VSV ontvangt Zeeburgia in Velsen ÏJONGLISTO Rijwiel defect!! De kleine wereld Donderdag 15 December 1949 3 VOÊTBALOVERZICHT Na een paar Zondagen rust komt VSV Zondag in het veld legen Zeeburgia, hetgeen betekent dat nummer 9 tegenover nummer 10 speelt. Zonder nu te willen beweren, dat VSV in ernstig gevaar verkeert daarvoor js de voorsprong nog te groot lijkt het ons van IJmuidens standpunt bezien zaak. dat de thuisclub deze wedstrijd wint, want bij een eventuele overwinning der Amster dammers zouden dezen nog maar twee ver- liespunten meer hebben en men kan nooit weten uit welk vat de hoofdstedelingen in de tweede helft der competitie gaan tappen. Voor ons staat vast, dat het elftal van VSV sterker is en beter voetbalt dan dat van Zeeburgia. We rekenen dan ook op een overwinning voor de thuisclub! Stormvogels speelt in Amsterdam tegen TOG. Hoewel de IJmuidenaren nog altijd een theoretische, kans op de bovenste plaats hebben, hebben we zo'n idee, dat zij daar aan zelf niet meer denken. Voorlopig echter zullen zij er goed aan doen toch te trachten op de winstpunten beslag te leggen, omdat zij ten opzichte van de onderste plaats nog niet veilig staan. Daarom is de wedstrijd tegen TOG van groot belang. We verwach ten een gelijk spel. Vitesse gaat zijn krachten meten met Zilvermeeuwen. De Zaanse kampioenen van het vorige jaar vertoeven op het ogen- blik vrij dicht in de nabijheid der onderste plaats. Toch zal Vitesse het niet verder brengen dan een gelijk spel. Beverwijk krijgt de Amsterdamse politie op bezoek. De roodwitten zullen het zwaar te verantwoorden krijgen, want APGS maakt nog een behoorlijke kans op de bovenste plaats. We voelen dan ook veel voor een Amsterdamse zege. Terrasvogels en Kinheim zijn beide met zeven punten uit acht wedstrijden voorlopig aardig uit de gevaarlijke zone vandaan en dat zou het geval blijven, als de Velsenaren Zondag a.s. van DIO, de hekkensluiter, zou den winnen. De kans daarop lijkt ons vrij groot. De Santpoorters zullen het tegen SDW zwaarder te verantwoorden krijgen. In deze wedstrijd zien we voor de Terras vogels geen winstkans, hoogstens een ge lijk spel. ADO zal trachten in Ilpendam op IW de puntjes welke zo nodig zijn om van de laat ste plaats af te komen, te veroveren. Maar dat zal de Heemskerkers niet meevallen. Dan heeft De Kennemers het tegen GVO heel wat gemakkelijker. Het zou ons be paald tegenvallen, als de Beverwijkers niet twee punten rijker huiswaarts keerden. WE ontvangt Alkmaaarse Boys. De Alk- maarse oud-tweede klassers boekten tot dusverre nog niet direct opvallende resul taten. Er zit in deze ontmoeting voor WE Vrouwenkoor „Vox Jubilant" gaf een Kerstconcert Kort na de oprichting, enige jaren ge leden, hoorde ik het IJmuidens Christelijk vrouwenkoor „Vox Jubilant" voor het eerst. Openbare uitvoeringen zoals het con cert dat dit ensemble zangeressen Woens dag in het gebouw voor Christelijke be langen gaf, hebben slechts zelden plaats. Daar deze avond aangekondigd werd als Kerstconcert werden we met het program ma meteen in de sfeer van het .naderende feest verplaatst. Dit programma was rijk gevarieerd, zodat de aandacht aangenaam gespannen bleef. Allereerst was er dan het jongedames koor „De Notenbalk". (Een kostelijke vondst, die naam voor dit groepje jonge lieden, groot en klein, lang en kort, net als de noten in*de balk). Erg gelukkig waren deze notenbalkers niet, want ondanks de orgelbegeleiding was het eerste nummer allesbehalve óp toon en bleven er ook in de daarop aansluitende werkjes wensen op dit punt onbevredigd. Ik vermoed dat deze jonge zangeresjes wat te vroeg het podium hebben bestegen. Van Jo Nobel hoorde ik declamatie, die bij dit Kerstprogramma was aangepast, zoals een groot fragment uit het toneelspel dat Jurriaan