IJmuider Courant Haarlems Dagblad Op reis 1949 zal recordjaar blijken voor de Nederlandse export naar Amerika De K.A.B. wenst per 1 Januari een loonsverhoging van 5 procent Oordeel van Eerste Kamerleden over de souvereinifeitsoverdracht Bus met 36 D.U.W.-arbeiders in Velsen geslipt en omgeslagen 61e Jaargang No. 19426 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Veisen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van en ©prntjte Ifciarlcmsifie iourant Cïnno tósff) Vrijdag 16 December 1949 Uitgave van dc Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom eu Robert Peereboom W-IE MEENT dat hij een werkelijk goede novelle kan schrijven en graag naar het buitenland wil, om zijn letterkundige ziel aan nieuwe indrukken te laven, grijpe naar de pen. Hij kan mededingen in een wedstrijd om reisbeurzen, uitgeschreven door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Als hij maar van Neder landse nationaliteit is en op 1 Januari a.s. niet jonger dan 21 en niet ouder dan 46 jaar-min-één-dag, mag hij meedoen. Hij schaart zich dan onder de „gegadigden". Dit zal hem, als hij de taai-minnaar is die hij behoort te zijn om uitverkoren te kun nen worden, misschien wat pijnlijk aan doen, want het is een der lelijkste woorden die het Nederlands kent en men vindt het alleen in officiële stukken. Maar hij kan er nog plezier van hebben op die reis; als hij Engelsen, Fransen of Italianen in een goede stemming wil brengen moet hij zich voor stellen als „gegadigde" naar buitenlandse indrukken en hen laten beproeven, het woord uit te spreken. Waarom de leeftijden der deelnemers zijn beTensd op 2146 jaar weet ik niet. Dat zal een departementaal geheim zijn. Vraagt u mij naar een waarschijnlijke uitleg, dan moet ik aannemen dat minister Rutten, met landsvaderlijke bezorgdheid, het niet op zijn verantwoording wil nemen om minderjari gen in hun eentje naar dat gevaarlijke bui tenland te sturen. Je weet het maar nooit. Er konden wel eens meisjes bij zijn. De Staat zou misschien door de ouders aan sprakelijk gesteld kunnen worden als haar iets overkwam. Er is trouwens altijd die Tweede Kamer; wat zou ds. Zandt zeggen als de regering een schone bloem van twin tig lentes (schoon niet alleen naar de lette ren) met een zo geweldige som als twee duizend gulden zo maar alleen het buiten land injoeg? De maximum-leeftijd, 46-min-een-dag, is wellicht gekozen met het oog op de mi litaire leeftijdsgrens. Men is officieel of men is het niet. Als men het is geeft zoiets houvast. Wie meent dat geschiktheid tot vechten en geschiktheid tot schrijven niet aan dezelfde leef tij dsgrens gebonden zijn herinnere zich de vaderlandse dichter die schreef: het puntje van een gauwe pen is 't felste wapen dat ik ken. Aan de bekende Engelse bewering „life begins at forty" het leven begint bij de veertig laat de ministeriële leeftijdsgrens enige speelruim te, ofschoon niet veel. Na het zesde jaar acht de minister dit jonge leven blijkbaar geen reisbeurs van tweeduizend gulden meer waard. Wat moeten gegadigden nu doen? Zij dienen vóór 15 Februari a.s. een oorspron kelijke novelle, die nog niet gepubliceerd is en die niet langer dan 25.000 en niet korter dan 10.000 woorden mag zijn, in machineschrift en onder motto bij O. K. en W. in te zenden. Vijf letterkundigen, als gezworenen verenigd, zullen beslissen welke de drie beste inzendingen zijn. De drie ge lukkige auteurs krijgen dan elk hun twee duizend gulden van Vadertje Staat om op reis te gaan. Hopelijk zal Vadertje er een deviezen-vergunning (naar keuze) bij seven, Want anders gebeurt er nog niet veel. Wat hij zal doen als een der bekroon den niet op reis mocht gaan, maar de twee mille gebruiken om een feestje te vieren, of om de wolf en minister Lieftinck's deur waarders buiten zijn huis te houden, is nog niet duidelijk. Zal hij tijdelijk