Hoe het bouwvolume voor 1950 verdeeld is geworden ^gÊÊ Zaak tegen gewezen beheerder van de Beatrixkliniek voortgezet Velsen Woonarken winstgevender dan films QKort en Bondig De man Zaterdag 10 December 1949 Ontevredenheid in het Westen van het land Wij hebben reeds geconstateerd, dat het bouwvolume aan Noordholland voor 1950 toegestaan, erg is tegengevallen. Ook Haar lem kreeg daardoor veel minder dan ver wacht was. Aan Haarlem werden immers voor 1950 slechts toegewezen 78 normale woningen en 200 montage-woningen. Daar entegen werden voor 1949 toegewezen 316 gewone en 150 montage-woningen, dus te zamen 466. Gedeputeerde Staten van Noordholland, die het bouwvolume moeten verdelen, heb ben zich in een brief aan de gemeente besturen verontschuldigd over de lage toewijzing, maar zo werd er bijgevoegd wij zelf waren ook teleurgesteld. Dit is te begrijpen, want over 1950 kreeg de pro vincie (buiten Amsterdam) slechts toege wezen 2700 woningen, waaronder dan nog 1250 montage-woningen zijn. Wij vernemen dat er niet alleen in Noord holland, maar ook in Zuidholland ontevre denheid bestaat over de verdeling van het bouwvolume, in het bijzonder wat het aan tal normale woningen betreft. Interessant is het lijstje voor ons gehele land eens onder de loupe te nemen. Dit ziet er als volgt uit: waarvan aantal montage woningen woningen in elk geval verkieselijker is dan geen' woning. Opvallend is dat van de 10.000 (minder gewenste) montage-woningen er slechts 200 aan Zeeland zijn toegewezen, terwijl de drie Noordelijkste provincies er geen enkele behoeven te bouwen. Limburg kreeg er 1000, in het bijzonder voor de mijngebieden. Agenda voor Vel sen ZATERDAG 10 DECEMBER Thalia, 7 en 9.15 uur: „Moederlied". Rcx, 6.45 en ,9.15 u.: ..De Saint in Londen". Gebouw Leger des Heils, 8 uur: Concert door het nationale muziekcorps van het Leger des Heils. ZONDAG 11 DECEMBER Tlialia, 3 uur: „De grote race". •7 en 9.15 uur: „Moederlied". Rcx, 3, 6,45 en 9,15 uur: Als Zaterdag. MAANDAG 12 DECEMBER Thalia. 8 uur: „De grote race". Rex. 8 uur: Als Zondag. Raadhuis, 1012 uur. Spreekuur Burge meester. Groningen1251 Friesland 989 Drente 1030 Overijsel 2070 Gelderland 3744 Utrecht 1882 Noordholland (zonder Amsterdam) 2646 Zuidholland (zonder Den Haag en R'dam) Zeeland Noord-Brabant Limburg 3062 Amsterdam 2634 Den Haag 2621 Rotterdam2413 3654 590 3414 1250 1250 200 400 1000 1200 1400 1600' Van de 31980 woningen zijn dus 21980 normale woningen. Daarvan werden aan Noord- en Zuidholland tezamen slechts toegekend 7369, of 33,6 In beide pro vincies waarin de drie grootste steden van ons land liggen woont evenwel ruim 41,5 van onze bevolking. Voor Haarlem komt de vergelijking al zeer ongunstig uit. Hier woont 1/60 deel van de bevolking van het land. Indien men aanneemt dat in Haarlem het woningtekort niet kleiner is dan het gemiddelde voor ons land, dan zou dat de veronderstelling wet tigen dat wij ook 1/60 deel zouden toe gewezen krijgen van het aantal normale woningen. Dit zouden er dan 366 zijn ge weest. Haarlem kreeg er evenwel slechts 78! Wij vernamen dat de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting voor de vel deling het advies gevraagd heeft van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Deze heeft daarvoor toen een commissie be noemd van drie ^personen. Daarvoor wer den personen aangewezen uit Zeeland, Lim burg en Groningen. In die commissie kon den dus niet de grote belangen van de beide Westelijke provincies bepleit worden. Zijn wij wel ingelicht dan had de wijze waarop deze commissie de woningen ver deeld had, ook niet de volle bewondering van de minister, maar het advies is gevolgd omdat het gevraagd was. Er wordt verwacht dat bij de behandeling van het hoofdstuk Wederopbouw en Volks huisvesting van de Staatsbegroting in de Tweede Kamer over deze aangelegenheid critiek niet achterwege zal blijven. De gemeenten zijn in het algemeen