Tante Els j^Uit de gemeente Velsen^) LUIDSPREKER KERKO-SHIRT S Jlh. de Jian 'mg) De kleine Donderdag 22 DecemBer 1949 3 Velsen-Noord Wijdingsure in de Gereformeerde kerk Het Evangelisatiewerk in de Gerefor meerde kerk staat onder meer bekend om zijn treffende wijdingsstonden ter gelegen heid van de hoge Christelijke feestdagen. Ook Woensdagavond was het kerkgebouw aan de Koningsweg flink bezet en de aan wezigen waardeerden de uitstekende zang van het Gereformeerde Evangelisatie zangkoor en van het Christelijk kinderkoor „De Zangvogels", beide onder leiding van de heer H. Slings. Het viel op, dat speciaal het „grote" koor sterk in bezetting is vooruitgegaan, al overheersen de dames. De kinderzang be paalde zich tot de gewone melodie maar het grote koor zong meerstemmig. De liturgie van deze wij dingsdienst werd verzorgd door ds. A. C. van Nood en ds. A. Schweitzer Jr. sprak over „Ik buig mij bij Uw kribbe, Heer!". Het orgelspel en de begeleiding van de koren was in vertrouwde handen bij de heer Th. Kohier. Spanning bij s.S." lymnastiekwedstrijden Gerda Kluft onttroonde Henny Voerman Bij de onderlinge wedstrijden van de gymnastiekvereniging „SSH", die Woens dagavond in de Da Costa-school aan de Noorderlaan zijn voortgezet met de oud ste groepen meisjes en jongens heeft het gespannen tussen de rivalen Henny Voer man, welke in 1947 en 1948 de Hoogoven- staten-wisselbeker won en Gerda Kluft. F. Boevink moest nu met een gemiddeld verschil van slechts 0,33 punt toezien hoe Gerda Kluft (gemiddeld 8,15 p.) met 53 punten totaal, tegen 52punt voor Henny Voerman beslag op de beker legde en daarmee laatstgenoemde dus haar kans ontnam definitief bezitster te worden. Opmerkelijk was, dat de algemene re sultaten beter waren dan Dinsdag bij de jongere groepen en ook nu weer de ver richtingen der meisjes uitblonken boven de prestaties van de jongens, die speciaal in de vrije oefeningen achter bleven. De techniek van de meisjes was onder ling vrijwel gelijk, maar de afwerking kostte verschillende deelneemsters wat verlies, waardoor het verschil in punten totaal dus ook zeer beperkt bleef. De spanning tussen de beide rivalen ontstond eerst na een viertal oefeningen, waarbij Gerda Kluft door een beter cijfer voor evenwichtsbalk en ringen een halve punt winst boekte. De bekerhoudster toonde zich een sportieve verliezer door haar rivale persoonlijk de beker te over handigen. Vermeld dient nog te worden dat slechts aan vier jongens en twee meisjes van deze deelnemersgroep geen diploma kon worden uitgereikt. De uitslagen waren: Meisjes le gelid: 1. G. Kluft 53 pnt. (bekerhoudster); 2. H. Voerman 52% pnt.; 3. J. Kluft 49% pnt.; 4. D. de Gooyer 48 pnt.; 5. P. Kruk 48 pnt.; 6. N. Boevink 45% pnt. 2e gelid: 1. T. Fraikin 49 pnt.; 2. E. v. Asselt 48 pnt.; 3. R. v. Dam 47% pnt.; 4. B. Crezee 46 pnt.; 5. W. Stap 45 pnt.; 6. T. v. Westenbrugge 44 pnt. 3e gelid: 1. G. Slotboom 46% pnt.; 2. G. Ruysenaars 46 pnt.; 3. R. Harmeyer 45% pnt.; 4. L. v. d. Pijl 45 pnt.; 5. R. Malo, T. Mooy 44 pnt. Jongens le gelid: 1. F. Boevink 43 pnt. (kampioen); 2. W. Demmers 40% pnt.; 3. G. v. d. Klok, F. Vos 39% pnt.; 4. J. v. d. Klok 36% pnt.; 5. W. Kremer 36 pnt. 2e gelid: 1. L. Verhagen 39% pnt; 2. K. Verhagen 38% pnt.; 3. H. den Dunnen 37 pnt.; 4. E. Versluis 