IJmuider Courant Twee opvarenden van reddingboot in de storm overboord geslagen Haarlems Dagblad Drie Italiaanse journalisten waren bij Giuliano op bezoek 64e Jaargang No. 19428 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Schipper en matroos van de Koningin Wilhelmina" omgekomen Schepen gezonken op het Ijsselme* Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van cn ©ptcrtjtc Baatlcmurtic £ouc.tnt Cïmro i6f<3 Maandag 19 December 7949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25 Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom er In de vliegende storm van Zaterdag avond zijn twee mensenredders, die waren uitgevaren omdat anderen in nood ver- feeerden, om het leven gekomen Zaterdagavond om half negen, toen het Zweedse schip „Aslog" bij "Walcheren in nood verkeerde en dringend om hulp vroeg, voer de reddingboot „Koningin Wilhel mina" uit Stellendam bemand met zeven Koppen, onder schipper B. de Blok uit. Twee uur na het uitvaren werd de „Ko ningin Wilhelmina" door een grondzee meegesleurd en het leek of de boot zou omslaan. De mast raakte bijna het water. Toen de boot zich weer oprichtte werden twee man vermist. Zij waren overboord geslagen. Het waren schipper B. de Bolk. een man van 45 jaar vader van vier kin deren, en de 44-jarige H. Grotebcer, vader van vijf kinderen. Onmiddellijk werden pogingen in. het werk gesteld de drenkelingen te vinden, maar in de diepe duisternis bleek dit on begonnen werk te zijn. Toch bleef men urenlang zoeken tot tenslotte de pogingen gestaakt moesten worden. De reddingboot was op het ogenblik dat het ongeluk ge beurde, nauwelijks 100 meter verwijderd van een onbekend schip, dat wel moeilijk heden had, doch blijkbaar geen hulp be hoefde. De „Koningin Wilhelmina" bleef op zee tot dat het licht werd. Besloten werd naar Hoek van Holland koers te zetten. Daar kwam de reddingboot Zondagmiddag om kwart over twaalf aan. Per auto zijn de vijf opvarenden, onder wie zich de 26- jarige zoon van schipper De Blok bevond, naar hun woonplaats teruggekeerd. De „Aslog" had geen assistentie nodig. De „Aslog", een Zweeds schip van 1400 ton, dat zich ter hoogte van de Ooster- schelde bevond, had geseind dat het een anker verloren had en naar de kust dreef. Het schip was op weg van Rotterdam naar Gent. De motorreddingboot „Maria Blanken- heim" met schipper J A. Minneboo uit Veere, bereikte omstreeks middernacht de „Aslog", doch de toestand was toen niet zodanig dat de Zweedse bemanning het schip moest verlaten. Wel rukte het schip aan de ene overgebleven ankerketting en sloegen soms zware stortzeeën over het achterdek, doch tegen de morgen nam de wind iets in kracht af en werd het daar enboven laag water. „Maria Blankenheim" en de reddingboot uit Breskens „President J. V. Wierdsma" met schipper J. Slis, die eveneens ter assistentie was uitgevaren, keerden Zondagmorgen terug. De Belgische sleepboot Goliath voer Zondagmorgen van Vlissingen uit naar de „Aslog", om te trachten het schip naar Vlissingen te slepen. De reddingboot „President J. V. Wierds ma"', die de gehele nacht bij de „Aslog" is gebleven had door zware stortzeeën ern stige schade geleden. De bemanning rapporteerde dat de „Aslog" vrij zware slagzij had. De Zweed is later echter doorgevaren naar Gent, ge assisteerd door de „Goliath". Engelse kustvaarder in moeilijkheden Zaterdagmiddag om half vier is het En gelse kustvaartuig „Roxton", gesleept dooi de sleepboot „Holland", in de haven van Den Helder aangekomen. Het schip, dat op weg was van Hamburg naar Rotterdam, moest wegens machineschade ter hoogte van Petten in de storm voor anker gaan en had om assistentie gevraagd. Lemmer vissersboot omgeslagen. Schipper T. Kuiper was met zijn beide zoons Zaterdagmiddag