IJmuider Courant Haarlems Dagblad Australische Labourparty verslagen Chinese nationalisten verliezen controle over provincie Joenan Onderwijsvernieuwing moet aan het historisch gegroeide worden aangepast Republikeinse troepen niet naar Batavia vóór machtsoverdracht 64e Jaargang No. 19422 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5433, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage by de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen. (Jmuiden. Santpoort en Omstreken t en <Spr«ljte ISaatlemsttB Courant Cïraio tóïff) - Maandag 12 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25 Franco per post f 4.75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Voorlopige uitslag der verkiezingen toont meerderheid voor de liberaal-agrarische coalitie Hoewel de definitieve uitslagen van de verkiezingen in Australië voor de 123 ver tegenwoordigers in het Huis van Afgevaar digden en 42 nieuwe senatoren pas over enkele dagen hekend zullen zijn staat het thans reeds vast dat de Labourparty ver slagen is. Volgens de Zondagnacht bekende gegevens heeft de coalitie van liberalen en agrariërs 75 zetels behaald en Labour 44. De 35 communistische candidaten voor het Huis van Afgevaardigden hebben zo weinig stemmen op zich verenigd dat zij allen hun gestort bedrag van 25 pond zul len verbeuren. Voor de Senaat is pas een (dein aantal stemmen geteld, maar op grond van het nieuwe stelsel van evenredige ver tegenwoordiging zal Labour in de Senaat in ieder geval de meerderheid behouden. Men verwacht dat de gouverneur-generaal van Australië McKell de leider der libe ralen Robert Gordon Menzies zal verzoeken een nieuwe regering te vormen. Minister president Chifley, leider der socialistische partij, zal vermoedelijk heden het ontslag van zijn regering aanbieden. Chifley verklaarde naar aanleiding van de tot nog toe bekende resultaten: „Het is de beslissing van het volk. Ik heb mij ner gens over te beklagen". Dr. Evatt, minister van Buitenlandse Za ken in het huidige kabinet, verklaarde, dat de uitslag in aantallen zetels uitgedrukt ten ongunste van Labour is, doch dat een ana lyse van alle factoren," met name in Nieuw- Zuid-Wales, waarschijnlijk zou aantonen dat Labour nog steeds hei: vertrouwen van een meerderheid van het volk behouden had. Evenals Chifley en andere leden van de Labourregering werd ook dr. Evatt her kozen. Het Huis van Afgevaardigden telde tot dusver 75 zetels, waarvan Labour er 43 be zette. de onafhankelijken 3, de liberalen 17 en de agrarische partij 12. De Senaat telde 36 zetels (Labour 33, liberalen 3), maar wordt vergroot tot 60. Daar de helft van de oude Senaat pas in 1952 aftreedt, worden thans 42 nieuwe senatoren gekozen. Beloften Toen de uitslag als vaststaand werd be schouwd legde Menzies voor zijn coalitie een politieke verklaring af. Hij zeide onder meer, dat zijn coalitie plechtig beloofde het communisme uit Australië te zullen stoten. Voorts zullen regeringsdepartementen, re- geringsbedrijven en geregistreerde vakver enigingen gezuiverd worden van commu nistische functionarissen en zal dé coalitie de wet doen herroepen op de nationalisatie van de Australische banken. De coalitie politiek voorziet tevens in de invoering van een beperkte vorm van verplichte .militaire opleiding aldus Menzies. Menzies stelde een economische conferentie van het gehele Britse Imperium in het vooruitzicht. „De nauwste samenwerking van het Britse ge menebest is het eerste punt van onze bui tenlandse politiek, dan ktiftit de verhouding tot de V.S." Menzies beloofde de vrijheid van het particulier initiatief te herstellen door opheffing van controlemaatregelen en invoering van budgetaire en financiële maatregelen ter stimulering van de beleg gingen. De leider van de agrarische partij, Arthur Fadden, beloofde in een