Verschil van mening tussen VSV en gemeentebestuur UW COSTUUM, JAPON, JAS OLD CLOTHES NEW De „vliegende concurrent van een waardigt de „headline" boei" Groenteprijzen ongunstig beïnvloed door het weer Maandag 12 December 1949 Argumenten van het VSV-besfuur Ir het clubblad van de voetbalvereni ging „V.S.V." wordt een uiteenzetting ge reven over de verhouding tussen de ver eniging en het Velsense gemeentebestuur, ntfarin na een overzicht van de moeilijk- heden, welke voor de club ontstonden door het uitvallen van de oude terreinen aan de frans Halsiaan te IJmuiden cn de gastvrij heid, die de Beverwijkse zustervereniging De Kennemers" aan VSV verleende, de problemen worden beschreven, ontstaan dooi' het bespelen van het Gemeentelijk Sportpark „Schoonenberg". V/ij citeien uit het betreffende artikel: Het eerste contact met de wethouder dienaangaande was voor VSV verontrus tend- Hij deelde mede, dat tot zijn leed wezen begonnen zou moeten worden met 15 pet. der recette en dat het niet uitge sloten te achten was, dat aan het einde van het seizoen, dat als een proefseizoen te beschouwen zou zijn, het percentage jou worden herzien. Deze zomer deelde de vorige wethouder mede, dat Burgemeester en Wethouders het percentage op 20 pet. „gbracht wilden zien en dat daarmee ook nog geenszins het laatste woord gesproken zou zijn. Hij voorzag zelfs de mogelijkheid, dat het opgevoerd zou worden tot 50 pet. Onzerzijds werd meegedeeld, dat deze re geling voor V.S.V. onaanvaardbaar was, waarop wij te horen kregen, dat, als bij inzage van onze boeken zou blijken, dat ffij niet in staat zouden zijn aan deze ver plichtingen te voldoen, mogelijkheid voor een tegemoetkoming bestond. Met het oude college werd geen overeenstemming be reikt. In die tussentijd werden door ons voort durend pogingen gedaan om een eigen ter- jein aan te kopen. Deze pogingen leden steeds schipbreuk door ongeschiktheid van ligging van terreinen, onwil van eigenaars om te verkopen en andere redenen. Einde lijk werden in 't eind van de zomer onder handelingen aangeknoopt omtrent het ter rein aan de Hagelingerweg, gelegen ten Zuiden van de spermuur. De ligging, in verband met de nabijheid van het station, kwam ons gunstig'voor, doch over de prijs kon nog niet direct tot overeenstemming worden gekomen. Hangende die onderhan delingen werd een bespreking gevoerd met de nieuwe wethouder van de sport. Deze bleek het standpunt van zijn voorganger «eheel te delen. Evenals deze hield hij ons voor hoe gunstig de door Burgemeester en Wethouders voorgestelde regeling was, vergeleken met contracten in andere ge meenten. Burgemeester en Wethouders noemden als voorbeeld R.C.H. Wij hadden de moeite genomen het contract van R.C.H. {er inzage te vragen en konden aan de hand caarvan meedelen, dat R.C.H. welis waar 50 pet. moest betalen, maar, wat de wethouder niet meedeelde, met een maxi mum van 6.000 en een minimum van ƒ2.000 per jaar. Daarenboven heeft R.C.H. daarvoor de volledige beschikking op alle uren van de week, het gehele jaar door, over hoofdveld met 3 bijvelden. Dat is wel iets anders dan ons in het afgelopen sei zoen geboden werd voor een bedrag van ongeveer 14.500, aldus „De V.S.V.'er". In tegenstelling tot V.S.V., bleek Storm vogels bereid te zijn inzage van boeken te verschaffen. Dit zal tot gevolg hebben, dat het gemeentebestuur zal gaan uitmaken, welké als gerechtvaardigde uitgaven zijn te beschouwen en welke niet. Juist in deze periode kon V.S.V. aan de wethouder meedelen, dat er overeenstem ming was bereikt betreffende aankoop van een eigen terrein. In de raad werd deze handelwijze omschreven als het houden van een revolver op de borst van de tegen- Uitbreiding Hoogovens Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter ge meente-secretaris (4e afdeling) ter inzage liggen zeven verzoeken, met bijlagen, van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken NV te IJmuiden, om ver gunning tot het uitbreiden van hei hoog- ovenbedrijf, door het opstellen van een propaaninstallatie, bestaande uit twee op slagtanks, een compressor met een electro motor van 5 pk en 3 propaanverdampers in Walserij-West; het uitbreiden van de kookszeefinstallatie II bij de kooksovens, waarbij worden op- gesteld drie transportbanden en een zeef, welke