IJmuider Courant Dinsdag souverei niteitsoverdracht Stalin zeventig Haarlems Dagblad Vrouw omgekomen bij brand in garage met bovenwoning te Hengelo „Het communisme liquideerde overal de socialisten met listen en geweld" Amerikaanse wapenhulp aan de Atlantische landen is vastgesteld 64e Jaargang No. 19431 Bureaux: Kenriemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom GISTEREN, op de eerste dag van de winter, werd Stalin zeventig jaar. Er is een tijd geweest waarin men dit de leef tijd der sterken noemde, daarmee bedoelend dat alleen de mensen van bijzonder sterk gestel hem bereikten. Zij waren uitzonde ringen. Dat is allang niet meer zo; sinds in onSö land de gemiddelde mensenleeftijd zelfs tot diep in de zestig gestegen is kun nen wij zeventig niet meer als bijzonder zien. Bij mensen van geestkracht en ener gie behoeft als wettelijke of andere voorschriften hen niet naar huis sturen de zeventig ook niet het einde van hun actieve loopbaan te betekenen. In tal van gevallen is dit juist door staatslieden be wezen. Churchill is vijfenzeventig. De mo gelijkheid bestaat dat hij weer premier wordt. Hij leidt de oppositie. Stalin betekent, zoals men weet, man van staal. De werkelijke naam van de Russische dictator is Jozef Wissarionowitsj Dzjoegas- wili. Hij is de zoon van een schoenmaker; hij werd op 21 Dëcember 1879 te Gori in het voormalig gouvernement Tiflis. deel uitmakend van Georgië, geboren. Als leer ling van een priester-seminarie te Tiflis deed hij kennis op, maar werd tenslotte weggestuurd omdat men hem niet vertrouw de Daarop trad hij als jongen van zeven tien jaar i'ee<^s in de socialistische bewe ging die ageerde tegen het Tsarisme en een stormachtig leven als revolutionnair agita tor ving aan. Het deed hem herhaaldelijk in Gevangenissen belanden maar nooit af deinzen. In 1913 werd hij voor het laatst verbannen: de Februari-revolutie van 1917, die onder Lenin's leiding het communisme aan de macht bracht in Rusland, maakte daar een eind aan. In de tijd van Lenin, de grote theoreticus en uitvoerder van de leer van Karl Marx, nam Stalin's belangrijkheid als organisator en practisch doorzetter van het nieuwe beleid steeds toe. In 1922 werd hij secretaris-generaal van het Centraal Comité der Communistische Partij en uit deze machtige functie gewerd hem de op volging van Lenin, toen deze in Januari 1924 stierf: een opvolging die tot een dicta torschap groeide, dat zijn voorganger niet kenmerkte en dat wijzigingen in „het leni nisme" doorvoerde die het begrip „stalinis me" hebben doen ontstaan. Het heeft de wereld tot het besef doen komen, dat na tionalisme en streven naar overheersing onnieuw de Russische toon zijn gaan aan geven. In Stalin's eerste machtsperiode heeft hij de strijd met Trotsky uitgevoch ten, die tot diens verbanning en latere dood heef: geleid. Vele figuren, die tot Lenin's naaste medewerkers behoorden, zijn in de loop der jaren voor rechtbanken gedaagd en ten onder gegaan. Stalin dreef de ont wikkeling der industrie en de collectivisa tie van de landbouw in de Sovjet-Unie door; hij was' ook de man van de nieuwe grondwet van 1936. Hij alarmeerde de we reld daarna door zijn oorlog tegen Finland, gevolgd door zijn non-aggressie-pact met Duitsland dat aan het uitbreken van de tweede wereldoorlog (Sept. 1939) vlak voorafging en door zijn deelneming aan de verovering van Polen. In Juni 1941 viel Hitier de Sovjet-Unie aan; van dat ogen blik af was Stalin de bondgenoot van de Westelijke democratieën geworden en ieder herinnert zich in hoe grote mate de Russi sche legers tot de geallieerde óverwinning op de Duitsers en hun bondgenoten hebben bijgedragen. Conferenties te Teheran en Jalta hadden president Roosevelt het vertrouwen ge schonken dat blijvende samenwerking van West en Oost zich zou ontwikkelen. Dit vertrouwen werd niet bewaarheid; de schepping van communistische „invloeds sferen" in Oost-Europa, bekrachtigd in de Cominform en daarnevens de voortdurend- remmende werking van Sovjet-Ruslands gebruik van het veto-recht in de U.N.