35% pnt.; 5. G. Rietman 34 pnt. Hervormde kleuters vierden Kerstfeest De stemmig versierde gymnastiekzaal van de Christelijke school aan de Van Langeveldstraat herbergde Woensdagmid dag de leerlingen van de Hervormde Kleu terschool, die vergezeld waren van hun ouders. Met grote aandacht volgden de kleuters het Bijbelverhaal, verteld door het hoofd der school, mejuffrouw J. C. Markerink, maar niet minder aandacht was er voor de Kerstvertelling over „Het kindje en de klokken" van mejuffrouw M. v. d. Duyn Schouten. Zoekt U een in ÖCePE STAAT ZljNCS t Studie piano Plaats een Agenda voor Velsen DONDERDAG 22 DECEMBER Thalia. - Geen voorstelling. Rex. - 8 uur: „Glinka". VRIJDAG 23 DECEMBER Thalia. - 8 uur: „De onsterfelijke wals". Rex. - 8 uur: „Penny Serenade". Raadhuis. - 10.30—11.30 uur: Spreekuur Wethouder van financiën. Blijde klok-klanken over „Noord" De beide luidklokken van de R.K. paro chie van St. Joseph, welke Zondagmiddag zijn gewijd, hebben Woensdagmiddag hun hoge plaats bereikt, nadat de voorberei- dene werkzaamheden door de firma Jon- gerius uit Utrecht de gehele morgen in beslag hadden genomen. Het ophijsen van de klokken in de toren geschiedde onder vrijwat belangstelling en juist voor het invallen van de duisternis konden de beide klokken nog in de stoelen worden aangebracht. De werkzaamheden in het klokkenhuis werden daarna bij kunstlicht voortgezet. Toen alles eenmaal op zijn plaats was en de afwerking van het karwei omstreeks half acht Woensdagavond ten einde liep klepten geheel onverwacht de bronzen stemmen van St. Joseph (G-toon) en St. Antonius (Bes-toon) over „Noord". Dit was na vijf jaren een vreemde maar ook een blij gehoor. Velsen-Noord en de St. Joseph-parochie zullen echter onge twijfeld spoedig weer met het klokgelui vertrouwd raken. P. v. d. A.-Vrouwengroep was bijeen De afdeling Velsen-Noord van de Vrou wengroep der Partij van de Arbeid was Woensdagavond ten huize van mevrouw Van Zalen-de Waal aan de Schoonoort- straat bijeen om mede ter gelegenheid van het komende Kerstfeest een bijzondere bijeenkomst te houden. De heer H. P. Brits sprak naar aanlei ding van de tachtigste verjaardag van mevrouw Henriëtte Roland Holst over het leven en werken van deze begaafde Neder landse dichteres en schrijfster. Kerstviering van School voor C.V.O. Elk jaar tracht het personeel der School voor Christelijke Volksonderwijs aan de Van Langeveldstraat aan de Kerstviering een ander cachet te geven. Alvorens Woensdag het Kerstfeest te be ginnen kwamen de leerlingen der verschil lende klassen zingend binnen, waarbij elke klas een ander Kerstlied deed horen. Nadat geopend was met samenzang en de heer W. B. Kleywegt, hoofd der school, kinderen en ouders had begroet, begon deze een inleiding van het liturgisch ge deelte met grepen uit de profetieën, waar bij de leerlingen der hoogste klasse om beurten een bekende tekst zegden, betrek king hebbende op het Kerstgebeuren. Een en ander werd afgewisseld door het zingen van de leerlingen en samenzang onder leiding van de heer C. Oderkerk en orgelspel van de heer J. Melis. Tijdens deze liturgie werd het licht aan de kerstboom ontstoken. De Kerstviering na de pauze was vooral gewijd aan samenzang van kinderen en ouders, die daarna allen met aandacht de