LI WAFA Het Hek van de Dam. Twaalf industrieën en de kunstenaar Visserij- Zaterdag 10 December 1949 Drie ineenlopende zalen boven de „Mo derne Boekhandel" in de Leidsestraat te Amsterdam vormen tot 13 December een waardige entourage voor een serie schil- I jerijen, tekeningen en kleine beeldhouw- werken, die stuk voor stuk de naam „toe gepaste kunst" verdienen. Hun makers Liepen deze werkstukken voor de Neder landse handel, nijverheid en scheepvaart. ne belangstelling uit deze kringen voor de kunstenaar als décorator is wel eens minder i 6eW'eest, maar wanneer zij ideaal was, zou de expositie vermoedelijk niet zijn inge- riDat de IJmuidense Hoogovens diverse malen de beeldende kunst als een waar devol medium tot uitbeelding hebben ge kozen. blijkt uit de vele doeken, plastieken en tekeningen waar deze industrie de on derhavige artisten de inspiratie en de mid- I delen voor verschaft. En dan ontbreekt zelfs nog een foto uit Horneckers laatste «lm van dit machtige bedrijf, die het over zicht had kunnen conpleteren. De jverkers met Palel en tekenstift zijn deS te beter vertegenwoordigd: Doeve's scherp-analystisch portret van ir. G. A. ftessler is een der voorbeelden van de j meer indirecte aanleidingen, die de kunste naar in de nijverheid en daarmee dus in haar topfiguren kan vinden. Meer direct heeft Bantsinger, de gullige genieter van de onverwachte lijn, zijn visie op de Hoog ovens weergegeven en in twee schetsen van de giethal der Staalfabriek wist hij de sfeer van de kokende gietpannen, die zacht dei nend van de mond der staalovens naar de machines worden gehesen, overtuigend te treffen. Veel minder is daarentegen de Hoogovenaftap" geworden hier bleef de uitbeelding van de ziedende lavastroom, die het onderlichaam van de stalen kolos ver laat beneden de verwachtingen, gewekt door zijn andere tekeningen deze helle krocht was meer verbeelding waard ge weest. De twaalf grote maatschappijen, die aan de tentoonstelling hun medewerking ver leenden, door een deel van hun bezit af te staan, blijken alle aspecten te bezitten, die soms de absolute schoonheid benaderen. In hun werken, in hun machines en hun lichten is de avond als de nachtploeg op- ge-komen is. Charles Eyck heeft een aantal fijne, zelfs luchtige sepia's gemaakt van de Philips- fabrieken en in deze ijle lijnen trilt de be wogenheid, waarmee de artist steeds nieuwe bekoorlijkheden ondekte aan een prozaïsche bouwput van een nieuwe gloeilampenfa briek. Ditzelfde bedrijf heeft Adriaan Heemskerk Lubbers een maquette-achtig panorama laten maken van zijn imponerend gebou wen-complex. Zo is er meer. Met ernst zijn de diverse opdrachten uit gevoerd al is het resultaat niet overal vol komen bevredigend. Wat de beeldhouwer Hildo Krop echter zag in de drie gestalten van walsen der Hoogovens, gespannen en gereed om het vlammende blok staal on der die pijnigende rollen te leiden, werd in een meesterlijke miniatuur neergelegd. En wat Doeve van de gloeiende ijzerstroom uit de Hoogovens maakte als gestyleerde verluchting voor het menu, dat op de tafels van het Hoogoven-jubileum-diner pronkte, kan tot het allerbeste in dit genre worden gerekend. De Nederlandse kunstenaar „ziet" wat in de industrie, hij kan er zijn hart vele ma len ophalen aan lijnenspel, getemde kracht en fascinerende kleur wanneer de in dustrie nu ook wat in de kunstenaar gaat „zien" om haar ruimten te stofferen of haar reclame te illustreren, komen twee partijen tot elkaar, die tot wederzijds genoegen een hechte samenwerking kunnen opbouwen. J. F. Uitgeest WASMACHINES WRINGERS STOFZUIGERS Betaling in overleg VELSERDUINWEG 173 TELEFOON 4102 (Adv.) Heemskerks allerlei Sport: In verband met het veertiguren gebed zijn voor Zondag alle voet-en hand balwedstrijden voor