IJmuider Courant Tweede Kamer voor belangrijke beslissing Een Feest Haarlems Dagblad Regionale economische eenwording is wellicht niet doelmatig meer Weerbericht 64e Jaargang No. 19418 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terras weg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93' Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van ert öprcrljtc fciarfemstije Courant Jmto Woensdag 7 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25 Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET VALT NIET LICHT ons het leven in de negentiende eeuw voor te stellen. Laten wij eens aan de zeventiger jaren denken. Ik geloof dat zij voor de meeste mensen een beeld van serene rust oproepen. Geen vliegtuigen, geen auto's en zelfs niet eens fietsen. Geen verkeerslichten. Geen bioscoop en geen radio. Weinig nieuwe boe ken. Statig geredigeerde kranten, met af en toe eens een saai, kolommen-lang hoofd artikel. En vrijwel geen sport. Daar wilde ik u hebben, nu de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond zestig jaar bestaat en dit met niet geringe plechtigheid zal vieren. Geen voetbal-sterren, evenmin trouwens als zwem-, hockey-, tennis-, athletiek-, water polo-, honkbal- en meer aanverwante schit teringen. Er waren alleen sterren van de schouwburgplanken en het concert-podium en die noemde men toen niet zo. De sterren stonden aan de hemel zonder concurrentie hier beneden. Er werd zelfs niet gevoetbald. Dit zal voor menigeen in deze tijd het moei lijkst zijn om zich voor te stellen. Geen Fanny Blankers-Koen, voortstormend over de vlakke sintels of over hekjes en op haar snelle weg begeleid door een ononderbro ken gerinkel van goud en zilveren ere metaalnu ja, dat is nog denkbaar. De vrouwen droegen toen crinolines; men kon daar weinig snelheid bij verwachten. Maar geen voetbal! Hoe leefden die mensen? zal bovenbedoelde menigeen zich afvragen. En wat gebeurde er met „de natuurtalen ten", die er toch ook geweest moeten zijn. of zou de natuur pas in die dagen de eerste voetbaltalenten met een vooruitziende blik op onze Haarlemse Koekamp ge schapen hebben? Het lijkt moeilijk denkbaar. Wie weet welk een onrust reeds sinds vele geslachten in de voorvaderen van onze Kraken en Lenstra's leefde. Wie weet hoe zij hun prachtige, helaas tot voortsluimeren ge doemde begaafdheden verdeden aan schop pen tegen stenen, aan het koppen van de appel die uit de boom viel, aan het plotsè- ling van-plaats-verwisselen tijdens hun bedaarde wandelingen in een (onbegrepen) voorgevoel van de „switch"! Menigeen zal weemoedig gestemd worden als hij aan al dit verspilde voorvaderlijke talent denkt. Ik weet het: toen de Nederlandse Voetbal Bond werd opgericht was men al een jaar of tien uit die barre tijden verlost. De bevrijding had reeds in 1879 plaatsgegre pen, toen de eerste H.F.C.'ers tegen de eer ste voetbal in de Koekamp trapten. H.F.C.'s zeventigjarig jubileum heeft ons daar on langs aan herinnerd. Van onze stad begon de victorie. Dat daaraan voetballoze tijden, ja voetballoze eeuwen zijn voorafgegaan moet evenwel met vernieuwde verwonde ring tot menigeen doordringen, nu hij be seft dat het Hoogste Voetballichaam in den lande zélf pas zestig jaar bestaat. En als hij deze contreien bewoont zal zijn borst in fierheid zwellen bij de gedachte dat niet alleen de man dier bevrijding, ere-voorzitter Pim Muiier, maar ook de huidige voorzit ter en secretaris-penningmeester van de K.N.V.B., Karei Lotsy en Brunt, mannen uit ons midden zijn. Waarom, zo zal hij denken, versteken wij ons Haarlemse licht in een Camera Obscura en verzamelen wij ons uithoudingsvermogen