gedreven worden door vier electro- motoren met een gezamenlijk vermogen van 10.5 pk; het bijplaatsen van een compressorinstal latie, bestaande uit een compressor, een ge lijkstroomdynamo en drie electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 715 1/3 pk, zomede van een ventilatie-inrichting, bestaande uit tien ringventilatoren, aange dreven door tien electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 1 pk, in het gaspomphuis; het opstellen van een tweede gaszuig- compressorinstallatie, bestaande uit een compressor, een gelijkstroomdynamo drie electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 715 1/3 pk, in het gaspomp huis; het bijplaatsen in Walserij-Oost van een platenschaar, een richtmachine en een olie machine, gedreven door drie electromoto ren met een gezamenlijk vermogen van 22-1 pk; partij, gedurende de onderhandelingen. Daar tegenover stelt het bestuur van V.S.V. de mening, dat werd toegepast een systeem dat zeer veel op chantage gelijkt. Immers het gemeentebestuur weet zeer goed, dat de K.N.V.B. V.S.V. niet zou toestaan in een andere gemeente te spelen en daar het ge meentebestuur veronderstelde, dat wij in onze eigen plaats geen andere speelgele- genheid zouden vinden, meende het ons alle voorwaarden te kunnen opleggen, die het dienstig zou oordelen, zo argumenteert dit bestuur. Geslaagd concert in het Leger des Heilsgebouw Zaterdagavond heeft het nationaal mu ziekkorps van het Leger des Heils in de zaal aan de Edisonstraat onder leiding van kapelmeester B. Verkaaik laten horen, dat dit ensemble vooral instrumentaal bijzon dere kwaliteiten bezit. Al direct bij de in brillante stijl gespeelde openingsmars en de daaropvolgende Advents-meditatïe klopten samenspel en klankvorming uit stekend en deze beide kenmerken van het begin bleven de rest van het repertoire beheersen. ,Good bye, Egypt", het originele arran gement van een oud lied, waarin de vreug de der Israëlieten over de bevrijding uit de Egyptische ballingschap tot een bijna feestelijke klank is geworden, werd met zijn vier delen gaaf en correct gespeeld: de techniek van dit corps was in de bas partijen prima en ook de overige onder delen brachten deze moeilijke instrumen tatie tot een goed einde, zodat slechts de trombones een kort moment „uitgleden". De drie Kerstliederen, die op het program ma prijkten, kregen een aangrijpende ver tolking: het orkest bewaarde in „De klok ken van Bethlehem" een zuiver en goede sfeer en ook Handel's „Halleluja" voldeed goed. De Bethlehem-suite ontving de accoor- den, die dit werk zo aantrekkelijk maken. En dit gevoel voor de speciale behoeften van elk muziekstuk stempelde het uitvoe rend corps tot een ensemble, dat ver boven de middenmaat uitstijgt zodat het talrijke publiek ongetwijfeld een welbestede avond heeft gehad. De vocale kwaliteiten van een aantal or kestleden kwamen tot uiting in een aantal zangnummer^ met koper-begeleiding een van de jongste muzikanten bleek over een. uitzonderlijk goede stem te beschikken waarmee eveneens veel eer werd inge legd. Zondagmiddag concerteerde het corps voor de ouden van dagen in het Noodver- zorgingshuis te Wijk aan Zee. BURGERLIJKE STAND VELSEN Geboren: A. Lauwers-Koning, 2 z., Ger. Doustraat 42, IJmuiden (Oost); J. H. Bol- Hergarden, z., Kruidbergerweg 31, Sant poort; M. Otter-Winter, z., Hyacinthen- straat 20, Santpoort; B. Tieman-Natte, z., Terrasweg 84, Santpoort; G. Prins-Gouda, J. P. Coenstraat 7, IJmuiden; A. Hoog- zaad-Palsen, z., Zeeweg 405, Driehuis. Overleden: IJ. Schuijt, 79 jaar, weduw naar van K. M. de Ruijter, Kerkweg 25, Heemskerk. Ondertrouwd: C. Krigee, Zaanweg 26, Wormerveer en N. van Hulst, Tussen- beeksweg 44, IJmuiden-O., toek. adres: Zaanweg 26, Wormerveer. H. Fokkens, Meerweidenlaan 31, Velsen-N. en J. van Beek, Nieuwe Schulpweg 9, Velsen-N. J. Sjoukens, Kanaalstraat 17, IJmuiden en T. Jansen, Acaciastraat 34, IJmuideh-O. P. Appel, Groeneweg 35, IJmuiden-O. en G. Nevenzeel, Groeneweg 35, IJmuiden-O., toek. adres: Groeneweg 35, IJmuiden-O. A. Onderdelinden, Schulpweg 166, Velsen- N. en J. Roest, Schulpweg 166, Velsen-N. K. Boelens, Lutke Meerweg 73, Amster dam en V. M. Dekker, Spaarndammerweg 15, Velsen, toek. adres: Osdorperweg 650, Amsterdam. Gehuwd: W. C. van Wort en C. Blom, D. Hartoghstraat 