Schoth Nederlandse emigranten in Canada kunnen goede „vertegenwoordigers" zijn NEEM GEEN RISICO De Hollandse Aqearellistenkring De radio geeft Dinsdag EEQ 3 (Wereldnieuws 1937- Maandag 19 December 1949 Hollandse producten verdienen meer bekendheid OTTAWA (A.N.P.). Zo langzamer hand zijn er meer dan 35.000 Nederlanders in Canada. Of eigenlijk kan men, wat be treft een deel van hen, niet meer van Ne derlanders spreken. Velen zijn Canadees staatsburger geworden en voelen zich in hun tweede vaderland uitstekend thuis, al vergeten zij hun taal en hun Nederlandse gewoonten niet. Zij hebben een stukje Ne derlandse cultuur naar dit wijde land ge bracht. Van officiële zijde zijn zij de beste kolonisten genoemd die Canada ooit had en de situatie in de gebieden rond Hamilton en Toronto maakt deze bewering waar. „Men heeft de Nederlanders hier graag en", zo zeide ons ir. A. S. Tuinman, de Nederlandselandbouwattaché in Ottawa, „voor een lange reeks van jaren wil Canada elk jaar tienduizend Nederlanders opne men." Het merkwaardige feit doet zich ech ter voor, dat in Nederland de animo voor emigratie naar Canada minder is, dan waarop men dacht te kunnen rekenen. De aanvragen voor hel volgend jaar zijn naar verhouding gering. Toch geeft emigratie, zo zeide ir. Tuinman, een unieke kans om over heel Canada een net van Nederlandse vertegenwoordigers te krijgen. Want het zijn niet alleen boeren die Canada vraagt. Sinds kort bestaat ook de mogelijkheid om zich in Canada te vestigen voor, wat men hier noemt „small businessmen", en dit is een categorie waaronder loodgieters, tim merlieden en vele andere beroepen vallen. De voorbeelden zijn er om de mogelijkheden hiervan te bewijzen. Er is bijvoorbeeld een Nederlander in Toronto die, als nevenbe roep, begon met op kleine schaal Hollandse kaas te importeren. Als pakhuis had hij een zolderkamertje. De zaak ging zo goed, dat na niet al te lange tijd een Canadese im porteur er zich voor ging interesseren, de zaak overnam, op groter schaal voortzette en de Nederlander als agent aanhield. Haring is een ander product waarvoor in Canada, nu er zoveel Europeanen komen, vraag gaat bestaan. „De haring-import gaat hier de laatste jaren met rasse schreden omhoog" wist ir. Tuinman te vertellen. Het is nog maar een stap om ook van de vol bloed Canadezen haringliefhebbers te ma ken. Daarvoor zijn vakmensen nodig, want een Canadees wil nu eenmaal een haring gefileerd op tafel hebben en neemt zich zeker niet de moeite om een tonnetje te kopen. „Voor Nederlandse visboeren ligt hier zeker een goede kans", aldus de Ne derlandse landbouwattaché. Het is goed de Nederlanders die hier al langer dan een generatie zitten er weer eens aan te herin neren dat hun landje nog altijd producten maakt, die met de beste ter wereld kun nen concurreren. Dat men thans weer er gens ver weg in de prairie, in een dorpje dat Edam heet, Hollandse chocolade ver koopt, was een gevolg van het feit, dat er toevallig eens een Nederlander kwam. Op een van de vele „drugstores" zag hij de goed-Nederlandse naam Wouters. Wouters' vader kwam hier vele, vele jaren geleden en zijn zoon, die thans de zaak drijft, had Holland nooit gezien. Maar hij verkoopt thans Hollandse chocolade (en veel), omdat de reizende Hollander hem kort geleden een goede raad gaf„De Nederlandse import van bollen, kaas en haring loopt in Canada gestadig op", deelde ir. Tuinman mede. „Het is aan de Nederlanders hier en aan hen, die nog komen zullen om de econo mische band met het moederland te ver