als ongewenst vreemdeling worden beschouwd en met de sterke arm over de grens gezet, opdat hij zijns ondanks indrukken vergare? De taak van de jury lijkt mij niet benij denswaard. Het is mij wel eens overkomen tot een jury te behoren al was het dan niet om staats-reisbeurzen toe te kennen en bij de grote meerderheid der deel nemers konden wij alleen het optimisme bewonderen. „Wij zijn toch waarlijk geen zwaartillend volk",' dacht ik, ofschoon onze echte letterkundigen dit bijna allen schij nen te getuigen. De grote groep deelnemers, die ik mij herinner, was niet letterkundig. Sommigen waren blijkbaar van de redene ring uitgegaan: „Schrijven? dat kan iedereen; dat leer je immers al in de eerste klas van de lagere school." Het woord let terkunde en de nog indrukwekkender term schone letteren zouden dezulken van het deelnemen aan prijsvragen moeten weer houden. Zelfs het oordeel van vriendelijke familieleden kan niet als voldoende maat staf gelden, tenzij er een schoon geletterd lid bij is. En dan is hij niet gauw vriende lijk. Men moet zelfs 'n paard dat men misschien krijgt niet in de bek zien, maar als ik ge gadigde voor zo'n reisbeurs was zou ik toch 0. K. en W. opbellen en vragen of die twee mille belastingvrij worden gegeven. Zo niet, dan krijgt men voor een groot deel ven zijn geld slechjs binnenlandse (fiscale) indruk ken. En zonder onaardig te willen zijn jegens minister Rutten moet ik opmerken dat de tegenwoordige gulden zeker niet meer dan de helft van de vooroorlogse waard is en dat men zelfs met 2000 belas tingvrije guldens geen grote reizen kan ma ken. Wie er een half jaar op uit wil trek ken zal zoiets als Bertus Aafjes' Voetreis naar Rome moeten ondernemen. Hij kan zijn reisbeurs dan Prix de Rome noe men, hetgeen goed klinkt. Hoe langzamer voortbeweging men kiest, hoe meer indruk ken men trouwens opdoet. Liften is even goedkoop, maar minder rijk aan indrukken; het zal evenwel als hulpmiddel kunnen dienen om het begeerde land te bereiken, als men niet wandelen wil. Wat Bertus Aafjes betreft: wellicht dingt hij mee. Hij is ouder dan 21 en jonger dan 46. De gedachte aan dergelijke concurrentie zal sommige te overmoedige gegadigden mis schien weerhouden. Lopen leert men zelfs al vóór de lagere school-jaren, maar daar om start men nog niet tegen Fanny. Voor het overige zij hulde aan minister Rutten gebracht. Het is toch een aardig idée. R. P. Onrust in Soerabaja BATAVIA, 15 December (Aneta). Te Soerabaja zijn Dinsdag opnieuw acht auto's met chauffeurs verdwenen; wederom wor den enkele overvallen, berovingen en in braken gemeld. Ook op het stationsempla cement was het onrustig als gevolg van schietpartijen tussen de bewakers en ram- Pokkers, van wie twee werden gewond. Wegens het veelvuldig voorkomen van Plundering van treinen aan de rand van de stad is besloten de stationsbewaking uit te breiden. Toch vertoont de handelsbalans nog een zeer bedenkelijk tekort Van onze correspondent in New York). De Nederlandse export naar Amerika over de eerste negen maanden van het lopende jaar duidt erop, dat 1949 een re cord export naar Amerika zal opleveren. In de eerste negen maanden namen de Verenigde Staten voor 44.2 milloen dollar aan goederen uit Nederland af, tegen 43.8 millioen dollar in 1948. In kringen van de Nederlandse Kamer van Koophandel in New York rekent men voor 1949 op een totaal van 50 tot 55 mil lioen dollar. Toch is ons tekort in het goe derenverkeer met Amerika nog steeds schreeuwend hoog. In de eerste negen maanden van dit jaar kochtetn wij name lijk in Amerika voor 214 millioen dollar, gevende derhalve een dollar deficit van 170 millioen. Dit tekort zal voor geheel 1949 stijgen tot ca. 225 millioen dollar, een tekort dat uiteraard grotendeels door Mar shall-hulp goed gemaakt wordt Naast het zuivere goederenverkeer komen er nog de door ons