aanvullende rede opheffing van de benzinedistributie en be steding van 250 millioen Australische pon den voor ontwikkeling van de Australische industrie. De liberale leider Robert Gordon Men zies, die de nieuwe premier zal zijn, is vol gens Reuter een brilliant geleerde, een be kwaam politicus en advocaat en goed spre ker. In 1939 werd hij op 44-jarige leeftijd premier, op twee na de jongste premier in de Australische geschiedenis. Menzies' voornaamste belangstelling gaat, afgezien van de politiek, uit naar cricket. Naar vernomen wordt zal Joseph Chifley, de tegenwoordige Australische minister president, in tegenstelling met anderslui dende geruchten, het leiderschap van de oppositie in het nieuwe parlement op zich nemen. De regeringswisseling heeft verder de waag doen rijzen wat er zal geschieden ten aanzien van Australië's gouverneur-gene raal, William John McKell, die „de een zaamste man van Australië" genoemd wordt. Voor zijn benoeming tot gouverneur- generaal in Maart 1947 was McKell minis- Sultan van Djokja naar Batavia ter informatie Incidenten gemeld BATAVIA, 12 December, (Reuter). De Sultan van Djokja, minister van De fensie der republiek en coördinator van de veiligheid, is gisteren met spoed naar Ba tavia gevlogen voor een persoonlijk onder zoek naar zekere incidenten, die volgens berichten voorgevallen zijn en die een achteruitgang in de harmonische sfeer zouden hebben veroorzaakt. Een van deze incidenten zou volgens deze berichten zijn een onderzoek van Ambonnese soldaten in het republikeinse gebouw te Batavia aan Pegansaan-Oost. De Sultan van Djokja heeft een waar schuwing doen horen tegen rustverstoor ders in Batavia of elders. „Dergelijke personen zullen streng ge straft worden", zo zeide hij. Volgens een bericht te Batavia zou de Sultan ook naar Sumatra vliegen om voor bet laatst toe te zien op de veiligheids maatregelen aan de vooravond van de souvereiniteitsoverdracht. Reuter meldt voorts, dat negen gemas kerde bewapende lieden het republikeinse gebouw te Batavia binnengingen en bij zonderheden vroegen omtrent een man, die de huisbewaarders niet kenden. Toen hun werd medegedeeld, dat de desbetreffende persoon niet in het huis was, verlieten zij bet gebouw. Naar bericht waren het acht indonesiërs ia legeruniform en een Europees burger. Zij hadden revolvers en stenguns bij zich. Politie en militaire autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld, naar het incident, Waarnaar ook de Sultan van Djokja offi cieel geïnformeerd heeft. ter-president van de Labourregering van Nieuw Zuid-Wales. Zijn tegenstanders zei den dat hij te nauw met de politiek in ver binding stond om de post van gouverneur- generaal te kunnen bezetten. Zowel in als buiten het parlement werd hevig tegen McKell gereageerd waarvan het hoogte punt werd gevormd door een verklaring van Robert Menzies als leider van de oppo sitie dat een eventuele nieuwe niet-Labour- regering zou overwegen aan Koning George de afzetting McKell te verzoeken. De ambtsperiode van McKell eindigt over anderhalf jaar. De leider der Australische oppositie-par tijen Menzies (links) neemt met een brede glimlach de gelukwensen van zijn mede standers in ontvangst na het bekend wor den van de verkiezingsuitslagen. (Radiografisch overgebrachte foto). Frankrijk en Polen gaan voort met uitwijzen De Poolse regering heeft aan een attaché van de Franse ambassade te Warschau be vel gegeven het land voor Dinsdag te ver laten. Het Poolse bevel volgde slechts een dag op de Franse bekendmaking dat achttien Poolse burgers waren uitgewezen en dat een attaché van de Poolse ambassade drie dagen de tijd had gekregen om het land te verlaten. De Franse politie noemde de Poolse bur gers die uitgewezen waren „gevaarlijk voor de Franse veiligheid" en de Poolse ambas sade-attaché Lazislaw