stevigen." Alles voor een vrije dag Een ernstig geval van vernielzucht werd te Hengelo op een R.K. lagere jongens school geconstateerd. Een klaslokaal werd in een chaotische toestand aangetroffen. Boeken en schriften lagen vernield en ver strooid over de vloer, het bord was be krast en beschadigd, de bloempotten waren voor de ramen weggenomen stukgesmeten tegen de wanden, inktpotten waren uit de banken gelicht en door het vertrek gekegeld. Aanvankelijk dacht men aan een inbraak, doch deze veronderstel ling bleek niet houdbaar. De schuldigen, twee dertienjarige scholieren, verklaarden aan de politie, dat ze het gedaan hadden om een dag vrij te krijgen. De klas werd inderdaad naar huis gestuurd. De kin derrechter zal zich met de twee jeugdige vandalen bezig houden. De Aquitaniuvan de Cunard White Star ligt in het dok te Southampton te wachten tot zij naar de sloper zal worden gevaren. In .1913 liep het schip van stapel. Het heeft zowel als passagiersschip als voor troepentransport in twee wereldoorlogen dienst gedaan. Nu is het schip uit de vaart genomen omdat de onderhoudskosten te hoog worden. Chinese communistenleider in Moskou op bezoek LONDEN, 16 December (Reuter). Volgens radio-Moskou is de Chinese com munistische leider, Mao Tse-Toeng, ir Moskou aangekomen. Mao, die bij de grens van Siberië er China begroet was door Lavrentyef, de Sovjet-Russische plaatsvervangende j nister van Buitenlandse Zaken, werd te Moskou ontvangen door de plaatsvervan gende minister-president Molotof, maar schalk Boelganin en de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken Gro- myko en verder door leden van de Chi nese ambassade en van andere diploma tieke missies. Tegelijkertijd kwam in Mos kou aan Rosjtinsjin, Russisch ambassadeur in de Chinese volksrepubliek. Bij het station, dat met Chinese en Sovjet-Russische vlaggen was getooid, stond een erewacht opgesteld. Op het station verklaarde Mao, dat de voornaamste taak van beide regeringen versteviging der vriendschap en voorgaan in de strijd voor vrede is. Volgens radio Moskou werd Mao Tse Toeng Vrijdagavond, spoedig na zijn aan komst te Moskou, door maarschalk Stalin ontvangen. De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinski woon- $e het onderhoud bij. Verder waren nog lanwezïg Malenkof, Molotof en Boelganin. MENTHO-REX Verkoudheidszalf bestrijdt de kou van buitenaf langs twee wegen: inademen en inwrijven. HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Ochtendblad. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen, 10.00 Mor genwijding. 10.15 Concert. 10.50 Voor kin deren. 11,00 Zang en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Zang en piano. 12.30 Weerbericht, 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 16.15 Mu- ziekpraatje. 17.30 Kinderkoor. 17.45 Rege ringsuitzending. 18.30 Nieuws.. 18.15 Piano spel. 18.30 Voor de strijdkrachten. 1.9,00 Voor kinderen. 19.05 Toneelbeschouwing. 19.20 Fanfare-orkest. 19.40 „Paris vous parle". 19.45 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Populaire mu ziek. 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Accordeonorkest. 22.30 Pianoconcert. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.25 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.35 ..Lichtbaken". 10.00 Voor kinderen. 10.15 Pla ten. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Dameskoor. 11.50 Godsdienstige cause rie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Piano recital. 14.30 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ziekenlof. 