ÏJmuider Courant Anderen Haarlems Dagblad Dr. Jaime Torres Bodet richt een Unesco-boodschap tot alle volken Boedapester ramt vrachtauto Spanjaarden leven bij voorkeur 'snachts 6-le Jaargang No. 19421 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom NL,, nieuwe aaneensluiting tussen volken dringen tot een streven om elkaar beter te leren begrijpen. Ook de Engelsen beijveren zich daartoe. Het is jammer dat zij die ijver nog niet in Franse richting toespitsen, want beter wederzijds begrip tussen Engelsen en frarfsen zou de (ongetwijfeld komende) Europese Unie sterk bevorderen. Maar dat zal ook wel eens beginnen. In eerste aanleg beijveren de Britten zich om de Amerika an beter te leren verstaan. Hier zit de taalrmoeilijkheid hen niet dwars, ten minste: zij hoeven er geen taal voor te leren en er alleen hun afkeer van het Amerikaanse accent en een aantal Ameri kaanse termen bij te overwinnen. Tot het leggen van persoonlijke contacten alleen bepalen zij hun pogingen niet. Dat is ook niet voldoende en men schiet er niet snel genoeg mee op. Het is vooral niet genoeg, omdat het de vooroordelen, die in ieder volk leven ten aanzien van die anderen, die vreemdelingen, niet uitroeit. Dus heb ben verscheidene begaafde Engelsen lang durige studiereizen door de Verenigde Staten ondernomen om het volk beter te leren kennen. Zij hebben de resultaten van die studies in boeken neergelegd; enige tijd geleden heb ik hier geschreven over „The Americans" door Geoffrey Gorer, dat ook voor ons Nederlanders veel wetenswaar digs bevat. De Engelse litteraire criticus en vroegere diplomaat Harold Nicolson heeft nu in The Observer geschreven over een nieuw werk van deze aard: „Travelling Tongues" door Kenneth Harris. Ik heb dit boek nog niet gelezen. Nicolson's beoorde ling spoort er toe aan. Maar ook zijn critiek op zichzelf is interessant en verdient aandacht. De jonge Harris heeft met twee andere studenten uit Oxford, gedrieën een ploeg vormend van het Oxford Debating Team, zestig Amerikaanse universiteiten in drie- en-veertig van de acht-en-veertig Verenig de Staten bezocht. Hij heeft op voet van gelijkheid verkeerd met Amerikaanse studenten van alle denkbare soort: van sterk-uiteenlopende afkomst, van verschil lende huidskleur, verschillend aantal stu diejaren en behorend tot beide seksen. Hij was te jong om het bij iedere Amerikaan sluimerende vermoeden te doen ontwaken, dat hij gekomen was om een beschermende of spottende houding aan te nemen. Aan gezien hij zelfs geen Sir voor zijn naam had werd de indruk die hij maakte niet geschaad door de veronderstelling dat hij een stïekum vertegenwoordiger zou zijn van „een weliswaar afgeleefde, maar nog Immer wrede, feodale aristocratie". Hij had een heldere, schone lei, zegt Nicolson. Deze jongeman begreep van den beginne af dat algemeenheden misleidend zijn. Hij bleek te intelligent en te wakker om te kunnen geloven dat mensen, die anders denken en voelen dan Europeanen, bepaald komisch moeten wezen. En hij bezat zowel de bescheidenheid als de humor om te erkennen dat de Engelsman In de Ver enigde Staten altijd een ietwat ridicule verschijning is: stijf, teruggetrokken en sfeeds er op uit, een goede indruk te maken. Ofschoon Kenneth Harris in zijn boek geen onaardige grapjes over de Amerikanen maakt geeft hij heel wat voortreffelijke spot over zichzelf ten beste. I Dit is ,een nieuwe manier om de zaak aan te pakken, en een zeer geslaagde. j De drie Engelse studenten beseften spoedig, dat Amerikanen een hekel aan toespelingen hebben en een voorkeur voor harde mannentaal. Zij ontdekten ook hoe licht gekwetst zij zijn bij al wat aan laat dunkendheid doet denken. Zij begrepen Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van en Opratjtc ÏJaarUmsröe iourimt (ïirnn :6%6) Zaterdag 10 Decmber 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 14,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Mensenrechten: woord en daad „Geen enkel land is