ADO'20 afgelast. Hoenders: Het hoenderpark van de heer Rh. B. Klarenaar aan de Kerkweg is met drie mooie zilvervossen uitgebreid. Biljarten: De biljartclub „d'Oranje- boom" speelde te Zaandam een competi tiewedstrijd tegen K.B.Z. uit Zaandam. De gastheren speelden op „eigen térrein" en wonnen met 7-1. Brief uit Indonesië De militair H. J. Heesterbeek heeft aan I Katholiek Thuisfront een- brief uit Indo nesië geschreven en daarin z'n dank ge bracht voor de ontvangeu gramofoonplaat. De kwaliteit van het geluid was bijzonder goed, aldus H. J. Heesterbeek. VEERTIG JAAR GOED BIJ STEM. Op de jaarvergadering van het R.K. I Zangkoor werden de heren F. Beentjes, H. Bleeker en C. Castricum gehuldigd met hun 40-jarig lidmaatschap van het zang koor. Gedurende deze jaren zijn zij de I steunpilaren geweest en nog zullen zy het „zangbijltje" er niet bij neerleggen. Feestavond C.XM.V. en de Chr. Meisjesvereniging j Donderdagavond werd een gecombineer- de vergadering gehouden door de Heems- kerkse C.J.M.V. „Excelsior" en de Chris telijke Meisjesverenigingen. Nadat de heer J. de Graaf de avond had geopend werd de uitslag van de opstellen-wedstrijd bekend gemaakt. De heren E. Stavers en de Graaf sleepten de prijzen in de wacht en ontvin gen een fraai boekwerk. De heer P. van Vuuren, eerste prijswinnaar van de on langs gehouden improvisatie-avond, hield hierna een vijf minuten-speech. De beide verenigingen kunnen op een zeer geslaagde avond terug zien. „D'ORANJEBOOM" SCHUDDE DE KAAREN. De uitslag van de Bridgedrive die in café ..d'Oranjeboom" door cle gelijknamige bridgeclub werd georganiseerd luidde: 1. Hr. v. d. Dei-hr. Koopman 63Va p.; 2. hr. en mevr. v. d. Lee 65 p.; 3. hr. en mevr. v. d. Ploeg 74 p.; 4 "or. Klessen Sr. en Jr. 74*,4 p.; 5. Dr. Dikkenberg-hr. Hoo- pe 76 p. Kringvergadering van R.K. bond van melkhandelaren Wegens de te verwachten ingrijpende ontwikkeling op sociaal economisch gebied belegt het het kringbestuur van de Rooms Katholieke Bond van melkhandelaren Kennemer-Zaanstreek in hotel „De Ooie vaar" te Uitgeest een grote kringvergade ring. Op deze bijeenkomst, welke op Woensdag 14 December zal worden ge houden, zijn ook directeuren van de stan- darisatie bedrijven, uit Kermemerland en de Zaanstreek, uitgenodigd. Over „De or dening van de zuivelhandel en het stan- dansatiebedrijf in verband met de ko mende P.B.O. en ondernemings-organisa- tie" zal mr. G. v. d. Hoek uit Kerkrade een inleiding houden. De heer H. v. d. Laan, secretaris van het kringbestuur zal spreken over het onder werp „De directe medezeggenschap in de standarisatie". Castricum Zondagsdienst Dr. De Jongh, Julianastraat 1, telefoon 534; Zr. De Wildt, Torenstraat 29, telefoon 401. PREDIKBEURTEN. Nederlands Hervormde Gemeente 10 uur Ds. Cannegieter. Gereformeerde Kerk 9.30 uur en 17 uur Ds. Krüger. Hervormd Evangelische Vereniging 10.45 uur Ds. v. d. Linde uit Amsterdam in de Gereformeerde kerk. Feestavond Ned. Heide Mij. Op 14 Jan. geeft de Ned. Heidemaat schappij een feestavond in zaal Borst te Bakkum. De K. J. B.-band „De Tchiounê- zen" zal haar medewerking verlenen. „Moederlied" (Th a 11a). De grote Benjamino Gigli, wiens vocale capaciteiten omgekeerd evenredig zijn aan zijn acteer talent (met dien verstande dat hij een goede stem bezit) heeft in de film „Moederlied" volop gelegenheid gekregen deze stem te doen horen en voor de liefhebbers van zijn strelend geluid is er dan ook veel in deze rolprent te genieten. Maria Cebotari vervult de tragische vrou wenrol in het verhaal, dat niet geheel toevallig zijn climax vindt op het. mo ment, dat Benjamino op Moederdag een concert geeft, en ook verder de teugels der romantiek tot het uiterste viert. „De grote race", waarmee Thalia de tweede speelhelft komt, is vervuld