Kerstvertelling door mej. Mulder volgden. IJmuiden-Oost Kerstviering bij de CJ.M.V. „Immanuël" Als onderdeel van de Kerstfeestviering van de Nederlands Hervormde Gemeente te IJmuiden-Oost komen de jeugdvereni gingen met de ouders en belangstellenden Zondagavond bijeen in de Goede Herder Kerk. De C.J.M.V. „Immanuël" zal een Kerstspel opvoeren getiteld: „Kom, en zie" onder leiding van den heer A. Bosman. Een gemengd dubbel kwartet onder lei ding van de heer J. Huzinga verleent medewerking. Voor de feestdagen kunnen wij U ten zeerste een vast boord aanraden. Het zit onberispelijk. KENNEMERLAAN 24 TELEFOON 4963 IJmuiden D.C.IJ. heeft de damcompetitie met kleine nederlaag besloten In dc laatste wedstrijd voor de Noord hollandse hoofdklasse der damcompetitie moest DCIJ van Zaandam Dinsdagavond in Hölel Kennemerhof een kleine neder laag incasseren. De IJmuider dammérs be houden nu de op één na laatste plaats. De uitslag was: IJmuiden Zaandam 1. A. LigthartB. May 11 2. B. DukelP. v. d. Horst20 3. C. Suykp. Blees 02 4. H. LarosH. Burggraaf 11 5. T. PostmaS. Bosman20 6. J. v. StralenJ. Bos 02 7. L. KoetsierP. Beunder02 8. J. SmitF. v. d. Made02 9. J. KramerP. Kraay 11 10. K. de JongJ. Botterweg 20 Totaal: 119 voor Zaandam. Voor de aanvang van de wedstrijd werd één minuut stilte in acht genomen wegens het overlijden van de heer P. D. de Graaf, lid van het hoofdbestuur der N.D.B. en oud-hoofdredacteur van „Het Damspel". Proeftocht van de „Mitra" De „Mitra", het eerste schip dat na de oorlog voor rekening van de N.V. Petro- leummaatschappij „La Corona" te 's-Gra- venhage in Nederland werd gebouwd, heeft zijn officiële proeftocht op de Noordzee ge houden. Daar werd het van de Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Fijenoord over genomen. Zoals al déze tankers draagt ook deze de naam van een „shell", een schelp. De mitra is een zeeschelp, die voorkomt aan de kust van het eiland Mauritius in de Indische Oceaan. Een exemplaar van deze schelp ligt in een nisje van de eetsalon der officieren. Het schip heeft een lengte tussen de loodlijnen van 460 voet, een breedte van 59 voet en een holte van 34 voet. Het draag vermogen is 12.000 ton, de bruto tonnage 8262.60, de proefsnelheid 12 knopen. De voortstuwing geschiedt door een Diesel motor van 3600 pk. Nog deze week zal de „Mitra" zijn eerste reis naar Curasao beginnen. Aanbesteding Door de heer A. ten Broeke, architect te IJmuiden is aanbesteed het bouwen van twee beneden- en bovenwoningen en vijf ééngezinswoningen aan de Julianakade te IJmuiden. De uitslag was: Aann. Mij. „Vel- sen" te IJmuiden-O. 148.398,R. de Boer te IJmuiden 150.111,—; W. A. de Bruyn te IJmuiden-O. 154.562,C. de MARKTBERICHTEN 21 December 1949 Besommingen UM 183 Viking Bank 26.330. KW 125 4380. TJM 283 4420. Aanvoer 40 kisten tarbot en tong, 125 kisten koolvis, 5 kisten leng. 25 kisten kabeljauw. 40 kisten wijting, 15 kisten haai, 15 kisten schelvis, 15 kisten schol. 50 kisten schar. 