Wojik ..ongewenst". Frankrijk heeft in totaal 47 Polen uitge wezen en houdt de vice-consul Joseph Szczerbinski gevangen wegens misdaden tegen de veiligheid van de Franse staat. (United Press). CHARLES DULLIN OVERLEDEN. De beroemde Franse toneelspeler en re gisseur Charles Dullin is Zondag op 64- jarige leeftijd in een ziekenhuis te Parijs overleden. Hun provinciale gouverneur koos de zijde der communisten Door een coupe van de provinciale gou verneur van Joenan, Loe Han, is de gehele provincie onttrokken aan het gezag van de Chinese nationalistische regering die zich thans van het Chinese vasteland heeft te ruggetrokken en op Formosa resideert. De gouverneur van Joenan heeft verklaard dat hij het gezag der communisten erkent en hij heeft de hoofdstad Koenming met be hulp van zijn zwager, die het 93ste leger in Joenan commandeerde, ingenomen. Ver schillende nationalistische persoonlijkheden die op de communistische lijst van oorlogs misdadigers voorkomen, zitten in de val, evenals twee nationalistische legercorpsen met vier generaals en verscheidene regi menten veldgendarmerie. De staatsgreep in Joenan werd bij het nationalistische hoofdkwartier verwacht, want Tsjang Kai Tsjek zou juist dezer dagen een afgezant naar Loe Han hebben willen zenden om hem te bewegen de nationalistische regering trouw te blijven. Ternauwernood wist d^Amerikaanse vice- consul in Koenming aan'gevangenneming te ontkomen door met een vliegtuig de door communistische partisanen beheerste stad te verlaten. Het vliegtuig kon slechts op het nippertje loskomen van de grond. Toen bleek dat zich negen verstekelingen aan boord bevonden, allen nationalistische pilo ten, die eveneens aan de communistische greep wilden ontsnappen. Het gehele gezel schap is tenslotte veilig in Hongkong aan gekomen. Nationalistische vliegtuigen hebben pam fletten boven de hoofdstad van Joenan, Koenming, uitgeworpen, waarin de vrijla ting van vier vooraanstaande nationalisti sche generaals wordt geëist. Voorts wordt in deze pamfletten de eis gesteld dat het vlieg veld van Koenming weer voor nationalisti sche vliegtuigen zal worden opengesteld en dat zes in beslag genomen nationalistische vliegtuigen zullen worden vrij gegeven. Er wordt in de pamfletten met strafmaatrege len gedreigd, indien geen gehoor wordt ge geven aan de gestelde eisen. Generalissimus Tsjang Kai Tsjek is Za terdagnacht per vliegtuig uit de laatste hoofdstad van de Chinese nationalisten, Tsjengtoe, te Taipen, op Formosa, aange komen. Alvorens op Formosa te landen, heeft Tsjang Kai Tsjek een kort bezoek aan het eiland Hainan gebracht. Een nationalistische woordvoerder ver klaarde dat de nationalisten ondanks de door hen in Zuid-West-China ondervonden egenslagen, vastbesloten zijn hun tegen stand op het Chinese vasteland tegen de communistische legers voort te zetten. De hoofdmacht van de communistische generaal Lioe Po-Tsjang bevindt zich op 50 km ten Zuid-Oosten van Tsjengtoe, tot voor enkele dagen de hoofdstad der nationalisten. Twee divisies nationalistische troepen ver dedigen nog de laatste linie van de stad om het terugtrekken van de hoofdmacht naar Sitsjang in de provincie Sikiang mogelijk te maken. De val van Tsjengtoe wordt bin nen enkele dagen verwacht. Scheveningse logger in de haven gestrand Zaterdagavond omstreeks 10 uur liep de logger Sch. 56, „Poolster", van de rederij M. den Duik Gzn. de Scheveningse haven binnen toen de motor plotseling afsloeg. Het schip, dat juist de havenhoofden was gepasseerd, dreef in de storm af en raakte aan de grond. Direct werd een redding boot uitgezonden om het schip los te krij gen. Deze pogingfen bleven echter zonder reslutaat. Zondag hebben de kustvissersvaartuigen Sch. 12 en Sch. 71 getracht de „Poolster" vlot te trekken. Te voren was een verbin ding tot stand gebracht