8, IJmuiden. C. Dekker en H. Enneking, J. W. Bekman en J. van de Velde, A. Wijker en L. W. Visser, 2e Alexander Belldwarsstraat 5, IJmuiden. Velsen-Noord Da Costa"-speeltuin- TUINDERSPROBLEMEN Feest van vereniging Het bestuur van de speeltuinvereniging „Da Costa" heeft Zaterdagmiddag alle kinderen van de vereniging op een feestje onthaald in het clubgebouw aan de Noor- dcrlaan. Het programma was zeer gevarieerd en de kinderen kregen gelegenheid te over om ook hun bijdragen daarin te leveren, als gevolg van een denkbeeld van de lei ders om in groepen een zang wedstrijd te organiseren. Het programma werd muzikaal aantrek kelijk gemaakt door de medewerking van de elfjarige André Joosten uit Beverwijk met zijn accordéon en de gitarist J. Schee- uaard. De leiding van het geslaagde kinderfeest was in handen van de heer F. Huider, die ook de feestmiddag opende en behalve verschillende ouders ook de heer R. Was- terval, jeugdleider van „Hoogovenstaten" begroette. „IJmond" won twee wedstrijden Voor de handbalvereniging „IJmond" waren vier wedstrijden vastgesteld, waar van één vriendschappelijk, doch de ontmoe ting, welke de dames van het eerste zouden hebben met OSS 2 uit Zandvoort ging niet door. Tevergeefs wachtten speelsters en scheidsrechter op „Watervliet" op de ploeg, die op een verkeerd perron uit de trein was gestapt en dus te laat kwam. De ontmoeting tussen IJmond 2 (heren) en Rapiditas 2 uit Haarlem heeft laatstge noemde ploeg, ondanks meer wedstrijdrou tine, grote moeite bezorgd. Voor de meeste IJmonders was dit hun tweede wedstrijd en zij behaalden een voorsprong van 2-0. Door invallers wijzigde IJmond het elftal en toen scoorde Rapiditas tweemaal. Daarna kwamen de gastheren met 5-4 voor te staan. Toen was het gedaan en Rapiditas won deze vriendschappelijke wedstrijd met 5-7. De dames van IJmond 2 ontmoetten HFC 2 uit Heemstede voor de competitie. De Velsense dames speelden in elk opzicht beter. Spoedig gaf Nel van Duyvenbode IJmond de leiding en Lien Vissinga ver grootte de voorsprong. Nog voor de rust maakte Paula Kruk er 3-0 van. Ook na de hervatting was het een spel van aanval en verdedigen, doch doelpunten bleven nu uit. Wel probeerde HFC het spel te verplaatsen, echter zonder succes. De grote wedstrijd was die te Haarlem tussen de heren van IJmond en Concordia 2: een sterk opkomende ploeg. De IJmonders konden niet spoedig hun gewone spel ont plooien. Het duurde dan ook geruime tijd alvorens B. Hofman de score opende met een hard, laag schot. Onverwacht werd het gelijk, doch daarna nam IJmond het initia tief. Vooral verdedigend werkten de Vel sense handballers goed en doelman J. Böhm kreeg weinig werk. In de eerste helft zorgden P. Scheerman, H. Nabben, F. Sauer en B. Hofman voor een veilige voorsprong van 5-1. Na de her vatting droeg ook het spel van de midden linie van IJmond meer tot de aanval bij, waardoor de aanvallen der Haarlemmers wat gevaarlijker werden. Scheerman en Nabben vergrootten daarentegen de voor sprong tot 7-1 en zelfs spil J. Joosten had geluk met een -hard schot (1-8).Toen maak te B. Hofman er 1-9 van. IJmond I heeft in drie wedstrijden 38 doelpunten voor en 4 tegen. Dit is een bewijs van een zeer pro ductieve voorhoede en goede verdediging. Er is in deze rubriek al eerder op ge wezen, dat de natuur van zeer grote invloed is op de hoeveelheden groen ten, die de tuinders van hun land kunnen oogsten. De prijs, die de con sument uiteindelijk voor de producten moet betalen, ondervindt' hiervan de weerslag in hogere of lagere prijzen. Vele huismoeders hebben de gewoonte om des Zondags hun gezin extra te ver rassen met een lekkerder menu. dan dat van alle dag. Vaak worden voor bijzon-1 dere dagen spruitjes gekocht. Tot nu toe zijn deze spruiten verbazend duur. De oor zaak hiervan is ook weer op de speling van de natuur terug te brengen. De spruit- kool is een groenten-gewas, ftat reeds voor of ongeveer tijdens de langste dag op het veld wordt uitgeplant. Het gewas kan heel goed warmte verdragen, mits deze warmte dan ook op het tijdstip komt, dat de natuur daarvoor heeft vastgesteld na melijk de maanden Juni en Juli. In de af gelopen zomer kwam de grootste warmte pas in Augustus en dit duurde tot ver in September. De invloed van deze late warmte op de