Zyde Persil wit is wit Wol DE MATADOR Gezinswas Diesel-electrische treinen der N.S. leggen per maand 280.000 k.m. af Griep Slechte sociale toestanden op Sicilië leidden tot communisme Volle Melkreep lekker dik waarom?..... Kantoorruimte te huur Luidsprekers Vrijdag 9 December 1949 Zij zijn zeer geschikt voor non-stop- verhindingen met het buitenland Vjjf-wagenstellen met \Verkspoor-moforen Reeds vóór de tweede wereldoorlog werd Diesel trein, in 1934 enthousiast in Neder land begroet, op .de achtergrond gedrongen •nor de electrificatie van het zogenaamde liddennet. het spinneweb van spoorlijnen, 'at van Utrecht uit naar de verschillende hoeken des lands was gespannen. Zo zeer •as het begrip „Diesel" echter ingeburgerd J t men daarmee oolc de gestroomlijnde electrische treinstellen ging betitelen, die jnet de Dïeseltrein slechts de vorm gemeen hebben. r».— i" o1°"- De naam „Diesel" voor een elec- 'rische trein is daarom fout, omdat de laat je door stroom wordt voortbewogen, welke door middel van een draad aan de centrale wordt onttrokken. De Dieseltrein- of, zoals de officiële benaming luidt: Diesel elec- 'rische trein daarentegen rijdt zonder draad, omdat hij zelf een kleine centrale meevoert, bestaande uit Dieselmotor en „enerator, welke de stroom levert. De =Diesel" staat dus op eigen „benen", de electrische trein niet. Dat hebben de Duit sers ook begrepen. Zij reden met onze Die sels tot zelfs in Roemenië. De achttien Diesel-electrische vijfwagen- stellen, die begin 1940 aan de spoorwegen waren afgeleverd, maar wegens oliegebrek nooit in dienst kwamen, ondergingen een zelfde lot. De motoren sloopten de Duitsers er uit om ze te gebruiken voor schepen. Toen de bevrijding kwam, maakten de spoorwegen de balans op: alles van het Diesel-materiaal was vernield of verdwe- Nu 753 kilometer, ongeveer 22 procent, van ons spoorwegnet is geëlectrificeerd en met snel tempo aan de uitbreiding van de electrificatie wordt gewerkt, zijn de Diesel- electrische treinen min of meer zeldzaam t-eworden in verhouding tot de electrische. Maar van de veertig drie-wagenstellen zijn er thans weer achttien in dienst en ver wacht mag worden dat dit aantal vóór Mei 1950 nog met zes zal worden verhoogd. Daarnaast beschikt men thans over vijf- wagenstellen, die speciaal voor het samen tellen van de binnenlandse exprestreinen worden gebruikt. Alle treinstellen tezamen !effgen per maand 280.000 km af, zeven maal de omtrek van de aardbol! Van de 32 mil- lioen km, die de reizigerstreinen in 1948 aflegden, werden er 700.000 met Diesel- Iractie gereden. Voor dergelijke afstanden is veel olie nodig. De drie-wagentrein ver bruikt één, het vijf-wagcnstel anderhalve, liter pér treinstel-kilometer. Electrische exploitatie voordeliger? De vraag, in hoeverre de electrische tractie goedkoper is dan die met Diesel- treinen, is door de ingenieurs uitvoerig be studeerd. Daarbij is men tot de slotsom gekomen dat de Dieseltrein bijzonder ge schikt is voor secundaire baanvakken, maar dat, zodra de frequentie hoger ligt dan 37 treinen per dag, aan electrische exploitatie de voorkeur moet worden gegeven, speciaal wanneer het goederenverkeer met bèhulp van electrische locomotieven kan geschie den. De kosten voor Diesel- en electrische tractie bedragen per 100 Ireinkilometers respectievelijk 205 en 143 gulden, waarbij men niet uit het oog mag verliezen dat voor electrische exploitatie een kostbare outil lage (bovenleiding en onderstations) nodig is. De kosten van Dieseltractie worden be ïnvloed door de olieprijs, die vóór de oorlog 1 en thans 10 cent per liter bedraagt. Of in de toekomst nog tot uitbreiding van het Dieselpark wordt overgegaan, zal in grote mate afhangen van de resultaten