WatKan kan kan Kan alleen c I, KAN Eénmans-overwinning? DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 Radio geeft Woensdag Bloembollencultuur steunt plannen, om in '53 een grote Flora te houden Wereldnieuws^ J Dinsdag 20 December 1949 IN DE WERELDPOLITIEK De laatste UNO-vergadcring, die zonder veel ophef uiteenging na ongeveer twee- en-een-halve maand bijeen te zijn geweest, heeft ten aanzien van een belangrijk punt niet aan de verwachtingen beantwoord. Zij begon in een sfeer van bemoedigende verschijnselen, doordat de verzoenings pogingen van enkele kleinere landen vol gens de woordvoerders dier landen kans op succes beloofden. Die verzoeningspo gingen betroffen in de eerste plaats de kwestie Berlijn en waren gericht op het bereiken van een situatie van „leven en laten leven" tussen de grote mogendheden van Oost en West. Het optimisme der be middelaars was vooral gegrond op het voorafgegane accoord dat de toegang tot Berlijn voor de Westelijke transporten weer openstelde en de luchtbrug overbodig maakte. Zij stelden zich waarschijnlijk voor dat deze overeenkomst de basis zou kunnen worden van een -algehele regeling der geschillen en secretaris-generaal Trygve Lie, die met ijver en inspanning zulk een regeling bevorderde, bleef tot het laatst toe geloven in de mogelijkheid dat de vergadering der UNO-assemblée de ge legenheid zou bieden de verschillende meningen en overtuigingen met elkaar in betrekkelijke overeenstemming te bren gen. De UNO-vergadering heeft echter door haar verloop het optimisme der bemidde laars beschaamd. Er is op geen enkele wijze iets bereikt op het punt van de con troverse tussen Oost en West, integendeel, de resultaten hebben het geschil op dui delijke wijze verscherpt. Zelfs de pogingen om in een klein onderdeel, de Balkan kwestie, toenadering te verkrijgen, strand de door de afwijzende houding van het Slavische bloc, dat aanvankelijk enthou siasme had gekweekt door zitting te nemen in de verzoeningscommissie voor de Bal kan. Thans hebben de UNO-delegaties voor het merendeel met teleurstelling vernomen dat Trygve Lie, fanatiek ver dediger van de belangèn der UNO en be zield voorvechter van het ideaal dat aan haar ten grondslag ligt, zich voor een vol gende verkiezing als secretaris-generaal niet meer beschikbaar zal stellen. Zijn ambtsperiode loopt eind 1950 af en zijn heengaan op die datum betekent veel meer dan eenvoudig het vrijmaken van een bestuurszetel. Want Trygve Lie is tot nu toe de man geweest die onder ongetwijfeld zeer moeilijke omstandigheden de vlag van de internationale samenwerking om hooggehouden heeft boven het getwist en de vetes die deze samenwerking vaak hopeloos deden lijken. Hij nam de beschul digingen van links en rechts onbewogen in ontvangst en liet zich niet afbrengen van zijn taak. steeds weer met uiterste voorzichtigheid de beide kampen naar el kander te leiden waar hij kon. Natuurlijk kwamen daarbij de beschuldigingen los. In een tegenstelling als die in de UNO aan het daglicht komt is het niet mogelijk zonder partijkiezen volkomen in de gunst van de een of de ander te staan. Maar de men zou kunnen zeggen: onverbeter lijke optimist Lie bleef steeds weer opnieuw zijn krachten geven aan ieder redelijk verzoeningsvoorstel of aan ieder initiatief dat kon bijdragen tot een betere sfeer. Het lijkt er veel op dat ook Lie thans een deel van zijn vertrouwen verloren heeft. De ontmoedigende resultaten van zijn laatste, tesamen met president Romulo, ondernomen verzoeningspogingen zullen hem wellicht tenslotte toch niet onberoerd hebben gelaten. Nu Lie te kennen heeft gegeven zijn UNO-arbeid te willen beëin digen, zou men daaruit de conclusie kun nen trekken dat hij de grond van zijn optimisme heeft zien wegzakken. Zelfs zijn