Voetbal in Kennemerland Kustvissers iuchten hun hart en de trawlvisserij komt met haar wensen Velsen-Noord Visserij-vorig Maandag 19 December 1949 Nationale visserijproblemen Het uitblijvende vlootplan beheerst de meeste gesprekken Na de internationale problematiek, die de eerste dag op de Bergense Volkshogeschool werd besproken, beperkten de inleiders zich tot de nationale vraagstukken, die iumid dels weinig minder dringend zijn. De „nieu we sfeer" van de visserij, die thans meer lijkt op een industrie dan op het gernoe deljjke bedrijf zoals het zich in vroeger tijden aandiende, werd door dr. K. A. H. Kranenburg, secretaris van de Stichting voor de Nederlandse Visserij behandeld. Hij knoopte daaraan een beschouwing over het verouderde distributieapparaat vast, dat zich op vele punten niet langer weet aan te passen bij de vangstcapaciteit van de vloot. En waar ook deze vloot beneden peil is gebleven door de gemiste kansen van na de bevrijding, is bijvoorbeeld de Nederlandse verse vis goeddeels van de buitenlandse markt verdwenen. Als remedie tegen de verouderde vloot noemde dr. Kranenburg het opbouwen van een nieuwe kern, waar omheen zich in" de verdere toekomst een gezond bedrijf kan groeperen „slechts dan heeft de Neder landse visserij een redelijke kans." De nadruk van dit betoog lag op dè afzet en speciaal op de afzet der producten van de trawlvisserij, die thans zulk een fatale invloed uitoefent op het trawlbedrijf. Tegen de 16.000 vissers, die in 1930 in Nederland werkzaam waren, bezit ons land thans nog 6leehts 12.000 als gevolg van concentratie en andere oorzaken in een recent en een verder verleden. Joh. W. Stevenson, secretaris van de Nederlandse Vissersbond, nam de positie, van de kustvisserij bij de kop en hij begon met zich af te vragen of deze tak van het bedrijf-in feite nog wel een nationale plaats bezit, met andere woorden of de kustvisserij buiten de kring der direct- belanghebbenden wel de belangstelling ge niet welke zij nodig heeft. De bemoeiingen van overheidswege met de kustvisserij kon den de heer Stevenson moeilijk enthousiast maken: een maximumprijs werd wel op gelegd in tijden van schaarste, maar nu het bedrijf midden in de kentering zit, mogen de exploitanten van kotters en,botters in hun sop gaarkoken. Ook de Waddenvisserij beweegt zich op krukken voort, hoewel de kwaliteit der aangevoerde mosselen kan wedijveren met de beste Zeeuwse produc ten en als een van de wondeplekken in dit hard-vechtende bedrijf noemde ook deze inleider het uitblijven van een vlootplan, waardoor oude, on-economische scheepjes in de vaart moeten blijven en verlies op verlies „boven water varen." De minister van Financiën evenwel weet de exploitan ten wèl te vinden en dat uit deze oneven wichtige „belangstelling" een eerbiedwaar dig stapeltje grieven is ontstaan, noemde de spreker een gevaarlijke tendentie. Hij voorspelde bij het continueren van de be staande toestanden een „verbeten strijd' voor de mooie kustvisserij. De heer W. Lub Jzn., directeur van de Covy hield zich ten slotte bezig met de I.Tselmeervisserjj ook uit dit; referaat waren verschillende klachten te beluisteren. Zijn critiek belicht te het onderwerp van de zijde der gedu peerden onder de voormalige Zuiderzee- Ambtenaren in het Patronaat bijeen De heer J. H. Wijnberg, voorzitter van de Algemene Bond van Ambtenaren, opende Zaterdag de familie-filmavond, welke de afdeling Velsen-IJmuiden in het Patro naatsgebouw had georganiseerd. Hij stelde met voldoening vast dat -de A.B.V.A. mo menteel. na de Metaalbewerkersbond, de grootste