Zoetmulder tijdens zijn gijze laarsschap te St. Michelsgestel schreef: „De herders van Bethlehem", waarin de auteur, zij het dan zijdelings, een parallel trekt tussen de onderdrukking door Rome en die door de bezetters van '40-'45. De verteller, die zich de stof volkomen eigen had gemaakt, kweet zich naar be horen van zijn taak om deze oude bood schap in een nieuwe vorm zodanig weer te geven, dat de vele stemmen die in dit frag ment voorkomen, alle hun eigen geluid kregen. Jene Meilof, orgel, bracht een Baeh- programma dat de koraalbewerking van ..Jesu, meine Freude" bevatte benevens de Partita nr. 3 (koraal met vijf variaties) en de interessante bewerking van het koraal „Lie'oster Jesu, wir sind hier". De solist blijkt een organist te zijn die zijn vak wer- staat en een gezonde muzikale smaak paart aan een technische beheersing van het instrument, dat nog steeds de eretitel: „het koninklijke" draagt. En tenslotte zong dan Vox Jubilant on der leiding van de dirigente Jo de Koeijer een aantal eenvoudige kerstliederen, die niettemin qua uitvoering van goede studie getuigden. Vooral „Kerstnacht" van H. C. van Oort, dat typische technische „kneep jes" bevat, zong men heel goed; de moei lijkheden waren terdege bestudeerd en leverden geen verrassingen meer op. In liet idéaal-klinkende zaaltje kan men de zang critisch beluisteren. Dan hoort men goede dingen en zwakke plekken, die men nog Verbeteren kan'. Vox Jubilant produceert een acceptabele koorklank, die vooral in het mezzoforto en het piano uitmunt. In het forte willen de stemmen minder in het gareel van het één- klinken blijven en komt de homogeniteit in gevaar: de alten zijn wat fors tegenover het sopranen-koor. Men moet zich nog meer op elkaar instellen. Ook de inzetten zijn wat wisselvallig: de ene keer frank en Vrij, de andere keer een weinig bedeesd. Maar daar zal de dirigente zeker wel een oplossing voor vinden. Ze had van haar zangeressen de grootste aandacht en er bleek een prettig contact te zijn tussen de leidster en en koor, dat met een ontwape nende animo zong. Plet. uitgevoerde was beschaafd van klank, afgewerkt en op toon. A. J. VAN DER WEIJDEN STORMVOGELS SPEELT TWEEDE KERSTDAG. Voor Stormvogels is op Tweede Kerst dag een competitie-wedstrijd vastgesteld. Het speelt in Amsterdam tegen V.V.A. VOOR HET HOSPITAAL-KERKSCHIP In Amsterdam-Oost de z.g. Indische Buurt begint Zaterdag een winkelweek, waarvan de baten bestemd zijn voor het bospitaalkerkschip „De Hoop". dan ook minstens een gelijk spel. In Beverwijk zal voor de ontmoeting DEMVelsen ongetwijfeld grote belang stelling bestaan. De het vorige seizoen ge degradeerde Santpoorters hebben ditmaal kampioensillusies en we vermoeden niet, dat ze deze door DEM zullen laten versto ren. Voor de 4e klas C wordt in Castricum de wedstrijd CSVWSV gespeeld, welke voor de bezetting der bovenste plaats van belang is. We houden het op een gelijk spel. WB trekt naar Oranje Zwart. De Vel senaren zijn aan hun stand op de ranglijst verplicht de ovêrwinning te behalen. SDWTerrasvogels. De Santpoorters komen uit met: Akkerman Sr.; De Jonge, Akkerman Jr.; Siegerist, Dortmundt, Heilig: Zaal, Röbken, Van Dun, Cobben, Goedhart. Zeven aanwinsten voor het loodswezen Op het ogenblik zijn te Bolnes zeven nieuwe motorloodsvaartuigen in aanbouw, namelijk de „Antares", „Bellatrix", „Si- rius", „Procyon", „Castor", „Pollux" en „Betelgeuze". Deze loodsboten krijgen een waterverplaatsing van 543 ton en worden uitgerust met een 600 pk. Smit-Man Die selmotor, waarmee zij een snelheid van 123/2 mijl per uur kunnen ontwikkelen. Tot de bouw van deze schepen is be sloten, omdat het grootste deel van de twintig loodsvaartuigen, die ons land voor 1940 rijk was, in de oorlogsjaren verloren is gegaan. Na de