OUDS c „Wij moeten alle geschikte krachten naar de universiteit trekken" IS ER WEER Verdediger acht 'bewijs niet geleverd De radio geeft Dinsdag Heringa Wathrich PANDA EN DE MEESTER*GIDS N J ^Wereldnieuws^ Nieuwe Uitgaven Maandag 12 December 1949 Congres over „toelating tot het hoger onderwijs Vrijdag heeft de secretaris-gene raal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Rei nink, een twee-daags congres over de „toe lating tot het hoger onderwijs" geopend. Mr. Reinink betoogde in zijn inleiding, dal men na de oorlog het probleem Van de toelating tot het hoger onderwijs steeds meer is gaan zien van het economische standpunt. Men is aldus spreker tot de overtuiging gekomen, eerst in andere' landen en later in ons land, dat in de toe komst een steeds groter aantal mensen in de industrie zal worden opgenomen, het geen een grotere behoefte aan leiders van bedrijven en industrie met zich meebrengt. Deze la-achten zullen voor een groot deel moeten worden aangetrokken uit bevol kingslagen, waaruit deze leiders tot nog toe nauwelijks voortkwamen. De vraag rijst dan onmiddellijk, welk percentage van onze bevolking in staat is een academische opleiding te volgen. Vol gens de statistieken ligt dit percentage in Amerika rond de 32 procent, doch een Ne derlandse deskundige heeft ons aldus mr. Reinink voorgerekend, dat dit in ons land omstreeks 2'/2 procent van onze be volking is. Natuurlijk mogen we niet ver geten, dat in Amerika veelal onder hoger onderwijs wordt gerekend, wat in ons land zou worden gerangschikt onder voorbe reidend hoger onderwijs. Mr. Reinink achtte het wanneer wij zouden moeten aannemen, dat slechts een klein deel van de Nederlandse bevolking een academische op leiding met kans tot slagen kan volgen noodzakelijk er voor te zorgen, dat zo wei nig mogelijk van deze mensen voor de uni versiteit verloren gaan. Het zal zonder twijfel veel geld kosten alle jonge Nederlanders een gelijke kans van opleiding te geven. Wat dit punt be treft weer mr. Reinink echter op de grote politieke en economische belangen, die het aankweken van intellectuele Nederlanders zal bieden. Prof. dr. F. L. Polak (Rotterdam) wees er in zijn inleiding op dat vele andere vol ken ons land op diverse gebieden van het onderwijs ver voorbijgestreefd zijn. De voorsprong, die we vroeger hadden, heeft plaats gemaakt voor een achterstand door een grote mate van conservatisme, ook in het hoger onderwijs. De achterstand in ons onderwijs dreigt een achterstand in onze productietechniek ten gevolge te hebben en onze concurrentiestrijd op de buiten landse markten fataal te beïnvloeden. De efficiency van het onderwijs is een nood zakelijke voorwaarde voor de efficiency van het bedrijfsleven. Volgens prof. Polak kost de tegenwoordige inefficiency van ons land elk jaar 150 millioen gulden. Wat man keert er aan ons onderwijs? We hebben een stel scholen, maai* geen scholenstelsel. De overheid onthoudt zich van enige weten schappelijke research. „Dit congres" al dus spreker „luidt de alarmklok". Er moet getracht worden alle beschikbare potentiële hersenkracht naar de univer siteit te trekken, opdat we in elk geval op internationaal peil blijven. Nagegaan zal moeten worden hoever het buitenland.ons voor is en wat navolgingswaard is. Spreker legde er de nadruk op, dat één procent van de studenten komt uit arbeidersmilieus, waaruit 48 procent van onze bevolking be staat. Vier en veertig procent daarentegen komt uit de hogere milieus, die maar 8 procent van onze bevolking omvatten. Prof. dr. J. P. Kruyt. uit Utrecht betoogde eveneens, dat het aantal studenten uit de lagere milieus in ons land zeer klem is. In ons land staat de academische studie in theorie wel voor ieder open, maar de finan ciële baAière is zeer hoog. Spreker gaf een overzicht van de voor- en nadelen, verbonden aan de tegenwoor dige noodzakelijkheid van zogenaamde „werkstudenten". In dit verband wees hij er op, hoe in Amerika vele studenten in hun vacantie op het land