organisatie van het N.V.V. is. Vervolgens hield de heer D. F. Förrer, lid van het hoofdbestuur, een toespraak, waar in hij onder meer de verhouding tussen lonen en prijzen uiteenzette. De heer1 For- rer herinnerde aan het feit dat in de oorlog de Nederlandse regering meende, dat het voldoende zou zijn, alle lonen van 1 Januari 1940 met 25 te verhogen en li ij memo reerde dat de A.B.V.M. de eerste was die hier tegen op kwam. Hij noemde het verder een grote verdienste van de bond, dat de loonsverhouding tussen plattelandsarbeider en stadsarbeider, die voor de oorlog zeel ten nadele van de plattelandsarbeider uit viel, veel gunstiger geworden is en roemde tenslotte de wijze waarop de bond dit alles tot stand bracht zonder demonstratie of stakingen. De Heri's, twee jongelui met een guitaar, hadden tot taak de stemming na de wat lange toespraak, erin te brengen, waarin zij aardig slaagden. De avond, die onder meer werd bijge woond door de wethouder van Onderwijs, de heer H. de Boer, werd besloten met een aantal films, onder meer „De vissersjongen" BURGERLIJKE STAND GEBOREN: A. M. Kuiper—Hcllman, z Lijsterlaan 18. IJmuiden-O.; C. M. Reijngoud Durrer, d., Zeeweg 329, IJmuiden-O.; E. A. R. van Eijk—Bates, z., Pres. Krugerstraat 38, IJmuiden; T. van der Kooijvan der Zwan, d., Tusserrbeeksweg 26, IJmuiden-O,; A. C. RaspoortVerduin, z„ P. C, Hooftlaan 15, Driehuis;D. A, Hogendijkde Wind, d„ de Genestetlaan 14, Driehuis; J. Duijsings— Pauwels, d., Hoofdstraat 52,, Santpoort en A, van LeeuwenVelzel, d„ Casembrootzijstraat 8. IJmuiden-O. OVERLEDEN: P. Mijssen, 73 j.. echtgenoot van M. F. Meijboom, Ladderbeekstraat 1G6, Velsen-N.; H. J. Evers. 3 dg. z. van L. J, Evers en M. Frek, Homburgstraat 20 rd IJmuiden en Th. Baltcs, 85 j., weduwnaar van J. Spigt, Hagelingenvcg 149. Santpoort. ONDERTROUWD: G. Sieraad. Enschede- straat 29. IJmuiden en W. M. van Dokkum, Voortingstraat 25. Haarlem; A. J. Veldhuis, Bantamstraat 48, Haarlem en A. Bakker. Nar- cissenstraat 19. Santpoort: H J. Keizer, Lam- brecht van Dalenlaan 10, Haarlem en S. F. van der Vlies. P. C. Hooftlaan 17, Driehuis en G. Balk, Oostelijke Handelskade 43. Am sterdam en M. Schol, Ooster Parallelstraat 1. Velsen-N. GEHUWD: C. van Laar en M. Th. Ilerren- dorf, Acaciastraat 23. IJmuidcn-O. en A. van der Wiele en H. van der Sluis, van Galen straat 6, IJmuiden-O. Agenda voor Velsen MAANDAG 19 DECEMBER THALIA 8 uur: „Het brandende vraag stuk". REX 3 uur: „Tarzan en de Luipaard koningin". DINSDAG 20 DECEMBER BIOSCOPEN Als Maandag. vissers, die na een moeilijke overgangstijd hebben geprobeerd een florerende exploi tatie van het viswater op te bouwen. De gevoelige schommelingen der prijzen in de aanvoerhavens veroorzaken echter, evenals dat bij de Noordzeevisserij het geval is, meermalen zware klappen, waarbij de kost bare exploitatie en de vele wrakken in het IJselmeer de nodige zorgen opleveren. Als afsluiting van de uitlatingen uit de praktijk kwam de heer J. Brink namens de binnenvisserij aan het woord, waar de toe stand al evenmin ideaal is. MARKTBERICHTEN 17 December 1949 Besommingen KW 45 880: KW 22 5350; KW 2 2520; SCH 21 2440; SCH 5 1580; SCH 122 1370; SCH 25 5560. KW 107 3620; KW 64 7650; KW 51 7500: KW 69 5290: KW 103 4760; KW 91 4230; KW 24 7960; KW 162 5720: KW 76 6110. IJM 316 1595; IJM 11 3550; IJM 230 140; IJM 229 4020: IJM 52 "4280. Aanvoer 650 kisten tarbot en tong. 180 kisten schol, 50 kisten wijting, 20 kisten schar, 10 kisten, haai. 10 kisten kabeljauw. 