verschuldigde betalingen in de vorm van rente en af lossing op de door Nederland in Amerika aangegane schuld. Weliswaar staan daar tegenover aflossingen en rente en dividen den op het Nederlandse effectenbezit in Amerika, maar in de onmiddellijk komen de jaren lopen onze rente- en aflossings verplichtingen sterk op en zullen ons netto dollars gaan kosten. De nieuwe directeur voor export bevor dering, de heer Smit, gaf als eerste doel een export naar Amerika van 100 millioen dollar. Weliswaar heeft de devaluatie grotere exportkansen geschapen, het is echter de zaak om de kansen om te zetten in een realiteit. Voorts zien de cijfers er mooier uit dan zij in werkelijkheid voor onze dollarbalans zijn. Een niet onbelang rijk quantum goederen, dat van Nederland naar Amerika verscheept wordt, bevat slechts een geringe hóeveelheid Nederland se arbeid en Nederlandse grondstoffen. Deze grondstoffen en arbeid uit het bui tenland afkomstig hebben wij zelf eerst met buitenlandse betaalmiddelen in sommige gevallen zelfs met dollars moe ten kopen. De netto dollarwinst is dus slechts een kleine. De heer Smit" was echter optimistisch over de exportmogelijkheden van dure Nederlandse producten in het rijke Zuid- Westen en aan de rijke Westkust van Ame rika. Beide gebieden zijn tot dusverre slechts zwakjes door het Nederlandse initiatief aangepakt, enkele speciale ge vallen uitgezonderd. Londerise „licht-stakers" nog niet allen aan het werk Alle stakende arbeiders van de Londense electrische centrales hebben Donderdag be sloten het werk te hervatten in afwach ting van de uitslag der verdere onder-han delingen over een bijslag voor vuile arbeid in hoge temperaturen. Donderdagmiddag hadden echter slechts de arbeiders van de Barking Centrale de grootste van Europa hun werk in derdaad hervat. In de andere drie cen trales weigerden de arbeiders een ver-kla ring te tekenen, dat zij „onvoorwaardelijk" weer aan het werk zouden gaan. De mili tairen, die naar deze centrales waren ge dirigeerd, zijn daarom gebleven en de ar beiders verklaren, dat de staking een uit sluiting is geworden. Isaacs, de Britse minister van Arbeid, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de arbeiders als voorwaarden voor de werk hervatting eisen dat geen repressailles wor den genomen, de troepen te voren de cen trales verlaten en dat de onderhandelingen over de gevraagde bonus worden hervat. De minister vroeg het Huis geen pressie op hem uit te oefenen. „Gisteren verklaarde ik, dat er dynamiet op ons pad lag. Van daag stapelt het zich echter op", aldus Isaa.cs. Hel personeel dat bij Barking het werk heeft hervat, had voor heden een vergade ring uilgeschreven, waarop zal worden be slist welke houding zal worden aangeno men. Vandaag komen ook de vakvereni gingsleiders en vertegenwoordigers van de bedrijfsleiding weer bijeen. Wereldburger no. 1Garry Davisdie nu in Duitsland wil gaan helpen met de wederopbouw, kampeert opnieuw op het plaveisel in Parijs, ditmaal om een visum voor een verblijf in West-Duitsland en een ander voor zijn terugkeer naar Frank rijk te krijgen. Het eerste verkreeg hij zonder veel moeite maar het tweede komt blijkbaar niet zo vlot af, zodat hij weer zijn toevlucht heeft genomen tot een „sit- down"-demonstratie voor het bureau dat zulke visa verstrekt. Het is te hopen dat dit optimisme niet misplaatst is, want in 1950 zal er wel op nieuw aan de Marshall-hulp geknabbeld worden. Er zijn plannen om deze hulp voor het jaar 1950/51 terug te brengen tot on geveer 3.5 milliard dollar, een verlaging van ongeveer 1.5 milliard dollar. De heer Smit is thans onderweg naar Nederland, waar hij aan de regering ver slag zal uitbrengen van zijn bevindingen en mededeling zal doen van zijn verdere plannen. De vestigingsplaatsen van de Ne derlandse handelscommissariaten in Ame rika zijn thans vastgesteld en spoedig kan de benoeming van de commissarissen ver wacht worden. Chinese generaals lopen naar de communisten over HONGKONG, 16 December (Reuter) Er zijn weer drie nationalistische gene raals, onder wie Lioe Wen-Hoei, gouver neur van de provincie Sikang, naar de communisten overgelopen, aldus verneemt Reuter uit betrouwbare bron te Hong kong. Zij hebben Mao Tse Toeng, de commu nistische leider, telegrammen gestuurd, waarin de communistische autoriteiten worden verzocht functionarissen te be noemen die hun posten kunnen overne men. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft over het bericht uit Hongkong, dat 40.000 ge wapende Chinese nationalistische soldaten ziph bij het Vietnamese leger zouden aan sluiten als vrijwilligers, gezegd: „Dit be richt is geheel en al onwaarschijnlijk. Wij weten dat er reeds 10.000 dergelijke sol daten in Vietnam zijn en dat er nog meer dagelijks de grens overschrijden, maar er- is absoluut geen sprake van, dat zij als vrijwilligers in de Franse en Vietnamese strijdkrachten worden opgenomen". Vandaag zal even buiten Pretoria het voortrekkers- of Dingaansmonument officieel worden ingewijd. Om het monument loopt een muur met reliëfs van de oude ossewdedie de strijd symboliseert welke de Boeren tijdens hun „trek" te voeren hadden tegen aanvallen van vijandige stammen. Bij zo'n aanval maakten de boeren namelijk van hun huifkarren een cirkelvormige barricade, van achter welke zij zich tegen hun belagers verdedigden. Wysjinski in Berlijn Besprekingen over West- Duitsland BERLIJN, 15 December (Reuter). Andrei Wysjinski, de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, zou dc Oost-Duitse regering hedenavond hebben meegedeeld, dat Rusland pas dan tot de instelling van een Oost-Duits leger zou besluiten als een West-Duitse gewapende macht zou zijn opgericht. Volgens Duitse kringen, die beweren In nauw contact te staan met de Oost-Duitse regering, zou Wysjinski er de nadruk op hebben gelegd, dat de volkspolitie niet te zeer het karakter van een para-militaire organisatie moest aannemen. Wysjinski, die gisteren te Berlijn is aan gekomen, had heden een langdurige con ferentie met Wilhelm Pieck en Walter Ulbricht, de premier en plaatsvervangende premier van de Oost-Duitse Regering, al dus deze kringen. De Russische minister zou hebben ge zegd, dat men in de nabije toekomst geen opzienbarende veranderingen in de Rus- sisch-Duitse betrekkingen moest verwach ten. Het voornaamste onderwerp van bespre king met de Oost-Duitse politieke leiders zou de ontwikkeling van de gebeurtenissen in West-Duitsland zijn geweest. Het woord is aan Vauvenargues: De grootmoedigheid is aan de voorzichtigheid geen verantwoor ding schuldig van haar motieven. Wysjinski zou hebben meegedeeld, dat het nog niet opportuun zou zijn voor de Duitse regering, om het lidmaatschap van dc Cominform te verzoeken. Een half uur voordat Wysjinski de voor naamste geallieerde functionarissen heden avond in het huis der Sovjet-cultuur zou ontvangen, werden strenge veiligheids maatregelen genomen. Honderden zwartgeuniformeerde leden van dc Oost-Duitse volkspolitie, gewapend met karabijnen en revolvers en geassis teerd door verschillende secties Russische soldaten met bontmutsen en tommyguns, zetten de Untcr den Linden af en ontruim den de straat. Ook journalisten werden geweerd. De Westelijke geallieerde autoriteiten ontmoetten hier voor de eerste maal offi cieel de leden van de Oost-Duitse rege ring. Een Britse gast, die de receptie bij woonde, verklaarde naderhand tegenover de pers, dat de atmosfeer zeer vriend schappelijk was. De Verbondsraad van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging (de bestu ren van alle aangesloten vak- en stands organisaties) heeft zich in een bijeen komst te Utrecht Donderdag bezig gehou den met het vraagstuk van de