werken en daar mede een groot deel van hun studiekosten voor het hele jaar dekken. Anderen zijn in hun vrije tijd kellner of oefenen andere be roepen uit. In dat land kijkt echter nie mand op hen neer. Integendeel, de tendens bestaat daar neer te kijken op hen, die alles van „pa" krijgen. - Als vanouds - DE KINAWIJN VAN OUD Opwekkend en versterkend Ir. P. Verhagen ere-doctor van Delft De senaat der Technische Hogeschool te Delft heeft besloten aan ir. P. Verhagen Lzn. te Rotterdam op grond van zijn omvangrijk aandeel in de herleving van de Nederlandse stedebouwkunde en van zijn voortreffelijke bijdrage tot de wederopbouw vaii stad en land, het doctoraat in de technische weten schappen. honoris causa, te verlenen. De heer Verhagen werd op 26 Augustus 1882 le Beverwijk geboren. Hij doorliep van 1894 tot 1899 de Hogere Bur gerschool te Haarlem. Vervolgens studeerde hij van 18991905 aan de voormalige Poly technische School te Delft, waar hij 'in 1905 het diploma van bouwkundig ingenieur verwierf. Reeds dadelijk, na het voltooien van zijn studie voelde de heer Verhagen zich tot de stedebouwkunde aangetrokken. Hij ontwierp het eerste grote stadsplan van Rotterdam en daaruit groeide al spoedig het eerste streekplan, namelijk dat voor het gehele eiland IJselmonde. Hij had bijzon dere aandacht voor het landelijk element in de stedebouw. Als stedebouwkundig ad viseur voor de Noord-Oostpolder werkte hij mee aan het plan voor dit gebied, ook aan de beplantings- en bosplannen. Na de laatste wereldoorlog werd hij be last met de leiding van de stedebouwkun- dige afdeling van het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Met een be seheiden staf heeft hij kans gezien voor ongeveer 150 gemeenten de opbóuwplannen te maken. ADVERTENTIE Rheumatiek ondermijnt Uw hele gestel. Want 't knaagt en knaagt en knaagt maar. Maak toch een einde aan die ondragelijke plaag, die U ziek maakt en moedeloos en allengs tot niets meer in staat. Pak Uw kwaal in de oorzaak aan. Met de weldadige Kru- schen-kuur. Om van Uw bloed te zuiveren van die pijnverwekkende onzuiverheden, die zich nu meer en meer vastzetten in hoeken en gaatjes endie zich eerst meldden met scheuten en steken, maar allengs werden tot dagen en nachten van onafgebroken pijn. Zoals ettelijke tienduizenden Rheumatiek- lijders over de hele wereld verlossing vonden bij Kruschen, zo zal ook voor U de weldadige werking zich haast als een wonder openbaren. Met de kleine dagelijkse dosis Kruschen voelt ge U al gauw weer een heel anders mens: fit, monter en opgewekt en met geen zweem van pijn meer, omdat Kruschen Uw bloed zuiverende organen weer nieuwe energie en levenskracht schonk. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. DE BE A TRIXKLINIEK Tijdens de conferentie van de vrije vak verenigingen die ongeveer twee weken geleden in de County Hall te Londen is begonnenwerd de heer J. H. Oldenbroek gekozen tot secretaris-generaal van het nieuwe Wereldvakverbond. Het verbond zal zijn hoofdkwartier in Brussel hebben. De heer Oldenbroek in de County Hall. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Ochtendblad. 9.00 Weerberichten. 9.03 Her sengymnastiek. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10,00 Morgenwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Zang en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Trio. 12,30 Weerbe richt. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano duo. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Disco-causerie. 15.15 Platen. 16.15 Causerie over muziek, 17.30 Kinderkoor. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor kinderen. 19.05 „Vrouwenschaar". 19.14 Vocaal kwartet. 19.40 „Paris vous parle". 19.45 „Rijksgenoten willen binnen het rijk blijven". 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Surinaamse muziek. 21.45 Buitenlands overzicht, 22.00 Orgel en zang. 22.30 Muziek- joumaal. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Niepws. 