spruitkoolplanten was, dat deze in de lengte bleven groeien inplaats van over te gaan tot spruitjes-vorming. Voor dit laatste is juist een meer koele temperatuur vereist. We zien dan ook in het gehele land hoge spruitkoolplanten, desgewenst binnen een dag gereed zonder prijsverhoging Chem. reiniging KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 EEN VISSERS-SNUFJE De ijzeren visborden worden goedkoper Reeds geruime tijd wordt in de Bel gische visserij gebruik gemaakt van de zogenaamde „vliegende boei" en sinds enige maanden zijn ook de vis netten van verscheidene Nederlandse vissersschuiten met deze nieuwe vin ding uitgerust. De praktijk heeft in middels bewezen dat de vliegende boei aan de gestelde verwachtingen voldoet. De cilindrische boeitjes die de voorpees van het trawlnet moeten oplichten, verlie zen een groot deel van hun stijgingsver mogen wanneer het net wordt voortge trokken, met als gevolg dat de opening het opstellen van een slakkenwolinstal- van het net nauwer wordt en dus ook de - - - 1 vangstcapaciteit sterk vermindert. Bij de toepassing van het vliegboei-systeem valt dit nadeel echter vrijwel geheel weg. De vliegende boei bestaat uit een met lucht gevulde kegelvormige tank en is met een aluminiumplaat afgedekt. De opwaart se druk en het hefvermogen worden dooi de lucht in de tank opgevoerd. In het water ondervindt de boei geen weerstand en een ander voordeel is dat zij op de bovenpees van het net kan worden be vestigd, waardoor het geheel lichter wordt. Het stijgingsvermogen van de „vliegende boei" wordt nog verhoogd door twee klei ne vleugeltjes, welke aan de zijkanten be vestigd zijn en tijdens de opwaartse be weging dienst doen als roertj es. Bij het vissen op onregelmatige zee bodems komt het niet zelden voor dat de bovenpees van het net onder de bodem pees slaat met als gevolg dat de rug uit het net gescheurd wordt. Bij de toepassing van het Belgische systeem is dit echter uitgesloten. De machinefabriek H. Zwart in IJmui- VOOlP V ©IS©!! den vervaardigt op het ogenblik deze vlie gende boeien. Tot nu toe heeft men zich MAANDAG 12 DECEMBER. moten beperken tot het fabriceren van Thalia, 8 uur: „De grote race". boeien voor kleine schuiten, doch binnen- Hex, 8 uur: „De Saint in Londen". kort zullen ook de grotereschepen met DINSDAG 13 DECEMBER, deze nieuwe vinding worden uitgerust. als Maandag. Een andere Belgische uitvinding het htie, bestaande uit 14 apparaten en 9 elec tromotoren met een gezamenlijk vermogen Van 65.9 pk. bij de Staalfabriek; en het opstellen van een stortbunkerinstal- latie voor fijne kooks bij de blushelling, bestaande uit twee stortbunkers met elec- trische voedingapparaten en een transport band met een electromotor van IV2 Pk- De installaties zijn alle gelegen op het hoogoventerrein. Grondstoffenaanvoer Zondagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Zweed se s.s „Wallonia", dat van de Zweedse haven Gothenburg een lading van 1000 ton houtstof aanvoerdde. BEROEP UITGEBRACHT. Door de Christelijk Gereformeerde kerk te IJmuiden is een beroep uitgebracht op H. van Ravenszwaai te Zaamslag. Verzuchting der huisvrouwen:„O, die dure spruiten' ijzeren visbord wordt eveneens door vele Nederlandse vissers toegejuicht. Ge bleken is dat de ijzeren visborden door hun kleinere afmeting dan de houten borden bij eenzelfde uitspreiding, een grotere vissnelheid ontwikkelen en boven dien valt bij het gebruik ervan een aan zienlijke brandstofbesparing te constate ren. De scheerkracht is groter dan die van hun houten collega's en de ingeconstrueer- de lichtkamer staat er borg voor dat het plat vallen onder water is uitgesloten. Zij houden ook langer grond dan de oudere types. Voor vele reders blijken de hoge kosten van de metalen borden een bezwaar, doch dat zal in de toekomst vermoedelijk opgeheven kunnen worden. Men is in de machinefabriek namelijk bezig met het uitwerken van plannen welke het product niet alleen beter doch ook goedkoper zul len maken. Zo wordt bijvoorbeeld de rechthoekige luchtkamer vervangen door een buisvormige en dit betekent niet al leen een constructieverbetering doch ook een besparing van materiaal en arbeids tijd. Sinds Mei 1949 worden de metalen bor den in de visserij gebruikt. Tal van Bel gische, Franse en Nederlandse schepen zijn er reeds mee uitgerust en aanvragen uit Engeland en Amerika komen dagelijks binnen. voor Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Het re giment der verdoemden. Luxor-Theatcr, 7 en 9.15 uur: Rebecca. W. B.