niet erg gesteld op montage-woningen omdat die minder aansluiten bij het stadsbeeld. Zij konden opgeven voor hoeveel van die hui zen zij in 1950 in aanmerking wensten te komen. De gemeenten hebben toen aantal len daarvoor opgegeven die zij gebaseerd hadden op de verwachting dat zij voor 1950 in elk geval meer normale woningen zou den toegewezen krijgen dan voor 1949. Die verwachting is intussen niet vervuld. In dien men dit had kunnen voorzien, zouden er vermoedelijk gemeenten zijn geweest die dan in vredesnaam maar meer montage woningen hadden aangevraagd, uitgaande van het principe dat een montage-woning De soevereiniteitsoverdracht in de Eerste Kamer Het afdelingsonderzoek door de Eerste Kamer van het door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsontwerp betreffende de souvereiniteitsoverdracht zal, naar ver wacht wordt, de volgende week Dinsdag geschieden. In de-week daarop kan dan de openbai-e behandeling geschieden. Het is niet onmogelijk, dat na de zeer uitvoe rige behandeling in de Tweede Kamer, de Kamer.van Vijftig het besluit zal nemen, zich grote beperking op te leggen. Vanmorgen zette de Haarlemse Arrondis sementsrechtbank de behandeling van de zaak tegen de gewezn beheerders van de Beatrixkliniek,. het echtpaar J. G. K. en T. G. K.-K., verdacht van verduistering, sub sidiair heling, voort. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman deelde mede, dat hij drie nieuwe getuigen had opgeroepen. De verdediger, mr. J. Roggeveen, had hiertegen bezwaar, doch de president, mr. J. H. Hülsmann, verklaarde dat de recht bank deze bezwaren niet kon delen. De eerste, de Haarlemse arts J. M. Segaar, vertelde, dat reeds spoedig na zijn onder duiken het echtpaar Becker klachten had over de familie K. Deze zou trachtten de heer en mevrouw Becker uit de kliniek te houden. Aanvankelijk nam hij die klachten niet erg au sérieux, te meer daar de heer en mevrouw K. en hun assistent de B. op dat ogenblik aannemelijke argumenten daar voor aanvoerden. Na de bevrijding was de heer Segaar tussenbeide gekomen bij de arrestatie van de heer Becker door de B.S. De getuige had de overtuiging gekregen dat de heer K. hier de hand in had gehad; er waren omstan digheden die „te denken gaven". De tweede getuige, de heer H, van Breu- kelen, was tegenwoordig geweest bij de onderhandelingen tussen de eigenaars van de Beatrixkliniek en de verdachten over het door de laatsten voorgestelde pachtcontract van de la-aaminrichting. Bij de discussies voerde vooral de assistent de B., die, zoals men zich zal herinneren aan het einde van de vorige zitting, onder verdenking van meineed werd aangehouden, het grote woord. De heer en mevrouw Becker gedroe gen zich alsof ze zich in een dwangpositie bevonden. De heer Becker zag lijkwit en mevrouw Becker zweeg vrijwel de gehele tijd. De getuige verklaarde dat de houding dei- verdachten bij hen het gevoel opriep, dat ze wilden zeggen: „Een woord bij de Duitsers en het is met jullie gedaan". De uitdrukking „carte blanche" \vas in zijn bijzijn niet ge bruikt. „Het is dus niet aannemelijk, dat de familie Becker aan de verdachte de vrije hand in het beheer van de kliniek heeft gegeven", vroeg de president. Getuige: „Inderdaad". Verdachte K.-K. kan zich van het ge sprek, althans van een eventuële toespeling op het gevaar dat de heer Becker liep, niets meer herinneren. Mevrouw Van de Putte, die eveneens bij de heftige woordenwisseling over het pacht contract was geweest, bevestigde de woor den van de vorige getuige. Een bepaalde afpraak werd niet gemaakt en zeker werd geen blanco volmacht gegeven. „"Wanneer iets anders wordt beweerd, is dat een leu gen". De zitting duurt voort. Voor verschillende doeleinden zijn sedert lange tijd werkzaamheden bij de duikboot- bunker van IJmuiden verricht. Inplaats van duikboten zullen straks haringen er onderdak vinden. De kade waar straks de vissersschepen hun lading zullen lossen, die in de bunker opgeslagen zal wordenis nu gereed gekomen. ECHEC DUIVENDRECHT HEBT U EEN BANDENLOZE MOTOR? Over de volgende voorwerpen zijn dage lijks van 11 tot .12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van Zaterdagmiddag en Zondag, inlichtingen te verkrijgen op het hoofd bureau van politie. Enige wanten, 1 motorbuitenband, kist met 22 flessen. 