GONGWEDSTRIJDEN De damclub IJmuiden houdt Dinsdag avond in hotel Kennemerhof de zo lang zamerhand tot traditie geworden gong wedstrijden. Afkeurende woorden jegens IJmuidense reders H. de Boer: „Ik ga niet weg voor deze kwestie is opgelost" De heer I-I. de Boer, voorzitter van de Centrale Bond van Transportarbei ders afdeling IJmuiden, noemde het een toevallige omstandigheid, dat de familie-bijeenkomst van de bond, wel ke Zaterdagavond in het Federatie gebouw gehouden werd, samenviel met de gebeurtenissen in het visserijbedrijf. Hij greep deze gelegenheid aan om de kwestie nog eens nader toe te lichten en wees in de eerste plaats op het feit dat de C.A.O. slechts drie maanden geleden was goedgekeurd en noemde het verder vreemd dat deze nu plotse ling niet meer verlengd zou kunnen worden. Hij vervolgde met erop te wijzen dat de prestaties in het visserijbedrijf groter zijn dan voor de oorlog in tegenstelling" tot andere landen die de 100 procent nog niet gepasseerd zijn. De Hollandse vissers zijn, naast de Denen,' de beste vissers ter wereld, aldus, de heer De Boer. Buiten staanders zien alleen de goede lonen van de vissers, maar zij vergeten, dat hiervoor zeer hard gewerkt moet worden. Verder noemde hij de sociale verzorging in het bedrijf slecht en hij schilderde de goede sociale verzorgingen in de grote industrie- bedrijven. Hij laakte vervolgens nogmaals het optreden van de redersvereniging die zonder vooi-kennis van de regering tot het stopzetten van de trawlvisserij is over gegaan. Het standpunt van de Unie Verkeer vatte hij aldus samen: le. Op ernstige wijze het optreden van de reders afkeuren 2e. maatregelen van de regering om deze handelwijze ongedaan te maken. De Centrale Bond zou tenslotte aan de regering kunnen voorstellen, het bedrijf te nationaliseren, aldus de heer De Boer. Hij zei het te betreuren dat het verlaten van de bond juist in deze periode, boze tongen aanleiding zal geven om zijn persoon te critiseren, maar, zo eindigde de heer De Boer, ik zal mijn post niet eer der verlaten of deze kwestie zal naar ge noegen van de werknemers opgelost moe ten zijn. De heer Willem van Iependaal, die op zijn bekende sappige wijze de avond ver der vulde had zijn toehoorders geheel op zijn hand en het bleek dat de heer Van Iependaal ook min of meer het terrein van de psychologie kende. Hij sprak over taal, volkstaal en humor en het moet ge zegd worden dat hij, hoewel op eenvou dige wijze, zijn onderwerp juist belichtte. MARKTBERICHTEN 5 December 1949 Besommingen IJM 183 Viking Bank 20.900; IJM 41 Com- paen 25,800. IJM 204 2870; KW 140 KW 59 2160; KW 107 1530; KW 64 KW 84 4240: KW 17 3400; KW 108 2360; KW 169 3370; KW 125 4000; KW 24 3440. IJM 276 1870; IJM 277 1460; KW 51 3600; IJM 283 IJM 74 2660; KW 227 2020; KW 49 3250; KW 50 880; KW 124 3680; KW 122 2110; KW 73 2720; KW 147 4540; KW 161 2170; KW 22 8890; KW 25 7870; KW 16 2700: KW 170 4290; KW 127 Een trawler besomde f20.900. SLEEPBEDRIJF Poolzee, 3 Dec. van Bangkok naar Colombo. Thames, 4 Dec. van Port Said naar Algiers. „Sint" in Thalia DSS was gastvrouw Hoog sloegen de golven over IJmuidens pier. De loodsboot, die uren lang binnen was gebleven, had niet dan met grote schroom de veilige omarming van de pieren verlaten en deinde buitengaats vervaarlijk. Dit alles kon echter Sint Nicolaas niet weer houden over te stappen op de „Mico", die veilig meerde aan de eerste steiger bij de Zuidersluis. Sint en Piet werden daar op de boot reeds verwelkomd door een deputatie van de