onschuldig aan onderdrukking" Dr. Jaime Torres Bodet, directeur gene raal van de Unesco, heeft ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de universele verklaring van de rechten van de mens een boodschap gericht tot alle volken der aarde. Dr. Bodet zegt daarin onder meer: Op 10 December 1948 kondigde de As- semblée der UNO de universele verklaring van de rechten van de mens af. Het her denken van die verjaardag zou een lege formaliteit zijn, wanneer wij ons niet diep bewust waren van de grote betekenis van dergelijke herdenkingsdagen. Niemand kan met de benauwenissen van onze tijd voor ogen zich troosten met de overweging, dat de mensheid eeuwenlang heeft bestaan zonder de uiversele wet uit te vaardigen, die door de artikels van deze tekst wordt gevormd. De verklaring van 10 December is meer dan een mijlpaal in onze geschiedenis. Zij is een program. Geen enkel land is onschuldig aan de on derdrukking, waaronder de mens nog steeds lijdt. Hoeveel staten zouden er zich op kun nen beroemen, dat zij op hun grondgebied alle vrijheden volledig handhaven? J. Torres Bodet De waarheid gedoogt afscheidingen noch grenzen. Wij allen zonder uitzonderingen delen in de gemeenschappelijke verant woordelijkheid voor het lot onzer mede mensen. Zolang er ongestraft inbreuk ge maakt kan worden op een recht van een enkel mens, zal de verklaring der Uno ons allen van lafheid en traagheid blijven be schuldigen en er ons aan herinneren, dat wij in menselijkheid te kort schieten. Zo lang het grootste deel van het mensdom in honger en onwetendheid leeft en sterft in ellende en onrecht, zal het document dat een jaar geleden in Parijs wetó aangeno men, een vèrverwijderd doel voor ons blij ven. Documenten gelijk deze verklaring der ging, doch zijn een aansporing tot held haftigheid. Het zijn niet enkel hoopvolle dromen, maar opwekkingen om de geweldi ge afstand die nog ligt tussen de belofte en haar inlossing, met onze beste krachten te helpen overbruggen. worden door de Engelse gewoonte, zichzelf in gesprek te kleineren (de Engelse term is: under-statement),'door Engelse terug houdendheid en ingetogenheid. Men kan zijn wat men wil in Amerika, als men maar niet keurig, fijn, deftig optreedt. Met deze drie woorden probeer ik het Engelse woord „genteel" te omschrijven. Het drietal be sefte, tot zijn grote hilariteit, dat het in derdaad „genteel" was. Tot zover deze citaten uit Harold Nicolson's artikel. Zij tonen opnieuw die onmiskenbaar grote gave van de Engelsen: dat zij om zichzelf kunnen lachen. Zij wekken ook wel de gedachte dat de ver wezenlijking van het „gentleman-ideaal", in Engeland in de negentiende eeuw zo naarstig en met succes nagestreefd zodat de wereld er een tijdlang sterk van onder de indruk is geweest een beetje ver ouderd raakt. Het schijnt enige herziening te behoeven, zoals alles op zijn tijd her ziening behoeft. Niet om de Amerikaanse stijl over te nemen, maar omdat het op heersen over anderen was gebaseerd en niet op de toenadering én het begrip, die de Britse cultuur van deze tijd zo kennelijk begint na te streven. Wij zouden dit streven ter harte kunnen nemen. Waar zijn de studies van Neder landers, die temidden van andere volken verkeren om de mensen te leren kennen en ons met de resultaten (niet in loodzware maar in geestige, levende trant) te ver blijden? Zo'n boek van een Hollander over de Belgen.... wat zou het een heilzame invloed kunnen hebben. Vooral als het zich ook aan enige zelfspot dorst te wagen. Zo'n boek over de Fransen, over de Engel sen. Ja, waarom ook niet over de Ameri kanen? Er komt nog een andere gedachte op. Het is de gedachte aan onze nieuwe ver houding tot de Indonesiërs, die zoveel in zicht en waarlijk begrip zal eisen. Zouden de jonge mensen, die in de komende jaren naar de Oost zullen gaan, niet prachtig gebaat worden met persoonlijke voorlich ting door iemand, die de nieuwe toestand zou begrijpen, er voorstander van zijn en een onbevangen weergave