Sporthuis MOOY 9%t£con~ Beverwijk en Omstreken LUIDSPREKER België verdiept zich in de problemen van het Nederlandse trawlbedrijf OLE CLOTHES HEW Visserij-varia^ De man Dinsdag 20 DecemKer 1949 Juiste en onjuiste opmerkingen van onze Zuiderburen t Het opleggen van de Nederlandse trawlervloot is voor verscheidene bin nen- en buitenlandse visserij organen aanleiding geweest om beschouwingen te publiceren over de toestand in het trawlerbedrijf. België blijkt zeer be gaan met het lot dat de Nederlandse vissers heeft getroffen en in een uitge breid artikel in „Het nieuw Visserij blad" geeft het zijn mening over de oorzaken van de ontstane crisis weer, zoals de redactie ze ziet. Onze Zuidelijke buren, die tot voor kort eveneens met moeilijkheden in de visserij te kampen hadden, zijn blijkbaar niet goed georiënteerd. Zij maken namelijk gewag van de regeringshulp die de Nederlandse visserij zou hebben ontvangen en lanceren bovendien de uitspraak dat er goede export mogelijkheden voor Nederlandse vis beston- den. De Belgische collega's zijn van mening dat het door de reders genomen besluit te wijten is aan binnenlandse omstandigheden en vooral aan de algemene invloeden die het product vis op de wereldmarkt naar beneden halen. Als een andere oorzaak zien de Belgen de algemene wedloop naar her opbouw en modernisering der vloot en voegen daaraan toe dat het niet nodig is om aan deze internationale wedloop mee te doen, wanneer in de bestaande omstan digheden het brood verdiend kan worden. Koelhuizen gaan profiteren Het feit dat de Nederlandse visserij niet langer meer wenst te werken voor de koel huizen of de ijsfabrieken is ook een aspect van de huidige crisis, aldus het blad. De koelhuizen zijn volgestapeld met vis welke als gevolg van de overproductie tegen zeer voordelige prijzen werden gekocht en nu een belofte voor goede zaken inhouden. De Belgische vissers vragen zich af of men wellicht ook in België een dergelijke toe stand wenst te scheppen en menen dat de Nederlandse crisis voor hen een lesje is. „De eenheid der Belgische reders is de redding voor het Belgische trawlerbedrijf geweest", zegt het blad voorts en het dringt er daarom op aan dat de Belgen hand in hand blijven strijden om de belangen van hun visserij te verdedigen. Het Belgische visserijbedrijf dat enige weken geleden eveneens in de knel kwam te zitten, herstelt zich langzamerhand en onderwerpt zich op het ogenblik aan een streng regiem en is vast besloten de koppen boven water te houden totdat de sanering van het Belgische bedrijf een feit is ge worden. Wedstrijden van Strawberries De slechte toestand van de Friese velden was er oorzaak van. dat de drie elftallen van Strawberries de reis naar Leeuwarden niet behoefden te ondernemen. De reserves hadden daardoor niet over ge brek aan belangstelling te klagen, doch brachten het tegen de tweede klassers T. O. G. O. II niet tot een overwinning. Het werd 3—0 voor de Haagse dames. Mejuffrouw G. Pluis, die haar laatste wedstrijd voor Straw berries speelde, onderscheidde zich door haar spel op de spilplaats. Strawberries IV ondernam de reis naar Amsterdam en bracht H. I. C. III een 52 nederlaag toe. Mej, G. Rijkeboer nam drie doelpunten voor haar rekening. Het elftal verricht de laatste weken bevredigende prestaties en lean zo spelende nog aanspx-aken maken.op de bovenste plaats. Het meisjeselftal probeerde enkele nieuwe speelsters in de vriendschappelijke ontmoe ting tegen H. B. S. De voorhoede kon nu niet de gebruikelijke