slechts in het wachten op een Hildebrand Monument? Waar blijft het trotse gedenkteken dat in het restant der oude Koekamp er is nog ruimte genoeg naast het Sportfondsenbad de geboorte van ons Voetbal zal ver eeuwigen in een aangrijpende groep, waarin de boom, waarover men toenmaals de bal deed caramboleren, niet zal mogen ont breken? Nu de ernst. De K.N.V.B. heeft reden om feest te vieren, want met al dat voetbal is veel goeds bereikt. Als ge een vergelijking met de zeventiger jaren van de vorige eeuw poogt te maken, zult ge met zekerheid kun nen vaststellen dat gezonder, sterker, op gewekter, ondernemender generaties uit de sport zijn ontstaan. Niet uit de opschroeverïj ervan, niet uit een malle verering van uit blinkende spelers of hol lawaai over de nationale eer, die bij een landen-wedstrijd op het spel zou staan. De nationale eer is heus niet voor het eerst in het geding ge komen toen men tegen het buitenland ging voetballen, en het is een dwaas die in ernst meent, dat Nederland onteerd zou zijn als een sport-ontmoeting met buitenlanders verloren wordt. Dergelijk gepraat is rond weg: onzin. De sport, vooral de voetbalsport omdat die de meeste aanhang heeft gevon den, heeft in die zestig bestaansjaren van de K.N.V.B. in hoge mate bijgedragen tot de verbetering zowel van de geestelijke als van de lichamelijke volksgezondheid. Maar zonder bezorgdheid kan men de ontwikkeling van zaken niet zien. De po gingen van de Bond om het amateurisme zuiver te houden getuigen daarvan. Het is duidelijk dat de K.N.V.B. zich zélf zorgen maakt over de uitwassen en over een malle opschroeverij, waaraan ook een deel van de pers critiek-loos meedoet. Het is niet de eerste maal dat daar op deze plaats over geschreven wordt. De sport, juist ook de wedstrijd-sport, is een mooie en goede zaak. Als een aantal mensen haar gaan zien als slechts een opwindend kijkspul, dat alleen maar dient om te winnen en jongens met toevallige aanleg van de kook te brengen door een mallotige verering, maken zij er een lelijk ding van. Dit schaadt de sport en het schaadt die jongens. Zij lopen gevaar verblind te raken door een hol succes, dat kortstondig is en voor hun toekomst geen waarde heeft. Ook niet voor hun werkelijke waarde als mens, die niets te maken heeft met meer of minder behendigheid in enige tak- van sport. Er zijn al heel wat ouders geweest, die, terwijl het hen plezier deed dat hun zoons voetbalden, met zekere op luchting ervoeren dat zij niet tot de sterren behoorden. Eenvoudig omdat zij daar een gevaar voor hen in zagen. Er zijn ook heel wat jongens geweest, die voetbal hebben opgegeven na het spelen in lagere elftallen, omdat zij in het kijkspul en wat daarmee gepaard zou gaan geen lust hadden. Ik druk het sober uit. Dit zijn waarschuwende verschijnselen. Het is niet de taaie van de Pers, met een hoera-mode mee te lopen en zich van critiek te onthouden als men ziet dat er fouten zijn. Natuurlijk is het gemakkelijker om bij een feest alleen maar te juichen. Ik herhaal dat er alle reden voor feestvieren is en dat de K.N.V.B., een krachtig en goed georgani seerd lichaam, aanleiding tot trots heeft op de credit-zijde der voetbalsport in ons land. Maar ook tot grote waakzaamheid. R.P. Fracties der C.H.U. en de V.V.D. staan nog in twijfel of zij hun stem zullen geven aan het wets ontwerp tot goedkeuring der resultaten van de R.T.C. (Van onze 'parlementaire redacteur De leider der Anti-Revolu- tionnaire fractie in de Tweede Kamer de heer Schouten open de Dinsdagmiddag de debatten over het wetsontwerp tot goed keuring van de resultaten der Ronde Tafel-conferentie met vast te stellen