IJmuider Courant Australië en Engeland Haarlems Dagblad Gelukwens aan de partijen der Ronde Tafel-conferentie vernietigd Israel zal niet samenwerken met UNO-commissaris in Jeruzalem Dr. H. M. Hirschfeld Hoge Commissaris in Indonesië Weerbericht g4e Jaargang No. 19424 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terraswcg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom no ALS WAS VERWACHT is het in !j Australië bij de verkiezingen gegaan. \'a acht jaar regering heeft de Labour Party tie nederlaag geleden bij de verkiezingen voor het Federale Parlement en de coalitie van Liberalen en Boeren-partij, die haar bestreed, heeft blijkbaar een zo flinke meer derheid behaald dat er tenvolle mee ge werkt kan worden'. Het resultaat van Nieuw-Zeeland heeft zich dus prompt in Australië herhaald. Het zal ongetwijfeld de leider der liberalen, die verreweg de grootste der verbonden partijen vormen, als premier..aan het bewind brengen. Hij. R, G." Menzies, is dat al eerder geweest, namelijk van 1939 tot 1941, toen zijn poli tiek beleid geen succes werd. Hij kreeg ruzie met zijn eigen partij, trad af en spoe dig viel daarop ook de regering, waarna de lange bewindsperiode van Labour aanving. Verleden week werd hier geschreven dat Alenzies die nu 52 jaar is en in de loop der jaren een bekwamer politicus geworden de verkiezingscampagne tegen de ideolo gie van het socialisme gevoerd had. Dat wil in dit geval zeggen: vooral tegen te ver reikende staatsinmenging/Voornaamste oor saak van Labour's nederlaag zal wel het crestige-verlies zijn geweest, dat iedere regering in een langdurige bewindsperiode ervaart. Grieven en teleurstellingen over de toestand" hebben zich opgehoopt en de altijd-bewegelijke middengroep der kiezers wil een andere regering. Met dat al is het „omgaan" van twee Dominions, nadat ook de liberalen in Canada al hun overwinning bij de ver kiezingen behaald hadden, voor de regeren de Britse Labour Party een kwaad teken. Haar invloed in he't C-emenebest vermindert erdoor c-n haar kansen voor de komende Lagerhuis-verkiezingen worden benadeeld. Overigens heeft zij op de dag voor de Australische verkiezingen weer een over winning bij een tussentijdse verkiezing be haald en haar merkwaardige record ge handhaafd: sinds de Labour Party in Juli 1945 de regering aanvaardde is geen enkele zetel verloren gegaan. Wel is ook in dit geval, te South Bradford, haar meerderheid geslonken: van 9000 tot 4000 stemmen. Tal rijke andere zetels heeft zij in 1945 met veel kleiner verschillen veroverd, zodat als een dergelijke percentsgewijze achteruit gang zich bij de algemene verkiezingen al gemeen mocht voordoen, Labour vele zetels zou verliezen. Een Engels blad heeft uit gerekend dat een algemeen stemmen-ver- iies van 7V,_ de grote Labour-meerder- heicl in het Lagerhuis in een kleine conser vatieve meerderheid zou doen verkeren. In South Bradford was het verlies iets min der, maar bij andere tussentijdse verkie zingen was ijet groter. Dit duidt al op de betrekkelijke waarde van zulke statistische becijferingen, maar de belangstelling is in Engeland zo sterk dat nog veel meer be rekeningen en natuurlijk velerlei voorspel lingen ongetwijfeld zullen volgen. Toch heeft de premier nog niet eens beslist of hij de verkiezingen in Maart of in Juli zal doen houden. Blaast in de kille Maart-maand de wind in Labour's zeilen is de economi sche loep van zaken gunstig dan zal hij wel tot de vroege datum besluiten. Tekenend voor de stemming in Engeland is, dat men het overlijden van de vrouw van de Labour-candidaat Craddock te South Bradford, juist op de avond voor de ver kiezingsdag, als een omstandigheid heeft aangemerkt die het aantal stemmen voor deze candidaat heeft doen stijgen: vanwege versterkte sympathie voor de beroofde, echtgenoot. Dit heeft met politiek niets te maken en men kan zich zulk een invloed, in ons land moeilijk