VAN HOUTEN c c J Voor tuberculosebestrijding wordt hetzelfde bedrag als in 1949 uitgetrokken De radio geeft Vrijdag De rente van de Rijkspostspaarbank wordt per 1 Januari niet verhoogd WEK DE GAL IN UW LEVER OP LEDEREN REiSKLÖKJES VAN NIEL De 9 Muzen Donderdag 22 December 1949 Provinciale Staten behandelen begroting Van halftien tot zes uur hebben de Pro vinciale Staten van Noordholland Woens dag in het gebouw aan de Dreef vergaderd over de provinciale begroting 1950. Tijdens de zitting werd namens Gedeputeerde Sta ten medegedeeld, dat zij in tegenstelling ziens voor een oorlogsdoel gebruikt zal worden. De heer Hoy tink (A.R.) zei, dat de Friese brug in Alkmaar een belemmering voor het verkeer is; zij is van zo'n groot belang voor het economisch leven in het met hun aanvankelijk voornemen, besloten Noordelijk deel der provincie. Vernieu- hebben toch eenzelfde bedrag voor de be strijding der tuberculose beschikbaar te stellen als in 1949. Aan de Noordhollandse Vereniging tot bestrijding van de Tuberculose te Haarlem zal een bedrag van ƒ10.000 worden ver leend als bijdrage in de kosten van aan schaffing van een schermbeeld-röntgen- apparaat. De vergadering verwierp met 4916 stemmen een motie van de heer H a r t o g (Comm.) over verhoging van lonen van het Provinciaal personeel. Tbc-bestrijding. Bij de behandeling der hoofdstukken had de heer Sajet (Arbeid) opgemerkt, dat er ten aanzien van de tuberculose-bestrij- ding nog veel gedaan kan worden. Werk methodes dienen gewijzigd te worden om de tuberculose nog intensiever te bestrij den, lonen van het personeel in dienst van verenigingen tot bestrijding van de tuber culose zijn te laag en vaccinatie moet wor den uitgebreid. Spreker stelde voor de post bijdrage voor de verpleging van tbc-pa- tiënten niet met ƒ25.000 te vetlagen, maar het oude bedrag van ƒ225.000 te handha ven. De heer Doek (Arbeid) vroeg nadere inlichtingen over de schoolartsendiensten in de provincie. Spreker verheugde zich er over, dat er plannen bestaan in de duinen meer recreatie-oorden te stichten. Gaarne zou hij nader worden ingelicht. Mr. dr. Van Bruggen (C.H.) zei, dat door samenwerking getracht moet worden de tuberculose te bestrijden. De provincie verleent alleen financiële bijdragen. Mocht het gevraagde bedrag te gering blijken, dan kan op de suppletoire begroting een aanvullend bedrag worden aangevraagd. Dr. Gr eb ling (K.VJP.) verwachtte, dat Gedeputeerde Staten de post voor de tuberculosebestrijding juist geraamd heb ben. Mevr. Te eb oom-v. West (Comm.) merkte op, dat het te betreuren is, dat „Kareol" in Aerdenhout door een klein gezin bewoond zal worden. Een prachtige gelegenheid voor een sanatorium gaat daardoor verloren. Mej. mr. Ribbius Peletier (Ar beid) deelde mee, dat Gedeputeerde Staten besloten hebben de post voor verpleging van tbc-patiënten weer op ƒ225.000 te brengen. Wat „Kareol" betreft, zeide zij onvoldoende te zijn voorbereid. Spreekster heeft vernomen, dat er servituten op het buiten rusten; daardoor is het niet moge lijk daarin een sanatorium in te richten. De heer Harmsen (Comm.) deelde mee, dat Gedeputeerde Staten zullen trachten mee te werken om de schoolart sendiensten zo goed mogelijk te doen func tioneren. De heer Prakken (Arbeid) zegde toe, dat Gedeputeerde Staten zullen onderzoe ken het. aantal recreatieplaatsen in de dui nen uit te breiden. In dit jaar is van de bestaande reeds een zeer groot gebruik ge maakt. Hierna werd het hoofdstuk gezondheids zorg goedgekeurd. Verkeer en Waterstaat. De heer Volkers (Comm.) verzocht aandacht te schenken aan verbetering van wegen in de kop van Noordholland, de heer Van Zoest (Comm.) wilde, dat Gedeputeerde Staten zullen meewerken, dat de oever van de Westeinderplas zo spoedig mogelijk hersteld wordt en de heer Van der Hoeven (Comm.) stelde voor de post bijdrage in het exploitatie-tekort van de