door middel van lijnen van de kant en aan een anker, dat in de binnenhaven was uitgeworpen. Alle pogingen om het schip los te krijgen mis lukten echter door het breken der scheeps- trossen. Door de hoge zeeën was het toen niet meer mogelijk verbinding met de ge strande logger te krijgen, zodat de beide kotters onverrichterzake naar de binnen haven moesten terugkeren. Ook hedenmorgen zijn de beide kotters Sch. 12 en Sch. 71 er niet in geslaagd de Poolster vlot te krijgen. De schipper van de Sch. 71 raakte bekneld en werd gewond. Als gevolg van de aanhoudende Noord- Oostelijke wind staat in de Scheveningse haven weinig water. Debat in republikeins parlement geëindigd ynited-Press meldt uit Djpkja: Het drie daags debat van het republikeinse parle ment over ,de ratificatie' van de Haagse overeenkomst eindigde Zondagavond en liet weinig kans over dat het voorstel niet aangenomen zal worden, wanneer het heden of Dinsdag tot een stemming komt. Zegslieden van de grootste twee partijen, de Moslems en de nationalistische groepen, plaatsten zich volkomen achter de overeen komst. De Islamitische en katholieke par tijen deelden eveneens mede voor te zullen stemmen. Een grote meerderheid van de vertegen woordigers verzocht echter in de grondwet van de nieuwe Verenigde Staten van Indo nesië twee artikelen op te nemen uit de oude republikeinse constitutie, namelijk die be trekking hebben op de sociale wetgeving en op de nationalisatie van de productie en de natuurlijke hulpbronnen. Nederlandse kustvaarder vergaan in het Kanaal Drie van de negen opvarenden van de „Toornvliet" gered Het Nederlandse motorschip „Toorn vliet", een in Rotterdam thuisbehorende kustvaarder van 340 ton, is in de nacht van Zaterdag op Zondag bij de Goodwin Sands voor de Engelse kunst in het Kanaal ver gaan. Drie van de negen opvarenden wer den door het Deense ss. „Cimbria" gered. Het zijn de matrozen II. de Wild uit Rot terdam en A. Dijkhuizen en J. M. Bol uit Scheveningen. De „Toornvliet" was Zaterdag met een lading lijnzaad van Rotterdam naar Du blin vertrokken. Halverwege tussen de Franse en de Engelse kust in het Kanaal geraakte het schip in een hevige Noorder- storm. Twaalf uren na het vertrek uit Rot terdam werd een noodsein van de „Toorn vliet" opgevangen, meldende dat het vaar tuig zware slagzij had gekregen en in zin kende toestand verkeerde. Later werd gemeld: „Positie hopeloos; gaan van boord". Uit telegrammen die door het radiosta tion van de North Foreland Shipping Com pany zijn ontvangen, bleek dat het Deense vrachtschip „Cimbria", dat korte tijd na dat de eerste noodsignalen waren uitge zonden, de „Toornvliet" bereikte, drie dei- opvarenden had gered. Van de overige zés is geen spoor gevonden. De „Cimbria" deelde later per radio mede, dat de „Toornvliet" was gezonken ongeveer drie uur nadat de Nederlandse kustvaarder had geseind dat de beman ning op het punt stond het schip te ver laten. De „Cimbria" deelde verder mede, dat de bemanning van de „Toornvliet" naar het schijnt niet in staat is geweest de reddingsboten te strijken tengevolge van het stormachtige weer. Reddingboten van het nabijgelegen Walmer en ook van Dover voeren uit, maar hun nasporingen hadden geen resul taat. De „Toornvliet" was eigendom van de N.V. Soetemeer en Fekkes, cargadoors en scheepsbevrachters te Rotterdam. De vermisten De vermisten zijn: kapitein I. F. Tho- masse, 31 jaar, Rotterdam, gehuwd, twee kinderen; stuurman H. Sissingh, 53 jaar, Den Haag, gehuwd; tweede machinist N. arsen, 19 jaar, Rotterdam, ongehuwd; eer ste machinist C. den Heyer, 51 jaar. Voor burg, gehuwd; K. E. Hoekveld, 45 jaar, Rotterdam, gehuwd; matroos M. Kuyt, 32 jaar, Scheveningen, ongehuwd. De hoop dat deze vermisten misschien door een klein schip zonder radio zouden zijn gevonden is sterk verminderd