Debatten over derde loonronde Reorganisatie van het radioverkeer met vliegtuigen overwogen Sport in het kort Vrijdag 23 DecemBer 1949 3 tweede kamer Kinderbijslagregeling voor kleine zelfstandigen wordt voorbereid Minister Mansholt: Broodprijs niet omhoog (Van onze parlementaire redacteur) Het gistermiddag aan de Tweede Kamer leden voorgelegde regeringscommuniqué over de mogelijkheid van een loonsverho ging van 5 procent, waarmee maatregelen tot verhoging van de productie gepaard zullen gaan, beheerste het algemene debat over de begroting van Sociale Zaken. Met minister Joekes zaten zijn ambtge noten van Economische Zaken en van Landbouw achter de regeringstafel. Zowel de heer Van den Born (Ar beid) als de heer Andriessen (K.V.P.) schenen een verplicht stellen van de loons verhoging, die dan met 1 Januari 1950 zou dienen in te gaan, te prefereren. Het besluit van de regering kwam immers neer op een vergunning om een dergelijke maatregel te nemen, met als stok achter de deur een bin dend verklaren door Rijksbemiddelaars in dien er zich moeilijkheden zouden voordoen door het achterwege blijven van de vrij willige verhoging. Nadat de heer Stapelkamp (A.R.) eerst gevraagd had of de loonsverhoging ook in de prijzen zal mogen worden door berekend, gaf hij te kennen van het niet verplicht stellen der loonsverhoging veel moeilijkheden voor het bedrijfsleven te verwachten. Hij vreesde gevaren voor de arbeidsrust. Gaarne wilde hij weten of de Rijksbemiddelaars, als zij tot bindende uit spraken zouden overgaan, zich daarbij dan zullen baseren op een accountantsonder zoek en ook of dit college, van welks be slissingen beroep niet mogelijk is, richt lijnen zal krijgen. Spreker wilde voorts weten hoe het met periodieke verhogingen op 1 Januari zal gaan, namelijk of die niet in het gedrang zullen raken. Vervolgens critiseerde hij de door de regering herhaal delijk aan de dag gelegde onzekerheid bij haar mededelingen over prijsverlagingen (de suikerprijs). In dit opzicht beval hij meer overleg tussen de ministers aan. Mevrouw F o r t a n i e rD e Wit (V. V.D.) kon zich met de door de regering tot dusverre gevoerde sociaal-economische po litiek. die tot sociale zekex-heid voor de arbeiders had geleid, verenigen. Intussen voelen zich, naar zij verder betoogde, spaar ders en middenstanders gedupeerd.De arbei dersbeweging kreeg van haar een pluimpje wegens het aan den dag gelegde verant woordelijkheidsbesef. Spreekster vroeg zich hierna af, of, gezien de sociaal-economische toestand van ons land, de thans door de regering gegeven raad om tot een loons verhoging van ten hoogste 5 procent over te gaan; wel verantwoord was, al zag zij het sociaal-redelijke ervan wel in. Zij voelde echter voor doorberekening in de prijzen. De heer Andriessen (K.V.P.) uitte zijn vexTieugenis over de gang van zaken bij het overleg tussen regering, werkgevers en wei'knemers, alsook over het aldus be reikte resultaat. Ook deze afgevaardigde wenste te vernemen op welke gronden de Rijksbemiddelaai-s eventueel een loonsver hoging bindend zullen opleggen. Hoe zal het kolengeld één gulden per persoon ge durende het stookseizoen worden uit gekeerd, wat gaat er gebeuren met het overheidspersoneel, met de rijksgepension- neerden, de kleine zelfstandigen en econo misch zwakkeren? Welke terugslag valt er op de economische toestand voor ons land van deze loonsverhoging te verwachten? Dat waren de belangrijkste door deze afge vaardigde gestelde vragen, die overigens de door de regering beraamde regeling voor hen, die jonger dan 23 jaar zijn, onbevre digend achtte. Een pleidooi van de heer Cornelis- sen (V.V.D.) voor de middenstanders, van de heer Kikkert (C.H.) voor verbetering van de lonen der landarbeiders en tot be sluit van de middag een betoog van de heer Haken (C.P.N.), dat de lonen nog een stuk hoger, de prijzen daarentegen veel lager moeten worden. In de avondvergadering kwamen drie ministers aan het woord. Dit was ook al weer het gevolg van het feit, dat het