1020 kisten makreel, 180 kisten haring, 10 kisten diver sen. Totaal 1540 kisten, Pryzen Tarbot I 2,55; gr. tong 2.252,20; gr.m. tong 2.20; kl.m. tong" 2.25—2.10; kl. tong I 1,72— 1,70; kl. tong II 1.32—1.26. per kg. Tarbot IV 56: kl. schol I 62; kl. schol II 3937: schar 28.50—25; midd. gul 47: kl. gul 3734; kl. koolvis zw. 22.5021: kl. haai 22; kl. schelvis I 52; kl. schelvis II 47; wijting 36,5033.50; makreel 2315,50; v. haring 25.5024,50, per 50 kg. Gr. koolvis zw. 5247,50; gr. leng 94, per 125 kg. Kerstprogramma van het Heilsleger Het IJmuidense Leger des Heils heeft voor de komende Kerstdagen een uitge breid programma voorbereid. In de Kerstnacht wordt om 4 uur een straatzangdienst gehouden. Om zes uur 's morgens heeft de eerste Kerstdienst plaats en des middags om 3 uur volgt een kinderfeest. De tweede dag wordt 's middags een jeugddemonstratie gehouden en 's avonds volgt tot slot een tableau-avond. Santpoort Santpoort II speelde gelijk tegen Weenink ii Zoals verwacht werd heeft het Dinsdag avond in het Badhuis aan de Wiistelaan te Santpoort geducht gespannen. De Bever- wijkers hebben stevig partij gegeven. Pas om half elf werden de eerste resultaten be kend. Deze waren voor Santpoort niet be moedigend, want achter elkaar boekten zij drie nullen. Daarna ging het beter en aan het eind van de avond was de stand 4%4%. De afgebroken partij van Sterk zal ook wel op remise uitlopen, zodat de eindstand dan 55 wordt. De persoonlijke resultaten waren: SantpoortWeenink: VosmanMeyer 01, BrugmanMuys 10, PardoenDuinmeyer 10, Schweit zerNijkamp Elfferichv. d. Does 10, HaanappelTervoort 01, Ooster lingalders 01, SpookOtterloo 01, EnklaarVersseveld 10, SterkSiebers afgebroken. Voor de bekers werden nog de volgende partijen gespeeld: Groep I. Blansjaar Bilder 10, Dr. M. de GrootBilder 10. Feber te IJmuiden-O. 141.370,B. van G. SchuurmanPels afgebroken; groep II: Geldorp te IJmuiden 156.580,Fa. Hol- v. DijkVulling 01, v. DuinBaljet 01 leman Zn. te Santpoort 153.325,Fa. i groep III: Kaanv. d. Blom 10, Meu- G. Jansen Zn. te Driehuis 166.487,i nierE. Zuiderduyn Roodenburg— A. Meinema te IJmuiden 156.100,v. Zeggeren 01, W. Hoogzaadv. Dongen Philips Bouwbedx-ijf te Velsen 151.337,01. H. van der Plas te IJmuiden 167.265,I Dinsdag 27 December wordt een gong- J. de Waard te IJmuiden 155.100,J. wedstrijd gespeeld. Eeuwig groen Die wordt er de laatste tijd ook niet dik ker op, zeggen de mensen meewarig en hoofdschuddend tegen elkander alsof zij het over een sukkelende zieke hebben, maar zij zeggen het met een lachje van plezier achter in hun ogen, want zij be doelen de kalender en zo herinneren zij er elkander met een grapje aan dat het jaar ten einde loopt. Neen, hij wordt er niet dikker op, hij verliest zijn bladen als een stervende bloem. Zij fladderen weg in het vergeten jaar met hun datum in vette cijfers en hun spreuken aan de achterkant. Zij zijn de weggefladderde dagen achterna gegaan, waarvan ge ook al zo weinig meer weet zonder uw versleten en volgekrabbelde zakagenda er op na te kijken. En ge wacht maar weer op die verse voorraad van driehonderdvijfenzestig gloednieuwe dagen die voor u klaar lig gen, zij glimmen van de nieuwigheid en de beloften. Zij zitten als een dik pak onbe kende avonturen op de nieuwe welgedane kalender, ge kunt er van plukken zoveel als ge wilt. Waarom zoudt ge nog mijmeren over de dagen die de adem van de tijd heeft weggeblazen naar de nevelen van gisteren, als ge zoveel weer te plukken krijgt? Dat denkt ge, dat zegt ge, maar deze donkere Decemberdagen hebben zo hun eigenwijze traditie, zij zijn op hun manier er