Garantiewef voor ambtenaren in Indonesië Vrijdag aan de orde De jacht van Vogelenzang achter de honden van de „Koninklijke" Pools-Franse traditie van vriendschap wordt zwaar op de proef gesteld Sport in het kort Dinsdag 20 December 1949 3 TWEEDE KAMER Raad van Beroep voor de Perszuivering zal uiterlijk 1 April worden opgeheven (Van onze parlementaire redacteur) Om half drie Maandagmiddag waren niet voldoende leden der Tweede Kamer aan wezig om de tegen dit tijdstip uitgeschreven openbare vergadering te doen beginnen. Toen om drie uur het quorum er nog niet was, heeft de voorzitter medegedeeld, dat hij van de regering bericht had ontvangen, dat de Memorie van Antwoord inzake de Garantiewet Nederlandse ambtenaren in Indonesië Dinsdag zou worden ingediend en dat het zijn voornemen is het wetsont werp Vrijdagochtend aan de orde te stellen. Tegen half vier was het quorum bereikt en kon de vergadering beginnen. De Mach tigingswet Nieuw Guinea, waarin voorzie ningen worden getroffen voor de voortzet ting v.an het bewind over dit gebied, werd zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Kamer heeft daarna de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hervat. Minister Kut ten moest nog antwoorden op enige de vorige week gemaakte opmerkingen over de radio-omroep. Op zeer vele punten zal met de omroepverenigingen omtrent de be ginselen van het omroepbestel overleg wor den gepleegd, zo zeide hij, waarbij de re gering zich in verschillende opzichten zekere vrijheid van beweging moet voor behouden. De radio-omroepverenigingen zullen mede de televisie verzorgen, voors bands alleen bij wijze van proef. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag van de heer Van derZaal (A.K.) verklaarde minister Rutten, dat de radio uitzending over de souvereiniteitsover- dracht het karakter van een regeringsuit zending zal hebben, zulks na overleg met de omroepverenigingen. Volstrekt onjuist is, dat het de omroepverenigingen verboden zou zijn, commentaar op deze gebeurtenis te geven. De staart van dit begrotingshoofdstuk leverde nog een vrij scherp debatje over de perszuivering op. toen de heer S t u f- k e n s (Arbeid) te velde trok tegen de Raad van Beroep voor de Perszuivering. Dit col lege is niet meer voltallig, doordat een paar leden om principiële redenen bedankt heb ben, waarna in deze vacatures niet is voor zien. Maar de „blijvers" van dit „romp"- college zijn herbenoemd. Weg er mee, was de leuze van de heer Stufkens en niet van hem alleen. Een door leden van andere Naar standaardisering van de Atlantische legers Een kwestie vsn jaren Het Bx-itse ministerie van-Defensie heeft Maandag officieel gewag gemaakt van plannen ter standaardisering van de Britse, Canadese en Amerikaanse gewapende diensten wat betreft de bewapening, uit rusting en opleiding. „Deze regelingen", aldus het minsterie, „zullen verzekeren, dat wanneer dat nodig mocht blijken, er geen materiële of technische hinderpalen zullen bestaan voor volledige samenwer king tussen de betrokken strijdkrachten en zo economisch mogelijk zal worden omgesprongen met de gecombineerde hulpbronnen en energie". De drie landen zullen waarnemers uit wisselen ter bestudering van militaire oefeningen en de ontwikkeling en beproe ving van materialen. In Londense diplomatieke kringen is men van oordeel, dat de bovengenoemde plannen de weg effenen voor een stan daardisering der strijdkrachten van alle 12 landen van het Atlantische Pact In feite hebben de landen van de West- Europese Alliantie, Nederland, België, Luxemburg en Engeland, reeds aanzien lijke voortgang gemaakt bij het standaax-- diseren door het