Umuider Courant Teleurstellend verloop van de eerste besprekingen Haarlems Dagblad Als een moderne keizer Augustus, levende reclame der Sovjet-eenheid Eerste Kamer neemt wetsontwerp souvereiniteitsoverdracht aan 64e Jaargang No. 19430 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij" de Administratie. Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van Woensdag 21 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijver Uamiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25 Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Hoofdredacteur: Robert Peereboom Twaalf ministers van Financiën in Parijs Hoffman zou stok achter de deur hebben gezet cn öprccijtc ttearlEmacfje Courant (ïrato té?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Onze correspondent te Parijs telefoneerde ons hedenmorgen: De twaalf ministers van Financiën, die de consultatieve commissie vormen van de Europese Marshall-organisatie (O.E.E.S.) hebben zich gisteren rond Paul Hoffman in Parijs verenigd. Deze Amerikaan heeft zich niet zeer opgetogen getoond over de tot dusver geboekte resultaten en volgens som mige kringen zou hij zelf een soort ulti matum hebben gesteld en met inhouding der Marshalldollars hebben gedreigd, wan neer er binnenkort geen sterke verbetering zou intreden. Besloten is gisteren in het vervolg elke maand in plaats van ieder kwartaal bijeen te komen. Voor de rest is men uiteenge gaan zonder veel te bereiken, ofschoon een woordvoerder tegenover de pers volgens het gebruikelijke procédé sprak van de zeer hoge graad van eensgezindheid, die weer was bereikt. Het teleurstellende van deze vergade ring is geweest, dat de ministers niet heb ben kunnen besluiten Spaak als directeur- generaal de vér-strekkende opdracht te geven, waarvan de laatste dagen sprake was. Door hem uitgebreide bevoegdheden te geven had men tevens de brug kunnen slaan tussen het economische en politieke plan van de Europese samenwerking. Zo als men weet, is Spaak namelijk ook presi dent van het „parlement van Straatsburg". In Parijs neemt men aan, dat vooral Engeland zich tegen het project heeft ver zet Stafford Cripps zou in Spaak's be noeming een anti-Engelse manoeuvre heb ben gezocht ofschoon Frankrijk zich Sultan Hamid genoemd als Hoge Commissaris Sjahrir minister van Buiten landse Zaken? BATAVIA, 20 December. (Aneta). Gezaghebbende kringen te Djokja hebben aan Aneta medegedeeld, dat zij de benoe ming van Sultan Hamid van Pontianak tot Hoge Commissaris in Den Haag verwach ten. Anak Agoeng verklaarde aan Aneta, dat hij tevreden was over de kabinetsformatie. „De opdracht van de president om een nationaal progressief zakenkabinet te vor men met in achtneming van de wensen der politieke partijen kon met succes worden uitgevoerd". „Wij moeten zorgen, dat de ter inter-Indonesische en Ronde-Tafelcon ferentie bereikte eenheid behouden blijft, zij is van essentiële waarde' voor de natio nale opbouw", aldus Anak Agoeng. Hij verklaarde, dat er drie delègatiès der Re- publik Indonesia Serikat bij de souvereini- teitsoverdracht optreden, namelijk een te Amsterdam, een te Batavia, bestaande uit de Sultan van Djokja, Anak Agoeng en Roem, en de derde delegatie te Djokja. Deze laatste bestaat uit Hanifah, Mono- noetoe, Wilopo en Wahidhasjim en zal souvereiniteit van de republiek ontvangen. Anak Agoeng zeide, dat hij op de dag van de souvereiniteitsoverdracht zijn ambt van minister-president van Oost-Indonesië neer legt, aangezien de functie van minister van Binnenlandse Zaken in de R.I.S. daarmede" niet verenigd kan worden. Ook het republikeinse kabinet wordt die dag demissionair. In politieke kringen te Batavia heeft de politieke correspondent van Aneta vernomen, dat Sjahrir waar schijnlijk gepolst zal worden voor de por tefeuille van Buitenlandse Zaken. Leden van het. kernkabinet zijn volgens de grond wet der R.I.S. de minister-president, ook indien hij geen portefeuille heeft/en voorts de ministers van Buitenlandse Zaken, Bin nenlandse Zaken, Defensie, Financiën en Economische Zaken. Op een persbijeenkomst heeft Soekarno bekendgemaakt, dat Abdoelgani secretaris generaal van Voorlichting wordt. Hij be