der bin nenlandse olieboringen. Het importeren van olie voor de treinen is niet alleen duur, maar tevens nadelig voor de deviezenpot. Wel is zeker dat de Diesellocomotief een belangrijke plaats zal gaan innemen in het rangeerwerk op de grote emplacementen. Internationaal verkeer De vijf-wagenstellen, die in 1940 aan de spoorwegen werden afgeleverd, waren be doeld voor het internationale verkeer. Deze comfortabele er. met keukens uitgeruste treinen (de langste van dit type ter wereld; 110 meter) waren de trots van de spoor wegen, uitermate geschikt voor „vlagver toon", Thans worden deze treinen van Als er onder de zolen van uw schoenen een verbeten soort lijm gaat zitten en de meest normale stand van het lichaam de omgekeerde gaat lijken met het oog op de zwaarte onder het plafond, dan kunt ge met enige nauwkeurigheid uitrekenen dat de besmettingstij d gelukkig voorbij raakt en dat het ergste nu eindelijk gaat komen. Al dat gekwakkel met aspirine en menthol op de borst is Godlof ten einde. Ge hoeft niet meer 's avonds vroeg te bed, want ge blijft nu toch de hele dag plat zegt uw vrouw tenminste. En geen gemier meer met koudwater-verbanden om de kloppende en geschonden keel hoest vrij uit en schaam u niet binnen de muren van uw eigen slaapsalet. Vooral niet proberen te lezen in bibliotheekboeken, anders gaan de letters dansen en zo heeft die goede auteur het niet bedoeld. De baby hoeft nu evenmin langer op een afstand te worden gehouden vanwege het besmettingsgevaar, want ge zult uw nako melingschap de eerste veertien dagen niet onder ogen krijgen. Alleen maar hóren, op het moment dat na drie en een half uur hoesten een ha- zenslaap u overmant. Daarom kan ook de radio rustig uitblij ven ge hoort daar immers toch niets van met het kind dat huilt. Die cognacgroc kan u eveneens gestolen worden, nietwaar de poeders van de dokter die bedenkelijk op de thermometer beeft gekeken, zijn er thans voor in de Plaats gekomen en instede van die nare vochtige zakdoeken bezigt ge nu het reine Papier, dat uw vrouw op haar tenen naast de sponde heeft gezet. Op haar tenen. Iedereen loopt in huis op zijn tenen. Het daverend gebonk van de huisgeno ten als zij zich in galop door het huis be wegen zodat met de vloer uw schedeldak dreunt is voorbij Sssstvader is ziek. Zelfs de kruik, welke in de eerste dagen uwer opkomende verkoudheid aan het voeteneind broeide, kan gemist worden bet is ook zonder dat werktuig warm ge noeg om u heen. fk wou maar zeggen, dat griep alleen "mar voordelen met zich sleept. Ter op- montering wou ik dat zeggen. Desondanks Wens ik U van harte beterschap. J. F. nieuwe motoren voorzien en wel zes met Maybach- en zes met de door Werkspoor ontworpen R.U.B.-motoren. Met ingang van de zomerdienst 1950 hoopt men alle twaalf stellen in gebruik te hebben. De nieuwe Werkspoor-motor voldoet uitstekend. Het eerste hiermee uitgeruste treinstel heeft reeds 65.000 kilometer zonder storing af gelegd. In een onlangs door de Zwitserse Bonds- spoorwegen uitgebracht rapport over de verhouding tussen rail- en luchtverkeer wordt gezegd dat door het inleggen van directe sneltreinen over afstanden van 400 tot 800 km, de spoorwegen in staat zullen zijn aan de groeiende concurrentie van het luchtverkeer het hoofd te bieden. Grens- oponthoud zal voor dergelijke snelverbin- dingen uit de boze zijn, dus visitatie en pascontróle zal voor het vertrek of na aan komst dienen te geschieden, evenals bij het vliegtuig. De Diesel-electrische vijf-wagen treinen zijn voor dergelijke verbindingen zeer geschikt. Zij zijn conf or tabel en snel. Tijdens in 1946 gehouden proefritten tus sen Utrecht en Zwolle is gebleken dat deze treinen de 170 km per uur kunnen halen. Dat een