Ö. hebben het Westen in toenemende mate defensieve stelling tegenover het opdrin gende Oosten doen nemen. Het IJzeren Gordijn is een gesplitst Europa in tweeën gaan delen; de Berlijnse luchtbrug-historie heeft diepe indruk gemaakt. Ongetwijfeld is Stalin een man van grote Wilskracht en begaafdheid. Of hij na zijn zeventigste jaar nog lang dezelfde invloed op de gang van zaken in de Sovjet-Unie zal behouden hangt blijkbaar alleen af van de ontwikkeling van een gezondheids-toe- stand, die in de laatste jaren niet al te goed is geweest. De geest is evenwel het lichaam baas gebleven. Gelijk alle dictatoren is Stalin een éénzijdig genie. Gelijk alle dicta toren moet hij door de gevaren van de hem omringende persoonlijke verering en van een vaak onbeperkte machtsuitoefening aangetast zijn. Geen waarlijk democraat kan ooit geloven in het heil dat dictatuur wil brengen; de historie heeft te duidelijk bewezen tot welke misstanden en machts misbruiken zij onveranderlijk leidt, tot welke middelen zij onveranderlijk haar toe- Vlucht neemt. Het zijn niet de mannen die alleen maar van staal zijn, die een betere wereld zullen scheppen. Stalin's persoonlijk lot lijkt evenmin be nijdbaar als dat van andere dictators: zijn wantrouwen alleen moet zijn leven zwaar, Vaak bitter maken. Hij heeft velen doen Vallen en zetelt in afzondering. Of zijn naaste medewerkers inderdaad mannen van bjjzondere betekenis zijn zal de toe komst leren. Veel meer dan namen, waar aan een bepaalde taak en een titel verbon den zijn, weet het Westen niet van hen. Als regel is het voor een dictator gevaarlijk gebleken, mannen van al te grote capaci teiten in de invloedrijke posities te bren gen. Dit hebben zij meestal beseft. Beheerders Beafrixkliniek vrijgesproken De Haarlemse- arrondissementsrechtbank heeft vanmorgen de bloemist J. G. K. en diens echtgenote, de verloskundige T. G. K.—K., die zich veertien dagen geleden hadden te verantwooi'den wegens verduis tering, subsidiair heling, die zij gedurende de periode die zij als beheerder van de Beatrix-kliniek te Haarlem zijn opgetreden ten nadele van de Staat der Nederlanden dan wel van de eigenaars van deze kraam inrichting zouden hebben gepleegd, van het ten laste gelegde vrijgesproken. De Officier van Justitie had tegen ieder der verdachten acht maanden gevangenis straf geëist. Mr. j. Roggeveen trad in deze zaak als verdediger op. Editie voor Velsen, IJmuIdeii, Santpoort en Omstreken van en •Öprcrtjtc tMnrtcmortic Courant CXnrra i6ï<T) Donderdag; 22 December 1949 Uitgave van dc Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal 4,25 Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Plechtigheid begint 'smorgens om tien uur in het Koninklijk Paleis te Amsterdam De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede dat de Koningin op 27 December de souvereinïteit aan de republiek der Ver enigde Staten van Indonesië zal overdra gen. De plechtigheid zal geschieden in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam en om tien uur 's morgens be ginnen. De Koningin heeft Woensdagmiddag de wet op de souvereiniteitsoverdracht over Indonesië ondertekend, nadat de Eerste Kamer het desbetreffende wetsontwerp met 34 tegen 15 stemmen had aangenomen. De wet is in het Woensdag verschenen Staatsblad J. 570 gepubliceerd. Onze parlementaire redacteur meldt: Voordat de Eerste Kamer tot stemming overging, zijn er korte replieken gehouden. De heer Algra (A.R.) verheugde zich erover, dat zowel minister Van Maarse- veen als de minister-president zelf de ver antwoordelijkheid voor het gevoerde be leid van het kabinet hadden aanvaard. Hij wenste nog iets op te merken over