1080 kisten haring, 220 kisten makreel, 10 kisten diversen. Totaal 2230 kisten. Prijzen Gr. tong 2,452,20; gr.m. tong 2,30—2.10; kl.m. tong 2,20—2,05; kl. tong I 1,75—1.68; kl. tong II 143—1,30; tarbot I 2.65—2,30. per kg. Tarbot IV 6559; gr. schol 7362,50; midd. schol 7457,50; kim. 5857.50; kl. schol I 55—44; kl. schol II 40,50—27.50; schar 34—22; v. haring 1714; makreel 13.10—11.90; wijting 28—22; kl. haai 25—21; gr. gul 50; kl. gul 24, per 50 kg. Van de Heerenduinen te IJmuiden wordt een gedeelte afgegraven om meer ruimte voor de woningbouw te verkrijgen. Een oppervlakte van ongeveer 25 ha. wordt gelijk gemaakt, waarbij 230.000 kubieke meter zand vrij komt hetgeen weer in Amsterdam gebruikt wordt om in Zuid laag gelegen veengrond op te hogen voor woningbouw Voorlopig zullen 400 woningen op het vrij gekomen terrein in IJmuiden gebouwd worden, voornamelijk montagebouw. Draglines graven de Heerenduinen weg. beurtschip in het Noordzee- canaal volgelopen Vrouw van de kapitein op het nippertje gered Zaterdagmiddag heeft het 100 ton me tende motor-vrachtscheepje „Avontuur" kapitein D. Verboom, op het Noordzeeka naal tussen de P.E.N. centrale en de Pa pierfabriek in IJmuiden een paar golven overgekregen waardoor water in het ruim liejx en 't vaartuig ging zinken. De kapitein wist de boot bijtijds naar de kant te loodsen en bij dé steiger van het veer van Donker- Behalve de laadboom en een deel van de stuurhut stak gisteren nog slechts de toe passelijke naam van het gezonken scheepje boven water uit. sloot werd de „Avontuur" aan de grond gezet. De vrouw van de kapitein kon ter nauwernood aan de verdrinkingsdood ontsnappen want zij was op het moment dat het water het schip binnendrong in het vooronder, waarzij met moeite uit be vrijd kon worden. Zij werd bij gastvrije be- oners van de Kanaaldijk voorlopig onder dak gebracht. De „Avontuur", die op weg was naar Haarlem, blokkeerde de aanlegsteiger van Donkersloot zodanig, dat de veerdienst ge bruik moest maken van de steiger van de Papierfabriek. Dit leverde vrjjwat bezwa ren op, zodat de dienst gestaakt moest worden. De „Avontuur-" ligt met de laadboom en een deel van de stuurhut boven water. Aanbesteding voor de Rijkswaterstaat De hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in Noordholland heeft aan besteed het maken en aanbrengen van betonblokken aan havenhoofden, het on derhoud van zeeweringen, gebouwen, spo ren en lichtopstanden van IJmuiden, be nevens het uitvoeren van leveranties ge durende de jaren 1950, 1951 en 1952. Zeven inschrijvingen waren binnengekomen. Het hoogst werd ingeschreven door de firma F. de Boer uit Driehuis met 260.500, 201.500 en ƒ202.000 voor genoemde drie jaren. Laagste inschrijfster was de frma Vessies en Wierda te IJmuiden met de volgende bedragen: 154.966 voor 1950, ƒ144.511 voor 1951 en 144.490 voor het jaar 1952. DCIJ TEGEN ZAANDAM Dinsdagavond speelt het eerste tiental van de Damclub IJmuiden voor de Noord hollandse hoofdklasse-competitie zijn laat ste wedstrijd tegen Zaandam in hotel Ken- nemerhof te IJmuiden. De opstelling is: A. Ligthart, B. Dukel, C. Suyk, H. Laros, T. Postma, H. Swier, G. Postma, J. v. Stra ten, L. Koetsier, J. Smit. Reserves: v. d. Steen en J. Kramer. Mgr. dr. A. Rinkel 12% jaar bisschop Het was dezer dagen om juist te zijn Donderdag, 15 December twaalf en een half jaar geleden, dat de vroegere pastoor der oud-Katholieke gemeente te Amers foort, prof. Andreas Rinkel, door de toen malige bisschop van Deventer tot het bis schopsambt werd gewijd. De nieuwe bis schop was toen reeds als elect geroepen tot de waardigheid van aartsbisschop van Utrecht der oud-Katholieke kerk van-Ne derland, als