Taxi tel. 4333 Tel. 5563 Oliebollen en appelbeignets Overde vergane glorie van rederij Praxis en Maatschappij „Holland" LUIDSPREKER Predikbeurten Veisens „Witte Kruis" moet nog al eens „manen" om het verpleegmateriaal TAXIS TAXIS DRY CLEANING OLD CLOTHES NEW „JOe Bichbar Kennemer Lantaarn Zaterdag 17 December 1949 REVUE VAN DE ZU1DZIJ De twee en vijftig jarige „Perseus" overleefde twee wereldoorlogen en rust thans uit De GESCHIEDENIS van het IJmuider trawlvisserijbedryf is een revue van rederijen en rederijtjes en een bonte ver zameling van scheepsnamen. In de begin periode zijn velen er mee begonnen. We zier: grote rederijen ontstaan, die het vroeg of Iaat op moesten geven; de schepen gin gen naar anderen over en hielden vol tot dat het niet meer konden. Voor deze week hebben we een oudge diende uit het archief te voorschijn ge haald en wel de twee en vijftigjarige „Perseus' (IJm. 45), welke we nu nog aan kunnen treffen in de Haringhaven. De enigenog overgebleven trawler van een maatschappij, die eens tot de grootsten heeft behoord. Teruggaande in de historie van onze gemeente vinden we in 1912 een trawler maatschappij onder de naam „Praxis" waarvan de heeren C. Maas, J. Prins en G. Carst de directie, vormden. Als eerste staat de „Penelope" (IJm. 64) vermeld, een trawler van 151 bruto reg ton en ge bouwd in 1895 bij Cook, Welton en Gem- mell. Zes trawlers werden er nog bij aan geschaft: de „City of Gloucester", die de naam „Plejaden" (IJm. 44) kreeg, de „Poseidon" (IJm. 74). ex-„Butterfly", .Pallas" (IJm. 84), ex-„Colonial Empire", „Paris" (IJm. 152), ex-./Uriel", „Perseus" (IJm. 45) ex-„Dane" en de voormalige Amsterdamse trawler „Holland VII" (Am. 60) die omgedoopt .werd in „Plutos" (IJm. 384). Alle namen begonnen dus met een „P" en ook schoorsteenmerk stelde een „P" voor; namelijk door de seinvlag „P" er op aan te brengen: blauwe vlag met witte blok. En hiermee was het nog niet afgelopen. Een zustermaatschappij, de Mij Holland, kwam er met vier trawlers bij, die in Am sterdam hadden thuisbehoord en bekend stonden onder de namen Holland I tot en met IV. Inmiddels was de oorlog uitgebroken Tientallen schepen verongelukten, onder meer ook de „Plejaden" (IJm. 44) van de Mij. Praxis welke in Februari 1916 als ver mist werd opgegeven. Kort daarop werd veel aandacht besteed aan de bouw van nieuwe schepen, zowel door de Mij. Praxis als de Mij. Holland. De Arnhemse Stoomsleephelling Mij. kreeg opdracht voor de bouw van 6 trawlers, waaronder een zeer grote, de 5 overige waren van het driftertype met een bruto inhoud van een kleine 140 ton. Achter eenvolgens waren het de „Pan" (IJm. 261). „Holland V" (IJm. 331), „Plejaden" (IJm. 44). „Holland VI" (IJm. 365). „Holland VII" (IJm. 503) en de „Pollux" (IJm. 339). De nieuwe „Plejaden" was aanmerkelijk groter dan zijn verongelukte voorganger. De inhoud bedroeg bruto 311 ton, en was iets groter dan de tegenwoordige „Schoorl". De lengte bedroeg 44.98 meter en de ca paciteit van de machine was 550 ipk. De rederij heeft niet lang plezier van deze trawler gehad. In 1929 werd het vaartuig verkocht éan Portugal, waar het de naam Joao Gualdino kreeg en in 1935 weer in andere handen overging. De laatste van het schip bekende naam is „Polo Norte". Toen het nieuwbouwpro- gramma van de twee rederijen was vol tooid en de eerste wereldoorlog al enige jaren voorbij was deed zich een nieuwe ramp voor. De