buitenlandse reis voor een Diesel trein technisch mogelijk is, heeft een drie- wagenstel kort na de oorlog bewezen door een rit te maken naar Kopenhagen. Carmencita Franco, de enige dochter van de Spaanse dictator, zal, naar uit Madrid gemeld wordt, in Februari in het huwelijk treden met dr. Martinez Cristobal, een arts te Oviedo. Carmencita Franco in nationale klederdracht. Het zou zoveel beter kunnen (Van onze correspondent te Rome) „Dertien jaar", antwoordde de aapjes koetsier op mijn verwonderde vraag hoe oud hij eigenlijk was. Toen ik lang na mid dernacht in een hoofdstraat van Palermo het koetsje had aangeroepen, had ik alleen maar het flinke, goed-onderhouden paard gezien, niet de koetsier, en eenmaal geze ten, dacht ik met een dwerg te doen te hebben, tot ik onder de grote pet zijn rond wangig kindergezichtje zag. „En heb je dan al een vergunning om „vetturino" te zijn?" vroeg ik. „De brigadier is een vriend van vader en daarom ga ik door voor zeventien, je moet zeventien zijn voor de vergunning," zei hij. De volgende dag in de stad kreeg ik de indruk dat de brigadier heel wat vrienden moet hebben met zoontjes, die huurkoetsier willen worden Trouwens die knaapjes verstaan hun vak. Toen ik aan het eind van de rit vroeg, hoe veel ik betalen moest, klonk het „Wat u behaagt, excellentie" en daarna het: „ik kus uw hand", zo vriendelijk, dat ik overtuigd ben dat dit kereltje een behoorlijk daggeld maakt in het ietwat ijdele Palermo. Op Sicilië is het niets vreemds dat kin deren zulk verantwoordelijk werk ver richten en de koetsiertjes, die in de open lucht werken, bij een heerlijk klimaat, én goede verdiensten hebben, zijn er, verge leken bij anderen, niet slecht aan toe. In Ita lië zijn de kinderen strikt genomen slechts drie jaar leerplichtig en Sicilië, dat door de regering bar werd verwaarloosd, heeft veel te weinig scholen. De kinderen begin nen dus vroeg te werken. Al kan men met de jonge koetsiertjes vrede hebben, heel hard is het lot der knaapjes, die in de zwa- velmijnen werken. Over deze „Carusi" be staat een gehele litteratuur. Het is hun taak om op hun rug het erts door de nau we mijngangen en langs de smalle trappen naar buiten te brengen. Geen kinderwerk Dat werk, steeds onder de grond en bij een zeer hoge temperatuur, is fnuikend voor hun gezondheid. Gelukkig behoort in de grote mijnen de „Caruso" tot het ver leden. In de mijn, die wij bezochten, dioht bij Caltanisetta, wordt het erts in wagentjes op rails vervoerd. De treintjes worden ge trokken door ezels. Maar in de kleinere mijnen zijn nog „carusi" werkzaam en sla pen de arbeiders meestal in de mijn, want Sicilië heeft geen dorpen en de mijnen lig gen veelal ver van de stadjes. Huizen voor, de arbeiders kunnen er bij dit weinig ren dabel bedrijf niet op overschieten. Om streeks 1900 had Sicilië vrijwel het wereld monopolie voor zwavel, maar nu in Loui siana de zwavel niet in ertsvorm, maar zui ver gevonden wordt, zouden de Amerika nen zonder moeite Italië kunnen dwingen haar mijnen te sluiten. Een Italo-Ameri- kaans verdrag, volgens hetwelk de goed kopere Amerikaanse zwavel niet op de Europese markt wordt gebracht, houdt Si- cilië's belangrijkste industrie op de been. Kinderarbeid is op Sicilië bijna een zegen. Er zijn te weinig scholen (40 pet. analpha- beten) en bij de heersende armoede en werkloosheid houdt het kleine loontje van zo een kind niet zelden een gezin overeind. De behandeling der kinderen is vriendelijk en goed. Meer nog dan andere Italianen is de Siciliaan een kindervriend. Sommige fa brieken hebben ook avondschooltjes of sportclubs. Maar de lonen zijn heel laag, vaak minder dan 300 lire 1.80) per dag tegen duizend lire voor volwassenen. Alle lonen