scheppen van zijn contact,- door streven naar vriendschap en samenwerking beheerst? Ge moet niet denken dat die Engelse studiereizen en de boeken, die er uit ont staan, een soort braafheids-gedoe zonder blijvende betekenis zijn. Neen, het heeft in wezen meer practische waarde dan menige ingewikkelde conferentie en allerlei kun- stig-geformuleerde verdragen. En dat v/eten ze in Engeland waar hun Ge menebest met zijn „losse verbindingen" geschapen is, waar men nu alweer zeer goede betrekkingen met de nieuwe staten India en Pakistan heeft verwezenlijkt volkomen. Zodra zij erkennen zullen dat de tijd voor de Verenigde Staten van Europa is aangebroken zullen wij hen ook hier zien verschijnen. En in Frankrijk, in België, in-Scandinavië. Zij zullen het be langrijker vinden dan papieren bepalingen. En zij zullen opnieuw gelijk hebben. R. P. Labour won in de laatste voor-ronde Tussentijdse verkiezing toonde echter teruggang van de Labour-aanhang (Van onze correspondent in Londen) Het resultaat van de laatste Engelse tus sentijdse verkiezing, die van Bradford-Zuid, wordt door de Labour-regering als een ver trouwens-votum beschouwd. Het was de vijf-en-dertigste maal, dat Labour succes behaalde in een tussentijdse vérkiezing, waarin een door de socialisten in 1945 ge wonnen zetel werd betwist. Het record is ongebroken, hoewel ook nu weer de La- bour-meerderheid aanzienlijk inkromp. De uitslag was: Labour 23.335 (in 1945: 24.394), Conservatief (candidaat was ook door de liberalen aanbevolen): 19.313 (in 1945: 15.392). Onofficiële liberaal 2882 (officiële liberaal in 1945: 6707). Men kan aannemen, dat de meeste libe rale kiezers het advies van hun oorspron kelijke candidaat, die door het partijbestuur was afgewezen omdat hij kansloos was en omdat de plaatselijke organisatie onvol doende werd geacht, heeft opgevolgd om conservatief te stemmen, hoewel het offi ciële standpunt der liberale partij fel anti- conservatief is. Het resultaat van de stem busstrijd in Zuid-Bradford heeft een nieuw element toegevoegd aan de speculatie over de datum der algemene verkiezingen. De voorstanders in de regering van vroege ver kiezingen zijn thans in hun overtuiging ge sterkt, dat Labour zo spoedig mogelijk haar slag dient te slaan, nu de publieke opinie de socialisten nog gunstig gezind is. Beweerd wordt, dat Ernest Bevin de ver kiezingen liefst in Juni zou houden, omdat hij een gunstige economische ontwikkeling verwacht. Dit zou dan een bekroning van zijn politiek betekenen. Mogelijk staat hij in deze opvatting alleen, doch zijn stem weegt zwaar in het kabinet. Tot dusver heeft Attlee nog geen besluit over het tijd stip der verkiezingen genomen. Hoe het ook zij, de regering schijnt thans geheel gereed voor de grote strijd, omdat het parlement het gehele programma heeft afgewerkt en de enkele nog hangende con troversen naar later zijn verschoven. Het feestcongres van de Labourpartij op 4 en 5 Februari zou de start van de verkiezings campagne kunnen betekenen. Velen gelo ven dan ook dat de algemene verkiezingen om en om 23 Februari zullen wordpn ge houden. Daaraan is de vurige ijver ontsproten waarmee de Unesco zich wijdt aan haar taak om de verklaring van 10 December te verbreiden tot op de schoolbanken toe. Het alom verspreiden van kennis omtrent de verklaring van 10 December staat gelijk met overal de strijd aan te binden voor menswaardige levensvoorwaarden. Het is de taak der regeringen deze tot stand te brengen als een plechtige en daadwerke lijke erkenning van hun plichten ten aan zien van de sociale ontwikkeling der mens heid. Unesco's missie is het, de staten te helpen bij de vervulling van die plichten op de gebieden van onderwijs; wetenschap en cultuur. Op een dag als deze zien millioenen kin deren naar een verheven symbool: de waar digheid van de mens, die ieder kind ver vuld van vrees en hoop bezig is te wor den. Laten wij er naar streven om aan die talloze kinderen een minder smartelijke wereld