nieuwe „Pollux" had ge markt in Grimsby en vertrok op 16 Decem ber 1921 uit deze haven met bestemming IJmuiden, waar het vaartuig nimmer is aangekomen. Korte tijd daarna, op 28 Mei 1922, haalde de Holland I een mijn in het net op, die tot ontploffing kwam. Het schip zonk, doch de bemanning wist zich geluk kig te redden en werd door de „Hibernia" opgepikt. Van aanvulling der vloot is daarna geen sprake meer geweest. Wel kwam in 1927 een afzonderlijke Mij., de N.V. Patria er met een trawler bij, de „Eduarda", ex-„So- bat", ex-„De twee", ex-„Conqueror", die „Polaris" (IJm. 6) werd genoemd. „Wat er nadien overgebleven" was, verdween in de jaren 1936-1937 naar de sloper. Slechts twee boten bleven over de „Perseus" (IJm. 45) en de „Penelope" (IJm. 64). Laatst genoemd vaartuig ging in 1942 tijdens de beoefening van de visserij van IJmuiden uit verloren. De Penelope welke vis sende was op de Egmondse gronden, werd beschoten en zonk. De beman ning kon zich redden, doch de schipper werd zwaar gewond. Zo is nu alleen de „Perseus" nog over. De foto herinnert ons aan de tijd dat het toekl U een Ideaal van een FIETSJONGEN? plooieen schip nog in de vaart was. Cook, Welton en Gemmell bouwde het in 1897. De inhoud bedraagt 156 bruto- en 59 netto reg. ton, lengte 30,65 meter, Breedte 6,41 meter en diepte 3,41 meter. De oude „Perseus" overleefde de tweede wereldoorlog en bracht deze zelfs door in Engeland, doch nu heeft het schip zijn werk gedaan. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden). ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) ZONDAG 18 DECEMBER. IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10.30 u.: ds. J. van den Berg; 5.30 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Geref. Kerk, Kanaalstraat, 9 uur: ds. J. van Buuren; 3.30 uur: ds. R. D. Beu- kema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Marnix- school, Stephensonstraat, 10 en 5 uur: ds. A. Japersma. Chr. Geref. Kerk, 10 en 4 uur: student C. Verhagen van Apeldoorn. Doopsgezinde Gemeente, 7.30 uur: ds. W. Veen, (in koffiekamer Westerveld) Oud-Katholieke Kerk. 8 uur: Heilige Dienst; 10 uur: Hoogdienst; 19 uur: Ves pers. Woensdag 21 December (Heilige Thomas) 9 uur: Heilige Dienst; 19.30 uur: Vespers. Zaterdag 24 December 10.30 uur: Algemene Voorbereiding. Leger des Heils. 10 u.: Heiligingsdienst; 7 uur: Openluchtsamenkomst; 8.00 uur: Verlossingssamenkomst. De diensten staan onder leiding van kapitein P. Vons. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 uur: ds. J. van der Wiel; 7.30 uur: Kerstevangelisatie dienst. Van 7.15 uur af samenzang. Geref. Kerk (Goede Herderkex-k) 9 u.: ds. R. D. Beukema; 4.30 uur: ds. J. van Buuren. Ver, v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. J. de Graaf van Haarlem. Verg. v. Gelovigen, 10 uur: Eredienst in gebouw Willemsbeekweg 78. Vrije Evangelisatie, Casembrootzij straat 10 uur: de heer H. van der Flier van Enschedé, Woensdag 7.30 uur: Kerst feest. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Westerveld, 7.30 uur: Doopsgezinde gemeente IJmui den, ds. W. Veen. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink; 7 uur: ds. S. Kranenburg van Amster dam (Jeugddienst). VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 4.30 uur: ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK:: Doopsgezinde Kerk, 15 uur: Wijdings- dienst. Maranatha, 10 uur: de heer J. H. van Oostveen van Vooi'burg, 11.45 uur: Zon dagsschool. Leger des Heils, 10 u.: Heiligingsdienst: 12 uur: Zondagsschool; 7.15 uur: Open luchtsamenkomst; 8 uur: Verlossingssa menkomst. De diensten staan onder lei ding van luitenante J. Lenaarts. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. J. H. Klei- nink-Wassink van Alkmaar, De Toorts. 10 uur: ds. P. A. Tichelaar Kanel. 5 uur: ds. G. Grootjans van Am sterdam. Geref. Kerk. 9.30 en 5 uur: ds. H. J. ten Brink van Den Haag. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 9.30 en 5 uur: ds. M. Bruin. Voor duizenden rouleert in de gemeente Als in een van de zevenduizend Vel- sense gezinnen, die aangesloten zijn bij het „Witte Kruis" verpleegmateriaal nodig is, dan wordt de heer des huizes er (meestal) op uitgestuurd om in één der drie magazijnen van de vei'eniging 't benodigde te halen. ,Doet u er maar een papiertje om" zegt deze heer in zo'n geval en de magazijnbewaarder van IJmuiden, Santpooi-t of Velsen- Nooi-d verpakt het gevraagde zorgvul dig en boekt het meegenomen mate riaal uit. Tot zover is alles volkomen volgens de regels. Maar als dan van tijd tot tijd de klap per eens wordt doorgenomen, blijkt dat gezin X al maanden een Witte Kruis- ledikant en patiënte Y meer dan een half jaar na de geboorte van haar jongste nog steeds de daarbij onmisbare attributen in huis heeft. En dan gaat er een vriendelijk kaartje naar de vergeetachtigen, die meestal wéér vader sturen. Enigszins met loden schoe nen. De wintermaanden zijn nu eenmaal meer van ziekte doortrokken dan de rest van het jaar en dus wordt er van September tot Mei vaker een beroep gedaan op de verplegingsartikelen van het Witte Kruis dan in de zomer. Vandaar dan ook, dat bij vergeetachtigheid van de „lenenden" in de winter nogal eens een probleempje ont staat en de wijkzuster of de administra teur wordt ingeschakeld om de geleende zaken terug te vragen. Voor ettelijke duizenden guldens ver pleegmateriaal rouleert dagelijks in de hele gemeente Velsen in IJmuiden al leen zijn bijvoorbeeld 25 ledikanten in de letterlijke zin des woords „onder de men sen". Laat nu eens één ledikant door nalatig heid ongebruikt staan, en laat er dan DENNENSTRAAT 12 Drie elftallen van Strawberries bezoeken Leeuwarden Voor de hogere elftallen van Strawberries staat de competitie stil en de beide eerste Strawberrieselftallen reizen naar Friesland. De dames gaan bij LHC op bezoek. Deze vereniging staat in de noordelijke eerste klasse eveneens boven aan de ranglijst. Er kan een spannende wedstrijd tegemoet wor den gezien. RAP treedt als gastheer op, om het eerste herenelftal en de veteranen te ont vangen. Verwacht mag worden, dat de Vel- senaren de Friezen de baas zullen blijven. Strawberries II komt tegen TOGO II voor de Amsterdambeker uit en het ziet er niet naar uit dat de Haagse dames met lege handen huiswaarts zullen keren. Strawberries III—BDHC VI doet een uit slag verwachten, die niet ver van een gelijk spel komt af te liggen. Hetzelfde geldt voor de ontmoeting HIC III—Strawberries IV. Het vijfde elftal reist naar Wormerveer en be hoeft niet van Kraaien IV te verliezen. Het derde heren-elftal ontvangt MRHC IV en kan de punten op Schoonenberg houden. Daardoor zouden zij zich voor de tweede ronde van de Treslingbeker plaatsen. Strawberries IVIjsvogels III biedt de Velsenaren een goede kans op de overwin ning. Voor het vijfde