FLINKE RUIMTE Rectificatie De Ruyter klopte kampioen Van de Pol (Pl.m. 30 M2), De man Maandag 19 December 1949 Kampioenschap biljarten 47/2 In de laatste partij te Helmond in de striid om liet kampioenschap hoofdklasse 47/2, bewees De Ruyter de kwetsbaarheid van de reeds kampioen geworden Piet van de Pol, die met dat al de sterkste kader speler is en blijft, en zijn eigen grote klasse door de nationale- en werldkampioen in twaalf beurten te kloppen, zij het na een incident, doordat het publiek zich met de arbitrage van de heer Hamers ging be moeien. Van de Pol stootte van acquit maar bleef op 1 staan, waarna De Ruyter op een tien een massé miste. Met kleine series liep de Rotterdammer uit en een reeks van 132, merendeels op de korte kaderlijn, gaf hem na de zevende beurt een totaal van 233. Hij liet de ballen op een gemiste piqué in goede positie liggen en De Ruyter maakte er prompt gebruik van. Hij scoorde 80 om te tonen, dat hij nog volstrekt niet kansloos was. Toen Van de Pol het in zijn volgende beurt niet verder bracht dan 13 sloeg De Ruyter andermaal toe. Reeksen caramboles soms in zijn karakteristieke tempo op de kaderkruising, maar ook met langer spel en kunstige rappels, stroomden uit zijn keu. Op 201 ging de positie ver loren en op 210 brak de serie af. Toen was de stand 332 tegen 246 in het voordeel van De Ruyter. Van de Pol liep in met een 56 en na 10 beurten wees het 'socringbord 352 tegen 304. Er volgde een incident. De scheidsrechter had nl. een bal van De Ruyter fout gegeven, doch bezoekers op de tribune hadden het beter gezien en pro testeerden. Van de Pol, zeer sportief, scoorde enkele punten en miste toen op zettelijk de volgende bal, maar de aardig heid was er voor hem af. Toen hij een beurt later een onmogelijke bal zag geluk ken door een zeldzaam wonderlijke klos wilde hij dit buitenkansje niet accepteren. Hij gaf c'.e volgende bal weg en De Ruyter maakte daarna de 400 vol. Kobus klopte in de laatste ronde Eichels- heim na een verwoed duel met vijf caram boles verschil, hetgeen Eichelsheim de derde plaats in het eindklassement kostte. Geen spanning op Zondag De laatste dag van het tournooi miste in zoverre een climax, dat de strijd om de eerste en tweede plaats reeds 's morgens te voren in het voordeel van de titelhouder Van de Pol beslist was, terwijl De Ruyter door geen van de andere deelnemers meer voor de tweede plaats bedreigd kon wor den. Er restte de prikkel tot opvoering der moyennes tot het vereiste minimum (16). Zaterdag zijn gespeeld: Metz 368 23 93 16.— Van Lochem 400 23 66 17.39 Eichelsheim 400 34 54 11.56 De Leeuw 376 34 97 11.05 Van de Pol 400 6 121 66.66 Kobus 109 6 66 18.16 De Ruyter 396 29 163 13.65 Sweering 400 29 58 13.79 De Leeuw 400 9 228 44.44 Metz 73 9 53 8.11 Eichelsheim 400 29 90 13.79 Sweèring 390 29 20 13.44 Van de Pol 400 11 153 33.36 Van Lochem 191 11 45 17.36 Kobus 275 20 71 13.75 De Ruyter 400 20 103 20.— De uitslagen van Zondag luiden: De Leeuw 136 17 49 8.— Van Lochem 400 17 137 23.52 Metz 251 18 58 13.94 Sweex'ing 400 18 133 22.22 Eichelshem 395 23 95 19.17 Kobus 400 23 91 17.39 Van de Pol 328 12 132 27.33 De Ruyter- 400 12 210 33.33 De eindstand luidt: Van de Poll 12 2728 89 176 30.65 De Ruyter 12 2796 112 210 24.96 Sweering 7 2608 177 133 14.73 Kobus 6 1954 125 156 15.63 Van Lochem 6 2216 155 137 14.29 Eichelsheim 6 2239 168 116 13.32 De Leeuw 5 1959 109 228 17.79 Metz 2 1813 125 113 14.52 Van de acht deelnemers hebben er vijf het vereiste moyenneminimum van 16 niet gehaald. Het is zeer onwaarschijnlijk dat de degradatiemaatregel in volle scherpte zal worden toegepast. Acht en twintig honderdjes Tijdens het kampioenschap zijn 28 series gescoord van 100 of meer punten. Onder scheidenlijk verdeeld als volgt: De Ruyter: 163, 202, 100, 133, 146, 100, 103, 127 107 113, 210. Van de Pol: 153, 143, 121, 110, 176, 115, 148. 