aanschaffen van een hoe veelheid Britse uitrustingsstukken, vooral Vliegtuigen. De samenwerking op dit gebied van Engeland, Amerika en Canada is naar men meent tot stand gekomen na de bestudering van de gezamenlijke ervaringen in de oorlog en rapporten over gezamenlijke oefeningen. Volgens welingelichte waarnemers is evenveel nadruk gelegd op het standaardi seren van kleine onderdelen, zoals schx-oe- ven, gex-eedschappen en dergelijke, als op die der grotex-e stukken. De standaardisatie van de uitxnxstingen vormt een aanvulling op de integratie van de stx-ategische plan nen. Inmiddels handhaven Amerika en Cana da een x-egionaal verbond voor de verde diging van Alaska en de Poolgebieden. In kringen te Ottawa verklaart men, dat het jaren zal duren om de standaardise ringsplannen uit te voeren. Op gebied der verbindingen en strijdmethode is men zo ver gevorderd, dat de drie landen zonder veel moeilijkheden samen kunnen werken. Canada's drie militaire radionetwerken staan in direct contact met die in Londen en Washington. Men heeft ook „aanzien lijke vooruitgang" gemaakt in vex-band met het aanschaffen van nieuwe uitrustingen. De moeilijkheid is echter d^t de drie lan den grote voorx-aden hebben, zoals van geweren, die zij wegens de hoge kosten niet gaarne ovex'boord willen gooien. Op gebied van motorrijtuigen is nog veel werk te vemchten. Vort Mansfein gaat hogerop De verdediger van ex-veldmaarschalk Von Manstein zal bij luitenant-generaal sir Charles Keightley, opperbevelhebber van het Britse Rijnleger, schriftelijk in be roep gaan tegen de 18 jaar gevangenis straf, die zijix cliënt zijn opgelegd, zo meldt het West-Duitse nieuwsbux-eau. Het beroep is niet veel meer dan een formaliteit. Hoger beroep in de normale zin van het woord is niet mogelijk, omdat Von Manstein door een buitengewoon militair gerechtshof is veroordeeld. Zowel Duitse als Britse waarnemers zijn ven-ast door de strengheid van het vonnis. Over het algemeen had men een gevange- nisstx-af van niet meer dan vijf jaar ver- Wacht. Het verslag van de berechting en het vonnis zullen door de opperbevelhebber van het Rijnleger, luitenant-genex-aal sir Chax-les Keightley, geverifiëerd wox-den. Von Manstein zal aaxx de strafrechtelijke afdeling van de contröle-commissie wor den overgedragen en waarschijnlijk' in de gevangenis van Werl in Westfalen worden opgesloten. De gevangenis heeft een Duit se bewaking. groepen mede ondertekend amendement om een bepaalde post op de begroting met 1-te verminderen, bij wijze van protest tegen het regeringsbeleid ten opzichte van die Raad van Beroep werd echter tenslotte ingetrokken. Het bleek namelijk dat voor de werkzaamheden van dat college niet: meer op deze begi'oting was uitgetrokken: die ene gulden zou dientengevolge afgaan van het salaris van een administrateur van het departemexxt en dit was geenszins de bedoeling. De aanval had evenwel tot resul- *aa*'. roiHister, die nog een andere wijziging in de Nood-Perswet aankondigde, verklaarde dat tegen I April de Raad van Beroep tot het verleden zal behoren. Laat op de xxxiddag ging de begroting er zonder hoofdelijke stemming door. Mej. A. L. Schoch overleden Na een ziekbed van enkele weken is te Apeldoorn overleden mej. A. L. Schoch, directrice van de particuliere zaken van de Koningin voor het Loo. Mej. Schoch, die de leeftijd van 69 jaar bereikte, heeft ruim 24 jaar deze functie vervuld. Toen Prinses Juliana in Leiden studeer de was mej. Schoch hoofd van de huishou ding van de prinses in Noordwijk. Het stoffelijk overschot zal Doixderdag wordeix bijgezet in het familiegraf op de begraafplaats aan de Soerenseweg