op uil om u en mij hun ouderwetse sentimentaliteit op te dringen. Daar brengt ge ze niet van af, met geen honderddui zend man brengt ge ze daar van af. Zij werken als gewiekste venijnige oude tan tetjes met kleine en liefelijke middeltjes, zij lachen'zuurzoet en zedig, maar zij krij gen ons waar zij ons hebben willen. Zij komen met een kerstboom en met melodieën die uw hart week maken, zij hebben glinsterende versierselen en glan zend engelenhaar, die in kaarslicht hun geflonker op uw gedachten vastzetten als dwaallichtjes op een grauwe heide. Ge kunt daar niet veel tegen beginnen. Winnubst te Driehuis 155.500,en P. Zwart te IJmuiden 150.500, De raming van de architect bedroeg 145.560,—. Woensdag trekt het derde tiental naar „Kijk uit III." Na de grote overwinningen van dit tiental wordt met belangstelling naar het volgende resultaat uitgezien. Velsen Zeker geen „Kerstklokken" in oud-Velsen Het is nu zeker, dat de nieuwe luidklok ken voor de oude Hervormde kerk in Oud-Velsen niet voor de Kerstdagen gullen arriveren. De betrokken schenkers doen echter hun uiterste best om de bronzen stemmen nog voor Oud en Nieuw in de toren opgehangen te krijgen. Velsense huisvrouwen vierden Kerstmis De goede traditie getrouw vierden de Velsense leden van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen Woensdagmid dag in het Patronaatsgebouw het Kerst feest. Mevrouw P. L. de Boer-Harder leidde de bijeenkomst in met een kort wel komstwoord en vroeg de onverdeelde aan dacht van de aanwezigen voor de displaced persons en andere ontheemden, die niet zoals de mensen die in vrijheid en zonder gebrek leven, het Kerstfeest kunnen vie ren. Nadat de aanwezigen staande het „Stille Nacht - Heilige Nacht" hadden ge zongen, vertelde de bekende Nederlandse schrijfster mevrouw M. SzékelyLulofs over „Kerstfeest in Indonesië". Het Kerstfeest, dat in oorsprong eigen lijk een heidens feest is, bestaat uit het symbool van de wedergeboorte en kent daarom zowel een innerlijke als een uiter lijke beleving. Ook in de Christelijke vie ring zijn nog tekenen van de heidense vie ring terug te vinden, zij het dan in sym bolische vorm. Mevrouw SzékelyLulofs verhaalde over het eerste Kerstfeest dat zij op tienjarige leeftijd in Indonesië heeft gevierd en dat moeilijk in Christelijke zin kon worden opgevat, maar toch een Chris telijke strekking kreeg voor de kinderen voor wie de eerste kennismaking met Kerstmis de confrontatie met een stralend mysterie werd. Spreekster, die ook enige tijd in Australië en Hongarije heeft ver toefd, vertelde vervolgens een en ander over de manier waarop in deze landen de Kerstdagen worden doorgebracht. Waar in Australië de intimiteit en de huiselijke sfeer ver te zoeken zijn, wordt in Honga rije deze dag beschouwd als de familiedag bij uitstek. Na de pauze las mevr. Székely een door haar geschreven Kerstverhaal voor, dat dezer dagen gepubliceerd zal worden. Begeleid door mevr. Calkoen, zong mevr. P. de BoerHarder enige oud-Hollandse Kerstliederen. Kleine bunkers in Schoonenberg verdwijnen Een aantal kleine bunkers in het park „Schoonenberg" te Velsen, die daar sinds de oorlog herinnerden aan de bouwnijver heid onzer bezetters, worden thans opge ruimd. Ze worden met kleine springladin gen opgeblazen. De grote bunkers