productieviteit ontwikkelen en de Bloemendaalse meisjes keerden met een 31 overwinning huiswaarts. Het. derde herenelftal deed van zich spre ken door een 51 overwinning op M. R. H. C. 4. De Velsenaren lieten vaak goed spel zien en middenvoor F. de Haan had in het 6ucces een belangrijk aandeel. Strawberries IVIjsvogels III had voor de Velsenaren een teleurstellend verloop. Mid denvoor H. Drenth opende direct de score met een zeer fraai doelpunt. Ondanks een veldoverwicht in de eerste speelhelft, ging de rust met gelijke stand in. Na de hervat ting doelpuntten de Amsterdammers nog maals en daar de Velsenaren hier niets meer tegenover stelden, bleef de stand 12. DIRK HARTOGHDWARSSTRAAT 24 Voetbalbroekjes Voetbalkousen Voetbalschoenen v.a. f 11.75 Gymnastiekshirts en broeken Luze lederwaren enz. Agenda voor Velseira DINSDAG 20 DECEMBER. Thalia, 8 uur: „Het brandende vraagstuk" Rex, 8 uur: „Tarzan en de Luipaard koningin". WOENSDAG 21 DECEMBER. Bioscopen: als Dinsdag. Raadhuis, 23 uur: Spreekuur wethou der van Onderwijs. Voor IJmuiden ontvingen wij de 2e zending originele jassen, n.l. Egyptisch katoen met ruit- voering f 65. Voorts een beperkt aantal gabardine jassen (grijs) f 98.50 Ph. de Koning KENNEMERLAAN 24 - TEL. 4963 Successen voor Kennemer Pluimveetelers De „Kennemer Pluimveevereniging", die de laatste tijd steeds goede resulta ten van haar leden met hoenders en konij nen bij de verschillende tentoonstellingen heeft weten te boeken, kan nu weer op nieuwe roem bogen. Bij de door de Pluimveevereniging „De Eendracht" te Heemstede gehouden natio nale tentoonstelling behaalden onderstaan de leden van de KPV de volgende prijzen: Afdeling hoenders: A. H. Groot met zeven inzendingen twee eerste prijzen, een tweede en een derde prijs; H. H. Hendrik- se met zes inzendingen twee eerste prijzen en twee tweede prijzen; C. A. Holleman met drie inzendingen twee eerste prijzen en een derde prijs; S. de Vries met drie inzendingen twee eerste prijzen en een tweede prijs. Afdeling konijnen: B. van Riessen met zes inzendingen drie eerste prijzen en een derde prijs; H. C. Sprangers met drie in zendingen een eerste en een derde prijs; A. Post met vijf inzendingen drie eerste prijzen en een derde prijs en M. P. L. v. d. Bos met een inzending een eerste pi-ijs. Bovendien verwierven deze KPV-leden gezamenlijk nog zestien ere-prijzen. Santpoort-dorp Velsen Tuinders bijeen De afdeling Velsen van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde belegt Woensdag 21 Decem ber een vergadering in de koffiekamer van de begraafplaats Westerveld in Velsen. De agenda vermeldt een bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren J. H. van de Burg en Th. de Ruyter. Er zal een lid voor de commissie van toezicht voor de tuinbouw- wintercursus benoemd worden en een be spreking over bomen en heesters zal de bijeenkomst besluiten. Velsen-Noord Godsdienstonderwijs op de openbare school Uitgaande van de Nederlands Hervorm de Gemeente van Velsen bestaat het voor nemen in de hoogste klasse van de open bare lagere ir. L. P. Krijgerschool aan de Melklaan Godsdienstonderwijs te laten geven in de hoogste klassen door een be voegde leerkracht. Aan de betrokken leerlingen zijn Maan dag formulieren meegegeven teneinde deze door de ouders, die Godsdienstonderwijs aan de school al of niet wensen te doen invullen. H.O.C.