gemeentepolitie. Zijn pas werd ge keurd en men voelde hem flink aan de baard om te zien of die wel echt was. Ei- lopen tegenwoordig zoveel oplichters rond! Sint bleek echt en Piet niet minder en derhalve kwam al spoedig een open calèche met bepluimde en bebelde zwarten om hen in triomf door de straten van Oud-IJmui- den te voeren. Na deze zegetocht, waarbij een«op peper noten belust gezelschap hem al grabbelend volgde, zette hij voet in Thalia, waar hij door het bestuur van D.S.S. werd begroet, Hij nam plaats op het podium en deecl een aantal kinderen, wier naam en toe naam en alle ondeugden hem bekend ble ken, voor zich verschijnen. Dat viel niet mee, eidoch, ze scheidden van de bisschop- als oude, vertrouwde vrienden, zich vast voornemend hét komende jaar beter op te passen. Daarna kwam het gezelschap „Ambu" op de proppen en deze artisten hebben de kleintjes vermaakt met goochelen, clowne rie en poppenkast. Bij de voorstelling voor de groteren werd het laatste nummer vervangen door par- terre-aerobatiek. Sint heeft zijn verjaardag op waardige wijze bij de D.S.S.-kinderen gevierd. Het IJmuider publiek viel dermate in zijn smaak, dat hij op 12 December een extra bezoek aan de dansclub van genoemde ver eniging zal brengen. Veiiigheidsdagen bij de Hoogovens Tentoonstelling bij de hoofdingang Van 7 tót 10 December zullen de Hoog ovens de onmisbare veiligheid weer eens extra in ogenschouw gaan nemen. Gedu rende deze dagen zal op de grote parkeer plaats naast de hoofdingang een veilig heidstentoonstelling worden gehouden. Verder zullen in verschillende afdelingen toespraken worden gehouden door de af delingschefs waarbij ook de heren „Stoet Haspel" en „baas Veilig" aanwezig' zijn. Op Donderdag 8 December om half vier is er in het schaftlokaal van de staalfabriek een veiligheidsbijeenkomst, waar de be drijfsdirecteur de heer F. W. E. Spies, veiligheids-erepenningen zal uitreiken. Op dezelfde dag wordt des avonds in de beide zalen van het Kennemer Theater een veilig heidsavond gehouden waarbij, behalve van film, muziek en hersengymnastiek het pu bliek kan genieten van „En 't gebeurde bij Hoogovens Bondsvergadering van Jonge Oud-Katholieken „De Viersprong" A en B aan de kop In de klaverjascompetitie om het kam pioenschap midden-Kennemerland staat in de klasse A de klaverjasclub „De Vier sprong" uit Beverwijk nog steeds aan de kop en zij heeft nog geen verliespunten. Maar ook „Scheiwijck" heeft nog geen nederlaag geleden, zodat op Woensdag 7 December de wedstrijd De Viersprong Scheiwijck wel eens spannend kan worden. Op dezelfde datum speelt „Bellevue" tegen „De Nolle" en de winnaar van deze wed strijd hoopt dat ook „Scheiwijck" zal win nen, aangezien „Scheiwijck", „Bellevue" en „De Nolle" alle drie zes punten hebben. „De Vriendschap", de kampioen van ver leden jaar, heeft nog' geen enkele winst- pi^it en zal dit jaar wel geen rol van be tekenis spelen. Hetzelfde geldt voor. „Ani mo" en „De Strandmeeuwen" die de laat ste plaatsen wel zullen blijven bezetten. In klasse B staat de klaverjasclub „De Viersprong" nog zonder verliespunten aan de kop. De stand is thans: gesp. gew. pnt. De Viersprong4 4 8 Scheiwijck 3 3 6 Bellevue 4 3 6 De Nolle 4 3 6 Animo 4 1 2 De Vriendschap 4 0 0 De Strandmeeuwen 5 0 0 Klasse B gesp. gew. pnt. De Viersprong 4 4 8 De Nolle 4 3 6 De Vriendschap 4 2 4 Bellevue 4 1 2 De Strandmeeuwen 4 0 0 Zoekt U een moffop in prima staat? Plaats een De Bond van Verenigingen van Jonge Oud-Katholieken in Nederland, welke in 1912 