voorstellen en in.een land als Frankrijk nog veel minder. De Engelse volksaard toont zich vooral hij de middenstand en de arbeiders in niet geringe mate sentimenteel. De Franse .volksaard is dat bepaald niet. Zolang de Britten algemene verkiezingen boven het hoofd hangen, behoeven wij niet op veel opheldering van hun houding in zake de Europese ontwikkeling te rekenen. Verkiezingen zijn voor hen bij uitstek een huiselijke aangelegenheid Binnenlandse Zaken heet bij hen „Home Affairs" en het woord huiselijk is hier daarom des te meer op zijn plaats en het buitenland raakt daarbij verborgen in de Kanaalmist. Pas na vorming van de nieuwe regering zal het weer zijn normale aandacht krijgen. En het lijkt nog de vraag of die wel gemakkelijk te vormen zal zijn. Mocht hetzij Labour, hetzij de oppositie slechts een zo kleine meerderheid in het nieuwe Lagerhuis be halen, dat er practisch niet mee te werken valt, dan zou de mogelijkheid van een Na tionale regering, samengesteld uit _drie_par tijen zoals Groot-Brittannië die tijdens de beide wereldoorlogen heeft gehad zich opnieuw voordoen. De gedachte aan deze mogelijkheid schijnt vrij wat Britten aanlokkelijk voor te komen, misschien om dat men in oorlogstijd ervaren heeft, dat onder zulk régime zo grote samenwerking en eenheid in den lande bereikt werden. Ongetwijfeld was dat aan de oorlogstoe stand en niet aan de coalitie toe te schrij ven. De coalitie was immers gevolg van de oorlogstoestand, die om een vermaard woord van Troelstra uit 1914 te citeren het besef deed ontwaken dat de nationale noden dë nationale geschillen overheersten. Het blijft dan ook de vraag of een Britse Nationale regering ook in vredestijd wel tot krachtige samenwerking en eenheid zou komen. Mocht Labour een nietige meerder heid behalen dan zou het wellicht eerst nog beproeven, daarmee te regeren. Mocht zulle klein voordeel aan de kant der oppositie liggen, dan zou Labour wellicht een uit nodiging tot het vormen van een coalitie afslaan. Het baat niet, op de gebeurtenissen voor uit te lopen met veronderstellingen. De bedoeling is, de mogelijkheden aan te dui den, waarbij de liberale successen in andere democratische landen opnieuw cr. kans in liet licht stellen, dat na de verkiezingen ln Groot-Brittannië de liberale partij in dat land ondanks haar organisatorische zwakte zoveel zou winnen dat zij „op de wip" terecht zou komen. R. P. Gedeputeerde Saten van Zuidholland nebben aan de Noord-Züid-Hollandse Ver voersmaatschappij N.V. ie Haarlem vergui- °mg verleend tot instandhouding van d «ectrische spoorweg van 'sGravenha; Levers Deynootweg) over Voorburg naa •'Olden, met intrekking van vroeger ver ende vergunningen. Editie voor Velsen, JJmuiden, Santpoort en Omstreken van eti -Oprcrtjtc Waartemfflrtje iourant CJtnno Woensdag 14 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 een'., per kwartaal 4,25 Franco per post f 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. DirectieP. W. Peereboom en Robert Peereboom Twee Russische veto's in de Veiligheidsraad Tweede veto-ontbinding UNO-commissie - door de voorzitter krachteloos verklaard De Russische afgevaardigde in de Veilig heidsraad Tsarapkin heeft tijdens de Dins dag voortgezette debatten over de resul taten der Ronde Tafel-conferentie een felle schimprede gehouden over „de uitlevering van het Indonesische volk aan een nieuwe vorm van imperialisme", waarna hij aan kondigde zijn veto te zullen uitspreken tegen de Canadese resolutie, die het voort bestaan van dc TJNO-commissic voor Indo nesië voorstelde. By de stemming, waarbij de Canadese resolutie in twee gedeelten ter tafel kwam, sprak de Russische afgevaar digde tweemaal het veto uit: In de eerste plaats over het voorstel de partyen der Ronde Tafel-conferentie met het resultaat geluk te wensen, in de tweede plaats over het voorstel de UNO-commissie op te dra gen haar bemiddelend werk