te Apel doorn. Voor het eerst xxa de oorlog heeft de t droge, zij het dan respectabele sloten te Het is een goede gewoonte in sommige plaatsen van Canada, dat op Kerstavond de jeugd langs de huizen gaat en Kerstliederen ten gehore brengt. Jongelui zingen hun carolsvoor een huis in Ottawa. ZES FRANSEN WORDEN IN POLEN BERECHT (Van onze correspondent te Parijs) Met het jongste communistische zuive ringsproces dat vorige week in Breslau is begonnexx, wordt een nieuwe, en misschien de laatste, fase ingeluid in de relaties tus sen Polen en Frankrijk, die zoals be kend sedert half November aan zware beproevingen onderhevig zijn geweest. Zes Fransen, waaronder Robineau, de vroegere vice-consul te Stettin, zijn nu voor het Poolse gerecht gesleept en zo zal dan voor het eerst de nieuwe jurisprudentie der volksdemocratieën worden toegepast op Europeanen van deze zijde van het ijzeren gordijn. Men herinnert zich dat ten aanzien van de betrouwbaarheid van Robineau enige twijfel was gerezen tengevolge van een brief die de consul van Stettin in. enkele Poolse bladen had gepubliceerd eix waar mee hij zich van zijix landgenoot vol gens hem een doodgewone avonturier distancieerde. Inmiddels is de consul in Parijs gearriveerd Schuman had hem teruggeroepen en uit latere bijzonder heden is nu wel gebleken dat deze diplo maat een wat vreemdsoortige opvatting over zijn bevoegdheden huldigde. In de bewuste brief, die in een rare gezwollen stijl was gesteld, uitte de consul zijn sym pathie voor het Poolse volk en zijn tegen woordige regeevders. Het moment voor die hartelijkheidsbetuiging was misschien weinig gelukkig gekozen, maar ernstiger was dat de consul bovendien een totaal onjuiste voorstelling heeft gegeven van de werkelijke functies van Robineau die wel degelijk diplomatieke privileges ge noot en dat hij zijn opinie zonder over leg met zijn superieuren wereldkundig maakte. Na aldus de positie van Robineau in Poolse ogen althans aanmex-kelijk ver- zwakt te hebben, zal de consul wel geen hoop meer beixoeven te koesteren dat hij op zijn vroegere post ooit weer terug zal kunnen keren. De Poolse beschuldigingsacte, die inmid dels eveneens bekend is gemaakt, beweegt zich ixx de sfex-en van een politie-x-oman, maar dan van een slecht doordachte „thril ler". De onwaarschijnlijkste zaken worden de Franse diplomaten daarin aangewreven. Zo zou een hunner met Duitse S.S.'ers een ondergi-onds net tegen de Poolse regering hebben georganiseerd. „Verfoeilijk en gx-otesk" noemde een Fx-anse autox-iteit de Poolse insinuaties. In Parijs bereidt ïxxen zich nu maar voor op een proces dat een aanvechting belooft te worden voor de meest elementaire be grippen van rechtzekex-lxeid. Zoals ïxxen weet hebben bijvoorbeeld de Poolse auto- ï-iteiten de Franse beschuldigden het recht eeixvoudig ontzegd zich door een advocaat te doen assisteren. Het is alles tezameix een pijnlijke ver toning, vooral omdat sedert eeuwen het Fx-anse en het Poolse volk door stex'ke vriendschappelijke, culturele en andere banden verenigd waren. Die vi-iendschap bestaat nog en minister Schuman heeft er in de Kamer op gewezen, dat het geschil naar aanleiding van de ax-restatie van Robineau die de zaak aan het rollen bracht, zeker gauw zou zijn bijgelegd, wanneer beide partijen naar eigen inzichten cn ge voelens hadden kunnen handelen. Helaas is dat xxiet het geval geweest. Want alles wijst er thans wel duidelijk op dat de Russen van hun satellieten eisen ook de laatste relaties met het Westen te verbx-eken. Daarvoor heeft men een voorwendsel gezocht en Robineau exx zijn vijf medebeschuldigden zijn daarvoor op het spel