goedbedoelde poging om door oprichting van een bescheiden UNO-corps van gen darmen de samenwerking tussen de ver schillende mogendheden in een détail te verwezenlijken, is gestrand. Hem werd verweten dat hij het Handvest niet in acht nam en de UNÖ een grotere macht wilde geven dan in dit charter was voorzien. Zijn voorstel, dat in de eerste plaats be doeld was om de UNO-waarnemers die op oorlogsterreinen en gevaarlijke missies zelfs een schijn van UNO-veiligheidsgaran- ties missen, een lijfwacht te geven die nagenoeg symbolisch dc onschendbaarheid der UNO zou kunnen afdwingen, werd door het Oostelijk kamp schamper cn laatdunkend als „vertoon zonder waarde" bestempeld. Trygve Lie's oogappel, het UNAC-kinderfonds, dat door zijn praktijk bewezen heeft zonder enige bijbedoeling oneindig veel leed te kunnen verzachten, is in de Oostelijke landen tot werkloosheid gedoemd, ofschoon juist daar de nood onder de kinderen het hoogst, is. Dergelijke teleurstellingen, gepaard aan de mislukking van werkelijke politieke vredesonderhandelingen, moeten zelfs een doorgewinterd idealist kwetsen. Trygve Lie heeft van dat optimisme telkens weer blijk gegeven, vaak tegen beter weten in. Zijn jaaroverzichten waren dikwijls meer dringende vermaningen en van groot ver trouwen blijk gevende exclamaties dan zakelijke rapporten. Hij zag graag ont moedigende verschijnselen over het hoofd en legde met ijver nadruk op verheugende aanwijzingen, die soms niet eens aanwij zingen waren. Maar hij bezielde op die wijze telkens weer tot nieuw geloof in de mogelijkheid van een vredige wereld. Deze onzakelijke, idealistische en opti mistische figuur is thans blijkbaar door de harde kanten van de UNO-praktijk in zijn vertrouwen geschokt. Hij heeft misschien HAARLEM AANVANG NIEUWE CURSUSSEN JANUARI INSCHRIJVING DAGELIJKS. PRIVéLES OP ELK VERLANGD UUR te hard gewerkt aan zaken die vruchte loos bleken. In ieder geval heeft hij geen voldoening van zijn arbeid mogen oogsten. Zijn onzakelijkheid heeft echter de UNO meer goed gedaan dan de zakelijke en gefundeerde scherpzinnigheden van vele ÜNO-afgevaardigden bij hun pogingen om de tegenpartij aan de kaak te stellen. Voor Lie bestond er geen tegenpartij, behalve ontmoediging. Daar heeft hij zich dapper tegen verweerd en wanneer we dat nagaan, zouden we kunnen hopen dat Lie zijn nederlaag niet aanvaardt en vóór 1951 tot nieuwe vechtlust komt. Bij Trygve Lie is immers, wat optimisme betreft, al les mogelijk. Zijn aanblijven zou dan een werkelijke overwinning van de UNO-gedachte zijn, belangrijk en moedgevend, al zou ze zijn bevochten in, het binnenste van één, al leenstaande, in de UNO-situatie tamelijk machteloze man. J. L. ADVERTENTIE Als overtollig maagzuur U doet terugdein zen voor iedere hap eten dan is het ver met U gekomen. Want trage peters zijn gerede slachtoffers van allerlei kwalen. Daarom moet ge Rennies nemen. Niet als regelmatig te slikken medicijn, want dat is met Digestif Rennie niet nodig Alleen maar bij zo'n aanval van brafidend maag zuur. of als ge iets eet, dat U wat zwaar op de maag ligt. 'n Wonder, die uitwerking van een of twee Rennies, gewoon gesmolten op de tong. En nog lekker ook! In te nemen zonder water of wat ook. altijd en overal, ongemerkt, als ge maar zorgt 6teeds een paar Rennies bij de hand te hebben. Dames hebben ze in haar handtas - heren in hun vestzak. Een ideaal middel, waarmede eigen lijk alle klachten over brandend maagzuur tot het verleden zouden behoren, als iedereen zich maar bij Rennies hield. Blijft gij in ieder geval niet achter. Uw apotheker en drogist hebben Rennies voorradig. HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8,43 Platen, 8.50 Voor de vrouw. 