IJmuider Courant Beslissing Haarlems Dagblad Loonsverhoging van 5 procent is niet verplicht gesteld f1.- Eenheid onder Russische dictatuur is de Duitsers liever dan verdeeldheid" IJmuidense reders bij Minister Mansholt 64e Jaargang No. 19432 Bureaux: Kenriemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Tel'ef. Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van cn <öprrtl)tc Itortcmorts: Courant (liuio 1676) Vrijdag 23 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagep. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25 Fx-anco per post f 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE AANNEMING door de Eerste Kamer van het wetsontwerp behelzend de resultaten der Ronde Tafel Conferentie heeft de beslissing gebracht inzake sou- vereiniteits-overdracht: dezelfde middag nog hééft H.M. de Koningin het stuk on dertekend en daarmee is het ontwerp tot wet geworden. Nieuwe gezichtspunten heeft de behandeling in de Eerste Kamer niet opgeleverd en dat was ook moeilijk meer te verwachten. Spanning omtrent de vraag of de meerderheid van twee derden bereikt zou worden verdween voorzover er nog mensen waren die in onzekerheid verkeerden op het ogenblik waarop prof. Molenaar namens zijn fractie ver klaarde dat de V.V.D. voor zou stemmen. Evenals in de Tweede Kamer heeft de V.V.D.-fractie in haar geheel vóór ge stemd. Met de Christelijk-Historischen is het anders gelopen: in de Tweede Kamer waren zij verdeeld (vier voor, vijf tegen), maar in de Eerste stemden alle vijf leden tegen het ontwerp. De enige afwezige dei- senatoren, de anti-revolutionaire oud-mi nister mr. De Wilde, zou ongetwijfeld tegen gestemd hebben, zodat in een vol tallige Eerste Kamer de uitslag 3416 in- plaats van 3415 geweest zou zijn. Er is een besluit genomen van inderdaad historische betekenis en van grote draag wijdte. Of verdere ontwikkeling van zaken in Indonesië nog grote moeilijkheden zal brengen is door niemand met zekerheid te voorspellen. Sommigen doen daaromtrent zwartgallige voorspellingen, anderen zien de toestand rooskleurig in. Velen worden daarbij beïnvloed door brieven die zij in deze dagen uit het land zelf ontvangen; in de meeste gevallen kunnen die evenwel slechts gebaseerd zijn op de heersende stemming en verhoudingen in de stad of in het district waarin de briefschrijver vertoeft. Bij een zo ontzaglijk groot land als Indonesië met zoveel verschillende be volkingsdelen kan men daaruit natuurlijk nooit een slotsom trekken voor het geheel. Dat de eerste ontwikkeling van zaken na de souvereïniteits-overdracht in volkomen rust zou verlopen kan men moeilijk ver wachten. Een groot volk, dat al jarenlang in onrust en onzekerheid heeft verkeerd, treedt in een volkomen nieuwe phase in zijn bestaan. Het moet vertrouwen en zeker heid verwerven in zijn nieuwe zelfbestuur. Het bestuur zelf moet de moeilijkheden zien op te lossen, die in grote mate uit ge brek aan ervaring zullen voortkomen. Dat Indonesische intellectuelen bij hei'ha- lirg erkend hebben dat samenwei-king met de ervaren Nedei'landse ambtenaren voor hen onontbeex-lijk is duidt op begrip van de situatie en geeft daarom uitzicht op het welslagen van die samenwerking. Engelsen in het Vei-re Oosten hebben de verwachting geuit dat na de souvereini- teitsoverdracht aanvankelijk wel ernstige onrust zal ontstaan, omdat dit ook het ge val is geweest nadat zij zelf India en Pa kistan nu onafhankelijke staten, die met Groot-Brittannië verbonden zijn ge bleven in1 het Gemenebest vex-laten had den. Aangezien dit, in vergelijkirxg met Indonesië, geen gelijksoortige bevolking betreft, ook niet dezelfde verhoudingen en evenmin gelijke gebeurtenissen, die aan de souvereiniteits-overdracht zijn voorafge gaan schijnt deze Engelse mening niet van belang. De