elftal daarentegen kon de ontmoeting tegen Kraaien III wel eens minder succesvol verlopen. plotseling elders een ei-nstige zieke op het Witte Kruis een beroep doen voor een ledikantWij meneri, dat het duidelijk is, hoe belangrijk het snelle inleveren van de geleende spullen kan zijn voor de volks gezondheid. De administrate van het Witte Kruis is op dergelijke „vergissingen" overigens wel berekend maar zij kan moeilijk op tornen tegen een geval van opzet. Het lek-emmertje van een kostbaar stoomapparaat werd niet lang geleden door een vertegenwoordiger van het Witte Kruis aangetroffen in de handjes van een Velsense peuter, die er tevreden mee in het zand speelde. Gelukkig komt zoiets niet vaak voor en zijn de klanten van het Witte Kruis over het algemeen uiterst zuinig met het ver strekte materiaal. Zodra echter één gezin in gebreke blijft en dat komt wel voor is de kans theoretisch aanwezig, dat er een ander gezin niet op tijd geholpen kan worden. Theoretisch, wel te verstaan, want de voorraad verpleegmateriaal van het Vel sense Witte Kruis is gelukkig groot. En de lankmoedigheid der materiaalbewaar- dei-s eveneens. Openbare Vergadering A.N.B.Z. Export naar Oost-Europa gewenst „Het bezoek dat enige leden van de IJmuidense afdeling van de Algemene Ne derlandse Bond voor zeevarenden dezer da gen, naar aanleiding van het op 1 Decem ber genomen besluit der reders aan de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint hebben gebracht, heeft tot nu toe geen re sultaten opgeleverd en nadat de Velsense gemeenteraad op advies van het college van B. en W. de door het communistische ge meenteraadslid C. Scheringa aangevraagde interpellatie over de ci-isis in het ü'awlbe- drijf werd geweigerd hebben de leden van de A.N.B.Z. het vertrouwen in college en raad vexJoren". Aldus een zegsman van de A.N.B.Z., die Vrijdagavond tijdens een openbare vergadering in het Thalia-theater, een verslag van het bezoek aan de Velsense bui-gemeester heeft gegeven. Spreker was van mening dat de commissie, welke zich thans met de problemen van de toestand in het visserijbedrijf bezig houdt, uitgebreid diende te worden, waarna opnieuw stappen genomen moeten worden om een onder houd met mr. Kwint te bewerkstelligen. De landelijk voorzitter van de A.N.B.Z., de heer K. Zwart behandelde hierna de toe stand welke in het visserijbedrijf, als ge volg van het besluit van de IJmuidense reders, was ontstaan. Spreker critiseerde de stiefmoederlijke houding welke de regering ten opzichte van het vissei-ijbedrijf aan neemt en was van mening dat de regering de belangen van de Nederlandse vissexüj in onvoldoende mate behartigt. Het is de taak van onze handelsdelegaties, aldus de heer Zwart, om te zoeken naar een exportmoge lijkheid van vis naar de Oost-Europese landen, temeer daar België, Frankrijk en Engeland als afzetgebied voor dit Neder landse product geen waarde blijken te hebben en men in de landen achter het ijzeren gordijn zeker belangstelling voor vis zal hebben. Wil de Nederlandse visserij zo vervolgde spreker, het hoofd kunnen bie den aan de buitenlandse concurrentie, zal een modernisering van de vissersvloot een vereiste zijn. De heer Zwart bleek het aller minst eens te zijn met het besluit van de scheepvaartinspectie om de demagneti- seringsplicht op te heffen en was van me ning dat ook dit verband hield met het in Januari voor te leggen contract. Spreker