opvolger van wijlen mgr. F. Kenninck. Hoewel het jubileum'op verzoek van de aartsbssqhop ongemerkt is voorbijgegaan, heeft mgr. Rinkel er in toegestemd voor een schilder te poseren, opdat een portret kan worden vervaardigd. Dit zal dan wor den opgenomen in de rij van schilderstuk ken, welke de opeenvolgende aartsbis schoppen van Utrecht uitbeelden. Voor dit doel heeft zich naar „De oud- Katholiek" meldt, een commissie gevormd, bestaande uit prof. C. Wijker en kanunnik Joh. A. Roeseling, respectievelijk deken en secretaris van het Metropolitaan Kapittel van Utrecht en ir. F. J. Heylïgers en H. J. W. Verhey, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Bisschoppelijke Raad. Het schilderstuk zal worden vervaardigd door prof. W. van den Berg. hoogleraar aan en directeur van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. V.Z.V. viert feest De Velsense zwemvereniging organiseert Donderdag 22 December een feestavond met diverse attracties in de kleine zaal van het Thalia-theater te IJmuiden en in Januari zal een gecombineerde klaverjas- brïdgeavond worden gehouden. Tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering, welke eveneens in Januari zal worden ge houden, komt vermoedelijk Cor Bi-aasem, de aanvoerder van het Nederlandse polo zevental iets vertellen over de reis naar Italië. Drs D. Roemer spreekt voor P. v. d. A. Het Federatiebestuur Velsen van de Partij van de Arbeid belegt deze en vol gende maand wederom een tweetal bijeen komsten in het voormalige gebouw van de centrale keuken. De eerste bijeenkomst wordt Donderdag avond 22 December gehouden, waarin drs. D. Roemer zal spreken over „Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie" en de tweede vergadering op 12 Januari zal als spreker hebben ir. J. W. P. Bosman met het onderwerp „Industrialisatie". Nieuwe jubileumreeks bij V.G.Z. voor 1950 Nauwelijks is de laatste jubileumviering van een personeelslid van de Velsense pa pierfabriek achter de rug of reeds kondigt zich voor het nieuwe jaar een nieuwe zij het korte - rprks van jubilarissen aan. In totaal 26 personeelsleden gaan een arbeidsjubileum vieren, maar de groep van zilveren jubilarissen wordt gevormd door 15 personeelsleden onder wie 2 beambten en de lijst der „veertigjarigen" telt elf na men, onder wie één beambte, de heer W. Fons. De tien anderen zijn de heren P. Baas, J. Lettenmeyer, A. de Wildt, F. W. Otte. L. Bruinzeel, W. J. Rozemeyer, A. WaiTnenhoven, G. v. d. Veen, H. B. Da niels en M. de Wildt, in de volgorde van data, waarop zij het onderwerp der feest-, vreugde zullen zijn. Kerstavond Vrouwengroep P. v. d. A. De vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord, welke Woensdag een Kerstavond houdt ten huize van mevrouw Van Zalen-De Waal, Schoonoordstraat 14, ki-ijgt als spreker de heer H. P. Brits, over mevrouw Henriëtte Roland Holst. Stormvogels won lastige uitwedstrijd Daar TOG slechts één winstpunt meer had dan het op de onderste plaats staande WFC, lag het voor de hand, dat de Amster dammers tegen Stormvogels krachtig tegen stand zouden bieden. En in zoverre zat. hel de hoofdstedelingen mee, dat het zware terrein zeker niet in het voordeel van de aan een droog veld gewend zijnde IJmui- denaren was en dezen met invallers voor hun vleugelhalfs Goedhart en Snoeks Jr. moesten uitkomen, voor wie respectievelijk Schuit en Glas invielen. Over het geheel stond de wedstrijd niet op een hoog peil, waaraan voor een groot deel het zware terrein en de schuin over het veld staande sterke wind schuldig waren. Voor de rust had Stormvogels het voor