lonen en prijzen. Aan het einde der bijeenkomst werd een resolutie aangenomen, waarin onder andere wordt verklaard, dat de K. Situatie in China Voorlopig Verslag verschenen Verschenen is het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp overdracht van de souvereiniteit over In donesië. Enige leden verklaarden, dat in de aan gegane overeenkomsten talrijke bepalingen, welke met de Grondwet in strijd zijn, voor komen. Het verkregen resultaat wijkt sterk af van hetgeen de kiezers na de in 1948 ge houden verkiezingen als beleid van het kabinet mochten verwachten. De regering is volgens deze leden niet alleen van koers veranderd, maar heeft haar gehele plan de campagne gewijzigd. Een eventueel niet aanvaarden van het ontwerp zou in de plannen van de regering moeten zijn ver disconteerd. Hieruit volgt, dat de regering zelf dient te weten wat in geval van ver werping zal dienen te geschieden. De volks vertegenwoordiging staat volgens deze leden voor een voldongen feit. In het bij zonder achten zij de regeling van het zelf beschikkingsrecht onvoldoende. De regering dringt een aantal leden der Staten-Generaal een verantwoordelijkheid op, welke sommi gen uit zedelijke overwegingen niet en an deren uiterst, moeilijk zullen kunnen dragen. Ettelijke leden waren van oordeel, dat de uitkomsten der Ronde Tafel-conferentie geen zekerheid bieden voor een duurzaam standhouden van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Deze leden hielden vast aan de uitleg, door het Eerste Kamer lid de heer Pollema gegeven aan artikel 209 derde lid, der Grondv/et. Mede met het oog hierop achtten zij het resultaat van de R.T.C. ongrondwettig. Hun verantwoorde lijkheid, zoals zij deze zien, maakt het hun uitermate moeilijk, bij deze stand van zaken hun stem aan het wetsontwerp te geven. De unie achtte men een volkenrechtelijke constructie. Zij is, naar men meende, tc allen tijde opzegbaar. Andere leden waren van mening dat dit wetsontwerp .neerkomt op een totale ver breking van het rijksverband. Sommige leden hadden tegen het ontwerp een tweetal principiële bezwaren. In de eerste plaats betoogden zij, dat goed moet worden onderscheiden de algemene vrij heidsbeweging in Indonesië en de revolu- tionnaire beweging. In feite is de revolu- tionnaire beweging erkend, waartegen deze leden overwegend bezwaar hebben. Vele leden verklaarden de bovenstaande critiek allerminst te delen. Zij waren van mening, dat die critiek reeds goeddeels weerlegging had gevonden bij de behande ling in de Tweede Kamer. Betreffénde de regeling van het zelfbeschikkingsrecht waren zij van mening, dat op dit punt nog wel iets te wensen blijft. Enige leden verklaarden niet te behoren tot de tegenstanders van de souvereiniteits- overdracht, doch zij achtten de voorwaar den, waaronder dit geschiedt, niet gemak kelijk aanvaardbaar. Zij warén van mening, dat de regering, vooral in het laatste sta dium harer Indonesische politiek, vaak te overijld gehandeld had. Voorts hadden zij de indruk, dat vaak te grote ontvankelijk heid was getoond voor de denkbeelden van de wederpartij. Vele leden beaamden, dat de uitkomsten van de Ronde Tafel-conferentie als een ge heel moeten worden beschouwd en dat slechts aanneming of verwerping daarvan kan worden overwogen. Een besluit tot her opening van het overleg, óf tot voorafgaan de Grondwetsherziening stond voor hen gelijk met verwerping. Zij verklaarden de uitkomsten der R.T.C. van harte te kunnen aanvaarden. Vele leden hadden ernstig bezwaar tegen de regeling, welke ten aanzien van de Ne derlandse ambtenaren was getroffen, ook na de indiening van de ontwerp-garantiewet burgerlijk overheidspersoneel Indonesië. Verscheidene leden betreurden dat de regering aan „overgang" van de burger lijke overheidsdienaren, met name van de Nederlanders onder hen, in dienst van de Republiek der