aan boord van de Le. 31 op het IJselmeer aan het vissen. De boot was ongeveer dertien kilometer van Lemmer verwijderd, toen een rukwind in de zeilen sloeg en de boot omsloeg. De op circa vijfhonderd meter van de plaats van het ongeluk varende vissersboot van schipper L. Poepjes wist de drenkelin gen met zeer veel moeite door middel van een lijn aan boord te krijgen. Men zal trachten het omgeslagen vaar tuig te bergen, zodra het weer dit toelaat. Sleepschip gezonken. Vijftien km. ten zuiden van Urk is Zater dagmiddag het 749 ton metende sleepschip „Dilles", schipper J. H. van Duynen uit Rotterdam, van de sleep los geslagen. Het schip, dat, geladen met kunstmest, op weg was van Amsterdam naar Schokkerhaven, maakte spoedig water en zonk birtnen en kele minuten.De bemanning kon nog juist op tijd van boord worden gehaald door de sleepboot. Zaterdagavond is het Nederlandse schip „Nooitgedacht" in het Albertkanaal, nabij de sluizen van Gent, gezonken. De opva renden wisten zich in veiligheid te brengen. Hongaarse politie begint ook spionnen te arresteren Israel Jacobson, de Amerikaanse direc teur van de Joodse „American Joint Dis tribution Committee" in Hongarije, is door de Hongaarse politie gearresteerd, zo deelt het hoofdkwartier van het comité te We nen mede. Jacobson was tien dagen gele den van verlof terug gekomen cn had zich Donderdag in zijn auto naar Hongarije be geven nadat hij een visum had ontvan gen. Hij kwam echter niet op zijn bureau in Boedapest aan en later werd zijn ar testatie ^medegedeeld. De directeur van het Weense bureau te Wenen zeide, dat Jacobson Robert Vogeler kende, de Amerikaanse vice-voorzitter van de „International Telephone and Tele graph Company", die al eerder op be schuldiging van spionnage gearresteerd Werd, Het schip, dat geladen was met grind, be hoorde toe aan een Rotterdamse maat schappij. Op vele plaatsen heeft de storm schade aangericht. Op de-kade te Hellevoetsluis woeien vrijwel alle palen van de straat verlichting om. Bij Waalwijk werd het water in het zg. Oude Maasje door de storm zodanig opgestuwd, dat het over de dijken stroomde en enige buitenpolders onder water zette. Snelheidsrecord. Voor de gezagvoerder van de K.L.M.- Constellation „Overloon" betekende de storm een voordeeltje, rug van Gander (New Foundland) naar De „Overloon" vloog met de wind in de Prestwick (Schotland) in vijf uur en 28 Hutchinson het bestaande record met 21 minuten. Hiermede brak gezagvoerder minuten. De „Overloon" had op deze reis van New York naar Schiphol 30 passagiers aan boord. Birma erkent het communistische China De Birmaanse regering heeft Zaterdag in een officiële verklaring medegedeeld, dat zij de regering van communistisch China erkent. De verklaring zegt: „Oor delend, dat de centrale volksregering van China de steun heeft van het Chinese volk en overwegende, dat er een traditionele vriendschap tussen het Chinese volk en het Birmaanse bestaat, bevestigt de Bir maanse regering haar erkenning van de volksregering". Verder wordt de verwach ting geuit, dat spoedige diplomatieke ver tegenwoordigers zullen worden uitgewis seld. Birma is het eerste niet-communistische land, dat tot erkenning van de regering te Peiping is overgegaan. De nationalistische regering in China heeft de diplomatieke betrekkingen met Birma verbroken als gevolg van het feit, dat Birma Zaterdag de regering van Mao Tse-Toeng heeft erkend. Poolse gezant te Stockholm teruggeroepen De Poolse gezant in Zweden, Bobrowski, is naar Warschau geroepen naar aanlei ding van het weigeren van zes lagere le den van zijn staf om naar Polen terug te keren. De stafleden hebben van de Zweed se regering verlof gekregen om te blijven. Bobrowski zeide „een lange vacantie" in