deel van de wind en daardoor waren de IJmuidenaren aanvankelijk in de meerder heid. Het spel was nog maar pas aan de gang, toen Van Opbergen een goede voox-- zet gaf, welke Venus, die de beste en hardst werkende speler uit de voorhoede was, op zeer fraaie wijze in een doelpunt omzette (0-1). Tien minuten later maakte TOG door zijn midvoor op even fraaie wijze en volmaakt onhoudbaar voor Kraak gelijk (1-1). Te verwachten was deze gelijkmaker ovei-igens wel, want de verzwakte achterhoede van Stormvogels vormde een verre van hecht verdedigingsblok. Dat de stand met de rust Grote belangstelling voor klokkenwijding De R.K. parochie van St. Joseph, welke dezer dagen in het bezit kwam van twee fraaie luïdklokken voor de toren van haar kerkgebouw aan de Wijkerstraatweg, maakte Zondagmid dag de bijzondere plechtigheid der wijding dezer beide klokken mee. Het ruime kerkgebouw bevatte een zeer groot aantal parochianen, die de wijdüxg wilden bijwonen, welke geschiedde door deken B. G. Hosman van Beverwijk, ge assisteerd door de parochie-kapelaan J* Schoonebeek als diaken en een pater van het Missiehuis' te Driehuis als tweede dia ken. Bij de ceremoniële afwassing der klokken begon de eigenlijke wijding. De plechtig heid werd besloten met het plaatsen van wierookvaten onder de klokken en het lezen van het Lucas Evangelie. De klokken waren opgehangen in een driehoekstakel, de Joseph-klok rechts en de Antonius-klok, de kleinste, links op het altaar. De plechtigheid der consecratie werd besloten met een kort Lof, waarna pastoor Vollaerts nog mededeelde, dat de klokken Woensdag in de toren worden aangebracht en in de Kerstnacht zullen luiden. De collecte voor de schulddelging van de kerk bracht gisteren 1.002,92 op. Plaatwellerij huldigde procuratiehouder Het was Zaterdag voor de heer J. de Kan, procuratiehouder van de Plaatwelle rij N.V. te Velsen-Noox-d een bijzondere dag wegens zijn zilveren jubileum. De heer De Kan, die als jongste bediende aan het bedrijf kwam was voor zijn benoeming tot procuratiehouder, chef van de expe ditie van de fabriek. Behalve de directie en alle beambten, en eeix deputatie van het fabriekspersoneel waren bij de huldiging in het ontspan ningslokaal aanwezig de heren ir. Lede- boer van de Maatschappij voor Nijverheid en handel en inspecteur Houtman van de Staatsmijnen. De oudste directeur, de heer J. D. B. Olie, bracht als eerste spreker de geluk wensen van de directie over en gewaagde daarbij van de capaciteiten van de jubi laris, die hebben geleid. C jt zijn benoeming als leider van het filiaal te Hoensbroek. De jubilaris kreeg als huldeblijk een en veloppe aangeboden. Met enkele waarderende woorden over handigde ir. Ledeboer vervolgens hei ver erend getuigschrift en de grote zilveren legpenning van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel. De heer H. Zuidervaart, onder-directeur-, greep in de voorbije geschiedenis van een kwart eeuw Plaatwellerij-beambte terug en de secretaris van de directie, de heer P. J. Rijken liet de tijd van „jongste be diende" de revue passeren en toonde zich onder aanbieding van een bloemenmand namens directie en beambten dankbaar voor de prettige samenwerking. Namens het filiaal te Hoensbroek bracht de heer A. v. d. Slüis, bedrijfsleider, de gelukwen sen over, waarna de heer C. van Voorber gen, die als collega op een 22-jarige sa menwerking terug zag, namens alle colle- gas van kantoren en tekenkamers een prachtige fauteuil aanbood. Namens de Personeelvereniging schonk de heer Van Voorbergen als voorzitter een bloemstuk. De heer De Kan dankte