nadat het s.s. Lanarone seinde dat het twee ledige sloepen van de „Toornvliet" had gevonden. Treinverkeer AmsterdamUtrecht door ontsporing gestagneerd Hedenmorgen omstreeks 8 uur is van de trein, die om 7.14 uur uit Utrecht naar Am sterdam vertrok, bij Maarssen het laatste onderstel ontspoord. Tussen Maarssen en Utrecht moest het verkeer per bus worden onderhouden. De expressetreinen Amster damMaastricht werden over Hilversum geleid en ook het gewone verkeer Amster damUtrecht ging over Hilversum. Ontwerp Radio-omroepwet is grotendeels gereed In zyn memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt minister Rutten mede, dat een ontwerp omroepwet grotendeels gereed is. Over on derdelen is nog overleg gaande. De minister hoopt het ontwerp zeer spoedig geheel ge reed te hebben. De minister verklaart, grote waardering te hebben voor de prestaties van de We reldomroep. Het bedrag dat voor 1949 aan de Wereldomroep ter beschikking is ge steld, bedraagt 1.989.140, daarin begrepen een reservering van 262.500. Omtrent de bouw van nieuwe zenders is nog geen be slissing genomen. Het ligt niet in het voornemen de We reldomroep uit te breiden. De minister is voornemens het aantal regeringsuitzendin gen te verminderen. In hoeverre het mo- Het woord is aan Casimir Dclavigne: Nooit! dat is lang, mevrouw, en dat woord bedriegt ons evenzeer in de politiek als in de liefde. gelijk zal zijn de regeringsuitzendingen door de omroepverenigingen te doen ver zorgen, maakt een punt van ernstige over weging uit. Het ligt niet in het voornemen de tele visie buiten het definitieve omroepbestel te laten vallen. De bedoeling is om over eenkomstig de voorstellen van de televisie- commissie gedurende twee jaren experi mentele televisie-uitzendingen te doen ver zorgen waaraan de omroepverenigingen deelnemen. Tot zolang zullen de bepalin gen van de nieuwe omroepwet niet van toepassing zijn op de televisie. Daarna zal de regeling van het televisiebedrijf nader worden bezien. MINISTER RUTTEN: „Ondanks de verdeeldheid der meningen over onderwijsvernieuwing dient de ver frissing van ons onderwijs, zowel naar zijn inhoud als naar zijn vorm, voortgang te vinden, opdat het waar lijk zal strekken tot een vorming en gees telijke verrijking van de leerlingen, die hen bekwaam maakt voor het maatschap pelijk leven, dat hen wacht. De vernieu wing van het onderwijs is te meer nodig, nu het opvoedend aspect van de school, die het onderdeel van de opvoeding ver zorgt, dat zich met de steeds voortgaande veranderingen van het maatschappelijke leven voortdurend vernieuwen moet, meer dan voorheen nadruk heeft gekregen, Abrupt ingrijpen of opleggen van bovenaf zou uit den boze zijn én voeren tot ver wikkelingen, waarvan het kind de dupe zou worden. De vernieuwing moet aan het historisch gegroeide worden aangepast", aldus verklaart de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, in de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer over de on derwijsbegroting. „Er zijn omstandigheden, zo gaal^ de minister verder, waardoor de vernieuwing zich slechts moeizaam kan voltrekken. Het onderwijsstelsel is wettelijk vastgelegd en daardoor conservatief. Voor zover het be staat in een overdragen van verworven kennis, zal men bij toevoeging van nieuwe leerstof niet licht belangrijke onderdelen van de vertrouwde, bekende leerstof laten vervallen Aan drie rijksleerscholen worden thans proeven genomen om de problemen van het lager onderwijs tot een oplossing te brengen. De proeven zijn met het begin van de nieuwe cursus begonnen en worden gehóuden aan de rijksleerscholen te De venter, Haarlem, en Middelburg. Aan klachten over een te ver doorge voerd inteUectualisme, diploma-aanbid ding en druk van eindexamens, wordt blij vend bijzondere aandacht besteed. De op lossing van