- en IJrnond-handbalsters speelden toch Hoewel de meeste handbalwedstrijden voor de competitie waren afgelast lieten de dames van HOC 2 en IJmond 2 zich niet door het ongunstige weer afschrikken. De scheidsrechter was niet verschenen, maar met onderling goedvinden trad de heer P. Barbiers als zodanig op en tot tevredenheid. Uiteraard kon van een mooie wedstrijd geen sprake zijn, maar ondanks de straffe tegenwind in de eerste helft bleek IJmond de Haarlemse dames de baas te zijn. Zelfs wist Dini Marckelbach IJmond j met doorzetten een 2-1 voorspx-ong te ge ven. HOC zette na de hervatting alles op alles om een gelijk spel uit het vuur te slepen, doch de Velsense verdediging, met Joke Konz aan het hoofd, die uitstekend op dreef was, wist lang het hoofd te bieden, alvorens HOC gelijk maakte. Het was wel een prettige, maar zware wedstrijd. Kerstwijding in de Ned. Hervormde kerk In de Nederlands Hervormde kerk te Velsen wordt Vrijdagavond een Kerstwij- dingsdienst gehouden. Deze wijdingsstonde zal bestaan uit een zangdienst met mede werking van het Hervormd Kerkkoor on der leiding van de heer Adr. Verschoor, cantor-organist. Bovendien verlenen medewerking de dames Tineke van Raalte sopraan; Gerda Brands, fluitiste en Sari v. d. Linden, orgel. Kerstfeestviering van de jeugd der Nederlands Hervormde Gemeente Het Bosvolk, de Vrije Vogels, Jonge Kracht, Samuel en De Tokkelaars komen Woensdagavond in de Nederlands Her vormde Kerk bij elkaar om als groeperin gen der Nederlandse Hervormde Kerk te Santpoort gezamenlijk het Kerstfeest te vieren. Enige jongens en meisjes 'zullen het lekenspel „Haast U naar de stal" opvoeren. Ook ouders en belangstellenden zijn wel kom. Oefenreis van Nederlands smaldeel naar de West De voorgenomen reis naar de Nederland se Antillen van het oefensmaldeel onder commando van de schout-bij-nacht J. J. L. Willinge, bestaande uit het vliegkamp schip „Karei Doorman", de kruiser „Jacob van Heemskerck" en het fregat „Johan Maurits van Nassau", zal op 2 Januari a.s. te Rotterdam aanvangen. Op die dag em- barkeert Prins Bernhard met klein gevolg aan boord van de „Karei Doorman", en in de namiddag zal het smaldeel zee kiezen. Het ligt in de bedoeling, dat de Prins aan boord van de „Johan Maurits van Nassau" St. Annabaai (Curagao) binnenvaart en te Willemstad debarkeert. De schepen zullen vervolgens oefenen in de Caraïbische wateren, zowel afzon derlijk als in verband. Tijdens deze periode zal Prins Bernhard te St. Maarten embarkeren aan boord van „Jacob van Heemskerck", teneinde zich via St. Eustatius en Saba naar Venezuela te begeven. Na aankomst te La Guaira debarkeert Prins Bernhard waarna de „Jacob van Heems kerck" het oefenprogramma voortzet. Ook de kanonneerboot „Van Speijk", welke in de Nederlandse Antillen is gestationneerd, zal met de schepen van het smaldeel oefe nen, zoveel daartoe de gelegenheid bestaat. Medio Api-il zal het smaldeel thuisvaren. Evangelisatie-filmavond in 't Centrum Onder auspiciën van de Internationale Gemeenschap van Christen-Belijders werd Maandagavond in de bovenzaal van veiling gebouw ,,'t Centrum" te Beverwijk een drietal evangelisatiefilms vertoond, waarbij de heer H. v. d. Craats, die tevens voorging in gebed, het openingswoord sprak. Spreker betreurde het dat er in Nederland zoveel verschillende kerkgenootschappen zijn. Spreker besloot met de woorden die Chris tus gezegd heeft: „Gaat heen en predik het Evangelie". Allereerst werd de film „De Wonderen van het heelal" vertoond, waarbij de dui zenden sterren, planeten, zonnestelsels en „sterrensteden" gestalte kregen. Een beeld van de menselijke ellende in de grote ste den gaf de