Teleurstellend spel van Nederlands elftal Oranjeploeg miste verscheidene kansen Het verloop van de strijd in Amsterdam Voetbalbond ontving geschenken 3 Verdiende Deense üoetbalzege „Een slechte wedstrijd'' zei de heer Herberts Kraak werd verrast door (Van onze sportredacteur). Enkele seconden voor het einde van de Iandemvedstrijd Nederland-Denemarken ging Abe Leustra er van door en op het ogenblik, dat hij een schot loste floot scheids rechter Ha mus voor het laatst. De bal ging juist naast de paal in het zijnet en een groot deel van de drie en zestigduizend bezoekers in het Olympisch Stadion ver- Keerde in de mening, dat de gelijkmaker tot stand gekomen was. In die mening werd het gesterkt doordat de scheidsrechter naar het midden wees. Het publiek, dat de tribunes verliet, wist niet eens, hoe de uitslag was en dat de Denen een verdiende overwinning van 1 0 hadden behaald. Een zege kwam de gasten toe, omdat zij een beter spel vertoond hadden. Dc Oranjeploeg heeft volkomen gefaald. Hadden zij overigens.gewonnen, dan zou het niet eens vreemd zijn geweest, want de Neder landers hebben meer kansen gehad dan de Denen. Roosenburg, Clavan en Schaap hebben er eritge voorbij laten gaan. Voetballers boden bond geen jubileumgeschenk aan Het weer was Zondag prachtig; de zon scheen helcler in het Stadion en de toe schouwers, die een plaats in het noordelijk deel hadden, konden zich koesteren in de lente-achtige zonneschijn. Aan voetbal heeft geen der bezoekers zich echter kunnen ver warmen, en zeker niet aan 't spel onzer landgenoten. Wat werd er slecht ge speeld. De voetballers hebben de K.N.V.B. geen geschenk in de vorm van een over winning kunnen aanbieden. Neen, het is eigenlijk nog erger, want hel gaat met het internationale voetbal van ons land hard achteruit. Dat bleek enkele weken ge leden reeds in Rotterdam, maar Zondag nog meer. Er ontbreken spelers van grote allure. Een wekelijkse training om het lichaam fit te houden en aandacht beste den aan techniek en tactiek zijn natuurlijk van grote waarde, maar als er geen spelers zijn, die een bijzonder hoog peil bereiken, dan komen wij er- niet. Wij schreven vroe-. ger reeds, dat een speler als Wilkes in de Nederlandse voorhoede zeer gemist wordt. Spelers, zoals er nu in deze linie zijn opge steld, behalve Abe Lenstra, zijn er genoeg in ons land te vinden. Mogelijk slagen andere voorhoedespelers er beter in kansen, zoals de Fries die op zo'n prachtige wijze kan aanbieden, in doelpunten om te zetten Het verloop van de wedstrijd was teleur stellend en de leden van de technische com missie staan voor een moeilijke opgaaf, om tegen het Engels B. elftal op 22 Februari in Engeland, in Mei voor de strijd tegen deze ploeg in ons land en voor de jaarlijkse ontmoeting tegen de Belgen op 16 April een elftal samen tq, stellen, dat een behoor lijk figuur zal slaan. Voor de tweede maal in dit seizoen en wel binnen een tijdsverloop van vijf weken heeft Nederland een nederlaag van 1-0 geleden en ook deze keer verdiende de ploeg geen beter resultaat, want het spel was minder dan enkele weken geleden tegen België. Het spel der tegenpartij was ook anders. De Belgen stonden vlak bij hun aanvallers, maar de Denen be waakten de Nederlandse voorwaartsen van grotere afstand, soms wel twintig meter. Dat lijkt gevaarlijk en het resultaat van dit systeem was dan ook, dat onze land genoten meer gelegenheid kregen een aan val op te bouwen, maar kwamen zij dicht bij doel, dan stonden de-verdedigers ge reed om met succes de aanvallen te onder breken. In dit systeem schuilt toch een ge vaar, want de Nederlanders kregen meer kansen dan gewoonlijk.Zij maakten er een slecht gebruik van en bovendien troffen zij het niet, wan doelman Nielsen was de beste speler der Denen, clie voortreffe- lijk werk heeft verricht