zijn op Sicilië lager dan in andere gewesten, doch het leven is aanmerkelijk goedkoper en de Siciliaan geeft vrijwel niets uit aan alcohol, tabak of vermakelijk heden. Veel communisme Hoezeer economische toestanden de poli tieke zienswijze beïnvloeden, blijkt wellicht nergens beter dan op dit eiland. De boeren arbeiders, die in de grootste ellende leven, zijn overwegend communistisch, al blijven ze trouw aan hun fanatiek Katholicisme, dat neerkomt op verering van plaatselijke heiligen en van de Madonna. In de zwavel- mijnen, waar tegen schaars loon zwaar werk wordt verrioht, zal men moeilijk een arbeider vinden, die niet communist is. Communistische elementen vindt men ook in grote getale in de zoutpannen bij Trapani. Dit is seizoenwerk. Gedurende de allerwarmste zomermaanden worden daar enorme hoeveelheden zout uit het zeewater gewonnen. De arbeiders werken voor het merendeel gedurende de rest van het jaar op het land. Wanneer wij spreken over communisten, bedoelen wij arbeiders, aangesloten bij het algemeen vakverbond en niet bij het vrije (Katholieke) verbond van arbeiders. Maar het overgrote deel is niet bij een bond aan gesloten. De syndicaten hebben in Sicilië nog een belangrijke taak te vervullen en het is te hopen dat zij 'billijke arbeidsvoor waarden weten te scheppen zonder verbit tering te doen ontstaan en de bijna patriar chale verhoudingen aan te tasten. Dagelijks nieuwe fabrieken Nu de autonome regering van het gewest Sicilië heeft bepaald dat op het eiland naamloze vennootschappen aandelen mo gen uitgeven, die niet op naam staan (wat in Italië niet geoorloofd is) worden er da gelijks nieuwe fabrieken geopend: zeep- ziederijen, parfumf abrieken, macaroni- fabrieken, enz. De bevolking is trots op al deze nieuwe ondernemingen. Sicilië met zijn vele havens, gunstig gelegen óp -dé zeeweg tussen het Suezkanaal en Gibraltar, met een sobere, vlijtige, uiterst gewillige en trots alle an- alphabetisme ohgemeen intelligente bevol king, is wel degelijk geschikt voor industrie. Het is alleen schromelijk verwaarloosd door de regering van Rome, doch voor het eiland zich in 1860 bij de andere Italiaanse ge westen voegde, had het een beter ontwik kelde industrie dan Noord-Italië. Het ziet er naar uit dat de autonomie in snel tempo tot industrialisatie zal voeren. Aan werk krachten en goede wil ontbreekt het niet, wel aan kapitaal en in het binnenland aan wegen, en voorlopig nog aan hydro-elec- trische kracht. Doch de eerste stuwdammen van enorme afmetingen zijn reeds gereed en weldra zullen zij enerzijds electrische stroom leveren, anderzijds grote, thans tot steppen verschroeide, vlakten, bijvoorbeeld de vlakte van Gela, weer maken tot dé bloeiende tuinen, die zij waren tijdens de Arabische overheersing (omstreeks 1000) de bloeitijd van Sicilië. Castricum Het werk van Gezinshulp Toen de heer Van Lunen de bijeenkomst van de Nederlandse Katholieke Vrouwen beweging opende waren zeventig dames en heren in de zaal van Roozendaal te Cas tricum bijeen om te luisteren naar de le zing van mejuffrouw Bulte, Diocesaan leidster van de Katholieke Gezinsverzor ging. Het was wel vreemd, dat een man deze avond opende die toch bij uitstek bestemd was voor vrouwen. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat de avond eigenlijk uitging van de Katholieke Gezinsverzor ging. Op het ogenblik zijn er vier gezins verzorgsters en twee zijn in opleiding. Sinds de oprichtingsdatum zijn er 650 donateurs en 75 gezinnen werden geholpen. Vervolgens kreeg mejuffrouw Bulte het woord, die uitvoerig het verschil besprak tussen gezinshulpen en gezinsverzorging: bij de hulp wordt de moeder bijgestaan in haar. huishoudelijke taak, bij de verzorging wordt ze bijgestaan of vervangen in haar moederlijke taak. Men moet echter niet menen, dat gezinshulp een overgang is naar gezinsverzorging. De gezinshulp, het jongste sociale be roep in Nederland, heeft steeds de belang stelling van het rijk gehad. Het rijk be taalt 25 procent van de salarissen der gezinsverzorgsters, aan de gemeenten is geadviseerd eenzelfde deel te betalen. Dit, gevoegd bij de donaties maakt het moge lijk, dat de kosten voor het gezin tot een minimum teruggebracht worden. De opleiding voor gezinshulp geschiedt aan R.K. huishoudscholen, mits er ten minste vijftien gegadigden zijn. De cursus bevat 120 lesuren, verdeeld over zes maan den. De cursus voor gezinsverzorgster duurt even lang, namelijk zes maanden, maar wordt gegeven in een internaat te 's-Gravenhage voor het bisdom Haarlem. Hier leren de meisjes, die geen enkele vooropleiding behoeven, hun nieuwe werk. In de eerste drie maanden komen alleen de theoretische lessen, in het tweede tri mester wordt gedeeltelijk practisch ge werkt. Aan het einde van het halfjaar wordt een getuigschrift uitgereikt. Daarna gaan de meisjes een practijkjaar maken, nog steeds onder toezicht, maar zij werken zelfstandig. Hiervoor ontvangen zij 110 per maand. Na dit jaar wordt hun een diploma uitgereikt. Het verdere programma bestond uit een declamatie, verzorgd door mejuffrouw Mea Koppens, die een advent-programma ten gehore bracht. Bridgeclub „Bricas" De uitslagen van de tiende drive luiden: 1. Mevr. Morelis-Mevr. Zonjee 149 pun ten; 2. Klaasse-Morelis 144 pnt.; 3. Bak ker-Nol 1391/2 pnt.; 4. Van Kleef-Kossen 130 pnt.; 5. Fam. v. d. Brink 129 pnt.; 6. Ravenzwaay-Toepoel 128 pnt.; 7. Bakker- Tromp 127 pnt.; 8. Fam. Offenberg 125Vz pht.; 9. Steeman-Tiebie 1251/2 pnt.; 10. Van Kluyve-Steyn 124?/2 pnt.; 11. Koning- Schats 1221/2 pnt.; 12. G. Lute-B. Tromp 122 pnt. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Hendrik, z. van C. van der Wal en J. E. van Diggelen, N. v. d. Veen- straat 15 ONDERTROUWD: Reid Kramer te Castri cum en Petronella Braad te Castricum.; Her man Viergever te Rotterdam en Johanna Jacoba Kijzers te Castricum. OVERLEDEN: Hendrik Zeijlemaker, oud 48 jjjèr, geh. met M. E. Beijer, wonende te Amsterdam. Niets voordeliger, niets goedkoper, niets zekerder. Dat slaat allemaal op een Luidspreker in deze krant. Bouwvergunning verleend Het Bureau Wederopbouw en Volkshuis vesting heeft ten behoeve van de sanitaire uitbreiding van het kampeerterrein te Bakkiun vergunning verleend tot het bou wen van vijf vuilnisbergplaatsen, vier wasbakken en vier toiletgebouwen. Dit zal het uitgebreide kampeerterrein zeer ten goede komen. Binnenkort zal met de bouw een aanvang worden gemaakt. Afscheid kapelaan C. Bakker Een groot aantal belangstelldenden was Woensdagavond in zaal Roozendaal te Castricum bijeen om afscheid te nemen van kapelaan C. Bakker, die naar Heem stede vertrekt De zangvereniging „St. Caecilia" zong enige liederen, w.o. het adventslied „Het Daghet in 't Oosten". Vervolgens trad een lange rij sprekers voor het voetlicht, onder wie de gemeente architect, de heer J. van Diepen, de heer Bodewes, hoofd van de „Finse School", de drukker-uitgever J. Boesenkool en de heer M. Steeman. De voorzitter, de heer Steeman, over handigde kapelaan Bakker een geschenk onder enveloppe. Aan de avond werkten mee de heren N. de Graaf, Nic. de Graaf en de K.J.B. band. Nadat pastoor Goes de scheidende kapelaan had toegesproken, sprak kape laan Bakker nog een dankwoord. Ph. A. Deinum overleden Te Nijmegen, waar hij logeerde, is gister middag overleden de heer Ph. A. Deinum, directeur van het Gemeentelijk Concertge bouw te Haarlem, die op 15 October jongst leden nog onder grote belangstelling zijn zeventigste