dat dit de be langrijkste beslissing wordt waarvoor de Kamer ooit is ge steld. Voor de goedkeuring van hel wetsontwerp is een meerder heid van twee-derde vereist. Uit de debatten van gisteren bleek, dat de Kamerleden, die de doorslag moeten geven, aar zelen een keuze te doen. Zij wensen eerst door de regering te worden ingelicht over de ge volgen van een eventuele ver werping. Mr. Oud (VVD) be toogde dat in deze de verant woordelijkheid zwaar drukt op twee kleine groepen, de fracties van de CH en de VVD. Hij wenste te weten wat er gebeurt als uit deze fracties geen acht stemmen komen voor het ont werp, in het bijzonder wat de KVP-fractie dan zal doen. De heren Schouten en Welter (KNP) moesten van goedkeuring van wat laatstge noemde aanduidde als „het boekje van minister Van Maar- seveen" (de ter Ronde Tafel-conferentie gesloten overeenkomsten betreffende over gang van de souvereiniteit vóór 1 Januari 1950 op de Verenigde Staten van Indonesië en al wat daarmee samenhangt) niets heb ben. Daarentegen bleek prof. Romme (KVP) het wel een zware, doch geen moei lijke beslissing te vinden om het wetsont werp aan te nemen. De woordvoerder van de Anti-Revolu- tionnairë fractie noemde hetgeen in Den Haag overeengekomen is in strijd met de Grondwet. In de eerste plaats, omdat daarin bepaald is, dat de overgang van de souve reiniteit pas mag geschieden nadat in Indo nesië een staatsorganisatie tot stand is ge komen, die de orde zou kunnen scheppen en handhaven. Dit nu was volgens de heer Schouten op geen stukken na gebeurd. Van staatsnoodrecht kon hier geen sprake zijn, nog daargelaten, dat de regering, toen zij tijdens de R.T.C. zag aankomen dat men buiten de Grondwet om zou gaan, zich toch zeker 'met het oog daarop tot de Staten - Generaal had kunnen wenden. Wat het statuut betreffende de Unie aangaat „een Unie zo licht als een pluisje" dat klopte ook geenszins met wat de Grondwet hieromtrent had bepaald. Evenmin was dit het geval met hetgeen er ten opzichte van het zelfbeschikkingsrecht was gebeurd. Of, juister uitgedrukt: nagelaten. Want er was tot dusverre in grote delen van Indonesië van zelfbeschikkingsrecht in feite geen sprake geweest. „In naam van het zelfbeschikkingsrecht is uit Indonesië op onafhankelijkheid en vol ledige souvereiniteit aangedrongen. Wie onder die leuze optrekt, moet dat ook be leven ten aanzien van anderen". Aldus de heer Schouten, die van de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht pas na de souve- reiniteitsoverdracht duchtte, dat het zal blijken niet te bestaan. Scherp laakte de heer Schouten het, dat de Nederlandse ambtenaren materieel niet in vrijheid zullen kunnen beslissen, of zij al dan niet in de dienst van de republiek In donesia willen treden. Na nog betoogd te hebben, dat Nieuw-Guinea beslist bij Nederland moet blijven, verklaarde de heer Schouten, dat hij met zijn fractie zór wel op grond van het besef van ver antwoordelijkheid voor de volken van Indonesië als wegens trouw aan de Grondwet tegen zal stemmen. Een geheel ander geluid liet prof. Romme (KVP) horen, die vond dat het eigenlijk een dag van „stille vreugde" moest zijn, omdat men nu de laatste hand legt aan bereiking van het hoofddoel van koloniseren, namelijk dat de gekoloniseer- den hun zelfstandigheid krijgen. Maar, zo zeide hij, er is een gespannen ernst, vooral doordat er zoveel onzeker heden bestaan over wat de toekomst in en aan het zelfstandig Indonesië zal brengen. Daarom was de beslissing zwaar. Moeilijk was zij echter niet, mits men zich het fei telijke gegeven onze verhouding tot In donesië goed voor ogen hield. Bij aan neming van het