en niet te pas seren was. Het te ver opdringen van de Denen had tot gevolg, dat de Oranjeploeg in het eerste deel van de strijd het meest in de aanval was en het zag er naar uit, dat gemakkelijk een zege behaald zou worden. Zelfs doel puntte Abe Lenstra in de derde minuut, maar hij had de bal toegespeeld gekregen in buitenspelpositie, zodat het doelpunt ongeldig was. Spoedig bleek echter, dat het spel niet productief was. De Denen daarentegen vertoonden in het veld een bijzonder vlot spel. De bal ging laag langs de grond, snel van de ene naar de andere speler en de Nederlanders hadden hun 'handen vol met de aanvallen. Aan vankelijk had de rechtervleugel het meeste te doen en later werd ook linksbuiten Lyngsaa in het spel betrokken, die van de gelegenheid, dat Everse niet in vorm was en Van Schijndel te veel naa.r voren trok, om de voorhoede te steunen, gebruik maak te en voorzetten gaf. De Denen waren geen schutters en met de weinige harde schoten wist Kraak wel raad. De eerste helft bracht echter weinig be hoorlijk spel en veel is er over deze periode niet te schrijven. Doelpunten bleven uit. Na de hervatting leek het spel even op te leven. Luid aangemoedigd trokken de Nederlanders korte tijd ten aanval, doch spoedig bleek, dat het spel niet veel beter was dan voor de rust. De Denen daarentegen kwamen er beter in, speelden goed samen en lieten een spel zien, dat de moeite waard was. Het overwicht leverde na elf minuten een doelpunt op. Rechts buiten Möller plaatste de bal naar midden voor Holm, die hem op zijn beurt naar de Zaterdagmiddagcompetitie Umuiden II verliest van Kinheim met 4-0 Wegens het jubileum van de K.N.V.B. stond het competitie-programma in de Za terdagmiddagcompetitie stil. Ook in de af deling zijn slechts weinige wedstrijden gespeeld. In de hoogste afdeling slechts één, namelijk tussen IJmuiden 2 en Kinheim, in welke ontmoeting Kinheim met 4-0 zege vierde. Door deze zege is de zorg inzake de onderste plaats voor Kinheim verdwenen. Zandvoortmeeuwen heeft nog steeds de leiding en ook het tweede elftal van deze club heeft kampioenskansen. Dit elftal won van de derde elftallers en staat thans op de tweede plaats met een punt achterstand op SIZO. 4, doch de Zandvoorters hebben een wedstrijd minder gespeeld. In afdeling B behield Hillinen zijn nog kleine kans door een overwinning op RCH 2. voorlopig hebben Nieuw Vennep en RCH de beste kansen. De uitslagen luiden: A: IJmuiden 2Kinheim 0-4. B: RCH 2—Hiilinen 2-4. Kinheim 2— IJmuiden 4 3-0, SVJ 2—VEW 2 3-4. C: ETO 2Kennemerland 6 4-1, RCH 3 SVJ 3 0-3, VEW 3Kennemerland 5 1-2, Zandvoortmeeuwen 2Zandvoortmeeuwen vrijstaande Lyngsaa overgaf cn deze maak te 't enige doelpunt van de middag. In de resterende tijd toen 't spel vrijwel gelijk op ging, heeft Nederland de beste kansen ge had, welke het binnentrio voorbij liet gaan. Aan de andere zijde kreeg Kraak het niet moeilijk meer. Het is bij één doelpunt ge bleven. Debutant Van der Sluis heeft goed voldaan Het was duidelijk, dat de keuze-com missie na de nederlaag tegen België voor een moeilijke staak stoncl. Het elftal had niet voldaan, maar de samenstellers van de vertegenwoordigende ploeg beschikten niet over spelers, die ver boven de spelers in Rotterdam uitstaken. Alleen Schijve- naar was vervangen en wel door Van der Sluis. Deze heeft voortreffelijk werk ver richt en te verwachten is, dat hij in de vol gende interlandwedstrijd weer van de par tij zal zijn. Hij is een speler, die rustig zijn gang gaat, de bal niet te lang bij zich houdt en daardoor gevaarlijke situaties voor doel voorkomt. De rechtsachter Ever- se, die tegen België geen sterke indruk had gemaakt, was tegen de Denen nog minder. Mogelijk maakt Schijvenaar weer een kans in het Nederlands elftal terug te keren. Wegens een blessure kon hij niet