3 paai- handschoenen, vulpotlood, kinderbril, sleutel, kinderschoentjes, actetas, couponboekje (ziekenbonnen"), hond, siga renpijpje. dasspeld, wekker, liaarstrik, por- temonnaie, gouden ring kinderhoedje, cein tuur, refelctor van fietslamp, zwembroekje) oliepak, damesrijwiel, boodschappentas, meetlint, kist eieren, muts, shawl, herenhoed, boord, handwarmer, fietstas, schaartje, mo- torhandschoen. Gemeenteraad van Oud-Gastel was niet beëdigd De kleine gemeente Oud-Gastel in West- Brabant verkeert in moeilijkheden. Van de dertien raadsleden zijn er twaalf niet rechtsgeldig beëdigd op 6 September. Dat betekent, dat de wethoudersverkiezirig eigenlijk geen verkiezing is geweest en dat alle nadien door de raad genomen beslui ten geen rechtskracht bezitten. De moeilijkheden zijn het gevolg van het feit, dat burgemeester H. Hofland de installatievergadering van de nieuwe raad niet kon bijwonen wegens ziekte. De leden legden toen de voorgeschreven eecl af in de handen van de heer P. Verholen, die wethouder en loco-burgemeester was in het oude college. Op 6 September was de heer Verholen echter geen loco-burge meester meer, doch gewoon raadslid en dus niet gerechtigd de eden af te nemen. Dit had dienen te geschieden door het oudste lid van de nieuwe raad. De nieuwe raad koos de heer Verholen weer tot wethouder. De zaak zal nu wor den opgelost door een benoeming van de heer Verholen tot loco-burgemeester, met terugwerkende kracht tot 6 September door de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant. De kwestie kan echter ook bij wet geregeld worden. De beëdiging kan niet opnieuw geschie den, omdat de termijn daarvoor reeds is verstreken. Het dertiende raadslid neemt een uitzonderingspositie in. Hij woonde de eerste vergadering niet bij en legde de ...eden-af in-de handen van de burgemeester tijdens de tweede vergadering. Er bestaat kans dat het handelsverkeer met IJsland dat enige tijd heeft gestagneerd, zal worden hei-vat. Men heeft gegronde hoop, dat de schulden, welke IJslandse importeurs aan Nederlandse exporteurs hebben, zullen kunnen worden getransfeerd. Tot commissaris van de gemeentepolitie te Rotterdam zijn benoemd H. Zoek en J. A. Kwast, beiden hoofdinspecteur van' politie aldaar. Tot commissaris van gemeentepoli tie te Zutfen is benoemd de heer C. J. Dragt, hoofdinspecteur van politie te Baarn. Nederlandse filmproductie blijkt niet lonend te zijn Automobilisten mogen Urk alleen te voet binnengaan. Een groot bord kondigt aan, dat Urk is afgesloten voor het motorverkeer. Motorvoertuigen dienen op het parkeerterrein te worden gezet. Nu een interdepartementale commissie opnieuw het vraagstuk van middelen cr mogelijkheden van de Nederlandse film productie in studie heeft genomen, zijn de belanghebbenden op dit punt zeer benieuwd wat de resultaten van die studie zullen zijn. Zoals men weet is de Cinetone-studio te Duivendrecht na de oorlog in een stichting omgezet, waarin de Nederlandse Bioscoop bond a fonds perdu een millioen heeft ge stort. Deze middelgrote studio staat vrijwel renteloos, hoewel de technische .outillage modern is. Men bouwt er op het ogenblik woonarken. Slechts enkele films zijn er na de oorlog vervaardigd. De directie van de Nederlandse Bioscoop bond, die overigens geen bemoeienis met de bedrijfsvoering van de stichting „Cinetone" heeft, verklaart deze stilstand uit het feit, dat het onder de huidige omstandigheden niet wel mogelijk is films te vervaardigen. De belastingen zijn, althans volgens de Bio scoopbond, zo