na te laten dan de wrede werkelijk heid waarin wij nu leven. De volken zijn de vruchteloze oorlogen moe evenals het ho ren afkondigen van voorschriften die niet worden opgevolgd. Zij verlangen woorden, die wordep. gevolgd door daden. Economische besprekingen te Parijs geëindigd Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: De conferentie tussen de economische experts van Frankrijk, Italië en de OBene- lux-landen, welke 29 November op initia tief van de Franse regering te Parijs be gon, is Vrijdag besloten. Genoemde economen hebben een rap port met aanbevelingen opgesteld, dat aan de vijf ministers zal worden voorgelegd en hoewel dit rapport geheim is, werd gis teravond in politieke kringen toch alge meen verondersteld, dat ter bereiking van een gemeenschappelijk advies Frankrijk en Italië aanmerkelijk meer verpn hebben moeten laten dan de landen van de Bene lux, die zich, zoals men weet, met grote overtuiging voor zeer verre en zeer snelle verwezenlijking van de vrije handel heb ben uitgesproken. Wat Duitsland aangaat, gelooft men ech ter dat Frankrijk en Italië in zoverre, ge noegdoening voor hun wensen hebben ge kregen, dat toelating van dit land voor lopig is uitgesteld. In principe is men cr voor .men kon trouwens moeilijk anders maar voor de practijk acht men een nauwkeurig onderzoek gewenst. Dat on derzoek, waaraan blijkbaar te veel scherpe politieke kanten zaten, lieten de econo men echter liever aan hun ministers over. In een impasse is het overleg dus niet geraakt, doch niets wijst er op dat de toe komstige samenwerking der vijf landen op economisch gebied erg gesmeerd zal lopen. Tot dusver bleken de gedelegeerden het slechts ronduit eens over het punt, dat de naam Fritalux, die wat al te veel naar gebakken aardappelen of huishoudzeep ruikt, ten spoedigste uit het economisch vocabulaire geschrapt dient te worden. Amnestie voor onderduikers Voormalige nazi's,, die zich sedert 1945 verborgen hebben gehouden, zal amnestie worden verleend, indien zij zich voor 31 Maart onder hun werkelijke naam laten inschrijven en indien zij geen grote mis daden hebben gepleegd. Dit is een der be palingen van een amnestie-wet, welke gisteren door de West-Duitse bondsdag is aangenomen. Alleen enige leden van de Beierse partij stemden tegen, daar zij meenden, dat de afzonderlijke staten zou den moeten beslissen over amnestie. Italië's derde socialistische partij thans geformeerd Op 7 December is de derde socialistische partij in Italië, onder de naam „Unitarische Socialistische Partij" tot stand gekomen. Het nog aan de gang zijnde congres te Florence, waar tot de oprichting dezer partij werd besloten, heeft een vlot verloop. Er zijn delegaties uit Engeland, Frankrijk, Zwitserland en de Scandinavische landen aanwezig, die hun instemming betuigden met de actie van Romita en Silone. Het directorium der nieuwe partij bestaat uit 21 leden, waarvan er acht afkomstig zijn uit de centrale en linkervleugels van de Saragat-socialisten, zeven uit de autono mistische beweging van Romita (een groep, die zich onlangs heeft afgescheiden va-j de Nenni-socialisten) en zes uit de socialis tische unie van Ignazio Silone (vroeger actie-partij, daarna communist). Geen mens kan op het ogenblik nog zeggen, of deze nieuwe partij nu ook enige aanhang van betekenis zal vinden onder de arbei ders en het zal ook nog wel enige weken duren, voor men kan vaststellen, hoe sterk de kamerfractie der unitaristen is, aange zien verscheiden afgevaardigden, zowel Saragattianen als aanhangers van Nenni, weifelen en zich misschien bij de nieuwe groep zullen aansluiten, wanneer deze in het land aanhang blijkt te vinden. Saragat's socialistische arbeiders-partij verliest sterk aan invloed en betekenis, nu zij is terug gebracht tot niet veel meer dan haar vroe gere rechtervleugel. De unitaristen stellen zich op het standpunt van de klassenstrijd, doch zonder inmenging van Sovjet-Rus land. Hoewel zij dus oppositie voeren zul