deze problemen ligt echter niet voor de hand. Wellicht moet voor het algemeen vor mend middelbaar onderwijs een nieuw Voorbereidingen moeten tot het uiterste worden beperkt In verband met de in de pers versche nen mededelingen, dat republikeinse troe pen Batavia zouden beginnen binnen te trekken en dat'zij na 15 December volledig met de veiligheidsmaatregelen belast zou den zijn, deelt de minister van Overzeese Gebiedsdelen het volgende mede: „Dadelijk na de voorgenomen souverei niteitsoverdracht op 27 December zullen de organen van de V.S.I. belast zijn met de handhaving van orde en veiligheid. Het spreekt vanzelf, dat hiertoe een omvang rijke voorbereiding nodig is. Bij de te dier zake gehouden besprekingen met militaire en bestuursautoriteiten was gebleken, dat te Batavia een belangrijk aantal T.N.I.- bataljons nodig zou zijn om de openbare veiligheid in redelijke mate te kunnen waarborgen. Voor een doeltreffende taakvervulling leek het de autoriteiten nodig, dat deze In Rotterdam zijn Zaterdag aan het korps Mariniers ter gelegenheid van het 284-jarig bestaan van dit wapen acht fraaie parade-trommen aangeboden door de Club ..Rot terdam". Na de overdracht bewonderen (van links naar rechts) generaal-majoor der Mariniers De Bruyneminister Schokking,.burgemeester. Qud en de heer W. R. de Monchyhet fraaie geschenk. TNI-bataljons tevoren in Batavia gelegerd zouden zijn en in staat gesteld zouden wor den zich in hun nieuwe omgeving te oriënteren. „In verband daarmede stelden de auto riteiten in Indonesië aan de Nederlandse regering voor goed te keuren, dat de eer ste TNI-afdelingen omstreeks 15 Decem ber 1949 in Batavia zouden binnentrekken. De regering heeft daarop medegedeeld, dat dit staatsrechtelijk en politiek onjuist zou zijn en dat daarom het binnentrekken van de TNI in Batavia en andere grote steden niet mocht plaats hebben, zolang de Twee de- en Eerste Kamer de resultaten der Ronde Tafel-conferentie niet zouden heb ben aanvaard. Thans verneemt de regering dat, hoewel de feitelijke machtsovergave eerst op 27 December 1949 in Indonesië zal plaats hebben, indien ook de Eerste Kamer der Staten-Generaal de resultaten van de Ronde Tafel-conferentie aanvaardt, de autoriteiten in Batavia hebben goed ge vonden, dat kwartiermakers van het toe komstige RIS-leger in de steden komen om er politie-technische besprekingen te hou den en voorbereidingen te treffen. In de stéden worden echter geen wape nen overgedragen of bewapend optreden van de RIS-troepen toegelaten voor de eindbeslissing van het Nederlandse parle ment. De regering heeft aan de Hoge Verte genwoordiger der Kroon doen weten, dat het haar uitdrukkelijke wens is, dat de in gang gezette voorbereidende maatregelen tot een strikt minimum worden beperkt, omdat de regering zelfs niet de indruk mag wekken, als zoude zij de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor een fait accompli willen plaatsen", aldus de mededeling van de minister van Overzeese Gebiedsdelen. BATAVIA, 12 December (Aneta). Zowel te Batavia als te Soerabaja zijn ge durende dit weekeinde de eerste TNI-troe- pen aangekomen. In beide gevallen be troffen het kwartiermakers en oppassers van de TNI, die de verschillende door de autoriteiten aangewezen gebouwen in ge reedheid zullen brengen voor de komst van de aangewezen TNI-bataljons. Hoewel de TNI-leden in de straten veel bekijks hadden en voor de door hen ingenomen gebouwen zich voortdurend menigten vormden, zijn geen incidenten voorge komen. schooltype met een kortere cursusduur worden ontworpen. Het Lager Onderwijs Ten aanzien van de toekomst van ons lager onderwijs in de eerstvolgende jaren is de minister minder pessimistisch ge stemd dan vele Kamerleden. Hij kan niet toegeven, dat er op dit ogenblik een noe menswaardig tekort aan onderwijzers be