8.40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor kinderen. 10.15 Kamerorkest. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Godsdienstige •causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Amusements orkest. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusements orkest. 14.00 Pianorecital. 14.30 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Zielcenlof. 16.00 Voor zie ken. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Kamerorkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Kamerorkest, 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 ..Dit is leven". 19.40 Piano. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Orkest (In de pauze: „Ka tholiek overleg"). 21,40 Gemengd koor. 22.20 Pianoconcert. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. Nadat de Officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman Zaterdagmorgen tegen de beide van verduistering, subsidi air heling verdachte gewezen beheerders van de Beatrixkliniek aan de Zijlweg te Haarlem, de bloemist J. G. K. en de ver loskundige T. G. K.-K., acht maanden ge vangenisstraf had geëist, kreeg mr. J. Rog geveen gelegenheid tot het houden van zijn pleidooi. Hij begon met de opmerking, dat er tegen zijn cliënten een bepaalde stemming was gewekt, die vooral veroorzaakt zou zijn ge worden door degenen die belang hebben bij een eventuële in te stellen civielrechte lijke behandeling. Vervolgens ging de verdediger in op en kele juridische bezwaren tegen de dagvaar ding. Deze was volgens hem zeer vaag ge steld, zo vaag dat zij de Officier gelegen heid had gegeven geheel andere feiten ter staving van zijn eis aan te voeren dan hij oorspronkelijk op het oog had gehad. In ieder geval leek het mr. Roggeveen duide lijk, dat de ten laste legging alleen betrek king kon hebben op de officiële beheers- periode, dus van 9 Augustus 19,45 af en niet van 5 Mei af. Alle instanties hadden tot nu toe die lijn gevolgd en het was dus begrij pelijk dat ook de verdachten dat hadden gedaan. Daarna ontwikkelde pleiter de stel ling, dat in deze zaak moeilijk gesproken kon worden van „wederrechtelijke toeëige- ning", waartoe hij drie arresten van de Hoge Raad, die beslist had dat het enkele feit van het onder zich houden van een be paald aan derden toebehorend goed nog geen verduistering betekent, aanvoerde. Wat de kwestie der verpleeggelden betrof, was spreker van mening, dat in dit geval het aan bewijsmiddelen had ontbroken, men beschikte immers slechts over een gerecon strueerde boekhouding en die reconstructie vertoonde vele feilen. Hierna behandelde mr. Roggeveen uit voerig de kwestie van de verlening van een blanco volmacht. De door de Officier aangebrachte getuigen waren volgens hem direct belanghebbenden, die van de ver dachten hadden daarentegen geen enkel belang bij een meineed. Bovendien was het door zijn cliënten aangeboden pachteon- tract niet zo belachelijk als het door de heer en mevrouw Becker werd voorgesteld. De heer K. liet voor het verzorgen van de kliniek een renderende bloemenzaak en mevrouw een goede verloskundige praktijk in de steek. Gedurende de hongerwinter hebben zij met grote opofferingen de kli niek met veertig vrouwen en babies draai ende gehouden en 't deed mr. Roggeveen genoegen, dat de Officier die verdienste in zijn requisitoir had erkend. Mr. Roggeveen betoogde dat de „carte blanche" duidelijk voordeliger voor het echtpaar Becker zou zijn geweest dan het voorgestelde pacht- contract. Ten aanzien van de onvolledigheid der boekhouding voerde de verdediger aan, dat niet alleen was gebleken dat inkomsten niet werden verantwoord maar ook uit gaven niet in de boeken voorkwamen. Wat de raadselachtige diefstal van 4900,be trof, was spreker van mening, dat er aan wijzingen te over zijn, dat het hier niet om gefingeerde vermissing gaat, helaas ver toeft de man die alles zou kunnen ophelde- Garanties aan Nederlandse ambtenaren in Indonesië Thans is ingediend het wetsontwerp tot vaststelling van zekere waarborgen jegens