vergelijking gaat niet op, omdat de situaties teveel verschillen. Wij hopen dat de in Den Haag gevallen beslissing' een wijs besluit zal blijken te zijn en tot zegen van alle erbij betrokken volken zal strekken. Nederlanders, die in de toekomst naar Indonesië zullen gaan om er een levenstaak op zich te nemen, van welke aard ook, zullen in geheel nieuwe verhoudingen terecht komen. Het zal hun lichter vallen zich daax-bij aan te passen dan hen, die onder het koloniale régime in het land hebben gewerkt. Dat spx-eekt van zelf. Respect voor het grote werk, dat door hun voox-gangers is verricht, zullen zij zeker hebben, maar hun intrede zal al ge paard gaan met het besef dat zij in een land met andex-e en nieuwe gezagsverhou- dingexx komen. Dit Indonesische landsbe stuur zal, ook al ontwikkelt het zich veel beter en gunstiger dan pessimistische voor spellers verwachten, in elk geval zich door andere gebruiken en een andere sfeer gaan kenmerken dan die van een Nederlands bewind. Het is niet anders te verwachten. De grote kwestie is evenwel of de alge mene gang van zaken zich gunstig zal ont wikkelen; niemand kan vex-wachten dat een Indonesisch bestuur een nabootsing van een Europees zal zijn. Het is een gx-oot besluit dat ixi Den Haag is genomen, het grootste dat Nederland sinds de oorlog heeft moeten nemen en meer dan dat: een der grootste besluiten in de historie van ons volk. Moge het tot welslagen in een nieuw samengaan leiden. R. P. KLM en RIS werken samen in nieuwe N.V. BATAVIA, 23 December (Aneta). In besprekingen, die werden gevoerd tussen de ministers Hatta, Anak Agoeng en Laoh enerzijds als vertegenwoordigers der RIS en de dïx-ectie der KLM andex-zijds, is over eenstemming bereikt inzake de spoedige stichting van een gemengd bedrijf voor de uitoefening der burgeiiuchtvaart in Indonesië en de omliggende landen. Hiertoe zal een naamloze vennootschap v/orden opgericht, genaamd „Garoeda In donesian Aix-ways", die haar zetel te Bata via zal hebben en die de taak van het inter-insulaire bedrijf van de KLM zal overnemen. De regering der RIS verleent aan de nieuwe N.V. een concessie voor de duur van 30 jaar. De RIS en de KLM nemen beiden deel in het kapitaal. De KLM zal voor de eerste 10 jaren, indien de regering der RIS zulks verlangt, de meerderheid der aandelen aan de RIS verzekeren. Gedurende minstens de eerste 10 jaren garandeert de KLM het beheer van de Garoeda Indonesian Airways. De raad van commissarissen wordt aangewe zen door de regering van de RIS en de KLM. De voorzitter van deze i~aad wordt, op voordracht van de x-egering der RIS, benoemd uit de commissarissen. De KLM stelt haar personeel dadelijk beschikbaar en zal terstond aanvangen met een intensieve opleiding van Indone sische krachten voor een geleidelijke over neming van het bedrijf, voorzover nodig. Getracht zal wox-den, bixxnen twee maan den de nieuwe N.V. met haar werkzaam heden te doen aanvangen. Bij moeilijkheden kan het college van Rijksbemiddelaars bindende beslissing nemen Kolenbijslag van per persoon Oover de loonsvei-hoging van maximaal 5 procent, waartoe de regering toestemming verleent, zonder dat voorafgaande toe stemming van het College van Rijksbemid delaars nodig is, verneemt het A.N.P. van deskundige zijde het volgende: De derde loonronde is gebaseerd op verhoging van de lonen wegens de stijging der kosten voor levensonderhoud en verhoging van de productie. De loonsvex-hoging van 5 procent, welke nu geoorloofd is, geldt voor werknemers van 23 jaar en ouder. Ook de kinderbijslag wordt met 5 procent verhoogd. Ten aan zien van de jongeren van 18 tot 23 jaar werd overwogen, dat men alleen een extra px-ikkel moet scheppen om de scholing te bevorderen. Bij de besprekingen tussen regering en vakorganisaties leverde