bevrijding waren er nog slechts zeven over. Het waren nogal oude typen, die bovendien dringend in onder houd moesten. In de eerste tijd na de be vrijding heeft men toen, om de interna tionale scheepvaart te kunnen helpen, reddingsboten eri andere vaartuigen als loodsboot gebruikt. Daarvoor in de plaats kwamen later zes Duitse schepen die door de afdeling scheepsbouw van het ministe rie van marine tot fraaie loodsvaartuigen werden verbouwd. Onder de namen „Arcturus", „Markab", „Allgol", „Rigel", „Deneb" en „Aldebaran" doen zij thans dienst. Zo zijn er thans dus weer dertien loodsboten in de vaart en wanneer de zeven op stapel staande boten zijn afge bouwd, zal het vooroorlogse cijfer van twintig weer bereikt zijn. In verband daar mee zal het loodspersoneel enigszins wor den uitgebreid. IJmuiden is voorloopig nog niet aan de beurt voor een vernieuwing der loodsvloot daar de Nieuwe Waterweg, Vlissingen, Delfzijl, Terschelling en Den Helder prio riteit genieten wegens verouderde -of te kleine vaartuigen. IJmuiden is op het ogenblik ten aanzien hiervan in een vrij gunstige positie. Velsen-Noord „S.S.H." houdt onderlinge wedstrijden De gymnastiekvereniging „S.S.H." staat in £e komeifde week weer voor haar jaar lijkse onderlinge wedstrijden. De SSH'ers zullen in onderlinge ontmoe tingen gaan kampen omde kampioen- 1 schappen van de verschillende afdelingen, waarbij voor de groep dames en heren de Van Wijnen-wisselbeker de inzet is. Het vorig jaar viel deze beker ten deel aan mevrouw M. Michel-Verkerk, die slechts een halve punt voorsprong' had op haar broer J. Verkerk. Dit jaar zal de huidige bekerhoudster de beker echter niet kunnen verdedigen en daar thans haar grootste concurrent- van enige jaren, de heer P. Munter die ook al eerder de Van Wijnenbeker ver wierf, weer van de partij zal zijn, kan het een spannende strijd worden tussen deze gymnast en de heer J. Verkerk. De Hoógovehstaten-beker is voor de middelste groep gymnasten van 12 tot 15 jaar in het bezit van Henny Voerman, die ook nu de beste kansen heeft op het her overen van de kampioensprijs, evenals Jopie Kruk, die bij de jongste afdeling verleden jaar beslag legde op de „SSH"- Jeugdbeker. P. v. d. A.-Vrouwengroep houdt een Kerstavond De afdeling Velsen-Noord van de Vrou wengroep der Partij van de Arbeid zal Woensdag 21 December in gebouw „Kin dervreugd" voor alle leden en belangstel lenden een Kerstavond houden. Voor deze bijeenkomst heeft de heer H. P. Brits te Velsen zich bereid verklaard om ter gelegenheid van de 80ste verjaar dag van mevrouw Henriëtte Roland Holst over deze dichteres en schrijfster te spre ken. School voor C.V.O. viert Kerstfeest Het Kerstfeest voor de leerlingen van de School voor Christelijk Volksonderwijs aan de Van Langeveldstraat zal Woensdag avond 21 December in het gymnastiek lokaal der school worden gevierd. Hierbij hebben ook de ouders toegang. Het programma zal bestaan uit een liturgisch gedeelte, aangevuld met een kerstverhaal. Zeven jaar heeft de uit Duitsland naar Engeland geëmigreerde beeldhouwer» Benno Elkan geiberkt aan ee?i bronzen borstbeeld van Churchill. Dezer dagen is hel beeld gereed gekomen en volgende maand zal het in de Wildenstein Gallery te Londen voor hel publiek te zien zijn. De'beeldhouwer met zijn schepping. Verfrouwenscommissie voor melksanering Toen enkele maanden geleden de melk- slijters van Velsen-Noord in navolging van andere delen der gemeente beslo ten om uitvoering te geven aan de plannen van een melkwijksanering, werd in de Noord-Velser groep van melkslijtcrs een commissie voor deze sanering in het leven geroepen. Deze commissie beoogt te zijn een zeker beschermfngsinstituut voor de rechten en plichten van de aangesloten melkslijters. Uit de genoemde commissie is de