staat. Wel kan worden gesproken van een zekere krapheid en het ontbreken van een voldoende reserve aan onderwijskrachten. Bij een gemiddelde klasse bezetting van 35 leerlingen zullen bij het lager onder wijs in 1952 en 1953 respectievelijk rond 4400 en 6800 meer onderwijzers dan in 1949 in de school aanwezig moeten zijn. De toestand van thans zal dus tot en met 1953 ongeveer dezelfde blijven. Het aantal leerlingen der lagere school zal na 1956 vrij snel dalen. Daarom dienen de maat regelen, voor de daaraan voorafgaande ja ren te nemen, met de nodige voorzichtig heid te worden getroffen. De spelling Men mag verwachten, dat de Nederlands- Belgisché commissie voor de spelling in de eerste helft van het jaar 1951 met haar ar beid gereed zal zijn. Het algemeen ge deelte, inhoudende de beginselen, die aan de samenstelling van de woordenlijst ten grondslag liggen, is thans klaar. Verder is I een tiental letters behandeld. Overleg met de organisaties De minister acht de toestand, waarin het georganiseerd overleg met de onderwij zersorganisaties op het ogenblik verkeert, niet bevredigend. De classificatie-aftrek voor de onderwij zers kan naar de mening van de minister niet los worden gezien van die voor de ambtenaren. Een plan tot wijziging van het hoofdakte-examen is in een vergevor derd stadium van .voorbereiding. De mi nister heeft evenwel gemeend aan de al gehele herziening van de onderwijzersop leiding belicha'amd in een ontwerp- kweekschoolwet de voorrang te moeten verlenen. Komt deze herziening tot stand, dan heeft het waarschijnlijk weinig of geen zin het hoofdakte-examen, dat dan waar schijnlijk nog slechts enkele malen zal worden afgenomen, te reorganiseren. Voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs De minister stelt zich voor te komen tot herziening van het gymnasiaal en middel baar onderwijs door een wet, waarbij, in aansluiting aan vroegere ontwerpen en voorstellen, het gymnasium wordt gehand haafd, het lyceum als zelfstandig school type wordt gelegaliseerd en een algemene middelbare school met vierjarige cursus wordt geïntroduceerd om de hogere bur gerschool van 'haar tweeslachtigheid te ontdoen. Het nijpend gebrek aan geschoolde en bevoegde krachten is na de oorlog ont staan. Gelukkig zijn ook onder de onbe voegden goede, soms zelfs voortreffelijke leerkrachten. Hoopgevend is de toename van het aantal studenten, die van plan zijn leraar te worden. Ook zullen tengevolge van andere factoren (demobilisatie e.a.) meer krachten vrij komen. Zittenblyvers Het probleem der zitten-blijvers is nog niet opgelost. Aan verschillende scholen worden proeven genomen door in de loop van de cursus na te gaan welke leerlingen vermoedelijk aan het einde van de cursus niet zullen kunnen overgaan en deze leer lingen samen te brengen in één klas. waar in het tempo wordt vertraagd, zodat deze leerlingen wel twee jaar over een klas doen, maar in een geleidelijk tempo en dus zonder herhaling van een geheel leerjaar. Uiteraard kan dit alleen aan grote scholen geschieden en brengt het extra uitgaven mee. TOENEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Geleidelijk toenemende bewolking met plaatselijk wat regen of motregen, hier en daar wellicht voorafgegaan door enige sneeuw. Aanvankelijk wei nig wind, later meest matige wind tussen West en Zuid-West. Voorname lijk in het Zuiden en midden van het land vannacht en morgenochtend lichte vorst. Overdag geleidelijke stij ging van temperatuur. 13 December: Zon op 8.40 uur, onder 16.28 uur Maan op 0.08 uur, onder 13.16 uur (Laatste kwartier) Hoog ea laag water in IJmuiden Maandag 12 December: Hoog water: 8.13 en 20.42 uur. Laag water: 3.34 en 15.59 uur. Dinsdag 13 December: Hoog water: 9.14 en 21.46 uur. Laag water: 4.27 «n 16.56 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1