132. Kobus: 156. Eichelsheim: 116. Sweering: 109, 102, 133. Van Lochem: 137. De Leeuw: 193, 228. Metz: 113. Santpoort-dorp DIENST IN DE KAPEL. Donderdagavond gaat in een speciale Kerstdienst in de Nederlands Hervormde kapel te Santpoort de vlootpredikant ds. H. v. d. Giessen voor. BINNENGEKOMEN VISSERSSCHEPEN Binnengekomen 17 December: IJM 57 Medan, rederij Medan, met vis, vertrokken 6 December. RO 53 Dirkje, met vis, vertrokken 1 Dec. D.O.K. worstelde en verloor Aardbeienmoeheid Maar won met gewichtheffen Nadat de worstelaars en gewichtheffers zich met de gebruikelijke ceremoniën hadden voorgesteld, begon Zaterdagavond in de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" de worstelwedstrijd tussen de Beverwijkse Krachtsfcortvereniging D.O.K. en „De Halter" uit Zaandam. DOK had hierbij weinig in te brengen en verloor met 183. De uitslagen luidden: W. SchaapF. v. d. Schaaf, gewonnen door laatstgenoemde op touché in 8 minuten 15 seconden. J. PeschP. Vet, gewonnen op touché door P. Vet in 6 minuten 50 seconden. C. Wei- borenJ. Overmeer gewonnen door laatst genoemde op touché in 9 minuten 15 sec. L. BeentjesJ. Boon, gewonnen op tou ché door L. Beentjes in 25 seconden. G. ArentalsD. Bosschieter, gewonnen door laatstgenoemde op touché in 3 minu ten. L. CastricumS. Snijders, gewonnen op touché door Snijders in 7 minuten 6 seconden. J. SauerW. Hagen, gewonnen door laatstgenoemde op touché in 8 min. Met gewichtheffen leverde £)OK een veel betere partij dan „Achilles" uit Haar lem. Met een verschil van 67J/2 kg. bleef DOK de sterkste. Ook gaven op deze avond twee jeugdige krachtsport-enthou siasten blijk uit het goede hout gesneden te zijn. Vooraf sprak de voorzitter van DOK de heer P. J. Schelvis een kort openingswoord en hij deelde mede dat DOK wegens een tekort aan deelnemers dit jaar niet aan de competitie kon deel nemen. Daarom zouden verschillende vriendschappelijke wedstrijden georgani seerd worden. De uitgeloofde medailles op standaard werden voor gewichtheffen gewonnen door DQK en worstelen door „De Halter". De uitgeloofde stijlprijs werd tenslotte gewonnen door de Zaandammer W. Hagen. Geslaagd concert Beverwijkse Accordeon Vereniging Dat de Beverwijkse accordeonvereni ging in haar twee-en-een-halfjarig be staan in Beverwijk een belangrijke plaats is gaan innemen bewees het concert van Vrijdag- en Zaterdagavond, waarbij voor al des Zaterdags het Kennemertheater nauwelijk groot genoeg was om alle be langstellenden te bevatten. Door de voor zitter de heer S. Zwaan werd op beide avonden het openingswoord gesproken en hij constateerde met genoegen dat de be langstelling van de zijde van het publiek nog steeds stijgende is. Na een propagandistisch woord begon de accordeonvereniging onder leiding van haar dirigent de heer Cor Brouwer met de herkenningsmelodie „Anchors Away". Een goed gespeelde mars „Eroice", gecom poneerd door de dirigent, was het volgen de nummer dat het uit ongeveer 30 accor deonspelers en speelsters bestaande or kest ten gehore bracht. Het programma voor de pauze werd besloten met „Vineta- klokken" van Lindsay. De belangrijkste nummers na de pauze waren „Japanse lantaarndans" van Joshi- tomo en „Lied van de Zee" door J. Go- rissen. Getuige het telken male opklinken de applaus en de daarmee gepaard gaande onverdeelde aandacht waarmede het pu bliek