wens naar voren gekomen om ook de consu menten een zeker beschermingsrecht te geven, waartoe is overwogen om naast de saneringscommissie een tweede corp- missie uit een drietal afnemers te vormen. Deze tweede commissie, welke de naam vertrouwenscommissie heeft gekregen,'' is er om de klanten een toevluchtsoord te geven wanneer zij moeilijkheden met hun respectievelijke slijters zouden hebben. In een bijeenkomst van beide commis sies, welke Woensdagavond in het gebouw van het vooi-malige hötel „De Pont" is ge houden, is de „vertrouwenscommissie" voor de afnemers of klanten geïnstalleerd. Hierin hebben zitting genomen de heren W. B Klevwégt, voorzitter, M. C. Korte- kaas en mevrouw G. Gcossens. Voor de slijters werd deze commissie aangevuld met de lieren P. Nan Jr. en W. J. Vessies en als plaatsvervangend lid van de slijters de heer C. Admiraal. Santpoort AUTOMOBILIST VERLEENDE GEEN OORRANG Naar de politie ons mededeelde ver leende de automobilist, die een motorrij der op het kruispunt Terrasweg-Burge- meester Enschedéiaan aanreed, deze mo torrijder geen voorrang. De auto kwam uit de Terrasweg. KIENAVOND TERRASVOGELS. De voetbalvereniging „Terrasvogels" houdt op Donderdag 22 December in „De Weyman" haar jaarlijkse kienavond. De prijzen zullen hoofdzakelijk uit wild be- KERSTVOETBAL. In tegenstelling met de aanvankelijke bedoeling van de competitie-leider zijn er voor Velsen en Terrasvogels op Tweede Kerstdag toch wedstrijden vastgesteld. Velsen speelt uit tegen W.S.V., en de Vogels thuis tegen Vitesse. Castricum Concert van „De Zaankanters" Dinsdagavond gaf in de goed bezette zaal „De Harmonie" te Castricum het Zaanse Mannenkoor „De Zaankanters" een concert. Uit dit concert bleek duidelijk, dat de roem van dit koor ten volle verdiend is. Luid applaus beloonde de „Zaankanters" dan ook voor het gebodene. Aan de heer Ammeraal, eigenaar van „De Harmonie" werd hét erelidmaatschap aangeboden wegens zijn grote verdiensten voor dit koor toen hij nog in de Zaanstreek woonde. THALIA THEATER j TEL. 4307 j Hedenavond 8 uur de bekende Telepaat met sensationele experimenten en opzien- barende voorstellingen! Entréeprijzen f 1.f 1.50 en f 2. Een steenfabriek bij Rijssen (O.), waar de stenen nog worden gebakken in een zogenaamde veldovenheeft een nieuw model tractor in gebruik genomen. De stenen worden op houten bakken, elk met een capaciteit van 600 stenen, gepakt, de tractor grijpt deze bakken en brengt ze naar de opslagplaatsen. Daar worden de stenen gesorteerd. Dit werk gebeurde vroeger met kleine wagentjes, getrokken door paarden. Aus der Fuenfen voor het Bijzonder Gerechtshof Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam is begonnen met de behandeling van de zaak tegen het gewezen hoofd van de „Zentralstelle für Jüdische Auswanderung" te Amsterdam, de thans 40-jarige voorma lige Hauptsturmführer F. A. Aus der Fün- ten. Hem worden misdrijven tegen de men selijkheid ten laste gelegd. Behalve de deportaties van Joodse landgenoten die de „Zentralstelle" in samenwerking met de „Ordnungspolizei" ten uitvoer legde, ver meldt de tenlastelegging het ontruimen van 43 Joodse inrichtingen voor ouden van dagen en voor zieke en invalide personen, in het bijzonder het ontruimen van de Joodse inrichting „Het Apeldoornse Bos", waarin Joodse geesteszieken werden ver pleegd. Verdachte verklaarde dat hij ten volle had vertrouwd op de rechtmatigheid van de door zijn superieuren gegeven orders en daarin nooit iets onrechtmatigs had gezien. Hij zeide. dat hij steeds in overleg met de Joodse Raad had gehandeld. De eerste getuige, prof. D. Cohen van de voormalige Joodse Raad, beschouwde de verdachte als degene, die belast was met de dagelijkse leiding van' de „Zentralstelle", Prof. Cohen verklaarde, dat Aus der