N.V. Luchthaven-terrein Texel te schrappen, omdat het vliegveld zijn ïn- wing is dringend noodzakelijk. De heer Kramer (Arbeid) vroeg of er al iets bekend is over de binnenlandse lijnen van de K.L.M. en of het vliegveld Texel ingeschakeld wordt. De heer De Vries (Arbeid) beant woordde de opmerkingen namens Gedepu teerde Staten. De gemeente Aalsmeer is tevreden over de steun, welke de Staten verleend hebben aan de verbetering van de oever van de Westeinderplas. Het heeft daarom geen zin in te gaan op verzoeken van leden, om nog meer te doen. De bouw van de Friese brug is urgent, maar er is geen geld beschikbaar. Spreker kon geen nadere mededelingen doen over de lijnen van de K.L.M. in het binnenland. De werkzaamheden op Texel zullen niet wor den voortgezet, alvorens zekerheid bestaat, dat er regelmatig gevlogen wordt. Voor een eventuele oorlog is het vliegveld niet aangelegd, verzekerde de heer De Vries de heer Van der Hoeven. Het voorstel-Van der Hoeven (schrap pen post vliegveld) werd verworpen met 4511 stemmen. De tunnel bit Velsen. Bij de bespreking van de Economisch- technologische dienst merkte de heer V e r- meulen (A.R.) op, dat de wijze, waarop Gedeputeerde Staten de zaak van de bouw van een tunnel bij Velsen in de loop van het jaar hebben behandeld, enigszins te leurstellend is. Het aantal ponten wordt uitgebreid; dat betekent moeilijkheden in het scheepvaartverkeer. Volgens spreker zien Gedeputeerde Staten niet voldoende het belang van een tunnel in. Voorts zei spreker dat de spoorbrug over het Noord zeekanaal voor grote schepen, die van de grote sluis komen, in de weg ligt. Daarom is het noodzakelijk, dat de treinen door een tunnel rijden. De heer Kaptejj n (Arbeid) stelde het onderwerp der industrialisatie aan de orde. Wegens het gevorderde uur moest hij na een half uur zijn rede afbreken tot Don derdagochtend halftien. Gezagsondermijning? Kamerlid stelt vragen aan minister van Justitie Het Tweede Kamerlid mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) heeft aan de minister van Justitie gevraagd of het juist is dat in een openbare vergadering te Assen op 13 December 1949, waaraan onder meer als sprekers hebben meegewerkt mr. L. W. E. M. Lasonder, oud-procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden, en de kolonel dr. J. M. Somer, door laatst genoemde onder andere is gezegd: „hoe diep moet een volk gezonken zijn, dat een dergelijke regering aanvaardt", en een der andere sprekers heeft gezegd: „de Neder landse regering is corrupt". Weer een andere heeft het gehad over het „verraad", dat bedreven zou worden door een der ministers. „Is het juist" zo vraagt mr. Van der Goes voorts, „dat op deze vergadering de chefs zowel van de rijks- als van de gemeente politie aanwezig waren, die, in plaats van in te grijpen, van hun instemming met het gesprokene blijk gaven? Is de minister bereid deze gezagsondermijning krachtig tegen te gaan, zowel door strafvervolging als door ambtelijke repressie tegen de ge noemde personen, van wie aantasting van het gezag wel het allerminst mocht worden verwacht?" De „Sibajak" doet Tunis aan In afwijking van het vaarplan zal de „Sibajak" die militairen uit Indonesië naar Nederland terugbrengt, Tunis aandoen, teneinde een soldaat gelegenheid te geven wegens dringende familieomstandigheden per vliegtuig de re'is te vervolgen. Twee jaar geëist tegen kassier die f 16.000.