met enkele woorden voor de hem gebrachte hulde en de bewijzen van sympathie. nog 1-1 was, was grotendeels te danken aan Snoeks Sr. en Kraak, die ook na de rust een voorname rol hebben gespeeld. Dat Stormvogels al evenmin kans zag om te doelpunten, moet worden toegeschreven aan te slap spel in de voorhoede en goed werk van de doelman Hoeben, die o.a. een uitstekend schot van De. Boer op keu rige wijze tot hoekschop verwei'kte. Na de hervatting stond het spelpeil iets hoger dan daaxwoor, maar opvallend goed spel werd maar zelden vertoond. Nadat De Boer met een schot van grote afstand zijn club een voorspi'ong had bezorgd (1-2) kwam TOG stevig opzetten. Gelukkig klopte het in de IJmuider achterhoede nu beter dan voor de rust. Zoals reeds gezegd, ruim de Snoeks Sr. heel wat op en voorts liet Kraak zich van zijn beste kant zien. Ook Broekhuizen en Van den Oever deden vaak zeer goed wei'k. Bijna vei-grootte Venus nog de voorsprong, maar hij kon, vrij voor het doel staande, de bal uit een voorzet van Op bergen ïxet niet bereiken. Ken 3-1 overwin ning zou ook een te rijke beloning geweest zijn. Mogelijk had zelfs een gelijk spel de veihauding beter weergegeven. Terrasvogels behaalde een fraaie overwinning Tei'rasvogels heeft het stex'ke staaltje uit gehaald op een zwaar teiTein een fraaie overwinning te behalen op het het vorige seizoen gedegradeerde SDW. Aanvankelijk leek het er allerminst op, dat de punten mee naar Santpoort zouden gaan, want in het begin stond men in de achterhoede der Vogels raar te schutteren. Het mocht een geluk heten, dat doelman Akkerman Sr. in die periode zo goed op dreef was: Enige zeker schijnende doelpun ten verhinderde hij op fraaie wijze. Door zijn zeker optreden kwam ook het ovei-ige deel der verdediging langzaam maar zeker op dreef, als gevolg waarvan ook de voor hoede op haar beurt zich meer kon doen gelden. Voor de rust werd niet gedoelpunt. Daar na had Terrasvogels het voordeel van de wind. Cobben gaf met een hai-d schot zijn club de leiding. SDW zette nu alles op alles om althans nog één winstpuntje in de wacht te slepen, maar Akkerman Sr. en Dort- mundt wisten van geen wijken. Door al te hardhandig optreden van een SDW-ver- dediger kreeg Röbken een strafschop te nemen en onberispelijk schoot hij in (0-2). V.V.E.—Alkm. Boys 1—1 De bezoekers speelden eerst met de wind in de rug en zetten enige goede aanvallen op, maar WE verdedigde goed. De uitval len der Wijk aan Zeeërs waren niet van gevaar ontbloot. Na 35 minuten passeerde P. Indri de Blok. Met 0-1 brak de rust aan. In de tweede helft werden de Alkmaarse spelei's teruggedrongen, binnen de tien mi nuten maakte W. v. d. Mey gelijk. Er werd fel om het winnende doelpunt gestreden, waardoor de wedstrijd een rommelig ver loop had. Verder dan een buitenspel-doel punt voor de Alkmaarse Boys kwam men niet. Kinheim verloor van D.I.O. in Haarlem Het missen van de geschorste Kinheim- spelers De Boer en v. d. Linden, alsmede een overigens slecht gespeelde wedstrijd van beide partijen bezorgden het Haarlemse DIO op een zeer slecht terrein de eerste overwinning. Direct na de aftrap zat Kiniheim, steund door de straffe wind, voor het DIO- doel, maar het schieten was zeer slecht. Na acht minuten zette Starreveld de bal voor en De Vries schoot de bal in het net. De scheidsrechter keurde dit doelpunt af na het eerst te hebben goedgekeurd, daar de DIO-grensrechter zulks adviseerde. Hierna viel DIO zeer gevaarlijk aan en doelman Keirsgieter wei-d duchtig aan de tand gevoeld, maar deze weerde zich uit- itekend. Hoe meer de tijd vei'streelc