de vraag of de loonsvex-hoging bindend moest zijn, of dat alleen vergunning zou verleend worden tot vex-hoging. gx-ote moeilijkheden op. Voor de vergunning pleitte de wense lijkheid om werkgevers en werknemers meer vex-antwoordelijkheid te doen dragen. Voorts was er het argument, dat er be drijfstakken zijn, die de verhoging mis schien niet zouden kunnen dragen. Dat zou kunnen leiden tot vele moeilijkheden, tot faillissementen, werkloosheid, hetgeen niet in het belang der ax-beiders zou zijn. Voor een bindende regeling werd als ax-gument aangevoerd, dat deze niet dergelijke moei lijkheden .zou veroox-zaken. Ook werd ge dacht aan het gevaar, dat men van de zijde der werkgevers zou komen met regelingen, die niet passen in de loon- en prijs-politiek, die door de regering wordt gevoerd. Der gelijke regelingen zouden ertoe kunnen leiden, dat de lonen boven het plafond komen te liggen, dat deze politiek toelaat. Thans is een compromis tot stand gekomen, waax-bij men vei-gunning voor loonsver hoging verleent. Tevens is echter bepaald dat het College van Rijksbemiddelaars, een bindende beslissixxg kan nemen wanneer ex- moeilijkheden zouden ontstaan. Bijslag voor kolen een gulden per persoon De hoogste subsidie, welke de regering in totaal vex-leende, bedroeg 650 millioen gulden. Voor de devaluatie dacht men die subsidies terug te kunnen brengen tot 70 millioen gulden, maar tengevolge vaxx de devaluatie zijn zij 300 millioen gulden ge bleven. (tarwe, voedex-granen, boter en vetten). Thans wox-dt de subsidie op kolen afge schaft (50 millioen gulden voor industrie- koleix, 10'millioen gulden voor huisbrand), waardoor de kolenprijzen met ongeveer 17 procent zullen stijgen. Behalve deze 60 millioen gaan er dan nog 52 millioen af door de huisslachtingexx. In totaal zou dit een vex-mindering der subsidies van 112 millioen gulden zijn. Daar er echter 10 millioen gulden wordt teruggegeven voor de huisbrand voor het lopende stook- seizoen zal er door de regering op een ïxog nader aan te geven wijze een compensatie van 1,per persoon worden uitgekeerd is de verminderixxg der subsidies in to taal 102 millioexx gulden. Bij de vergunning tot de loonsverhoging is geen gx-ens vastgesteld. Als het College van Rijksbemiddelaars evenwel ingrijpt, dan kan dit, omdat zijn beslissingexx bin dend zijn, een grens vaststellen. Sociale lasten hoger voor ondernemers De loonsverhoging zal exxige stijging van de sociale lasten veroorzaken. Volgens een ruwe schatting zal deze stijging voor de ondernemers 6 procent bedragen, hetgeen men als ruim genomen moet zien. Door de stijging van het loon valt er een grotere categorie arbeiders onder. Bij ziekte zal de uitkering van 80 procent ook iets meer vragen tengevolge van de loonsverhoging. De bijdrage voor de kinderbijslag behoeft niet verhoogd te worden. De vex-evenings- heffing van iV2 procent komt de onder nemers op iets meer te staan. Ook de on- gevallenverzekex-ing vraagt wat meer, de invaliditeitsuitkering echter niet. Nog geen huurverhoging Tegenover de plannen tot huurvex-hoging, vex-hoging van de Personele Belasting en van de Omzetbelasting wilde de minister van Financiën een vermindering van de Loon- en Inkomstenbelasting stellen. De j devaluatie verandex-de evenwel het aspect. Men moet thans afwachten in welk tempo de volksvertegenwoordiging deze zaak ter hand zal nemen. Dat de door haar aan te nemen wetsontwerpen terugwerkende kx-acht zullen bezitten, is niet waarschijn- lijk. Tenslotte wox-dt er de aandacht op geves tigd. dat de 5 procent verhoging betrekking heeft op de zg. „gulden van Joekes" exx ook op de periodieke loonsverhoging. Daar om is voor de verhogingen de datum van 1 Januari vastgesteld. Buiten de x-egeling vallen: over heidspersoneel, huishoudelijk perso neel