blijven er voorlopig staan. Kerstdienst in de Oude Kerk Zoals wij reeds eerder meedeelden, ligt het in de bedoeling Vrijdagavond in Vel- sens Oude kerk een Kerstdienst te houden, uitgaande van de Nederlands Hervormde Gemeente. Thans is bekend, dat ds. L. Brink in deze dienst voorgaat en dat het kerkkoor onder leiding staat van de heer A. Verschoor. Als solisten werken mee Tineke van Raalte,sopraan; Gerda Brands, fluit en Sari v. d. Linde, orgel. Het hoekje van HEB IK ME DAAR EVEN een stapel brieven gekregen deze week. Jullie zijn blijkbaar allemaal tegelijk in de pen geklommen om te vertellen: a) dat je het nieuwe maand- raadsel leuk vindt; b) dat de goede gaven van Sinterklaas erg in de smaak zijn gevallen. Inmiddels bedankt voor het snel opsturen van de boeken lijstjes door een aantal prijswinnaars, maar ik heb ze nog niet allemaal. Op schieten, jongens, des te eerder krijg je het gewonnen boek toegezonden. GEORGE FORMBY is door het toeval bovenop de stapel verzeild geraakt en is dus haantje de voorste deze keer. Wil het met je pianoles nog al vlotten? En hoe is het met de grieperigheid? Er zijn meer kleine kranten-familieleden van rne, die een paar dagen onder de wol gestopt zijn en met George wens ik jullie allemaal van harte spoedig beterschap. Het boek is naar je onderweg, hoor! ZANDKLOKJE verwacht morgen haar rapport. Ik ben al net zo nieuwsgierig als jij, meisje. Hoor ik, de uitslag even? Maar je moet rapport met 2 p's schrijven hoor, anders komt er een onvoldoende voor taal! Gaat de reis naar Hilversum in de Kerstvacantie? Ik hoop voor je, dat we een beetje sneeuw krijgen want het Gooi is nooit mooier dan in wintertooi (dat rijmt). Een oude bekende, die lange tijd van het toneel verdwenen is geweest, komt eindelijk weer eens opdagen. Het is ROZEKNOPJE, die het zo verschrikkelijk druk met huiswerk heeft gehad, dat Tante Els 'er bij in moest schieten. Niks erg hoor, het werk gaat voor. Ja, over de vernieuwing van jullie school heb ik in de krant gelezen. Dat is zeker de Groen van Prinstererschool? Die overblijverij van jullie lijkt me best gezellig. Hier is zelfs DUIF weer op de til teruggekomen. Jij bent inderdaad gefeliciteerd in de krant en het viel me al een beetje tegen, dat ik taal noch leken van je hoorde. Ja jong, het is heel erg geweest met de laatste stormen Dan besef je aan de wal, hoe zuur het broodje verdiend wordt op zee. De derde „verloren zoon" is een dochter: RESEDA neemt zich voor, voortaan elke week te schrijven. Het zal men benieuwen! Nee, ik kan me voorstellen, dat die lachgasgeschie denis van jou helemaal niet „om te lachen'" is geweest. Jij hebt het wel druk met de Kerstdagen, zeg. Maar thuis, onder de boom en met de kamer „aangekleed" het toch het allergezelligst, vind je ook niet? Ha, die SPERWER. Jongen, wat ben jij uit je slof geschoten! Acht kantjes stamp vol en een heel regiment tekeningen! Daaruit kan ik zo langzamerhand een voorstelling maken over jullie kamer. Het maandraadsel is anders niets geheimzin nigs hoor. zoals jij het hebt gedaan is goed.alleen wat slordig. Wat een pracht van een feest hebben jullie op de padvinderij gehad. Om die versjes heb ik me een kriek gelachen. Doe vooral moeder en vader de groeten, kleine roofvogel en dat VSV maar flink mag winnen. We gaan