bepaalde groepen van burgerlijke overheids dienaren en gewezen burgerlijke overheids dienaren van Indonesië en hun nagelaten betrekkingen. In artikel 1 wordt een omschrijving ge geven van de verschillende categorieën van personen voor wie de garantie geldt. In artikel 2 wordt uiteengezet, wat de garan tie inhoudt en onder welke voorwaarden zij wordt verleend. Uit deze en de overige artikelen blijkt, dat de garantie algemeen geldt tot twee jaar na de overdracht van de souvereiniteit; nadien is zij onder an dere gebonden aan de voorwaarde dat de betrokkene zich in Nederland vestigt. Over de financiële consequenties kan de regering nog geen mededelingen doen. ren buitenslands. Dat de verdachten door hebzucht tot hun daden zouden zijn geko men, achtte mr. Roggeveen niet aanneme- ijk, zij hadden geen enkel belang bij het toeëigenen van de Beatrix-kliniek. Het ver wijt van wanbeheer was volgens hem vol komen ontzenuwd door de vele gunstige verklaringen van patiënten en verpleeg sters. Dat hier enig opzet in het spel zou zijn geweest meende pleiter eveneens te moeten bestrijden: de heer en mevrouw K. kregen aanwijzingen die een verdenking jegens de familie Becker in de bezettings tijd rechtvaardigden en pas achteraf on juist konden blijken. Daar de feiten dus noch formeel, noch materieel bewezen konden worden geacht, concludeerde mr. Roggeveen tot vrijspi'aak. Nadat mr. "Van der Valk Bouman had vex-klaard, dat hij in zijn requisitoir-niets oixvrlendelijks jegens de B. S. en de boek houders en accountants had bedoeld, be paalde de president de uitspraak op 22 De- cembex-. HAARLEM Electrische Installaties Luidsprekende telefoon-installaties (Adv.) VERBLINDENDE AUTOVERLICHTING. De A.N.W.B. wijst automobilisten op de verplichting, te dimmexx, wanneer de vei ligheid van het verkeer dit eist. Volgens de wet dient men te dimmen niet alleen voor het verkeer op de rijbaan, maar ook voor het vex-keer naast de rijbaan, dus ook voor fietsers, die zich op een al dan niet vrij- liggend rijwielpad bevinden. De verlichting van een motorvoertuig is volgens de wet altijd verblindend, zolang rnexi niet heeft gedimd. Op een weg, welke van een goede natrium- verlichting is voorzien, dienen de stadslich ten gebruikt te worden, daar anders het effect van het xxatriumlicht te niet wordt gedaan. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) Gevallenen in Indonesië herdacht Ook de Koningin in Haagse St. Jacobskerk aanwezig In de St. Jacobskerk te Den Haag werd Zatex'dag onder auspiciën van de Ned. Ind. Bond van ex-krijsgevangenen en geïntex-- neerden een plechtige herdenking gehou den van de gevallenen en slachtofl'ex-s in de strijd tegen Japan in Zuid-Oost-Azië. De plechtigheid werd bijgewoond door H. M. de Koningin; Px-ins Bernhard was door ziekte vex-hindex'd gevolg te geven aan zijn voornemen om aanwezig te zijxx. Ook de minister-president en verscheidene andere minister-s, tal van hoge burgerlijke en militaire autoriteiten, verscheidene anxbas- sadeux-s en militaire attachés bij de am bassades, een afvaardiging van de Franse Federation Nationale des Prisonnxers de Guex-x-e en vei'tegexxwoordigers vaix vele grote in Nedex-land en Indonesië werkende handels-, bedrijfs- en cultuurondernemin- gen waren aanwezig. Nadat de plechtigheid was geopend met het „Wilt hedexx xxu treden", leidde de hoofd-legerpredikant ds. H. T. W. de Kluis, haar in met een schriftlezing. Staatssecretaris schout-bij-nacht H. C. W. Moorman begon met een overzicht te geven van de ontmoedigende periode „the fighting x-etreat", zoals onze geallieerden in de strijd het noenxdexx, en waax-in de marine een derde deel van haar mensen verloor. Toen de nacht over Indonesië viel, brak het ogenblik aan, dat het grote leger werd gevox-md van de anoniemen, de genum- merden, dat de vuux-proef met ex-e heeft doorstaan. Thans is het gelukkig geen vraag meer of al die offers vergeefs zijn gebracht en al het leed vergeefs is geweest. Door hun offers zijn zij de wegbereiders