verjaardag heeft gevierd. De overledene werd geboren te Zwolle, waar zijn vader de schouwburg „Odeon" exploiteerde. Hij ontving een opleiding voor het hötelbedrijf en werkte enkele jaren in het buitenland, onder meer aan de Franse Rivièra. Zijn activiteit te Haarlem begon de heer Ph. A. Deinum als bedrijfsleider van de sociëteit „De Vereniging" die toen geves tigd was in het tegenwoordige Concertge bouw, waarvan hij na de overdracht aan de gemeente eerst directeur en later pachter werd. Zoals reeds eerder gemeld wordt de exploitatie hiervan behoudens goedkeuring door de raad voortgezet door de heer Hm. Deinum. Gedurende ongeveer vijftien jaar, tot September 1946, belastte hij zich op verzoek van de gemeente als opvolger van de heer C. M. van Hees tevens met de leiding van de Stadsschouwburg, eveneens op basis van een pachtovereenkomst. De crematie heeft Maandagmiddag plaats te Westerveld. Voor het vertrek naar het station zal de lijk-auto langs het Concert gebouw rijden. verder lopen, terwijl U bij ons zeker zult slagen!! IKAMGAREN COSTUUMS ook buïkmaten EGYPT. REGENJASSEN (dubbele) ook voor Dames JEKKERS in alle maten WINTERJASSEN en DEMIES PANTALONS Wollen japon- en mantelstoffen. Schortenbont ANEGANG 21 - TELEFOON 13438 - HAARLEM gestoffeerd met vloerbedekking en gordijnen, 1 haard. Zeer geschikt voor advocaat of notaris. Brieven, no. 4511. DANSLES. John. Stol. Dag. „Snelprivéles" op elk' uur. IJmuiderstraatweg 33. B z. a. met ingang Januari prima COSTUUMNAAISTER voor werk aan huis. Brieven of afspraken Sluiseil. 46, IJmuiden. EIGENAAR of GOED TE HUIS gezocht voor pracht zwart poesje, klein wit vlek je en korte staart, v. Popta- plantsoen 5,rd. KOSTGANGER gevraagd v. Wassenaerstr. 14, IJm.-O. 3 NETTE KOSTGANGERS gevraagd bij B. Massier, v. Wassenaerstr. 12, IJm.-O Spoed. WONINGRUIL. Aan- geb. mod. benedenwoning aan gracht te Amsterdam-C. bev. 3 kamers, keuken, bad- cel en kl. tuin Gevr. een dergelijke woning in omgev. Velsen. Brieven L 726 bur. v. dit blad. Te koop: 1 p. z. g a. n. zw. DAMES PUMPS met st. z. m. 39 Adres: Napierstr. 28. TAPIJTEN - DEKENS Zaterdag en Maandag res- tanten-aanbieding karpet- ten. M. Smyrna's f 98, Wiltons f 135.90, enz., pri- ma wollen dekens vanaf f 14.85, bedstellen f 48. Verkoop v. 105 u TA- PIJTHANDEL „MARO" N.V., Gebouw de Nijver- heid, Jansstraat 85 (bij de 5 Gr. Markt), Haarlem. Te koop: 2 prima J. JASSEN f 12.50 p. st. leeft. 15 j. Adres bur. van dit blad. - Te koop: d. bl. KINDERWA GEN, en aarinemingsjurkje met tasje, leeftijd. 8 j. Fro- gerstraat 18 rd. Te koop: 15. delig, KONIJ NENHOK mét 10 konijnen. Terrasweg 16, Santpoort DIVAN en UITSCHUIFTA- FEL te koop. Jan Kostelijk- laan 5, Velsen. Te koop gevr. een licht lo pend EVACUATIEWAGEN TJE, moet achter fiets be vestigd kunnen worden. Br. L 727 bur. van dit b lad. Een handelszaak kan niet buiten reclame, dat is een erkend feit. De beste reclame is: adverteren. Het beste adverteren doet men in dit blad. Natuurlijk, want niets is zo goed als Persil, dat zijn roem dankt aan de ongeëvenaarde kwaliteit. Slechts de edelste grondstoffen zijn goed genoeg voor de fabrica- gevan dit zelfwerkend wasmiddef. Wit goed in Persil gekookt, over treft alles in stralende helderheid; in het zelfde overvette sop be handelt U de bonte was en in een ogenblik ligt Uw hele grote was fris geurend en kraakhelder in de linnenkast. Een koud Persil-sop doet won deren, ook voor Uw zijden ja ponnetjes zij behouden hun frisse kleur en diepe glans. Was tere stoffen in Persil, niets is zo goed, niets is zo veilig Persil is het meest beproefde wasmid del voor wol. Let eens op hoe zacht en donzig de wol door Persil wordt.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3