Verenigde Staten van Indo nesië de voorkeur had gegeven boven een ter beschikking stellen van deze ambtena ren uit een Nederlandse dienst. A. B. bereid is medé te werken aan een zodanige verhoging van de productie, dat het evenwicht in de betalingsbalans bij handhaving van het cohsumptiepeil van de sociaal zwakkere groepen en uitvoering van de noodzakelijke investeringen kan worden verkregen. Zij is van mening, dat de vermeerdering "van de productie en niet de vermindering van de consumptie van de werknemers beschikbaar behoort te ko men voor export en investeringen. De verbondsraad acht het een eis van sociale rechtvaardigheid en voor de hand having van orde en rust noodzakelijk 'at per 1 Januari 1950 de uitbetaling va- individuele loonsverhoging van 5 pr verplicht wordt voorgeschreven met en minimum van f 2.per week voor vol wassenen en voor alle gehuwde en daar mee gelijk te stellen werknemers; voorts dat de jeugdlonen van het 18de jaar af worden aangepast aan de nieuwe loonbe dragen voor volwasssen werknemers; dat de kinderbijslag van het eerste kind af evenredig aan de loonsverhoging verhoogd moet worden; dat de uitkeringen krach tens pensioenregelingen, sociale bijstands- regelingen, de uitkeringen krachtens de Invaliditeitswet, de Noodregeling Ouder domsvoorziening alsmede de lonen van. de D.U.W. eveneens met 5 percent worden verhoogd cn dat de loongrens voor de sociale verzekeringswetten wordt verhoogd van f 3750 tot f 4500 per jaar. De K.A.B. is van oordeel, dat een nieu we loonsverhoging noodzakelijk is zodra een verdere in onderling overleg vast te stellen prijsstijging is geconstateerd. Het gebied dat nog onder gezag der naar Formosa uitgeweken Chinese nationalis tische regering staat, krimpt dagelijks in, niet het minst door dat legerafdelingen in dit gebied soms in hun geheel naar com munistische zijde overlopen. Ook de bur gerlijke bestuursambtenaren zijn zeer onbetrouwbaar in hun politieke houding. Twaalf gewonden, van wie drie ernstig Een tot autobus verbouwde vrachtwagen is vanmorgen om half acht met 36 DUW- arbeiders op de Rijksweg tussen Haarlem en Velsen vlak voorbij het buiten „Water land" op het beijzelde wegdek geslipt en omgeslagen. De auto had in Heemstede de arbeiders opgenomen. Deze waren onder weg naar het kampeerterrein in Castricum, waar werk onder beheer van de DUW uit gevoerd wordt. Drie zwaargewonden moes ten in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden worden opgenomen, een vierde kon na medisch onderzoek naar huis keren cn acht lichtgewonden werden via de Mariastich- ting naar huis gebracht. ■Omtrent de bosrand van de buitenplaats „Waterland" aan de Rijksstraatweg was het asphalt vanmorgen spiegelglad door een dunne laag ijs. De chauffeur, die al drie jaar met deze wagen rijdt, schijnt de gevaarlijke plaats te laat te hebben opgemerkt. Vermoedelijk heeft hij voorzichtig iets bijgeremd, waar door het achtereind van de wagen die naar schatting 35 a 40 km per uur reed ging slippen. Met een harde klap is de bus daarna op de rechterzijde gekanteld, dwars over de weg. De ijlings ontboden politie en ambu lance-wagens uit Velsen en een toevallig passerende Rode Kruisauto van het leger begonnen direct met het vervoer der ge wonden, nadat een Velsense arts de eerste hulp had verleend. Het ergst bleken drie arbeiders uit Haar lem er aan toe te zijn, die met inwendige kneuzingen, een schouderfractuur en diepe snijwonden door brekend glas in het Anto niusziekenhuis werden opgenomen. Een vierde slachtoffer, van wie aan vankelijk werd gevreesd, dat hij eveneens ernstig gewond was, kon reeds in de loop van de morgen uit het Antoniusziekenhuis naar huis terug keren. De drie ernstig gekwetsten zijn: P. Bos, C. Kasten en T Filliers. Er wordt echter niet voor hun leven gevreesd. De acht licht gewonden konden na verbonden te