— verduisterde Tegen de vroegere kassier van de Rot terdamse Bankvereniging te Arnhem, de 50-jarige H. H., is twee jaar gevangenis straf geëist wegens verduistering van 16.000,in de periode van Januari 1947 tot Juli 1949. De officier van Justitie was van mening dat de bank de verdachte tot het plegen van verduistering had gebracht. Ook de verdediger was van (yordeel dat bij een juiste kascontrole de verduisteringen nooit tot zo'n hoog bedrag hadden kunnen oplopen en zeide voorts dat de kassier, door wiens handen dagelijks zeven a acht ton ging, schraal gesalarieerd werd. De raadsman vroeg daarom een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. De nieuwe Australische premier Menzies (rechts) op bezoek bij de Austraalnegers uit de Zuid-Australische woestijn die de hoofdrollen vervulden in de zojuist bij het plaatsje Quorn vervaardigde film Bitter Springs" (bittere bronnen). De Engelse cineast Tommy Trinder (links) schreef van deze film-acteurs die in het dagelijkse leven jagende nomaden zijn: „Ik vond het prachtkerels.het was een openbaring met hen te werken. Ik heb een eerlijke bewondering en een grote vriendschap ontwikkeld voor deze leden van de oorspronkelijke bevolking, die alleen maar een behoorlijke kans nodig hebben om goede burgers te worden". Cunerakerk te Rhenen weer in gebruik De gerestaureerde Cunerakerk te Rhe nen is weer in gebruik genomen. Reeds in 1856 had men plannen om de kerk te restaureren, doch wegens geldge brek werden deze niet uitgevoerd. In 1897 werd de Cuneratoren door het hemelvuur getroffen en liep de kerk veel schade op. In 1934 woedde er een brand in de kerk en in 1936 stortte een van de pijlers in. Van die tijd af is er steeds aan de restauratie gewerkt en in 1944 was het zover, dat het gebouw in het voorjaar in gebruik geno men kon worden. Het voorjaar 1945 was wederom noodlottig voor de kerk, doordat bommen de toren en de kerk troffen. Na de bevrijding is er met medewerking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en mede door de activiteit van de burgemeester van Rhenen zo veel werk verzet, dat thans de wederingebruik- neming een feit is geworden mn Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Wè (Adv.) TWEEDE KAMER advertentie Het begint met onzuiver bloed. Onmerk baar. Maar als de eerste Rheumatische Pijnen zich demonstreren - komt het al gauw van kwaad tot erger. En al bauw is er nauwelijks redden meer aan. Tenzij ge de beroemde Kruschen-kuur te baat neemt. Simpel als goeienavond trouwens, helemaal niet naar, zelfs niet voor mensen, die moeilijk innemen; en na korte tijd alleen maar een goede gewoonte: iedere morgen in Uw eerste kopje thee - of zo maar met schoon water - wat Kruschen Salts, zoveel als er op een echte cent gaat. Dat is dan je reinste nieuwe energie voor Uw bloedzuive rende organen, die al gauw weer jeugdig krachtig op gang komen en al Uw spieren en gewrichten pijnigende onreinheden uit bannen en afvoeren langs natuurlijke weg. Laat bij wijze van proef de wondere werking van Kruschen over U komen en verbaas Uzelf over Uw weerkerende energie, die veerkracht en dat bezielende gevoel, dat U weer bergen zal doen verzetten. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. HILVERSUM I, 301,5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.43 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Weerberich ten. 9.03 Platen. 10.00 „This", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor zie ken. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Verzoek programma. 11.40 Declamatie. 12.00 Prome nade-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport- praatje. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws, 13.15 Ka merorkest en solisten. 14.15 Voor de vrouw. 14.30 Gitaarspel. 14.40 Causerie en voor dracht. 15.00 Kerstoratorium. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrach ten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Accor- deonmuziek. 19.30 Kerkdienst voor kinde ren, 20.30 Religieuze causerie. 20.55 Boek bespreking. 21.00 Verzoekprogramma. 21,40 „De Ducdalf". 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Platen. 22.40 „Vandaag". 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.35 Godsdienstige causerie. 11.45 Klassieke muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12 30 Weerbericht. 