als in valler fungeren en daardoor ook niet in de laatste twintig minuten de plaats van Everse innemen, die last van zijn knie had en het veld moest verlaten. Van Steen bergen (SW) viel thans in. Hij heeft te weinig te doen gehad, om te beoordelen hoe zijn spel was. Wat hij deed was niet slecht. De debutant heeft het beste voldaan, de geroutineerden hebben behoorlijk gespeeld, hoewel hun spel niet ver boven het mid delmatige uitstak en de anderen waren vrij zwak. Van de geroutineerden noemen wij in de eerste plaats Kraak, die het enige doelpunt niet heeft kunnen 'verhinderen. Over het algemeen kreeg hij weinig be hoorlijke schoten te verwerken en met de schoten, welke op zijn doel gelost werden, had hij niet veel moeite. De Denen zoch ten het nogal hoog en die schoten kon hij steeds opvangen. Kraak heeft zich niet zo behoeven in te spannen als in de dit jaar gespeelde wedstrijden tegen de Belgen. De middenlinie, bestaande uit De Vroet, Terlouw en Van Schijndel was goed, zonder meer. Laatstgenoemde was het actiefst; hij besteedde niet alleen aandacht aan de verdediging, maar ook aan de voorhoede. Een maal probeerde hij zelf te doelpunten, doch Nielsen werkte de bal over de lat. Terlouw behoefde zich niet zo in te span nen als in Rotterdam. Er kwamen geen spelers op hem afstormen. De Denen speelden goed samen, maar Terlouw had het spel spoedig door en onderbrak menige aanval. ITij speelde echter te veel op de doelman terug en dat was niet altijd on- gevaarlijk. De Vroet was weer een speler, die nog in het Nederlands elftal thuis hoort. De gehele wedstrijd was hij actief, al lie ten de snelle Denen hem veel lopen en ook gingen zij wel eens langs hem heen. Door in de oefenwedstrijd tegen Djur- ga'arden Van Geen en Steenbergen, respec tievelijk van Scheveningen en Feijenoord te proberen bleek wel, dal de keuzecom missie plannen had een wijziging te brengen in de voorhoede. Zij heeft gemeend de oude samenstelling te moeten hand haven, omdat zij niet over spelers de be schikking had, die het beter kunnen. Zon dag waren de voorwaartsen beneden de maat, ook Abe Lenstra, hoewel deze toch de beste van de voorhoede genoemd moet worden. Dat hij een technisch knappe speler is, liet hij tenminste weer enkele malen zien, maar een groot gevaar voor de Denen was hij toch niet. De Nederlanders misten een speler, die over een goed schot beschikt en gemakke lijk uit alle standen kan schieten. Midden voor Roosenburg, die wel blijken gaf, zijn uiterste best te doen, om één of meer doel punten te maken, was niet de ideale speler, die van kansen gebruik kan maken. Verscheidene malen stond hij in het straf schopgebied met de bal, doch met schieten faalde hij. Erkend dient echter te worden, dat hij in doelman Nielsen een lastige tegenstander had. Schaap, Clavan en Timmermans hebben het minst gepresteerd. De Hilversummer, die wel eens getoond heeft, hard te kun nen schieten, heeft hiervan weinig be wijzen gegeven en de linkervleugel van ADOClavan-Timmermans was niet bij zonder gevaarlijk. Toen beiden voor het eerst in de vertegenwoordigende ploeg waren opgenomen, maakten zij doelpunten en hun naam leek gevestigd. Zo langza- Kraak deed zijn uiterste best zijn doel schoon te houden. Hier zien we hoe de doelverdediger op fraaie wijze een aanval onderbreekt onder het toeziend oog van Everse. De elftallen waren als volgt: NEDERLAND. Doel: Kraak; achter: Ever se en Van der Sluis; midden: Van Schijn del, Terlouw en De Vroet; voor: Lenstra, Schaap, Roosenburg, Timmermans en Clavan. DENEMARKEN. Doel: Nielsen; achter: Petersen en Bastrup Birlc; midden: Pil- mark, Hansen en Ornvold; voor: Möller, Bennike, Holm, Rou Jensen en Lyngsaa. De Vroet had de opgooi verloren, zodat Roosenburg met de felle zon in het ge zicht aftrapte. Het eerste, dat het publiek te zien