Parijs te zullen doorbrengen alvorens naar Polen te reizen. In de kanselarij te Bonn werd door John McCloy, de Hoge Commissaris der Verenigde Staten in West-Duitsland en dr. Konrad Adenauer rechtskanselier van West- Duitslandhet bilaterale verdrag tussen de Verenigde Staten en de federale Republiek ondertekend. Met de ondertekening van deze overeenkomst is Duitsland, volgens McCloy volledig deelgenoot in het Europese herstelprogramma geworden. Dit is de eerste grote internationale overeenkomst,, welke door de nieuwe West-Dïiitse republiek is getekend. Belgisch lijnvliegfuig bij Parijs verongelukt Alle acht inzittenden om het leven gekomen Een vliegtuig van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena'is Zondagavond bij Aulnay in de nabijheid van de Ooste lijke buitenwijken van Parijs neergestort. Het toestel was kort te voren van Le Bourget opgestegen en had een bemanning van vier aan boord en vier passagiers. Allen zijn gedood. De Dakota raakte een huis en vloog in brand. Een hoek van het huis werd weg gerukt, doch de twee bewoners bleven ongedeerd. Brandweer en politie hielpen arbeiders van het vliegveld bij het zoeken naar de stoffelijke resten der inzittenden. Na twee uur had men echter nog niets ge vonden waaraan men de omgekomenen kon identificeren. De „Sabena" heeft in een communiqué gemeld, dat de DC-3, die de laatste dienst tussen Parijs en Brussel vloog, Zondag avond even na 21.30 uur te Aulnay-Sous- Bois, na vertrek van het vliegveld Le Bourget, verongelukt is. De namen der verongelukte passagiers zijn: White Foster (Amerikaans indus- triëel)Vita Chalifa Fargeon (Egyptisch commissionnair), Emile Nuyens (Belg. pro curatiehouder) en René Nihoul (Belgisch ingenieur). De namen der omgekomen bemannings leden zijn: «Van den Bossche (gezagvoer der), Didion, Ladam en mej. Van Lelien- dael. Bulgaarse „verkiezingen" In Bulgarije zijn Zondag algemene ver kiezingen gehouden voor 239 leden van de Volksvergadering. De verkiezingen droegen het karakter van een nationale feestdag. Reeds in de vroege ochtenduren, toen de eerste kiezers ter stembus gingen, daver den in Sofia de straten van het gezang. De vele vlaggen gaven de stad een feestelijk aanzien. Het Bulgaarse nieuwbureau deelt mede dat er een overweldigende meerderheid van stemmen is uitgebracht op het Vader landse Front, de enige politieke groepering die candidaten heeft mogen stellen. Van de kiesgerechtigden heeft 98 a 100 procent gestemd en hiervan stemde 97 a 99 procent op het Vaderlandse Front. Het stemmen was geheim. De candida ten op de lijst waren zeker van hun ver kiezing, daar zij reeds door eliminatie zijn gekozen op plaatselijke kiesvergaderingen, die eerder in het gehele land zijn gehou den. Het is de derde maal na de oorlog, dat in Bulgarije algemene verkiezingen wor den gehouden. De radio wekte cle kiezers bij tussenpo zen op „uiting te geven aan hun solida riteit met de regering, hun verknochtheid aan de Sovjet-Unie en de grote Stalin door op 't Vaderlandse Front te stemmen". Ge meld wordt, dat in verschillende plaatsen alle stemmen op het Vaderlandse Front zijn uitgebracht. —De federatie Den Haag van de Party van de Arbeid heeft haar ernstige ontstemming uitgesproken over het feit, dat naar haar mening bij de benoeming van een burge meester van Den Haag geen rekening is ge houden met de politieke samenstelling van de bevolking. Russische vredesbefoging te Amsterdam Russische redevoeringen schalden Zater dagmiddag over het Beursplein te Am sterdam, waar zich ongeveer 2500 toeschou wers rond een podium hadden opgesteld. De Sovjet-Russische dichter Stjipatsow uit Moskou, aangekondigd als „winnaar van de Stalinprijs", en mevrouw Kouznetsowa uit Moskou, secretaresse van het