zijn oprichting beleefde,zal Zondag 11 December te Utrecht in hotel „Noord- Brabant" zijn bondsvergadering hóuden. De uitgebreide agenda vermeldt een be stuursverkiezing wegens het aftreden van pastoor D. N. de Rijk, die niet herkiesbaar is en de heren J. Schenk en pastoor G. A. van Kleef. Zonder tegencandidaten zal de laatstgenoemde in het bestuur zitting blij ven houden; voor de andere functies zijn dubbeltallen samengesteld uit de heren J. Schenk Jr. en Th. de Jong en de heren kapelaan Y. R. H. J. Roosjen en H. L-. Nijenhuis. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 5 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Maraat v. Newcastle. Hebridian Coast van Newcastle. Durward v. Grangemouth. Bvuarfos van Reykjavik. L.a Pampa van Londen. Texelstroom van Liver pool. Zijpenberg van Saffi. Bolbec v Londen. Vertrokken is de Bycle naar Rotterdam. Geslaagde proefvaart van motorschip „Carbet" Het motorvrachtschip „Carbet" dat voor rekening van de Compagnie Générale Transatlantique te Parijs door „De Schel de" is gebouwd, is te Vlissingen van zijn laatste grote proefvaart teruggekeerd. Deze tocht, naar de Schotse kust, had een goed verloop en onder bijzonder ongun stige weersomstandigheden heeft het schip zich in hoge mate zeewaardig getoond. Kapitein A. van Noorden uit Rotterdam, die het commando tijdens deze toch voer de, bracht het schip zonder loods veilig op de reede van Vlissingen terug. De overdracht van het schip aan de rederij zal een dezer dagen te Vlissingen geschieden in aanwezigheid van de con sul-generaal van Frankrijk te Rotterdam. Kapelaan Roosjen door de Oud- Kaiholieke gemeente ontvangen Binnen enkele weken hebben zich in de Oud-Katholieke gemeente van de H. Engel- mundus verschillende veranderingen vol trokken. Na het vertrek van kapelaan D. N. de Rijk, die als pastoor te Egmond aan Zee werd aangewezen, heeft Oud-Katholiek Velsen Zondagmorgen kennis gemaakt met de nieuwe kapelaan Y. R. H. J. Roosjen, die voor de eerste maal het heilig dienstwerk verrichtte. Kapelaan Roosjen ging in zijn prediking uit van Matth. 11:6: „Zalig is hij, die aan mij niet geërgerd wordt." Aan het einde van de dienst sprak pastoor C. F. Nieuwenhuyzen woorden ter verwel koming aan kapelaan Roosjen en schetste vervolgens de taak van pastoor en kapelaan in deze gemeente. Pastoor Nieuwenhuyzen wekte de meente op om hen, die als geestelijke arbei ders door de kerk in Gods wijngaard zijn gezonden toegang te verlenen, opdat het woord van Christus ten volle mag worden verstaan. Met de bede, dat God zijn werk en dat van de nieuwe kapelaan in deze Oud- Katholieke gemeente mocht zegenen, be sloot pastoor Nieuwenhuyzen zijn toe spraak. Koninklijke waardering voor gouden jubilaris Dë burgemeester van Velsen mr. M. M. Kwint reikte Maandagmorgen op het raad huis aan de heer B. F. Sonneveld de bron zen eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, uit. Op 15 December her denkt de heer Sonneveld het feit dat hij 50 jaar geleden aan de Papierfabriek van Gelder Zonen verbonden werd. Deze Ko ninklijke onderscheiding werd uitgereikt in tegenwoordigheid van de directeur der Papierfabriek, de heer A. J. Allan. V.V.IX komt met een overwinning op „Dindua" uit het strijdperk Hetis IJmuiden Zaterdag gelukt CSV „Dindua" uit Enkhuizen een alleszins ver diende 51 nederlaag toe te brengen. Het ging echter niet zo gemakkelijk als de cij fers doen vermoeden: Dindua beet flink van zich af en er kwamen dikwijls gevaar lijke momenten voor de IJmuider