en zij die een geestelijke bedie ning uitoefenen. Vx-ouwelijke kostwinnex-s vallen wel on der de regeling. Over de vraag of de kostwinners bene den 23 jaar en de gehuwden beneden die leeftijd onder de regeling vallen zal nog ovex-leg gepleegd worden. De regering heeft er geen bezwaar tegen de grens voor de sociale verzekeringswet ten op 4.500 te brengen. De moeilijkheid, dat een deel der hogere inkomsten naar de fiscus zal gaan, zal de xninister van Soci ale Zaken met de minister van Financiën bespreken. West-Berlijnse gemeenteraad protesteert tegen deportaties De West-Bex-lijnse gemeentex-aad heeft eenstemmig een sociaal-democi-atische re- solutie aangenomen, waax-in geprotesteerd wordt tegen „het deporteren van Duitsers uit de Sovjet-Russische zóne naar de Sov jet-Unie" onder verwijzing naar de ver klaring van mensenrechten van de UNO. Volgens het sociaal-democx-atische vrou welijke x-aadslid Annedore Leber vertoeven op het ogenblik een 36.000 mensen in drie concentx-atiekampen in de Russische zóne. Om de zes weken, na inspectie door een commissie, aldus Lebex-, wox-den vier a zeshonderd personen naar de Sovjet-Unie gedeporteerd. Tramstaking in het Ruhrgebied wegens benoeming ex-S.A.man De tramdiensten ixx 27 steden van het Ruhx-gebied werden Donderdag onderbro ken ten gevolge van een staking van trambestuurders. De bestuurders staakten uit protest tegen het weer in dienst nemen van een vroegere kolonel van de S.A. Als dix-ecteur van de plaatselijke trammaatschappij. De kolonel, Alois Greve, werd in 1945 ontslagen als „licht geval". De x-aad van beheer heeft verklaard niet de toestemming van de arbeiders van xxode te hebben voor de aanneming van Greve. Het woord is aan Chesterfield: Dc dwaze begrippen van een man, die in een systeem gevangen zit en de wereld niet kent, stellen het geduld van iemand, die de wereld ivel kent, op een zware proef. In IJmuiden is men thans bezig de ..Avontuur', het vrachtbootje dat vorige week in het Noordzeekanaal gezonken is, te lichten. Nadat een bekisting is aangebracht worden de ruimen leeggepompt en kan het scheepje ter plaatse gelost worden, Dr. Niemöller verwekt opzien Stichting van West-Duitse staat heeft Duitsland op beslissende wijze verzwakt ZURICH, 22 December (A.N.P.)Ds. Niemöller heeft een vertegenwoordigster van de „New York Herald Tribune" een onderhoud toegestaan, waarin hij onder rneer vérklaax'de van mening te zijn dat de Duitsers zich, als het niet anders kon, in een communistische dictatuur zouden schik ken, indien zij daarmede de eenheid van Duitsland zouden bereiken. De redactie van de „Neue Zeitung", het orgaan der Amerikaanse bezettingsautori teiten, wilde niet zonder meer de weer geving door de „New York Herald Tribune" van het persgesprek met ds. Niemöller als juist aanvaarden. Het blad zond een ver slaggever naar Wiesbaden, doch in een onderhoud met hem verklaarde ds. Nie möller oxigeveer hetzelfde als tegenover het Amex-ikaanse dagblad. Hij zeide nog eens met nadruk, dat indien het Duitse volk voor de keus tussen eenheid en vex-deeldheid zou worden gesteld, het de vooi-keur zou geven aan eenheid, ook indien dit gepaax-d zou gaan met het moeten dragen van een Rus sische dictatuur. Voorts verklaarde ds. Niemöller onom wonden dat hij zich van de „in Rome op stapel gezette en in Washington ter wereld gebx-achte West-Duitse bondsstaat" niet veel voorstelde. Volgens hem had Duits land, door het stichten van de West-Duitse staat waarvoor, naar zijn mening, de meeste Duitsers niet zouden willen strijden zijn vroegex-e positie van sterkste pro testantse mogendheid op het vasteland van Europa prijs gegeven, daar hij het federale West-Duitsland een katholieke staat achtte. „Duitsland is, door het prijs geven van de door een protestantse