drukkend, dat iedere produ cent hierdoor wordt afgeschrikt. De kosten van een Nederlandse film belopen gemid deld twee ton tot een kwart millioen gul den indien deze film voor het grootste deel in de studio wordt gemaakt. Dan komt het vraagstuk van de exploitatie. De kaarten hiervoor liggen zo ongunstig, dat de exploi tanten van bioscopen doorgaans ongaarne een Nederlands product vertonen. Lopende productie en amortisatie belopen voor een Nederlandse film ongeveer 1,2 millioen gul den. Hiervan moet ruim drie ton belasting worden betaald. Men zegt in bioscoopkrin gen, dat verlaging van de vermakelijkheids belasting die thans in de meeste-steden* 35- proeent bedraagt; de productie,en vooral- de exploitatie van Nederlandse films aan zienlijk zou vergemakkelijken. Onder de huidige omstandigheden is het maken van films echter schier onmogelijk. Als voor beeld wordt hierbij aangehaald de film „Een koninkrijk voor een huis", die een kassa-succes werd en dank zij de lange roulatie thans winst belooft te gaan opleve ren. Men vergeet maar al te dikwijls, aldus deskundigen, dat wij een klein taalgebied hebben, waardoor de vertoningsmogelijk heden "beperkt zijn. Van export kan niet veel sprake zijn, zodat een Nederlandse producent ook hierdoor" reeds een grote handicap heeft. Met de productie van drie tot vier films per jaar zou de stichting „Cinetone" kun nen draaien. Dat wil zeggen, dat „Cinetone" niet zelf zou produceren, doch aan produc tiegroepen verhuurd zou worden. Hiervoor is een deskundige technische staf nodig, een team, dat met de studio ter beschikking van de producent kan worden gesteld. Hand having van zulk een team vereist echter geregeld werk en dat is er niet. Andere studioplannen Een studioproject, dat ongeveer drie jaar geleden wereldkundig werd gemaakt, doch nog niet is uitgevoerd, staat op het ogenblik wederom in de belangstelling. Het gaat hier om de plannen van het „Filmcentrum Rhenen" N.V. in oprichting. De initiatiefnemers tot dit plan hebben nog steeds een optie op 65 hectare terrein van de gemeente Rhenen. Drie jaar ge leden zagen zij mogelijkheden tot het stich ten van een groot studiocomplex, waarin buitenlandse maatschappijen films zouden kunnen maken. Bij de studio waren een hötel en enige bungalows geprojecteerd. Men wenste de studio's groot en compleet met alle bijbehorende bedrijven, zoals labo ratoria, synchronisatiegebouw, kantoren, werkplaatsen, garage, drukkerij, theater en recreatieruimte. Dit zou dus een Neder landse filmstad moeten worden. Het exploi tatieschema voorzag in negen maanden verhuur aan buitenlandse, speciaal Ameri kaanse en Engelse, maatschappijen. In de drie overige maanden zouden d'e studio's ter beschikking van Nederlandse producen ten kunnen staan. Voorts had men het oog gericht op .de Duitse producenten, die toen met gebrek aan studioruimte te kampen hadden. Volgens een der initiatiefnemers hebben de voorbereidingen tot dit plan ongeveer zeventigduizend gulden gekost aan ontwer pen, studiereizen en onderhandelingen. Van Amerikaanse zijde was men 'bereid tot par ticipatie in de vorm van een technische outillage, die door gebruik van de studio zou worden terugbetaald. Met diverse maat schappijen waren voorlopige overeenkom sten tot verhuur gesloten. Ook lag het in de bedoeling dé productiebedrijvighéid van bijvoorbeeld legerfilmdienst en onderwijs- film m Rhenen te concentreren en er een eventuele staatsfilmbibliotheek onder te brengen. Bij de opzet van deze Cunera-studio's werd rekening gehouden met het vervaar digen van kleurenfilms.' Verwijten en critiek Het niet realiseren van dit studioplan wijten de initiatiefnemers aan gebrek aan belangstelling, tekort aan kennis van zaken alsook aan de vrij gróte''verwarring in amb telijke-kringen kort na-de oorlog. Ondanks vele conferenties schijnt het plan voor Rhe nen eerst vrij onlangs in overheidskringen serieus onder de loupc