wetsontwerp blijven er ongetwijfeld open vragen, maar verwer ping betekent de zekerheid van chaos in grote delen van Indonesië. Nog om andere redenen vond prof. Romme de keuze niet moeilijk. Het gaat immers, zo zeide hij, tussen uitblijven van elke Nederlands-In Een kaart van de Republiek Indonesia Serikat, waarop vermeld zijn grootte, bevolkingscijfers alsmede de tegenwoordige status der diverse deelgebieden. donesische samenwerking, wat nl. het ge val zal zijn als men thans de- souvereini- teitsoverdracht achterwege laat, óf het kiezen voor deze samenwerking, door wèl tot die overdracht over te gaan. Aangezien wij perse samenwerking wen sen, kiezen wij voor het laatste. Trouwens, onjuist is om te beweren, dat de thans ont worpen Unie, al had men een sterkere Unie gewild, niets zou inhouden en niets zou zijn." Wat de grondwettelijke kwestie betreft, zette prof. Romme eerst uiteen, dat het in 1948 aan de Grondwet toegevoegde veer tiende hoofdstuk terdege invloed heeft ge had en goede diensten bewezen om te ko men tot de Unie-conceptie zoals zij uit de Ronde Tafel-conferentie is voortgekomen. Zow.el 'ten opzichte van de waarbox-gen voor rechtszekerheid als met betrekking tot de insgelijks in de Grondwet voorkomende be paling over het optreden van de Unie als internationale rechtspersoon was het sta tuut geheel in orde. Vervolgens stond prof. Romme stil bij de vraag of er geen botsing met de Grondwet was ontstaan doordat daarin wel, in het statuut niet meer de uit drukking „Kroon van de Unie" vooi-komt. Omtrent het begi'ip „Kroon" bestaan zeer veel verschillende opvattingen, maar orite constitutie houdt geen enkele definitie van „Kroon" in. De vraag bleef of de functie van hoofd van de Unie een koninklijke waardigheid heeft. Hierop luidt het ant woord bevestigend, aangezien zulks blijkt uit de voor de Unie geldende regel aan gaande de erfelijkheid. Die erfelijkheid is in ovei-eenstemming met hetgeen in het Unie-Statuut neergelegd is inzake „duur zame samenwerking". Prof. Romme voegde hieraan nog toe, dat voor hen. die menen dat het statuut niet helemaal trouw aan de letter van de Grondwet zou zijn, kan gel den, dat zij dan wegens staatsnoodrecht, daar over heen moeten stappen. Dat is zelfs hun plicht, aangezien zij dan ten slotte trouw zullen blijven aan de geest van de Grondwet, die gericht is op samenwei-king in Unie-ver'oand. Het zelfbeschikkingsrecht Prof. Romme bleek, evenals de meeste andere sprekers, ontevreden over hetgeen er ter Ronde Tafel-conferentie gebeurd was met het zelfbeschikkingsrecht. In dat op zicht had de regering groter standvastig heid aan' de dag moeten leggen. Maar als hij moest kiezen tussen uitstellen van de sou- vereiniteitsoverdracht, of aanvaarding hier van, dan koos hij het laatste. „Wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen", was zijn redenering. Vooral ook omdat ingeval van verwerping van het aanhangige wets ontwerp de positie van de minderheden, doordat dan immers alle samenwerking tus sen Nederland en Indonesië verder uitge sloten zou zijn, er alleen nog maar slechter op zou worden. De woordvoerder van de K.V.P. wees er op, dat wij bij het toetsen van de overeenkomsten van Den Haag en dus ook van het ontwerp-Unie-Statuut aan de Grondwet, alleen hebben na te gaan wat deze inhouden en geen rekening hoeven te houden met veler uiteenlopende opvat tingen van wat de Unie zou moeten zijn. Tenslotte hoopte prof. Romme. dat men thans een streep zou zetten onder de meningsvex-schillen ten aanzien van het Indonesische vraagstuk. Hij deed clan ook een beroep op de oppositie. Samenwerking; ring sticht op Noord-Borneo wel