zijn in de Haarlemse Mariastrchting naar huis terugkeren. Het verkeer werd door de gekantelde bus geruime tijd belemmerd, zodat de politie de uit de richting van de Velserpont komende auto's moest omleiden en het verkeer uit Haarlem zich een weg moest zoeken over de berm. De beschadigde bus is door een IJmur- dense kraanwagen naar het Politiebureau gesleept. Marshall-overeenkomst tussen West-Duitsland en Amerika BONN, 15 December (United Press) De federale republiek van West-Duitsland en de regering van de Verenigde Staten ondertekenden heden een bilaterale over eenkomst, waardoor de nieuwe West- Durtse staat zal profiteren van de econo- inzake hulp van het Marshallplan. Tijdens een korte plechtigheid werd de overeen komst ondertekend door de Hoge Commis saris John McCloy en de kanselier Kon rad Adenauer. De overeenkomst is eenzelfde als die de andere landen, die van de Verenigde Staten economische steun genieten, gesloten heb ben. De Duitse regering belooft met de andere Marshall-landen samen te zullen werken voor een gezonde Europese economie en te streven naar het uiteindelijk doel van een economisch onafhankelijk Europa. De Amerikaanse hulp die aan Duitsland verstrekt wordt zal door Duitsland terug betaald moeten worden, wanneer de ex porten zo zijn toegenomen dat dit zonder- gevaar voor de Duitse economie kan ge schieden. Voorts belooft Duitsland te zullen mee helpen aan het vormen van voorraden van strategische materialen, wanneer zulks nodig zou zijn, en om de productie van die materialen te bevorderen. Er is een speciale voorziening getroffen voor uitbreiding van de hulp van de Duitse federale republiek aan het door de Russen omringde West-Berlijn. Passagierslijst van de Sibajak. Op onze kantoren ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentrans portschip Sibajakdat met ongeveer 1500 militairen aan boord op 3 Decem ber uit Tandjong Priok is vertrokken. Het schip wordt omstreeks 30 Decem ber in Rotterdam verwacht. Superfort tegen windmolen: vijf inzittenden gedood Een superfort van de Amerikaanse lucht macht is bij een startbaan op de vliegbasis Walker te Roswell (Nieuw Mexico) neer gestort en in brand gevlogen. Er bevonden zich 14 man aan boord. Vijf personen werden gedood, vier ge wond. Het toestel vloog tegen een wind molen op toen het wilde landen. De Franse regering weer voor een crisis De Franse regering is in ernstig conflict geraakt met de meerderheid in het parle ment over de nieuwe belastingen, waarin dc begroting voor 1950 voorziet. In de wandelgangen van de Nationale Vergade ring werd weer gesproken over een mo gelijke regeringscrisis, ofschoon de meeste waarnemers verwachten dat de- regering nog wel een compromis zal vinden, dat haar in staat zal stellen het jaar 1949 te overleven. De katholieke volksrepublikeinen en de socialisten in het algemeen steunen de nieuwe belastingen, die 180 milliard francs belopen. De volksrepublikeinen slaan er zelfs op dat de nieuwe belastingen worden goedgekeurd. De twee andere par tijen m de regering, de radicalen en de onafhankelijk en, zijn vastbesloten tegen elke nieuwe belasting gekant. Zij eisen, dat de begroting door ingrijpende bezui nigingen op het ambtelijke en militaire apparaat in evenwicht zal worden ge- ZUID-WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeelct door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Matige tot krachtige en later langs de Waddenkust en de kust van Noord holland harde Zuid-Westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. 17 December: 8.43 uur. onder 16.29 uur 6.02 uur. onder 14.16 uur Hook en laat; water in IJmuiden Vrijdag 16 December: Hoog water: 0.04 en 12.32 uur v Laag water- 0.02 en 20.24 uur. Zaterdag I" December: Hoog water: 1.0G en 13.28 uur. Laag water: 9.06 en 21.23 uur. Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1