kleedt thans dezelfde functie bij de repu blikeinse voorlichting. Adenauer „Duitsland's enige wapen is geduid" Op een vergadering van arbeiders in de staalindustrie te Duisburg, ter viering van het einde der ontmanteling, heeft kanselier Adenauer verklaard: „Als alle volken ter wereld de oorlog zo haatten en de vrede zo lief hadden als de Duitsers, dan zou de vrede verzekerd zijn." „Zonder de demontagestopzetting zou er een brede kloof zijn ontstaan tussen de Duitsers en de volken van de geallieerde landen in het Westen, een kloof, die niet gemakkelijk te overbruggen zou zijn ge weest. Eens zal de kwestie van de produc tie-limiet weer ter sprake komen. Wij kun nen die dag met een gerust geweten tege moet zién", aldus dr. Adenauer. Hij voegde daaraan toe: „Wij moeten geduld hebben. Dat is het enige wapen van de verslagene. Het Duitse volk moet in de eerste plaats het vertrouwen van de wereld terug winnen." Sovjet-Unie eist onschendbaarheid voor als spion terechtstaande Rus He Sovjet-Russische regering heeft het Amerikaanse federale gerechtshof officieel verzocht diplomatieke onschendbaarheid toe te kennen aan Valentin Goebitsjef, een Russisch burger, die op beschuldiging van spionnage in de V. S. terecht staat. Een evenmin een hartstochtelijk voorstander heeft getoond. Er is thans sprake van de benoeming van een hoge functionaris, die, zonder speciale bevoegdheden, de verbinding tus sen Parijs en Straatsburg in de toekomst zal moeten verzekeren. Maar het is zeer twijfelachtig, of een man als Spaak zich voor deze koeriersdiensten zal willen lenen. Grotewohl voor onbepaalde tijd met vacantie Wilhelm Pieck, president van de Oost- Duitse staat, heeft medegedeeld dat pre mier Otto Grotewohl het Russische zieken huis te Karlshorst heeft verlaten en een vacantie van onbepaalde duur zal nemen voor herstel van zijn gezondheid. Engelands dollartekort verminderd Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft bekend, gemaakt, dat in het derde kwartaal van dit jaar het dollartekort van Engeland met 78 millioen dollar is ver minderd en dat van het gehele sterling- gebied met. 106 millioen dollar. Na Engeland (met de Cornetheeft thans ook Canada zijn straalvliegtuig voor passagiersvervoer: de C-102 „Jetliner", ontworpen en gebouwd door de A. V. Roe Canada Ltd. te Malton bij Toronto. Het toestel is bestemd voor binnenlandse lucht lijnen met trajecten tot 800 km lengte in Canada-U.S.A. en wellicht Australië. Met 50 passagiers aan boord maakt het op 10 km hoogte een kruissnelheid van 687 km per uur, onlangs werd bij een proefvlucht gedijende enige tijd sneller dan 800 km per uur gevlogen. De fabrikant meent dat dit type nog eerder in geregeld gebruik zal zijn dan de „Cornet". Stalin 70 jaar „Russische Kerstman" geeft niet, doch krijgt voor millioenen aan geschenken Maarschalk Josef Stalin viert heden zijn 70ste verjaardag. Een millioen portretten van Stalin zijn uitgegeven, een half millioen exemplaren van zijn- biographie gedrukt en twee mil lioen aanplakbiljetten in de Sovjet-Unie verspreid. De muziekuitgevers hebben in speciale edities 40 liederen over Stalin ge publiceerd en in alle schouwburgen worden speciale voorstellingen gegeven. Het voornaamste geschenk van zijn eigen volk is de belofte, de productierecords te slaan, maar reeds dagen lang rollen trein ladingen geschenken ter waarde van mil lioenen guldens door Oost-Europa naar Moskou. De aard der geschenken varieert van zeep tot auto's, van zijden sokken tot paarden. Te Moskou wordt een tentoon stelling geopend onder het motto „Stalin in de kunst", die door middel van 300 werk stukken van Sovjet-Russische schilders en beeldhouwers een overzicht geeft van leven en v/erken van Stalin. In Joego-Slavië wordt zijn verjaardag genegeerd. In Tsjechoslowakije daarente gen wordt van de viering veel werk ge maakt. Te Praag en in andere steden en dorpen en langs de wegen treft men afbeel dingen van Stalin aan, die variëren van kleine portretjes en bustes tot enorme por tretten met zes meter lange snorren. In de meeste steden van Tsjechoslowakije zal heden de eerste steen voor een Stalin- monument gelegd worden. Heden worden nieuwe