hetgeen minister Götzen had gezegd over de schuld der Londense kabinetten, waaraan mede te wijten zou zijn geweest, dat na de Ja panse capitulatie er schepen noch troepen ter beschikking waren om in Nederlands- Indië orde en rust te herstellen. Die uit lating van de minister zonder portefeuille noemde de heer Algra onjuist. Mr. Kolff (C.H.) vond het antwoord van minister Van Maarseveen „niet geheel bevredigend". De minister had zijns inziens veler bezwaren ten opzichte van de rege lingen inzake het zelfbeschikkingsrecht niet al te zwaar opgenomen. Op het hoofd bezwaar van staatsrechtelijke zijde, door mr. Pollema ontwikkeld, was men van regeringszijde ook slechts in geringe mate ingegaan. „De positie van de Kroon is voor ons de kern van ons staatsbestel", zeide de heer Kolff. „Wij achten de thans getroffen regeling in strijd met onze opvatting van de Grondwet en dus met onze eed van trouw op de constitutie. Het komt er op neer, dat we hier mét een volkenrechte lijke regeling te doen hebben in plaats van iets dat op de Grondwet steunt en ten aanzien van zulk een regeling hebben de Staten-Generaal op dit ogenblik geen zeg genschap. Hiervoor ons medewerking te vragen is voor ons Christelijk-Historischen iets onmogelijks. „Het gaat hier voor ons om een zuiver principiëel standpunt, waarvan wij moei lijk kunnen afwijken", zo eindigde de Kerstboodschap van de Koningin De Koningin zal Vrijdagavond om kwart over zes over beide radiozenders een Kerstboodschap richten tot het Neder landse volk. woordvoerder van de Christelijk-Histori- sche fractie. Prof. Molenaar (V.V.D.) achtte de hoofdlijnen van de regelingen van Den Haag grondwettelijk in orde. Ten opzichte van het zelfbeschikkings recht vroeg hij nog enige opheldering. Met betrekking tot de orde en rust was hij vol daan over het regeringsantwoord. „De keuze waarvoor we staan, zie ik zo: Enerzijds is er een plan, dat ingeval van aanneming doorgaat. Daartegenover staat niets. Voor de staatsrechtelijke theorieën van mr. Pollema kopen we niets. Staande voor deze keuze geven wij de regering een kans". Aldus de woordvoerder van de fractie van de V.V.D. Na deze verklaring stond vast, nu de drie leden van deze groep zouden voorstemmen, dat zeker de twee derde meerderheid behaald zou worden. Nadat de heer Van Santen (C.P.N.) het in eerste instantie door hem uiteenge zette standpunt had herhaald, gaf minister Van Maarseveen prof. Molenaar nog enige door die senator gewenste inlichtingen. Toen volgde de stemming. Alle Christelijk- Historischen lieten het „tegen" horen. Ter stond na de beslissing werden de ministers door verscheidene senatoren gelukgewenst. 's Middags was er een kort debat over de (ïoor nfcnister Van Schaik verdedigde inte rim-regeling voor Suriname en de Neder landse Antillen, waarbij mr. Jonkman (Arbeid) verklaarde de voorgenomen nieuwe benaming voor het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen niet gelukkig te achten. „Ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen" kon hem niét be koren. Het laatste deed hem nog te veel denken aan het koloniale tijdperk. Zonder hoofdelijke stemming nam de Senaat zowel dit wetsontwerp als de mach tigingswet Nieuw-Guinea en nog een aan tal andere agendapunten aan. Hotel in Roermond ging in vlammen op Bij een brand in een garage te Hengelo is Woensdagmiddag de 35-jarige mevrouw Schalken, echtgenote van de eigenaar van de garage, die zelf niet thuis was, in de vlammen omgekomen. In de garage viel een blik benzine om en stroomde leeg. Beducht voor het vlamvatten van de ben zine reden monteurs enige wagens uit de garage. Zij dweilden ook de benzine op. Toen men dacht dat er geen gevaar meer aanwezig was, ontstond een felle steek vlam. In een oogwenk stond de garage in lichter laaie. De monteurs konden zich redden, doch mevrouw Schalker, die zich in de boven woning