besloot zijn betoog met een oproep aan de aanwezigen om gezamenlijk de strijd voor een beëindiging van de huidige crisis aan te binden. De heer D. Kleinsma, Voorzitter van de A.B.T. gaf hierna zijn visie over de loon- en prijspolitiek van de regering en behan delde in het kort het probleem der deva luatie. Tenslotte belichtte spreker het standpunt der E.V.C. inzake de strijd om de vrede. Kerstavond Vrouwenbond P. v. d. A. De afdeling IJmuiden van de Vrouwen bond van de Partij van de Arbeid houdt Woensdag 21 December haar Kerstavond in gebouw Jansen aan de Willemsbeekweg. Het ligt in de bedoeling deze avond een feestelijk tintje te geven en de bezoekers worden daarom verzocht allen een kleine surprise mee te brengen. Volksonderwijs-avond De Centrale ouderraad heeft Vrijdag avond een ouderavond gehouden in het gymnastieklokaal te IJmuiden. De wethou der van onderwijs, de heer H. de Boer sprak hier over: „De taak voor het open baar onderwijs". Met voorbeelden werd aangetoond hoe er voor het L.O. kan wor den gewerkt. De aandacht viel onder meer op de achterstand die het openbaar onder wijs heeft ten opzichte van de Bijzondere en Christelijke scholen. Een ouder-commis- sie kan veel en nuttig werk verrichten door te helpen deze achterstand in te halen. De taak die Volksonderwijs zich gesteld heeft is, te zorgen voor goede scholen waar voor ieder kind plaats is. Hierna was het woord aan de heer IJ. Reitsma die met een kort maar krachtig woord de aanwezigen opwekte zich als lid bij de vereniging Volksonderwijs op te geven. Tot slot werd vertoond de film: „Volks onderwijs", een documentaire die een over zicht gaf van het werk der vereniging. Het onderricht aan geestelijk zwakken, gebrekkigen, schipperskinderen en het voor bereidend onderwijs werd in deze rolprent op overtuigende wijze uitgebeeld. IJMUIDEN: EDISONSTRAAT 5 V.E.M. gaat dokken en demag netiseren voor het opleggen Naar wij van de directie van de VEM ver nemen gaat deze rederij van het stilliggen der vloot gebruik maken om enige achter stallige voorzieningen te treffen en ver scheidene schepen te laten dokken en te demagnetiseren, zodat er diverse schepen in de komende dagen een reis naar Rotter dam zullen maken of in het dok geplaatst zullen worden. Na afloop van deze werk zaamheden worden de schepen opgelegd. „Watervliet" opnieuw naar Amsterdam Het eerste twaalftal van de korfbalvere niging „Watervliet", dat tot nu toe de pres tatie leverde om de acht gespeelde com petitiewedstrijden alle te winnen, trekt Zondag voor de tweede achtereenvolgende keer naar Amsterdam om Indo 1 te ont moeten. Hoewel thuis werd gewonnen moet deze ploeg tot de sterkste tegenstan ders worden gerekend en wordt het voor de groen-gelen oppassen. De Watervlieters zitten bijna op het kampioenskussen met nog vier te spelen wedstrijden en een voorsprong van vijf punten op de grootste concurrent, zodat mogelijk bij een zege op Indo de ere-palm voor het grijpen en de kans op terugkeer in de tweede klasse KNKB groter woi-dt. Watervliet 1 verti-ekt met de dames T. Gieze, R. Weymar, W. Jansen, J. v. Vught, M. v. d. Plas, C. Broeksma en de heren R. Velthuys, J. Broeksma, R. Bei-gsma, M. v. d. Brink, B. de Heer en H. Gieze. Het tweede Watervliet-twaalftal ont vangt op „Watervliet" 's morgens Blauw wit 4 uit Amsterdam en moet, gezien de laatste goede verrichtingen, ook nu de beide punten kunnen bemachtigen. Het