16 00 Voor zieken. 17.30 Voor kin deren. 17.45 Orkest en solisten. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Amusementsorkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven". 19.40 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Philharmonisch Orkest en solist. 20.50 „Katholiek overleg 21.15 Phil harmonisch orkest en solist. 22.00 Causerie over het Heilig Jaar. 22.10 Viool en piano. B2.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. De Hollandse Aquarellistenkring houdt zijn derde expositie in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. Als gast werkt dit maal de Zwitser Ernst Morgenthaler mede, van wie hier vijftien werken opgehangen zijn. Wanneer we horen dat deze schilder in contact kwam met een der grote figu ren der Zwitserse schilderkunst, Kuno Amiët. dat zijn opleiding hem in Mün- chen en Parijs bracht en dat hij onder meer Italië en Noord-Afrika bereisde, dan valt dit werk toch eigenlijk tegen. Zeker s „Barbara" (3) een fijn portretje ei .Vasten" (no. 5) zelfs wel mooi te noe men, maar de twee Marokkanen (8) en Het Café (12) zijn toch wel erg zwak en bij no. 13 „Collieure" vraagt men zich af waar zoveel studie voor nodig was. Het eigen gezelschap van de aquarel listenkring is groot en gevariëerd zowel van richting als van kwaliteit. Tot hen die deze kwaliteit helpen bepalen behoort in de eerste plaats mevrouw Bauer-Stumpf, hier met een paar prachtige aquarellen vertegenwoordigd. Vooral die met de Ta- nagrabeeldjes (21) is zeldzaam mooi. Haar .Model" (22) is een vlotte sterke schets en no. 25 „Reliëf" een knappe studie in mengtechniek van Gouache en aquarel. De voorzitter van deze groep, de Haar lemmer Kees Verwey heeft enige van zijn knappe grote aquarellen gestuurd, als al tijd verbazend krachtig' van toon. „Ver dorde duindistel" (107) heel voornaam, „De bloemen" (108) zeer uitbundig. Erg mooi is ook no. 106, door Verwey „aqua- rellistisch geplas" betiteld. Dit geplas is echter een zeer knappe, sterk gebouwde aquarel van Judaspenning geworden. Otto B. de Kat zond een fijn aquarel van anjers voor een spiegel. Van de drie aan wezige gouaches van zijn hand vind ik vooral zijn „Zittende vrouw" (78) een sterk werk. Tot de ke*a van deze vereniging moet ook zeker de Bruyn-Ouboter gerekend worden. Er zijn hier van hem een paar knappe stillevens en een mooi intérieur met gedekte tafel in koel tegenlicht, zeer transparant uitgevoerd. Abbing maakte een uitstekend portret van Kees Verwey en verder hangen hier van hem een paar frisse buitenstudies. Op een ervan komt ,en passant" een goed portretje van Matthieu Wiegman voor. Heel anders van instelling dan de hier voor genoemden, maar mede tot de ster ken van deze groep behorend, is N. Eek man, die expressieve dingen maakte van slapende en etende maaiers. Heel mooi is zijn „Man met mandoline" (57). Van de wat jongere generatie valt hier Bob Buys op met vier mooie studies van de danseres Maria Ruiz-Petrelli en een frisse buiten studie van het paviljoen te Sceaux. Ook Jan Peeters heeft hier goed werk, onder andere een teer „Landschap" (7) en vooral zijn rustig gecomponeerde „Ha ven" (88). Blijven nog te vermelden eer paar kleu- Heringa Wuthrich HAARLEM Electrisohe Installaties Luidsprekende telefoon-installaties (Adv.) rige landschappen van Johan Dijkstra, charmante visschetsen door Maike Braat, werk van Fiedler dat ons de Düs- seldorfer Pudlich in herinnering brengt, een mooi „Strand" van Klein en tot slot een grote, vast gecomponeerde aquarel