kreeg was een drietal Nederlandse aanvallen, fris van opzet en fraai voorbereid door Lenstra, die actief en enthosiast was be gonnen. De derde aanval werd door de Fries voltooid. Het harde schot kwam ech ter in het zijnet. Na drie minuten ging een schot van Lenstra in doel, maar de scheids rechter had reeds voor buitenspel geflo ten. „Uitstel van executie", dacht men en inderdaad, de tegenstand van de Denen was in de eerste minuten vrij zwak ge weest, .zodat enig optimisme gerechtvaar digd leek. Het zou echter geheel anders uitkomen, en dat het, na deze aardige ouverture voorbarig was om hoog gespan nen verwachtingen omtrent de einduitslag te hebben, bleek al heel spoedig. Reeds na tien minuten kreeg Kraak veel werk met schoten van de Deense binnenspelers Rou Jensen en Bennike. Langzamerhand maak ten de gasten zich los uit de greep, waarin zij aanvankelijk even beklemd waren ge weest. Keer op keer moest de Nederlandse doelman handelend optreden en Terlouw en Van der Sluis kregen gelegenheid hun capaciteiten te tonen. De Nederlandse aan vallen bleven echter voorlopig nog gevaar lijk genoeg en eenmaal telden we reeds een doelpunt, toen Roosenburg geheel al leen was doorgebroken. De middenvoor talmde echter te lang, zodat Nielsen nog juist op tijd kon ingrijpen. De Nederlandse aanvallen werden steeds minder talrijk en naarmate ook de verdediging der Denen er beter inkwam, ook minder gevaarlijk. Het tweede kwartier werd ingeluid met een soloren van Roosenburg. Nog eenvou diger leek de kans dan by de eerste door braak. De middenvoor uit Sneek schoot nu op tijd de bal op doel, maar het leer sprong af op de voet van de uitlopende Nielsen. Aanval op aanval, afwisselend via de linker- en rechtervleugel opgezet, werd nu op het doel van Kraak ondernomen. Hrerbij werd de Deense voorhoede uitne mend gesteund door de zeer goede kant- halves Pilmark en aanvoerder Ornvold. De voorhoede, bestaande uit twee zeer snelle en technisch uitstekende vleugel spelers, twee hard en gemakkelijk schie tende binnenspelers en een weliswaar niet grootse, maar toch goed spel-verdelende midvoor, bezorgde de Nederlandse achter hoede schrik op schrik, Hoe beter het bij de Denen ging, hoe onsamenhangender het Nederlands elftal speelde. Het plaatsen was onvoldoende, de dekking in de achterhoede was zoek en bovendien bleek de techniek op het vrij gladde veld vaak matig. Enkele minuten voor rust kwam er weer wat meer leven in de Nederlandse voor hoede, maar slecht schieten en voortdu rend mislukken van switches, in het bij- merhand is tot uiting gekomen, dat de spelers behoorlijke clubspelers zijn, maar geen internationals van klasse. Denen hadden geen schuttert De Denen hebben een aardig spel laten zien, doch schieten kunnen zij niet. Zij hebben echter een maal raak geschoten, en behaalden daardoor de zege. Er was een beter verband, het plaatsen was be hoorlijk en door hun snelheid kwamen zij vaak dicht bij het Nederlandse doel. De beste spelers waren doelman Nielsen, die vele schoten gestopt heeft, rechtsachter Petersen cn in de voorhoede linksbuiten Lynsaa. De Luxemburgse scheidsrechter Hamus had het niet moeilijk. Hij floot wel eens wat te veel, en was niet altijd consequent bij de zogenaamde voordeelregel. zonder op de linkervleugel, verhinderden elk succes. Even leek het er, na de hervatting, naar, dat de rust de Nederlanders goed had ge daan. Enkele snelle combinaties werden opgebouwd en uit een hiervan schoot Len stra, na 'n ren langs de lijn, in volle vaart in het zijnet. Het switchen tussen Lenstra, Roosenburg en Timmermans verliep nu plotseling beter en soepeler, maar, ineens was het afgelopen. Opnieuw werd het Nederlands elftal teruggedrongen en bin nen korte tijd waren de Denen weer de baas. De Nederlandse achterhoede kwam onder grote druk te