tweede bestaat uit de dames S. San ders, D. Schelling, T. Waagmeester, G. Kluft, H. Voerman, D. Dubbelman en de heren A. de Vries, M. Veerbeek, F. Vos, T. Heistra, E. v. Lange en W. Berghuis. Watervliet 4, eveneens een kampioens pretendent, bezoekt te Haarlem Animo Ready 3; een moeilijke taak om winst te behalen en Watervliet 5 krijgt visite van Oosthoek 3 uit Haarlem. De adspiranten zijn vrij. Ons SPECIAAL SYSTEEM voldoet een leder, ook voor Uw garderobe Chem. reiniging desgewenst in één dag gereed zonder prijsverhoging!! Behalve Zaterdag KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 (Adv.) „IJmond" krijgt een moeilijke wedstrijd De handbalvereniging „IJmond", die in het eerste herenelftal tot nu toe een onge slagen ploeg heeft in de competitie met 8 gespeelde wedstrijden, 15 punten en 83 doelpunten vóór en 28 tegen, staat Zondag voor een moeilijke wedstrijd tegen AHV in Den Helder, de ploeg der adelborsten. Dit elftal verloor de eerste ontmoeting tegen IJmonds grootste concurrent, Tone- gido, met 13-3, doch herstelde zich uitste kend in de retunvwedstrijd met een 9-7 overwinning. Hierdoor is AHV onverwacht een mede-candidaat voor een eventueel kampioenschap geworden. De komende wedsti'ijd is voor de Vel sense handballers dus wel zeer belangrijk en met een gelijk spel wordt rekening ge houden. IJmond 8 7 1 0 15 83-28 Tonegido 6 4 1 1 9 57-29 AHV 4 3 0 1 6 39-27 Concordia 2 6 2 0 4 4 30-43 Vlug en Vaardig 6 1 1 4 3 26-52 BGV 4 1 0 3 2 20-41 AVA 6 0 1 5 1 18-52 De IJmondèrs vertrekken xhet: J. Böhm; K. Sluis en L. Aptroot; R. Rill, J. Joosten en P. de Waal; P. Scheerman, F. Sauer, K. Sauer, H. Nabben en B. Hofman. De dames van IJmond 2 gaan 's morgens een bezoek brengen aan de sportzusters van HOC te Haarlem met kans op winst en het tweede IJmond-heren elftal ont vangt HOC 3 op „Watervliet" voor een vriendschappelijke ontmoeting. OUDEJAARSAVOND NADERT SNEL En dan geen baklucht, vette boel, zenuwachtige vrouwen, mopperende mannen, jengelende kinderen meer in huis, maar beide soorten 5 stuks a 25 cents. In elke hoeveelheid op vroegtijdige bestelling thuisbezorgd door OOSTERDUINWEG 51 TELEFOON SéSI ATTENTIE! BEIDE KERSTDAGEN GEOPEND IJMUIDEN (Adv.ï Twee voetbalwedstrijden voor „Noord" Van de Noord-Velser clubs zullen alleen Kinheim en WB wedstrijden voor de competitie spelen, daar IEV vrijaf heeft. De geel-zwarte Kinheimers gaan in Haarlem op bezoek bij DIO met een geheel gewijzigd elftal wegens de schorsing voor twee wedstrijden van De Boer en v. d. Linden. Kinheim heeft echter de oude „aanvallende" spil Rem weer kunnen op stellen, waarbij rechtsbinnen H. Px-inssen verhuisde naar de rechtshalf plaats en in valler v. d. Wal de vacature in de voor hoede aanvult. Met invaller Luntz als linkshalf schuift de vroegere achterspeler de Vries naar de linkervleugel op. Aldus gevormd tot een ongekende combinatie vertrekt Kinheim met: P. Keirsgieter; A. Paap en W. Groeneveld; H. Prinssen, P. Rem en C. Luntz; J. Starreveld, E. v. d. Wal, A. Prinssen, J. H. v. d. Wateren en S. de Vries. Ook de „Breesapex-s" spelen uit en wel tegen Oranje Zwart te Amsterdam. WB blijkt de beproefde samenstelling van het elftal te handhaven met; C. v. Veelen; R. Meyer en D. Schriemer; G. v. d. Veldt, M. Arisz en M. de Boer; N. Michel, H. Vers- wijveren, A. Both, P. Helder en P. Hooy- donk. SNOEKBAARS NAAR ZWEDEN EN POLEN De visserij op snoekbaars