geworden xxaar de vrijheid en thans kun nen wij, met onze vorstin in ons midden, als vrije burgers van een vrij volk, met grote weemoed herx die vielen herdenken. Ds. de Kluis, de tweede spreker, zag in „herdenken" ook een confrontatie met het leed, dat de geïnterneerden en gevangenen door de Japanse sadisten op zo gruwelijke wijze is aangedaan. Deze spreker was er dankbaar voor, dat Nederland op deze middag, in tegenwoordigheid van de Ko ningin, de confrontatie met dit leed heeft aangedurfd. Maar „herdenken" is ook eeix confroxx- tatie met de troost en als teken daarvan stond op deze middag "het kruis in het middelpunt. Want dat is juist, want ook in de donkere kamptijd is dit het symbool, dat zovelexx in vx-ede heeft doen sterven. Hier vormt het voor de talrijke achtei-- gebleven diex-baren de band met hun laat ste ogenblikken. Ds. de' Kluis veroox-deelde echter het onvx-uchtbare terugkijken, want de weg ligt vooruit, er wenkt voor Nederland en voor Indonesië een xxieuwe tijd. De generaal-majoor b.d. van het K.N.I.L., S. de Waal, achtte het een goed ding, dat mexx de mensen zelden hoort verhalen van de gevechten die zij hebben meegemaakt of over doorstaan leed. Deze spreker heeft vooral eerbied voor hen, die, wetend wat hun te wachten stond, zich zonder aarze- lexi hebben gegeven, niet slechts voor vor stin en vadei-land, doch ook uit liefde voor het laxxd, dat ze hadden leren kexixxexx en vvaai-deren. Mevrouw Ko Luijckx- Sleïjfer achtte het verbazingwekkexxd, dat üx de kampen de vrouwen in 't algemeen meer weex-stands- vermogen aan de dag hebben gelegd dan de mannen. Zij schreef dit toe aan hun groter gemeenschapsbesef en verantwoor delijkheidsbesef jegens het gezin, het huxx- kerend veiiaixgen om weer een huis te hebben waar ze het gezin weer samen zouden hebben. Dit alles werd bij haar nog gestimuleerd door de duizenden kinde ren, onverschillig of het de hare waren of die van anderen. Mevrouw Luij ckx gaf vervolgexxs eexx beschrijving van de ontsteltenis, die er na de bevrijding in de vx-ouwenkampen heer ste toen de eindeloze dodenlijsten van haar geliefden bekexid werden; maar zij hebben aldus mevx-ouw Luij ckx, instinctief de weg der levensvreugde gekozen omdat haar zo weinig axxders meer gebleven was. Mr. W. M. Hens gaf een beeld van het werk van het verzet in Indonesië na de capitulatie in Maax-t 1942 en de geest, die het bezielde. Ook van een deel der bevol king ging een stil en hardnekkig verzet tegexx de overweldiger uit, dat de vijand in zijn voortgang belemmerde en dat ertoe heeft bijgedragen, dat Australië op de laatste „stoplijn" heeft kunnen stand hou den. Deze spreker vertelde een en ander over de voedselvoox-ziening van de man nen, vrouwen en kinderen in de kampen, die, zij het in bescheiden mate, tot het laatste kon worden volgehouden en bracht dank aan diegenen vaxi alle bevolkings- gx-oepen, die daarbij hebben mede gehol pen. Naar het voorbeeld van de adoptie van geallieerde kerkhoven in Nederland op perde pater Beekman de gedachte, dat de gemeente 's-Gravenhage, waar zovele mensen wonen, die een groot deel van hun leven in Indonesië hebben doox-gebracht, de kerkhoven van onze gevallenen in In donesië zal adopteren, welke straks ver geten in het tropenland zullen liggen, op dat deze graven en kerkhoven de nodige zorg zullen verkrijgen. Provincie legde zeven ton toe op Ziekenhuis Santpoort Thans verschenen de balans en de exploi tatierekening over 1948 van het Provinci aal Ziekenhuis te Santpoort. De expoilaüelasten over 1948 werden oorspronkelijk geraamd op 1.986.730,50. Wegens salarisherzienixxgen, verhoging van de bijdrage aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, verlaging van het verhaal dier bijdrage op de ambtenaren en de toe kenning van een extra uitkering aan de gepensionneerden werd de raming bij twee de en derde suppletoire begrotingen ver hoogd met resp. 102.600,en 24.653,11. In totaal waren de lasten derhalve begroot op 2.113.983,61. Blijkens de