staan en zij bleek hiertegen niet bestand. Het Deense doel punt, dat na elf minuten ontstond, was een gevolg van een dekkingsfout. Bij een aanval over de rechtervleugel waren zowel Terlouw als Everse naar links gelokt, waar zij Van der Sluis trachtten bij te staan, om de Dènen een halt toe te roepen. Zo ontstond aan de andere kant een grote gaping, waar linksbuiten Lyngsaa de bal kreeg toegespeeld. Deze doelpuntte. Even reageerde de Oranjeploeg fel op dat doelpunt. Lenstra probeerde het met schoten van de vleugel, Schaap trachtte het doel ook al met verre schoten te tref fen, maar het was alles nutteloos. Geen schot leverde gevaar op voor Nielsen. De meeste ballen vlogen ver naast of over het doel; de andere werden rustig door de Deense doelman verwerkt. Roosenburg, ijverig en bewegelijk als altijd, bleek bij zijn individuele pogingen niet over de nodige dash en techniek te beschikken. Tenslotte konden ook Clavan en Timmer mans er niet door komen en met .schieten waren de Hagenaars al heel ongelukkig. Het begon er langzamerhand somber voor het Nedexdands elftal uit te zien. Er was nu een groot verschil tussen de Deense en de Nederlandse aanvallen. Er zat geen Hoe het Deense doelpunt gemaakt werd. Van links naar rechts: EverseVan Schijn del met vóór hen Hohn; vervolgens Lyng- die een gebaar van teleurstelling maakt; De Vroet. Kraak, en Va»i der Sluis. enkel gevaar in de pogingen van de Ne derlandse voorhoede. Het was alles te sim pel, te doorzichtig om goi'outineerde spe lers als Poul Petersen cn dc spil Hansen te verontrusten. Bovendien ontbrak de ruggesteun, doordat zowel De Vroet als Van Schijndel niet meekwamen. De Deense aanvallen, die deze steun wel hadden waren daarentegen telkens vol gevaar door snelheid, fantasie en goed plaatsen. Het was niet meer de vraag: zou Nederland nog gelijk maken? maar eerder: zou het nog 0-2 worden? Met Van Steenbergen op de plaats van Everse was de achterhoede echter minder onzeker dan daarvoor. Het spel werd wat rustiger en Van Schijndel en De Vroet konden wat meer aandacht gaan besteden aan hun opbouwende taak, hoewel zij hierbij geen van beiden de vorm van hun Deense collegas bereikten. Metfinspanning van alles werd een slot- offensief geforceerd, dat door zijn ver betenheid nog even gevaarlijk werd voor Nielsen. Een kopbal van Roosenburg en een schot van Schaap vlogen voor het doel langs, een rush van Timmermans strandde op Petersen. De grote sensatie, wellicht de grootste van de ontmoeting, kwam in de laatste seconde, toen een pass van Van Schijndel Lenstra de gelegenheid gaf ongehinderd op het Deense doel af te stormen. Alleen voor Nielsen gekomen schoot Abe, hard cn laag tegen het witte bord achter het doel. Duizenden sprongen juichend op. Het leek er ook veel op, dat de gelijkmaker was gemaakt, maar de bal was naast het doei gevlogen en op het zelfde ogenblik floot Hamus voor de laat ste maal de Deen Lyngsaa In de kleedkamer der Denen, waar Karei Kaufmann assisteerde, ging het rustig toe, net alsof men niet zo heel erg tevreden met de magere overwinning was. De heer Schwartz, de enige Deense official, die zich in de kleedkamer bevond, was ook al niet zo opgetogen. „Zeker, wij hebben verdiend gewonnen, maar tenslotte hebben de Ne derlanders toch heel wat kansen gemist". Doelman Nielsen, die volgens de zegsman altijd uitblinkt, heeft een paar lastige bal len gehad. De doelverdediger van Neder land noemde hij prima. Van der Sluis was goed, stopperspil Terlouw is een meester in het dekken, maar dat is dan ook alles. Lenstra is een bijzonder goede speler; hij miste toch wel de finishing touch. In de Nederlandse kleedkamer was het erg kalm. De heer Herberts, voorzitter van de keuzecommissie zcide alleen: „Het was een slechte wedstrijd en geen woord wil ik er verder aan toevoegen". Deze