verdedi ging. Post wist na tien minuten zijn club, na fraai individueel spel, de leiding te. geven. Dindua pakte wat meer aan, maar de achterhoede van de IJmuxdenaren gaf geen krimp. Dindua kreeg echter loon naar werken toen haar middenvoor een goed aangegeven bal als de gelijkmaker in het net deponeerde. IJmuiden diende direct van repliek en het was Wapenaar die de stand op 21 bracht. Na de rust kreeg Post de kans om de stand tot 31 te verhogen en er werden aardige combinaties gemaakt waar Dindua niet het juiste antwoord voor kon vinden. Even daarna was het Guyt die in z'n eentje de achterhoede passeerde en doel punt nummer vier voor zijn rekening nam. Toen L. v. d. Plas fraai voorzette, was het weer Post, die de stand op 51 bracht. Even daarna kwam het einde van deze sportieve wedstrijd. Bond van Sinterklazen zond deputatie naar Beverwijk De personeelsvereniging van de Machino fabriek C. Maters C.V. heeft Zaterdagmid dag en -avond in het KSA-gebouw te Be" verwijk een gezellig St. Nicolaasfeest ge." vierd. Des middags op het kinderfeest \vas het de voorzitter van de vereniging de heer C. Rozemeyer die de Sint welkom heette Evenals vorige jaren liet de grijsaard 'allé kinderen bij zich komen en zij konden, na de nodige vermaningen een cadeautje in ontvangst nemen. 's Avonds waren de ouderen bijeen om te zien of de Sint voor hen nog iets had mee gebracht. Toen twee Pieten de komst van St. Nico. laas aankondigden, verschenen er niet minder dan drie, waarbij de voorman van dit college aankondigde dat zij waren af gevaardigd door de bond van Sinterklazen" Het was wederom de heer C. Rozemeyer die een hartelijk welkom sprak, waarbij hij zijn vreugde en verwondering uitte over goede opkomst van de Sinten. Nadat dë hoge gasten aan alle leden een feestpakkelje hadden uitgereikt, wat uiteraard met ver schillende grapjes gepaard ging, zong een mannenkoortje hen' een serenade toe. De avond werd verder gevuld met zang van de heer H. Zweers Meijer, begeleid door mei J. P. C. van Doorn, een „spraakwaterval" en een promenade. De organiserende perso neelsvereniging kan op een geslaagde dag terugzien. Receptie directeur Rode Kruisziekenhuis De heer W. Maters, directeur van het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk re- cipieert Maandag 12 December in het Sta- tenhuis in verband met zijn afscheid van het ziekenhuis, des middags van 45 uUr, Deze receptie wordt de heer Maters door het bestuur aangeboden. Tijdens de receptie zal er gelegenheid zijn met de nieuwe functionaris, de heer P. Rëgoort, kennis te maken. Heemskerk BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Martinus J. zoon van M, Schuijt en C. Beentjes, wonende Luttik Cie 32; Maria L. dochter van P. Neeft en A. p. Niesten, wonende M. van Heemskerkstraat GEHUWD: G. Broekhuizen en A. m! Burger. Agenda voor Beverwijk Kennemer Theater 7 en 9 uur: Met muziek door het leven. Luxor Theater 7 en 9.15 uur: Tarzan en de luipaardkoningin. Corso Theater (Castricum) 8 hur: Nicky als detective. Raadhuis Beverwijk, 3 uur. Spreekuur wet houder Openbare Werken en O., K. en W. WOENSDAG 7 DECEMBER Bioscopen: zie Dinsdag". Raadhuis Beverwijk, 2 uur: Spreekuur wet houder Bedrijven en Financiën. BURGERLIJKE STAND VELSEN GEBOREN: E. Th. van der Putten-Kruup, z., Kerlcerinklaan 71, Santpoort; A. M. C. H. Schoorlvan den Boom, d., Schipbroe- kenweg' 7, Santpoort; J. J. Komduur-de Gelder, z., Zeeweg 403, Driehuis; F. J. Mo lenaar-Zwanenburg, z., v. d. Vondellaan 30, Driehuis; L. J. Laurent-Beljaards, d„ Schulpweg 151, Velsen (Noord); D. Hagen- Grüter, z., Iiofgeesterweg 25, Santpoort; C. Castricum-van der Meij, z., Schulpweg 101, Velsen (Noord) en G. van de Ketterij- van Belzen, d., D. Hartöghdwarsstraat 5, IJmuiden. ONDERTROUWD: H. A. Blok, Cypres- senstraat 18, IJmuiden (O.) en M. A. G. van Schagen, Cypressenstraat 18, IJmuiden (O.); A. van der Wiele, Kanaalstraat 160, IJmuiden en H. van der Sluis, van Galen straat 6, IJmuiden; B. G. Krab, Kompas straat 36, IJmuiden en J. F. Iiovingh, Kom passtraat 67. IJmuiden; C. Taag, Neptunus- straat 33 rd., IJmuiden en A. Blok, Neptu- nusstr. 33 rd., IJmuiden; J. Portegijs, Oos- terstr. 23, Velsen (N.) en J. C. de Krijger, Marconistraat 14, IJmuiden; S. F. de Haas, Tulpenlaan 27, Beverwijk en J. Reitsma, Corverslaan 101, Velsen (N.); C. S. Cor» nelissen, Willemsbeekweg 14, IJmuiden (O.) en H. van Dijk, Tromstraat 196, IJmui den (O.); A. E. Veldman, van Linschoten- straat 1, IJmuiden (O.) en J. de Zeeuw, Spilbergenstraat 25, IJmuiden; J. F. de Feber, IJmuiderstraatweg 101, IJmuiden en A. de Beuntje, Gijsbr. v. Aemstelstraat 144, Haarlem; C. G. Smit, Fahrenheitstraat 48, IJmuiden en M. C. Blonden, Wijk aan Zeeërweg 96, IJmuiden (O.); N. W. Otto, Brederoodseweg 102, Santpoort en M. Th. Rijnders, Kerkstraat 189, Amsterdam. GEHUWD: G. Post—L. W. Roubos, Zee weg 207, IJmuiden (O.); F. van IJzendoorn- C. Sluiters, Pres. Steijnstraat 9, IJmuiden; J. F. DingerdisH. J. Molenkamp; C. Scha persJ. E. "W'ernke, Ahornstraat 32,IJmui den (O.); J. A. BosdijkM. Bakker, Geel- vinckstraat 99, Velsen (N.); K. A. van dei' ZeeJ. Stam en G. OlivierC. J. Sanders. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 34) Vertelt u uw echtgenoot alles, wat u mij hier verteld hebt.Katherine hield even haar adem in. Ja, ik weet dat ik dat doen moet. Maar ik wil zo graag nog even tijd hebben. Ik dacht.ik hoopte, dat hij zich allerlei herinneren zou. Hoe lang bent u nu getrouwd? vroeg juffrouw Silver. Katherine's blos werd dieper. Sinds jl. Zaterdag. Juffrouw Silver onderbrak haar: Dat bedoel ik niet. Ik wilde weten, of ik het goed heb, dat u in 1939 met William Evers- ley trouwde? Ja, zei Katherine, in Juli. We hadden één maand samen en daarna twee korte verloven. In 1942 werd hij vermist. Hoe weet u dat? Juffrouw Silver glimlachte. Er zijn enkele aanwijzingen. Op dat feest in het Carlton, waar Frank Abboth zich herinnert uw man gezien te hebben, was u ook. Hij sprak van een meisje in een goudkleurige jurk. Dat was u, nietwaar? Ja, die avond verloofden we ons. Een nicht van Frank Abbott was daar ook, een juffrouw Mildred Abbott en haar verloofde. Ze heet nu mevrouw Darcy. Ze is zo juist uit de tropen teruggekeerd. Ze herinneert zich dat feest en Bill, zoals iedereen hem scheen te noemen en ook u, in een goudkleurige jurk. Ze kon zich zijn achternaam en uw namen niet herinneren, maar ze vertelde wel, dat een of andere tante haar naderhand geschreven had,'dat ze bij uw trouwen was geweest. Die tante zou u ook een antiek theeserviesje cadeau gedaan hebben. Katherine knikte. Ja, dat was de oude mevrouw Willoughby Abbott. Het was een beeldig serviesje. En inderdaad noemde iedereen mijn man Bill, hoewel ik dat nooit deed. Juffrouw Silver keek ernstig. „Ja, ik begrijp dat allemaal wel. Maar u hebt een grote verantwoordelijkheid op u genomen, mevrouw Eversley. Om u de waarheid te zeggen, was het uw bereid heid om die verantwoordelijkheid op u te nemen, welke mij ervan overtuigde, dat dit huwelijk niet iets nieuws was." Kathe