in het IJsel- meer is lonender geworden doordat de prij zen meer dan verdubbeld zijn. Men schrijft dit ook voor een deel toe aan het feit, dat er de laatste weken veel snoekbaars geëx porteerd wordt. Zo verzendt een firma uit Stavoren snoekbaars naar Zweden. Een expediteur uit Woudrichem sloot een con tract af met Polen voor de levering van 500.000 kg snoekbaars. Zeeweg-raceweg Nauwelijks was de inkt van Lampeniers vex-haal over de senlheidsduivel op de zeeweg wiens motorrijwiel met zij span een rare escapade maak te bij de overweg droog, of er wapperde reeds een an- iere klacht ten burele. Ook over die Zeeweg. Een onbekende Lampeniersknecht, die elke dag het snelvex-keer langs zijn raam ziet flitsen, schrijft ver twijfeld, dat hij zich groen en geel ergert aan het geros van de benzinegastexi op dit rechte stuk weg. Of deze put niet ge dempt kan worden, vraagt de knecht, voor er kalveren aan de verdrinkingsdood ten onder gaan. Het moet gezegd wor den meent Lampenier dat er in Velsen nog wel eens meer dan de voorgeschreven veertig kilometer uit motor voertuigen wordt gedraaid. Snelheidsverboden zijn aan de andere kant hatelijke zaken en autovallen kunnen gerust de overtreffende trap daarvan worden genoemd. Maar mis schien weet de voogd aller veiligheden, in casu de com- missai.s hier een gulden mid denweg. Vanwege die be dreigde kalveren. New Lookiosk Na Lampeniers opmerking over de kiosk in Driehuis zijn er verschillende lezers ter penne gestegen om Lampenier mee te delen, dat zij het won derwel met hem eens waren. Er was zelfs een schrijver, die anoniem vijf gulden zond en een ander stuurde een gulden. Hoezeer deze spontane reac ties ook worden gewaardeerd, Lampenier gelooft toch, dat zolang er geen definitieve be slissing over het voortbestaan van de kiosk is genomen en de Horeca heeft zich onder meer reeds in het strijdgewoel geworpen een actie der burgerij weinig kans van sla gen heeft. Het geld is veilig opgeborgen en de milde schen kers kunnen wanneer zij even hun adres laten weten het des gewenst terugkrijgen. Büna 10.000 X Zowat tienduizend manmen sen, die haast tienduizend vrouwen het jawoord hebben ontfutseld en dan met een te vreden gezicht naar het Raad huis tijgen om deze belangrijke toezegging voor alle zekerheid zwart op wit te krijgen dat maakt ongeveer een viei-de van de huidige Velsense be volking. En deze bijna-tien- duizend zijn compleet met een Opnieuw doen ge- bloempje in het vaasje en een anjer in het knoopsgat door één en dezefde Velsenaar naar de ambtenaar vervoerd, die on verdroten de gewetensvraag stelde: „Zijt gij bex-eid Lampenier staat er even stil van te kijken. Bijna tienduizend startende gezinnen heeft meneer Her man van Gameren per koets en per auto naar het Kex-kplein gereden in de 41 jaar dat hij dit genoeglijke werk verricht. Binnenkort wordt het 10.000e jonge stel tegexnoet gezien en meneer Herman heeft een ver rassing voor hen in petto. Hermans vader reed - al eex'der trouw, maar in 1908 werd de zaak in de huidige vorm gesticht. En uit zijn her innering heeft de zoon voor Lampenier opgediept het ca suele geval van het echtpaar uit de De Ruyterstraat, dat niet alleen zelf „per van Ga- mex-en" trouwde maar het ook 4e zes kinders liet doen (toen ze groot genoeg waren). Zo ziet gij eens te meer: de een zijn vrouw is de ander zijn trouw. De bestx-ating van de meente Velsen geniet goede