op merking laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Abe Lenstra was een tikje gezelliger. „Hoor eens, ze wilden er vandaag niet in en dat laatste schol? Zo'n klein stukje er naast" en hij geeft met zijn vingers een paar centimeter aan. Doelverdediger Kraak gaf de volgende verklaring van het doelpunt. Toen de bal bij Lyngsaa, die helemaal vrij stond, te recht kwam, ben ik een paar passen naar hem toegekomen. Volgens mijn opvatting stond ik toen in het midden van het schiet- vlak, maar die Deen schoot in met een kort, droog schot, met de buitenkant van de linkervoet. De debutant Van der Sluis was niet voor honderd percent tevreden over zich zelf. Het dekken van de buitenman heeft hem zweetdruppels gekost. Monument voor gevallen Nederlandse voetballers Het Zaterdag namens de voetbalclubs aan het bestuur van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond aangeboden monument is ontworpen en vervaardigd door .de N.V. Metaalgieterij Bosma en Floraclc te Amster dam. Het is samengesteld uit vijf bronzen kasten, waarin in brons gegoten voorkomen de namen van 2212 sportmakkers, die in die jaren ontvallen zijn. De clubs willen getuigenis geven, hoe ook de voetbalsport haar droeve tol ruim betaald heeft aan het geweld en haar deel heeft gedragen in de benarde tijden. Op de deur van de eerst kast wordt uit gebeeld het oorlogsmonster, dat de doel palen vernietigde, zinnebeeld van het ver bod der bezetters om de voetbalsport te be oefenen; op de tweede deur het wegvoeren van de sportmakkers om in zware gevan genschap, onder talloze martelingen en wreedheden, het leven te laten; op de derde deur het embleem van de jubilerende bond; op de vierde deur de dodenakker met op de achtergrond het eeuwige vuur, het symbool van de vele kerkhoven, waar de talloze treurenden hun nabestaanden in liefde en smart herdenken en op de vijfde deur, <Je bevrijding, de herrijzenis der zelfstandig heid van het vaderland, tevens de getem perde vreugde, dat alle smart, alle lijden niet voor niets is geweest. Boven deze kasten is het eeuwige vuur uitgebeeld. In het Indisch Instituut te Amsterdam werd Zaterdagmiddag een zeer druk be zochte receptie gehouden ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond. Het voltallige bestuur van de bond en de ere voorzitter de heer W. J. H. Muiier, nam ge durende e^n receptie, welke enkele uren duurde, de gelukwensen in ontvangst. De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, die in gezelschap van wet houder mr. A. de Roos was, bood de geluk wensen namens het gemeentebestuur aan en liet zijn felicitaties vergezeld gaan van een fraaie krans, die hij op de schouders van de heer Lotsy legde. Kolonel C. F. Pahud de Mortanges, die vergezeld was van de bestuursleden jhr. L. J. Quarles van Ufford, A. Sabel en mr. J. van den Houten, bood namens het NOC een gedenkraam voor het bondsgebouw aan. De Deense voetbalbond overhandigde na een toespraak van de heer E. Schwartz een zilveren schaal. Insgelijks deden de vice-president van de F.A. de heer H. Shentall en de secretaris sir Stanley Rous, waarbij de heer Shentall de bond roemde als een bolwerk van het amateurisme. Dr. E. Thommen, voorzitter van de Zwitserse Voetbalbond, offreerde een klok. Ook voerden het woord de heren R. W. Seeldrayers als vice-president, van de FIFA en A. Valling voor de Franse Voet balbond. Ir. J. W. Kips met achter zich een schare ereleden en bondsridders bood namens Zuid-Slavië—Frankrijk 3—2 Zuid-Slavië heeft in de voorronde van het tournooi om het wereldkampioenschap met 32 van Frankrijk gewonnen. Na het verstrijken van de reglementaire speeltijd was de stand 22. De Zuid-Slaven scoor den het winnende doelpunt in de verlen ging. Dit was de derde ontmoeting tussen beide ploegen, die tweemaal gelijk tegen elkaar hadden