Fün- ten hem in Januari 1942 had medegedeeld, dat Joodse Nederlanders van 16 tot 40 jaar in Oost-Duitsland in familieverband te werk gesteld zouden worden. In Januari 1943 waren reeds 50.000 Joden gedepor teerd, onder wie een vrouw van 102 jaar. Aus der Fünten heeft na een bèzoek aan het verwoeste Keulen een groot aantal leden van het personeel van de Joodse Raad uit louter woede laten arresteren. Dr. B. de Vries Robles, die enige tijd in de „Hollandsche Schouwburg" te Amster dam belast is geweest met de medische ver zorging der in de schouwburg tezamen ge brachte Joden, verklaarde dat Aus der Fünten wel beschonken, in gezelschap van „dames" de schouwburg binnenkwam en zich verlustigde bij de aanblik der opge sloten Joden. Dr. A. Querido, die arts was in het Joodse krankzinnigengesticht „Het Apeldoornse Bos", verklaarde dat cle verdachte optrad zonder enig menselijk gevoel te tonen. Dr. Speyer, die eveneens als arts aan het „Apeldoornse Bos" was verbonden, noemde de ontruiming van het gesticht mensont erend en beestachtig. Toen de volgende dag de familieleden der verpleegden naar het lot van hun bloedverwanten informeerden, luidde het antwoord van de Duitse telefo nist: „Die zijn in de hemel". Een der getuigen, die als gevangene in Auschwitz tegenwoordig was bij de aan komst der patiënten, zeide dat allen onmid dellijk naar het crematorium werden ge bracht. Dezë verklaring werd door andere getpigen bevestigd. De zitting werd hierna verdaagd. Merkwaardige uitlatingen van Von Mansteins verdediger De Berlijnse correspondent van de N.R. C. geeft eén verslag van de 56ste zittings dag van het proces tegen de gewezen Duitse veldmaarschalk Von Manstein, waarop de conclusies werden opgesomd die nog twee volgende dagen in beslag zullen nemen. De correspondent vindt in de houding van Von Manstqjn, die alle beschuldigingen van de hand wees en niets wist van onmenselijkheden, zo traditio neel dat geen aanleiding is tot bijzondere opmerkingen. Wei echter aanleiding daar toe gaf de Britse verdediging, aldus de correspondent, die Von Manstein ter be schikking kon worden gesteld, dank zij financiële hulp uit een speciaal Brits fonds, waarin o.m. Churchill 25 pond sterling heeft gestort. Men wil zich fair tegenover Von Manstein gedragen. Welnu, de ver dachte, zal niet kunnen zeggen, "dat zijn raadsman zich niet in alle opzichten voor hem heeft ingespannen. Hij heeft uitdruk kingen gebruikt en gegevens naar voren gebracht, die voor een Duits verdediger voor een internationaal gerechtshof niet mogelijk zouden' zijn geweest. In de ijver om zijn cliënt te ontlasten, heeft de ver dediger Paget evenwel een taal gesproken tegenover, de Sovjet-Unie, die herinnert aan de formulering van de Völkischer Beobachter tijdens cle oorlog, Dit is te ver oordelen en het is te betreuren, dat de president, luitenant-gneraal Simpson, geen aanleiding heeft gevonden om wat krach tiger in te grijpen dan hij deed. De verdediger sprak in zijn pleidooi, (men vraagt.zich af, hoe het mogelijk is, aldus de correspondent): „Men heeft hier getracht de reputatie van het Duitse leger en zijn grootste opperbevelhebber te ver nederen. Men heeft het tegendeel bereikt. Het Duitse leger heeft in de strijd tegen de Sovjet-Unie alle mogelijke discipline getoond en ik ben er blij om. Ik hoop, dat als West-Europa eens moet worden verde digd, dat wij dan daarbij allen kameraden zullen zijn. Ik ben overtuigd, dat nie mand in Duitsland gelooft, dat Von Man stein een oorlogsmisdadiger is. Hij is de eerste held van zijn volk en hij zal het blijven. Onze veroordeling kan geen af breuk doen aan zijn reputatie, maar wel onze naam schade berokkenen. Ik verlang daarom eervolle vrijspraak, voor mijn cliënt en ik geloof, dat een vrijspraak ons eigen land