-Theater, 8 uur: Bloed en zand. Corso-Theater (Castricum), 8 uur: Ti tanenstrijd. DINSDAG 13 DECEMBER. Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Het re giment der verdoemden. Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: Rebecca. Corso-Theater (Castricum), 8 uur: Ti tanenstrijd. Marina van Goudzwaard had succes met haar marionetten Kindermatinée van Van Gelder-jeugd De directie van Van Gelder Zonen Pa pierfabriek, die sedert enige jaren voor de kinderen van haar personeelsleden voor treffelijke feesten heeft georganiseerd, was dit jaar van het gebruikelijke programma afgeweken. Zaterdagmiddag zijn in gebouw „Con cordia" twee uitvoeringen gegeven, die werden ingeleid door de heer B. Wilgen kamp. Het eerste deel van het programma bestond uit een drietal films, waarvan niet alleen de tekenfilm in „Sneeuwland" en de korte, maar fraaie kleurenfilm „Alla- din's wonderlamp", maar vooral ook het verhaal van „Een dierenhuishouden" het jonge volkje geboeid hielden. Na een korte pauze, waarin dirigent L. H. F. Leistikow met zijn mannen van de Harmonie „De Eendracht" vrolijke mars en Sinterklaasmuziek deed horen, trad de bekende kleinkunstenares Marina van Goudzwaard op met haar marionetten theater. Wat zij met haar poppen wist te bereiken in het drie-bedrijvige verhaal van Slimme Hans", een prachtig verdichtsel over deugd en ondeugd, was buitengewoon. De kinde ren hingen de verstelster aan de lippen, en er zal geen enkele peuter in de stamp volle zaal geweest zijn, die geen bijzonder prettige herinnering aan deze feestelijke middag mee naar huis heeft genomen. „I^aar huis", dat was in dit geval de streek tussen Noordwijkerhout en Schoorl, waar autobussen het jonge publiek vandaan hadden gehaald. Achtste zege in successie van „Watervliet" De ontmoeting van het eerste korfbal twaalftal van Watervliet, dat mede wegens invallers niet geheel gerust op weg ging naar OBZB te Amsterdam-Noord, de ge vaarlijke tegenstander en mede-candidaat voor het kampioenschap der derde klas K.N.K.B., is dank zij De Heer en Velthuys in de tweede helft beslist ten gunste van de bezoekers. De eerste tien minuten was OBZB in de meerderheid, maar toen maakte Velthuys met een schouderschot onder de paal 0-1 voor de bezoekers. Direct daarop ging de gelijkmaker uit een afstandschot in de mand. In de tweede opstelling waren de par tijen aan elkander gewaagd in de zeer snelle wedstrijd. De aanval van Watervliet schoot echter te weinig om productief te kunnen zijn, maar toen Bergsma het na een half uur spelen van de lijn af probeerde, was zijn schot raak. De Amsterdammers had den weer het antwoord klaar en een klein uaa jsiei U3A9 appis spjAuappxui ut leetii speler van OBZB in staat van de lijn af gelijk te maken (2-2). In de derde Water- vliet-opstelling opereerden De Heer en Gieze. De Heer was zijn tegenstander te vlug af en uit een mooie doorloopbal gaf hij Watervliet vlak voor de rust opnieuw de leiding (2-3). Toen De Heer vijf minuten na de hervat ting het vierde doelpunt had gescoord speel de Watervliet veel rustiger en ook het tempo nam af. De Amsterdammers tracht ten 't spel te forceren en zo het verloren ter rein te herwinnen. Maar Watervliet bleef sterker en ook de verdediging was goed op dreef. Zelfs slaagde Velthuys er in om zes minuten voor het einde de stand op 2-5 te brengen en OBZB liep nog in tot 3-5. De laatste minuten verstreken dan ook onder grote spanning. Door deze overwinning boekte Watervliet de achtste zege in successie en heeft \'ijf punten meer dan KVD, welke ploeg reeds tweemaal van Watervliet vexdoor. V.G.Z.