algemeen vakverbond der Sovjet-Unie, spraken er de menigte toe; hun woorden werden na iedere zin in het Nederlands vertaald door een der leden van het nationaal vredes- comité, dat de bijeenkomst had georgani seerd. De twee Russische sprekers maakten deel uit van de vredesdelegatie uit de Sovjet-Unie, die afgevaardigd was voor het nationaal vredescongres, dat op 10 en 11 December in Nederland is gehouden; zij kwamen echter te laat in ons land. Op deze betoging -^spraken zij een afscheidswoord. Dé~ eenheidsvakcentrale had voor deze bijeenkomst „alle werkers en vrienden van de vrede" opgeroepen om te getuigen van „hun verlangen naar vrede en vriendschap met alle volkeren en van hun vastberadenheid om alle oorlogsophit sers en -voorbereiders met alle ten dienste staande middelen te bestrijden". Behalve de Russische sprekers voerden nog het woord de secretaris van het Ne derlandse organisatie comité, de heer Haa kon Stotijn. dr. M. Boas namens het Ne derlands vredescomité, B. Brandes namens de E.V.C. en de landelijke voorzitter van de vereniging Bellamy, de heer Horst- meyer. De betoging verliep volkomen rustig. Nieuwe communistische groepering in Duitsland Tegen Stalin en tegen Bonn BERLIJN. 18 December (Reuter). Tegenwoordige en vroegere leden van de Duitse communistische partij, onder wie een lid van de communistische fractie in de West-Duitse Bondsdag, hebben vandaag te Berlijn vergaderd door de stichting van een anti-stalinistische „onafhankelijke ar beiderspartij voor Duitsland". Deze oprichtingsvergadering is gehouden in de Franse sector van de stad. Zij werd bijgewoond door een niet genoemd aantal communisten uit West-Duitsland en onge veer twintig niet met name genoemde communisten uit de Russische zóne. Tot voorzitter van de partij is gekozen Karl Heinz Scholz, die voor Hitiers tijd een leidende functie bekleedde in de toenma lige communistische partij Duitsland. Vo rig jaar heeft Scholz tweemaal getracht een vrije communistische partij" te stichten in West-Berlijn, maar de geallieerde kom- mandantura gaf geen toestemming. Van de zijde der nieuwe partij verwacht men, dat ongeveer 40 procent van de com munisten in West-Duitsland zich uiteinde lijk zullen aansluiten, daar de partij ver klaart zowel uiterst rechts als uiterst links te estrijden". Stalin heeft de naam van het communisme zozeer evlekt, dat niemand meer tegen ons wil spreken. Wij zullen vechten tegen Potsdam, dat het symbool van de Russische expansie is, en tegen Bonn als symbool van de burgerlijk-impe rialistische politiek', aldus een der op richters. Aanvankelijk werd Renner, voorzitter van de communistische fractie van het West-Duitse parlement, genoemd als mede oprichter van de nieuwe groepering. Hij verklaarde zelf echter niets met de zaak uit te staan hebben. Militaire coup in Syrië De Syrische hoofdstad Damascus is Maandagochtend door militairen bezet. Het gebouw van de generale staf is om singeld. Het radiogebouw staat onder militaire controle. In de straten wordt ge schoten. Radio Damascus heeft hedenochtend een communiqué van kolonel Adib Tsjitsjaki uitgezonden, waarin gezegd wordt: „Het leger heeft het heft in handen ge nomen om het door generaal Hinnawi en zijn zwager tegen de veiligheid van het leger en van het republikeinse regiem ge smede complot te doen mislukken. Het leger zal zich niet mengen in burgerlijke aangelegenheden, indien althans zijn be staan of dat van de republiek niet in ge vaar wordt gebracht." In welingelichte kringen is men van oor deel, dat het ingrijpen van het leger een gevolg is van de stemming van Zaterdag in de constituerende vergadering ten gun ste van. een Syrisch-Iraakse bondsstaat. Generaal Sami Hinnawi, de opperbevel hebber van de Syrische