tot eer zal strekken". Voetbal Breskens gestraft De strafcommissie van de KNVB heeft een incident op het voetbalveld, dat enige weken geleden voorviel in Breskens en waarbij de scheidsrechter werd gemolesteerd, behan- derd Een der spelers, die uil het veld was gestuurd, en die tegen de scheidsrechter een dreigende houding had aangenomen, is met ingang van 2 December 1949 geschorst tot 15 Augustus 1950 en hem is voorgoed het recht ontzegd aanvoerder van een voetbalclub te zijn. De voetbalclub Breskens zal de eerste thuiswedstrijd zonder publiek moeten spelen en is voorwaardelijk veroordeeld tot het zon der publiek spelen van twee thuiswedstrij den met een proeftijd van twee jaar. Het bestuur is opgedragen de bezoeker, die de scheidsrechter molesteerde, voorgoed de toe gang tot het terrein en het clublokaal te ontzeggen. De andere bezoekers, die zich hebben misdragen, zullen tot 15 Augustus 1951 geen thuiswedstrijden mogen bijwonen Voorts moet de vereniging talrijke orde maatregelen nemen. Politie-vóetbal Voor de voetbalcompetitie eerste klas van de Nederlandse Politie Sportbond is Dinsdag middag 'de wedstrijd Velsen—Alkmaar Alkmaar gespeeld. Het resultaat was. dat Velsen met 51 won. Haarlem I had vrij. In de tweede klas B verloor Haarlem 2 met 1—0 van Den Helder. De Haarlemmers meenden, dat het' doelpunt afgekeurd hacl moeten worden en tekenden protest aan. Het ongeslagen elftal van Bloemendaal stevent in de tweede klas C op het kampioen schap af. Het won gisteren van Zandvoórt, nog een kansje had, met 20. Uit zeven wedstrijden heeft Bloemendaal twaalf pun ten en Zandvoort uit acht wedstrijden tien punten. In totaal moeten tien wedstrijden gespeeld. Het resultaat was, dat gespeeld worden, Heemstede en Haarlem 3 deelden de punten (11), WIJ REPAREREN VAKKUNDIG EN DIRECT RIJWIELHUIS „WILHELMINA" KROCHT 6 TEL. 10353 (Adv.) SCHEEPVAART GROTE VAART Aardïjk, New OrleansLonden 13 Dec. 210 mijl Z.W. Lands End. Aldabi, Buenos AiresR'dam 13 Dec. 650 mijl Z. Las Palmas. Amstelland, Buenos AiresA'dam 13 Dec. pass. Finisterre. Annenkerk. BrisbaneR'dam 13 Dec. van Marseille naar Antwerpen. Aalsdijk, 13 Dec. van Bremen te R'dam. Agamemnon, 13 Dec. ten anker Turks Island. Alcyone, 13 Dec. v. R'dam—^Hamburg. Alnati, 14 Dec. van Antwerpen te R'dam. Ahvaki. New YorkAntwerpen 13 Dec. op 640 mijl Oost Kaap Race. Arnedijk, New York—Antwerpen 13 Dec. op 440 mijl Oost Kaap Race. Abbedijk, 13 Dec. van Baltimore te Norfolk. Alphacca, New York—Buenos Aires-12 Dec. van Port of Spain. And ijk, 13 Dec. van New Orleans—Antwer pen en Rotterdam. Almdijk, 12 Dec. van Brownsville te Corpus Christi. Bantam. 13 Dec. van Soerabaja n. Makassar. Barendrecht (t), A'dam—Curasao 13 Dec. 300 mijl N.N.O. Fayal. Borneo, 13 Dec. geankerd Mizamis (Philip- pijnen) Boskoop, A'dam-Curagao 13 Dec. v. Madeira. Delft, 13 Dec. van Lêtu (Chili) naar Talca- huano alwaar 14 Dec. verwacht. Drente. New YorkCalcutta 13 Dec. (10 u.) pass. Malta. Dalerdijk, 12 Dec. van Los Angeles—San Francisco. Esso Amsterdam (t), 13 Dec. van Aruba te Rotterdam. Ena (t), 14 Dec. verw. Curasao van R'dam. Gaasterkerk, A'dam—O.-Afrika 13 Dec. van Antwerpen naar Marseille. Hera, 14 Dec. te Antwerpen verwacht van Puerto Plata/ Hermes, 13 Dec. te Laguaira van Guanta. Hestia 13 Dec. v, Baranquilla n. Port Limon. Jaarstroom, 13 Dec. v. Freetown n. Monrovia. Keilehaven, 13 Dec. van Libreville n. Tabou. Langkoeas, BremenAntwerpen 13 Dec. pass. Bremerhaven. Leklcerkerk, 13 Dec. van R'dam—Calcutta. Leopoldskerk, 13 Dec. te Basrah. Lievevrouwekerk, R'damAbadan 13 Dec. v. Muscat naar Dubai alwaar 14 Dec. venv. Limburg, TrinidadVancouver 9 Dec. te Los Angeles. Loenerkerk. R'damCalcutta 13 Dec. van Colombo naar Madras. Mataram, 13 Dec. van Soerabaja n. Semarang. Mentor, IzmirBremen 