film "„Straten der Stad" en de filmvoorstelling werd besloten met de film „De grote verdrukking". Kerstfeest „Maranatha" De meisjesvereniging van de Vrije Evan gelisatie „Maranatha" zal hedenavond in het gebouw „Nieuw Leven" aan de Baan- straat haar Kerstfeest houden. Openbare verkoping Ten overstaan van notaris J. H. Brem- mers zullen op Donderdag 5 Januari in het Kennemer Theater enige woonhuizen ver kocht worden en wel: 4 woonhuizen met erven Kuikensweg 129, 131, 133 en 135. En het woonhuis met erf aan de Wilhelmina- straat 2. Kerstvergadering Op Woensdag 21 December zal de Tuin- bouwstudieclub „Beverwijk en Omstreken" in het veilinggebouw „'t Centrum" te Be verwijk een Kerstvergadering beleggen. De heer J. Faber zal op deze avond enige filmpjes vertonen. Terug uit Indonesië Op het troepentransportschip „Sibajak", dat vermoedelijk 30 December te Rotter dam binnenvaart, bevinden zich de volgen de Beverwijkse militairen: P. H. Hendriks, Patersweg 35. W. van Dalen, Meerstraat 10. G. de Bie, Strïck van Linschotenstraat 31. J. P. Niesten, Alk- maarseweg 10. F. H. Schoone, Munninker- weg 41. A. C. Zonneveld, Assumburgstraat 27. F. A. Schellevis, Relweg, Wijk aan Zee. BONTE AVOND VAN DE K. A. B. De Katholieke toneelgroep „Het Masker" zal op Donderdag 2 en 9 Februari in het K.S.A.-gebouw een non-stop cabaret-avond brengen. Het Masker Show-orkest „The Dio's" zal aan deze avond haar medewerking ver lenen. GESLAAGD. De heer N. Jongejans slaagde in Den Haag voor diploma vakbekwaamheid poe lier. En op het te Amsterdam gehouden examen voor coupeuse slaagden de dames J. Capelle, W. Bruins, A. Jansen en M. Munter. Het proto-type van de nieuwste Engelse race-wagen, de BRM, was gisteren eindelijk zo ver, dat het voor het eerst de weg op kon. Aan de ontwikkeling van dit type is twee jaar hard werken en ruim een millioen gulden besteed. Het wordt de „prestige- wagen" van de Britse automobiel-industrie want alle onderdelen-fabrieken hebben aan het project meegewerkt en de regering heeft het plan gesteund. De anderhalve liter motor is ontworpen door Rolls Royce en de wagen is ontworpen en gebouwd door Raymond Mays en zijn staf specialisten van de ERA-renwagenfabriek. Het heeft er nu alle schijn van dat de BRM in het komend seizoen zal uitkomen en de hele Britse industrie wacht met spanning af, of dit model nadat de onvermijdelijke kinderziekten zijn overwonnen de supersnelle Italianen aan de broek zal kunnen komen. Bekwame coureurs zijn er in Engeland genoeg. Kennemers—D.E.M. gaat niet door De aangekondigde vriendschappelijke wedstrijd, welke op de Tweede Kerstdag tussen de Kennemers en D.E.M. zou worden gespeeld, zal niet kunnen doorgaan, aan gezien de K.N.V.B. op deze dag een inhaal programma heeft vastgesteld. D.E.M. speelt die dag een wedstrijd in Den Helder en de Kennemers spelen voor de competitie in Halfweg. Toch zal er op deze dag in Beverwijk nog gespeeld worden en wel de wedstrijd BeverwijkKinheim. „DRIE WIJZE GEKKEN". Onder auspiciën van de Beverwijkse Winkelcombinatie „Plan West" zal de Haar lemse Rederijkerskamer „Alberdink Thijm" op Dinsdag 14 Februari in het K.S.A.