van C. J. Maks, „Vrijheidsdressuur", die ik eigenlijk aan het begin van deze bespre king had moeten noemen. L. H. H. SCHUTTE Uw PARAPLU kapot?? dan vlug naar GROTE HOUTSTRAAT 47, TEL. 18036 Reparation (Adv.) Nederlandse en Noorse journalisten uit de I.OJ. Op voorstel van het bestuur der fede ratie van Nederlandse journalisten heeft de federatie-raad dezer organisatie met algemene stemmen besloten uit de I.O.J. (International Organisation of Journalists) te treden. Deze beslissing werd genomen, omdat naar het oordeel van de federatie-raad is komen vast te staan, dat de I.O.J.die op gezet was als een algemene internationale beroepsvereniging, door het te Praag ge vestigde secretariaat en de Oost-Europese leden misbruikt wordt voor politiek-pro- pagandistische doeleinden, die met het oorspronkelijke karakter der organisatie onverenigbaar zijn. Op dezelfde overwegingen besloot Za terdag de Noorse journalistenvereniging met 477 tegen 16 stemmen de I.O.J. te ver laten. In de afgelopen maanden hadden reeds de Engelse, Amerikaanse, Belgische en Deense journalistenverenigingen een zelf de besluit genomen. Expositie van „De Grafische" staat op hoog peil Werken der grafische kunst moeten aan dachtig beschouwd en rustig genoten wor den. Het is een kunst voor echte liefhebbers en ze eist van haar beoefenaren veel vak kennis en een grote mate van toewijding. Deze feiten zijn, dunkt mij, mede oorzaak van het hoge peil van de kleine tentoon stelling die de „Vereniging tot bevordering van de grafische kunsten" (kortweg „De Grafische" genoemd) in de Prentenkelder van Leffelaar aan de Grote Markt te Haar lem heeft ingericht. Deze bespreking zou ik .willen beginnen met de vertegenwoordigers der „droge naaldtechniek en zonder de andere inzen ders ook maar in het minst te kort te doen moet gezegd worden dat Eekman, „Innocent de Villege" wel de boeiendste prent in deze verzameling is. Op zijn hoofd draagt deze aorpsonnozele een korenschoof waardoor een hooivork is gestoken. Hier aan heeft hij een lepel, een gestroopte pa trijs, een tabakszak en nog vele andere zaken meer opgehangen. De expressie doet even denken aan zestiende-eeuwers als Bosch of Breughel, maar toch is het als geheel wel degelijk een werk van de twin tigste eeuw. Van de knappe inzending van Beerendonck vind ik no. 3 (met de wilgen aan een beek) wel de moeite, maar ook het weggetje (no. 2) heeft een fijne intimi teit. Van de voorzitter van de Grafische, 1-Ians van Dokkum zijn er een paar mooie voor stellingen van zuidelijke stadjes in deze zelfde rijke techniek. Prof. Kuno Brink is hier vertegenwoordigd door een vlot strandgezicht met mondaine baadsters en door een sterk landschap-. Sleper zond een goed genrestuk met figuurtjes. Van de etsers moet ik eerst noemen een prachtig en sterk portretje van een ge aarde man door parting. Ook van prof. Bink en H. van Dokkum zijn er etsen te zien. De eerste zond een dromerig roman tische bosvijver en de tweede een knap ge tekend schuitje. Van Hofker is er een zwierig geëtste „Seinekade" en een van zijn zeer Balinese danseressen. Zeer gevoe lig en knap is het modellé van de romp. Er is voorts goed werk van Toon de Jong, van Luyn en van de wat moderne Wim Retern. Van laatstgenoemde treft een grote prent met een faun en nymphen, die ons de muziek van Debussy in herinering brengt. In deze serie noem ik tot slot nog het fijne „Geitje" door Deodatus en een teer berijpt winterlandschap door Van der Jagt. De litho's van mej. Cambier van Noten zijn voor mij op dit