genomen te zijn. Men heeft thans een uitnodiging voor een nadere conferentie ontvangen. Men betwijfelt echter of de mogelijkheden tot realisering en exploitatie van de Cunera- studio's nog zo groot zijn als voorheen. Buiten de kring der initiatiefnemers hoort men in Nederlandse filmkringen weinig ten, voordele van de Rhenense plannen zeg gen. Men wijst erop, dat ons klimaat zich niet bijster voor een geregelde productie door buitenlandse maatschappijen leent. Indien buitenlanders werkelijk belangstel ling voor Nederland hadden, dan zouden zij allang een eigen centrum hebben opgericht. Sommigen uitten de veronderstelling dat het project werd gelanceerd ten voordele van grondeigenaren in Rhenen. Anderen wijzen erop, dat het stichten van dit com plex met toebehoren zoveel kapitaal zou vergen, dat het nooit rendabel zou kunnen worden gemaakt. Het is op het ogenblik dus zo, dat Neder land met een voorlopig niet rendabele stu dio zit, terwijl de andere op papier is ge bleven. Weer een Stadionspel van Carel Briels De regisseur Carel Briels heeft van be stuur en directie van het Olympisch Sta dion te Amsterdam opdracht gekregen om ter gelegenheid van het eerste lustrum der bevrijding op 5 Mei 1950 „een nationale manifestatie te ontwerpen en te doen uit voeren". De heer Briels, die de opracht inmiddels aanvaardde, zal hiermede zijn werkzaamheden op dit terrein afsluiten. De voorgaande Stadionspelen hebben in totaal een bedrag fan ongeveer 700.000 voor liefdadige doeleinden opgebracht. Het aantal rekeningen chèque- en Girodienst bedroeg dndov os^ ber 515.687 tegen 514.253 einde OctoV,' omzet in November bedroeg f 4 070^ tegen f4.575.394.211 in October, Het t.1 tegoed der rekeningshouders bedrnoJ ,al November f 1.066.484.205 tegen f I.I19ffi"Q tegen f4,575.394.211 in October, Het t tegoed der rekeningshouders bedro-- aal November f 1.066.484.205 tegen f ï.u eind October. Een Nederlandse Missie is ing( de geallieerde Hoge Commissie vot land te Bonn. Als hoofd van de miss noemd de vice-admiraal J. M. de Booy |]e" zijn functie zal uitoefenen naast (\V0' hoofd der Nederlandse Militaire Missie h-a]s Geallieerde Bestuursraad in Duitsland Berlijn. u te Het consulaat der Nederlanden Istanbul is verheven tot een consulaat 1 raai. De heer D. J. E. Graaf de Hochenil" is benoemd tot consul-generaal der w»?" landen aldaar. De heer D. Verhaar, directeur van a Koninklijke Handelmaatschappij Vnn„üae Boeke en Huidekoper N.V. te Groningen 1 wegens zijn leeftijd uit de directie li-ns In een op Dinsdag 20 December in Haarl te houden buitengewone vergadering v aandeelhouders zal worden voorgestpU j heer G. Kalff Azn. tot directeur te benoïL e Tot rechter-plaatsvervanger j* T arrondissements-rechtbank te Rotterdam benoemd, mr. B. Moret, lector aan de Vs derlandse Economische Hogeschool Pe' accountant te Rotterdam. en De vijf thans in ons land vertoevend leden van het Amerikaanse Congres hehhe een bezoek gebracht aan de fabrieken van d AKU te Ede. In hun gezelschap bevond zin! de heer Clarence E'. Hunter, chef van de F C. A.-missie in Nederland. Hoewel door de beslissing in de Tweed Kamer een voor de beurs sinds lang bestaan de factor van onzekerheid is weggenomen waren de koersveranderingen Vrijdag gerin" en had de beurs een onbelangwekkend ver° loop. Men vraagt zich thans af hoe de tóe stand in Indonesië zich onder d.e nieuwe omstandigheden zal ontwikkelen De heer M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin, in de provincie Utrecht heeft Vrijdag de jaarlijkse tentoonstelling van Ornithophilia in de Jaarbeurshallen te Utrecht geopend. Tot de eerste bezoekers bp, hoorden leerlingen van de school van Kee« Boeke, onder wie ook Prinses Margriet. De Nederlandse consul-generaal inNew York heeft aan dr. Herman B, Baruch, die ambassadeur der V. S. in Nederland is' ge weest de onderscheiding van Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw uitge. reikt. Hij bood tevens de versierselen der onderscheiding en een foto van het Konink lijk echtpaar aan, voorzien van een persoon lijke opdracht van de Koningin. De 29-jarige A. S. uiriCoevordcn, die als bewaker in het kamp „Erica" te Ommen vele gevangenen heeft mishandeld en stroop tochten ondernam door de omgeving, is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, Tegen het voormalig hoofd van het Bureau Intendance der Koninklijke Paleizen, J. J. W. te Wassen-aar, is f500 boete geëist! Hem was ten laste gelegd, dat hij „hoogst ondoordacht en onverantwoordelijk zijn goed- keuring heeft gehecht aan het af branden van verf aan het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde in Den Haag, waardoor (op 18 Mei 1948) brand uitbrak en een schade van f380.000 werd aangericht". Achthonderdvijftig runderen, waaronder vele stamboekdieren, zullen de volgende week met het m.s. Eendracht uit Rotterdam naar Peru vervoerd worden. De lading ver tegenwoordigt een waarde van anderhalf millioen gulden. Specialisten op faunistisch en floristisch gebied die een onderzoek instelden op de Westelijke hellingen van de St, Pietersberg, hebben interessante vondsten gedaan, Men verzamelde 13.000 insecten, waaronder 2000 verschillende spinnen en mijten, 2400. isopo- den en 6000 molusken. De voorlopige deter minatie van de isopoden heeft reeds uitge maakt, dat op de St. Pietersberg drie voor Nederland geheel nieuwe soorten zijn ge vonden. Generaal-majoor b. d. L. J. elc Wolf, oud-hoofdintendant van het Koninklijk Ne derlands Leger, is op 71-jarige leeftijd te Wassenaar overleden. De politie te Bergen op Zoom heeft een inwoner van deze stad aangehouden, die een administratiekantoor exploiteerde en zich belastingconculent noemde. Hij wordt ervan verdacht een aantal goedgelovige lieden op het platteland van f 10.000 te hebben opge licht. Hij wist bovendien onrechtmatig in het bezit van een auto te komen, Conform de eis veroordeelde de Gro ningse rechtbank de 35-jarige landarbeider E. J. uit Kolham tot vier jaar gevangenisstraf J. heeft tijdens een twist op 19 Juli te Rui- scherbrug J. K. uit Groningen doodgestoken, Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het candidaatsexamen genees kunde de dames M. Oolders enW. Oolders te Haarlem. Tot ridder vierde klasse der Militaire Willemsorde is benoemd de luitenant-kolonel der infanterie van het K.N.I.L. A. van San- ter} wegens zijn optreden als commandant van een bataljon infaterie bij acties op Java in 1947 en 1948. Nederland heeft ondertekend de te Genève opgestelde nieuwe Rode Kruis- verdragen 'betreffende de bescherming in oorlogstijd van de zieken en gewonden te land en ter zee, van de krijgsgevangenen cn van de burgerbevolking. Bij de onderteke ning van het verdrag over de bescherming van burgers in oorlogstijd heeft Nederland een voorbehoud gemaakt ten aanzien van het opleggen van de doodstraf in bezet gebied. Het bureau Zakenreizen van het ministe rie van Economische Zaken, dat de nood zakelijkheid van reizen van Nederlanders naar het buitenland moest beoordelen, zal per 1 Januari worden opgeheven. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels Ze herinnerde zich niet precies, naar aanleiding waarvan ze dit met een boos stemmetje gezegd had, maar het klonk haar opnieuw duidelijk in de oren. Hij begon over meneer Davies en zei: „De oude Davies herkende me onmiddel lijk, daarvan ben ik overtuigd. Hij botste tegen me aan, kreeg er bijna een flauwte van en vroeg me, wie ik was". „En jij antv/oordde: William Smith, van Tattlecombe's Speelgoedmagazijn, in El- lery Street. Eerst dacht hij, dat je een geest was, maar 'daarna rende hij de eer ste de beste telefooncel binnen om mij op de hoogte te stellen". „Belde hij jou op?" „Daardoor kwam ik alles te weten", be kende ze hem en verborg haar geziehtje tegen zijn schouder. Hij kuste haar teder en enige ogenblik ken