van on gezouten ruitervreugde. Er komt wei eens wat onwaarschijnlijkheid bij, maar dat zal men graag op de koop van een vlotte film toenemen, temeer daar het fenomeen er in vertoond wordt dat een meisje de beruchte Engelse paardenrace „Grand National" wint. Dit brok is met gevoel voor de ge laden sfeer rond dit gespierde paarden- tesiiin opgenomen, zudat het een der beste gedeelten van de film werd. De pittige jon gedame die dit alles op haar geweten heeft, wordt vertolkt door Elisabeth Taylor en Mickey Rooney speelt met een eigenwijs gezicht de betwetende jongeling, die niets voor paarden, maar des te meer voor de kleine Elisabeth voelt. Allemaal in kleuren. J. F. lJmuiden Brengt Strawberries S.C.H.C. zijn tweede nederlaag toe? De dames treden als gastvrouwen van Pinoké op en mogen de kans op het verbe teren van haar positie op de ranglijst niet voorbij laten gaan. Verwacht mag dan ook worden, dat de Amsterdamse dames met lege handen huiswaarts keren. De reserves krijgen het tegen HIC zwaar der te verduren, zo dat zij met een gelijk spel reeds tevreden mogen zijn. Alliance IVStrawberries IV wordt voor de bezoeksters geen gemakkelijke opgave, toch mogen de Velsense dames op een gelijk spel rekenen. Strawberries VHIC IV mag voor de Schoonenbergbewoonsters niet verloren gaan. Het meisjeselftal krijgt tegen HIC a de gelegenheid om zich op de bovenste plaats te blijven handhaven. Er moet evenwel op geduchte tegenstand gerekend worden. De heren staan voor de zeer zware taak SCHC I nogmaals een nederlaag toe te brengen. De leiders stonden slechts een keer een overwinning aan de tegenpartij toe en het waren de Velsenaren die indertijd te Bilthoven in de meerderheid bleven. Het zou niet te verwonderen zijn, als Strawberries ook dit keer aan het langste eind trok. De reserves bezoeken in Bloemendaal B. M. H. C. III. Slechts indien het elftal zich vol ledig zal geven kan er op een gunstige uit slag gerekend worden. Voor Strawberries III zitten er winstkan sen in als HIC op bezoek komt. De Velsena ren zullen een overwinning ook best kunnen gebruiken, want HIC en VVV II volgen hen dicht op de hielen. MARKTBERICHTEN 9 December 1949 Besommingen Verse haring: KW 86 7488. Een VEM-trawler besomde f 15.490. AANVOER 5 kisten tongschar en schartong. 40 kisten kabeljauw, 50 kisten koolvis, 15 kisten leng, 5 kisten heek, 5 kisten ham, 50 kisten poon. 150 kisten makreel. 480 kisten haring. 90 kisten wijting, 320 kisten schelvis, 10 kisten diversen. Totaal 1220 kisten. Prijzen Heilbot 2,102,05; tarbot 2,10, per kg. Schartong 40; makreel 21,508,20; verse haring 20.5010,50; gr. gul 50; midd. gul 35; kl. gul 2216,50; kl. koolvis wit 3731; kl. koolvis zw. 1413; kl. heek 46; ham 56: kl. haai 18,50; poon 119,20; gr. schelvis 57; gr. midd. schelvis 60—51; kl. midd. 4842; kl. schelvis I 3831,50; kl. schelvis II 30 17,50; wijting 26,50—13.50, per 50 kg. Kabeljauw 200166; gr. koolvis zw. 60 46; gr. koolvis wit 9790; gr. leng 48—46,50, per 125 kg. IJmuiden-Oost Nieuwe stationschef in IJmuiden-Oost in dienst Tot chef van het station Velsen-IJmui- den-Oost is met ingang van 1 December benoemd de heer J. K. Vermaas. De heer Vermaas heeft van 1941 af een zelfde functie in Sneek vervuld en was daar voor enige jaren chef van het station te Borne. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE HOUTBOOT LIEP MET SLAGZIJ BINNEN Het met hout geladen schip „Unie-F' ikomstig uit Groningen, is met zware slagzij de Zaandamse haven binnengelopen. Op 30 November vertrok het schip uit Oxe- losund (Zweden) met een lading hout voor Zaandam. Het moest in de Oostzee een zware storm trotseren. De deklast is hier door, gaan werken. Kapitein J. Bodde was genoodzaakt een deel van de lading in de Oostzee overboord te zetten. Koningin verleende audiëntie in het paleis op de Dam De Koningin vertoefde Vrijdag geduren de twee uur in het paleis op de Dam te Amsterdam. Kort voor elf uur arriveerde de vorstin aan het paleis, waar een ere wacht stond opgesteld van het Korps Mariniers. De Marinierskapel speelde het Wilhelmus toen de Koningin het paleis betrad. Vervolgens arriveerden, onder het spelen der onderscheidene volksliederen, de gezant van Chili, mevrouw Carmen Vial de Senoret, die door 1-Iare Majesteit in afscheidsgehoor werd ontvangen; de nieuwe ambassadeur van Frankrijk, de heer J. P. Garnier en de nieuwe gezant van IJsland, de heer Stefan Thorvandsson. Even voor één uur werd de Koninklijke Standaard ingehaald, ten teken, dat de Koningin het paleis had verlaten. Maandag zal de Koningin de ambassa deur van Nepal bij het Engelse Hof, gene- raad Shanker, alsmede vier leden van zijn ambassade ontvangen, die Hare Majesteit de versierselen van de Orde van Nepal, genaamd Rajanya, zullen aanbieden. De minister van Economische Zaken heeft bij de Hoofdcommissie voor de Indu strialisatie ingesteld een vaste commissie voor financiële aangelegenheden. Tot voorzitter van deze commissie is benoemd prof. dr. B. Schendstok te 's Gravenhage, hoofd van de afdeling directe belastingen aan 't ministerie van Financiën. Velsen Transfusiedienst vraagt voor de tweede maal bloed Donderdag 15 December zal de tweede groep personen welke bloed voor de Bloed transfusiedienst willen afstaan, opgeroe pen worden. Er bestaat nog gelegenheid om zich bij het Antoniusziekenhuis voor dit doel te melden. Het zou aanbeveling verdienen Uw naam, leeftijd en adres eventueel met telefoonnummer op een briefje te schrijven en te bezorgen aan het Antonius-Ziekenhuis, Zeeweg 168 IJmui den-Oost. Vogelen, en schildersbuurt kregen ongewenst bezoek Dezer dagen werd ingebroken in een perceel in de Vogelenbuurt. Onder meer werden een radiotoestel, een gouden arm band en een halssnoer van bloedkoralen ontvreemd. Uit een woning van de schil dersbuurt werd een spaarpotje met klein geld ontvreemd. Velsen-Noord AANBESTEDING Ten kantore van het bedrijf Openbare Wer ken te Velsen is Vrijdag aanbesteed a. het ophogen van een terrein, groot 6 hectare ten Oosten van de Wijkerstraatweg te Velsen Noord en b. de aanleg van wegen en riole ringen op dit terrein. De hoogste inschrijver was C. P. de Groot, uit Wassenaar, die het werk voor a f 155.800 en b. f 143.300 wilde doen. De laagste was firma de Moei en Hermes uit Alkmaar die voor a f55,180 en voor b f47.520 had be rekend. De gunning is aangehouden. Weer op onderzoek uit. Het. visserij- onderzoekingsvaartuig Antoni van Leeu wenhoek, dat enige dagen in lJmuiden heeft gelegen om beter weer af te wachten is Vrijdagmorgen opnieuw naar zee vertrok ken. Nu nog Hoogovenblik. In de maanden December en Januari zwemt de sardijn voor de Nederlandse kust. Hel is vooral de kustvloot die jacht op dit zilvervisje maakt. In Den Helder is deze week de eerste sar dijn aangevoerd zodat de aanvoer in IJmui- wel spoedig zal volgen. De Abraham (Sch. 91) heeft kolen ge laden. Het schip wordt reisvaardig gemaakt en zal Maandag opnieuw ter visserij ver trekken. Vermoedelijk zal schipper Zwart weer naar de Barendszee gaan. Simon zonder radio. Doordat de hoge zeeën de zend- en ontvanginstallatie van de Simon de Danser onbruikbaar had ge maakt was niet precies te voren bekend op welke dag schipper Vooys zou markten. Vrijdagmiddag kwam de Simon de Danser binnen met 850 kisten vis, welke Zaterdag zijn gelost. Snoekbaars. Met het laden van 170 ton snoekbaars filet is de tweede coaster Prins Bernhard Vrijdag gereed gekomen. Ook dit kustvaartuig vertrekt naar Polen. De volgende week wordt nog een derde coaster geladen. In totaal wordt 