een kroon kolonie, aldus de heer Welter, die aandrong op verwerping van het wetsontwerp. Voor een kabinetsci-isis behoefde men niet terug te deinzen om daarop Kamerontbinding te laten volgen. Dan kan het Nederlandse volk beslissen, aldus deze afgevaardigde. De heer Tilanus (C.HO zette uiteen, wat voor en wat tegen de accoorden kan wox-öen aangevoerd. Pietgeen er gebeurd is met het artikel over het Hoofd van de Unie, het laten vallen van de uitdrukking „Kroon der Unie", kon hij niet waarderen. Voor hem was het kernpunt: Hebt ge vertrouwen in degenen, die in Indonesië de leiding heb ben. en in de omstandigheden daar, om een zo diep ingrijpend besluit te nemen als nu gevraagd wordt. Persoonlijk zou hij daartoe geneigd zijn, waire het niet, dat twee don kere schaduwen hem dit bemoeilijken: het grondwettelijke en de kwestie van de uit oefening van het zelfbeschikkingsrecht. Al dus de heer Tilanus, die dus blijkbaar wil afwachten wat de regering antwoordt, al vorens zijn eindoordeel kenbaar te maken. Mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) bracht in herinnering hoe in 1938 de Nederlandse ï'egering de door de Volks raad toen verlangde hervormingen, neex-ge- iegd in de met grote meerderheid aange nomen petitie-Soetardjo, had afgewezen. Dat was gebeurd onder het ministerschap van de heer Weiter. En deze droeg dan ook de schuld als er nu wat in 1938 wèl het geval was van een rijksverband geen sprake meer kan zijn. Volgens spreker hadden velen, die thans grondwettelijke bezwaren maken, innerlijk de geest van de grondwetsherziening van 1948 niet aanvaard. Eigenlijk schrikken zij nu terug voor de souvex-einiteitsoverdracht aan een werkelijk gelijkwaardig deelgenoot in de Unie. Die gelijkwaardigheid houdt ook in, dat er supra-nationale betrekkingen zullen zijn. De Indonesiërs hebben terstond bewilligd in de Unie, welke voor elk der deelgenoten een afstand van een stuk souvereiniteit be tekent. De grote gebeurtenis van gisteravond, ik mag wel zeggen van gisterennacht, was de rede van mr. Oud, de aanvoerder van de V.V.D.-fractie. Glashelder zette hij uiteen waarom volgens hem een wetsontwerp tot goedkeuring van de accoorden van de Ron de Tafel-conferentie gi-ondwettelijk in orde was. Met andere woorden, hij toonde aan dat de Haagse overeenkomst en daarvan dan in het bijzonder het Unie-statuut niet sti-ijdig met de Gi'ondwet te achten viel. Dit deed hij onder gebruikmaking van argumenten die weer eens de scherpzinnige jux*ist en tevens de grote -historiekenner deden bewonderen. Daarnaast getuigde ook zijn betoog van het hem eigen politiek be grip. Terecht wees hij er op dat in het bijzon der in de gegeven omstandigheden de po sitie van zijn fractie en van die van de Het woord is aan D. G. Mason: Eens vroeg ik iemand of hij niet geloofde dat zijn zin i>oor humor zyn leve» had verlengd. Hij ant- ivoorddc: my» leve» heeft mijn zin voor humor verlengd. tussen Nedex-land en Indonesië, mede op hel parlementaire vlak, ligt in het Unie-statuut besloten als groei-mogelijkheid Daarom riep spreker zijn gehoor toe: „Nederland moet ten deze eindelijk eensgezind wor den". De heer Weiter: „Een ramp" Deze woorden vonden geen weerklank bij de heer W e 11 e r (K.N.P.) die eerst de Partij van de Arbeid verantwoordelijk stelde voor de ramp, die thans gaat geschie den, vervolgens de Katholieke Volkspartij verweet zich door eerstgenoemde partij op sleeptouw te hebben laten nemen, en daar na uitvoer tegen Engeland, Amerika, Rus land en de Veiligheidsraad. Ook de Ameri kaan Cochran kreeg een veeg uit de pan. „De capitulatie, waartoe men nu overging, was zo volledig, zo vernederend, dat