voort te zetten. Beide voorstellen kregen slechts twee tegen stemmen: die van de Sovjet-Unie en van de Oekraine. De voorzitter, de Canadese generaal MacNaughton, besliste echter dat het tweede veto geen terugwerkende kracht bezat, zodat de UNO-commissie blijft be staan. De debatten die aan de stemming voor afgingen brachten uitingen van voldoe ning der Indiase, Cubaanse en Amerikaanse delegaties over de in Den Haag bereikte overeenstemming. De Engelse afgevaar digde Sir Alexander Cadogan merkte iro nisch op dat men de Russen niet kwalijk moest nemen dat zij zich ergerden over de bereikte oplossing, want die verhindert hun mogelijkheden om onrust te stichtend wat hun voornaamste zorg uitmaakt. De Nederlandse afgevaardigde dr. Van Royen, zeide van mening te verschillen met de heer Palar, de Indonesische gedelegeerde, wat betreft diens verklaring van Maandag, dat de komende moeilijke onderhande lingen over Nieuw Guinea een schaduw zouden werpen op de Nederlands-Indone sische samenwerking. Dr. Van Royen zeide er zeker van te zijn, dat Palar door de tijd in het ongelijk zal worden gesteld, niet omdat de standpunten over de onderhavige kwestie niet ver van elkaar verwijderd zijn, maar omdat met de goede wil en het goede vertrouwen, dat aan beide kanten bestaat het mogelijk zal zijn binnen een jaar een bevredigende oplos sing te vinden. In het kort refererende aan de verkla ringen der Oekrainse en Russische gedele geerden, zeide dr. Van Royen: „Wij weten allen, dat het voornaamste doel van hun opmerkingen was het vernietigen van een deel van het constructieve werk, dat in Den Haag is gedaan en om onrust en mo gelijk chaos te verwekken ten einde in dit deel van de wereld de grond te bei-eiden voor het zaad van het communisme". Over een opmerking van de Russische ge delegeerde, dat de R.I.S. niet geheel zelf standig zal zijn na de souvereiniteits- overdracht, vroeg dr. Van Royen of de Sovjet-Unie zich er „misschien op voorbe reidt om te weigeren de R.I.S. te erkennen en mede te werken aan de toelating van deze staat tot de JNO?" Dr. Van Royen zeide te hopen, dat hij ongelijk had doch hij vreesde, dat dit niet het geval was. Het totaal der Sovjet-Russische veto' in de Veiligheidsraad is thans 43. EERSTE KAMER Maandag begint debat over souvereiniteitsoverdracht De Eerste Kamer kwam Dinsdagmiddag bijeen. Het nieuwe lid, de heer H. J. Kui per uit Maartensdijk (K.V.P.), die prof. J. A. J. Barge opvolgt, werd geïnstalleerd. Zonder hoofdelijke stemming werd een aantal wetsontwerpen van financiële aard aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat hij aan neemt, dat het voorlopig verslag in zake de overdracht van de souvereniteit over Indonesië Donderdag in handen der leden ^al zijn en de Memorie van Antwoord op Zaterdag 17 December. Indien zulks het geval is zal hij de Eerste Kamer op Maan dag 19 December, des avond om half acht in openbare vergadering bijeenroepen ter behandeling van dit wetsontwerp. De ver gadering zal op Dinsdag 20 December om elf uur worden voortgezet. Het Amsterdams Bijzondere Gerechts hof veroordeelde de 53-jarige Amsterdamse koopman H. R., wie ten laste wa§ gelegd, dat hij van Juli 1942 tot Januari 1945 als ..V-man" spionnagewerkzaamheden heeft verricht voor de Duitsers tot levenslange gevangenisstraf. Jules Moch over de uitwijzing van Polen De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft gisteren voor de nationale vergadering verklaard dat sedert Maart in Polen 26 Franse bur gers gearresteerd zijn. Negen werden uit gewezen en de zeventien anderen verblij- ven nog ia de gevangenis. De Franse minister van binnenlandse zaken, Jules Moch, deelde mede, dat de Franse politie besloten had in totaal 52 Polen uit Frankrijk te wijzen. Vier en der tig van hen waren agitatoren en van dezen zijn er 25 in feite uitgezet; twee van hen hebben Frankrijk eigener beweging verla ten voordat hun