strijdkrachten, is aangehouden, evenals zijn zwager Assad Tal as, secretaris-generaal van het minis terie van Buitenlandse Zaken. De residentie van president Haghem Atassi, het stafgebouw en de ministeriële gebouwen zijn door soldaten omsingeld. Op het vliegveld van Mezza mogen geen vliegtuigen opstijgen of landen. Von Manstein tot 18 jaar veroordeeld HAMBURG, 19 December Het Britse militair gerechtshof te Hamburg, waar voor de vroegere veldmaarschalk Von Manstein heeft terechtgestaan, heeft hedenmorgen uitspraak gedaan en de be klaagde tot 18 jaar veroordeeld. De tegen Von Manstein uitgebrachte ten lastelegging omvatte zeventien punten. Von Manstein is door het Hof op negen van de zeventien punten schuldig bevon den. Ook het N.V.V. eist een loonsverhoging van 5°/o Het N.V.V. heeft Zaterdag in Utrecht een buitengewoon congres gehouden ter bespreking van de sociaal-economische politiek. Na de discussies is een resolutie aangenomen, waarin onder ander wordt vastgesteld, dat de sociale en economische politiek gericht moet zijn op het in even wicht brengen van de betalingsbalans, het nastreven van de volledige werkgele genheid en het handhaven, zo mogelijk verhogen, van het consumptiepeil. Verla ging van het levenspeil wordt afgewezen omdat dit remmend zal werken op de arbeidsproductiviteit en de afzetmogelijk heden zal beperken van de bedrijfstakken die voor het binnenland werken, zonder garantie voor een evenredige verhoging van de export, hetgeen noodzakelijkerwijze werkloosheid moet veroorzaken. Geëist wordt dat met ingang van 1 Januari de lonen en salarissen van alle werknemers van 23 jaar en ouder met 5 procent wor den verhoogd, met een minimum van 2,per week en dat de lonen van alle werknemers van 18 tot 23 jaar zodanig worden verhoogd, dat een geleidelijke aan passing aan de stijging van de lonen van de werknemers van 23 jaar en ouder wordt verkregen. De verhoging van 5 procent moet ook gelden voor de kinderbijslag van het eer ste kind af, voor de uitkeringen van de Noodwet Ouderdomsvoorziening, de Inva liditeitswet, de Overbruggingsregeling en de sociale bijstandsregeling. Verder voor de gezinstoeslag van de overbruggings- en de sociale bijstandsre geling, voor de kinderbijslag voor de in- validiteitsrentetrekkers en voor de tijde lijke uitkeringen krachtens Ziekte- en Ongevallenwet. In afwachting van een definitieve her ziening zal de loongrens voor de sociale verzekeringswetten op 4500 moeten wor den gebracht. Rotterdams echtpaar in Frankrijk verongelukt Volgens United Press is Zaterdagavond een auto waarin zich een Rotterdams echt paar bevond, nabij Crèvechamps tussen Epinal en Nancy in een kanaal gereden. De 58-jarige mevrouw Bernardino-Wil- mering 'kwam hierbij om het leven. Haar 63-jarige echtgenoot, een textielhandelaar uit Rotterdam, slaagde er in zich te redden. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Zeepost voor Indonesië kan worden ver zonden met het ms. „Johan van Olden- barnevelt" en voor Suriname met het ms. „Helena". Voor beide schepen moet cor respondentie uiterlijk op 21 December ge post zijn. Het woord is aan Gonia de Palajos: Het kan aan mij liggen, maar ik vind nooit iemand groot als hij mij laat voelen dat ik klein ben. Vogelvrijve rk laar de gein tervi e wd Maar de politie zoekt nog steeds naar hem met 1500 man ROME, 17 December (United Press). De Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken Mario Scelba heeft een onderzoek bevolen naar het geval van drie Italiaanse journalisten die naar Sicilië waren gegaan en de beruchte bendeleider Salvatore Giu liano hebben geïnterviewd. De Italiaanse politie is er nog altijd niet in geslaagd om Giuliano te pakken, hoewel reeds vier jaar op hem gejaagd wordt. De