gebied de mooiste din gen dezer tentoonstelling. Ze zijn knap van krijtbehandeling, mooi gedrukt en de voor stellingen (kamers door een raam gezien) suggereren ons de een of andere roman of novelle. Van Wim Beuning vormt de wat surrealistische fontein een boeiende compo sitie, maar menselijk gezien trekt mij zijn litho „De gedachte" mear. Men lette op de zeer fijne hand. Dan zijn er nog mooie dierportretjes .van Ina Rahusen en een gesloten figuurcompositie door Sleper. In de strenge techniek der houtgravures zijn vooral opvallend een mooi vignet, eveneens door Sleper en sterke romantische land schappen door Th. Mauve. Men verzuime deze ernstige en mooie tentoonstelling niet. De twee beroemde radio B.B.C.-orkesten. HARRY PARRY RADIO RHYTHM CLUB SEXTET en het RAY ELLINGTON QUARTET komen op het Kerstbal in het Concertgebouw te Haarlem. Introducties a f 2.50 (alles inbegrepen) dagelijks verkrijgbaar uitsluitend bij Dansschool KWEKKEBOOM, Nieuwe Gracht 98, Haarlem Onder geen voorwaarde worden introducties aan de zaal verstrekt. (Adv.) Europese eenheid Deze week komt de commissie voor al gemene zaken van de Europese Consul tatieve Assemblée te Straatsburg bijeen. Er zullen plannen besproken worden voor nauwere politieke samenwerking tussen de ledenstaten van de Raad van Europa. Het doel is organen in het leven te roepen met een beperkt arbeidsveld, maar die "binnen de grenzen van dit terrein met werkelijke macht zijn bekleed. De commissie zal ook de problemen be spreken, die uit de Europese unificatie voortvloeien ten aanzien van de betrekkin gen met overzeese gebiedsdelen. De Franse premier zal waarschijnlijk bij een deel der besprekingen als voorzitter fungeren. In zijn afwezigheid wordt het voorzitterschap waargenomen door de Zweedse professor Bertil Ohlin. Zuivering in Thüringen Volgens het Berlijnse blad Sozial Demo krat zijn in de afgelopen week 24 leden van het provinciale bestuur der „socialis tische eenheidspartij" in de Oost-Duitse provincie Thüringen van hun functie ont heven. Twee derden van hen zouden voormalige sociaal-democraten zijn. Zeven zouden aan de MVD (geheime politie) zijn overge geven, daar zij beschuldigd worden van „actief titoïsme". REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) Minderhedencomité kreeg 238179 brieven L. H. M. SCHUTTE. Twee roofovervallen In Den Haag Zaterdagnacht omstreeks vier uur wis ten twee gemaskerde en gewapende man nen zich toegang te verschaffen tot een mode-atelier aan de Fannius Scholten- straat te 's-Gravenhage. Zij kwamen aan de achterzijde via de eerste verdieping' het huis binnen, en na de trap afgedaald te zijn, werden beneden een aantal kost baarheden ontvreemd. De bewoners van het huis, het echtpaar L. werd echter wakker door het gestommel en toen de beide inbrekers wederom langs de boven verdieping het huis wilden verlaten, wer den zij boven opgevangen door het echt paar. Er ontstond een gevecht waarbij rake klappen vielen, en de heer L. de revolver van een der onverlaten wist te bemachtigen. In de algehele verwarring wist een der inbrekers te ontsnappen en nadat mevrouw L. naar beneden was ge rend en alarm had geslagen, wisten een surveillerende agent en een burger de tweede inbreker te arresteren. Maar ook de ander kon slechts kort van de vrijheid genieten, want Zondagmiddag werd hij in zijn woning in Den Haag ge arresteerd. Hij legde een volledige beken tenis af. In Almelo Zaterdagavond is een overval gepleegd op het station te Almelo. Een tot dusverre onbekend gebleven man, die