exploitatierekening hebben deze 2.189.215,66 bedragen, of 75.232,05 meer dan de raming. Bij het samenstellen van de begroting was gex-ekend op een bijdrage van 25.000,- uit de in de oorlogsjaren gevormde reserve voor uitgestelde onderhoudswerken. We gens de omvang van het in 1948 uitgevoerde achterstallige onderhoud kon evenwel met een bijdrage van 17.000,worden vol staan. In werkelijkheid waren de uitgaven dus 67.232,05 hoger dan geraamd was. Voor een zeer belangx-ijlc deel zijn deze hogere lasten het gevolg van de technische salax-isherziening, die met ingang van 1 Ja nuari 1948 van kracht zal wox-den en waar van de vermoedelijke kosten aan hogere salarissen en pensioenbijdragexx over 1948 op 52.000,werden becijferd. Ter ver krijging van een zuivere exploitatiereke ning werden deze nog te betalen kosten reeds in de rekening opgenomen waarmede wordt voorkomen dat de exploitatie over 1948 te laag en die over 1949 te zwaar zou worden belast. Tegenover de hogere uitga ven aan salarissen en pensioenlasten ad 52.000,staat echter een vermoedelijke hogere ontvangst aan vergoeding voor kost en inwoning van 18.000,welke onder de baten is opgenomen. Voor het overige moeten de hogere lasten voornamelijk worden toegeschreven aan hogere sociale lasten, aan een prijsstijging van enkele artikelen en wel in het bijzon der van steenkolen en aan een toeneming van 't vex-bruik van artikelen die in ruimere mate beschikbaar kwamen. Voor sommige posten kon roet een lager bedrag worden volstaan, o.a. voor voeding, rente, afschrijvingen en gezinsverpleging. Ten aanzien van de baten kan worden opgemerkt dat deze, de bijdrage van de pro vincie uitgezonderd, in totaal 38.896,64 meer hebben bedragen dan de begroting aangeeft. Aan vex-pleeggelden werd, niettegen staande de geraamde bezetting bij lange na niet bereikt, in totaal slechts ruim 4.000,minder ontvangen dank zij een betere bezetting, van de hogex-e klasse afde lingen en van de derde klasse A. De ontvangen vergoeding voor kost en inwoxxing overtrof het geraamde bedx-ag teixgevolge van de hierboven reeds geme moreerde technische salaris-herzienixxg, terwijl van het Roode Kruis Sanatorium een huurvergoedmg van 20.410,ont vangen werd en de exploitatie van de moes tuin met een batig saldo van 14.728,64 kon worden afgeslotexx, welke baten in de begroting niet waren opgenomen. De bijdrage vaxx de Provincie in de kos ten van de verpleging van on- en min-ver- mogende patiëxxten, oorspronkelijk geraamd op 547.000,- en bij tweede suppletoire begx-oting verhoogd tot 649.600,werd tenslotte bepaald op 649.600,en 7.5.232,05 wegexxs hogere lasten, vermin- dex-d met de meerdere baten ad 38.896,64 of 685.935,41. De kostende prijs der verpleging in de derde klasse bedroeg in 1948 1.494,85 per patiënt per jaar, tegen 1.329,88 in 1947. „Cadi-clubs" gaan verdwijnen De commissie voor reox-g'anisatie vaxx de militaire cantine-dienst „Cadi" heeft een rapport uitgebracht, waaraarx de mmister van Oorlog zijn goedkeuring heeft gehecht. Het belangx-ijkste punt uit dit rapport is, dat men besloten heeft de Cadi-clubs op te heffen, met uitzondering vaxx de club te Assen, die gehandhaafd blijft tot de nieuwe cantine in de kazerne aldaar in exploitatie kaxx worden genomen. Wat betreft de can- tines zijn in dit rapport eveneens richt lijnen gegeven. De korpscommaixdanten kunnen deze verpachten of in eigen beheer nemen. Het Cadi-beginsel, dat de stei-ken dé zwakken moeten helpen, blijft onver anderd gehandhaafd. Kleine, niet-rende- rende cantines moeten door financiële steun in stand wordexx gehouden. Daartoe zal eetx centraal cantinefonds worden ingesteld, waarin elke cantine, dus ook de xxiet-ren- derende, een zeker percentage van de totale omzet moet storten. Het in de cantine werk zame pex-soneel wordt uit de cantinewinst' betaald. Tewerkstelling van militairen in de cantines is vex-boden. Betreffende de toekomst van het in de centrale cadi-organisatie werkzame mili- taix-e- en burgerpersoneel zullen duidelijke aanwijzingen uitgaan. Aan de korpscom- mandanten zal "de verplichting worden op gelegd om personeel, dat tot nu toe goed heeft voldaan, in hun dienst over te nemen. Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nedex-land bedroeg op 1 December 1.321.746 tegen 1.305.418 op 1 November. Op 1 Novem ber waren er 510.227 aansluitingen op het rijksradiodistributienet t^gen 521.523 op 1 October. Dit houdt dus een teruggang in. 54. „Tjonge, tjonge, dat zijn er nogal een ■paar, die bedienden van jou, Prins!" zei Bobberbroek, die een bewonderende blik wierp op al die touristen, die zich daar in de verte voor de tempel van Horus verdrongen en ook Panda was diep onder <*e indruk. „Ach ja...." mompelde Joris, alias Ramses Amenotep, bescheiden. „Het is wel eens gemakkelijk om altijd een paar getrouwen bij de hand te heb ben! Maar wilt mij een ogenblik veront schuldigen, o, vreemdelingen! Het komt mij gepaster voorom de brave dienaren voor te bereiden op de komst van enkele hoge gasten. Sta mij toe mij even alleen derwaarts te begeven". En zo ging hij naar de tempel toe, terwijl Panda en Bobber broek wachtten. Maar nauwelijks was Joris buiten gehoorsafstand gekomen, of hij veranderde geheel. Zijn gelaat nam een ijzige en strenge uitdrukking aan, en zijn stem had een metalen klank toen hij uitriep: „Attentie! Hallo, hallo! Attentie! Bijzondere proclamatie! Extra bericht!" Je begrijptdat al die reizigers daar bij de tempel verbaasd opkeken, Luistert goed! Een iegelijk schenke de grootste aandacht! Spreken, roken en spuwen ver boden!" zo commandeerde Joris. „Ik ben de Hoofdinspecteur van het Ministerie van Weersverwachtingen. Ik kom u mede de len, dat uw leven in het grootste gevaar is. Zware zandstormen uit het Zuid-Oosten zijn onderweg en zullen u spoedig bedel ven. Blijft kalm. Ziet dc toestand onder ogen. Binnenkort zult bij bedolven zijn!" Allen die deze mededeling gehoord had den, slaakten als uit één mond een afgrij- 'ijke gil.,., Strategisch. Frankrijk heeft de uitvoer strategische materialen en in het bilV3C der van olie en brandstof voer vlii?" gen naar Oost-Europese landen' boden. Er zullen geen uitvoerveraï"" ningen voor deze materialen verleï I worden met uitzondex-ing van ri;Q Joegoslavië en Finland. Voor Natuur en staat. De Duitse Evanspii^i. persdienst meldt dat Martha Ligett v het Hongaarse ministerie van OnH wijs heeft verklaard: „De natumS voortplanting van de mens is een verantwoordelijke verspilling. Wij m°ft" ten streven naar een wetenschannpluw" methode met behulp van uitgezochf mannelijke edel-exemplaren. De Soviet staat kan in de toekomst niet alles me aan de natuur overlaten." Vergeef mij. Bruno Cornacchiola, een tram bestuurder uit Rome en ex-anarchiV kroop Vrijdagavond in de St. Piete'' waar de Paus zojuist de rozenkrans hart voorgebeden, op zijn knieën tot voor de voeten van de Paus en hield hem een opengeslagen bijbel voor, waaron een knipmes lag. Hij zei: „Met dit me, heb ik u eens willen doden. Vergeef m Vader". Het was enige ogenblikkerl doodstil in de grote kathedraal. Toen ze de Paus: „Ik vex-geef u, mijn zoon." Helder licht. Ingenieurs van de Western Union Telegraph Cy. in de V. S. hebben een lamp geconstrueerd die een achtste van de helderheid van de zon bezit. De bedoeling is om er telegrammen mee over te knipperen. De lamp die ongeveer een y2 cm in doorsnee is, heeft een lichtgevend element dat bestaat uit een laagje gesmolten 'metaal van enkele mo leculen dik, dat op een temperatuur van 3600 graden Celcius wordt gehouden. Waarschuwing. De synode van de Evan gelisch-Lutherse kerk in Zuid-Afrika heeft zich tot de regering van dat land gewend om haar te waarschuwen voor de nieuwe rassen-politiek. Zij zegt: „Het is onmogelijk de vrijheid van niet-Euro. peanen in Afrika te beperken. Het ge- volg zal zijn dat er binnen niet al te lange tijd een ontzettende opstand onder de gekleurde volken zal uitbx-eken." Infiltratie. Het Berlijnse blad „Telegraf" weet te melden dat de