het gebodene volgde, kan de Bever wijkse accordeonvereniging op een ge slaagd concert terugzien. Aan het pro gramma werkte verder nog mede het hawaiian trio „De Kaloea Eilanders", onder leiding van de heer C. v. Soest. Dit verzorgde en beschaafd zingende trio ser veerde een kleurig programma van ro mantiek en rhythme der Stille Zuidzee- eilanden. Na afloop werd nog enkele uren gezellig gedanst onder leiding van de heer Dick Heemskerk. Evangelisatie-films Heden- en morgenavond zullen in de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Cen trum" verschillende Evangelisatiefilms vertoond worden: „De wonderen van 't Heelal", „Straten der stad" en „De grote verdrukking", 's Middags worden enkele geluidsfilms voor de jeugd gedraaid. Het geheel wordt onder auspiciën van het IGVC, de film-Evangelisatiedienst ge organiseerd. en oorlogsgassen Vrijdagavond heeft de Christelijke Boe ren- en Tuindersbond afdeling Beverwijk een vergadering gehouden in een lokaal naast de Gereformeerde kerk. De voor zitter de heer N. Passchier opende op de gebruikelijke wijze en heette de aanwe zigen welkom. Als afgevaardigde naar de jaarvergadering op 12 Januari te Delft werden de heren J. Klapwijk en H. Kui per aangewezen. De heer J. G. Klapwijk, hoofd-assistent van de Rijkstuinbouwconsulent sprak hier na over de aardbeienteelt. Hij ging terug naar de periode, waarin Kennemerland met zijn aardbeiencultuur aaii de spits stond. Dit is nu niet meer zo, want er wordt nog slechts 260 hectare be- teeld. De heer Klapwijk ging hierna de omstandigheden na, waardoor de aard beien na ongeveer tweehonderd jaar „uit- geteeld" raakten. Maar gelukkig is hier door de moderne hulpmiddelen en het we tenschappelijk onderzoek weer veel verbe tering in gebracht. In de eerste plaats is het plantmateriaal geselecteerd, en hoewel de grond „aard beien-moe" is heeft een strijdgas uit de eerste wereldoorlog chloor-picrine de grond weer op peil geholpen. Dit is een gevaarlijk experiment en het moet door vakkundig personeel worden uitgevoerd. De kosten zijn verder hoog: van f 25 tot f 28 per are, maar indien men dit „en- bloc" laat doen, wordt het goedkoper. De bemesting is ook een belangrijke factor voor een goed gewas, niet alleen de juiste hoeveelheid stalmest, maar ook de nodige kunstmest werkt hier belangrijk in de goe de richting. De insecten zoals de mijt en de bloesem snuitkevers kunnen grote schade veroorzaken, maar door behande ling met de juiste bestrijdingsmiddelen is hier veel te bereiken. Vele vragen werden gesteld en door spreker beantwoord waarna de heer Pas schier deze leerzame avond sloot. ADVENTS WIJDINGSDIENST IN DOOPSGEZINDE KERK. In het Doopsgezinde kerkgebouw aan de Meerstraat te Beverwijk werd Zondagmid dag een advents wijdingsdienst gehouden waarin ds. Alb. Vis voorging. Mevr. de Boer-Harder uit Santpoort zong enige Kerstliederen, waarna ds. Vis een Kerst verhaal vertelde. FORTUINLIJKE DIRECTRICES. Zondagmiddag heeft de dameskrans der Doopsgezinde Gemeente haar werk laten bezichtigen in de kerkekamer der kerk aan de Meerstraat. Er viel weer een prachtige collectie kle dingstukken te bewonderen die wordt uit gereikt aan de bèhoeftigen der gemeente. Een verloting van enkele nuttige kleding stukken had tot resultaat, dat de eerste op nummer 314 viel, een nummer van de di rectrice van het Badhotel te Wijk aan Zee. De tweede prijs was voor nummer 242 en bleek in het bezit te zijn van de directrice van de Westenburgt. Castricum Boei TX 2 ging er vandoor De boei TX 2 van de boeienlijn, die de mijnenvrije vaargeul van IJmuiden naar Den Helder markeert, is