13 Dec. pass. Leixoes. Nigerstroom, 14 Dec. Port/ Bouet verwacht van Monrovia. Noordwijk, 13 Dec. van Stettin—Nederland. Overijssel, 13 te Khorramshar. Oberon, 14 Dec. verwacht Carupano. Ondina (t), Singapore—Madras 13 Dec. pass. Sabang. Polyphemus, 13 Dec. van Hamburgm. Aarhus. Prins Alexander, QuebecHamburg 13 Dec. pass. East Goodwin. Prins Maurits, MontrealGlasgow 13 Dec. pass Dublin 14 Dec. Glasgow verw. Phrontis, MakassarA dam 14 Dec. verwacht Batavia van Cheribon. Prins Frederik Hendrik, 13 Dec. te Cardiff van Valencia. Rijnland. A'damBuenos Aires 13 Dec. van Santos naar Montevideo. Samarinda, 13 Dec. rede Koeweit v. Bahrein. Stanvacdjirak, 13 Dec. te Soengei Gerong. Salawati, New YorkJava 13 Dec. van Co lombo naar Belawan. Sarpedon, 13 Dec. van ArubaCurasao. Sibajak, Batavia—R'dam 13 Dec. geankerd Aden. Slamat, Java—New York 12 Dec, (18 uur) v. Belawan. Sunetta (t), RastanuraLissabon 14 Dec. pass. Malta. Tabian. 13 Dec. te Soerabaja v. Semarang. Tankhaven 3 (t), 14 Dec. verw. Tandjong Oeban. .Triton. 13 Dec. van Maracaibo naar Puerto Plata. Utrecht, 13 Dec. van Los Angeles naar Gulf- havens. Waterland, Buenos Aires—A'darri 13 Dec. v, Cabedelo naar Las Palmas. Waterman, R'dam—Batavia pass. 13 Dec. (6 uur) Kaap Guardafui. Zeeman. 11 Dec. van San Francisco 19 Dec te Hilo (Hawai) verwacht. Zuiderkruis, pass. 13 Dec. (14 uur) Gibraltar. KLEINE VAART Audacia, 13 Dec. van Requejada—Calais. Ferocia, 13 Dec van Port TalbotBordeaux. Ingeborg, 13 Dec. van NykobingHamburg. Kortenaer, 12 Dec. v. R'dam te Hamburg. Marcella, 13 Dec. van Zwijndrecht te San- defjord. Mercurius, 13 Dec. v. Lowestoftde Thames. Monica, 13 Dec. van Pontrieux—Bristol. Palma, 13 Dec van ZwijndrechtBrake, Taurus, 13 Dec. van Dordrecht te Leith. Urmajo, 13 Dec. van Lysekill te Kalmar. Virgo, 13 Dec. van Kiel te Dundee. SLEEPBEDRIJF Ebro met kraan, R'damMarseille 12 Dec. 41' 32" N. 2' 44" O. Ganges met motorschip Astri van Antwerpen naar Gothenburg 12 Dec. 54' 50" N. 5' Hudson met twee bakken, R'dam—Dublin 12 Dungeness gepass. Noordzee met baggermolen, 12 Dec. Oran— Duale ter hoogte van Dakar, Eva's zuster Zelfs in Amerika moet het moeilijk voor een man zijn om uit alle schone vrouwen een keus te maken, ge zoudt dat niet zeg gen als ge ze op de prenten ziet, maar het schijnt niet mee te vallen als ge er midden tussen zit. Want er is een Amerikaanse jongeman naar hier gekomèn om te zien of er in de oude wereld niet ergens een levensgezellin op hem zat te wachten. Hij is als een jonge vogel uit zijn nest ergens op een dertigste verdieping weg gevlogen om een vrouw te zoeken, hij is uit het bos van wolkenkrabbers naar de Europese vlakten gekomen om een beter gezicht op de schone vrouwen te hebben. Dat is een man die voorzichtig is aangelegd. Als ik er een neem, dan moet het een goede zijn, zal hij gedacht heb ben. En het is moeilijk kiezen als er zo vele zijn. Ge kunt er niet zo maar een tegen uw zin nemen, ge moet er immers zo lang mee toe kunnen. En ge moet zoveel eisen stellen als ge het serieus wilt doen. Zij moet goed met uw kinderen kunnen opschieten, zij moet in uw huis kunnen rondgaan zoals ge dat zo gaarne hebt, zij moe# uw wensen kunnen lezen en uw hebbelijkheden kunnen voorbijzien. Zij moet de kleur haar hebben waar ge altijd van gedroomd hebt, zij moet ogen hebben waarin ge oneindig ver kunt wegturen zonder u te vervelen. Zij moet uw lieve- lingskost kunnen koken en met haar huis houdgeld kunnen rondkomen. Zij moet er nog wat van over houden om u nu en dan eens te verrassen. Ja, het is niet eenvoudig' om een goede vrouw te vinden. Zij zijn zo dun gezaaid, als ze het ene hebben missen ze het andere. Zij moeten goed met uw vrienden en ken nissen kunnen omspringen, maar ge zult zien dat ze het veel te