roep en dat mag aller minst verwonderlijk heten, want op vele plaatsen binnen de grenzen van deze goede plaats maken de bussen huts pot van him levende inhoud en de auto-eigenaren luisteren met een bang oor naar het kraken onder hun vehikelen. „Tot nu toe hebben wij het uitgestaan", roept een Lam peniersknecht verbitterd, „om dat wij argelozen dachten, dat met het nieuwe wegdek ook deze schuddingen zouden zijn opgelost. Niets is echter min der waar", vervolgt hij gram storig, „want dezer dagen is een bus op de Velserduinweg, waar de nieuwe klinkers in echte, mooie golven liggen, zó door elkaar geklutst omdat de chauffeur het traject voor het eerst reed en niet wist, dat de zee daar nogal woelig is dat iedereen het hoofd tegen de bagagerekken stootte en bij iedereen op schoot viel". Knecht tekent aan, dat dit laatste verschijnsel zijn speci ale vpordelen had, maar dat hij van de vroede gemeente voogden toch een beter nieuw wegdek had verwacht. Hij ver oordeelt deze voogden om de Velserduinweg nog eens te be straten. Eigenhandig dan. LAMPENIER Thalia. De uitersten hebben elkaar zelden zo geraakt als deze week de films van het Thalia-theater. De eex-ste helft wordt gevuld met de weinig zeggende Uni- versalprent „De slavin van Haroea". Dit praedicaat lijkt vrij afkeurend, maar de geheimzinnige omgeving waax'in dit exoti sche verhaal wordt geplaatst en de beto verende Maria Montez zorgen er voor, dat de gebeurtenissen in het rijk van de koning van Khemmis met spanning gevolgd zullen worden. In de Universal- studio's zijn kosten noch moeite gespaard om deze kleurige historie van een aan trekkelijk kleed te voox'zien en als kijk spel zijn deze slavin en haar gevolg (en) zeker de moeite waard. Met veel meer nadruk echter kunnen wij de film aanbevelen, die van Maandag af op Thalia's doek wordt gebracht. „Het brandende vraagstuk" immers be handelt de tere kwestie van de abortus en hoewel er bezwaren zouden zijn in te brengen tegen een openbaar pleidooi voor een der beide kanten van deze zaak, om dat er zo gauw sentimenten geraakt wor den, waar men liever had moeten afblij ven, moet van deze opmerkelijke film toch gezegd worden, dat zij zonder het standpunt van haar makers te verlooche nen, mei veel beleid de gevaarlijkste klippen omzeilt. Vrouw en geneesheer, een scène uit „Een brandende kwestie", een film die volgende week in Thalia diepgaande problemen probeert aan te roeren. De toeschouwer wordt eveneens gecon- fx-onteerd met de vraag, of sterilisatie een oplossing zou kunnen zijn voor de gevol gen van bepaalde erfelijkheidsfactoren en op dit punt wordt de bioscoopbezoeker tot gedachten gedwongen zonder dat hem een antwoord in de mond wordt gegeven. Het buitenland met name Scandinavië heeft zich tot heel wat opmerkingen over deze rolprent laten verleiden, die echter geen van alle de ernst waax-mee het on derwerp wordt beroerd, ontkenden. Reeds eerder hebben de filmers deze consequenties van de huidige maatschap pij behandeld, maar naar onze smaak komt „Een brandende kwestie" ver boven deze producten uit. J. F. KERSTFEEST MET LITURGIE EN SPEL In het gebouw voor Christelijke belangen te IJmuiden heeft Vrijdag 23 December een Kerstwijding plaats, uitgaande van de Christelijke Jongemannen Vereniging en haar onderafdelingen. Uitgevoerd worden een Kerst-liturgie en een Kerstspel.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 8