bevolking bewoonde gebieden ten Oosten van de Oder aan een katholieke staat, op beslissende wijze ver zwakt", aldus ds. Niemöller. Reacties Van vele zijden zijn reeds felle reacties Op de Rijksweg Meppel-Zwolle in de gemeente Zwollerkerspel is ee?i auto-ongeluk gebeurd, waarbij vijftien personen werden gewond. Toen een bus van de Drentse Stoomtrammaatschappij een voor hem rijdende vrachtauto wilde passeren, sloeg de laatste onverwachts links af, waardoor de chauffeur van de bus plotseling hard moest remmen. De bus slipte daardoor en belandde met kracht tegen een boom langs de wegberm. óp de uitlatingen van ds. Niemöller ge komen. Volgelingen van de Duitse evange lische kex-k hebben op scherpe wijze critiek uitgeoefend op de wijze waarop ds. Nie möller dé grote spanningen op politiek ge bied tussen Oost én West heeft geprojec teerd op de tegenstelling tussen de beide christelijke geloofsrichtingen. Helmut Lindemann, één van de uitgevers van de „Deutsche Rundschau", heeft ds. Niemöller in de „Stuttgarter Zeitung" de vraag gesteld óf hij er wex-kelijk zeker van is dat het Duitse volk liever in zijn geheel zou worden geknecht, dan tegen zijn zin gescheiden te zijn. Ook vraagt hij of de ten Oosten van de Elbe wonende Duitsers er de vooi-keur aan zouden geven West-Duits, land eveneens geknecht te zien, of dat zij de ongetwijfeld nog onvolmaakte West- Duitse x-epubliek als hun enige hoop op een betere toekomst zouden willen beschouwen. Lindemann schrijft verder dat het Duitse volk het recht heeft te weten waarom ds. Niemöller thans uitlatingexx doet, die een bittere geloofsstrijd zouden kunnen doen hex-leven, terwijl het er naar uitziet dat de enige kans, om de cultuur van het Westen in stand te houden, is gelegen in het tot stand brengen van eenheid onder alle christenen. De opmex-king van ds. Niemöller over de Oost-Duitse gebieden wekt de indruk dat hij niet slechts het Vaticaan voor het ont staan van de West-Duitse republiek, doch ook voor de overeenkomsten van Tehex-an en Yalta verantwoox-delijk wil stellen, „Der gelijke uitlatingen zijn noch in het voox-deel van de evangelische kex-k, noch van de een heid van het avondland, zij zijn hoogstens koren op de molen van de communistische propaganda, die eveneens op het aambeeld hamert dat knechting van geheel Duitsland beter is dan vrijheid van een gedeelte", aldus Lindemann, die eindigt met de vx'aag te stéllen welk standpunt de raad van de evangelische kerk in Duitsland tegenover deze uitlatingen van een van zijn bekend ste leden denkt in te xxemen. Nieuwe bevoegdheden voor de West-Duitse regering BONN, 22 Decembex-. (Reuter). De geallieerde Hoge Commissie heeft heden bekend gemaakt, dat zij de Duitse regering nieuwe bevoegdheden en gezag heeft ge geven in zaken, die internationale post-, telefoon- en telegrafie-aangelegenheden betreffen. De Duitse regering kan thans voor de juitse burgerbevolking deelnemen aan .•xternationale onderhandelingen over post- ïlefoon- en telegraafverbindingen, zonder ex-st de goedkeuring van de Hoge Com- nissie te vex-krijgen. Een uitzondering is echter gemaakt voor bepaalde aangelegenheden, zoals instelling van nieuwe radioverbindingen, vaststelling van golflengten, handelingen, die uitgaven in vreemde valuta meebrengen en het lid maatschap van de voox-naamste interna tionale communicatie-organisaties. De West-Duitse regering is gemachtigd haar nieuwe bevoegdheden ook ten behoe ve van West-Berlijn te gebruiken. Bende van Guiliano gedecimeerd PALERMO, 22 December (Reuter). Een speciale politiemacht heeft Donderdag op Sicilië 14 leden van de bende van Sal- vatore Giuliano gevangen genomen. De bende werkte in het landelijke gebied van Belmo de Messagno en Misilmeri. De man nen werden in hun schuilhoek verrast. Volgens