-tafeltennisvereniging kreeg de burgemeester op bezoek Hoewel de Tafeltennisvereniging VGZ slechts één wedstrijd had te spelen, was deze ontmoeting, die te Haarlem tegen ATT 5 plaats vond, uitermate belangrijk. Het ging er namelijk om of het tweede VGZ-herenteam de eerste plaats in de afdeling zou gaan bezetten of dat deze voorlopig nog aan ATT moest worden af gestaan. De strijd om de punten is dan ook zeer spannend geweest, waarbij vijf partijen in drie games de beslissing moesten brengen. De Haarlemmers toonden zich echter de sterksten en wonnen deze wedsti-ijd met 7-3. Tijdens de wedstrijd viel de Velsense .en Haarlemse tafeltennissers de eer te beurt bezoek te ontvangen van de burge meester van Velsen mr. M. M. Kwint en echtgenote, die van huxx belangstelling voor tafeltennis blijk, gaven door een groot ge deelte van de wedstrijd bij te wonen, het geen uiteraard door de spelers op hoge prijs werd gesteld. De volgende competi tiewedstrijd op 13 December betreft VG Z 1-Prowano 3 (Bloemendaal). welke bijna geheel bezet zijn met losse zij scheuten inplaats van de heerlijke vaste spruitjes die er aan behoorden te groeien. Het koele weer is uiteindelijk wel ge komen, maar de winter is te zeer nabij om het de planten nog mogelijk te maken dat de later gevormde zij scheutjes vol- doexxde tot spruitjes zullen ontwikkelen. De weinige spruitjes, die er dus dit jaar door vakundig ingrijpen of door betex'e selecties aan de veiling worden aange voerd, brengen zeer hoge prijzen op, zo hoog, dat het merendeel der huisvrouwen dit jaar heel weinig van de begeerde spruitjes zal kunnen kopen. De natuur is dit jaar trouwens toch zeer grillig. De regenval vn de laatste weken is groot. Velen menen dat het xxu wel op mag houden met regeixen, omdat het an- dex-s veel te nat voor de tuindei-s wordt. Zelfs onder enkele tuiixders, voox-al bij hen die op de vochtige gronden hun be drijf uitoefenen, begint deze gedachte ook naar voren te komen. Toch mogen we ge rust zeggen dat het nog niet zo erg is, omdat het water in de afgelopen droogte- pei'iode zo diep was weggezakt, dat men althans op de geestgronden voorlopig nog geen overlast van het water zal krijgen. De tuinder dient daarbij te zorgen dat het overtollige water goed uit de grond kan zakken door een voldoende mogelijkheid van waterafvoer. Een heel andei-e kwestie is dat het natte weer de tuinder moeilijkheden bezorgt bij enkele normale bedrijfswerkzaamheden. Diepspitten bijvoorbeeld is thans vrijwel niet uit te voeren. Komt er nu na deze natte periode nog een vorstperiode, zoals dikwijls het geval is, dan kan dit tot ge volg hebben dat de tuinder pas zeer laat met zijn werkzaamheden klaar komt. Voorts geeft de vochtige atmosfeer moeilijkheden bij het opkweken van het jonge- plantmateriaal. Bloemkool en sla- plantjes worden reeds in het najaar onder glas opgekweekt om in het vroege voor jaar met verse groenten aan de veiling te kunnen komen. De klachten, die men nu hoort, zijn dat deze kleine plantjes hier en daar al door enkele zwamziekten worden aangetast. Gelukkig zijn hiertegen mo menteel goede bestrijdingsmiddelen, zodat deze plagen geen invloed zullen hebben op de px-ijzen die de huisvrouw straks voor de verse groenten moet betalen. Verdienstelijk concert door Beverwijkse Harmonie-kapel Sardü". Hot afgelopen weekeinde is de eerste sardijn van dit seizoen aange voerd. Het was 12 kisten prachtige grote sardijn die Vrijdagmiddag door een kust- visser der Urker vloot werden gelost. De goede prijs van 14.per 40 kilo was de beloning. Zaterdagmiddag loste een kustvisser 40 kisten, waarvoor naar gx'ootte en kwaliteit f 22 tot ƒ11.— per 40 kilo werd betaald. Wachten. De Zwarte Zee (IJM 94) veranderde van plan toen schipper Visser zeker wist dat er Maandag bijna geen vis aanvoer was. Het lag immers in de bedoe ling de 150 kisten vis aan de Zaterdag- markt te lossen. Zaterdag waren er van twee trawlers 1450 kisten (Simon de Dan- 850 kisten en Catharina Duyvis 600 kis- Een nieuwe mars, de B.H.K.-mars opge dragen aan de Beverwijkse Harmonie- Kapel opende het concert van dit ensem ble dat in de volle zaal van het Kennemer Theater gegeven wei-d. De componist-diri gent Herman Lureman oogstte er een wel verdiend applaus mee; het werk zit vak kundig in elkaar en vol interessante vond sten voor hout en kopex\ De introductie van de Egmont-ouverture, rustig en wel zeer bi'eed gespeeld, liet een verdienstelijke hobo-solo en aannemelijk sax-spel horen. In de verschillende tutti die daarop aansluiten, overheerste de forse begeleiding de melodie. Echter herstelde hét evenwicht zich bijzonder fraai in de crescendi die tot de grote scène der exe cutie leiden. De laatste had fellei-, snij dender kunnen zijn; de climax der