bevond, werd door het vuur-over rompeld. De garage en de bovenwoning brandden .geheel uit. Hotel voor de tweede maal in vlammen. In de afgelopen nacht is hotel Kissels te Roermond grotendeels uitgebrand. De logeergasten wisten zich tijdig in nacht gewaad te redden, maar er viel niet aan te denken dat zij nog iets konden mee nemen. Drie Belgen zagen geen kans meer langs de trappen te ontkomen en hebben zich via aaneengeknoopte lakens op straat laten zakken. De familie Kissels vluchtte over het dak naar buren. Ook het be- die'ndenlogies werd door het vuur aange tast. Een der meisjes liep vrij ernstige wonden op aan gezicht en handen. De brandweer wist na ruim drie kwartier het vuur te blussen. De schade kon nog niet vastgesteld owrden. Evenmin is iets met zekerheid te zeggen over de oorzaak van deze brand. In October 1926 werd ditzelf de hotel door een zware brand getroffen. Daarbij kwamen twee kinderen der familie Kissels in de vlammen om. Socialistisch antwoord aan de Cominform Oproep tot samenwerking wijst op toenemende zwakte LONDEN, 21 December (Reuter). In antwoord op de vorige maand door de Cominform aangenomen resoluties, waarin de rechtse socialistische leiders werden aangevallen en „de gewone leden der so cialistische partijen" werden opgewekt tot samenwerking met de communisten, heeft de subcommissie van de internationale socialistische conferentie (Comisco) in een in krachtige termen vervatte verklaring een volkomen afwijzend standpunt aan genomen. De aanspraak, die de Cominform erop maakt, dat zij „vrede, vrijheid en socia lisme vertegenwoordigt" verwerpt de ver-; klaring „met minachting" en het beroep op de communisten om met socialisten samen te werken noemt zij „een teken, dat de communistische partijen zich on zeker voelen in haar zelfgekozen isole ring". De verklaring van de Comisco doet een beroep op alle arbeiders om „het bedrog der Cominform aan de kaak te steUen in zijn ware aard: de vijfde colonne van een imperialistische tyrannie". Verder wordt nog gezegd: „De door het Russische leger ingestelde communistische régimes in de satellietstaten handelen alleen in het be lang van Rusland en de economische ont wikkeling van deze landen is verwrongen o'm in de behoeften van het Russische vijf jarenplan te voorzien". Over de „vredescampagne" der commu nisten wordt in de verklaring gezegd, dat de Sovjet-Unie in feite openlijk oorlog sticht op de helft van de wereld. „Op het zelfde ogenblik, dat de Westelijke Comin form in Boedapest schreeuwde over de vrede, deed haar bureau voor het Verre Oosten, dat te Peking bijeenkwam onder de dekmantel van het wereldverbond van vakverenigingen, een oproep tot burger oorlog in geheel Azië. In China, Birma, Indonesië, Malakka en Indo-China hebben de communisten reeds jaren lang geweld als hun voornaamste wapen gebruikt". „In alle landen waar het communisme heerst", aldus de verklaring der Comisco, „hebben de arbeiders hun vrijheid verlo ren zonder brood ervoor in de plaats te krijgen". Volgens de verklaring is dit besef thans ook in de communistische partijen zelf doorgedrongen blijkens „het ledenverlies van de communistische partijen overal buiten bereik van de geheime politie, de openlijke splijting in Noorwegen en Fin land, de zuiveringen in Duitsland en Frankrijk en de spanning in de Italiaanse communistische partij". „Zich bewust van haar toenemende zwakte heeft de Cominform thans een nieuwe campagne ingezet om steun van de socialisten te verkrijgen. Zij ziet echter het feit voorbij, dat het Stalinistische communisme niets gemeen heeft met het socialisme. Waar ook de communistische macht zich uitbreidde zijn de socialisten met geweld en listen geliquideerd, onver schillig of zij al of niet samenwerking met de Sovjet-Unie begunstigden". De verklaring besluit met te zeggen, dat „in Oost-Europa standvastige oppositie