-ge bouw haar jaarlijkse toneelavond houden. Het blijspel „Drie wijze gekken" van Austin Strong zal voor het voetlicht gebracht worden. Wijk aan Zee „Familie-problemen" Op Woensdag 4 Januari zal de toneel vereniging „Ons Clubje" in de zaal van café „De Zon" het blijspel van E. J. M. Terlingen „Familie problemen" opvoeren. Heemskerk BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jacobus J. M., z. van J. Th. Vis ser en Th. A. Schoonenberg; Gerrit J., z. van A. van Riessen en H. J. Bornebroek. Overleden: Johanna Stuifbergen, oud 76 j.; Gerlruda F. M. Bloedjes, oud 1 j.; IJ. Schuijt, oud 79 jaar. SCHEEPVAART GROTE VAART Aagtekerk, 18 Dec. van Melbourne te Sydney. Aalsdijk, R'dam—New York 18 Dee. pass. Bishop Rock. Alcor, Riogrande do SulR'dam 17 Dec. 450 mijl ZW Madeira. Alcyone, 19 Dec. van Hamburg te R'dam. Aldebaran. Hernösand-Portland 18 Dec. pass. Helgoland. Alderamin, R'damBuenos Aires 17 Dec. v. Santos naar Montevideo. Algenib, 19 Dec. van New Orleans te R'dam. Bandjermasin, 17 Dec. van Makassar naar Soerabaja. Berkel, 18 Dec. van Stockholm te Hernösand. Boschfontein, KaapstadA'dam 19 Dec. te Teneriffe verwacht. Coryda, 17 Dec. te A'dam v. R'dam n. Cardon. Delfland, 18 Dec. op de Elbe van Hamburg naar Amsterdam. Ganymedes, 19 Dec. van Buenos Aires te Paranagua. Gordias, A'damBeyrouth 18 Dec. pass. Beachy Head. Hilversum, 18 Dec. van R'dam n. Chittagong. Indrapoera, 17 Dec. van R'dam n. Batavia. Kelbergen, 18 Dec. van Saffi te Vlaardingen. Kertosono, AntwerpenSydney 17 Dec. pass. Dungeness naar Le Havre. Laurenskerk, 17 Dec. te Basrah. Lievevrouwekerk, 17 Dec. van Dubai n. Bahrein. Linge, A'dam—Freetown 17 Dec. pass. Ouessant. Lissekerk, Muscat—R'dam 18 Dec. v. P. Said. Lucita (t), HeyshamLonden 18 Dec. op de Thames. Maas, 18 Dec. van New Orleans n. Curagao. Maashaven, 19 Dec. v. Buenos Aires te R'dam. Malvina (t), 20 Dec. van Singapore te Wel lington verwacht. Mariekerk, 18 Dec. te Antwerpen v. A'dam. Merwede, 19 Dec. van R'dam n. A'dam. Nieuwholland, 18 Dec. van Melbourne naar Adelaide. Noord, 17 Dec. van R'dam n. Port Jerome. Noordwijk, 18 Dec. v. Stettin te R'dam. Ophir, 17 Dec. te Semarang v. Soerabaja. Prins Frederik Hendrik, 18 Dec. van Cardiff te Rotterdam. Prins Willem V, 18 Dec. van Ceuta naar Carthagena. Raki, 18 Dec. te Philadelphia v. Baltimore. Sarangan, 19 Dec. van Java te R'dam. Sarpedon, 18 Dec. v. Maracaibo n. Amoybay. Stad Breda, SaffiR'dam 17 Dec. pass. Ouessant. Stad Haarlem, R'damGenuaSavona 18 Dec. 10 u. 60 mijl West Ouessant. Stad Leiden, 17 Dec. van R'dam n. Savona. Stad Maastricht, R'damSavona 18 Dec. 70 mijl West Porquerolle. Stanvac Pendopo (t), 18 Dec. te T. Uban. Straat Malakka. 18 Dec. verw. Montevideo van Buenos Aires. Stuyvesant, CristobalSouthamptonA'dam 18 Dec. 12 uur 450 mijl Z.W. Lands End. Tasman, 19 Dec. verw. te Makassar van Singapore. Tankhaven 3 (t), Soengei GerongT. Uban 18 Dec. te T. Uban. Titus, 17 Dec. van Hamburg naar Bremen. Tjibadak, 17 Dec. van Hongkong n. Muntok. Tjibesar, 18 Dec. van Hongkong Kobe. Tjipanas, 17 Dec. van Sydney n. Brisbane. Venus, 18 Dec. 19 uur te Alexandrië verw. van Triëst. Waal, 18 Dec. van San Pedro de Macoris n. Jacmal. Westerdam, 19 Dec. van New York te R'dam. Winterswijk, R'damAlgiers 17 Dec. pass. Gibraltar. Zijpenberg, R'damSavona 18 Dec. 16 uur pass. Finisterre. KLEINE VAART Hebe Nobel, 17 Dec. van Blyth te Falmouth. UW COSTUUM, JAPON, JAS desgewenst binnen een dag gereed zonder prijsverhoging Chem- reiniging KONINGSPLEIN 10 - TEL. 48g6 (Adv.) De Poolse trawlervloot moet deze week binnen zijn in Gdynia, om de beman ning gelegenheid te geven de feestdagen in eigen gezin door te brengen. Per coaster is Zondag het eerste transport Hollandse vissers in Rotterdam aangekomen, uit deze Poolse haven. Nog twee transporten Hollandse vissers komen voor de Kerstdagen in IJmuiden aan. De Orion is voor de Dinsdagmarkt