finale kwam echter goed tot zijn recht, men mu siceerde vaardig en produceerde een ge zonde harmonieklank. De beroemde Sinfonia van Joh. Chr. Bach had men extra bestudeerd. Hoewel ik een vei-klanking door harmonie in het gemeen niet bewonderen kan, kweten de blazers van dit corps zich toch wel zeer vlot van hun partijen. In het bijzonder heb ik waax'dering voor het vlotte spel van het hout en de welluidende bassen. De klank bleef in het eei-ste deel wat stug. Prachtig blies de hoboïst daarna zijn be kende solopartij, fraai gesecondeerd door fluit en eerste klax-inetten. Het samenspel in de allegro-finale was voortreffelijk en mede daardoor leverde het corps een mooie prestatie met dit nummer, dat zeker een reprise op een volgend concert waard is. Popy's Suite de Ballet met de welbeken de melodieën van Badinage, Rigaudon en vele andere was evenzeer een dankbaar onderwerp voor dit programma. De fijne nuanceringen miste ik; het bleef te Neder lands en niet sierlijk-Frans genoeg. De zware harmonieklank draagt daar het zijne natuurlijk ook toe bij en daarom ligt zo'n gezellige, ouderwetse Strauss-wals de ka pel veel beter. Met animo droegen de bla zers de „Morgenblatter" voor en met vol doening hebben de honderden bezoekers naar hun harmoniekapel geluisterd en deze met applaus beloond. Het cabaret „Luna" vex'leènde na de pauze zijn medewei-king met een uitge breid vax-iété-programma, waarin een ruime plaats ingeruimd was voor de hu morist Henny Roeland' en het duo Gerry en Ferry met zijn guitaar. De B. H. K. heeft zijn donateurs een aangename avond aangeboden. De voor zitter der Bevérwijkse winkelïei'svereni- ging huldigde de kapel voor het prachtige werk dat deze gedaan heeft ten bate van het plaatselijk leven. Als bewijs van grote waardering voor deze arbeid bood hij het corps twee nieuwe bazuinen aan, een ge schenk dat bij allen zeer in de smaak viel en waar de voorzitter van het ensemble in een eveneens vlot speech je hax-telijk voor dankte. A. J. VAN DER WEIJDEN. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Petronella A., d. van P. W. van den Hoorn en M. Lubbers: Frosina H., d. van B. van Galen en L. Schmale; Johanna E d. van Th. de Nijs en W. M. Vlek; Petrus J. A., z. van Chr. A. Wolters en J. L. Snijders Vroepop; Daniël J., z. van N. Pigge en A. L. Huïjsman; Margrot, d. van J. Jongejans en E. G. Tolman; Jacobus A. J.. z. van A. M. Schellevis en J. A. Beentjes: Henricus M. J., z. van M. P. Bijwaard en W. H. J. Klooster man: Jacoba W., d. van G. C. Snijders en H. C. Tjassens; Willem J., z. van G. J. van Tiel en M, van den Akker. ONDERTROUWD: Jonkh. E. van Holte en J. B. Majoor; J. Hoitinga en W. M. Nijman; J. Th. van den Outenaar en M. Oldenburg: N. J. Duin en P. M. Meijer. GEHUWD: L. J. Welagen en P. Hilbers; Th. Duin en Th. C. Duin. OVERLEDEN: J. C. van Stralen, oud 36 j., gehuwd met B. J. Riteco; M. van 't Hoff, oud 73 j.. gehuwd met P. D Post; G. J. Hul- scher, oud 57 j., gehuwd met P. B. ter Voort; M. van der Does, oud 79 j.. weduwnaar van A. Klous; H. Engel, oud 55 j., gehuwd met L. Mulder; M. J. Groot, oud 87 j., wed. van G. Wisse; A. Gerritse, oud 69 j.. wed. van M. van der Laan; K. F. Six. oud 9 dagen, z. van Chr. Six en A. Lode; A. Haksvoort, oud 72 j., gehuwd met J. Gertenbach. ten). Verse haring voerden twee loggers aan: 600 kisten waax'voor 20.tot 17. werd betaald. Wat schuitjes losten schrale vangsten platvis. Behouden teelt. Nu de goede stroom en de gunstige maanstand voor de haring visserij verdwijneix, zal in de komende week een groot gedeelte der haringvissei's „afsnijden". Deze weken worden gebruikt om de schepen voor de trawlvisserij te ver bouwen. De loggers Piet en Leendert Hui- bert zijn Maandag met de vangst steurha- rong naar Katwijk gevaren om aldaar „be houden teelt" te vieren. Verwachting. Voor de Dinsdagmaxkt komt de Allan Water (IJM 34) naar IJmui den. Schipper Ouwenhand heeft reeds buit gemaakt 80 kisten schelvis, 450 kisten ma kreel, 140 kisten gul, leng, kabeljauw en koolvis, 30 kisten wijting en 50 kisten poon, haai, vleet en rog. Met binnenkomst zal de vangst groter zijn, daar de Allan Water zolang mogelijk blijft vissen. Stilte. Maandag was het goed merk baar, dat de tx'awlervloot stilligt. Eén traw ler (Zwarte Zee, IJM 94) loste 150 kisten