500 ton filet verscheept. Minimaal. De maand December is voor alle trawlers die de visserij op de Noord zee beoefenen een schrale maand. Het uiterste minimum van dit jaar heeft de Poolse trawler Syrieusz geboekt. Tijdens een reis van 17 dagen is schipper v. d. Mey uit lJmuiden door de storm en een ketel mankement niet goed aan vissen toegeko men, zodat de terugreis naar Gdynia werd aanvaard met slechts 25 kisten vis. Schipper Van der Mey hoopt Zondag in de Poolse haven aan te komen. Aan de Vrijdagmarkt was Klaas Wijker met 750 kisten verse vis. Een logger de KW. 86 kwam met 400 kisten verse haring die ongeveer 20 opbracht. Schuiten wa ren er niet aan de afslag. Voor de Zaterdagmarkt komen twee trawlers, de Catharina Duyvis (IJm. 60) met 450 kisten vis en de Zwarte' Zee (IJm. 94) met 120 kisten. Vreemde eend. Een klein model motor trawler met de merken L. T. 404 is in de vissershaven binncngelopeq. Deze Engels man komt een Hollandse visschipper halen. De beroemde Spaanse danser Vicente Escudero heeft na een jarenlange afwe zigheid van de planken dezer dagen in de Salie Pleyel te Parijs zijn optreden hervat. Hij was geruime tijd eerste danser in de groep van La Argentina en maakte om streeks 1932 zijn debuut als solist in Amerika. Tijdens de burgeroorlog woonde Escudero te Parijs, daarna vestigde hij zich te Madrid. Men ziet hem op de foto met zijn partner Carmita Garcia. Kranig herstel Druilerig stondefi wij dezer dagen ach ter het Centraal Station te wachten om te worden vervoerd naar het havenbe drijf van de Maatschappij Nederland in de hartstreek van bedrijvig Amsterdam, maar hoe luid wij ook riepen: „Johan! Johan!" in de richting van de grijze Van Oldenbarnevelt, zojuist teruggekeerd van een vermoeiende reis, deze drijvende raadspensionaris bleek niet van zins ons even aan te halen, zodat wij ons voor de overtocht met een vaartuigje van ge ringere tonnage tevreden moesten stel len. Alles was daar overigens reeds in weer en wind om ons van verre een passende ontvangst te bereiden. Stoomfluiten loei den bekoorlijk en enige reuzen van hef bomen zwaaiden ons verheugd met hun lange armen toe. Bij nader inzien be merkten wij echter dat deze kranen wel wat anders te doen hadden. Zij hielden zich namelijk onledig dat mag u ge rust weten door de langs de kade ge meerde lichters wat lichter te maken. Naar men ons meedeelde werd hier stukgoed gelost voor de export en eerlijk gezegd bevreemdde he.t ons wel enigs zins dat men het buitenland met deze kapotte boel wil gaan opschepen. Maar dit deed niet in het minst af breuk aan onze bewondering voor de nieuwe outillage, waarmede men de wal- lekant heeft toegerust. Onze naaste bu ren, die hier in 1940 even kwamen aan lopen en wat lang bleven plakken voor een gewone visite, hadden namelijk de tijd gekort met het bedrijven van hun nationale sport, het zogenaamde kaputt- machen. Toen zij eindelijk verdwenen waren, moest men zelfs de opwellende zucht van verlichting inhouden om de restanten niet weg te blazen. Maar thans is de schade hersteld. En hoe! Sinds kort staan er elf kranen van 62 meter hoogte, 120.000 kilo per stuk wegende, met gie ken van een dikke 50 ton, de grootste die ooit het Amsterdamse havensilhouet hebben verfraaid. Wat deze kranen op de kade laten druppelen wordt onmiddellijk verder getransporteerd door vork-trucks, een soort kruising tussen een olifant en een autoscooter in een lunapark, of door kanariegele hef-rtrucks, die zich speciaal met sleepnetten occuperen. Men beschikt in totaal over vijftig van deze voertuig jes, die zeer nauwkeurig een kist van zegge honderd kilogram op een afstand van nog geen drie millimeter voor de tenen van de nieuwsgierige bezoeker kunnen werpen, hetgeen hun berijders een mateloos genoegen