zich volgens inlichtingen van de politie geruime tijd in de stationshal had opgehouden, liep op een moment, dat er geen reizigers in de hal aanwezig waren plotseling op een der loketten toe en sloeg met een baksteen de ruit in. Voor de lokettiste er op bedacht was, deed hij een greep in de geldkist en vluchtte met een bedrag van ongeveer zestig gulden het station uit. Zaterdagmiddag is op het Korte Voor hout te 's-Gravenhage voor de tweede maal sedert de Ronde Tafel-conferentie een betoging gehouden voor de belangen van de z.g. minderhedengroepen, Ambon, Timor en de Minahassa. Op een vracht wagen lagen veertig zakken met 238179 brieven, die door Nederlanders na een op- X'oep van de minderheden gericht waren aan de Staten-Generaal en in welke brie ven verzocht wordt een zodanige beslis sing te nemen, dat voor een eventuele sou- vereiniteitsoverdracht aan de eisen van de volken van Ambon, Timor en de Minahas sa tot zelfbeschikkingsx-echt zou worden voldaan. De heer Polhaupessy dankte in een toe spraak die Nederlanders, die op de op roep hadden gereageerd. Hierna trok de stoet van circa 2000 demonstx-anten voorafgegaan door de vrachtauto en de tamboers van het Natio naal Jongex-en Vex-bond naar het Binnen hof waar aan de administrateur ter gx-iffie van de Eerste Kamer de brieven werden aangeboden. Rapport over de ramp met de Franeker te wachten Aan het einde van de maand zal een uitvoerig officieel rapport gepubliceerd worden over de ramp met het Nederlandse KLM-toestel, dat op 12 Juli van dit jaar bij Bombay verongelukte, waarbij 45 per sonen, onder wie dertien Amerikaanse journalisten, om het leven kwamen. Een woordvoerder van de regering van India deelde mede, dat de Nederlandse luchtvaartdeskundige M. S. Kamminga Vrijdag naar Den Haag is teruggekeerd, nadat hij gedurende dx-ie dagen van ge dachten had gewisseld met de Indiase commissie van onderzoek over het 500 bladzijden tellende rapport. In Den Haag is dit rapport reeds diep gaand bestudeerd, nadat de Indiase com- ïxxissie er begin October gereed mee was gekomen. (United Press) Prijzen van specerijen zijn vrij Blijkens een publicatie in het Voedsel voorzieningsblad zijn de prijzenbeschik- kingen voor specerijen ingetrokken, zodat voor specerijen geen maximümverkoop- prijzen meer gelden. Er zal nu wel spoe dig weer peper verkrijgbaar zijn, maar waarschijnlijk tegen een „gepeperde" prijs. PANDA EN DE MEESTER-GIBS „De Gids" in nieuwe vorm Met ingang van 1 Januari zal het letter kundig maandblad „De Gids", dat in 1837 door Potgieter werd opgericht, in een nieuwe vorm verschijnen. Het blad heeft een fusie aangegaan met het tijdschrift „Ad Interim". De redactie stelt zich voor meer jeugdige Nederlandse letterkundigen in haar kolommen aan het woord te laten komen. De uitgeversmaatschappij A. de Haan N.V. te Utrecht heeft het blad over genomen van de firma P. TT. van Kampen en Zn., die het blad sedert 1840 heeft uit gegeven. De leiding van De Gids zal het maandblad voortzetten „in de geest, die Ad Interim als toekomstideaal voor ogen zWeefde en die De Gids van oudsher heeft nagestreefd". De redactie wordt gevormd door de he ren E. J. Dijksterhuis en Jaap Romijn. De redactieraad bestaat uit: Anton van Duin kerken, B. A. van Groningen, C. J. Kelk, R. Knijpers, Ferdinand Langen, Emmy van Lokhorst, A. N. Molenaar, Gabriël Smit en J, W. F, Werumeus Buning. In Moskou stapelen de cadeaux voor Ster zich op. De 70-jarige krijgt WoensS onder andere een paar zijden sokken twee witte paarden, een locomotief