len tegen de regering-, de Gasperi, willen zij niet, zoals Nenni, aan de leiband lopen der communisten. Zij aanvaarden de Marshallhulp, mits onder toezicht van de vakbonden, die ervoor moeten waken, dat de belangen van de Italiaanse arbeiders door die hulp niet worden geschaad. Zij zijn tegen het Atlantisch Pact en menen dat Italië er naar moet streven neutraal te blijven in het ideologisch geschil tussen Oost en West. Erkennende dat Italië een katholieke natie is en dat ook de Itali aanse arbeider in de regel katholiek is, ligt het toch in de bedoeling der unita risten de strijd aan te binden tegen de inmenging der geestelijkheid in de poli tiek. De president van de UNO-assemblée Carlos Romulo heeft deze week met een aantal delegatieleiders bij de UNO een opera uitvoering in de beroemde Metropolitan Opera House te New York bijgewoond. Romulo bespreekt in de pauze met Wy- sjinski (zittend) en de Tsjechische minister Clementis de verdiensten van „Manon Lescaut". Gistermiddag is bij de Liedebrug te Haar lem een met stenen geladen vrachtwagen door een tramtrein van de dienst Zand- voortAmsterdam gegrepen en totaal ver nield. De bestuurder van de auto had op weg van Haarlem naar Amsterdam aan een wachtmeester van de politie de weg ge vraagd naar HaarleVnmerliede. Deze waar schuwde de chauffeur er nog voor dat hij de trambaan moest passeren. De vracht wagen liet vervolgens eerst nog een per sonen-auto, die ook uit de richting Haar lem kwam, passeren en stad daarna naar links de weg over. De chauffeur moet to taal niet uitgekeken hebben, want achter hem naderde met volle snelheid de tram van 14.25 uur uit Haarlem. Met een daverende slag ramde de zware Boedapester de vrachtwagen, die in vrij wel gedemonteerde staat uit de botsing te voorschijn kwam. De auto v/erd circa 30 meter meegesleept. De benzine in de tank De ravage na het ongeluk. van de vrachtwagen vloog in brand, maar gelukkig kon het vuur vrij snel geblust worden. De inzittenden van de auto, de 40-jarige K. Watz en de 49-jarige G. Dege- link uit Vlaardingen berden beiden zwaar gewond: Medisch hulp was echter spoedig ter plaatse en de mannen werden per am bulance naar de Maria-stichting gebracht. Huri toestand was vanochtend bevredigend. Van de inzittenden van de tram werd nie mand noemenswaardig gewond. De Boeda pester was aan de voorzijde enigszins be schadigd en aangezien de beide sporen wa ren versperd, ontstond er enige stagnatie in de dienst. Deze duurde ongeveer een uur. De vrachtauto was op weg naar Haarlem- meriiede. De lading stenen was bestemd voor de herstelwerkzaamheden aan het kerkje aldaar. Onthullingen te Sofia Sabotage en spionnage op grote schaal In het proces te Sofia zijn Vrijdag de verhoren van Kostof en zijn elf medebe- klaagden geëindigd met het voorkomen van twee Macedoniërs, Iwanofski en Bajaltselief, die beiden bekenden voor maarschalk Tito te hebben gespionneerd. Iwanofski, die onder-minister in Joego- slavisch Macedonië en later lid van de propaganda-afdeling van het centrale comité der Bulgaarse communistische partij geweest was, zeide, dat Tito de leiders van de Macedonische communistische partij had vervangen door mannen, die hem trouw waren, doch in Macedonië geen be kendheid genoten. Hij zeide door Tito naar Bulgarije teruggezonden te zijn om Joego slavische propaganda onder Bulgaarse Macedoniërs te maken. Tevoren had de voormalige Bulgaarse rubberkoning Gevrenof, die na de bevrij ding lid van de communistische partij ge worden was „omdat ik dacht dat het wel ergens goed voor was", bekend, dat hij Het woord is aan Comtesse Diane: Soms sluipt het vermaak op de plaats van het geluk, maar die plaats is er te groot voor. de staat benadeeld had voor een bedrag gelijk aan een zesde van de jaarlijkse be groting. In twee en een half jaar had hij 2.300.000 paar schoenen verloren doen gaan. Hij bekende machines van grote waarde uit moderne fabrieken ontmanteld te hebben en op open treinwagons te heb