verschaft. De nieuwe bestrating stelt hen bovendien in de gelegenheid om hier verrassende snelheden te ontwikkelen, die dit empla cement in levensgevaarlijkheid doet wedijveren met het Muntplein, ware het niet dat er een verkeersagent ontbreekt om de verwarring gelijkluidend te maken. Een wandelingetje door de loodsen, die in hun oude staat gespaard bleven, verschaft een aardig inzicht in de ver scheidenheid van goederen die onder het hoofd „General Cargo" vallen. Deze Britse militair zorgt blijkbaar goed voor zijn manschappen, want hij had be halve aardappelen en rolpens ook een flinke lading jenever en kunstmest in zijn mars. De overweging om ons stante pede onder het vaandel van deze sociaal- P* A'S' voelende generaal te scharen, werd evenwel gestuit door de mededeling van de chef der etablissementen, dat deze Engelse titulatuur niets anders betekent dan de treffende aanduiding voor lading van menigerlei aard. Wij hebben ook nog een bezoek ge bracht aan het inwendige van Johan van Oldenbarnevelt om te tonen dat zijn weigering om ons over te varen geen kwaad bloed had gezet. Eertijds een zee kasteel fungeert deze grote notedop thans als zeekazerne. Nacht aan nacht zijn hier 2400 soldaten te kooy 'ekropen en in de oorlog gebeurde het zelfs wel dat er 5600 manschappen onder zeil gingen. Men wordt aan de vroegere be stemming alleen herinnerd door de in hout gebeitelde symbolen van tropische rijkdom in de fraaie salons. Zo zagen wij bij voorbeeld ergens een kozijn vol kunstig gebeeldhouwde kakkerlakken. Bij wijze van contrast stapten wij over op de Madoera, een vrachtboot die men zijn tientallen jaren van trouwe dienst als het ware van de romp kan lezen. Deze bodem die „er -op stond" om gis termorgen klokslag negen uur te ver trekken, vervoert onder meer geconcen treerd zwavelzuur, een lading strokarton en meer dan twintig paters. Voorts een draaiorgel voor Makassar, dat reeds als een bereisde Roel kan worden geken schetst. Het is namelijk ter gelegenheid van de kroningsfeesten derwaarts ge stuurd in bruikleen en kwam volslagen lamgespeeld naar Amsterdam terug. De Makassaren hebben echter zoveel heim wee gekregen naar deze Mokummer gamelan dat zij het pierement terug vroegen en inderdaad zullen krijgen Voorgoed. Vijfmaal is scheepsrecht Als echte kombuisgangers liepen wij achter onze neuzen aan naar de belang wekkendste plaats van het schip, het zo genaamde soepterrain, waar kok Van der Drift breedvoerig de pollepel zwaait. In deze bezigheid werd hij tijdens de oorlog vijf maal onderbroken door tor pedo's en andere ongerechtigheden, die roet in zijn eten kwamen gooien. De eerste keer was een doublet. Ternauwer nood was hem namelijk de Tjiandoer onder de hammen weggeschoten en wa ren hij en zijn lotgenoten door een Bel gisch vaartuig met een onuitsprekelijke naam opgepikt of daar vervoegde zich een tweede projectiel aan bakboord en dreef een iegelijk wederom in het koele water. Na keurig gered te zijn werd onze vriend geplaatst achter de fornuizen van de Wangi-Wangi, een buitgemaakte Mofrikaan. De eerste reis verliep voor spoedig, maar juist toen de gezagvoer der zei „Nou kokkie, nog een paar uur varen en we lopen binnen!" klonk het startschot „voor de derde ronde gekleed zwemmen. De kapitein, die over boord werd geslingerd, sprak, toen hij drie meter naast zich de hoofdmachinist in dezelfde pot nat ontwaarde, de histori sche woorden: „Zo meester,- jij ook hier?" Aangespoeld op de kust van Liberia bleek de toestand verre van rooskleurig. „Allemaal negers, géén telefoon!" zei de kok, die voortdurend gekweld werd dooi de hierbij afgebeelde nachtmerrie, dat hij zich op order der inboorlingen in zijn eigen sop zou moeten laten gaarkoken, zichzelf aldiis toebereidend aan ander