des te slechter werd er gespeeld. De voorwaart- sen van Kinheim konden het doel echter niet meer vinden. De rust brak met blanke stand aan. Na de hervatting had Kinheim de straffe wind tegen en nu oefende DIO flinke druk uit. Een strafschop werd naast geschoten. De bezoekers kwamen langzamerhand op zetten en bij een aanval liet de DIO-doel- man de bal vallen, waaxwan v. d. Wateren gebruik maakte (0-1). DIO drong nu sterk op. De linksbinnen brak door en zorgde voor de gelijkmaker (1-1). Oxxder grote spanning verstreken de laatste minuten. Een hoekschop werd door Keirsgieter weg- gestompt en door de DIO-rechtsbinnen in gekopt, doch v. d. Wateren sloeg de bal met de hand uit het doel. De strafschop werd nu ingeschoten (2-1). Nederlaag voor Vitesse In de eerste helft had Vitesse het beste van het spel en dit leverde een doelpunt van N. van Weenen op. Vitesse ging op de goede voet voort maar vele schoten gingen over en naast. De doelman van Zilver meeuwen was goed op cheef. De Castri- cumse achterhoede met J. Tool, de beste man van het veld, aan het hoofd, gaf geen krimp. Vijf minuten voor de rust ontstond er een scrimmage voor het Vitessedoel, waaruit de bal in het doel verdween (1-1). Nadat de U.N.O. het voorstel tot internationalisering van Jeruzalem had aangenomen, heeft de Israëlische regering de stad tot hoofdstad des lands uitgeroepen en haar zetel naar Jeruzalem overgebracht. Het hotel David, dat ten dele verwoest werd door een explosie gedurende de strijd tegen de Arabieren. Rechts de gebouwen van de Y.M.C.A.-missie. Verwachtingen. Voor de markt lost de Herman (Sch 92) en vn Woensdagmarkt komt de Viking Bank- 183). Schipper Gravemaker heeft makr f schelvis en koolvis. Daarna is d'e gpS week niets meer van de trawlervW, verwachten. le In de Barendszzee vissen nog de T-^„ (Sch 93) (7 Dec. vertrokken) en de AW* ham (Sch 91) (vertrokken 12 December) Een spokje kleine makreel paoipeW trof de drijfnetvisser (Sch 25) ïri' het nJ De totale buit van 225 kisten makreel en 375 kisten haring werd Zaterdag in IJmui den gelost, omdat voor makreel en harin» de IJmuider markt nog steeds de beste j? Aan de Zaterdagmarkt waren drie los gers met verse haring present. Tien wjè hadden trawlvis en vooral de tongvangst bleek de afgelopen week uitstekend te ziin gelukt. De KW 64 loste liefst 4000 kilo tong Een Engelse drifter loste Zaterdag 450 man den haring voor de transitohandel met Duitsland. Aan de Maandagmarkt kwamen de Haarlem (IJM 9) met 1600 kisten, de Me- dan (IJM 57) met 585 kisten, de Assan Reis (IJM 42) met 850 kisten en de Dirkje met 260 manden. De Adjowico (R.O. 9) had 90 manden en tien trawlloggers voerden 500 en vijf kotters 250 kisten platvis aan. Verse hax-ing kwam slechts van één logger (d° KW 20), die er 30 kisten van meebracht" De Viking Bank (IJM 183) had Zater dag om de „Noord" nog een gelukkige vis dag. De „ochtend-trek" van schipper Gra vemaker was zo goed, dat de bemanning grote moeite had om alle vis „scheep" té krijgen. De „avondtrek" was ondanks het slechte weer ook uitstekend. Die dag kon de Viking Bank 400 kisten vis hoofd zakelijk makreel in de vïsruimen op bergen. De coaster Gruno is in de vissershaven aan de Zuidzijde gemeerd. Als de las- reparatxes zijn verricht, zet het schip de reis voort. Contact. De Zondag binnengekomen trawlers hebben dagelijks contact gehad met de Tzonne en de Abraham, die in de Barendszzee vissen. Door het ongunstige weer is de visserij daar niet zo fortuinlijk als tijdens de eerste reis van schipper v. d. Leek. Met goed weer laten de kabeljauw en gul zich