12.33 Metropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Harmonie-orkest. 13.50 Zang en piano. 14.15 Gevarieerd programma. 15.00 Pianotrio. 15.35 Radiophilharmonisch orkest. 16.00 Voor zieken. 17.30 Voor kinderen. 17.45 Kinderkoor. 18.15 Amusementsorkest en zang. 1S.45 Voor de jeugd, 19.00 Nieuws. 19.15 Pla ten. 19.30 Blaaskwintet. 20.00 Nieuws. 20.05 Dc gewone man. 20.12 Kerstprogramma. 20.30 „Ja, zo was 't. 21.30 Orkest (in de pauze actualiteiten) 22.15 Kersttoespraak door de Paus. 22.45 „De zin van 't huwelijk". 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. Minister Joekes betreurt het dat Kareol verkocht is De Tweede Kamer heeft Woensdagmid dag in een vergadering, welke werd voort gezet tot half acht, de begroting van het departement van Financiën behandeld en tenslotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Nadat een achttal leden enige opmerkingen had gemaakt, gaf mi nister Lieftinck in zijn antwoord te kennen, dat de memorie inzake de Loterij- wet gereed is. Thans wordt overlegd met Justitie. Het ontwerp inzake toezicht op particu liere banken zal het departement spoedig kunnen verlaten. Daar het bij de kwestie der ingeleverde bankbiljetten over vele duizenden aanvragen gaat. moest er wel vertraging optreden, doch het tempo is nu versneld. Naar 's ministers inzicht zijn de resultaten der spaaractie geenszins te veronachtza men. Over de samenwerking in de Spaar- raad valt niet te klagen. De minister zeide, dat hem niets bekend is over een verho ging der rente van de Rijkspostspaarbank. Zij wordt niet per 1 Januari verhoogd. Wordt tot verhoging overgegaan, dan zal daarbij in aanmerking genomen worden de rentepolitiek der particuliere spaarbanken. De minister was ervan overtuigd, dat hij voor moeilijkheden zal komen te staan bij de uitvoering van de hervatting der uit kering voor tractementen van bedienaren der kerkgenootschappen. Instelling van een interkerkelijk college van advies leek hem het beste. Er is niet zonder recht geklaagd over achterstand bij de belastingaanslagen. De minister heeft getracht de belasting wetgeving zoveel mogelijk te zuiveren van Duitse smetten. Hij betreurde het dat hij de gehele wetgeving nog niet ter herzie ning heeft kunnen voorleggen. Deze zal nog op zich moeten laten wachten. De Zwitserse regering heeft niet ge vraagd de ambtenaren, die onlangs een reis naar Zwitserland hebben gemaakt en daar gearresteerd werden, te straffen, maar verzocht ingelicht te worden over de maatregelen, welke genomen zouden wor den. Na zorgvuldig onderzoek, zo zeide minister Lieftinck, ben ik van oordeel, dat tegenover deze ambtenaren, die zich niet op onjuiste wijze hebben gedragen, geen maatregel behoeft te worden genomen. In de 's avonds voortgezette vergadering is de afdeling „Volksgezondheid" van de begroting van Sociale Zaken afgehandeld. De algemene beraadslagingen over de be groting zelve werden aangehouden tot Donderdagmiddag, zulks met het oog op het feit, dat er een verklaring van de rege ring zou komen over de loonpolitiek. Minister Joekes deelde mede. dat het wetsontwerp op de volksgezondheid thans bij de centrale commissie voor de volksge zondheid is. In onderzoek is voorts een voor-ontwerp Geneesmiddelenwet. Een Ziekenfondswet is in voorbereiding. In 1950 zal een begin worden gemaakt met periodieke keuring van onderwijzend per soneel. Voor uitbreiding van sanatorium ruimte wordt het mogelijke gedaan. De verkoop van Kareol te Aerden hout betreurde de minister. De rege ring heeft het er niet bij laten zitten, zo zeide hij, doch meende zich ten slotte te moeten neerleggen bij de rechterlijke uitspraak, waarbij was uitgemaakt, dat erfdienstbaarheden in dit opzicht niet mochten worden ge vorderd. Er waren bepaalde servituten op gronden van omwonenden. Een financieringsregeling voor zieken huizen is hangend. Ten aanzien van de regeling voor de tandtechnici zal de minister advies