een vrij en onafhankelijk volk zo iets niet kan aanvaarden." Zelfs Engeland en misschien ook wel de Verenigde Staten zouden wel- Christelijk Historische groep als een sleu telpositie te beschouwen valt, daar deze twee groepen het in handen hebben, al dan niet te zorgen dat de vereiste twee-derde meerdex-heid wordt bereikt. Spreker bleek zich ten volle bewust van de grote verant woordelijkheid die er op hem en zijn geest verwanten berust. Hij verklaarde open te staan voor alle argumentatie van de x-ege- ring en haar antwoord te zullen afwachten: in het bijzonder trachtte hij ook nog uit te lokken dat minister Stikker zijn licht over een en ander zou laten schijnen. Ook in het slot van zijn rede, toon de mr. Oud zich de ervaren parlementariër, toen hij op even scherpe als vurige wijze prof. Romme voor ogen hield dat deze met diens fractie na aanvaarding van het sinds December van het vorig jaar door het kabl net gevoerde beleid tenvolle de verant woording draagt. licht nog sympathie krijgen als de Kamer „neen" zou zeggen, omdat het hier aantas ting van het prestige van een Westerse mogendheid betreft. En dus maakte dit verwerping des te gemakkelijker! „Ik vraag met een snik" aldus de heer Weiter toen hij het „in de steek laten" van de minder heden critiseerde „regering zorg er toch voor, dat deze volken ons geen ondank- baaxTxeid kunnen verwijten". Hij sprak voorts van overhaasting waar mee men te werk gaat en drong' er bij de regering op aan, nu eens te zeggen waarom zij zo bevreesd is en steeds maar aan het toegeven is geweest. Gebeurt dat uit be duchtheid voor Amerika? Terwijl Engeland en Amerika hun marine-bases hebben be houden in de gebieden, die zij verlieten, moet Nederland de hare in Indonesië in de steek laten. Maar de Engelse Labourrege- Amerikaanse mening: Europa vordert uiterst langzaam PARIJS, 6 December. (A.F.P.). In een vraaggesprek met een correspondent van Agence France Presse over de kansen op welslagen van regionale economische unies in Europa, heeft de plaatsvervan gende leider van de Marshall-administra tie, William Foster, die thans in Europa vertoeft, vex-klaard: „Indien de thans aan de gang zijnde onderhandelingen, die de economische integratie van Europa ten dool hebben, zouden mislukken, zal het Amerikaanse Congres het - volgend jaar misschien wel nieuwe gelden voor het plan-Marchall toestaan, maar het zal dan ongetwijfeld zodanige voorwaarden stellen dat de wijze, waarop de Amerikaanse hulp aan Europa wordt vertrekt, aanzienlijk zal veranderen". Foster voegde hier aan toe, dat de lei ding van het Marshall-plan het tot stand komen van regionale economische unies zal bevorderen, en dat zij eventueel bereid is van de Marshall-hulp voor het lopende jaar in reserve gehouden fonds van 150 millioen dollar geheel of gedeeltelijk ter beschikking te stellen van de landen, die het risico van afschaffing van de bestaande economische barrières r.emen. De aanvra gen om toewijzigingen uit dit fonds zullen echter slechts worden ingewilligd, indien men kan steunen op positieve resultaten, zoals verlagingen van douanetarieven of aanzienlijke vooruitgang cp de weg naar vrije handel. Naar het oordeel van de Marshall-auto riteiten gaan de Europese landen uiterst langzaam vooruit op dc weg naar econo mische integratie van Europa. Indien dit doel kennelijk slechts moeilijk te bereiken zou zijn door middel van regionale unies, dan zal de Marshall-administratie voor stellen terug tc komen tot wat Foster noemt „een vooruitgang op het gehele Europese front". Dinsdagmiddag begon de Tweede Kamer met de debatten over hel -wetsontwerp inzake de