tijdens de hevige Noordwester storm van haar anker gesla gen en afgedreven. Het gevaarte, dat voor de kust bij Egmond thuis hoort, werd op het strand bij Bakkum geworpen. Van de betonningen zijn tijdens het af gelopen noodweer nog andere boeien los geslagen, waarvan er verscheidene naar open zee afdreven. Heemskerk „STEUN WETTIG GEZAG" HOUDT VOL IN HEEMSKERK. Woensdagavond houdt de plaatselijke commissie van het instituut „Steun wettig gezag" in het Heemskerkse Marquette- theater wederom een propaganda-bijeen- komst, waar onder meer de voorzitter zal spreken en ook kapelaan Huyboom zijn visie geeft op SWG. Vier films: „Slag om Engeland", „De intocht van de koningin in Den Haag", „Voorspel van een oorlog" en „De Jeep" worden voorts op het witte doek gebracht. Propaganda-avond van] Katholiek Thuisfront ïoen Hoofdaalmoezenier Van Croonen- burg, vergezeld door de oud-Geestelijk Adviseur, kapelaan Bakker, Vrijdagavond de zaal van Roozenburg te Castricum be trad, steeg er een hartelijk applaus op. De zaal was goed gevuld en de wegblijvers hebben heel wat gemist. Vele oud-militai ren met familieleden hadden aan de op roep gehoor gegeven. De Hoofdaalmoezenier gaf een overzicht van het werk van het Katholiek Thuis front voor de jongens over zee. Vooral de 50.000 katholieke jongens in Indonesië, die thans tot ledigheid gedoemd zijn, ver gen veel aandacht. Tot de laatste gerepa trieerd is, zal daarom het Kath. Thuis front moeten blijven bestaan. Is straks het Atlantisch leger gevormd, dan zal het Kath. Thuisfront ook moeten blijven bestaan, want dan is hulp nog dringender nodig. Vervolgens schetste de Eerwaarde spre ker de toestanden in Indonesië, die vaak nogal meevallen. Vaak heeft een soldaat zelfs weinig of niets beleefd. Dwing hem echter niet direct werk te zoeken. Im mers de helft van het leger wil chauffeur worden, de andere helft wil naar kantoor. Hier zal echter in de practijk niets van kunnen komen. Met een opwekkend woord voor de lotenverkoop eindigde de spreker zijn rede. Voorzitter H. G. Borst vroeg vervolgens meer verkoopsters van loten van de Thuis- frontloterij. Toon de Vries met z'n harmonica er conferencier De Nijs gaven vervolgens een nummertje harmonicaspel en zang weg. Na de pauze dankte mej. Kuilman Kapelaan Bakker voor zijn werk voor Kath. Thuisfront en bood de Kapelaan een schemerlamp aan. Tevens sprak mej. Kuilman nog een op wekkend woord om het Katholiek Thuis front daadwerkelijk te steunen. Kapelaan Bakker, die binnenkort naar Heemstede vertrekt, sprak een afscheids woord, waarin hij meedeelde, dat Kape laan Tesselaar de nieuwe Geestelijk Ad viseur zal worden. Geen vro.me. brieven en overdreven ge voeligheid, maar mannelijkheid is nodig, zei hij. Neemt men deze houding aan, dan heeft men contact met de jongens en houdt men het. Spreker twijfelt er niet aan, dat het werk van K.T. niet alleen op dezelfde, maar ook op betere voet zal worden voortgezet, want het bestuur ziet de noodzaak van de actie. Een hersengymnastiekwedstrijd tussen zes gedemobiliseerden en zes Castricumse jongedames wekte de nodige hilariteit. Het mannelijk intellect bleek niet afgestompt, want de dames dolven met 4%9 punten het onderspit. Velsen „Chinees Humanisme" De anderhalf uur, die de heer Kwee Swan Liat uit Oegstgeest Zondagochtend ter beschikking had om zijn inleiding over het Chinees Humanisme voor het Vel- sense Humanistisch verbond te houden, heeft deze kleine levendige zoon van het Chinese volk uitstekend besteed en de toe hoorders in de Rijks HBS kregen daardoor een duidelijk zij het noodzakelijkerwijs vluchtig beeld van de