9,00 Weerberich ten. 9.03 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12,00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.39 Verzoekpro gramma. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Platen, 14.00 „Gesproken portret" 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor de jeugd. 17.30 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Populaire muziek. 18.30 Voor de strijdkrachten, 19,00 „Onze culturele taak". 19.15 Kwartet. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Socialistisch nieuws. 20.20 Dans muziek. 20.55 „Kleine annonces". 21.45 Platen. 22.20 Wetenschappelijke causerie. 22.35 Het Chaniekah-feest. 23.00 Nieuws. 23.15 „De Nachtschuit". HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voor de dag. 8.30 Nieuws. 8.40 Gewijde muziek. 9.00 Weerbe richten. 9.03 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.25 „Wind over de berg". 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Mandolinemuziek. 13.50 Platen. 14.00 Kinder koor. 14.30 Volksliederen. 15.00 Vioolduch 15.30 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Orkest. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Rege ringsuitzending. 19.30 Sportcommentaar. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Familiecom- fietitie. 20.15 Reportage. 20.45 Orkest en so- iste. 21.45 „Verwereldlijking in onze levens praktijk". 22.15 Koor, orkest en solisten. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. Over de plaafs is nog geen beslissing genomen In de Maandagmiddag in de luinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem gehouden vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur is met 293 tegen 46 liet voorstel van het hoofdbestuur aangenomen, ?>m in beginsel te be sluiten tot het houden van een grote tentoonstelling in het voorjaar van 1953, indien althans tijdens de voorbereidingen blijkt, dat aan een aantal voorwaarden kan worden voldaan. De tentoonstelling zal worden gehouden op een naar het oordeel van het hoofdbestuur geschikt terrein, gepaard met een aantal tentoonstellingen in overdekte ruimten. Aan de expositie zal een internationaal karakter worden gegeven en bij de opzet zal deelneming van alle takken van tuinbouw mogelijk worden gemaakt. Alvorens het besluit genomen was, had den afgevaardigden enige vragen gesteld en de voorzitter der vereniging, jhr. dr. O. F. A. H. van N i s p e n tot Pan- nerden, had gelegenheid gehad mede delingen te doen over een conflict, dat met de Stichting welke in „Keukenhof" te Lisse een permanente tentoonstelling houdt, ontstaan is. Reeds een jaar is het hoofdbestuur bezig plannen te maken en het heeft zich onder andere met een ver zoek om financiële steun tot het Centraal Bloembollencomité gewend. Dit verzoek moest eerst worden behandeld in de com missie voor onpersoonlijke reclame, doch op de eerste vergadering van deze com missie, nadat, het verzoek was ingediend, had de voorzitter het niet ter tafel ge bracht. Door deze handelwijze was het voor het Centraal Bloembollen Comité onmogelijk de aanvraag te behandelen. De organisatoren van „Keukenhof" te Lisse waren reeds op de hoogte van de plannen van Bloembollencultuur, om een grote tentoonstelling voor te bereiden. Deze or ganisatoren hebben Bloembollencultuur niet terstond ingeschakeld in hun eigen plannen. De voorzitter vervolgde, dat ondanks deze wijze.van handelen het hoofdbestuur zijn voile verantwoordelijkheid heeft ge voeld en het heeft alsnog getracht over eenstemming te verkrijgen. Overleg is ge pleegd met de heer Van Waveren, voor zitter van de Bond van Bloembollenhan delaren, en deze nam het initiatief een verzoening tot stand te brengen. Spreker heeft daarbij aangeboden de volle steun aan „Keukenhof", mits „Keukenhof" niet de „Flora", de enige algemene, in binnen- en buitenland bekende en voor