bezems, een vliegtuig, zeep, een ivoor kleurige auto, een electrische broodroof ter en een race-fiets. En uit Dresden komt een glazen mannetje en een g]a2èn vrouwtje, waar men alle organen van het menselijk lichaam in kan zien Een ingebouwde gramofoon kan een lezing houden over de menselijke anatomie Buikblaffer. Een marktkoopman in Akron (V. S.) die „echt blaffende speelgoed honden" verkocht, is door öe politie ee" arresteerd. De man was buikspreker Hondeiibaan. Ook in Milaan had de politie last met honden. Uit protest tegen een voorgestelde verhoging van de honden belasting, hadden de Milanezen hun hon den gisteren namelijk naar het plein voor het stadhuis gebracht. Honden van alle rassen en soorten huilden, blaften jankten, gromden, stoeiden en vo'.-nten met elkaar en de boze eigenaars over laadden de politie met scheldwoorden. Eerst zeiden de politie-mann&n: „Koest Fikkie", maar toen er één te zijn been werd gebeten, veegden zij het plein in een charge schoon. Uitvinder. De 45-jarige Duitse uitvinder Walter Galanska heeft te Frankfort een helicopter gebouwd. Hij had het appa- raat in zijn garage geconstrueerd en het vloog echt. Het staal; op vier fietswinen en ziet er uit als een bovenmaats inva lidenwagentje. Galanska moet nu voor een militaire rechtbank komen, omdat Duitsers geen vliegtuigen mogen bou wen. Redmiddel. De bond van spoorv egperso- neel in Japan heeft een hongerstaking afgekondigd om loonsverhoging te krij gen. Zij hebben hun toevlucht tot dit middel genomen, omdat andere stakings- vormer. voor overheidsdienaren verbo den zijn. Geschiedenis. Prominente Europese histo rici en sociologen zijn in Parijs overeen gekomen om een uit zeven delen be staande geschiedenis van de mensheid het licht te doen zien, die aanvangt bij het stenen- en eindigt bij het atoom tijdperk. Donkere bril s.v.p. De Prawda schrijft dat er twee zonnen tussen hemel en aarde staan. Eén daarvan is het licht van Sta- lins ideeën. Stalin, de strenge, recht vaardige leraar der mensen, is de beste arbeider, de beste mijnwerker, de beste boer, de beste geleerde en de beste sol daat ter wereld, vindt het blad. Energiek water. Een Duitse uitvinder uit Cuxhafen, Mellentin genaamd, heeft motorbrandstof uit water geproduceerd. Hij heeft zich in verbinding gesteld met de Amerikaanse consul in Bremexhafen om zijn uitvinding rendabel te maken. Uit Zweden en Finland zijn reeds blijken van belangstelling gekomen. Thuiskomst. De Duitse generaal Walter Seydlitz, die door de Russen bij Stalin grad gevangen werd genomen en die in krijgsgevangenschap het „nationale comité van het vrije Duitsland" stichtte, heeft zijn gezin meegedeeld dat hij ein de van dit jaar gerepatrieerd zal wor den. Seydlitz werd na de capitulatie van Stalingrad door Hitier gedegradeerd en zijn gezin werd gevangen gezet. Kinderen. Op initiatief van de Amerikaan se bond van oud-strijders wordt in de V. S. een speelgoed-inzameling gehou den ten behoeve van Europese kinderen. Men heeft aan de Amerikaanse kinde ren gevraagd een bijzonder mooi stuk speelgoed te kiezen uit de cadeaux die zij met Kerstmis zullen krijgen en dat af te staan. CARE zal voor de verzen ding zorgen. Verdachte geboorteplaats. Te Müncnwi is in de Sterneckerbrau, waar in 1920 de nationaal-socialistische partij werd op gericht, een nieuwe politieke partij ge sticht. die zich „volksfrontbeweging1 noemt. Het bestuur wijst er met klem op, dat de partij niets uitstaande heeft met de neo-fascisten of met de commu nisten. Voorzitter is Peter