gezet. Agenda voor Haarlem DINSDAG 20 DECEMBER Stadsschouwburg: „Dr. James Simpson" (Haagse Comedie), 8 uur. City: „Gij zult niet stelen, alle leeft., 2.15, 4,30, 7 en 9.15 u. Spaarne: „Vliegende vuisten" en „Spionnage in de jungle", 14 j., 2,30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zoölogica", alle leeft., 2.30, 7 en 9,15 uur. Rembrandt: „Ninotschka", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Fregola", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De verstrooide pro fessor", 14 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 21 DECEMBER Stadsschouwburg: „Zwarte Crêpe de Chine" CA. T. G.) 8 uur. Concertgebouw: Ledenconcert, Jo Vincent, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Tien Mei 1941 werd bij een luchtaanval op Londen het gebouw van het Lagerhuis verwoest. Thans is men bezig met de bouw van een nieuw Lagerhuis, ontworpen door de architect Sir Giles Scott., op de grondvesten van het oude gebouw. De bouwkosten bedragen 2.000.000. Men hoopt het nieuwe Lagerhuis gereed te hebben voor de voorjaarszitting begint. Het dak van het gebouw met op de achtergrond Big Ben. Schaken Nederlandse spoorwegmensen wonnen van Belgische collega's Te Haarlem is een schaakwedstrijd gehou den tussen Nederlandse en Belgische spoor wegmannen, onder leiding van de Spoorweg Schaakclub Haarlem. Het Belgische gezel schap bestond uit negentien personen. De Nederlanders wonnen de ontmoeting met 64. De Haarlemmer L. A. de Groot won van H. Michielsen (Gent), H. Hummeling speelde remise tegen W- de Wetter (Brussel) en C. Koster verloor van J. v. d. Beken (Gent). De wedstrijd tussen de reservespelers ein digde in 3li3!i. Korfbal Slechte korfbalresultaten voor Haarlemmers Wederom heeft Oosterkwartier verloren, ditmaal met 7-3 van Archipel. Vooral voor de rust was Archipel veel sterker. Reeds binnen tien minuten hadden de gebroeders De Boer aan de Amsterdammers een 2-0 voorsprong gegeven. Eerst daarna kwam O'kwartier aan bod: A. Drogtrop scoorde tegen 2-1. Hierna liep Archipel hard van stapel. Eerst maakte Henneveld er 3-1 van en daarxxa de ex-internationaal Schoon- derwoerd 5-1. Door een doelpunt van J. de Boer trad de rust met 6-1 in. Na de hervatting speelde Oosterkwartier veel beter en kon het tempo van Archipel bij houden. Zelfs waren de Haarlemmers in de meerderheid, doch ondanks dit feit scoorde eerst P. de Boer (7-1), alvorens A, Drogtrop en me.j. A. Schornagel voor Oostei'kwartier doelpuntten. Einde 7-3. De wedstrijd AuroraAllen Weerbaar werd uitgesteld. Ook ZKV 2Oosterkwar tier 2 ging wegens het afkeuren van het terrein niet door. Sport Vereent stelde teleur door met 3—0 van „De Zwaluwen" te verliezen. Animo Ready heeft na een zeer spannen de wedstrijd met 4-3 van Togo verloi-en. hoewel Animo Ready een gelijk spel vol komen had verdiend. Voor de rust doel puntten beide partijen eenmaal. Later was Animo Ready in de meerderheid en be haalde een voox;sprong van 2-1. Daarna liep Togo tot 4-2 uit. Vijf minuten voor het einde verkleinde Van Andel de achterstand tot 4-3, hetgeen tevens de einduitslag werd. De overige uitslagen waren: Eerste klasse: Westerkwartier-Blauw Wit 4—1; KZ-DTV t.a.; Rohda-Luto 7—4. Tweede klasse A: Victoria-Excelsior 7—3; DVD-Swift 5—8; ZKV-Vogel t.a. Tweede klase B:DED-Roda 74; A'dam Zuid-Amos 49; Landlust-KCN 72. Derde klase A: OKV-Anxmum t.a.; ZKC- KVH t.a.; KCO-Meo 2—6. Derde klasse B: Indo-Watervliet 11; KVD-Giraffes t.a. Res. 2de klasse: Blauw Wit 3-A'dam Zuid 2 31; Westerkwartier 3-Rohda 3 10—6. Res. 3e klase: DED 2-BEP 2 12—4; Roda 2-Groen Geel 2 t.a.; Landlust 2-Ammum 2 5—2; KZ 3-Luto 2 t.a. In de