het gehele vak representatieve show zou trachten onmogelijk te maken. Gevraagd is of „Keukenhof" de tentoonstellingen piet met één jaar wilde verlengen en dan één jaar, in 1953, sluiten. Zelfs over enige financiële regeling zou te praten zijn. Het bestuur van „Keukenhof" achtte dit voorstel on aanvaardbaar. Zelfs een compromis-voor- stel van de heer Van Waveren werd niet aanvaard. Spreker zeide, dat het niet aan het hoofdbestuur heeft gelegen, dat er geen overeenstemming is bereikt. Desondanks hoopt het nog steeds in overleg met Lisse tot een zodanige oplossing te komen, dat het gehele vak, zonder uitzondering, kan medewerken aan de internationaal be roemd geworden Flora. Voorts deed spreker mededelingen over het voorstel. Het sluit geen enkele ge meente bij voorbaat uit, maar wat men eigenlijk van het hoofdbestuur verlangd is, dat het zich bij voorbaat bindt aan Lisse. Dat is evenzeer onmogelijk en zou van het hoofdbestuur onverantwoordelijk zijn. Die plaats moet worden aangewezen, waar het meeste kans op succes en met de minste financiële risico's de Flora opgezet kan worden. Dat is alleen het belang van het vale. „Laten wij toch niet verder gaan met versnippering van krachten, welke het bollenvak ten onder zullen brengen. Laten de organisatoren van „Keukenhof" de eer volle plaatsen innemen, die spreker gaar- ne bij de organisatie van Flora openhoudt. Het zal wellicht een offer betekenen, maar slechts met offers kan men waarlijk zeg gen: „Ik dien". Voorts gaf de voorzitter de verzekering, dat de tentoonstelling pas dan gehouden wordt, als slagen verzekerd is. Voorzitters der afdelingen zullen later zo veel mogelijk worden ingelicht over begrotingen enzo voort. De vertegenwoordigers .van de afdeling Li s s e merkte op, dat vele leden mogelijk uit de rede van de voorzitter de indruk ge kregen hebben, dat de organisatoren van „Keukenhof" fouten gemaakt hebben. Dezen stellen er eveneens prijs op, prettig samen te werken in het belang van het vak. Mogelijk kan men van een tegenstand spreken, maar die tegenstand is er, om de zaak t.e dienen. Spreker zeide waardering te hebben voor de Flora en zegde steun aan het hoofdbestuur toe. De voorzitter zeide, dat het hoofdbestuur niets tegen „Keukenhof" heeft, maar het wil zich niet binden daar de grote ten toonstelling te houden. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd werd het voorstel van het hoofdbestuur met 293 tegen 46 stemmen aanvaard. Andere punten De heren J. W. A. Lefeber en J. J. Rot teveel traden periodiek als leden van het hoofdbestuur af en waren niet herkies baar. De voorzitter dankte beiden voor hun arbeid. In hun plaatsen werden ge kozen de heren Jac. Th. de Vroomen uit Lisse en A. J. van der Meer uit Noordwijk. De motie van het hoofdbestuur inzake de positie van de leden van de commissie van bijstand van het bedrijfschap voor Sierteeltproducten met 283 tegen 56 stem men aanvaard. In de motie brengt de ver gadering aan de minister van Landbouw ter kennis, dat de leden der commissie door het overgrote deel der bedrijfsge- noten niet als „vertegenwoordigers" van het bloembollenbedrïjf worden erkend en derhalve niet als „vertegenwoordigende" het bedrijfsleven in het bedrijf kunnen worden aangemerkt, zodat regelingen, in overleg met de commissie getroffen, niet als in overleg met het georganiseerd be drijfsleven genomen mogen worden be schouwd. Naar aanleiding van het voorstel van de afdeling Lisse, inzake een eventuele reor ganisatie der vereniging, deelde de voor zitter mee, dat het hoofdbestuur bereid is medewerking te verlenen een plan te maken, echter niet op basis zoals Lisse dat gevraagd heeft, namelijk een zodanige reorganisatie, dat de belanghebbende kweker via zijn groep over zijn eigen cul tuur zal kunnen