later kwamen ze terug op juffrouw Jones. „Weet je", zei Katherine, „het was wel vreemd, dat ze zo'n late afspraak met je maakte. Je ondertekende, naar je me ver telde, je brief met „William Smith" en de gedachte liet me niet los, dat ze je hand schrift in de ondertekefling „William" herkend had. Ze was er misschien niet helemaal zeker van, maar mogelijk was er een vermoeden in haar gerezen, waar door het haar nuttig leek een dergelijke late afspraak met je te maken, als iedereen practisch naar huis zou zijn. Het kantoor sluit normaal om half zes. Meneer Davies blijft meestal nog wat rondhangen en op die avond kwam hij zelfs nog even terug, omdat hij iets vergeten had. De arme man!" „Hoezo, arme man?" „Hij is dood, William". „Wat....?" „Hij kreeg een ongeluk op straat op de zevende December „De zevende Decemberherhaalde William. „De dag, nadat hij jou gezien had". „De dag, nadat hij mij herkend had". „Ja." Ze zwegen beiden. Dan vroeg William: „Had hij mij wérkelijk herkend?" „Ja, hij belde mij onmiddellijk op en zei: Ik heb meneer William gezien". „Geloof je, dat hij dat ook aan iemand anders meegedeeld heeft?" „Ik weet 't niet. Hij ging de volgende dag gewoon naar kantoor en 's avonds naar huis. Op weg naar huis is hij bij een druk kruispunt neergeslagen en naar een ziekenhuis vervoerd. Hij is niet weer bij kennis gekomen. Ik wist er niets van tot voor tien dagen geleden. Bunny vertelde 't mij. Het was die dag, dat ik 's middags wat later op de zaak kwam. Ik lunchte toen in de stad met Cyril, Brett en Bunny. Er was enige stagnatie geweest in de be taling van mijn uitkeringen en Bunny was naar de stad gekomen om hierover met de heren te praten. Bunny en ik gingen samen in een taxi terug, en hij vertelde me, dat ik me geen zorgen over het geld behoefde te maken, dat ik voortaan weer regelmatig uitbetaald zoii krijgen, en dat ik hem on middellijk op de hoogte moest stellen, als dat niet gebeurde. Cyril en Brett hadden laten doorschemeren, dat de oude Davies niet meer honderd procent was geweest de laatste tijd en nogal eens fouten had gemaakt. William, begrijp je, dat ik hun dat nooit vergeven kan?" „Katherine, wat bedoel je?" „Ze beweerden, dat hij zijn werk niet meer aan kon en dat hij in de boeken had zitten knoeien. Bunny vertelde me dat. En hij vertelde me ook, dat meneer Davies dood was. Tot op dat moment wist ik daar niets van. Toen ik in mijn flat terug was, belde ik dadelijk juffrouw Jones op. Ze lichtte me in over het ongeluk van meneer Davies, en toen ik erop bleef aan dringen, noemde ze me de datum. Het ge beurde de zevende December". Opnieuw heerste er stilzwijgen. Na een ogenblik zei William: „Davies kwam die dag dus wel gewoon op kantoor?" „Ja." „Veronderstel, dat hijbegon hij, maar maakte zijn zin niet af. Katherine antwoordde hem, alsof hij dit wél gedaan had: „Ik weet 't niet. Ik schreef hem om hem te zeggen er vooral met niemand over te spreken, dat hij jou gezien had. Mijn brief kan niet voor de avond bij hem aangekomen zijn, maar hij is niet meer thuis terug geweest.Hij ging die zevende December normaal naar kantoor. Misschien heeft hij er uit zich zelf wel met niemand over gesproken. Ze hield op en na enige ogenblikken voeg de ze er aan toe.„Maar er bestaat ook de mogelijkheid, dat hij er wél over sprak. HOOFDSTUK XXVIII. Op de Zaterdagmiddag, dat William en Katherine naar Leclstow reden, dronk Abby Salt thee bij meneer Tattlecombe. Hij had half en half verwacht, dat ze niet zou komen, en voelde zich in de stemming om zich daarover op te winden. Ook al lag Emily Salt mét influenza te bed, dit mocht voor haar, naar zijn mening, geen reden zijn om aan Emily's ziekbed gekluisterd te zitten en haar bloed eigen broer, die met een ziek been op een sofa lag, te ver waarlozen. Hij was, al zo druk bezig zich met een zekere genoegdoening hierover op te winden, dat Abby's komst hem eigenlijk teleurstelde. Abby