drie journalisten hadden een ontmoe ting met Giuliano in 'n schuur buiten Paler mo, de hoofdstad van Sicilië. In dat gebied zoekt Scelbas speciale corps van 1500 man reeds vijf maanden zonder succes naar de roverhoofdman. De journalisten keerden naar Rome te rug met talrijke foto's en een documen- Een groot aantal Arabische vrouwen en kinderen uit Israel, die gedurende de strijd in dat land naar de Libanon geëvacueerd werden, zijn vorige week in Accre met hun echtgenoten en vaders herenigd. Drie re patriërende meisjes begroeten hun vader na een scheiding van achttien maanden. taire film van het interview. De minister wil nu dat de politie gaat uitvissen hoe de journalisten de samenkomst met Giuliano arrangeerden en of de journalisten door hun optreden de wetten hebben overtre den. Het ligt echter niet in de bedoeling de betrokken journalisten te arresteren. Hun daad is ook in het parlement niet onopgemerkt gebleven. Verscheidene af gevaardigden zijn van plan aan de rege ring de vraag te stellen waarom de journa. listen wel met Giuliano in contact konden komen, terwijl de politie maar geen kans ziet hem te vangen. „Persconferentie" Giuliano vertoefde zes uur in gezelschap der journalisten. „Ik zal Sicilië nooit ver laten, in elk geval niet zolang mijn moeder gevangen zit", vertelde hij hun. Zijn moe der werd enige maanden geleden gearres teerd. De bandietenleider zwaaide grote lof toe aan kolonel Enzo Luca, chef van het po litiecorps dat vijf maanden geleden was opgericht om eindelijk eens met Giuliano af te rekenen, „maai hij krijgt me nooit te pakken", zo voegde Giuliano daar aan toe. „Luca is de enige autoriteit die met her sens tegen me is opgetreden. Hij besloot tot een tactische strategie die gevaarlijk is voor me, namelijk die van voortdurend patrouilleren. Hij zal me echter nooit te pakken krijgen. Ik had Luca kunnen do den en ik heb daaraan wel even gedacht, doch nu heb ik een plan in mijn hoofd dat niet mislukken kan. Mijn advocaat advi seert me echter me kalm te houden omdat hij goede hoop heeft mijn moeder vrij te krijgen", aldus Giuliano. Hij stelde de journalisten aan zijn luite nant voor. „Gaspare Pisciotta, mijn enige werkelijke luitenant. Ik heb geen andere, wat de krantenmensen ook mogen zeggen'" aldus Giuliano. De 24-jarige Pisciotta is Giuliano's neef. „De sterkte van mijn bende is nooit groter dan 20 man geweest. Op het ogenblik heb ik dit aantal beperkt. We zijn nooit bij elkaar en verspreiden ons in groepen van drie of vier, gewapend met tommyguns en pistolen. Het is duidelijk dat in dit berg achtig land het voor een groep van drie man die een goede positie innemen veel ge makkelijker is gemotoriseerde colonnes of een groep politiemannen op te mei'ken, dan voor hen om de drie mannen te zien", zo doceerde Giuliano. Soekarno benoemde de vier kabinetsformateurs Mohammed Hatta premier President Soekarno legde Zaterdag te Djokja ae eed af als eerste president van de Verenigde Staten van Indonesië. Reeds in de vroege morgen hadden stromen mensen zich naar het grote veld voor de Kraton begeven. Ir. Soekarno, die in een witte gabardine uniform met de presidentiële kentekenen (gouden epau letten) was gekleed, begaf zich langs de 3000 aanwezigen in de pendopo naar zijn plaats. Hij was vergezeld door M. Hatta en werd begroet door Roem, de voorzitter en Anak Agoeng, de vice voozitter van het comité van voorbereiding voor de souve- reiniteitsoverdracht. Tevoren was door een afdeling republikeinse soldaten de originele vlag, die gebruikt was bij de proclamatie van de republiek in 1945, in de pendopo gebracht. .Na de komst van Soekarno verhieven de aanwezigen zich van hun zetels om twee minuten stilte in acht te nemen voor de gevallenen. Voor