het besluit, tot uitzetting medegedeeld werd, vier verkregen uitstel en drie worden nog door de politie gezocht. Achttien van de 52 waren onderwijzers en schoolinspecteurs, die ook metterdaad over de grens zijn gezet. Verder is aan dertig Poolse onderwijzers verboden hun beroep in Frankrijk uit te oefenen. Moch zeide, dat al het in Frankrijk arri verende Poolse vliegtuigpersoneel voortaan door de douane streng in het oog zou wor den gehouden ingevolge geconstateerde zwarte handelspractijken. De agitatoren, aldus Moch, vormen slechts een minderheid van de vierhon derdduizend in Frankrijk wonende Polen. Roemeens oud-minister onthult Russische methoden Ultimatum in 1945 aan Koning Michael LAKE SUCCESS, 14 December (Reu ter). Volgens de gewezen Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, Con- stantin Visoianu, die naar de Verenigde Staten is uitgeweken tijdens de politieke crisis in 1948, heeft Andrei Wysjinski, de Sovjet-Russische minister van Buiten landse Zaken, Koning Michael van Roe menië in 1945 in een ultimatum bevolen, de regering van generaal Nicholas Rades- cu te ontbinden. Visoianu heeft de bijzonderheden van dit ultimatum uiteengezet in een memo randum aan Warren Austin leider van de Amerikaanse delegatie der UNO, die tij dens de jongste zitting der Algemene Ver gadering door Wysjinski werd uitgedaagd, feiten te verstrekken inzake het „sprook je" van een ultimatum. Visoianu verklaart aanwezig te zijn geweest bij een gesprek tussen Wysjinski en koning Michael en stenografische aan tekeningen te hebebn gemaakt. Op 27 Februari 1945 zou Wysjinski de Koning gezegd hebben, dat hij een andere rege ring moest vormen van „vertegenwoordi gers van waarlijk democratische partijen en partijlozen." De Koning antwoordde, dat de Roemeense regering was samenge steld uit vertegenwoordigers van alle democratische partijen en geheel in over eenstemming was met de besluiten van Jalta. De volgende dag eiste Wysjinski het onmiddelijk aftreden van de regering. „Anders kunnen wij niet langer instaan voor het vrije bestaan van het Roemeense volk". Het woord is aan Robert Benchley: Ik ben de oudste levende blanke, vooral om zeven uur 's morgens. Toen de koning tegenwierp, dat hij eerst de leiders der politieke partijen moest raadplegen, zou Wysjinski met de vuist op tafel geslagen en gezegd hebben: „Ik wil uw antwoord nu direct." Hierop ver liet hij de kamer en sloeg de deur zo hard dicht, dat de kalk van de muur viel, aldus Visoianu in dit memorandum. Nadat de Koning noodgedwongen Radescu had ont slagen, verscheen Wysjinski opnieuw in het paleis en deelde mee, dat de Russische regering wenste, dat Petru Groza de lei ding van de nieuwe regering' zou hebben. „Daarna werd de regering samengesteld in de Russische ambassade," zo besluit het memorandum. Republikeins parlement accep teert Ronde Tafeiovereenkomst BATAVIA, 14 December. (Aneta). De Ronde Tafelovereenkomst is heden met 226 tegen 62 stemmen bij 31 onthoudingen door de voltallige zitting van het Republi keins parlement goedgekeurd. Inmiddels is de plechtige ondertekening van de grondwet in het gebouw op Pegan- gaan Oost, waarin president Soekarno in 1945 de republiek heeft uitgeroepen, uit gesteld tot hedenavond. Volgens een mededeling van radio- Djokja is ook de rede, die president Soe karno zal houden voor de Nederlanders, de Indo-Europeanen en het KNIL, uit gesteld. Dr. Amir over de internationalisafie Gisteravond zijn ongeveer 3.000 man per soneel van vier electrische centrales te Londenwaaronder die van Barking, de grootste in Europa, in staking gegaan, waardoor hetgrootste deel van de metro polis van licht- en krachtstroom verstoken ivas. Later op de avond hebben soldaten, zeelieden en leden van de luchtmacht de centrales ten dele weer op gang gebracht. Het is mogelijk, dat de regering de nood toestand afkondigt indien de staking, zich uitbreidt. De