vis. Door het stormweer waren de trawl- loggers en kotters eerst in het laatst dei- week gaan varen, zodat van de kustvloot slechts enkele loggers en kotters met wat vis kwamen. Verse haring werd door vier loggers met een gezamelijke vangst van 600 kisten aan de Maandagmarkt aangevoerd. De visprijzen waren voor alle soorten hoog. Voor de Woensdagmarlct komen ver moedelijk de Bloemendaal (IJM 71), de Limburgia (IJM 54), de Jacoba (IJM 21), de Dirkje (R.O. 53) en de V.I.O.S. I (IJM 20). Voor de Donderdagmarkt wordt de Mary verwacht. Met de Allan Water dus zeven trawlers welke vermoedelijk deze week in IJmuiden zullen markten. Het is nog mogelijk dat een der boten in Grimsby lost. De vangsten zijn schraal. Van de loggervloot wordt in de loop der week nog wat visaanvoer ver wacht Snoekbaars. Het feit dat er in de af gelopen zomer veel snoekbaars in het IJsel- meer is buitgemaakt, levert ons land vrij- wat deviezen op. Met de coaster Kemphaan uit Rotterdam is Zaterdag de derde zending ingevroren snoekbaars naar Polen verzon den. In de afgelopexx week hebben de ar beiders 500 ton dezer vis uit de koelhuizen verladen en zo is er dus weer flink wat koelruimte vrij gekomen. De derde slag Uitgaande van de „Waarheidsfilmdienst", wordt in het Kennemer Theater te Bever wijk de Russische speelfilm „De derde slag" vertoond. De voorstelling wordt op Dinsdag 13 December gehouden. „DE GIETELING" KIENDE. De Hoogovenbeambtenvereniging „De Gieteling" hield Zaterdag haar traditionele kienavond, welke plaats vond in het Sta- tenhuis te Beverwijk. Toen de voorzitter, de heer W. Gx-egouir, de avond opende, was de zaal geheel gevuld. Onder leiding van de heer Gerssen nam de vriendschappelijke kamp om de talx-ijke fraaie prijzen, die uit gevogelte, taarten en luxe artikelen bestonden, een aanvang. Ex- was volop spanning en toen het eerste schaap; of beter gezegd de eerste eend over de brug was, volgden in een onafgebroken rij de andere prijzen, tot tenslotte het ein de kwam en de vele gelukkigen hun prij zen in ontvangst konden nemen. Nadat men nog enige tijd gezellig bij elkaar gebleven was, kwam het eixxde van deze goed geslaagde avond. Castricum Schaakclub „De Pion" De uitslagen van de competitiewedstrij den luiden: P. Bouwen-J. Kooiman 1/2', B. Beentjes-W. Merkelbach 10; dr. De Jongh-J. v. Ravenzwaay 01; C. J. Heeck- Walter Uhl 0—1; not. v. Cranenburgh-P. J. Zwart 1—0; dr. De Jongh-Werner Uhl 01. Het programma voor Vrijdag luidt: dr. De Jongh-De Smalen, Tiemstra-Werner Uhl, Bennes-Keetbaas, Ravenszwaay-Wal ter Uhl, not. v. Cranenburgh-Merkelbach, Zwart-Kooiman, Bouwen-Beentjes. SCHEEPVAART IJMUIDEN Zaterdag 10 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Rossxxm van Surness. Blankenburg van Maassluis. Libelle van Bre men; Suomen Nyto van Kotka. Admiral Fi-aser van Antwerpen. Rita van Pitea. Am- stelkex-k van Antwerpen. Diana V van Goole. Lucas Bols van Pernovicken. Thelma van Seskria. Bounty van Stettin. Jacoba van Halmstaüt. Osrik van Hernösand. Elisabeth van Rafsö. Antilope van Stettin. Ponza van Waga. Capella van Geffle. Mapia van Ham burg. Gruno van Ronneby. Stientje Mensinga van Hernösand. Deni van Kopenhagen. Isac van Caen. Vertrokken zijn: Bei'kel naar Stockholm. Bestevaer naar Gdynia. Gaasterkerk naar Antwerpen. Blankenburg naar Rotterdam. Thora naar Rottex-dam. Johanna te Velde n. Aarhus. Zijpenberg naar Rotterdam. Diana V naar Rotterdam. Kirsta naar Bremen. Escaut naar Rotterdam. Roelf naar Bordeaux. Hughin naai- Rotterdam. Devon naar Domsjö. Netty naar Emdcn. Libelle naar Bremen. Surte naar Londen. Bullfinch naar Londen. Amigo naar Halmstadt. Alt n. Goole. Strabo, naar Rotterdam. Rijstroom naar Londen. Be rend N. naar Londen. Zondag 11 December kwamen binnen: Wallonia van Gothenburg. Delfia van Stet tin. Hofding van Hamina. Maartje van Monsteras. Nautilus van Skarrahage. Gott fried van Kotka. Olivian Coast van New castle. Lingestroom van Londen. Stad Dor drecht van Stettin. Borgsten van Londen. aHarlem van Curasao, De Ruyter van Köp- mansholmen. Dagö van Oxelosund. Patria van Huil. Vertrokken zijn: Hasan naar Immingham, Berkelstroom naar Hull. Midas naar Odense. Kuwi naar Rotterdam. Salland naar Buenof Aires. Afghanistan naar Curasao.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3