deed haar mantel uit, zette haar hoed af, en ver dween in de keuken om thee te zetten, daar juffrouw Bastable een vrije middag had, die ze doorbracht bij een schoonzus ter in Ealing, een gepensionneerde school juffrouw. Terwijl Abel zijn eerste kopje thee dronk, constateerde hij met een vage ver wondering, hoeveel smakelijker deze thee smaakte, die toch met hetzelfde water, dezelfde thee, hetzelfde gas en in dezelfde pot was klaar gemaakt. Thee, gezet door Abby Salt, was en zou waarschijnlijk al tijd beter zijn dan thee, gezet door juffrouw Bastable. Met alles was dat zo: met koffie, bouillon en wat al niet meer. Hij voelde zich vriendelijker gestemd jegens haar worden en vergat dat hij zich over haar eventueel nièt-komen opgewonden had. Ze had hem nu immers bewezen, dat ze Emily niet verkoos boven hem, en hij voelde zich niet langer verontachtzaamd. Abby presenteerde hem warme toast van precies de juiste brosheid, met voortref felijke koude boter. Met een rilling herin nerde Abel zich juffrouw Bastable's aan bod om voor haar vertrek alvast toast klaar te maken en deze „warm te houden". Stel je zo iets voor bij toast! Hij had haar aanbod enigszins nadrukkelijk afgeslagen, en ze was met een beledigd gezicht ver trokken. Hij genoot van Abby's toast en luister de naar haar verhaal over de vriendelijk heid van juffrouw Simpson, die intussen op Emily Salt was komen passen. „Ze kwam gisteravond even langs en toen ik 't erover had, dat ik eigenlijk vanmiddag naar jou toe moest, maar dat ik niemand had om bij Emily op te passen, bood ze onmiddellijk haar diensten aan. Ellen Simpson is een ware vriendin, ook al heeft ze haar vervelende eigenschappen, maar die heeft ieder mens nu eenmaal. Boven dien kun je niét iedereen bij Emily laten, ook al is ze weer aardig opgeknapt. Gis teren was ze bijna de hele dag op en van daag ook, maar ze mag nog niet naar bui ten. Ik heb haar gezegd, dat ze het best in haar eigen kamer wat kan gaan liggen rusten, terwijl ik weg ben, en ik heb de radio bij haar neergezet. Als je iets nodig hebt heb ik gezegd kun je naar Ellen, die in de salon zit, gaan. Ellen zal haar ook thee brengen, maar het leek me beter, dat die twee niet aldoor bij elkaar zitten te praten, want dan is de kans op ruzie niet uitgesloten". Het was niets voor Abby om dergelijke lange verhalen te houden en Abel Tattle combe keek haar enigszins verwonderd aan. Hij was even weinig - in Ellen Simpson als in Emily Salt. Het interesseerde hem niet in 't minst, wie van de twee op de andere paste, en Abby wist dat maar. al te goed. Het zou hem niets hebben kunnen schelen, of ze op een onbewoond eiland dan wel aan oe Noordpool zaten. Ellen Sinpson had wenkbrauwen, d'e boven haar neus in elkaar overliepen, en ze had een irriterende manier om iedereen altijd tegen te spreken. Toen ze, na de dood van zijn vrouw, begonnen was het plotseling in alles met Abel eens te zijft en Abby haar tegelijk met hem op de thee was gaan vragen, was hij zo buiten zich- zelve van woede geweest, dat hij er open lijk met Abby over gesproken had. Nee, werkelijk, Abby kon weten, aai verhalen over Ellen Simpson hem n'et interesseerden. Hij nam nog een plakje toast en zet „Er is iets ,dat je hindert en dat je me wilt vertellen". Mevrouw Salt's frisse gezicht bleef on bewogen. De blauwe ogen, die zoveel ge leken op die van Abel, bleven hem rustig aankijken. Ze nam haar kop thee op, dronk ervan, en deze weer neerzettend» antwoordde ze hem: „Wel, het is inderdaad, een feit, dat ik het prettig vind je allee te treffen". Abel schudde zijn hoofd. „Je wist hee goed, dat ik alleen was. Juffrouw Bastabi is naar haar schoonzuster in Ealing, zal pas laat terugkomen en dan in ee zeer sombere stemming zijn, omdat a schoonzuster haar altijd behandelt, also ze niet tot tien kan tellen. Maar vertel m nu, wat je op je hart hebt". (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6