Londenaars namen, intussen het'ongerief van de Egyptische duisternis en de verdere stagnatie gisteravond nogal gemoedelijk op, zoals in dit restaurant op Old Kent Road waar men van dc nood een deugd maakte en gezellig bij kaarslicht dineerde. Doch slechts voor betrekkelijk korte tijd Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt, heèft dr. H. M. Hirschfeld zich op verzoek van de regering bereid verklaard het ambt van Hoge Commissaris in Indo nesië met ingang van de souvereiniteits- overdracht te aanvaarden. Het ligt in de bedoeling dat dr. Hirsch feld deze functie slechts betrekkelijk korte tijd zal bekleden, mede in verband met de opvatting der regering, dat dr. Hirschfeld niet lang in zijn huidige functie kan wor den gemist. Dr. Hirschfelds carrière De heer Hirschfeld werd 25 Mei 1899 te Bremen geboren. Hij studeerde aan de Nederlandse economische hogeschool le Rotterdam en promoveerde in December 1922 tot doctor in de handelswetenschap pen. Dr. Hirschfeld was van 1921 tot 192o werkzaam op de Rotterdamse Bankvereni- eing te Rotterdam en te Amsterdam, daarna vijf jaar te Batavia als chef der economisch statistische afdeling van.de Javase Bank. In 1931 werd hij benoemd tot directeur- generaal van Handel en Nijverheid bij liet ministerie van Economische Zaken te 's-Gravenhage. Van 1940 tot 1947 is dr. Hirschfeld secretaris-generaal van het mi nisterie van Handel, Nijverheid en Scheep vaart geweest. 'Sinds 1947 is dr. Hirschfeld regerings commissaris in algemene dienst (ministerie van Buitenlandse Zaken) belast met de algemene- leiding van het Marshall-plan in Nederland. Hij is buitengewoon en gevol machtigd-ambassadeur. Dr. Hirschfeld was lid van dë Nederlandse delegatie op de economische financiële wereldconferentie 1933, voorzitter van de Nederlandse onder handelingsdelegatie bij de conferentie der Oslo-staten van 1937-1938. lid van het .comité économique" van' de Volkenbond van 1933 tot 1940, gedelegeerde van Neder- l land bij de behandeling van het Duitse vraagstuk door de vertegenwoordigers van dë ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mogendheden in Januari 1947, voorzitter van de Nederlandse delecatie bij de economische conferentie voor Europa in 1947. benevens voorzitter van de Neder landse delegatie bij het Europese herstel programma. (Juli 1947) en tenslotte gedele geerde bij de conferentie inzake het Mar shall-plan, Benelux en de conferentie van de zestien landen te Parijs in Maart 1948 De vertegenwoordiger van de staat Israël in ons land, dr. Michel Amir, heeft giste ren een uiteenzetting gegeven van het standpunt van de staat Israël inzake de internationalisatie van Jeruzalem. Hij noemde het besluit van de UNO zeer vreemd en tegenstrijdig. Hij merkte op, dat de Arabieren, die in 1947 de eerste Dr. H. M. Hirschfeld eniging en voorts commissaris van de trust- maatschappij voor de buitenlandse handel. Df. Hirschfeld schreef over ..liet ontstaan van het moderne bankwezen in Nederland" (dissertatie 1922), „Nieuwe stromingen in het Nederlandse bankwezen" (1925) en ovei- „Actieve economische politiek" (1946). Duitsers veronachtzamen graven van Hitiers slachtoffers Vijf Franse afgevaardigden, allen oud gevangenen van de Duitse concentratie kampen, hebben in de Franse Nationale Vergadering geprotesteerd tegen ontwij ding van de graven van gevangenen, die in het beruchte concentratiekamp Dachau gestorven zijn. Zij verzochten ue regering er op toe te zien, dat de Duitse Hutorilefen zorg dragen voor de graven en degenen, die verantwoordelijk zijn voor de óntvv' ding ervan,..zulten straffen. Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, sprak de persberich ten tegen, dat de beenderen van de ges to r- worden In Lauerdale, Florida (Verenigde Staten), wilde men het Kerstmannetje voor de afwisseling dit jaar eens per parachute laten arriveren, met het resultaat dat men hierboven ziet. „Vader Kerstmis" belandde in de hoogspanningsleidingen en moest da blijven hangen, totdat het feest comité hem bevrijd had. Tot zijn gezag -.der de jeugd had het avontuur niet veel bijgedragen, maar een succesnummer werd het wel. zestien lanaen ie raii.s in iw*«i. mo_ ven gevangenen in de jndur.tnc worden Dr. Hirschfeld is sedert Januari 1947 ?ebruik; doch hlj noemde hef een feit dat commissaris van ac Rotterdamse Bankver- J de graven door cie Duitse 'autoriteiten ver- waarioosd zijn. Vliegtuigongeluk bij Karachi kostte 26 doden Officieel is bevestigd, dat alle 26 inzit tenden van de Maandagavond bij Karachi neergestorte Dakota om het leven zijn ge komen. Een reddingsploeg, die het wrak Dinsdag bereikte, meldde, dat geen over levenden waren aangetroffen. De Amerikaanse hoge commissaris, McCloy, volgt persoonlijk het gerechtelijk onderzoek, dat thans door een Amerikaan se en een Duitse rechter en een Franss regeringsvertegenwoordiger gaande is, en hij heeft sancties beloofd, aldus Schuman. De minister verklaarde dat er nog mas sagraven van gedeporteerden in Duitsland zijn die, hoewel aan de Duitse bevolking bekend, niet bij de geallieerde autoriteiten zijn aangegeven. Franse socialisten in partij-congres bijeen Neiging naar de linker-zijde (Van onze correspondent te Parijs) Vandaag is hét de tweede en laatste dag van het jaarlijkse congres der Franse socia listen. De partij politiek zal in een slotmotie, welke in de nacht van heden op Donderdag moet worden opgesteld, door de leden wor den beoordeeld, die dan tevens hun eisen zullen stellen ten aanzien van de politieke lijn die in de toekomst door het bestuur gevolgd zal dienen te worden. Een afkeu rende motie stelt niet slechts de partij leiding voor moeilijkheden, maar indirect ook de Franse regering. Want steeds ster ker begint een Franse excellentie zich als gedelegeerde van zijn partijbestuur in de ministerraad te beschouwen. De slotmotie wordt ook buiten de socia listische kring in Frankrijk met een zekere spanning tegemoet gezien. Die spanning wordt gemotiveerd door het feit, dat er in de Franse socialistische partij, de S.F.I.O., de laatste maanden een duidelijke neiging valt- te constateren, zich in meer linkse richting te oriënteren. Die neiging leeft in het bijzonder onder de arbeiders voor zover die tenminste nog niet naar de communisten zijn overgelopen, want de S.F.I.O. heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een partij van het midden, die haar aanhang vooral uit de ambtenaren stand recruteert. De resterende arbeiders vinden nu, dat de S.F.I.O. allengs de ge vangene is geworden der „burgerlijke" partijen, de radicalen en de katholieken, met wie ze samen de coalitie van de derde macht vormt en die haar een politiek voor schrijven, die in lijnrechte tegenspraak is met de socialistische beginselen van Marx en zelfs van Jaures. Hoe sterk die gevoelens van ontevredenheid al zijn. werd onlangs bewezen toen de socialistische ministers zich genoodzaakt voelden de stakingsparo,- len der syndicaten te onderschrijven op hetzelfde moment, dat hun premier Bidault de bevolking opriep aan het werk te blijven. Ook de buitenwereld werd het toen duide lijk. dat er tussen de regeringsverantwoor delijkheid en de overtuiging bij de socialis tische ministers conflicten bestonden, die niet altijd in 'het belang van hun officiële functie konden worden bijgelegd. In grote lijnen kan men zeggen, dat er onder de socialisten momenteel drie stro mingen te onderscheiden zijn. Ten eerste zijn er de leden, die de -huidige politiek, die voor alles gericht is op het behoud van de derde macht, willen bestendigen. En hiertoe behoren, niet geheel toevallig, vooral de socialistische ministers. Dan zijn er, vooral in de lagere pai'tijregionen, vele socialisten, die zich ronduit uitspx'eken voor oppositie, omdat ze van ovex'tuiging zijn dat ook met de beste wil de