beschikken. De vergade ring verklaarde zich hiermee accoord. Het voorstel van de afdeling Anna Pau- lowna over het innen van een eventuele verplichte aparte afdelingscontributie werd verworpen. Over het voorstel Grootebroek, om het handelsreglement te wijzigen, zal eerst een advies worden ingewonnen. De begroting 1950 werd vastgesteld op een bedrag van 116.145,—. Financieel schandaal in België Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Een financieel schandaal, waarbij een aantal vooraanstaande Vlaamse politieke persoonlijkheden betrokken is, is Zaterdag uitgelekt. De bekende prof. J. Cardijn, hoogleraar in de economie te Leuven, die tevens een hoge functie heeft bij de natio nale bank van België, werd in het begin van deze week gearresteerd, samen met de pastoor van de St. Laurentius parochie te Antwerpen, een notaris en de chef van de financiële directie der Vlaamse „crediet- bank". Zij zouden*.voor anderhalf millioen gulden niet gedeclareerde effecten, toebe horend aan een voor economische collabo ratie veroordeelde industrieel, verkocht hebben om er de schulden van een kerk mee te dekken. De gearresteerden zijn vooraanstaande leden der christelijke volkspartij. Brand in de Waarderpolder Vlammen tot boven het dak van scheepsbouwloods Even sloegen de vlammen gistermiddag hoog boven het dak van de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij uit, maar bin nen het half uur hadden de Haarlemse en de bedrijfsbrandweer het vuur bedwongen. De brand was om ongeveer half vijf uit gebroken, toen uit een leiding gelekte olie vlam had gevat en ook de vloer was gaan branden. Eén kleine voorraad olie ging in vlammen op en de hevigheid van dit vuur was de oorzaak dat de hoog oplaaiende vlammen een deel van het dak van de grote scheepsbouwloods zwaar beschadigden. De brandweer, die al zeer gauw ter plaat se was, bestreed tezamen met de bedrijfs brandweer van de Scheepsbouw Maat schappij het vuur met schuim en water. En om vijf uur waren er nog slechts hier en daar wat gloeiende vonkjes in het half verbrande dak te zien. De schade bleef verder zeer beperkt: de machine, die de olie uit de blijkbaar lekke leiding betrok, was nauwelijks beschadigd. Slechts de vloer en het dak hadden van het vuur te lijden gehad. Tegen zes uur kon de brandweer tevre den van de Waarderpolder weer naar de stad terugkeren. Belasting voor postduivenhouders De bonden van postduivenhouders, die wedstrijden organiseren, zullen per 1 Januari ook kermis gaan maken met de omzetbelasting heeft het ministerie van financiën medegedeeld. Het ministerie is namelijk van mening, dat dc verenigingen van postduivenhou ders, die wedstrijden organiseren, waarbij dan onderling weddenschappen kunnen worden afgesloten, in het algemeen als ondernemer in de zin van het besluit op de omzetbelasting 1940 gezien moeten wor den. Als gevolg hiervan zouden de con courscommissies van postduivenbonden over de vergoeding, welke zij wegens „het verrichten van diensten" ontvangen, drie procent aan omzetbelasting moeten vol doen. Hiertegen hebben de bonden mid dels hun rechtskundig adviseur mr. A. Smink een ernstig protest aangetekend. Zij stellen zich op het standpunt, dat de con courscommissie, die jaarlijks aan het begin van het seizoen het aantal vluchten der postduiven, meestal 28 in het geheel, vast stelt, de wedgelden gebruikt voor het uit reiken van prijzen aan de winnaars en deze gelden dus niet gebruikt worden om de diensten van de concourscommissie te honoreren. Deze 28 vluchten vormen één geheel, culminerend in het nationaal kampioen schap van Nederland. De onkosten, welke de concourscommis sie noodzakelijkerwijs moet maken zijn verenigingskosten en de vluchten zijn zo danig bepaald, dat iedere liefhebber zijn inleggeld