goedkeuring van de resultaten der Ronde Tafel-conferentie. Op het Binnenhof, voor de ingang van het gebouw der Tweede Kamer, had zich een menigte verzamelddie onder andere door het zingen van liedjes blijk gafhet niet met de strekking van het wetsontwerp eens te zijn. Nederlandse deserteurs door de T.N.I. uitgeleverd BATAVIA, 6 December (Aneta). „Het Dagblad" meldt, dat de TNI te Poerwakarta de deserteur van de Koninklijke Land macht Lieshout aan de Nederlandse mili tairen heeft uitgeleverd. Eerder had de TNI de desex-teur Van Staveren, die politiek links georiënteerd is, aan de Nederlandse militaire politie uitgeleverd. De moeilijkheden, die bij de oprichting van regionale unies worden ondervonden, schijnen inderdaad veel groter te zijn dan men had verwacht. Onder deze omstandig heden, aldus Foster, is het wellicht beter geen tijd te verliezen met twijfelachtige doeleinden na te streven, doch alle in spanningen samen te bundelen en te rich ten op West-Europa in zijn geheel. Hatta over Nieuw-Guinea BATAVIA, 6 December (Aneta). Ten aanzien van Nieuw-Guinea zeide Hatta in het republikeinse parlement, dat op grond van het feit, dat het volk van Nieuw-Guinea nog niet in staat is zijn status op democratische wijze te bepalen en de republiek Indonesia Serikat buiten landse steun nog niet kan ontberen om over de moeilijkheden na de souvereini- teïtsoverdracht heen te komen, Nederland beter in staat is Nieuw-Guinea te beheren. Dat wij Nieuw-Guinea niet loslieten be wijst het feit, dat de republikeinse delega tie het Nederlandse voorstel verwierp tot vorming van een con-dominium, hetwelk overheersing zou betekenen. Verder verklaarde Hatta, dat de Neder landse troepen, die op het ogenblik van de souvereiniteitsoverdracht vrij van enige taak zijn, binnen zes maanden zullen re patriëren. Het is nodig op de ondernemingen on middellijk het werk te hervatten, zo ver volgde hij. De regering zal sociale garan ties voor de arbeiders in het leven roepen. De regering zal niet toestaan, dat een groot verschil bestaat in de positie der Nederlanders en buitenlanders. Ten aanzien van de marinebasis te Soe- rabaja, zeide Hatta: „Wij zijn tot deze stap ovex-gegaan, omdat wij nog niet in staat zijn de lange kustlijn rnet drie of vier schepen te bewaken ingeval van een grote aanval van de zijde ener grote mo gendheid. Om die reden werd van de Ne derlandse vloot geleend". Deze kwestie komt na een jaar wederom in behande ling. Koningin Ingrid van Denemarken is Dinsdag, na haar bezoek aan Engeland, met de Scandinavië-express van Hoek van Hol land naar Kopenhagen gereisd. In Utrecht, waar de trein een kwartier oponthoud had, hebben twee dames van Deense afkomst de i koningin bloemen aangeboden. 1 Italiaanse boeren nemen landerijen in bezit De hoofdwegen, die van Rome naar het Zuiden leiden, waren Dinsdagochtend in de vroegte vol boeren, die met ossen en ploegen op weg waren naar de onbebouw de landerijen, die zij in bezit genomen hadden. De leideirs van de linkse boerenorgani- satie, die met rode vlaggen aan het hoofd van de boerenkaravaan marcheerden, iroetten de vrachtwagenchauffeurs, die door de talrijke boeren van de wegen ge drongen waren, met opgeheven vuist, doch bij de versterkte politieposten bewaarden zij een grimmig stilzwijgen. Zwaarbewa pende politiemannen waren in de nacht naar het Zuiden vervoerd, doch er deden zich geen incidenten voor zoals vorige week bij Bari, toen zes boeren werden doodgeschoten. In tegenstelling met de boerenactie in het Zuiden, waar de boeren onmiddellijk begonnen met het in bezit genomen land te ontginnen, was de in bezit neming in de provincie van