naar Gdynia thuisstomende, de vangst bedraagt 725 kisten grote makreel en 175 kisten koolvis, en varia. Het experiment van de Verre-Visse- rij-boot „Assan Reis" om Maandag te los sen is mislukt. De kwaliteit van de 850 kisten vis was zo achteruit gegaan, dat een groot deel van de dichte makreel voor de consumptie werd afgekeurd. De prijs van de andere vis van schipper Blok was be langrijk minder, dan die van Haarlem (IJm. 9) en Medan (IJm. 57). De „Assan Reis" was Vrijdag 16 Decem ber binnen gekomen na een reis van 14 dagen en loste eerst Maandag 19 December.. Door de ring. Maandagmorgen is de V.I.O.S. 1 naar Rotterdam (over zee) uit gevaren. Schipper Gerrit Plug laat het schip .aldaar demagnetiseren. De loggers en kotters vangen de laat ste tijd veel tong. In het afgelopen weekend hebben enkele loggers zelfs 4000 kilo tong gelost. De gemiddelde vangst per weekreis ligt om de 2000 kilo. Daar de tong over onze landsgrenzen een gevraagd visje is, levert zij voor de kustvisser een goede beloning en voor ons land deviezen op. 'ZoeU U een handige HUISHOUDSTER? p/cta!s een MARKTBERICHTEN 19 December 1949 Besommingen IJM 42 A. Reis 15.400; IJM 57 Medan 16.400; RO 53 Dirkje 8000. RO 9 IJM 204 3510; KW 53 3300; KW 28 5280; KW 84 4970; KW 104 3020; KW 169 4200: KW 59 2060; KW 227 1490; KW 166 3890. KW 210 3560; IJM 23 1970; BU 33 4800; KW 20 760. Aanvoer 600 kisten tarbot en tong, 10 kisten tong schar en schartong, 250 kisten wijting, 520 kisten schelvis, 50 kisten haai, 5 kisten ham, 65 kisten poon, 100 kisten kabeljauw, 15 kis ten heek, 75 kisten leng, 250 kisten koolvis, 200 kisten schol, 20 kisien schar, 35 kisten haring, 1635 kisten makreel, 50 kisten diver sen. Totaal 3880 kisten. Een trawler besomde f35.300. DUALMEET SANTPOORT—IJMUIDEN (ADSPIRANTEN) De turnverenigingen „Santpoort" en „IJmui den" hebben het plan opgevat om een wed strijd tegen elkander te houden, voorlopig nog alleen van de adspiranten. Zo zullen Vrijdag in de turnzaal van IJmuiden twee meisjes- en één jongensgroep van elke vereniging elkander bekampen in vrije oefeningen, brug-, ringen-, rekoefenin- gen en bokspringen, voor welke onderdelen alle oefeningen zijn voorgeschreven. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 46) „Natuurlijk herinner ik me die. Ik ben wel flink ziek geweest, maar m'n hoofd was prima in orde. Hij leefde nog maar enkele uren, de arme kerel. Zo'n oude man moet ook niet meer haastig vlak voor auto's over willen steken, wat u? Als je oud bent, loop je niet vlug genoeg meer. Je raakt je positieven kwijt, en je bent er geweest, 't Is tragisch „Zei hij nog iets?" „Er stonden schermen om zijn bed, „zei meneer Yates. „Dat is altijd een teken, dat het mis gaat, als ze schermen om je bed zetten. Ze hebben dat ook' een keer bij mij geprobeerd, maar ik heb gezorgd, dat ze weggehaald werden. Het was zo'n aardig rood-harig zustertje. Ik zei tegen haar: Je kunt nou wel die schermen om me heen zetten, maar ik gooi ze om, begrijpt u dat goed!" En zij zei: „O Yates, dat mag je niet doen!" Ik zei. Je hoeft niet „O Yates" te zeg gen. Toen ik geboren werd waren er geen schermen, we waren altijd met z'n achten bij ons thuis in één kamer, en als ik ga sterven, dan kan ik dat ook wel onder de mensen doen, begrijpt u. Alleen ben ik nog helemaal niet van plan dood te gaan en dat kunt u zuster hoe heet ze ook weer vertellen met de complimenten van mij. Ze zei weer: „O Yates en ver dween, maar er kwamen nooit weer scher men om m'n bed!" Juffrouw Silver