vragen van een in te stellen commissie. Nadat de betrokken afdeling was goed gekeurd, werd de vergadering verdaagd tot Donderdagmiddag. Aan boord van de „Zuiderkruis" over leed op 12 December op de thuisreis naar Nederland tengevolge van hersenvliesont steking de marinier le klas H. Zwager. Woensdag werd te Groningen het stoffelijk overschot ter aarde besteld. Veertig mariniers uit Rotterdam brachten met een eresalvo een laatste saluut aan hun overleden makker. Opbrengst Volksherstel- sigaretten: f 7.430.685 De toeslag op de Volksherstel-sigaretten heeft opgebracht 7.430.685. Van dit bedrag kon aan de stichting Ne derlands Volksherstel, respectievelijk aan het Koningin Juliana-fonds, een bedrag van 7.307.305, worden uitgekeerd en aan het Prins Bernard-fonds 123.380. Japanners beginnen weer te eisen TOKIO (Reuter). Woordvoerders van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben in het parlement aanspraak gemaakt op de Japanse souvereiniteit over de door Rusland beheerde Zuid-Koerillen en Karafuto, ten Noorden van Japan. Des gevraagd antwoorden zij, dat Japan niet gebonden is door de overeenkomst van Jalta en derhalve rechten kan laten gel den op deze eilanden, niettegenstaande Rusland het voornemen koestert hen bij het Sovjet-Russische gebied in te lijven. U zult 's morgeus „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Adv.) Weder ontvangen, de bekende met wekker, in diverse lcleuren. Prijs f 45.— - f 48.— UURWERKEN Grote Houtstraat 36 Nieuwe composities. De componist Henri Zagwijn heeft dit jaar de volgende werken voltooid: Ode aan Sappho, op tekst van dr. P. C. Boutens (voor söli, koor en orkest), een in opdracht van de regering geschreven strijkkwartet en een sonate voor fruit clavecymbel. Het eerstgenoemde werk is in studie genomen door het Rotterdams Phil- harmonisch Koor onder leiding van Eduard Flipse. „Mariken" thuis. Het Amsterdams To neelgezelschap zal deze zomer onder regie van Albert van Dal sum enige voorstellingen geven op de markt te Nijmegen van het mid deleeuwse mirakelspel „Mariken van Nim- wegen". Ook zal men wederom optreden in het openluchttheater „De Goffert". Gratis logies. Een aantal hotelhouders in Parijs en elders in Frankrijk heeft zich bereid verklaard om aan Nederlandse schil ders gastvrijheid te verlenen, waarbij de rekening voor het verblijf betaald moet wor den met één of meer werkstukken. Enige Nederlandse hotelhouders hebben besloten op dezelfde voorwaarde aan Franse kuns tenaars huisvesting aap te bieden. Deze deviezenbesparende uitwisseling zal worden geregeld door het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. De pin-up girl. De essay-prijs van de gemeente Amsterdam, groot duizend gulden, die verleden jaar op advies van de jury (be staande uit prof. dr. S. Dresden, H. A. Gom- perts en mr. M. Nijhoff) niet werd uitgereikt, is thans toegekend aan de schrijver W. F. Hermans voor diens studie „Fenomenologie van de pin-up-girl". Eervolle vermeldingen kregen de inzendingen van J. den Haan en H. van Galen Last. Ouderdomsverzekering voor de gehele bevolking De minister van Sociale Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat de voorbereidingen voor een verplichte ouder domsverzekering voor de gehele bevolking in een zo ver gevorderd stadium zijn dat de laatste hand zal kunnen worden gelegd aan een desbetreffend wetsontwerp, zodra een daartoe werkzame commissie gereed is met de kostenberekeningen. De regering zal zich pas dan definitief over de te tref fen regeling kunnen uitspreken, wanneer zij zich nauwkeurig rekenschap zal hebben kunnen geven van de lasten, welke hiermede gemoeid zijn. In grote lijnen is het de bedoeling te streven naar een ver zekeringsregeling, welke uitzicht biedt op een zogenaamd bodempensioen. Aangezien de Noodwet-Ouderdomsvoorziening in zo verre op 1 October 1950 afloopt, dat van die datum af geen