Abel, oud-lid van de socialistische eenheidspartij uit de Russische zone. De partij eist sluiting van een vredesverdrag, éénmaking van Duitsland, toetreding van Duitsland tot de UNO en herstel van de grenzen van Vlucht met vluchtelingen. Een Poolse DC 3 is met 16 inzittenden op het Deense eiland Bjornholm geland. De Polen zei den ruimschoots tabak te hebben van het regiem in hun land en verzochten als politieke vluchtelingen te worden beschouwd. Toch terug. Drie uit Sudeten-Duitsland stammende afgevaardigden in de West- Duitse bondsdag hebben Adenauer een memorandum overhandigd waarin de eis gesteld wordt om Sudeten-Duitsland weer binnen de grenzen van 1937 op te nemen. De Sudeten-Duitsers die het tragisch vinden, dat zij door een regiem dat slechts een voortzetting van de on derdrukking betekende, „Heim inS Reich" werden gevoerd, beseffen echter dat de terugkeer slechts in een federaal Europa tot stand kan komen. 60. Gids Ali Ben Aaypous bleef achter, duizelig op de grond gezeten, terwijl de dames Twee en Van Tutteren zich vol liefde wijdden aan het opwekken van zijn levensgeesten. En Joris Goedbloed leidde William T. Bobberbroek en Panda verder door het grote gebouw dat hij óók niet kende). „Tjonge, Prins," zei William T. Boloerbroek, „ik moet zeggendat Oosterse gedoe gaat me op de zenuwen werken. Ik ben daar niet dol op.... met die slaande grapjassen en zoNee, ik zou zeggen; we zijn hier gekomen voor de echte kroon van Isis. Waar is de kroon van Isis? Geef op, laten we zaken doen, en ik smeer hem weer." „Honingdauw druppelt van uw lippen sprak Prins Ram ses, „en wijsheid gonst uit uw keel! De Kroon van Isis ligt, om het zo uit te druk ken, op u te wachten, mijn waarde vriend'. Gewoon te wachten en wel achter deze muur'. Overgroot-oud-betovergrootvader Toet Ank Ipsilon liet hem namelijk in metselenom zich tegen diefstal te vrij waren. Hij hield er niet van dat iedere eerstede beste vreemdeling zich er mees ter van kon maken. „Voor geen geld!" placht zijn kreet te zijn een gouden stelregeldie ik ook tot de mijne mocht. maken. Hier achter deze muur ligt dus de Kroon van Isis. Honderd slaven werk ten gedurende dertig jaar aan het bouwen van de muur. Ge ziet dus, dat hij volledig veilig is." „Nou laten we dan opschie ten!" stelde Bobberbroek voor. „Pak hem er uit, dan kunnen we zaken doen". „Pak ken? Haha!" lachte Joris beschaafd. „He laas ook voor mij is die muur een be lemmering„Daar zouden we dus sterke mannen bij moeten hebben," meen de Panda. Nu, die waren er niet. De enige sterke man in de buurt was Gids Ali Ben Aaypous, die langzaam overeind krabbelde. Beieren treedt op tegen nieuwe nazi's Het Beierse ministerie voor de zuivering heeft de procureur-generaal opdracht ge geven om een voorlopige vervolging in te stellen tegen twee Beierse politieke leiders wegens „neo-nazi-actie". Het zijn Karl Feitenhansel, leider van de vaderlandse unie en Karl Meissner, lid van het Beierse parlement. Stock (sociaal-democraat) verklaarde Vrijdag in het Beierse pariement, dat Meissner op een partij vergadering op 8 December had verklaard, dat het tegen woordige politieke stelsel in Duitsland ver pletterd diende te worden. Hij had zich uitgesproken voor een weder-opric'qting van het Duitse leger en gezegd, dat aan ae Duitse jeugd weer „ox*de en discipline" ge leerd moest worden. Gemeld wordt dat Meissner, die kort daarop zelf in het parlement verscheen» door twee sociaal-democraten er uit were gegooid,

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2