zilverstukken met de beeltenis van Stalin, nieuwe Stalin-postzegels en nieuwe bankbiljetten uitgegeven. Vliegtuigen van de Tsjechoslowaakse veiligheidsdienst met de verlichte initialen van Stalin, het getal 70 en de Sovjet-ster vliegen over Praag. Unter den Linden, de voornaamste straat van Oost-Berlijn, is één zee van rode vlag gen en vaandels. Halfgod De „Times" en de „Manchester Guardian" schrijven over het „half-religieuze" karak ter der viering van Stalin's verjaardag. De „Times" vergelijkt Stalin met de Romeinse keizer Augustus, „die zich in de verafge legen provincies als een god liet vereren, omdat hij geloofde dat deze verering de eenheid van het keizerrijk diende. Maar zelfs afgezien van alle propaganda is het, welke maatstaf men ook aanlegt, kolossaal, wat hij verricht. Meer dan iemand anders van de tegenwoordige tijd heeft hij het evenwicht van krachten in de wereld ge wijzigd. Onder zijn dwang is de Sovjet- Unie als een nieuw continent verrezen", zegt de Times. Volgens de „Manchester Guardian" vult deze verjaardag het hiaat op, dat ontstaan Met 34 tegen 15 stemmen (A.R., C.H. en communisten tegen) (Van onze, parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft hellen omstreeks half een gestemd over het wets ontwerp inzake souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië. Het wetsontwerp werd met 34 tegen 15 stemmen aangenomen. Tegen stemden A.R., Chr. Hist, en Communisten. De VVD-fractie stemde in haar geheel vóór. Prof. Molenaar (WD) had tevoren verklaard, dat zijn fractie de regering een kans wilde geven nu zij zich gesteld zag voor de keuze tussen aanvaarding van het wets ontwerp of verwerping. Terstond nadat de uitslag van de stemming in dc Kamer bekend was, ver drongen zich vele afgevaardigden voor de ministerstafel om de regering hun gelukwensen aan te bieden. Bij het verlaten der zaal verklaarde de minister-president dr. Drees: „Ik ben natuurlijk zeer verheugd over deze afloop, die betekent dat Indonesië thans zelfstandigheid verkrijgt cn dat deze verandering van status gepaard gaat met samenwerking tussen Indonesië en Nederland door middel van de Unie." Aanwezig waren 49 leden. Vóór stemden alle leden van de K.V.P. (17); alle leden van de Partij van de Arbeid (14); alle leden van de V.V.D. (3). Tegen stemden alle leden van de C.H.U. (5); alle leden van de Anti-Revolu- tionnaire Partij (6 leden, het lid De Wilde was wegens ziekte afwezig) en alle leden van de Communistische Partij (4). Het woord is aan Niet in het grote ligt het goede, maar in het goede ligt het grote. Tweede Kamer (Een verslag van de debatten van giste ren is elders in dit nummer opgenomen). de opperste raad der Sovjets de orde van Lenin aan maarschalk Stalin heeft toege kend bij zijn 70ste verjaardag als erken ning voor zijn „buitengewone diensten bij de consolidatie en ontwikkeling van de Sovjet-Unie, de opbouw van het commu nisme in ons land, de organisatie van de vernietiging van de Duitse fascistische in vallers en Japanse imperialisten en het herstel en de verdere ontwikkeling van de Sovjet-Russische economie in de naoorlog se periode." Radio Moskou maakte tevens bekend, dat „wereldprijzen voor de vrede" ieder jaar op Stalins verjaardag zullen worden uitge reikt. Nederlandse en Duitse politie ambtenaren werken samen In een te Aken gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers van het Neder landse ministerie van Justitie en van het ministerie van Binnenlandse Zaken van het land Noord-Rijn-Westfalen is besloten, dat Nederlandse en Duitse politie-ambtenaren in de grensgebieden voortaan onderling kunnen beraadslagen over locale proble men, die zich bij het onderzoek naar mis drijven voordoen. De confei-entie werd bij gewoond door vertegenwoordigers van de Koninklijke Marechaussée en van de Britse en Duitse politie en had ten doel te komen tot een betere coördinatie voor het politie' onderzoek in de grensstreek. Begroting Wederopbouw goedgekeurd Huurverhoging pas na belastingverlaging De Tweede Kamer heeft Dinsdagavond zonder hoofdelijke stemming de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting goedgekeurd, nadat minister In 't Veld had