nieuwe aanspraken aan deze wet kunnen worden ontleend, ligt het voor de hand, dat de minister de grootst mogelijke spoed betracht om het in voor bereiding zijnde wetsontwerp, dat in de plaats zal moeten treden van de Noodwet- Ouderdomsvoorziening, te voltooien. Wereldnieuws Waterig aanbod. De arbeiders in de raffinaderijen op het eiland Aruba m de Caraïbische 7 hebben twintig procent van hun drirt water aan de stad New York aaneehn den om te helpen voorzien in het seW aan drinkwater aldaar. Nagenoeg alle drinkwater 0p Aruh wordt uit zeewater gedistilleerd ofaan gevoerd uit Bayonne in New Jersev de tankers die Venezolaanse olie n»f de Verenigde Staten vervoeren. Explosieve argumenten. De politie Detroit (V S heeft onder het gebou® van de vakbond der arbeiders in 7 automobiel-industrie 30 dynamietpatrn! nen gevonden, waarvan de lonten reed grotendeels waren opgebrand. Zij warw! echter vanzelf uitgegaan. De politie S er niet aan te twijfelen dat de pogino om dit gebouw op te blazen verband houdt met de aanslagen op de gebroeders Reu ther, de leiders van dit vakverbond iü 1948 en 1949. 7 m Verworpen. De Franse Parlementscommis sie voor buitenlandse zaken heeft met 22 tegen 14 stemmen een communistisch voorstel verworpen om het nieuwe Chi nese regiem te erkennen. Hardnekkig. Mosje Sjarett, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, heeft meegedeeld dat Israel niet zal meewer ken aan de resolutie van de UNO. Assemblee, die voorziet in een interna! tionaal beheer over Jeruzalem of aan het bevel van de trustschapsraad om Jeruza- lem te ontruimen. Ongewenst. Spaanse monarchisten hebben opnieuw uiting gegeven aan hun verzet tegen elke poging van prins Jaime, de oudste nog levende zoon van wijlen'ko ning Alfonso, om aanspraak te maken op de troon. Zelfs wanneer hij zou schei den van de Oostenrijkse opera-zangeres Charlotte Tiedemann, prefereren zij Prins Juan als troonopvolger. Fijne sport. Seiseo Yamagoetsji, een 46- jarige Japanse geloofsijveraar, is een vasten begonnen, dat hij 30 dagen wil laten duren om het record van Gandhi (23 dagen) te kloppen. Vasten is een fijne sport en ik ben in prima conditie verklaarde Yamagoetsji bij de start. Pijl en boog. Heel Zuid-Afrika lacht zich een hoedje om de Hollywoodse film producent Howard Hill, tevens wereld beroemd boogschutter, die op weg ii naar Kaapstad om een olifant te schieten met pijl en boog. Een bekende Afri kaanse jager zei: „Alle Afrikaanse oli fanten verheugen er zich geweldig op, om meneer Hill onder de voet te lopen"! Men hoopt hem van zijn gevaarlijke plan te kunnen afhouden. Stalin geschopt. In Praag heeft men een man gearresteerd, meldt de Daily Herald, die zijn voet door een portret van Stalin heeft gestoken. Men wilde het schilderij net ophijsen, toen de man naar hij later verklaarde -- strui kelde en er tegen op liep. Pelgrims. Onder de pelgrims die in Rome zijn aangekomen voor het Heilig jaar bevinden zich Artajo, de Spaanse mi nister van buitenlandse zaken, en de minister van buitenlandse zaken van Ierland. Koningin-moeder Elizabeth zal als eerste van de 40.000 Belgen, die ver- wacht worden, arriveren. Bij de openingsplechtigheid zullen 40 Neder landers aanwezig zijn. Men verwachter in totaal 10.000. Druk. Twee grote voor Joegoslavië be stemde drukpersen zijn te Berlijn door de Oost-Duitse politie op last van de Russische autoriteiten in beslag geno men. De persen waren in de oorlog door de Duitsers in Belgrado geroofd, De Joegoslavische missie heeft bij generaal Tsjoeikof geprotesteerd. Goed begin. Franse en Duitse parlements leden zullen in het begin van 1950 in Bazel besprekingen houden ter verbete ring van de betrekkingen tussen hun landen in het kader van een Verenigd Europa. Zowel linkse als rechtse afge vaardigden nemen aan de besprekingen deel. Amnestie Meer dan negenduizend van de 34.000 Italiaanse politieke