rine zei langzaam en zachtjes: „Ik dacht, dat hij, -als we opnieuw de trouwplechtig heid zouden beleven, zich herinneren zou, dat we dit al eerder samen meegemaakt hadden. Als hij zijn geheugen terugkreeg, zou alles veel eenvoudiger worden. Er is nu nog één ding, dat ik kan doen. Hij droomt zo nu en dan een wonderlijke droom, die de afgelopen jaren telkens weer terugkomt. Die droom gaat over een oud huis in een dorpsstraat, met drie stoep treden naar een eikenhouten voordeur, die toegang geeft tot een hal, waarin rechts een trap omhoog voert. De trap is gebeeld houwd met symbolen van de vier Evan gelisten, een leeuw en een os onderaan, en een adelaar en een mannenfiguur boven- aan. Nu heb ik gedacht, dat hij, als ik j hem in dat huis breng, zich misschien alles i zal herinneren". „Is het een bestaand huis, waaraan be- paalde herinneringen voor hem verbonden j zijn?" „Ja, het behoorde aan zijn grootmoeder. We gingen er dikwijls heen, toen we klein waren. Zijn grootmoeder liet het William na, en hij liet het mij na. Het is in Led- j stow en het heet Cedar House. We hebben daar ook onze huwelijksreis heen gemaakt. Meneer Tattlecombe heeft ons een vrije Zaterdagmiddag gegeven en nu wil ik Wil- liam de weekend meenemen naar dit huis om te zien, of hij zich daar iets herinnert." i Ze hield even op, haar ogen straalden en ze keek juffrouw Silver ernstig aan. „Het lijkt me werkelijk een kans. Hij zou er niet altijd weer over dromen, als het niets iets zeer speciaals voor hem betekende. Ik heb 't idee, dat dit de gevoelige plek is, en iets geeft me de overtuiging, dat hier een kans voor hem! ligt om zijn geheugen terug te krijgen". „Ja", zei juffrouw Silver, „die gevallen i van verlies van geheugen zijn merkwaar- dig. Soms brengt een geestelijke of een j lichamelijke schok het geheugen terug, j Uw plan is zeker de moeite waard. :Maar j weest u alstublieft niet tè teleurgesteld, als het verkeerd uitpakt. Als het geen succes heeft, dan moet u werkelijk verder geen tijd verliezen. Uw man heeft het j recht voor zichzelf uit te maken, wat hij het beste acht te doen. Zijn eigen familie J en zaak zijn erbij betrokken. U kunt niet voortgaan met de gehele verantwoordelijk heid op uw schouders te nemen". „Nee", zei Katherine met een diepe zucht. Daarna lachte ze. „Er zal niet veel kans overblijven om het hem niét te vertellen". Iedereen in Ledstow zal hem herkennen. De mythe van William Smith zal tot het verleden beho ren, zodra hij onder juffrouw Perkins' ogen is gekomen. Ze woont naast het huis en maakt altijd een en ander voor mij in orde, als ik daar ben, en ze kent William sinds hij vijf jaar oud was. Maar hoe dan ook, u hebt gelijk, hij moét alles weten. Het zou alleen zoveel beter zijn, als het hem niet verteld behoefde te worden". Juffrouw Silver kuchte. „Dat is waar. Intussen is er iets, dat hij zonder uitstel doen moet. Hij moet de plaatselijke politie waarschuwen, dat een wiel van 'zijn auto losgedraaid is. Ze zullen de gewone vragen doen en een normaal onderzoek instellen. Er bestaat een mogelijkheid, dat degene,- die met dat wiel knoeide, door eimand anders gezien is. In wat voor straat is de garage." „Het is eigenlijk geen garage, alleen maar een schuur, waar een klein aanne mertje allerlei materiaal bewaart, o.a. lad ders. En het is ook eigenlijk geen straat. Juffrouw Silver keek haar peinzend aan. „Dus geen terrein, waar een vreemde ge makkelijk binnen zou wandelen. Degene, die wij zoeken, zou best de aandacht op zich gevestigd