manier waarop het Humanisme zich sinds de allei-eevste Chinese beschaving telkens weer in ver schillende kledij heeft aangediend. De grondslag voor deze levensbeschouwing is onverbrekelijk verbonden aan de naam van de wijsgeer Confucius (de La tijnse verbastering voor Khoeng-foe-tze) die in de zesde eeuw voor de Christelijke jaartelling zijn stelsel op de beschaving entte. De vijftig eeuwen daarvoor wafen voor China begonnen met een cultuur in het dal van de Gele rivier, die sterk op de natuurwetten geïnspireerd was. Naarmate het volk echter minder afhankelijk werd van de natuur, groeide de belangstelling voor de mens en het „Ken u zelf", dat de tempel van Dephi in het klassieke Grie kenland sierde, was in allerlei varianten terug te vinden in Indië en China. De heer Kwee zonderde de vier „deugden", die Confucius zag als voorwaarde van een evenwichtig mens, af en uit de ontplooi ing dier deugden liefde, rechtvaardig heid, welvoeglijkheid en wijsheid zou volgen het Confucianisme het geluk kun nen voortvloeien Uit deze filosofie, die de levenshouding van het Chinese volk werd en zelfs tot „staatsleer" is verheven, ont sproten grote culturele prestaties maar in de loop der volgende eeuwen raakten da massa's horigen en paupers volledig bui ten de belangstelling. Volgens de heer Kwee werd juist daar de kiem van een hunkering naar een nieuwe mystiek ge legd: het Boeddhisme en het Christendom gaven een antwoord op het hartstochtelijke Godsverlangen en de tegenstellingen tussen Confucianisme en Boeddhisme bijvoor beeld waren dan ook evident. In China ontwikkelden zich tal van Boeddhistische secten die alle de erkenning van het on vermijdelijke lijden op aarde als grond toon bezaten. De door Multatuli naver telde parabel van de Japanse steenhouwer geeft een duidelijk voorbeeld van Se zin loze aardse wenteling, zoals deze ook door het Boeddhisme aanvaard werd als een kringloop, die slechts door „het inzicht" doorbroken kan worden. Het Tau-isme, dat terug kwam op de beleving van het menselijk geluk, kreeg zeven eeuwen na Christus zijn greep op grote delen van China en ook deze stro ming ging gepaard met een nieuwe ar tistieke en culturele inspanning. Maar de vele vragen, die ook deze leer niet kon oplossen leidden via een machtige geeste lijke revolutie naar een neo-Confucianïs- me, dat zich laafde aan de ervaringen van zijn voorgangers en de aandacht vroeg voor de eindeloosheid van de menselijke gestalte ondanks de sterfelijkheid van het individu. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Als gevolg van het slechte weer zijn Za terdag geen loggers naar de visserij ver trokken. Watervliet moest eerste verliespunt afstaan Het eerste korfbaltwaalftal van Water vliet, dat een bezoek bracht aan Indo in Amsterdam heeft het op het grindveld van behoorlijke afmetingen niet verder kunnen brengen dan een gelijk spel en moest daar door in zijn negende competitie wedstrijd het eerste verliespunt afstaan. Indo had gedurende het eerste kwartier een overwicht. De verdediging der gasten hield echter met moeite stand. De aanval van In^o beging daarbij de fout te snel tot resultaten te willen komen. Het gevolg was onzuiver schieten. Na tien minuten belandde de bal bij de aanval van Watex-- vliet en Velthuys kreeg een redelijke kans, die op onrechtmatige wijze werd ontno men. Uit de toegekende vrije worp gaf Velthuys Watervliet de leiding. (01). De partijen wogen daarna vrijwel tegen elkander op. Direct na de hervatting kwam de aanval van Watervliet overrompelend opzetten. Ondanks tali'ijke schoten leverde dit of fensief niets op. Eerst na een half uur slaagde Indo er in de Watervliet-verdedi- ging te paseren, toen een Watervliet-dame de bal juist in handen van een Indo-aan valler tikte. (11). In de tweede opstel ling was Watervliet veel sterker, maar ook Broeksma zag met zijn schoten geen kans om in de resterende minuten de groen gelen een negende overwinning in suc cessie te bezorgen. - Watervliet 2 verloor op eigen terrein van Blauw Wit 4 met 36. De rust ging in met 24. Agemda voor Beverwijk MAANDAG 19 DECEMBER. Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Mijn moeder en ik. Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: Hildegard. W. B.-Theater, 3 uur: Kus des doods. Corso-Theater (Castricum), 8 uur: „Ta- hia". DINSDAG 20 DECEMBER. Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Mijn moeder en ik. Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: Hilde gard. Corso-Theater (Castricum) 8 uur: „Ta- hia". 9t Kerstfeest nadert en deze horen daarbij: Gev. Choc. Kransen 18c Speculaaskransen 6 c Taai-Kerstmannen 4 c Taai-Kerstklokken 4c per stuk Kerstblaadjes 100 gr. 22 c DEKENS - LAKENS Deze week restanten-ver koop: Wollen dekens, gr. maat v.a. f 14.85, wederom ontvangen kleine voor raad Anti Rheuma lakens f 6.50, f 11.70, prima bed- stellen 3-dlg. f 48. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V. Gebouw de Nijverheid, Jansstraat 85, (bij de Gr. ■Markt), Haarlem. Wanneer gij uw waren aan de man (of aan de vrouw) wilt brengen, en dat is toch uw streven; dan moet gij die man (of die vrouw) van u laten horen. De eenvoudigste, meest effectieve en goedkoopste weg naar dit doel is: Adverteer in dit blad. Wij vragen voor ons pompatelier omgeving Houtplein. Schriftelijke of mondelinge aanbiedingen Fa. STOUTENBEEK, Plein 10, Haarlem. GARAGE DEN HOUT - BENZINESTATION Gevraagd: TWEE KEURIGE MEISJES voor Zondagsdienst in benzinestation; bij tourbeurt dienst van 8 tot lö'A uur en 15 Vh tot 22 uur. Vereiste eigenschap pen: vlotheid, voorkomendheid en goed kunnende rekenen. Indiensttreding 1 Jan. e.k. Aanmelden dagelijks tot 18 uur. Leeftijd tussen 20 en 30 jaar. In de Vrijdag 1.1. geplaatste advertentie van De Amerikaanse Legergoederenwinkel Kampervest 1, staat o.m. Egyptische linnen regenjassen (met klein foutje) f 3.95 dit moet zijn f S9.00 FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 45) Mavis gaf hem een woedende blik en antwoordde voor Cyril: „Er is geen sprake van, dat hij met u praat, meneer Smith, denkt u dat vooral niet!" William keek haar aan en zei doodbe daard: „Weest u toch niet zo dwaas! Hij weet heel goed, wie ik ben, evenals u dat doet. Vooruit Cyril, zeg zelf je mening eens.... herken je me of niet?" In de blik, die Cyril thans op hem richt te, was iets smekend en verslagens tege lijkertijd. Hij stak een trillende hand uit naar William en zei: „Stuur haar de ka mer uit HOOFDSTUK XXXIII. „Als ze me daar ter plaatse had kunnen vermoorden, dan had ze het gedaan", merkte William vrolijk op, toen ze terug deden naar Cedar House. Het was vroeg m de middag, het weer was zacht en grauw en alles in de natuur leek vredig en kalm. „Waar denk je dat ze heen is gegaan?" *roeg Katherine. „Terug naar de stad om Brett op de hoogte te stellen, vermoed ik. Ze verdween in een kostbare nieuwe bontmantel en een even kostbare nieuwe auto. Ik neem aan, dat ze in de stad ergens kamers heeft?" „Ze heeft een flat, en een mooie flat ook, geloof ik. Ik denk, dat Cyril de huur be taalt". Ze lachte even. „Dat zijn natuur lijk roddelpraatjes!" „Wie zei dat?" „Brett". William keek recht voor zich uit en fronste. „Hoe is haar verhouding met