ben gezonden naar oude fabrieken, waai er geen plaats voor was, zodat de machines buiten in regen en sneeuw moesten ver roesten. De vroegere adviseur van de Joegoslavi sche legatie te Sofia Hadjipananof, beken de voor Tito te hebben gespionneerd. Hij zeide, dat Tito en zijn Macedonische mede werkers in de oorlog volkomen onder Brits-Amerikaanse invloed stonden. „Toen het Russische leger Joegoslavië binnen trok", aldus de beklaagde, „heerste er op schudding bij Tito's staf". Voor elf uur 's ochtends is alles gesloten (Van een bijzondere correspondent) Ofschoon Spanie officieel naar het uur van Greenwich leeft, is het iemand die matineuze beginselen huldigt niettemin aan te raden, zijn horloge bij het passeren van de grens een uur of drie, vier achteruit Ic zetten. Dat zal hem namelijk later helpen wanneer hij zich bij de Spaanse gebruiken en de Spaanse dagindeling heeft aan te passen. Voor 'sochtends elf uur kan men in Spanje nergens terecht. Vele winkels zijn dan nog gesloten en op de kantoren begint men zich dan heel kalm te installeren. Om twee of drie uur gaat men aan eten den ken, en tegen vijven, na de siësta, staat men langzaam op om tcch weer eens wat aar werken te gaan denken. Maar 'savonds als het donker wordt, komt er pas echt leven in de steden. Dan eerst schijnt de bevolking te ontwaken, en iedereen gaat naar "buiten de straat op. Oppervlakkig bezien slen teren de Spanjaarden dan maar zo'n beetje over de trottoirs. Maar dat bikt alleen maa- zo. In werkelijkheid moeten tijdens die ogenschijnlijk nutteloze pantoffelparades zowat alle onderwerpen worden afgehan deld die ten onzent gedurende theevisites en buurtbezoekert plegen te worden afge daan. Statige dames, veelal met handwerk jes tussen de vingers en 's Zondags aile met kleine zwarte kleedjes op het Voiv\ -Hirij den daar voorwaarts, onderwijl snel klep pend over de feiten van de dag, en de heren, met de jassen los om de schouders gedrapeerd en niet zelden intiem gearmd, redeneren met zo'n overtuiging, dr.t men zweren zou dat zij, al wandelend, hoogr-t belangrijke transacties in behandeling genomen hebben. Kinderen, stijfjes marionetten, volgen op een afstand hiaat hun ouders en het is nauwelijks te melken dat zij deze nachtelijke excursies-én^ famille, die aan een nationale tracutie be antwoorden, als een ondragelijke corvee beschouwen. Geen huiselijke gezelligheid Omdat de maaltijden, welke thuis ge nuttigd worden, aoor vrij lange perioden worden gescheiden, is het in Spanje ge woonte de maag tussentijds >r> de stad te vreden te stellen. Dat kan gebeuren bij een koopvrouwtje, dat op een hoek van de straat in zonnepitten, amandels of ape nootjes handelt, of in een café waar men meestal wel een tafel vindt, bedekt met schaaltjes komkommerschijven, slablaadjes, stukjes lever, spiering, ansjovis ofge braden mussen, die met huid en haar ver slonden worden. Wil men 's avonds naar de bioscoop, r.aar het theater of naar een concert, dan behoeft men zich niet te haasten want geen enkele zaal opent voor tien of elf uur. Het komt dientengevolge zelden voor, dat een voorstelling o? uitvoering vóór drie c* vier uur in de nacht geëindigd is en omdat op dat moment de openbare vervoermiddele metro, trarn of bus niet meer functio neren, zal men zich na een Spaanse uit gaansavond zelden voor een uur of vier in de morgen ter ruste kunnen begeven. Wan neer men dus de voorzorg heeft genomen zijn horloge vier uur achteruit te zetten, merkt men van deze verschuiving van de dagelijkse bezigheden naar de nacht niet zo verschrikkelijk veel. Met uitzondering van Zuidelijker plaat sen als Sevilla en Granada, wordt er in de Spaanse steder. in het openbaar weinig of niet meer gedanst of gezongen en nationale klederdrachten ziet men er evenmin. De enige „muziek" die men in Madrid of Bar celona tuiten nog wel eens verneemt, wordt geproduceerd door kleine rijdende orgel tjes in de vorm van een piano, uit welks ingewanden een vreselijk blikacblig