Haarlemse Korfbalbond zijn speeld: Proefwedstrijd: HKB a. 12-talHKB b 12-tal 3—0. Tweede klase: N. Flora 2-THB 2 40; Spox-t Vereent 3-Haai'lem 2 04; Oostex'- kwartier 4-Oosthoek 2 40. Derde klasse: Oosterkwartier 5-THB 3 uitgesteld; Haai'lem 3-Oosthoek 4 31 Animo Ready 3-Watervliet 4 s.n.o.; Wa- teiwliet 5-Oosthoek 3 t.a. JUBILEUM J. HOVEN. De Amsterdamse sportjournalis t de heer J. Hoven wordt Donderdag 22 December 65 jaar, een datum, welke samenvalt met zijn veertigjarig jubi leum als sportjournalist. Er heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de heren ko lonel C. F. Pahud de Mortanges, K. J. J Lotsy, mr. M. Rooy, H. A. Meerum Terwogt, jhr. L. J. Quarles van Ufford, dr. R. J. Th Meurer, H. Levy, D. Bessem en Chr. H. Geu- deker. om de jubilaris, die zoveel voor de sport heeft gedaan, te huldigen op een receptie op 22 December des middags van vier tot zes uur in American te Amsterdam. JAARVERGADERING ZWEMBOND. - De jaarvergadering van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond wordt op 15 April te Utrecht gehouden. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN „G. I. O. S." De gymnastiekvereniging GIOS hield ondei'linge wedstrijden, waaraan ver bonden waren openbare lessen van de kleu terafdelingen. De uitslagen luiden: Jongste meisjes: 1. Kockie Vos; 2. Suze van Leeuwen en Roosje van Nimwegen; 3. Truus Kops. Oudste meisjes: 1. Joke Roest: 2. Koosje Vaas; 3. Hennie Wooning. Dames (junioren 1. Dinie Polman; 2. Miep Budding; 3. Meta Iking; Dames (senioren): 1. Rie van Emme rik; 2. Toos Bisschop; 3. Rie Missaar. Jongens: 1. Teun Timmer; 2. Rudy Kwantes; 3, Jan Moerbeek. meute van de „Koninklijke Nederlandse Jachtveirenigiixg" weer het spoor van do imaginaire vos over de weilanden van Vogelenzang naar Noordwijkerhout kunnen volgen en aangezien deze jacht zich bij dc Nederlandse x-uiters een zekex-e faam heeft verworven, had de uitschrijvende Haar lemse Rij- en Jachtvereniging Zaterdag middag de voldoening tal van ruiters van buiten de stad aaix de „meet" te zien. Die meet was een plaatje uit lang vervlogen tij den. Achter de verweerde muren van een oud boerderijtje op Mariëxxbos vonden de rood- en zwartgerokte ruiters en de leven dige rakkers van de meute beschudding te gen de loeiende storm die zwarte wolken voortjoeg. Maar door slechte weersomstan digheden laten jachtruiters zich nu een maal niet afschrikken en toen de field- maslex-, jhr. P. Quarles van Uffoi'd, zijn welkomstwoord had gesproken, kon zelfs een felle hagelbui het enthousiasme niet meer dempen. Achter de meute vertrok het veld naar het begin van de eerste ruix over de wei landen (mét natte sloten) van Vogelen zang. Ondanks de ongunstige weerscondi- ties vond de prachtig jagende meute on middellijk de „scent" en de honden zetten er een zeer hoog tempo ixx. De natte sloten eisten overigens al gauw hun tol. Welis waar vielen er slechts enkele natte pak ken, maar bij tal vaxx paardeix was enige overredingskracht nodig om ze veilig aan de andex'e kant te krijgen. De achterblij vers kregen gelukkig op het landgoed van jhr. Barnaart gelegenheid om weer bij te komen,, want door de geweldige haast die de honden aan den dag hadden gelegd, hadden zij bijna de „sliptrekker" op de hielen gezeten, zodat de<t,check" van lange duur was. De tweede run voerde over het Paar- denkerkhof en aangezien daar alleen maar Grote dag der HRJV Turnkring demonstreerde Onder vrij grote belangstelling is Zondag middag in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond een turndemonstratie gehouden. Helaas stonden de oefeningen niet alle op even hoog peil en bij sommige oefeningen