echter wel vangen. Pool. De Poolse trawler Deltra 1 heeft voor de voormalige Duitse bunker in de haringhaven het ruim volgeladen met zoute hax-ing. Als het weer gunstig is gaat de Pool deze hax'ing naar Gdynia brengen. De zoute haring is gevangen door Poolse drijf netvissers. Kort daarop kwam F. Twisk in botsing met de linkshalf der gastheren en speelde op halve kracht verder. Na de rust kreeg de wedstrijd een rom melig karakter. Het zware veld droeg er ook niet toe bij, dat Vitesse even goed speelde als voor de rust. Vooral A. Groot was te licht Na een kwartier spelen in de tweede helft werd doelman Zonneveld gepasseerd en T. Tromp meende niet beter te kunnen doen dan de bal uit het doel te stompen. Het resultaat was een strafschop, die de spil van Zilvermeeuwen inschoot (2-1). Vitesse toog ten aanval en probeerde alles. Het mocht niet baten en zo verstreek de tijd. C.S.V. behaalde op geluk kige wije een zege De linksachter van CSV, C. Boot, had ge luk want in de negen en twintigste minuut van de tweede helft miste doelman de Heer. Uit de daaruit ontstane doelworste- ling werd hard ingeschoten. Boot stompte de bal tot hoekschop en de scheidsrechter gaf geen strafschop maareen corner. Na afloop werd er nog over gedelibereerd, doch een protest werd niet ingediend. De wedstrijd zelf had niet veel te be tekenen. Niets wekte het vermoeden, dat hier twee ploegen aan het werk waren, die een ernstige kans voor de eerste plaats maken. Vooral in de eerste helft werd er doelloos heen en weer getrapt. Het plaat sen was slecht, waaraan ook de wind debet was. Vijf minuten voor rust schoot Kim- meiaar uit een vrije schop door aanvoer der Blei genomen, in doch de goed leidende scheidsrechter keurde dit doelpunt wegens buitenspel af. In de tweede helft werden de zaken ern stiger aangepakt. CSV verdedigde zich met hand en tand. Nadat Boot een doelpunt had voorkomen, zoals hierboven beschreven is, verdween Gras uit het veld wegens een blessure. Hij werd vervangen door A. Duin. Kimmelaar ging nu linksbuiten spelen. Na 37 minuten speelde Kimmelaar de bal vrij. De uitlo pende WSV-doelman kon de bal wel aan tippen, maar Beumer plaatste het leer zui ver in (1-0). Heel WSV toog ten aanval, maar zonder resultaat. De CSV-achterhoede gaf geen krimp en toen het eindsignaal klonk, had CSV een nuttige, zij het dan niet verdiende overwinning behaald. Stormvogels II speelde gelijk De reserves van Stormvogels troffen het niet, dat zij in de belangrijke wedstrijd tegen HVC II met 2 invallers voor Glas en Schuit moesten uitkomen. Smit ver huisde van de midvoorpaats naar de rechts- halfplaats. De andere vleugelhalfplaats werd toevertrouwd aan de juniorspeler Tol, die zich op deze voor hem vreemde plaats uitstekend weerde. Stormvogels heeft toch kans gezien het stex'ke HVC een puntje te ontfutselen door 2-2 te spelen. De doelpunten werden ge maakt door Freriks en Bx'oek. Velsen Russische speelfilm in Rex De afdeling Velsen van de vereniging Nederland-N.S.S.R. zal op Donderdag 22 December in het Rex-theater te IJmuïden- Oost de romantische speelfilm .Glinka vertonen. Het is een Russische rolprent welke handelt over het leven van de Russische componist „Glinka". Kerstfeest voor Hervormde kleuters Voor de% leerlingen van de Hervormde Kleuterschool aan dc Banjaertstraat wordt Woensdagmiddag 21 December het jaar lijkse Kerstfeest gehouden in de gymna stiekzaal van dc school voor Christelijk Volksonderwijs aan de Van Langeveld- straat. Ook de ouders hebben toegang bij dez9 kerstviering.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6