kunnen hebben. Zeg in ieder geval aan uw man, dat hij de politie op de hoogte moet stellen. Een tweede ding is, dat ik graag uw toestemming zou heb ben om deze hele zaak met Frank Abbott te bespreken". „O, nee....!" Juffrouw Silver keek haar vragend aan. „Denkt u eens even rustig na, mevrouw Eversley! Er zijn drie aanslagen op het leven van uw man gepleegd, één op dat van meneer Tattlecombe, waarbij de dader misschien ook uw man voor ogen had, en er is het dodelijk ongeval van meneer Davies, de dag nadat hij uw man als Wil liam Eversley herkend had. Ik kan nog niet zeggen, uit welke hoek deze aanslagen komen. Door uw adres te veranderen, is uw relatie met William Smith misschien gedurende enige tijd geheim te houden, maar u zult het met «nij eens zijn, dat iemand, die een dèrgelijke interesse in William Smith blijkt te hebben, vroeger of later achter de rol, die u met betrekking tot hem speelt, zal komen. Zodra dat be kend is en zodra beleend is, dat u met hem in het huwelijk bent getreden en als zijn vrouw met hem samenwoont, zal het de gene of degenen, die het op zijn leven gemunt hebben, duidelijk worden, dat ze geen -tijd te verliezen hebben. Deze per soon of personen moeten begrijpen, dat u niet zult blijven zwijgen. Zodra u spreekt en William Smith treedt naar voren als William Eversley, kunnen zij niet langer in 't geheim opereren. De aandacht zal onmiddellijk gevestigd worden op iedereen, die er belang bij heeft zijn aanspraken te ontkennen. Voelt u wel, dat hoe eerder zijn aanspraken bekend gemaakt worden, hoe moeilijker het zal worden opnieuw een aanslag op hem te plegen?" Terwijl een ongeluk op straat van een onbekende meneer William Smith zonder meer als een gewoon, onopvallend ongeluk gere gistreerd zou kunnen worden, zou zijn plotselinge dood, onmiddellijk na het bekend worden van zijn aanspraken als William Eversley, wiens terugkeer tot het land der levenden zijn familieleden enigs zins in financiële moeilijkheden heeft ge bracht, onmogelijk aan de aandacht van de politie kunnen ontgaan." „Ja," zei Katherine, „u hebt gelijk". Juffrouw Silver legde haar potlood neef. „Uw plan om morgen voor de weekend de stad te verlaten, lijkt me uitstekend. Zegt u vooral aan niemand, waar u heen' gaat. Intussen zeg ik u nogmaals, dat ik graag een en ander met Frank Abbott zou be praten ik vind het niet prettig de ge hele verantwoordelijkheid alleen te dra gen. Ik geef u de verzekering, dat niets ondernomen zal worden zonder overleg met uw man en u zelf. Als Frank er liet zo over denkt als ik, dan zal hij de zaak misschien willen bespreken met hoofd inspecteur Lamp, een zeer fatsoenlijke en betrouwbare politieman. Hij heeft grote ervaring en. u kunt ervan overtuigd zijn, dat hij niets overhaast zal ondernemen. De gewone politionele gang van zaken zou echter dingen aan het licht kunnen bren gen, die van belang zijn. Geeft u mij uW permissie." HOOFDSTUK XXV. Op een grauwe winterse middag reden ze samen naar Ledstow. Katherine had zich geen moeite behoeven te geven om allerlei excuses te bedenken om laat te vertrekken, want William besteedde, toen hij de wagen voor de flat had gereden, meer dan een uur aan het nakijken van alle onderdelen. Katherine wilde niet bjJ daglicht aankomen, en toen ze eindelijk vertrokken, kon ze er zeker van zijn, dat ze pas tegen de avond in Ledstow zouden arriveren. Ze spraken geen enkel woord, totdat ze buiten Londen waren gekomen- (Wordt vervolgd)-

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6