waren nog al eens bewegingen ingelast, waaraan ïrisico verbonden was. Dit was zeer goed te zien bij de heren van Turnlust, Beverwijk die uitkwamen met de oeefning van lxet K.N.G.V. tijdens dc Olym pische Dag van dit jaar. Door vergissingen en mislukkingen was dit optreden geen succes. De heren van Bato hadden meer ge luk met hun optreden en vertoonden de beste oefening van de middag. Doordat de dames senioi'en van Turnlust, Beverwijk onvolledig wai-en opgekomen, kon geen vergelijking gemaakt worden tussen deze groep en die van de T.V. IJmuiden, welke laatste een zeer behoorlijke oefening liet zien. Daar bij een baloefening een veel grotere vaardigheid vereist wordt, kan gezegd wor den, dat de oefening van de T.V. Santpoort vaix alle damesgroepen de beste was. Overi gens kwam Turnlust, Haarlem met zijn zeer gevarieerde knotsoefening eveneens goed voor de dag. Ook de knotsoefening van Bato mocht gezien worden, al werd het enigszins eentonig door dc herhalingen. Aan dit euvel leed eveneens de staafoefening van Turn lust, Beverwijk, ofschoon er veel variatie in zat. Indien iets minder lastige muziek ge bruikt was zou de knotsoefening van Sport Staten Hoogovens beter tot zijn recht zijn gekomen. Het te snelle tempo deed afbreuk aan de baloefening van de G.V. Heemstede en aan de vrije oefening van de tweede ploeg van T.V. Santpooi-t. Overigens alle waar dering voor het gebodene van deze ver enigingen. Als laatste nummer vertoonde Bato nog een hoepeloefening, welke van zeer behoor lijk gehalte was, Merwede won wisselbeker van HVCB Zondag is in Stoop's Bad een viei-kamp gehouden om de wisselbeker van HVGB, waaraan deelnamen de Zwemverenigingen Aegir uit Eindhoven, Merwede uit Dordrecht, Haai-lem en HVGB uit Haai-lem. De voor naamste uitslagen waren: 100 meter rugslag dames: 1. Annie Kriens (Merwede) 1.17.1; 2. T r van Meel (Haar lem) 1.29. 100 meter rugslag heren: 1. Kieviet (Aegir) 1.11.9; 2. Bijkerk (ITVGB) 1.12.4. 100 meter schoolslag dames: 1. Lies Bon nier (Aegir) 1.28; 2. Hannie Mosterd (Mer wede) 1.31. 100 meter schoolslag heren: 1. Van Rooy (Aegir) 1.16.6: 2. Donker (HVGB) 1.22.6. 100 meter borstcrawl dames: 1. Margot Marsman (HVGB) 1.15.1; 2. T nny van Meel (Haarlem) 1.16.7. 100 meter borstcrawl heren: 1. Bylsma (Haarlem) 1.3.6; 2. Heybroek (Merwede) 1.4.1. 3 x 50 meter wisselslag estafette dames: 1. Merwede 1.59; 2. Aegir 2.1.6; 3. Haarlem 2.7.1: 4. HVGB zelfde tijd. 3 x 50 meter wisselslag estafette heren: 1. HVGB 1.35.8; 2. Haarlem 1.38.8; 3. Aegir 1.39.4: 4. Merwede 1.43. 10 x 50 meter borstcrawl estafette lieren: 1. Merwede 5.29; 2. Haarlem 5.31.7; 3. HVGB 5.33.7; 4. Aegir 5.40.4. De eindstand werd: 1. Merewede 2015.5 pnt.; 2. Haarlem 2039.8 pnt.; 3. HVGB, 2047.6 pnt.; 4. Aegir 2050.4 pnt. De uitslagen van de waterpolowedstrijden zijn: HVGBAegir 71; HaarlemMerwede 75: AegirMerwede 2—13; Haarlem— HVGB 6—3. De eindstand van de puntentelling is: Mer wede 1993.5 pnt.; Haarlem 2014.8 pnt.; HVGB 2031.6 pnt.; Aegir 2050.4 pnt. Waterpolowedstrijden Voor de centrale wintercompetitie werd Zaterdagavond in het Sportfondsenbad ge speeld de wedstrijd HVGBMeeuwen. Rudi van Feggelen opende voor de Amsterdam mers de score, waarna Aad Rol uit een stok- hoogbal gelijk maakte. In de tweede speel- helft nam Meeuwen na goed samenspel we derom de leiding. Rudi van Feggelen voerde de stand op tot 14. Met twee doelpunten verkleinde Aad Rol de achterstand (34). HPC won in Amsterdam met 43 van het IJ. De wedstrijd DWTHDZ (dames) werd gespeeld voor de Van Duylbeker-competitie. Met 21 wonnen de Amsterdamse dames. Nelly Janssen doelpuntte voor DWT. De wedstrijd HPCHaarlem werd