tegen de communistische theorie van so cialistische martelaren kwam". Gistermiddag is door een ongeluk met een benzineblik brand ontstaan in de garage van de heer Schalker aan de Twekkeler- weg te Hengelo. De 35-jarige echtgenote van S., moeder van twee kinderen, die zich in de boven de garage bevindende ■waning bevond is daarbij om het leven gekomen. De heer Schalker was zelf niet aanwezig. De brandende garage met op de voorgrdhd de auto die onmiddellijk na het benzineblik door overslaande vlammen in brand vloog. Loonsverhoging van vijf procent toegestaan Het Ministerie van Sociale Zaken deelt mede: Er is overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van maximaal 5 pro cent met ingang van 1 Januari 1950 voor alle werknemers van 23 jaar en ouder. Ook de kinderbijslag zal met 5 procent worden verhoogd. Voor de mannelijke werknemers zal de loonsverhoging minimaal f 2.per week moeten bedragen. De Franse regering zal vertrouwenskwestie stellen De Franse ministerraad heeft Woensdag besloten de Nationale Vergadering om een motie van vertrouwen te verzoeken in ver band met de begroting voor het volgend jaar. De Nationale Vergadering heeft het debat over de begroting hervat. Erkenning Chinese communistische regering na Nieuwjaar LONDEN, 21 December (Reuter). Volgens berichten uit Londen zullen Enge land en het merendeel van de landen van het Gemenebest de communistische rege ring van China onmiddellijk na Nieuw jaar erkennen. Men gelooft, dat Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, een datum hiervoor in de eerste week van Januari heeft vastgesteld. Men verwacht nog steeds, dat India eerder dan de andere landen van het Gemenebest tot erkenning zal overgaan. Een overzicht van de verbredings-werkzaamheden aan het Noordzeekanaal tussen Spoorbrug en Velser PontEen langgerekt eiland moet 'nog weggegraven worden. Amerikaanse meningen over Russische wapens en aspiraties Admiraal William Standley, oud-ambas sadeur der V.S. in de Sovjet-Unie, ver klaarde Woensdag te Los Angeles dat hij niet gelooft dat de Russen over de atoom bom beschikten. Op een persconferentie zeide hij, dat Trumans verklaring betrek king had op hun bezit van het geheim der atoomenergie. „Op grond van mijn kennis van hun industrieel potentieel geloof ik, dat zij de bom of in het geheel niet bezitten of er nog mee experimenteren. Ik geloof niet, dat zij haar in grote hoeveelheden kunnen maken". Admiraal Standley hecht te evenmin waarde aan de berichten, dat de Sovjet-Unie meer dan 300 duikboten heeft en nog honderden op stapel. „Rus land is eenvoudig niet voorbereid op een oorlog", aldus Standley. „De Russische industrie, het Russische achterland, het Russische volk zijn hiertoe niet in staat of bereid. Oorlog met de V.S. is het laatste dat Rusland op het ogenblik zou willqn". Admiraal Forrest Sherman, de Ameri kaanse chef van de marine-operaties, heeft voor de Kamer van Koophandel van Boston verklaard, dat er „ruimschoots bewijzen" zijn dat de „maritime ambities" van de Sovjet-Unie weer ontwaken. De Sovjet- Unie heeft meer kruisers in actieve dienst dan Amerika en de scheepsbouwcapaciteit is dubbel zo groot als in 1940. Voor zover bekend, bestaat de Sovjet-vloot uit vier oude slagschepen, 14 kruisers, 110 torpedo- bootjagers en ongeveer 270 onderzeeërs, aldus deze admiraal. Bovendien heeft de Sovjet-Unie een macht van motortorpedo boten, onderzeeboot jagers en patrouille vaartuigen voor de binnenwateren, die groter is dan van welk land ook, Amerika inbegrepen. Stalin's verjaardag op pompeuze wijze gevierd Woensdag is in de Sovjet-Unie, commu nistisch China en Oost-Europa, Oost-Duits- land inbegrepen, de 70ste verjaardag van Staling op waarlijk bombastische wijze ge vierd. In Moskou vormde een viering in het Bolsjoi-theater het hoogtepunt van de dag. Gedelegeerden uit geheel Sovjet-Rusland