de eedsafneming door de president van het republikeinse hooggerechtshof, mr. Koe- soema Atmadja, werden gebeden uit de Koran voorgelezen. Deze Koran werd ge durende de eedsaflegging boven Soekar- no's hoofd gehouden. Na afloop der plechtigheid en het uit spreken van zijn rede bracht president Soekarno een groet aan de vlag en inspec teerde vervolgens de republikeinse troepen. Gedurende de rit naar zijn paleis werd hij door de menigte geestdriftig toegejuicht. President Soekarno bracht ook een bezoek aan het ereveld van gevallenen in de Indo nesische revolutie. Volgens radi-Djokja heeft president Soekarno vier kabinetsformateurs aange wezen, namelijk Hatta, Anak, Agoeng de Sultan van Djokja en de Sultan van Pon- tianak. Hatta is aangewezen als premier. Minister Van Schaik uit Indonesië terug „Ik ben beslist niet pessimistisch" Minister Van Schaik is Zondagmiddag van zijn bezoek aan Indonesië per vlieg tuig op Schiphol teruggekeerd. Hij werd begroet door minister-president W. Drees. „Ik kom beslist niet pessimistisch terug", zeide de minister. „Moeilijkheden met betrekking tot de souveveiniteitsover- dracht heb ik niet kunnen ontdekken." Hij voegde daaraan'toe, daarmede niet de mogelijkheid hiervan geheel te willen uitsluiten. De minister zeide, dat er in In donesië geen noemenswaardige onrust heerst. Ook van Indonesische zijde wordt alles gedaan om orde en rust te hand haven. De sultan van Djokja, die optreedt als „beveiligings-coördinator" en met wie mr. Van Schaik gesproken had, besteedt hier veel aandacht aan. „Natuurlijk" aldus mr. Van Schaik „heerst bij zo'n belangrijk feit als de souvereiniteitsover- dracht altijd een zekere nervositeit, vooral ook onder de ambtenaren. President Soe karno heeft echter te kennen gegeven, dat met hen zal worden samengewerkt, het geen een kalmerende uitwerking heeft gehad." De minister zeide, dat de benoeming van dr. Hirschfeld gunstig in Indonesië is ont vangen. Dr. Hirschfeld krijgt als adviseur toege voegd dr. M. Weisglas, hoofd van de pers dienst van het ministerie van Economische Zaken. Anti-Bevin-actie bij Labour? Het conservatieve Britse blad „Sunday Express" schrijft dat zeven Labour-parle- mentsleden te Oxford op een besloten ver gadering hebben beraadslaagd over de wijze, waarop Bevin, de minister van Bui tenlandse Zaken, kan worden verwijderd wanneer Labour bij de verkiezingen zege viert. Richard Ci-ossman, van de linker vleugel van de Labourpartij, zou de ver gadering hebben voorgezeten. Hij is jour nalist en deskundige op het gebied van buitenlandse zaken. Onder de overige zes zouden zich Donald Bruce en George Wigg bevonden hebben, de parlementaire secre tarissen van Aneurin Bevan, minister van Volksgezondheid, en Emanuel Shinwell, minister van Oorlog. Het blad verklaart, dat Bevan en Shin well de anti-Bevin beweging steunen om dat zij van mening zijn, dat „het socialis me en Bevin niet samen kunnen gaan." Ook sir Stafford Cripps, minister van Financiën, „die nog steeds een pijnlijk gevoel heeft als gevolg van het pak slaag, dat hij van Bevin heeft gehad naar aan leiding van de devaluatie", steunt de anti- Bevin groep, aldus de „Sunday Express". IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Langs de Waddenkust krachtige tot stormachtige, elders krachtige en tij delijk harde wind tussen Zuidwest en West. Vrij veel bewolking met enkele buien. Iets kouder. 20 December: Zon op 8.45 uur, onder 16.30 uur Maan op 10.09 uur, onder 16.36 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 1.9 December: Hoog water: 2.49 en 15.09 uur. Laag water: 10.50 en 23.13 uur. Dinsdag 20 December: Hoog water: 3.41 en 15.53 uur. Laag water: 11.39 en 00.00 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1