geluid wordt gedraaid waarin een geoefend oor soms het rhythme van een tango of samba meent te kunnen onderschelden. Dan zijr. er natuurlijk nog de vermaarde stierenge vechten, die echter in de Noordelijke stre ken alleen 's zomers worden georganiseerd. Maar gedurende het hele jaar verkopen alle krantenkiosken en boekhandelaren van Spanje de bont gekleurde foto's der grote toreadores, die iedereen als bij ons dc kopstukken van het nationale voetbal elftal bij naam en uiterlijk kent. Toen een maand ei wat geleden een der be roemdste Spaonse stierenvechters bij een vliegtuigongeval om het levén kwam, werd die dag door de regering terstond ever het gehele land de nationale rouw afgekondigd. De schoten gingen dicht en de arbeid werd overal neergelegd. Maar het is intussen waar, dat dit laatste in Spanje ook vaak gebeurt wanneer er geen toreador valt te bewenen. (Nadruk verboden) Canadese ambassadeur speelt Molière Een gezelschap jonge leden van het Corps Diplomatique geeft op Donderdag avond 15 December een opvoering van „Les Précieuses Ridicules" (De belache lijke hoofse juffers) van Molière op een „Franse Avond" m het Internationaal Cul tureel Centrum in het Vondelpark te Am sterdam. De mannelijke hoofdrol wordt hierin gespeeld door de heer P. Dupuy, ambassadeur van Canada. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn voornemens deze uitvoering bij te wonen. Van dit programma, waaVaan ook Geor gette Hagedoorn en Pierre Verdonck me dewerking zullen verlenen, worden her halingen gegeven in Den Haag, Rotterdam, Utrecht en waarschijnlijk nog enkele an dere steden. Suiker wordt niet goedkoper DEN HAAG, 10 December. Naar de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening mededeelt, is het om techni sche redenen niet mogelijk over te gaan tot verlaging van de prijs van suiker. Bij de onderhandelingen, die thans wor den gevoerd met de Stichting van de Ar beid over lonen en prijzen zal ook de prijs stijging van het varkensvlees en het feit, dat een gedeeltelijke compensatie door prijsverlaging van de suiker achterwege zal blijven, onderwerp van besprekingen uit maken. Engeland weet nu, hoe atoombommen te maken Engeland heeft nu de technische en we tenschappelijke kennis om zelf atoombom men te maken, zo hebben deelnemers aan de Amerikaans-Brits-Canadese atoombe- sprekingen tegenover Reuter verklaard. Zij voegden hieraan toe, dat Amerikaanse vertegenwoordigers bij de besprekingen hadden voorgesteld, dat Engeland niet zou overgaan tot het investeren van grote sommen in een eigen productieapparaat voor de bommen, er op zou vertrouwen, dat het de productiefaciliteiten in de Ver enigde Staten zou kunnen gebruiken. De zegslieden legden er de nadruk op, dat men niet heeft getracht op dit punt onmiddellijk tot overeenstemming te ko- Zangles in een 'lagere school te Kopen hagen. Het zangonderricht dat de Deense kinderen op school krijgen bedient zich van nieuwe methoden. Hier begeleidt een klasse zichzelf met tamboerijnen. KOUD WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bill, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met voorname lijk in de Noordelijke helft van het land hier en daar enkele regen- of sneeuwbuien. Geleidelijk naar Noor delijke richting draaiende wind, aan vankelijk zwak tot matig, later langs de Waddenkust nu en dan vrij krach tig. In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte tot matige vorst. Overdag temperatuur oplopend tot enkele graden boven het vries punt. 11 December: 8.38 uur, onder 16.28 uur 22.44 uur, onder 12.51 uur 12 December: 8.39 uur, onder 16.28 uur uur, onder 13.04 uur Hoog en laag water in IJmulden Zaterdag 10 December: Hoog water. 6 33 en 18.52 uur. Laag water: 2.07 en 14.29 uur. Zondag 11 December: Hoog water: 7.20 en 19.44 uur. Laag water: 2 50 en 15.12 uur. Maandag 12 December: Hoog water: 3.13 en 20.42 uur. Laag water: 3.34 en 15.59 uur. Zon op Maan op Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1