communistische S.E.D. voornemens is, om een aantal agenten die zich moeten uitgeven als „voor de communistische terreur ge- vluchten" naar West-Berlijn en Wesf- Duitslaixd te zenden. Zij zullen worden beschuldigd van Titoïsme en in het Wes ten met open armen worden ontvangen, Op die manier zullen zij zich mogelijk in belangrijke functies kunnen nestelen. „Opdat de geest leve" is de naam van een Franse instelling, die in Parijs ten bate van kunstenaars en studenten een „lui- zenmax-kt" organiseert. „Verzamel geen schatten", zeggen de organisatoren, „want ze verroesten toch of- ze worden gestolen. Ruim uw kasten op en geef ons, wat ge niet meer gebruikt. Alle oude voorwerpen, mits niet kapot, zijn ons welkom." Tragedie. Bij een brand in een "kindertehuis te Cascade (Pennsylvanië, V. S.) zijn negen kinderen tussen de één en dertien jaar om het leven gekomen. Drie vol wassenen werden zwaar gewond. Symbool. Italiaanse landarbeiders uit Vi- terbo zijn Zondag overgegaan tof de symbolische bezetting van meer dan 1000 ha particuliere grond. De politie, die hen kwam verdrijven, heeft een aantal ar restaties verricht. Uranium. Het universiteits-ziekenhuis in Hokaido (Japan) is in rep en roer, want er is 20 gram uranium gestolen. Hoewel men gebruik gemaakt heeft van een Geiger-detector, een apparaat dat radio activiteit registreert, heeft men nog geen spoor van de dieven ontdekt. Veldslag. Op veertig kilometer ten Zuiden van Cairo schoten politie-mannen en Bedouinen gisteren vrolijk op elkaar los. De Bedouinen smokkeldexx verdovende middelen en daar was de politie zo wei nig over gesticht dat zij zelfs twee pant serwagens in het vuur bracht. De Be douinen dolven het onderspit en de politie nam 50 geweren, vier bren-guns een een hoeveelheid hasjisj ter waarde van zestigduizend gulden in beslag. Treinramp. Bij Lipnilc nad Becvou in Tsje choslo wakije is een sneltrein op een goe- derentx-ein gereden. Zeven passagiers kwamen om het leven en 18 werden zwaar gewond. Pretest. Enige duizenden Oostenrijkse mijn werkers hebben Zaterdag gedurende enige uren de spoorlijn tussen Graz en Klagenfurt geblokkeerd uit protest tegen de stijgende prijzen. In Graz en in We nen eisten en la-egen de arbeiders een week loon extra. Ook ixx Innsbruck kwam het tot demonstraties. Bouwvak arbeiders belaagden de politie met bak stenen. Amazone-geheimen, Jan Bongaarts: De Sleutel, HaaxTem-Antwerpen. In de Globetrotter-serie gaat Jan Bongaarts onvermoeibaar voox-t met zijn avontuuurlijke uitstapjes naar de divex-se uithoeken, dei- aarde. Het boek is geschreven met een „stoer heid" waaraan de lezers in spe behoefte schijnen te hebben maar die af 'en toe wel eens wat geforceerd aandoet. Desniettemin heeft Bongaarts zo langzamerhand de slag beet, om zijn jong publiek een spannend ver haal te serveren en als hij in het Amazone gebied nog een stel Europese misdadigers loslaat ook, kan het succes verzekerd geacht worden. Ruiters van de Mesaverde, Theo Frank: Kluitman, Alkmaar. Als Theo Frank iets meer aandacht had willen besteden aan zijn stijl en wat minder gespitst ware geweest op het mengen van zoveel mogelijk wild-west-ingrediënten, zou den er tegen "dit boek weinig bezwaren in te brengen zijn. Vex-moedelijk is het een kwestie van smaak, maar de fikse taal en d elosse revolvers van deze ruiters lijken ons niet altoos geschikt voor 1216 jarigen. Ze zijn wat té overvloedig. Cor en Chris in actie. Ivo Groot heide: Kluitman, Alkmaar. De vlotte pen van Ivo Grootheide heeft van het simpele verhaal een beminnelijk boek gemaakt: Cor en Chris werden twee levende rakkers die op school niet tot de „matjedors" behoren (spelling van Chris vader) maar verder kerels zijn om mee uit vissen te gaan. Op een smakelijke manier wordt een episode uit hun leven opgedist en Pol Dom tekende er enige plaatjes bij, die vreemd genoeg niet halen bij de illustraties waarmee hij vroeger diverse jeugdschrijver} verluchtte.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2