goed kunnen of helemaal niet. Als ge een blonde néémt omdat ge blond zo gaarne ziet, zal ze een wipneug 'hebben die ge niet kunt luchten. Het is niet meer zo eenvoudig als in de tijd van Adam. Die liep in de lente door zijn paradijs waar hij alles vond wat hij begeerde, hij liep daar plezierig en onbe zorgd handjes te geven aan knipogende leeuwen en glimlachende rhinocerossen, maar toch keek hij gedurig tussen de bloeiende struiken en achter de geurende jasmijn naar iets dat hij miste. Hij was de eerste, maar hij was een mens en welke mens mist niet iets, ik weet niet wat, als het lente wordt? Toen stapte Eva achter een lindeboom vandaan in een wolk van bloesemgeur, het schoonste bruidskleed in die zonnezuivere dagen. En Adam had het niet moeilijk. Zijis voor mij de allerenige, zei hij ver heugd. En hij droeg haar over de drempel van zijn eenzaam leven. Ja, dat kon hij zeggen, zij is voor mij de allerenige, hij zal er niet aan gedacht hebben om te vragen of zij nog een aar dige zuster had. Maar de millïoenen zus teren van Eva geven de millioenen Adams zonen van vandaag kopzorgen genoeg. Waarom kunnen zij ook niet allemaal als Eva zijn? Toch heeft die Amerikaanse wolken- krabbervoge! gevonden wat hij zocht. Hij had een papier vol geschreven met verlan gens: Zo moet zij zijn en dat moet zij hebben en dit mag zij niet hebben en zo mag zij zeker niet zijn. Hij heeft op zijn tocht van het ene Europese douanekantoor naar het andere de vrouwen goed bekeken en gekeurd. Hij heeft gedurig op zijn lijstje gezien om toch niets te vergeten. En daar ergens in Frankrijk, tussen de geringe bergen die er alleen maar liggen om de wijnranken op te houden tegen het zonlicht, heeft hij de vrouw gevonden als een Adam zijn Eva. Zij trad niet achter een lindeboom vandaan, er groeien daar zozeer geen lindebomen, en zij droeg geen bruidskleed van bloesemgeur vanwege de preutse dorpsgewoonten. Maar toen hij haar zag en zorgvuldig op zijn papiertje gekeken had kon hij alleen maar zeggen: Zij is voor mij de allerenige. Het kan zijn dat het een tegenvaller voor u is te vernemen dat hij nog alleen is teruggevlogen naar zijn wolkenkrabber, maar dat komt omdat ge als man overal rekening mee houden moet. Zij was tóch weer niet helemaal als Eva. Want zij wilde hèm niet. Poolzee, 12 Dec. in Colombo van Bangkok. Rode Zee. van Port Said n. R'dam. Thames, 12 Dec. van Marseille n. Gibraltar. Tyne, van Port Said naar Gibraltar 12 Dec. 36' 53 N. 12' 18" O. Witte Zee, Port SaidGibraltar 12 Dec. 37' 24 N. 10' 08" O. Zwarte Zee met tanker. Bardados--Kiel 10 Dcc. 44' 37" N. 17' 23" 'W. WIST U dat U oo onze SPECIALE JAPONNEN AFDELING rustig keus kunt maken uit onze met 7.org samengestelde collectie van de •beste en nieuwste modellen. Ook voor grote maten kunt U bij ons slagen. EN U WEET BU PETERS.IETS BETERS TEXTtELHufs Gen. Cronjcstraat. 62-64 hoek Kloosterstraat HAARLEM Agenda voor Haarlem DONDERDAG 15 DECEMBER Frans Halsmuseum: Haarlems Kunst Ge meenschap, duo Nap de Klijn (viool) en Alice Heksch (piano). Krelagehuis: Brits-Israël, afdeling Haarlem, lezing ds. M. de Jong, 8 u. Luxor: „Met voorbedachte rade", 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Gij zult niet stelen", alle leeft., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Soaarne: „Ver misten", 14 j„ 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De geveltourist", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ninotchka", 18 j.. 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Palace: „De zwarte Dijl", 14 j„ 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 16 DECEMBER Gem. Concertgebouw: grote zaal. concert HOV. 8 uur: tuinzaal: Vereniging Nederland- USSR, „In naam van het leven", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5