over deze 28 vluchten kan terug winnen. De bond van postduivenhouders ziet dit afzonderlijk wedden als een neven functie van de vluchten; waar de organi satie dit in handen heeft gehouden, zijn de vroegere excessen van het individueel wedden verdwenen. Dit valt alleen uit maatschappelijk oogpunt reeds toe te jui chen. Wordt echter iedere vlucht belast met drie procent omzetbelasting, dan zou dit, aldus de bonden van postduivenhouders, wel eens de nekslag kunnen betekenen voor de wedvluchten. Hierbij moet dan nog rekening gehouden worden met het feit dat ook omzetbelasting zal moeten worden betaald op de vrachtgelden, die de postduivenhouders moeten voldoen aan de Spoorwegen en de K.L.M., zodat op iedere gulden vrachtgeld nog ruim zes cent extra moet worden betaald. De bon den betreuren het bovendien, dat door deze regeling de gelden, die jaarlijks aan liefdadige doeleinden ter beschikking wer den gesteld, niet meer bijeen gebracht zul len kunnen worden, zodra bovengenoemde regeling van kracht zal worden. De bonden zijn echter bereid het ministerie een eind- weegs tegemoet te komen en een omzet belasting van drie procent te betalen over één vlucht. Als maatstaf hierbij kan dan dienen, dat drie procent genomen kan wor den van het totaal aantal „gepoulde" be dragen, gedeeld door 28: een belasting dus over de gemiddelde vluchtinleg. Tot nog toe is van het ministerie nog geen officieel antwoord ontvangen of men met dit laat ste voorstel accoord gaat. vierjarige Graham Coco, zoon van Michael Coco (links), toont dat hij het ware „clowns-bloed" in de aderen heeft, waarmede hij de traditie van de familie, die reeds sedert generaties beroemde clowns voor Engelse circussen heeft op geleverd, voortzet. Opa (rechts) is ook nog van de partij. Eerste serie Nederlandse explosiemotoren gereed De in Mei van dit jaar opgerichte N.V. Motorenfabriek Pluvier te Den Haag zal dezer dagen de eerste in Nederland in serie gebouwde verbrandingsmotoren afleveren. Het zijn twee-tact rijwielmotoren met 26 cc inhoud. De motorenfabriek is met be hulp van de „Herstelbank" opgericht door de Nederlandse groep financiers en con structeurs, die aanvankelijk een heroprich ting van de D.K.W.-fabrieken in Nederland op het oog had. In dienst van de nieuwe fabriek staat een aantal technische leiders van het voormalige D.K.W.-concern. In samenwerking met Nederlandse ingenieurs zijn de nieuwe kleine motoren ontworpen, in samenwerking met andere Nederlandse industrieën worden alle onderdelen van de motoren hier te lande gemaakt. Daar het hier een Nederlandse constructie betreft, worden geen deviezen of licentierechten gevergd. CANADEES VISUM VOOR NEDERLANDERS Met ingang van 1 Januari zullen Neder landers, die een geldig Nederlands paspoort bezitten, bij de bevoegde Canadese instan ties kosteloos een visum kunnen verkrij gen, geldig voor een tijdsduur van twaalf maanden, waarmede een onbeperkt aantal reizen naar Canada kan worden gemaakt. De bepalingen inzake toelating, verblijf, en het verrichten van arbeid in Canada blijven van kracht. Moeilijke keuze? Naar wij vernemen is de keuze van een pas-- send cadeau voor een jongen of meisje dit jaar bijzonder moeilijk. Een goed jongens- of meisjesboek is echter altijd welkom. H. de Vries Ged. Oude Gracht 27, Jacobijnestr. 3, Haarlem, heeft ze in ruime sortering en verschillende prijzen. (Adv.) Openbaar welzijn. Het Japanse mmi.,. van openbaar welzijn maakt bekenHT de Japanse bevolking dit jaar met tj? lioen zielen is toegenomen. Japa„ nu 82 millioen Inwoners. (Unites n. Te licht. De voormalige Gestapo-cbe?S,) Keulen, Joseph Hölger, is door een Sr? gerechtshof veroordeeld tot negen i dwangarbeid. Enigen van zijn gers kregen straffen van 2V? tot ït Van de publieke tribune klonk luid Dr^" test-geroep van mensen, die de stra«T te licht vonden. 