verder met ons KERSTKLOKJE, die nu weer in de mode gaat komen. Daarom komt ze dan ook vermoedelijk plotseling opduiken. Heb jij je moeder even beet ge had op de vijfde December! Maar ze is er wel voor beloond. Je moet eens een foto- tje sturen van jezelf, klokje, in uniform. Dan weet ik ook ongeveer, hoe het er bij jullie uitziet. Inderdaad, het was zó een fijne brief en ik zou haast wensen, dat het Sinterklaas bleef, dan klingelde het KERSTKLOKJE wat vaker. MARIANNEKE is ook van de partij, maar ze is kort, deze week. Ik kan het briefje het best zo beantwoorden: Ja - nee - fijn - dag!" BLAUWDRUIFJE brengt het er beter af met een knus babbel-epis tel. Fijn, dat je verjaardag ook zo goed geslaagd is. Als jy met verlangen naar het rapport hebt uitgezien, zal het er wel netjes bijstaan, denk ik zo. Ja, het maand raadsel loopt tot en met Januari. Ik zal je de prijs zo gauw mogelijk toesturen maar of dat nog vóór de Kerst is?? Ja, kindje bij een Kerstfeest hoort eigenlijk sneeuw, maar ik vind het nog veel be langrijker of je de Kerstsfeer in je hart hebt. Fijn, dat je zusje ook heeft geschre ven. Nu nog een schuilnaam Henny! Blijf jij maar gerust in de kring hoor! KABOUTER WIPPIE komt ook weer eens opdagen. Teddy is dus zwart met bruin; ik geloof dat ik hem die middag wel heb gezien. Wat heb jij een mooi post papier! En dan dat andere Sinterklaas cadeautje er nog bij! Hoor ik nog eens wat van je? Meisjes en jongens, voor we gaan slui ten wens ik jullie allemaal uit heel mijn hart een goed en vredig Kerstfeest, waar niet alleen de vx-olijkheid maar vooral ook de ernst van dit hooggestemde gebeuren in dooi-klinkt. Want we hebben in deze tijd heus wel eens wat inkeer nodig. Wat word ik ernstig, niet? Daarom tot besluit: veel genoegen en tot de volgende keer! TANTE ELS. Voor jonge hersens Het weekraadsel voor deze week is een Kerstboom waar woorden in vex'box'gen zijn. Ik heb het onderste zinnetje al voor jullie ingevuld, zodat het raadsel niet moeilijk is. Links van de boom staan de cijfers en als je nu in de daarbij horende hokjes de woorden die in de hieronder- staande zinnen ontbreken invult, ver- schijnt langs de „stam" van boven naar beneden een begx;ip, dat wel even anders is dan het zinnetje op de onderste tak. Doe je best! De woorden zijn: 1 het cijfer nul is de letter 2 Ze hebbeneen prettige Kex-st be zorgd 3 Hang die slinger eens wat 4 Hulst heeft als vruchtje een rode 5 We vliegen met de K.M. 6 Het kindje was door de warmte inge 7 Fr stond een oude nachtop wacht bij de huizen 8 Deverkoopt kx-anten op het perron 9 de ezel balkte .a. Een kerstboom. Hij staat daar trots in zijn beste pak van fluwelig groen, behan gen met de schoonste dingen en tot zijn knieën in een emmer met zand, die op geen emmer meer lijkt door het prachtige rode crêpe-papier. Hij heft zijn takken aan weerszijden om ze goed te laten zien, hij draagt de kunstig gedraaide kaarsjes voorzichtig en fier. Zijn kruin is het schoonst van al, daar schittert een ster met een zilveren staart waarnaar de kaar senvlammetjes hun halzen in verering rek ken. Ge hebt uw eigen hals zó vaak daar naar gerekt toen ge nog te klein waart om de schoonheid van die ster volledig te kun nen zien. Die ster is een oude kennis om zo te zeggen, die is u bijgebleven