leunde voorover. „U hebt de juiste mentaliteit, meneer Yates", zei ze. „Maar wat die meneer Davies be treft, weet u heel zeker, dat hij niets meer gezegd heeft." Yates hield zijn aapachtige gezicht een beetje scheef en keek haar aan. Er straal de iets in zijn ogen. „Wel, er was niet iets van een boodschap of zo, als u dat bedoelt". Juffrouw Silver keek hem aanmoedigend aan. „Alles wat hij eventueel nog gezegd heeft, is belangrijk voor ons, zelfs al wa ren het maar één of twee woorden". „Wel het was niet veel, wat ik kon horen. Er was een vent aan 't andere eind van de zaal aan de gang en de zuster was druk met hem bezig, toen ik de man naast me achter het scherm iets hoorde zeggen, niet luid, maar zachtjes voor zich heen: „Joan. •Joan.tenminste zo klonk het". „Joan, of Jones?" vroeg juffrouw Silver. „Dat weet ik niet, u mag kiezen, het klonk zoals ik u gezegd heb. Als hij iemand heeft, die de naam Joan draagt, dan denk ik dat het Joan was en als er iemand in zijn kring is, die Jones heet, dan kan het ook Jones geweest zijn. Beide namen zijn mogelijk, wat de klank, die hij uitstootte, betreft. Als iemand er dus mee getroost moet worden, legt u het dan uit, zoals 't het beste uitkomt en houdt u daarbij". Juffrouw Silver kuchte. „Zei hij nog iets anders?" ,Hij zei iets van dat ze hem niet wilde gelovenja, dat zei hij: Ze geloofde me niet". Hij vertrok zijn gezicht in een gri mas. „Dat had ik hem ook wel kunnen ver tellen. Je hebt er niets aan bij vrouwen met leugens aan te komen. Ze zijn zó wantrou wend! Ik zei tegen hem: Trek je er niets van aan, kerel, maak je geen zorgen. En hij zei: „Ze duwde me", waarop ik opmerkte: „Dat had ze niet mogen doen". Daarna be gon hij te kreunen en allerlei onverstaan baars te mompelen. En langzamexixand werd hij stil en hoorde ik niets meer. Toen de zuster langs kwam, zei ik tegen haar: „Ik geloof dat hij er geweest is" en dat was inderdaad waai'". „Hebt u iemand verteld, dat hij met u heeft gesproken", vroeg Frank Abbott. Yates schudde z'n hoofd. „Niemand heeft me ernaar gevraagd. Ik werd de volgende dag geopereerd en daarna was ik hard ziek". Toen ze weer op straat kwamen, zei Frank Abbott: „Véél bewijs levert 't niet op, maar een zeker licht werpt het wel op het geheel". Juffrouw Silver kuchte. „Ik raad je aan hoofdinspecteur Lamb onze ervaringen in andere termen voor te dragen", zei ze. HOOFDSTUK XXXIV. William en Katherine kwamen in hun flatje in Rasselas Mews op Zondagavond terug. Katherine kon zich haast niet in denken, dat ze nog geen 36 uur weggeweest waren. Er was zo veel, zo ontzettend veel gebeurd in deze korte tijd. Ze .was weer Katherine Eversley en het leek wonderlijk opnieuw de naam van haar meisjesjaren te dragen, die later ook de naam van haar als gelukkige bruid was geweest in het laatste jaar voor de oorlog en vervolgens de naam, die ze gedragen had in de bittere jaren, toen ze als weduwe alleen in het leven stond. Nu was alle bitterheid ver vlogen en straalde ze als Katherine Evers ley opnieuw van geluk. Eergisteren leek werkelijk heel lang geleden.... Boven aan de trap, voor de deur van de flat, lag een pakje. William trapte er bijna op in het donker. Ze namen het mee naar binnen en toen ze het in de zitkamer uit pakten, bleek 'er een kartonnen doos in te zitten, waarin een 2-ponds jampot zat met een etiket „beienhoning" erop ge plakt, terwijl op een kaartje, dat met een touwtje aan de pot was vastgemaakt, in een ietwat ouderwets handschrift geschre ven stond: „Met