Brett te genwoordig?" „Ik weet 't niet". „Geloof je niet, dat ze hem verteld heeft, dat ze me gezien had? Ik zelf geloof het niet, maar.wel, ik weet 't ook niet. „O nee, werkelijk, dat kan ze niet ge daan hebben", zei Katherine snel. „Waarom niet?" „Omdat hij alsmaar door bleef gaan met mij ten huwelijk te vragen". Ze lachte even. „Kijk niet zo bezorgd, lieveling, hij houdt helemaal niet van me, en heeft dat nooit gedaan. Hij vindt me alleen wel een goed soort vrouw om eindelijk eens een getrouwd leven mee te gaan leiden". „Je zei, dat hij dóór bleef gaan je te vragen: bedoel je, nadat Mavis mij had gezien?" „Ja, hij schreef me vlak daarna en hij belde me nog eens op ook. Dat was zelfs precies de avond, voordat we gingen trou wen Ik weet nóg niet, hoe hij achter mijn adres is gekomen. Je begrijpt dus wel, dat Mavis hem niet verteld had, dat ze jou had gezien". William verviel gedurende enige tijd in stilzwijgen. Hierna merkte hij op: „Ik geloof, dat de zaak er lelijk voor staat. Cyril had kennelijk z'n instructies gekregen en Mavis was abnormaal bang, dat hij z'n mond vooi'bij zou spreken. Ik heb niet aangedi'ongen op inlichtingen, ik. vond het beter om eerst rustig als neven samen te praten over allex-lei. Hij was echter volkomen over z'n toeren en liet enkele wonderlijke dingen los". „Wat?" „Wel, ik heb begrepen, dat er iets gaan de is geweest met jouw geld, omdat hij beweex-de, dat Brett met jou wilde trou wen, en dat daardoor alles in orde zou zijn gekomen, waaraan hij toevoegde, dat Mavis dat ook gezegd had. Het was een verward verhaal, want de arme kerel was over z'n zenuwen, maar ik heb wel de indruk ge kregen, dat Mavis erg graag gezien had, dat Brett de financiële moeilijkheden op loste door een huwelijk met jou". Er kwam een diepe blos op Katherine's gezichtje. „Dat is erg aardig, zowel van haar als van hem, alleen jammer dat ik alsmaar nee bleef zeggen". William ging hierop niet in. Hij ver volgde: „Een belangrijk ding is, dat ik de indruk heb gekregen, dat Mavis nog stèèds, ook op dit moment, een dergelijke rege ling graag zou zien. Cyril bracht dit punt zelfs naar voren om aan te tonen, dat ze mij niet herkend kon hebben, toen ik met haar sprak begin December1, aangezien ze naar hij zei Brett toch niet aan gemoedigd zou hebben om van Katherine werk te maken, als ze me wèl herkend had". Katherine zei in boos protest: „William, ik ga gillen, als je doorgaat met over mij i te praten, alsof ik een koopje in een wa renhuis ben, dat erop ligt te wachten om gekocht te worden". Hij grinnikte, legde zijn hand even over de hare en keek dan weer ernstig. „Ze heeft mij wel degelijk herkend, maar ze moet beseft hebben, dat ik haar niet herkende. Ze wist mijn adres. Ze heeft 'natuurlijk inlichtingen ingewonnen en al les gehoord over William Smith, die z'n geheugen had vex'loren. Ik vraag me af, of zij misschien op die avond van de 7de December toevallig langs is gekomen en meneer Tattlecombe onder die auto heeft trachten te duwen, niet als meneer Tattle combe natuurlijk, maar in de waan ver kerend, dat ze mij te pakken had. Begrijp je, ze kende, hem niet en wist ook niets van hem af. Ze kwam misschien toevallig langs om in die buurt eens poolshoogte -te nemen, of misschien zon ze op een mid del om mij naar buiten te lokken. En wat gebeurde er toen opeens: een deur ging open en er kwam iemand naar buiten, die wat lengte, lichaamsbouw en haar bij die belichting lijkt blond haar op grijs precies op mij geleek". Hij hield even op en voegde er vrolijk aan toe: „Ik ben be nieuwd, hoe lang het duurde, voor ze te weten kwam, dat ik 