en satelliet-landen waren hier tegenwoor dig en hielden toespraken. Onder hen be vond zich ook Mao Tse Toeng,-de premier van communistisch China. Buiten waren schijnwerpers gericht op een reusachtige afbeelding van Stalin in maarschalkuniform, die aan ballons boven Moskou bevestigd was, zodat de gehele hemel door dit beeld beheerst werd. Mil- lioenen rode vlaggetjes wapperden op de huizen en duizenden banieren met „glorie aan Stalin de grote" waren opgehangen. In de stad waren duizenden portretten ver licht en ook schitterenden slagzinnen in lichtletters. Op vele plaatsen, zoals bijvoor beeld bij het Bolsjoi-theater. stonden de portretten van Lenin, Stalin, Marx en En gels naast elkapr Maarschalk Stalin was zolf bij de vie ring in het Bolsjoi-theater aanwezig. Hij werd omgeven door zijn naaste medewer kers, zoals Molotof, Malenkof, Worosjilof, Beria, Kaganowitsj, Mikoyan, Kossigin en Boelganin. Walter Ulbricht, lid van de centrale raad van de Oost-Duitse eenheidspartij, ver klaarde op de bijeenkomst: „Alle democra tische krachten van Duitsland gevoelen'een diepe dankbaarheid tegenover u. omdat onder uw geniale leiding door het helden dom van het Russische volk het Hitler- fascisme vernietigd is':. Onderhandelingen met Engeland verkeren stadium der beginselen" nog in WASHINGTON 21 December (Reuter). De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft mede gedeeld, dat in wezen algehele overeen stemming is bereikt met de landen van het Atlantisch pact met betrekking tot de vraag welke landen in 1950 militaire hulp zal worden verleend. Op zijn persconferentie zeide Acheson nog, dat de besprekingen over de condities in de twee zijdige overeenkomsten welis waar nog niet beëindigd waren, doch dat men het er over eens is wat uit de „fiscale fondsen van 1950" uitgegeven zou worden. De toepassing van de wet op het verlenen van wederzijdse bijstand voor het fiscale jaar van 1950 (dat 30 Juni 1950 sluit) zou echter geen vertraging ondervinden door moeilijkheden over de lijst van goederen, welke geleverd zouden worden. Wat precies aan de verschillende landen geleverd zou worden kon niet worden ont huld om veiligheidsredenen. De onderhandelingen met alle landen van liet pact, met uitzondering van Enge land, maken voortgang. Die met Engeland bevinden zich nog steeds in het stadium van „onderhandelingen over algemene be ginselen". Er worden maatregelen getroffen voor het zenden van Amerikaans instructieper soneel naai- verschillende pactlanden, dat „in staat is bij te dragen tot de coördinatie van gecompliceerde moderne wapens, Clementis en Gottwald in ongenade? Volgens het Amerikaanse weekblad „Newsweek" hebben de geruchten dat Cle mentis, de Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, afgezet of zelfs als een verrader berecht zal worden „een goede grond". Parijs was het toneel van een waar dra ma, toen Clementis aldaar afstapte op doorreis van New-York, waar hij de ver gaderingen der U.N.O. bijwoonde, naar Praag, aldus het blad. „De Tsjechoslowaakse communistische regering had een extra spoorwegwagon met gewapende mannen gestuurd om de minister te halen en vele Tsjechen te Pa rijs voorspelden, dat Clementis zou weige ren terug te keren. Zij wezen er op, dat hij er voor gezorgd had dat zijn vrouw naar New-York kwam toen het duidelijk was dat hij in ongenade was gevallen. Cle mentis ging echter naar de Tsjechoslo waakse ambassade en reed na besprekin gen. die de gehele dag duurden, naar het station. Welke verzekeringen of bedrei gingen zijn geuit, is niet bekend, maar zijn dagen als minister van Buitenlandse Za ken zijn waarschijnlijk geteld. Naar verluidt is president Gottwald eveneens bij het Kremlin in ongenade ge vallen", zo besluit dit artikel. Tetrugtrekking troepen op Java en Sumatra voltooid BATAVIA, 21 December (Reuter) Volgens betrouwbare diplomatieke