berichten is Salvatore zelf reeds eerder door de omsingeling geglipt en uit i Sicilië gevlucht. Elf doden bij vliegramp in Amerika Donderdag is nabij Savannah in Georgia (V. S.) een vliegtuig der Amerikaanse Luchtmacht neergestort. Twee ooggetuigen zagen hoe het toestel in een moerasachtige streek brandend neerkwam. Het verongelukte vliegtuig was een bom menwerper met elf inzittenden, die allen zijn omgekomen. Men had grote moeite om de plaats van de ramp te bereiken. De Engelse Koning schreef in 1940 aan Koning Leopold Aansporing om België te verlaten BRUSSEL, 22 December (ANP) Het Belgische blad Le Soit- publiceert heden e^n op 25 Mei 1940 gedateerde brief, die koning Geox-ge vaji Engeland aan koning Leopold had geschreven. In zijn brief neemt de Britse koning er nota van, dat „Uwe Majesteit het als haar plicht beschouwt, bij haar leger in België te blijven. Bij het nemen van dit besluit zal Uwe Majesteit niet hebben nagelaten het grote belang in te zien van de vesti ging van een gevolmachtigde Belgische regering buiten het door de vijand bezette grondgebied en, niettegenstaande wij Ixulcle brengen aan de toewijding van Uwe Majesteit, zien wij, ik- en mijn regering, ons genoopt onze ernstige bezox-gdheid te uiten ten aanzien van uwe beslissing." „Al zou het van mijnentwege verwaand zijn u x-aad te willen geven inzake uw plicht jegens uw volk, toch mag ik zeggen dat ik, wat de geallieerden betreft en de verwezenlijking van hun gemeenschappe lijk oorlogsdoel, niet de indruk heb, dat Uwe Majesteit geroepen zal zijn het offer te brengen, dat zij voornemens is te bren gen. Indien de mogelijkheid bestond, dat u in België kon blijven, vrij om namens uw volk te handelen en te spreken, dan zou dit wellicht van groot belang zijn ge weest. Ik kan mij echter bezwaax-lijk in denken, dat dergelijke stand van zaken zou kunnen voortvloeien uit het besluit van Uwe Majesteit bij haar leger te blij ven. Het komt mij voor dat Uwe Majesteit de mogelijkheid, zelfs de waarschijnlijk heid onder de ogen dient te zien dat zij gevangen genomen zal worden, misschien naar Duitsland zal worden overgebracht en wellicht met zekerheid van alle ver binding met de buitenwereld zal worden afgesneden. In deze omstandigheden zou uw volk zijn hoofd moeten missen, zonder dat het, voor zover ik zie. enig voordeel in ruil daarvoor zou verkrijgen." In zijn commentaar bij de brief van kening George aan koning Leopold schrijft ,,Le Soir" dat de koning „ondanks de aan sporingen van zijn ministers en in weer wil van de dringende stappen van Win ston Churchill en de wijze raadgevingen van koning George, in zijn fouten heeft vo.'hai-d." Thans meer hoop op mogelijke oplossing der problemen in de trawlvisserij Een deputatie van de IJmuidense reders werd dezer dagen door minister Mansholt in audiëntie ontvangen om nadere inlichtingen te geven op het door bijna alle IJmuidense rederijen genomen besluit tot stillegging hunner schepen. Vele vraag stukken die op dit moment de uitoefening van liet bedrijf bezwaarlijk maken, konden nauwkeurig worden bezien. Dc minister betreurde het genomen besluit, doch hij toonde volledig begrip voor de moeilijkheden waarin het trawlvisscrijbedrijf verkeert. Hij verklaarde zich bereid op korte termijn enige maatregelen te overwegen teneinde aan die moeilijkheden tegemoet te komen. In het bijzonder is dc vismeelsituatie ter sprake gebracht. Op grond van de bespreking met dc minister bestaat bij de reders het vertrouwen, dat 'n oplossing voor de huidige moeilijkheden kan worden gevonden. Noodvoorziening voor kleine zelfstandigen Premievrije kinderbijslag van het derde kind af zal worden voorgesteld In de Tweede Kamer is Donderdag de kwestie van kindei-bijslag voor zelfstandi gen ter sprake gekomen. De regering is van