't niet geweest was. Katherine-zei niets. William vervolgde: „Het is natuurlijk allemaal alleen maar theorie, maar het zou best mogelijk zijn, dat het zich zo heeft toegedragen. Ik ben er bijna zeker van, dat er met de boeken geknoeid is. Mijn terugkomst betekent, dat een en ander verklaard zal moeten worden. Het moet een geweldige schok voor haar geweest zijn, toen ik binnen wandelde op het uur, dat ze met William Smith had afgesproken. Ik moet tot haar eer zeggen, dat ze niets, werkelijk niéts, liet merken. Maar de situatie zou door mijn terugkeer verre van aangenaam wor den. Als eerste verdedigingslinie was er natuurlijk het verlies van mijn geheugen. Maar daar kon niet al te veel op gebouwd wox-den. Iedereen, die mij vroeger gekend had, zou me kunnen hex-kennen, en wan neer zo iets eenmaal aan 't rollen gaat, is er meestal geen houden meer aan. Als Brett met jou zou trouwen, zou dat een tweede verdedigingslinie zijn. Ze zouden erop rekenen, dat ik een en ander voor jou niet moeilijk zou willen maken, en als mij toevallig een ongeluk overkwam, zouden er helemaal geen lastige vragen in verband met dat huwelijk gesteld wor den". „William, ik zei je al, dat ik zou gaan gillen. En ik doe 't heus! Ik zou werkelijk nóóit en nóóit met Brett getrouwd zijn!!" „Maar dat konden zij tpch niet weten", zei William kalmerend. „Hij wordt alge meen beschouwd als een zeer aantrekke lijke man". Ongeveer tezelfder tijd betrad juffrouw Silver in gezelschap van detective Abbott de koele, hygiënische ruimte van het St. Lucas Hospitaal. Abbott had haar telefo nisch hiertoe uitgenodigd met de volgende woorden: „De Chef zegt, dat ik u mee kan nemen, als u niet bang voor de doden bent". Nadat ze eerst min of meer van 't kastje naar de muur waren gestuurd, vielen ze eindelijk in handen van een kortaangebon den, zakelijke verpleegster, bij wie meneer Davies na zijn ongeluk terecht was geko men. Ze riep er twee leerling-vex'pleeg- stex-tjes bij, die de dag- en nachtdienst hadden afgewisseld tijdens de enkele uren, die verlopen waren, vóór meneer Davies aldaar de geest gaf. Alle drie waren het erover eens, dat meneer Davies slechts gekreund had, voordat hij stierf en niets verstaanbaai's gezegd had. Frank Abbott stond op. De knapste van de twee leerling-verpleegstertjes keek vol bewondering naar hem. „Ik dank u zeer, zuster',, zei hij. „Wat zouden de patiënten, die aan weerszijden van hem op de zaal gelegen hebben, kunnen vex-klaren?" vroeg ze. De verpleegster, die blij was, dat het onderhoud afgelopen scheen te zijn. keek haar weinig vriendelijk aan. „Ik vrees, dat deze u niet zullen kunnen helpen. Er stond een scherm rónd zijn bed, begrijpt u, en zoals u weet, was hij buiten kennis". „Misschien wilt u toch zo goed zijn mij hun namen en adressen op te geven?" „O natuurlijk, maar ik vreeswel, de man aan zijn rechterkant stierf de vol gende dag. Aan de andere kant lag Yates, die nog steeds hier is. Hij gaat juist morgen naar huis terug. Hij is ernstig ziek ge weest". Juffrouw Silver keek detective Abbott met een veelbetekenende blik aan en deze vroeg: „Misschien zouden we die meneer Yates even kunnen spreken?" Ze troffen Yates, een vriendelijke, spraak zame arbeidersman, in een opgeruimde stemming aan en hij scheen heel prettig te vinden wat gezelschap te krijgen. Ze werden met hem alleen gelaten en na enige inleidende opmerkingen, werd hem gevraagd, of hij zich de man, die een on geluk was overkomen op de avond van d« 7de December en die op een bed naast het zijne was geïnstalleerd, herinnerde. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3