door alle dalen en over alle bergen van uw leven. Zij is zo ouderwets dat ge haar niet ver geten kunt. Die kerstboom is de drager van schitte rende herinnei'ingen. Ge ziet in de spie gelende glazen ballen en de glinsterende niemandalletjes vertrouwde gezichten die u toelachen uit de grijsheid van vergane jax*en. Er is in ieder jaar een groene kerst boom geweest, er is bij iedere kerstboom een vezel van uw hart in de takken blijven hangen. Die dansende kaarsenvlammen, diezelf de, hebben eens oranjelicht op een dier baar gezicht of in onvergetelijke ogen of op glanzend haar geworpen, dat oranje- licht is er weer en ge kijkt er naar alsof ge terugziet in uw leven. Ergens op de kleine wei'eld dansen zulke vlammetjes bij dat gezicht, bij die ogexi of bij dat haar, het kan zijn dat er dan aan u gedacht wordt. Want de eeuwig groene kerstboom heeft zo een ouderwetse wijze om de mensen naar elkander te leiden, al is het maar voor een ogenblik. Het zijn zulke ouder wetse melodieën die de boom tussen zijn takken bewaart, zij klinken zo rustig en gelaten omdat zij de tijd hebben overwon nen. Deze sentimentele kerstboom met zijn nonsens van goud en zilver kan u gesto len worden, ge laat hem in zijn hoek aan zijn lot over en ge steekt het volle licht aan om de kaarsen te vergeten. En omdat het onderhand tijd wordt hangt ge zakelijk en nuchter een nieuwe dikke kalender aan de wand. Ja, zakelijk en nuchter. Maar ge plant daar uw kerstboom voor het volgend jaar al mee en de blaadjes van uw nieuwe ka lender drae^n reeds de versierselen van het verleden, waarin zich sti'aks de kaar senvlammen zullen spiegelen. Op de takken van de boom die eeuwig groen blijft. J. L. Driehuis Volgende zomer een bloemencorso in Velsen? De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Velsen, de heer J. H. v. d. Burg, sprak er in zijn openingswoord op de vergadering welke Woensdagavond in de koffiekamer van de begraafplaats „Westerveld" gehouden werd, zijix teleur stelling over uit dat de secretaris in zijn pogingen om voor deze avond een spreker te vinden om iets over het opmaken van kerststukjes te vertellen, niet geslaagd was. Met betrekking tot de eventueel in het komende seizoen te houden bloementen toonstelling ontstond vrijwat discussie over de beperkte tijd en de weinige ruimte in deze gemeente om deze tentoonstelling voor te bereiden en te houden. Er gingen stem men op om hiervoor een tent te gebruiken en hiernaar zal dan ook verder worden ge ïnformeerd. Het plan om er een bloemencorso aan te verbinden vond wel bijval, maar de voorzitter meende dat het niet de taak was van de afdeling om zulks te orga niseren. Men zou. aldus de heer v. d. Burg, moeten trachten grote bedrijven of firma's te interesseren, daar de fi nanciële consequenties hiervan te groot worden. Aan de beurt van aftreden waren twee bestuux-leden. De heer v. d. Burg werd bij acclamatie herkozen en in de plaats van de heer Th. de Ruyter, die zich niet herkies baar stelde, werd gekozen de heer A. Ta- bernal. Tenslotte werd tot lid van de Com missie van Toezicht voor de tuinbouw- wintercursus benoemd de heer B. Buning. De avond werd besloten met een bespre king over bomen en heesters, die de leden hadden meegebracht.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5