gespeeld. Zuid-Slavië heeft zich in de eindronde geplaatst, waarvan de •wedstrijden in Brazilië worden gehouden. hen een stamboek aan, waarin de namen van de ere-voorzitter, de ere-leden en de bondsridders uit het verleden en van die uit de toekomst zullen worden geschreven, benevens een geschenk onder enveloppe als een bijdrage voor het bouwfonds. De beroemde doelverdediger van het Neder lands elftal uit vroegere dagen, Just. Göbel, schonk de bal, waarmede Nederland op Houtrust 1912 voor de eerste maal (met 21) van Engeland won en waarop de namen van de spelers, die toentertijd ons land vertegenwoordigden, staan geschre ven. Het bruine monster was trouw door de doelman bewaard. Voorts noemen wij nog de heer G. Jacquemart van de Luxemburgse Voetbal bond en L. Saeys van de KBVB. Dr. C. Spoelder bood namens de leden van de bondsvergadering, commissieleden, de af delingen, de consuls, de scheidsrechters enz. een prachtige prijzenkast aan. Verte genwoordigers van HVV en HFC, de twee clubs die van de oprichting van de bond af lid zijn geweest, van de VIVSU (Indo nesië), van Suriname, van de Chinese Voetbalbond in Indonesië en nog vele an deren spraken ook. Oud-internationals willen zich verenigen Na afloop van de wedstrijd Nederland- Denemarken is in een der restaurants van het Olympisch Stadion, op initiatief van de directie en van Hans Tetzner. een reünie gehouden van oud-internationals. Het was een gezellig samenzijn, waar spelers uit de vroegste periode van de voetbalbistorie elkaar verhalen vertelden. Göbel, Beeuw- kes, mr. Feitfc, Jan de Boer, Harry Denis, Puck van Heel, Bas Pa uwe, Kick Smit, gebroeders Bulder, Mijnders, Jan Vos, de gebroeders Buitenweg en vele anderen waren aanwezig. Uit de gesprekken bleek dat men net contact buitengewoon op prijs stelde. Er bestaan plannen om te komen tot de op richting van een Nederlandse vereniging van oud-internationals. Tydens een Nederlandse aanval was het Deense doel uitstekend afgegrendeld. Niet minder dan zes maninclusief doelman Nielsen, die we op deze foto fraai zien redden, hadden zich opgesteld. Twee Haarlemmers werden bondsridders Dr. C. Spoelder en H. W. van Turnhoul onderscheiden Meer dan 250 gasten had het bestuur van de zestigjarige KNVB Zaterdagavond aan een maaltijd genodigd, welke in de tuinzaal van Krasnapolsky te Amsterdam werd gehouden. Aan de hoofdtafel hadden rechts van de bondsvoorzittex-, de heer K. J. J. Lotsy, de heren R. W. Seeldrayers, vice-voorzitter van de FIFA en W. J. H. Muiier, de ex-e-voorzitter plaats genomen, links van de praeses waren gezeten dr. J. Miedema vertegenwoordiger van de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en kolonel C. F. Pahud de Mor tanges, voorzitter van het N.O.C. Behalve de buitenlandse gasten zaten alle bekende figuren van de Nederlandse voetbalwereld uit verleden en heden aan, niet te vex'geten een aantal overbekende oud-internationals. Behalve Göbel noemen wij Beeuwkes, Kick Smit, Wim Lage'ndaal, Puck van Heel, Dolf van Kol, Bas Paauwe, Jan de Natris, Leen Vente en Frank Wels. Het hoogtepunt van het diner vormde de bekendmaking van de benoeming van een aantal ereleden en bondsridders. Twee nieuwe ereleden werd de bond rijker. Verder werden bondsridders: Sir Stanley Rous, secretaris van de Football Associa tion, H. Delannay, secr. van de Franse voet balbond, A. J. Coucke, de consul van de KNVB te Pariis, G. J. Wijers, voorzitter van de afdeling Nijmegen, H. van Leeuwen (Den Haag) van het Zaterdmiddagvoetbal, H. W. van Turnhout, vice voorzitter van de afdeling Haarlem, J. Hoorn (Hilversum) vele jai'en lid van de comissie voor het amateurisme, dr. C. Spoelder (Haarlem) do bekende paedagoog en H. Vosman (Rijssen) secx-eta'ris van het Oostelijk dis trict.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5