mans feest. Zover kwam het echter niet, want na veertien uur passagieren be reikten zij een oord waar zich volgens de kok alleen maar „vijf blanken en een mof" bevonden, de apen niet meege rekend. „Die gaat onder de grond!" zei een Scheveningse kanonnier, maar de Germaan had bereids het hazenpad door het Afrikaans struweel gekozen. Na deze exotische escapade begon zich in het gemoedelijk brein van de altoos goedgemutste keukenmeester enig argwaan te ontwikkelen ten opzichte van de veiligheid van het varen in oor logstijd. Deze vond gretig voedsel in een verklaring van de stuurman varf de Ni- gerstroom. zijn volgende schip. Kokkie: die om een zwemvest vroeg, kreeg na melijk te horen: „Heije hier niks an. Je kan beter een parasjuut zoeken, want we barsten van de dynamiet en als we gaan, dan gaan we ook vier kilometer „Het is anders" luidt de titel van een toneelstuk over het leven van de soldaten in Indonesië, geschreven naar eigen waarnemingen door Her man Bouber die er met zijn dappere ensemble van 12 tot en met 15 De cember de eerste opvoeringen van geeft in de Doelenzaal aan de oude Kloveniersburgwal. In het Centraal Theater wordt Woensdag de laatste voorstelling gegeven van de comedie „De zilveren fluitdoor het gezel schap van Cor Ruys, dat Donderdag met de première komt van het En gelse blijspel „Zomer in December". Olie beheerst de wereld, maar een vrouwenhart is sterker.' Als u wilt weten wat deze slagzin precies be- In de hoofdstad uit tekent, dan moet u in Royal of NÖg- gerath de film „Tulsa" gaan zien. Clifton Webb (mijnheer de gouver nante) treedt tezamen met Shirley Temple op in „Mr. Belvedere loopt college" waarvan Tuschinski giste ren de vertoningen begon. Zaterdagavond speelt in de kleine zaal van het Concertgebouw het „Nuovo Quartetto Italiano" werden van Mozart, Beethoven en Verdi. Zondagavond geeft de Spaanse mees- tercellist Capsar Cassado daar een recital, begeleid door Gerard Hen- geveld. Op het abonnementsconcert van morgenmiddag wordt met mede werking van de pianist Geza Anda een Brahmsprogramma uitgevoerd in de reeks: meesters der negentien de eeuw. Dinsdagavond brengt de Koninklijke Christelijke Oratorium vereniging het „Weihnachts-orato- rium" van Bach ten gehore met medewerking van het Utrechts Ste delijk Orkest, de sopraan Hélène Ludolphde alt Watti Feenstra-Krap en de tenor Han le Fèvre. Kunsthandel Santee Landweer aan de Keizersgracht exposeert tot 22 December werk van Claire Bone- ybakker. hoog!" Tot zijn misplaatste vreugde werd hij overgenomen door de Madoera. In convooi varend tussen Belfast en New York kreeg ook dit schip een torpedo. Na vijf dagen drijven in een sloep werden zij gepraaid door een onderzeeboot, die de hakenkruisvlag hees. „Nou, zei kok Van der Drift, de bakker en ik met rood- wit-blauw zwaaien, hè. Toen riepen zij: „Aha, Hollander!" en toen wiste wij direct dattet Duitsers waren. Konden we aan hun aksent hore." Om vriend Van der Drift duidelijk te maken dat oorlog niet alleen op zee wordt gevoerd, werd de eerste nacht de bes'te de gevangenis te Wilhelmshafen, waar hij was opgesloten, stevig met bommen besproeid. Zestien uur zat hij onder het puin. Dit verschafte hem in zo hevige mate de senuwe op z'n maag, dat hij enige maanden later naar huis terug mocht. Onmiddellijk na de be vrijding monsterde hij zielsverheugd op de Christiaan Huygens. Terwijl hij op de Nieuwe Waterweg over de muur leunde om te genieten van het langs- glijdende landschap en van de gedachte, dat het nu eindelijk gedaan was met de narigheid, liep de oude Christiaan op een mijn en was vijfmaal scheepsrecht. BOEDA. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvisscrij Noordzee Donderdag 24 November: stoomtrawler Simon de Danser IJM 43. Zaterdag 26 No vember: stoomtrawler Ca- tarina Duyvis IJM 60 (9 Dec. binnen): Zwarte Zee IJM 94 (10 Dec. binnen). Woensdag 30 November: stoomtrawler Jacoba IJM 21; Bloemendaal IJM 71. Motortrawler Allan Water IJM 34. Donderdag 1 December: stoomtrawler Vïos I IJM 24; Mary IJM 61; Limburgia IJM 54. Motortrawler Dirkje RO 53. Motorlogger Wiron III IJM 221; Bruinvis RO I. Vrijdag 2 December: stoomtrawler Assan Reis IJM 42; De Hoop IJM 73. Dinsdag 6 December: stoomtrawler Haar lem IJM 9; Herman SCH 92. Motortrawler Medan IJM 57. Woensdag 7 December: motortrawler Prin ses Marijke SCH 9. Donderdag 8 December: motortrawler Excelsior III KW 76. Motorlogger Heemstede IJM 53; Verwach ting IJM 204; Cornells KW 24; Floris KW 59; Saturnus KW 69: Jan KW 84; Willempje KW 89; Petronella KW 125; De Vier Gezus ters KW 162: Aleida KW 169. Stoomtrawler Vikingbank IJF 18 Vrijdag 9 December: stoomtrawler Viking- bank IJM 183. Motorlogger De Verwachting KW 28; Alida KW 91. Trawlvisscrij Barentszee December: stoomtrawler Woensdag 7 Tzonne SCH 93. Haringdryfnetvisserij Vrijdag 25 November: motorlogger Piet en Leendert Huibert KW 3; Huiberdina Gijs- bertha KW 85. Zaterdag 26 November: motorlogger Mar- grietha Maria KW 29. Maandag 28 November: motorlogger Ver trouwen KW 6; De Arend KW 7; Rijnmond IV KW 15; Hollandia KW 18; Machiel KW 53; Nederland VI KW 37; Cornelis Marinus KW 48; Noordster KW 67; Zeezwaluw KW 83; Wilhelmina II KW 138. Dinsdag 29 November: stoomlogger Robert William KW 123. Woensdag 30 November; motorlogger Cor nelis de Boer Jr. IJM 268; Neptunus KW 45; Volharding KW 65; Excelsior II KW 78; Kat wijk III KW 161; Eendracht KW 168. Donderdag 1 December: motorlogger Hu- bertha Gerarda KW 9; Jan KW 50; Everdina Jacomina KW 173, Vrijdag 2 December; motorlogger Nelly Maria KW 70; Janna KW 163. Zaterdag 3 December: motorlogger Fier- man Eduard KW 5; Aafke Jacoba KW 41. Dinsdag 6 December: motorlogger Martha IJM 74; Gorredijk IJM 75; Martenshoek IJM 283; Mr. Dirk Dobker Curtius KW 2; Grietje KW 20; Orion KV/ 22; Sakina KW 32: Noord zee KW 47; Maria Jacoba KW 73; De Vrouw Jacoba KW 122: Kees KW 124: Bor neo KW 127; Bali KW 129; Voorwaarts KW 140; Wilhelmina III KW 147; Java KW 159; Nederland IV KW 167; Zeemeeuw KW 170; Prinses Margriet SCH 248; Oceaan IV SCH 120 naar Schcveningen. Woensdag 7 December: motorlogger Willem Cornelis KW 16; Dirk KW 19; Rijnmond V KW 110; Onderneming KW 175. Donderdag 8 December: motorlogger Anna en Cornelia KW 14: Wilhelmina I KW 25; Rijnmond Til KW 44; Elizabeth KW 49. Vrijdag 9 December: motorlogger Willem van der Zwan SCH 302. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 910 December Halve vleet. Engelse walvisserij: KW 32 met 10 k.; KW 20 met 20 k.; KW 23 met 2 k.; KW 2 met 14 k.; KW 49 met 50 k.;IJM 268 met 1 k.; KW 170 met 15 k.; KW 65 met 40 k.; KW 124 met 5 k. Totale vleet: KW 33 met 2 k.; KW 47 met 1 k.; KW 14 met 1 k.; KW 173 met 2 k.; KW 50 met 4 k.; KW 175 met 40 k.; KW 45 met 34 k.; KW 22 met 5 k.: KW 163 met 2 k.; KW 19 met 5 k.; KW 16 met 1 k.; KW 70 met 26 k.; KW 61 met 4 k. Geen vangst hadden: IJM 74; KW 43; KW 129. Gemiddelde vangst: 10 kantjes. Kanaalvisserij; KW 67 met 28 k.; KW 39 met 60 k.: KW 29 met 60 k.: KW 116 met 32 k.: KW 85 met 8 k KW 15 met 3 k.; KW 151 met 3 k KW 168 met 17 k.: KW 122 met 5 k.; TJM 283 met 9 k TJM 75 met 75 k. Gemiddelde vangst 123 k. BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSSCHEPEN Binnen 9 December: IJM 85 Klaas Wijker. rederij De Daad, met vis. vertrokken 25 November. IJM 60 Catharina Duyvis. de VEM. met vis, vertrokken 26 November. IJM 43 Simon de Danser, N V Verre Vi*- serij Mij, met vis, vertrokken 24 Nov. i Naar zee 9 December: IJM 183 Viking Bank.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 7