medegedeeld, dat hij voornemens is met ingang van het volgend jaar verdergaande bevoegdheden aan de gemeentebesturen te verlenen. Na 1 Januari zal de bouw zonder rijks- steun vrij zijn en ook zullen werkjes tot 2000 vrij komen. Industriële projecten, waarvan vast staat, dat de uitvoering ervan zal bijdragen tot verhoging der industriële productie, zullen niet langer worden opge houden. Zij, die de beslissing te nemen hebben krijgen vrijheid de vergunning te verlenen. Wil een industrieel bouwen zon der steun van het rijk dan kan hij zijn gang gaan. De minister merkte op dat zijn voorspel lingen over de woningproductie zijn uitge- komen en zelfs overtroffen. Voor 1950 is gerekend op 40.000 nieuwe woningen, maar het zullen er meer zijn. Met de huurverhoging wil de regering wachten tot de wetsontwerpen inzake be lastingverlaging zijn goedgekeurd. tussisehe afgevaardigden verlieten geallieerde raad voor 3apan De Sovjet-Russische afgevaardigden in de geallieerde raad voor Japan hebben Dinsdag de zitting verlaten na de Vere nigde Staten er van te hebben beschul digd, dat zij de Japanners als „kanonnen- vlees" in een anti-Sovjet-Russische „ka pitalistische oorlog" willen gebruiken. Tevoren had de Amerikaanse voorzitter William Sebald de Sovjet-Russische be schuldiging, dat „de Amerikaanse voor zitter nagelaten had een Sovjet-Russisch verzoek om bespreking van de anti-demo cratische acties der Japanse regering op de agenda te plaatsen", buiten de orde verklaard. Toen Sebald een debat tracht te te openen over de repatriëring van Japanse krijgsgevangenen op Sovjet-Rus sisch grondgebied, verklaarde luitenant- generaal Derevanko, de leider der Russi sche delegatie: „Ik acht het niet mogelijk deze kwestie op deze bijeenkomst te be spreken". Daarop verliet de Russische delegatie de vergadering. Sebald zei onder meer nog: „Bij gebrek aan inlichtingen uit de Sovjet-Unie kun nen wij tot de hartverscheurende slotsom komen, dat de 374.041 Japanners, die zich voorheen in Sovjet-Russische handen be vonden, dood zijn". „Voice of America" voor Indonesië Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de uitzending onder auspiciën van dit departement, „the voice of America" vol gende week Dinsdag aanvangt met een dagelijkse uitzending in de Indonesische taal voor Zuid-Oost-Azië. desbetreffende verklaring werd aan het hof j is doordat Kerstmis niet op de Sovjet-Rus- voorgelezen door de eerste secretaris van j sisehe kalender voorkomt, en vormt hij een de Sovjet-Russische ambassade te Washing-tegenwicht tegen het Rooms-Katholieke ton. Zij was ondertekend door de Sovjet- Heilig Jaar. „Ongetwijfeld heeft Stalin en- Russische ambassadeur, Panjoesjkin. kele trekken van een god aangenomen", Rechter Ryan zeide, de verklaring „voo- aldus het blad. „Aan zijn verjaardag is een kennisgeving" aan te nemen. Hij noemde d- mensenoffer voorafgegaan: de dood van verklaring iets, dat naar hij zich heri- Kostof, de zondebok". nei'de, in de geschiedenis van de stra^reri" Orde van Lenin spraak nog nooit was vocrg-v^m?n; R?-d; ""••'•'c ''-"d gemaakt,-dat Joods wereldcongres doet beroep op het Duitse volk heeft een beroep gedaan op het Duitse Het Joodse Wereldcongres te New York volk om „in daden" uitdrukking te geven aan het verwerpen van nazi-denkbeelden. In een verklaring wordt onder meer gezegd, dat „de wereld in het algemeen en het Joodse volk in het bijzonder',' niet zal ge loven, dat de Duitsers begonnen zijn zich van hun verantwoordelijkheid „voor de koude en berekende vernietiging van het Joodse volk" te kwijten, voordat zij plech tig door de parlementaire instellingen de collectieve schuld hadden bekend. Later zou deze bekentenis in een vredesverdrag of een dergelijk document door het Duitse volk aanvaard dienen te worden." Dit alles is te dwingender in het licht van een groe iend chauvinisme en het toenemen van antisemietisme zoals dit tot uiting komt in het opleven van de antisemietische pers. De zuiveringshoven zijn te soepel en de zuivering in het algemeen is aan het in storten. Het tonen van minder dan volledig berouw en het aanvaarden van minder dan de verplichting tot het verlenen van ver goeding zal de herinneringen aan de mar- telaren en het zelfrespect van de over levenden geen recht aandoen", aldus de verklaring. Frans-Duitse handels besprekingen opgeschort PARIJS, 20 December (Reuter). De Frans-Duitse handelsbesprekingen, die op December begonnen waren, zijn opge schort en zullen niet hervat worden voor de volgende maand. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag voorbarig medegedeeld, dat die dag een overeenkomst ondertekend zou worden. De onderhandelingen strandden op twee punten. De Fransen weigerden het Duitse verzoek in te willigen om messen en scha ren ongehinderd te laten invoeren. Dit zou naar zij zeiden de Franse fabrikanten heb ben geruïneerd, daar hun prijzen vijftig procent hoger liggen dan de Duitse. Ander zijds weigerden de Duitsers voor een be drag van vijf millioen dollars aan Franse wijnen te kopen. Ook was men het niet eens over de invoer van Duitse electrische installaties. Op de achtergrond was er ver der nog de dubbele prijs voor Duitse kolen, die voor de Duitsers veel lager is dan voor de Franse vei"bruiker. Vandaag werd te Parijs gemeld, dat de Duitsers te Bonn aangeboden hadden de kolenprijs voor Frankrijk met 30 procent te verlagen, maar daardoor zouden de binnen- en buiten landse prijzen voor Duitse kolen nog steeds niet gelijk geworden zijn. De Duitser E. Moij opnieuw voor het Bijzonder Hof Voor het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof is Dinsdag de in November van gezet tegen de 43-jarige Duitser E. G. het vorig jaar aangehouden zaak voort- May, die als code-expert werkzaam is ge weest bij de contra-spionnagedienst van Schreieder. Verleden jaar had de procu reur-fiscaal mr. J. Besier tegen hem de doodstraf geëist. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij in 1942 deel had genomen aan de exe cutie van een 70-tal Russische krijgsgevan genen uit het voormalige concentratiekamp te Amersfoort. Op de Haarlemse rechtbank werd gisteren de nieuwe Officier van Justitie, mr. N. J. G. Sikkel geïnstalleerd. Mr. Sikkel spreekt hier zijn dank uit voor de vriendelijke wensen, die hem bij het aanvangen van zijn nieuwe taak vergezellen. Van links naar rechts: mr. N. J. G. Sikkel, mr. B. van den Burg, mr. G. W. F. van der Valk Bouman mr. J. H. H. Hulsmann, mr. J. Wiarda en mr. H. J. Ferwerda. Besprekingen te Parijs tussen West-Europese geleerden 's-GEAVENHAGE, 20 December. De organisatie voor Europese Economische Samenwerking te Parijs deelt mede: Vijftig van de meest vooraanstaande geleerden en technische experts uit West- Europa hebben gedurende tien dagen be sprekingen gehouden op het Chateau de la Muette, het hoofdbureau der organisa tie te Parijs. In Juli stelde deze werkgroep met suc ces plannen op voor een vrije beschikbaar stelling van de belangrijkste resultaten van onder auspiciën van de regering staan de wetenschappelijke en technische werk zaamheden op verschillende gebieden aan alle deelnemende landen. Tijdens haar laatste vergadering heeft zij verdere maat regelen besproken voor de verbetering van het Europese technische en wetenschap pelijke potentieel door middel van coör dinatie en samenwerking. Het belang dat de regeringen der deel nemende landen hechten aan deze werk zaamheden, blijkt uit het feit -dat zij, be halve hun gewone vertegenwoordigers bij de werkgroep, bovendien groepen van vooraanstaande deskundigen hebben ge zonden om deel te nemen aan de bespre kingen. De vele belangrijke onderwerpen van bespreking omvatten het overwegen van doeltreffende middelen, welke een snelle stijging van de Europese productie kunnen bevorderen door middel van vereenvoudi ging van werkwijzen en door middel van een nauwere samenwerking tussen de na tionale lichamen, wier taak het is een stijging van de productie te stimuleren. Tevens werden plannen besproken voor gemeenschappelijke onderzoekingen en ontwikkeling op internationale basis, waarvoor een aantal landen financiële en andere deskundigen zou afstaan. Dit zou een belangrijke stap zijn naar inte gratie van de Europese wetenschappelijke activiteit in het belang van de Europese economische vooruitgang. Aanbevelingen over al deze onderwer pen