door Bidault gevoerde poli tiek niet in overeenstemming is te brengen met de Marxistische beginselen, waaraan uiteindelijk de S.F.I.O. toch zijn bestaans recht ontleent. Tussen die tw^e uitersten van rechts en links ligt dan een brede massa, die waarschijnlijk wel de meerder heid vormt, welke een conditionele samen werking met de x'adicale en katholieke bondgenoten voorstaat. Van deze stroming zijn Léon Blum en zijn schildknaap, de roerige ex-minister van Arbeid, Daniel Mayer, de voornaamste leiders. Voor zover thans valt te voorzien, zullen op het congres hun inzichten wel zegevieren. Ze propageren een politiek van nuances. De banden met de derde macht moeten, ook al zouden de socialisten in de oppositie gaan, vooral niet worden doorgesneden, omdat een definitieve breuk de weg zou openen voor een Gaullistisch of communis tisch experiment. resolutie hebben geboycot, thans de kam pioenen voor de i nternationalisatie van Jeruzalem zijn gewox-den. Als tweede groep, die vóór de resolutie stemde noemde hij de gx-oep van de Sovjet-staten en als dex'de de groep Zuid Amerikaanse staten. Deze laatsten en ook anderen stemden, volgens dr. Amir, vóór uit een oogpunt van Christelijke solidariteit, Hij noemde de resolutie een verminde ring van het prestige der UNO. Van de zijde der kerk wordt, naar hij opmerkte, druk op de x-egeringen uitgeoefend. De Christelijke solidariteit noemde hij hier irreëel en abstract. Dr. Amir herinnerde eraan, dat men in Jeruzalem twee zones heeft. De oude stad met de heilige plaatsen behoort onder Transjordanië, de nieuwe stad, die geen enkele heilige plaats heeft, onder Israël. De nieuwe stad bestoiid niet ten tijde van het begin van het Christendom. Zij werd van 1850 af gebouwd door de Joden. Zij hebben de nieuwe stad uit redenen van sentiment naar de oude stad genoemd. In deze nieuwe stad wonen 100.000 Joden. De regering van Isx-aël is aldus dr. Amir, vast besloten zich geen regiem door vreemden te laten opleggen. Ten aanzien van de toepassing van dit besluit merkte hij op, dat de hoge commis saris van de UNO hoffelijk zal worden ontvangen, „maar hij zal niet kunnen wer ken; er zal een algehele non-coöperatie zijn van de zijde van Isi'aël". Dx'. Amir zei tenslotte, dat de beslissing van de UNO de orde niet heeft geconsoli deerd. Het besluit van de UNO is er naar zijn mening geen van practische politiek. In Israël zijn tal van andere heilige plaat sen over het land verspreid. De kwestie- Jeruzalem noemde de Israëlische verte genwoordiger een vitale kwestie voor zijn staat. Israëlisch parlement naar Jeruzalem Het Israeliscne parlement heeft besloten zijn zetel te vex'plaatsen van Tel Aviv naar Jeruzalem, ondanks de voornemens der UNO tot internationalisatie van deze stad. Het besluit werd genomen op verzoek van premier Ben Goerion. M'litair vliegtuig in Indonesië neergestort Een dode BATAVIA, 14 December (Aneta). Een vliegtuig van de militaire luchtvaart van het type P-51 is door onbekende oor zaak gistermiddag 40 km ten Zuid-Westen van Bandoeng neergestort. De enige inzit tende werd hiex'bij gedood. In verband met het waarschuwen van de familie kan de naam niet bekend worden gemaakt. MEER WIND. Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Matige tot krachtige en langs de kust wellicht tot stormachtig aanwakke rende wind tussen Zuid-Oost en Zuid- West. Geleidelijk toenemende bewol king met later plaatselijk enige^ regen, in het Oosten van het land mogelijk voorafgegaan door enige sneeuw. On geveer dezelfde of iets hogere tempe ratuur dan vandaag. 15 December: 8.41 uur, onder 16-28 uur 2.59 uur, onder 13.40 uur Zon op Maan op Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 14 December: Hoog water: 10.19 en 22.55 uur. Laag water: 5.33 en 1806 uur. Donderdag 15 December: Hoog water: 11.28 en 00.00 uur. Laag water: 6.49 en 19.19 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1