5tta£fe& Wijnglazen. Een rechtbank in de Russin sector van Berlijn heeft een musicus t negen maanden zitten veroordeeld om dat hij in een restaurant het na?'; ij»" „Wir fahren gegen Engeland" op wijnglazen had gespeeld. Een politiP agent, die er een einde aan wou makprf kreeg een glas tegen zijn hoofd. Vlucht. Duizenden nationalistische solda ten vluchten dagelijks uit China naar Indo-China. In de laatste dagen aiw„ al kwamen 30.000 Chinese militairen over de grens. Zij worden ontwapend en naar Toen jen gebracht. Vandaar worden zij op transport gesteld naar de haven Kamfa, waar een verzamelkamp is gericht. Trouw. De Hongaarse bisschoppen hebben definitief besloten dat de priesters e'en eed van trouw aan de republiek en haar grondwet mogen afleggen, die door de regering wordt geëist van iedereen die ten laste komt van de Dit besluit is genomen omdat de tekst van de eed geen verbintenis inhoudt die in strijd zou zijn met de Goddelijke wet ten. Wat een spanning. Het (communistische)' vaderlandse front in Bulgarije heeft 97.66 van de uitgebrachte stemmen op zich verenigd. Alle andere stemmen waren blanco. Verlof. De Times meldt, dat Rakosl, de Hongaarse communistenleider 'n maand verlof heeft gekregen. Minister Gerö zal hem vervangen. Waar Rakosi al enige tijd niet in het openbaar is gezien en zelfs bij de herdenking van de Russische October-rqvolutie ontbrak, heeft men zo'n vaag vermoeden, dat hij moeite heeft om zijn positie te handhaven. Gefeliciteerd. Otto Grotewohl, de Oost- Duitse premier, die ook al van de land kaart verdwenen scheen en over wiens „griep" allerlei geruchten circuleerden heeft nu het felicitatie-telegram aan Stalin van de S.E.D. mede mogen onder tekenen. In deze verjaarswens zegt het partijbestuur van de S.E.D.dat de partij tot een werkelijke Stalinistische partij zal worden omgevormd. Kerst-amnestie. Een hele serie Duitse oor logsmisdadigers, zestig stuks, hebben van het Amerikaanse bestuur amnestie ge kregen. Onder hen bevinden zich Bohle, chef van de nazi-organisatie in het bui tenland en Von Schnitzler, president commissaris van de IG-Farben. De meesten hadden gevangenisstraffen die in het midden van 1950 verstreken zou den zijn. Naar Atlantis. De 54-jarïge Brit Egerton Sykes wil volgend jaar een reis naar de Azoren maken om het „verloren land" Atlantis te zoeken. Hij heeft er 15.000 gulden voor nodig. Sykes die een biblio. theek van 1300 boeken over Atlantis heeft, gelooft dat het land 11.000 jaar geleden bij een overstroming verdween, De grote moeilijkheid is echter dat geen enkel land hem onderzeekaarten van de Azoren ter beschikking wil stellen. Ook Vietnam. Dertig December aanstaande zal Frankrijk in Saigon plechtiglijk de souvereiniteit aan Vietnam overdragen, Vietnam wordt dan een zelfstandig deel van de Franse Unie. KERSTAANBIEDING ZWITSERSE DAMESPOLSHORLOGES vanaf f 32.50 met 1 jaar garantie. BARTEUORISSTRAAT 2, HAARLEM (Adv.) Weer enkele prijzen vrijgelaten De Staatscourant van Maandag bevat een beschikking van de minister van Economi sche Zaken over de vrijlating van de prij zen voor blikemballage, enige soorten hui zen en uurwerken. Op de Conradkade te Den Haag raakte een 69-jarige voetganger onder een tram van lijn elf. De man werd op slag gedood. De man was zonder op te letten op de rijbaan van de tram gestapt. De reis van Hr. Ms. torpedobootjager „Banckert", die onderweg is van Nederland naèr Indonesië, verloopt zeer gunstig. Het schip zal reeds Zaterdag in de haven van Tandjong Priok binnenlopen, zodat de opva renden hun Kerstmis aan de wal kunnen vieren. PANDA EN DE MEESTER-GIDS 61. „Ja, jadat is nu toch héél lastig," sprak, Joris (alias Ramses enzovoorts) op peinzende toon tot