gevangenen .zullen volgens de nieuwe amnestie-wet, die echter nog door de Senaat moet worden goedgekeurd, vrijgelaten wor den. Tienduizend personen die nog be recht moeten worden, zullen onmiddel lijk worden vrijgelaten. Deze amnestie wordt afgekondigd ter gelegenheid van het Heilig jaar. PANDA EN DE MEE8TER-GIDS 63. Toen Panda bezorgd door het gat heen keek (men herinnert zich, dat dit het gat was, dat in de muur ontstond doordat Joris Goedbloed er doorheen geslagen werd) ik zeg dus: toen Panda door het gat heen keek, zag hij daar een benauwde, donkere ruimte vol puin en steen-afval. Er hing een vieze en benauwde lucht, die er misschien al dertig eeuwen gehangen had. En midden daarin zat Prins Ramses Amenotep de N egenhonderddrieëntach- tigste, die er nu weinig prinselijk meer uit zag. Door de val door de muur had zijn eens zo scherp-gesneden costume deerlijk geleden, en 't deftige punthoedje was hem over het gelaat gezakt op een zó afdoende wijze, dat hij het er niet meer af kon krij gen. Gekweld door de pijn aan zijn beur se plekken en door de benauwdheid onder zijn hoofddeksel, zat de aanzienlijke Prins daar te frommelen om weer wat lucht te krijgen. „Ai mij'. Ai mij!" prevelde hij intussen. „Hoe slecht is het mij gevaren! Wee! Wee!" „Ik zal u helpenmijnheer de Prins!" riep Panda medelijdend, en hij sprong naar binnen en begon uit alle macht aan de pet te trekken. „Ach makkertje mijner jeugd! Houd vol! Be vrijdt mij uit de engte!" steunde Joris, die in zijn ellende zijn rol vergat. Nu Pan da hoorde wat hij zei en dat gaf hem te denken! Maar nog voordat hij had, kunnen denken vloog het hoofddeksel af en toen hoefde hij al niet meer te denizen. Daar zat Joris! Joris Goedbloed! Niemand an ders! „Jij!" siste Panda boos. „Ik had het kunnen weten! Jij bent hel natuurlijk, met al je leugens en bedrog!" „Tut.tut.. steunde Joris, die zijn positieven nog niet geheel bijeen had. „Een enkel ogenblikje nog, klein kameraadje.... zo dadelijk zal ik u alles verklaren Buitenlandse literatuur Uit doorgaans wel ingelichte bron vernemen wij, dat buitenlandse boeken op het gebied van kunst en litteratuur in grote keuze voor radig zijn bij H. de Vries Ged. Oude Gracht 27, Jacobijnestr. 3, Haarlem (Adv.) Cosmische stralen als energiebron? WASHINGTON, 20 December (ATP). - In een laboratorium op 3.500 meter hoogte in de Rocky Mountains onderzoeken ge leerden van de Yale-universiteit thans de mogelijkheid cosmische stralen als energie bron te gebruiken met verschillende ele menten waterstof, helium, ijzer, enzovoort welke met een snelheid die ongeveer ge lijk is aan die van het licht uit de inter planetaire ruimten de aarde bereiken. Zo die snelheid in energie zou kunnen worden omgezet, zou de kracht van die stofdeeltjes duizenden malen die van de in de atoom bom tot splitsing gebrachte elementen overtreffen. Wanneer een cosmische straal op een atoomkern valt zondert zij daaruit neu tronen af. Daarop nu berust het beginsel van de vervaardiging van plutonium uit uranium. Op grond van dit beginsel hebben de geleerden van de Yale-universiteit in laboratoria nabij het plaatsje Climax, in de staat Colorado, een zuil gebouwd, welke bestemd is om de uitwerking van cos mische stralen op lood na te gaan. Indien de cosmische stralen zouden kunnen ge concentreerd worden als lichtstralen, zou de wetenschap een instrument van een ongeëvenaarde kracht te harer beschikking hebben. Maar de cosmische stofdeeltjes zijn zeer verspreid en een groot deel er van worden aoor de atmosfeer tegenge houden. Slechts in het hooggebergte kun nen met behulp van stratosfeerballons, o! door regislreerraketten die stralen bestu deerd worden. De geleerden wanhopen nochtans niet De geleerden wanhopen nochtans niet eerst daags de enorme enerigiebronnen, welke dienst van de mens te kunnen stellen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2