en militaire -kringen te Batavia hebben de Nederlandse strijdkrachten heden het be langrijkste stadium van de terugtrekking uit het binnenland van Java en Sumatra afgesloten en hebben zij zich voornamelijk begeven naar verzamelpunten aan de kust. T.N.I. te Batavia BATAVIA, 22 December (Aneta) Woensdagmiddag zijn 800 man van de T.N.I. te Batavia aangekomen. Dit bataljon van de derde brigade der T.N.I., onder lei ding van de kapitein Soenario, kwam met 40 vrachtauto's uit Tjiandjoer en is onder gebracht in de voormalige Koning Willem Ill-school aan Salemba. De gisteren verwachte aankomst van het corps politie negara uit Djokja via Sema- rang is niet doorgegaan in verband met het feit, dat het treinverkeer te Cheribon vertraging ondervond. Het corps is toen naar Semarang teruggekeerd- waarmede vele van deze landen nog niet bekend zijn en te helpen met deze wapens om te gaan en de uitrustingen te onder houden". Op een vraag naar aanleiding van de berichten over bezorgdheid in de Scandi navische landen over de omvang der Ame rikaanse missies antwoordde Acheson niets hiervan gehoord te hebben. De Amerikaan se missies zouden echter samengesteld zijn overeenkomstig de wensen en de noodzake lijkheid in de verschillende landen. Acheson zeide het te begrijpen en te waarderen, dat Engeland van te voren uiting gegeven had van zijn bezorgdheden. Hierdoor had hij de gelegenheid gekregen de bedoelingen van dc regering der V.S. duidelijk te maken. De besprekingen met Engeland worden op een redelijke en ratio nele wijze gevoerd, zoals tussen twee lan den met dezelfde problemen en bedoe lingen. Als de tweezijdige overeenkomsten ge sloten zijn zal de inhoud gepubliceerd wor den en zullen de overeenkomsten bij de UNO geregistreerd worden. Schuldigen aan bonnenfraude veroordeeld De Haarlemse rechtbank heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak van de fraude met bonkaarten, die einde 1946 en begin 1947 bij de N.V. Grafische Bedrijven Johan Enschedé en Zn. is gepleegd. De drie verdachten, de 31-jarige verifi cateur J. M. van B., diens 31-jarige collega C. K. en de 50-jarige ambtenaar van de P.T.T. J. W., werden conform de eis tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De twee tussenpersonen, de 43-jarige meubelmaker J. en de 52-jarige koopman V. kwamen er met lichtere straffen af. De eerste werd tot negen maanden veroordeeld (eis: een jaar), de tweede kwam er met twee maanden voorwaardelijk af. De Offi cier had tegen hem negen maanden voor waardelijk geëist. Duitse arts in vrijheid gesteld Een week geleden heeft de Bijzondere Strafkamer van de Haagse rechtbank de zaak behandeld tegen de 52-javige Duitse 'arts F. G. H. Pils uit Hildesheim, aan wie ten laste was gelegd, dat hij gedurende de bezetting van Nederland zou hebben ver hinderd dat medische hulp werd verleend aan een door een SS'er aangeschoten jonge man. Voorts zou hij hebben gelast, deze gewonde jongenvm het genadeschot te geven. De officier van justitie had 12 jaar ge vangenisstraf geëist. De rechtbank verklaarde zich Woensdag echter onbevoegd om in deze zaak vonnis te wijzen, waarop P. in vrijheid v/erd ge steld. NEVELIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Over het algemeen weinig bewolking en plaatselijk nevel of mist. Droog weer. Gedurende de nacht en vroege ochtend bijna overal lichte vorst, over dag temperaturen enkele graden boven het vriespunt, behalve in mistbanken. In de kustprovincies matige wind tus sen Zuid-West en Zuid, elders weinig wind. 23 December: Zon op 8.47 uur, onder 16.31 uur Maan op 11.49 uur, onder 20.42 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 22 December: Hoog water: 5.19 en 17.37 uur. Laag water: 0.55 en 13.20 uur. Vrijdag 23 December: Hoog water: 6.07 en 18.26 uur. Laag water: 1.41 en 14.06 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1