William T. Bobberbroek en Panda. „Misschien was het bouwen van die muur toch wel wat al te voorzich tig van over-over-over-over-bet-over- grootvader Toet Ank Ipsilon. Ach, hij was wat zonderling, de oude, Opa Toetje, plachten wij, Ramsessen, hem onderling te noemen toen wij nog jong waren. Denk eens "an! Honderd slaven, dertig jaar bou- wen. Fatum labor, scheen Opa te denken. Tja. Het te voorschijn brengen van deze Kroon van Isis zou nu stellig de arbeid van tientallen werklieden gedurende lan gere tijd kosten. In de dagen van weleer hadde ik eenvoudig een aantal slaven te werk gesteld, maar nu ik geen slaven meer heben nu de geldmiddelen der Fami lie Amenotep niet meer zijn wat ze waren hm.nu vraag ik mij af, hoe ik u de Kroon ten geschenke kan geven, mijn vriend! Als gij mij nu bij voorbeeld een aantal piasters en ducaten ter beschikking zoudt kunnen stellenhm.tja met wat geld zouden wij wel door die muur heen kunnen brekenJa, nu begrijpt iedereen al wél, waar de slim merd het weer op aan stuurde Nog even, en William T. Bobberbroek zou in zijn zak tasten, om het afbreken van de muur mogelijk te makenMaar het hoefde al niet meer! Want intussen was de Gids Ali Ben Aaypous weer geheel bij krachten gekomen, en toen deze in de verte de per soon zag staan, die hem eerst een grapjas had genoemd en daarna een vaas op het hoofd had geworpen, maakte een ziedende toorn zich van hem meester. Hij balde de vuisten, nam een aanloop, suisdenader engaf de niets vermoedende Joris een daverende slag, een slag, zó daverend, dat hij dwars door de muur van de hon derd slaven en dertig jaren heen vloog! Knal, krak, boem, hoorde je.... en toen was het al voorbij...^ Export naar Amerika Er is o.a. belangstelling voor schilderstukken en zeilboten Na een verblijf van ongeveer zeven weken in Amerika is de heer L. Smit, directeur van de afdeling export-bevordering van het ministerie van Economische Zaken in Nederland teruggekeerd. De heer Smit verklaarde, dat reeds vele Nederlandse consumptie-artikelen worden ingevoerd in Amerika. In het bijzonder aan de Westkust bestaat veel belangstelling voor Nederlandse schilderstukken, land schappen en zeegezichten. De schilderijen moeten kunstwaarde hebben. In Amerika heeft men ook interesse voor zeilboten, zowel voor kleine als voor luxe- jachten. Een Nederlandse zeeofficier, die aan de Westkust woonde, heeft bij wijze van proef enige boten laten komen. Men heeft de prijs en kwaliteit vergeleken met wat Amerika op dat gebied levert. De heer Smit is ervan overtuigd, dat er een goede afzet voor te vinden is, mits de zaak zorg vuldig wordt voorbereid. Met uitzonderingvan bepaalde techni sche artikelen kunnen vrijwel de meeste Nederlandse producten op de markt ge bracht worden, mits wij kunnen concurre- ren en snel leveren. Aan dat laatste heeft het nogal eens gehaperd. Men zal zich de grootste moeite moeten geven de artikelen bij de Amerikaanse smaak aan te passen, HUISEIGENAREN VRAGEN: Verhoog de huren van bedrijfspanden per 1 Januari" De „Nederlandse Bond van Huis- on Grondeigenaren" heeft een adres gezonden aan de ministerraad en aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer, waarin wordt verzocht te willen bevorderen, dat, indien de belastingherzieningsontwerpen niet voor 1 Januari 1950 kunnen zijn afgehandeld, de voorgestelde huurverhoging, voorzover het bedrijfspanden betreft, per 1 Januari 1950 zal ingaan, voorts, dat de woning- huren eveneens met ingang van 1 Januari 1950 zullen worden, verhoogd indien door het tijdelijk verhogen van de subsidies op de levensmiddelen ook "voor de lagere huurklassen de hogere uitgaven, voorzover deze rechtstreeks uit de huurverhoging voortvloeiend, worden opgevangen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2