Rome voor 70 procent symbolisch.. De boeren plaatsten op het door hen gekozen gebied een rode vlag met daaronder een naamboxbje. De regering heeft verschillende maan- deix geleden wetsontwerpen ingediend tot verdeling van onontgonnen jachtgronden der x-ijke landeigenaren onder boeren zon der land, doch de wetsontwerpen worden nog steeds door regex'ingscommissies be studeerd. Regeringsleidex-s hebben de actie als een communistische manoeuvre veroox-deeld. Aviolanda gaat 300 straaljagers bouwen De helft is bestemd voor België De N.V. Maatschappij voor vliegtuigbouw „Aviolanda" in Fapendrecht heeft van de regering opdracht ontvangen voor de bouw van 150 GIostor-Meteor-straaljagers. Ook voor België zullen 150 van dergelijke toe stellen worden gebouwd. Aviolanda zal de vliegtuigen bouwen in samenwerking met Fokker. De neus, cock pit en staart met stuurvlakken worden ge bouwd bij Aviolanda. Fokker verzorgt de eindmontage. De vliegtuigen zullen worden uitgerust met motoren, die in België worden vervaardigd. De toestellen worden voorzien van uitwerp- bare stdelen, die het mogelijk maken, dat de piloten, wanneer zij plotseling het vlieg tuig moeten verlaten, uit de vliegtuigen kunnen worden „geschoten". Op 1 Mei moet het eerste toestel worden afgeleverd. Op 2 Januari wordt begonnen met de bouw van het eerste toestel. Dit komt echter voor het grootste deel kant en klaar uit Engeland. De volgende toestellen zullen echter grotendeels in Papendrecht worden gebouwd. Men hoopt in ongeveer twee jaar de op dracht te kunnen uitvoeren. Dezer dagen is men gex-eed gekomen met de aflevering van een sex-ic van 90 z.g. Harvard-trainers, waar van er 40 voor Zwitserland en 50 voor de Nederlandse luchtstrijdkrachten bestemd zijn. Oost-Java en West-Sorneo aanvaarden Haagse besluiten SOERABAJA, 1 December (Aneta). Het pax-lement van Oost-Java heeft zonder hoofdelijke stemming de resultaten der Ronde Tafel-conferentie en de grondwet der RIS aanvaard. Uit Ppntianak meldt Aneta, dat de West- Borneo x-aad de manteiresolutie van de Ronde Tafel-confei-entie na een vergade ring, die drie dagen duux-de, heeft aan vaard. Verkiezing president R.I.S. zal te Djokja plaats hebben BATAVIA, 6 December (Aneta). Van officiële zijde te Djokja wordt vernomen, dat de republikeinse regering van het natio nale voorbereidingscomité te Batavia een telegram ontvangen heeft, waarin werd medegedeeld, dat de px-esiöentsverkiezing voor de RIS ter zitting van het nationale voorbereidingscomité op de vijftiende te Djokja zal geschieden. In het telegram werd verder gezegd, dat de resultaten van de besprekingen in de parlementen der deelstaten over de Ronde Tafelovereen komst uiterlijk twaalf December door het nationale voorbereidingscomité moeten zijn ontvangen. Vijf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, is in hoger beroep ge- eist tegen de 49-jarige commissionnair m. H. te Rotterdam, wie ten laste v/as gelegd dat hij door het organiseren van een z.g. voet balpool de Lotexdjwet heeft overtreden. GELEIDELIJK KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Aanvankelijk meest zv/aar bewolkt met nu en dar. enige reger.. Later en kele buien en plaatselijk opklaringen. Aan de kust krachtige tot harde en tijdelijk wellicht stormachtige wind tussen Zuid en West. In het binnen land krachtige tot harde wind tussen Zuid en West. Geleidelijke daling van temperatuur. 8 December: 8.34 uur. onder 16.29 uur 18.36 uur. onder 11.40 uur Zon op Maan op Koos en laag water in IJmuiden Woensdag 7 December: Hoog water: 4.39 en 16-48 uur. Laag water: 0.18 en 12.36 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1