gespeeld voor afdeling I heren van de kringcompeti tie. In Haarlem speelde Cor Braasem mee en bezorgde Haarlem een voorsprong van 20. Frits de Geest veranderde de stand in 12 en nadat L. ten Berghe nog een doelpunt voor zijn rekening had genomen brak de rust aan met 13. In de tweede helft ging de strijd vrijwel gelijk op. Doelpunten bleven uit. In Velsen verloor VZV met 35 van Nereus. VZV 2 verloor in afdeling II met 41 van HVGB 2. De wedstrijd HVGB 4 HPC 4 werd gespeeld voor afdeling IV van de kringcompetitie. De Hcemstedenaren springen waren, kon het veld wat gemak kelijker bij elkaar blijven. Ook de derde run voerde over de prachtige veerkrach tige duinweiden tussen De Zilk en Noord wijkerhout. De clou van de jacht was de laatste en langste run. Hier toonden de honden hun geweldige uithoudingsvermo gen, want zonder een spoor van vermoeid heid joegen zij met prachtig geluid kilo meters lang in een duivels tempo. De loop graven die de bezetters in de oorlog groe ven, droegen voor het eerst in hun bestaan iets tot de levensvreugde van anderen bij, want zij fungeerden als perfecte jachthin- dernissen, waar alle springlustigen hun hart aan konden ophalen. Het is moeilijk te zeggen wie er aan de „kill" enthousiaster was, de toeschouwer die storm en regen vex-gat bij de enerve rende aanblik van het aanstoxmend veld achter de wild juichende meute, de master die alle reden had om tevreden te zijn over de honden, die hij nog maar zo kort in handen heeft of het junior-lid dat zijn. eerste jacht i-eed en bij de kill verwonderd infonxxeei-de: „Heeft het geregend?" Het drukte daarmee wonderwel de gevoelens uit die de jachtruiter nu eenmaal bevan gen, wanneer de honden lopen willen en de hunters met grote ruimende galopspron gen voortdavei-en alsof er geen hindernis sen bestonden. Het was een perfecte jacht en de vele aardei-ende woorden, die op het feest-na in de Kennemer Golfclub werden gespro ken, getuigden zonder uitzondering van de tevredenheid over dit hippisch festijn. Handbal Nederlaag voor Concordia In de hoofdklasse konden er door de slechte weersomstandigheden slechts twee wedstrijden doorgang vinden. De overwin ning van PSV op lxet zwakke Blauw Wit be haald. liet met de cijfers 121 aan duidelijk heid niets te wensen over. De dames van Zeeburg verspeelden haar laatste kans om het leidende PSV, dat ook haar tegenpartij was, in te halen. Het werd een gelijk spel (1—1). In de districtsklassen West-A was het aan tal gespeelde wedstrijden al even klein. De met spanning tegemoetgeziene wedstrijd der eerste klas heren Concoi-diaAHC heeft de Haarlemmers niet de zozeer begeerde zege opgeleverd. De gewijzigde opstelling der Concordiaploeg door drie invallers van node geworden had een aanmerkelijke verzwak king der achterhoetde tengevolge. Aan span ning heeft het echter ondanks dit niet ont broken. AHC opende de score en liep kort daarna tot 02 uit. De gastheren maakte ge lijk, doch voor rust werd hun vei-dediging wederom tweemaal gepasseerd (24). Na de hervatting kwamen de Haarlemmex-s fel opzetten. De krachten waren toen gelijk. Het werd 5—5 na twintig minuten, doch de Am sterdammers konden gebx-uik maken van enkele fouten der defensie en sleepten een zwaar bevochten (57) zege in de wacht. Een gelijk spel ware juister geweest. In deze klas won Aalsmeer met 81 van Amersfoox-t. De tweede klasser (B) Rapiditas heeft een prachtige overwinning behaald in Amster dam. Aanvankelijk ging de strijd, tegen Vriendschap gelijk op, doch vooral na rust waren de gasten ongenaakbaar. Rapiditas begon met doelpunten, waarop het antwoord kort daarna kwam. Toen de rust met 12 inging