zullen, naar men verwacht, aan de raad van de organisatie worden voorgelegd wanneer deze later in de maand verga dert. Scapini bij verstek veroordeeld tot vijf jaar Georges Scapini, eertijds ambassadeur der regering van Vichy voor aangelegen heden betreffende krijgsgevangenen, is Dinsdag bij verstek tot vijf jaar dwang arbeid en verbeurdverklaring van zijn be zit, alsmede tot nationale onwaardigheid veroordeeld. De 56-jarige blinde werd be schuldigd van „demoralisering van krijgs gevangenen, waardoor hij de doeléindën van de Duitsers „diende". De echtgenote van Scapini, die zich in Zwitserland bevindt, verklaarde, dat Sca pini te ziek was om te verschijnen. Het hof wees haar verzoek om uitstel van het von nis af, daar Scapini kort voordat hij terecht moest staan, gevlucht was. In een brief aan het hof verklaarde Scapini, dat hij gedaan had weten te krijgen, dat Joden en com munisten in Duitse gevangenissen dezelfde behandeling genoten als andere gevange- nen. Scapini was voor de oorlog een bekend germanophiel. Hij had in 1935 een ontmoe ting met Hitier. Bij de bevrijding van Frankrijk vluchtte hij naar Duitsland, waar hij in een concentratiekamp werd opgeslo ten en later door de Russen werd vrijge laten. Hij werd daarna in Frankrijk gevan gen gezet, maar vervolgens voorlopig vrij gelaten. Arrestaties bij Oost-Duitse politie Naar het Oost-Duitse nieuwsbureau ADN heeft gemeld zijn twee hoofdofficie ren van de Oost-Duitse politie gearres teerd. De beschuldigingen tegen hen zul len later worden bekend gemaakt. De betrokken functionarissen zijn Heinz Seidel, tweede assistent van de Oost-Ber- lijnse politiechef Paul Markgraf en Con rad, hoofd van een afdeling. Volgens het West-Berlijnse blad Tele- graf zouden de twee mannen zijn gear resteerd op grond van verduistering van goederen uit politiedepóts. Het blad zegt, dat nog andere vooraanstaande politie functionarissen eveneens gearresteerd zul len worden. Van Markgraf zelf is officieel nog niets vernomen, sinds hij in Augustus met ver lof ging. De West-Berlijnse bladen heb ben verschillende malen het vermoeden geuit, dat hij als Titoïst zou zijn wegge zuiverd of eveneens in een corruptie-schan daal zou zijn betrokken. De zaak was aangehouden, omdat het hof alsnog een ander lid van dat executie- peleton als getuige wenste te horen. Dat was de 38-jarige Duitser K. F. Titho, die tijdens zijn detentie in 1947 over deze zaak was verhoord, maar die daarna naar Duits land was teruggekeerd. De raadsvrouwe van verdachte, mej. mr. L Boon, had een getuige a décharge opge roepen, de K.L.M.-stewardesse B. A. W. M. Terwindt uit Amsterdam, die gevangen gezeten heeft in het kamp te Haren. In dat kamp was May belast met het toezicht op haar en met de behartiging van haar belangen. Volgens de getuige trad verdachte uiterst correct op. Zij kreeg uit stekend eten en mocht van de eerste dag af op een radiotoestel ook naar Radio Oranje luisteren. Daarna hoorde het Hof getuige Titho, die verklaarde dat May deel had uitge maakt van een vuurpeleton, dat vier Rus sische gevangenen had doodgeschoten. May zeide, dat hij tevoren zijn pistool onklaar had gemaakt, zodat hij geen schot had kunnen lossen. Mr. Besier persisteerde bij zijn vorige eis. De verdedigster vroeg vrijspraak, aan gezien niet bewezen is dat May heeft ge schoten. Uitspraak op 31 December. PLAATSELIJK MIST Verv/achting, medegedeeld door het K.NM.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Gedurende de avond en nacht: tijde lijke opklaringen met op vele plaatsen vorming van nevel of mist en weinig wind. Temperatuur dalend tot om het vriespunt. Morgen overdag: toenemende bewol king, maar overwegend droog weer en langzaam verdwijnen van de nog aan wezige nevel of mist. Matige, aan de klist later vrij krachtige Zuidelijke wind. Iets kouder dan vandaag. 22 December: Zon on 8-4R uur onder 16.31 uur Maan 'op 11 23 uur. onder 19-19 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 21 December: Hoog water: 4.31 en 16.47 uur. Laag water: 0.06 en 12 31 uur. Donderdag 22 December: Hoog water: 5.19 en 17.37 uur. Laag water: 0.55 en 13.20 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1