hartelijke groeten van Abby Salt". „Wat allerliefst van haar", zei Kathe rine. „Het is dezelfde heerlijke honing, die we kregen, toen we daar thee dronken. We zeiden toen, hoe lekker we die vonden. We zullen er morgen aan beginnen". „Goed," zei William. „Het is nu twaalf uur, kruip jij dus dadelijk in bed, dan ga ik nog even de auto wegzetten. Een bof, I dat ze hier in de garage een plaatsje voor i me hadden. Ik zou er tegen op gezien heb- i ben, nu nog helemaal naar Ellery Street J te gaan." Katherine zette de bloemenhoning weg in de kast. Ze hadden afgesproken, dat ze Maan dagmorgen doodgewoon naar de zaak zou den gaan. Hoewel Brett nog een onzekere factor was en er vele dingen te regelen waren er was immers een achterstand in zaken van zeven jaar en een bezoek aan een advocaat zou ook noodzakelijk zijn, daar hij, hoewel springlevend in feite, volgens de wet overleden was meende William toch dat in de allereerste plaats meneer Tattlecombe op de hoogte gebracht moest worden. „Ik ken een aardige kerel, een vriend van Ernie, die ik al sedert enige tijd in de arm heb willen nemen. Hij is een prima verkoper en hij lijkt me dè man voor meneer Tattlecombe. De zaak, waarvoor hij werkt, is juist in anderen handen over gegaan, en ik geloof, dat hij niet voelt voor de nieuwe mensen. Als ik de oude baas kan overtuigen, dat hij een prima kracht krijgt, dan zal dat de slag voor hem misschien een beetje verzachten, want een slag zal het zeker zijn, vrees ik. Wel, daar mee zal de morgen voorbij gaan. De rest van de dag zullen we wel vrij krijgen, denk ik. Ik moet een en ander wettelijk regelen. Is mr. Hall er nog steeds?" „Ja". „Dan lijkt 't me nogal eenvoudig. Jij kunt hem van de zaak uit opbellen om een afspraak te maken en we gaan er samen heen. Dan is er Brett nog, ik neem aan, dat tegen die tijd iemand hem op de hoogte zal hebben gesteld". „Mavis misschien „Cyril zal er waarschijnlijk ook wel wat aan gedaan hebben, vermoed ik. Ze zullen beiden wel op kantoor zijn". „William.Juffrouw Silver is er ook nog". „Wel, die kun je nu opbellen, voordat we weggaan. Ze woont toch op dat adres, dat jij hebt, nietwaar? Het is geen kan toor?" Samen ontbeten ze. Er was heerlijke geurige koffie en gebakken spek. Kathe rine was haastig en stond al op, maar werd weer op haar plaats teruggeduwd. „Geen stap doe je, voordat je je bord hebt leeg gegeten! Koud geworden spek is vreselijk en of je juffrouw Silver vijf minuten eer der of later b'elt, maakt geen verschil!" Toen ze haar koffie op gedronken had en het spek verorberd, belde ze Montague Mansioixs no. 15 op. Juffrouw Silver toonde zich zeer ver heugd over de terugkeer van meneer Wil liam Evex-sley's geheugen. „Het zal een en ander zeker vereenvou digen. En u zegt, dat meneer Cyril Evers ley en zijn dochter hem hebben herkend. Dat is helemaal px-achtig „Juffrouw Silver....", zei Katherine. „Ja, lieve kind?" „Juffrouw Silver, Cyril's secretaresse... die juffrouw Jones, die William te woord stond, toen hij begin December bij de firma op kantoor kwam, is met Cyril getrouwd „Lieve mensen!" riep juffrouw Silver uit. „Misschien had ik het aan moeten zien komen, maar ik had nooit gedacht, dat hij zó stom zou zijn". Juffrouw Silver kuchte. „Wat mannen betreft, kun je daar nooit op aan, vooral wanneer er een secretares se in 't spel is. Ze zijn altijd samen, en waarschijnlijk is hij langzamerhand vol komen afhankelijk van haar geworden". (Wordt vervolgd). bi

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6