kon niemand nog zeggen, dat de Haar lemse overwinning zo overtuigend zou wor den. De tweede helft werd onmiddellijk met een reeks goede aanvallen ingezet en Rapi ditas liep tot 1—4 uit. Met inspanning van alle krachten haalde Vriendschap nog tot 34 op, doch had hiermede blijkbaar alle kruit ver schoten. Regelmatig voerden de Haarlem mers de stand op tot 39. Rapiditas staat thans met een wedstrijd meer gespeeld gelijk met de leider HHC. Er bestaat dus een goede kans, dat de plaats voor de eerste klas uitge maakt wordt lussen twee Haarlemse tweede klassers, daar HOC immers als leider der 2e klas A een zeer gunstige positie inneemt. Automobilisme Rallye des Tulipes wordt wat zwaarder Op de algemene ledenvei'gadering der Regionale Automobielsport Club „R.A.C.- west" zijn enige mededelingen gedaan om trent de tweede internationale automobiel- rallye naar ons land, de „Rallye des tulipes", die van 16 tot 22 April 1950 door deze club zal worden georganiseerd. De belangstelling, zowel van buitenlandse als van Nederlandse zijde, is reeds thans zo groot, dat besloten is, het aantal toe te laten équipes uit te breiden tot 225. De opzet is in grote lijnen dezelfde als die van de eerste rallye. De volgende startplaat sen staan op het programma: Bern, Bor deaux, Brussel, Glasgow, 's Gravenhage, Kopenhagen, Londen, Monte Carlo, Parijs en Rome. De lengte der verschillende trajecten is ongeveer 3300 kilometer. De gemiddelde snelheid zal opnieuw 50 km. per uur bedra gen. De aankomst der deelnemers te Noord- wijk aan Zee is bepaald op Woensdag 19 April 1950. Op 20 April wordt de klasse mentsproef gehouden. Tegemoetkomend aan het verlangen van de rijders, om van deze i-allye iets meer te ma ken dan een rondtoer door een groot de«l van Europa, die voor de moderne automobiel en de gemiddelde automobilist betrekkelijk weinig bezwax-en heeft (dit jaar) kwam 80 der deelnemers zonder strafpunten in Noordwijk aan), zal aan de nieuwe stemt een sterkere sportieve inslag worden ge geven. Ip. de eerste plaats zullen de controlepun ten dichter bij elkaar worden gelegd. De onderlinge afstanden zullen liggen tussen 200 en 300 kilometer. Verder zullen in het tra jectgedeelte. dat door alle deelnemers zal moeten worden gereden, twee bijzondere routes worden opgenomen, te weten een etappe van circa 140 kilometer in de Vogezen, genaamd „de weg van de 15 bergen" en een etappe van ongeveer 215 kilometer door de Ardennen, geheten „de weg van de 1000 bochten", waarin men tevergeefs een stuk rechte weg van meer dan enkele honderden meters zal zoeken. Het bergtraject wordt bij daglicht, het bochtentraject bij nacht gere den. Beide trajecten zijn strikt geheim en de desbetreffende routekaarten worden eerst aan de deelnemers ter hand gesteld op het ogenblik, waarop zij nabij Belfort en in Luxemburg voor deze étappes worden ge start, Gebroken wordt voorts met het interna tionaal gebruikelijke. onbevredigende systeem, waarbij de klassementsproef een zodanig beslissende betekenis heeft voor de bepaling van de rangorde in de einduitslag, dat een deelnemer, die na 3 etmalen onaf gebroken rijden met 0 strafpunten de finish bereikt, als gevolg van een minder geslaagde auto-gymnastiekoefening naar de achter hoede van het klassement verhuist. Het resultaat van de klassementsproef zal vonnen met 20. De meisjes van VZV won- daarom slechts dienen om de onderlinge nen met 4—2 van Haarlem en de jongens van volgorde te bepalen tussen hen. die met een- VZV speelden gelijk tegen de jongens van zelfde aantal strafpunten de Rallye geëindigd DWT (1-1). I hebben.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5