oordeel, dat het gewenst is te komen tot een zodanige hei-verdeling van de inkomens in deze groep, dat een uitkering kan ge schieden aan gezinnen met meer dan twee kinderen, dus een collectieve verzekering met uitkering van het derde kind af, zo deelde de minister van Sociale Zaken mede. Men heeft er over gedacht deze bedrijfs- gewijze tot stand te brengen. Er is overleg over gepleegd en daarbij werden tegen deze gedachte ernstige bezwai-en ontwikkeld. De regering meent nu te moeten over gaan tot voorbereiding van een wetsont werp. Met het overleg zal een jaar heen gaan en de behandeling zal ook enige tijd vorderen. De regering meent echter dat op korte termijn iets gebeuren moet voor de grote gezinnen der kleine zelfstandigen. Dit zal een noodvoorziening zijn. Volgens deze voorziening zal een kinderbijslag gegeven worden van het derde kind af. Er wordt een inkomengrens gesteld. Voor deze noodvoorziening worden de middelen ge nomen uit 's rijks kas, zonder premiebe taling. De hoogte der uitkering zal de helft zijn van die, welke aan loontrek kers wordt uitgekeerd. Huize Schoonenberg wordt hersteld Voor de instandhouding van Huize Schoonenberg is het noodzakelijk, dat daaraan enige voorzieningen worden ge troffen. In de afgelopen jaren en meer in het bijzonder in de bezettingstijd is niet datgene gebeurd wat voor een juist on derhoud had dienen te geschieden. Het herstellen van het dak, het nazien van alle ramen en deuren, het herstellen van de schoorsteenmantel in de zitkamer, het aanbrengen van een nieuw gestuca- donrd plafond, het betegelen van de lam- trizering, het verbeteren van de venti- lat'e en het geheel opnieuw schilderen in en van de keuken, en voorts het carboli- neren van de schuur komen voor directe uitvoering in aanmerking B. en W. stellen de raad voor, ter zake een crediet beschikbaar te stellen van ƒ2000.omdat hier spx-ake is van uitge steld onderhoud. Tijdens de Kerstdagen Rustig weer met af en toe zon Gedurende cle laatste dagen is de invloed van hogedrukgebieden op het weer in West-Europa steeds groter geworden. Een kleine storing trok in de nacht van Don derdag op Vrijdag, weliswaar nog vei-ge- zeld van veel bewolking en enige vegen, over cle Noordzee naar Denemarken en Noord-West-Duitsland, doch deze werd gevolgd door nieuwe di-ukstijgingen. Te gelijkertijd werden ook in Scandinavië de barometerstanden veel hoger. Deze ontwikkeling in de luchtdrukver deling hadden tot gevolg dat de oceaan depressies nu niet meer over de Brits* eilanden naar het Noordzeegebied en Scan dinavië trekken. In het Europese hoge- drukgebied komen in Frankrijk en Duits land uitgebreide mistgebieden voor en hier en daar bij temperaturen van omstreeks 4 graden onder nul. Het is niet onmoge lijk dat deze kille mistbanken later lang zaam in de richting van ons land in be weging komen. Aangezien dit hogedruk- gebied nog geen tekenen van verzwakking vertoont is de kans gi-oot dat het weer met de Kerstdagen tamelijk rustig zal zijn, met plaatselijke nevel of mist, nu en dan overdrijvende wolkenvelden maar ook perioden met zonneschijn en vrijwel geen regen. De temperaturen kunnen tijdens nach telijke opklaringen hier en daar wel even onder het vriespunt dalen, voornamelijk in het Zuiden en Oosten van het land. NEVEL OF MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Mistig of nevelig, overwegend droog weer met weinig wind en later enkele verspreide opklaringen. Iets kouder. 24 December: Zon op 8.47 uur, onder 16.32 uur Maan op 12.03 uur. onder 22.01 uur Hoog i i laag water in IJmuiden Vrijdag 23 December: Hoog water: 6.07 en 18.26 uur. Laag water: 1.41 en 14.06 uur. Zaterdag 24 December: Hoog water: 6.54 en 19.14 uur. Laag water: 2.26 en 14.48 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1