vraag stuk van lonen en prijzen het kernpunt van de gedachtenwisseling was geworden. Zulks was eveneens het geval met de kwestie van verhoging der productie. Minister Joekes kon met cijfers een belangrijke toeneming van de arbeidsproductiviteit aantonen. Hij wilde een grotere productie niet alleen na gestreefd zien met behulp van het ploegen- stelsel, maar ook door overwex-k en belo ning van bijzondere prestaties. Mevrouw Fortanier—De Wit vernam van de minister, dat hij vertrouwde dat de verhoging der productie wel zal gelukken. Begrijpelijk was, dat deze bewindsman het opnam voor „de gulden van Joekes". Tot 15 September had men daarmee tesa- men met de kinderbijslag de prijsstijging weten op te vangen, maar toen was er ten gevolge van de devaluatie een nieuwe toe stand ingetreden. Wat de kwestie van het Na-oorlogs record in de West-Duitse kolenindustrie Van officiële Duitse zijde wordt ver nomen dat de West-Duitse kolenproductie van dit jaar naar verwacht wordt de groot ste zal zijn sinds het einde van de oorlog. De productie van harde kolen voor 1949 wordt geraamd op ongeveer 103 millioen ton, die van zachte kolen op ruim 70 mil lioen ton. De cijfers vor 1938 waren res pectievelijk 136.9 millioen ton en 68.6 mil lioen ton. Dr. HIRSCHFELD VERTREKT ZATERDAG. De Hoge Commissaris voor Indonesië, dr. H. M. Hirschfeld, zal met dr. Weisglas, die hem als adviseur is toegevoegd, Zaterdag avond naar Indonesië vertrekken. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 23 DECEMBER Gemeentelijk Concertgebouw: Chopin- recital Jan Smeterlin, 8 uur. Spaarne: „De grote treinroof", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur (Kerstdagen 2, 4.15, 7 en 9.15 uur). Frans Hals: „Die dwaze mr. Jones", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur (Kerstdagen 2, 4.30, 7 en 9.15 uur). Rembrandt: „John Dee", alle leefd., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Maar Julia tochalle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De verstrooide professor", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Mijnheer de gou vernante", alle leeft., 2.15, 4.30 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 24 DECEMBER Stadsschouwburg: „De huisvrouw Uwer leugd", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. verplicht opleggen van loonsverhoging aan gaat, gaf minister Joekes er de voorkeur aan dit aan het georganiseerde overleg in het bedrijfsleven over te laten. Pas indien er zich moeilijkheden zouden voordoen zou een bindend opleggen ter sprake kunnen komen, ook omdat er verschillende bedrijfs takken kunnen zijn die een dex'gelijke ver hoging van de lonen niet zouden kunnen dragen. Minister Van denBrink noemde een vei-hoging der lonen met 5 pi-ocent een voorschot op een verhoogde productie. Ten aanzien van het prijzenprobleem verklaar- de hij dat niet meer aan overheidsmaati-e- gelerx gebonden pi-ijzen vrij blijven. Ten aanzien van de vastgestelde prijzen zal aan de hand van de calculatieschema's bedrijfs- taksgewijze moeten worden nagegaan in hoeverre doorberekening kan worden toe gestaan. Hierbij moet men met de gi-ootst mogelijke voorzichtigheid te werk gaan. Minister Mansholt verklaarde nog, dat berichten over verhoging van de brood prijs op loze geruchten berusten. Noodvoorziening voor kleine zelfstandigen Bij de replieken heeft minister Joekes medegedeeld dat op korte termijn iets moet gebeuren voor de grote gezinnen der kleine zelfstandigen. Dit zal een noodvoorziening zijn, volgens welke een bijslag zal worden gegeven van het derde kind af. De hoogte der uitkering zal de helft zijn van die, welke aan loontrekkers wordt uitgekeerd. Er wordt een inkomengrens gesteld. De mid delen voor deze noodvoorziening worden genomen uit 's rijks kas, zonder premie betaling. Het ontwerp is in voorbereiding en zal op korte termijn worden ingediend. Om twee uur 's nachts werd de vergade ring gesloten. Onbekend vliegtuig liet opnieuw wapens neer boven Java In een onderhoud met het te Batavia verschijnende „Merdeka" verklaarde de commandant van de 13de TNI-bi-igade, 11. kol. Nasoehi, die sinds enkele dagen in Batavia vertoeft, dat op 13 dezer opnieuw een vliegtuig boven het Tjiamis gebied gesignaleerd is, dat bezig was een kist per parachute in de omtrek van het Tjaki-a- boeanagebei-gte neer te laten. Hij bevestig de het bericht over de ongeïdentificeerde zwarte Dakota dat dezer dagen door Reu- tei-s correspondent gegeven werd. Naar hij voorts verklaarde, is hij in het bezit van bewijzen, dat de neergewoi-pen voorwer pen wapens en ammunitie zijn en hij kon met zekex-heid verklaren, dat zij van bui tenlands makelij zijn. Wie de wapens verzond en van waar de vliegtuigen af komstig waren, kon hij niet zeggen. Hij heeft over het gebeurde reeds rapport uitgebracht aan de UNO-commissie. Overste Nasoehi sprak er zijn teleur stelling over uit, dat men de berichten over de activiteiten der Daroel Islam in zijn rayon zo heeft opgeblazen. Haarlems fabrikant bij auto-ongeluk omgekomen Gistel-avond is op de Rijksweg van Den Haag naar Amsterdam ter hoogte van Oegstgeest een ernstig auto-ongeluk ge beurd, dat aan een inwoner van Haarlem het leven heeft gekost. Drie andere per sonen werden ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde omstreeks half zeven. De 55-jarige Haarlemse fabrikant B. J. Paasman, die zich op de terugweg van een zakenreis naar België bevond, haalde bij Oegstgeest om een tot nu toe onbekende ï-eden plotseling scherp naar links uitwaar- door hij een uit Amsterdam komende wa gen in volle vaart aanreed. De heer Paasman overleed vrijwel on middellijk. Een employé van zijn fabriek, die een familiebezoek in Dordrecht had gebracht en met de heer Paasman was meegereden, de twintigjarige mejuffrouw C. Reis uit Haarlem, liep een bekkenfrac tuur en een gebroken pols op. Ook de inzittenden van de andere auto liepen ernstige kwetsuren op. Het zijn de heer B. Beukema en diens zoon uit Voor burg. De gewonden zijn naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Hun toe stand is zoi-gwekkend. De 9 luzen Reizende dirigent. Op 1 Januari hervat Eduard van Beinum zijn werkzaamheden als eerste dirigent en artistiek leider van het Londens Philharmonisch Orkest. Het eerste concert heeft plaats op de 26ste in de Royal Albert Hall. Op het programma staat „Das Lied von der Erde" van Gustav Mahler. Op 9 Maart verzorgt Van Beinum de eerste uit voering in Engeland van Benjamin Brittens ..Spring Symphony" waarvan verleden zo mer op het Holland Festival do première werd gegeven. De dirigent blijft vijf maan den weg. Legendarisch debuut. Onder artistieke leiding van Jan van der Linden (vroeger verbonden aan de Haagse Comedie, later aan het gezelschap van Pierre Balledux) is ge vormd „Het Nederlands Toneelensemble" dat dezer dagen in Den Haag debuteerde met een voorstelling van de Kerstlegende ..En waar de ster bleef stille staanvan Fclix Timmermans en Eduard Veterman. Fries Oratorium in V. S. Medio Decem ber is hc-t Kerst-oratorium van de Friese componist R. Beintema uit Leeuwarden uit gevoerd in enkele steden van de Verenigde Staten, waartoe de tekst in het Engels werd vex-taald door de in Amerika woonachtige heer R. Bekkering. Er is ook een radio-uit zending van gegeven. Zes maal Grünewald. Een Duitse kuns tenaar heeft onder een hoop puin op een weg bij Marburg zes tekeningen gevonden, die worden toegeschreven aan de zestiende- eeuwse meester Mathias Grünewald. Ze zijn vermoedelijk vex-vaardigd tussen 1512 en 1516. Tot dusver waren ex- slechts 24 schil derijen en 35 schetsen van Grünewald be kend. Men stelt een ondei-zoek naar de her komst in. Nederlandse muziek. De Nederlandse pianist Julius Hijman. die reeds jaren in de Verenigde Stalen woont, heeft in Washington een concert gegeven dat geheel gewijd was aan werken van compoxxisten uit zijn vader land. Het programma vermeldde de Sonate Inaugurale van Dirk Schafer. een Sonate van Pijpex-, Ciacona van Bex-nard Wagenaar en twee werken van de concertgever zelf. Langs hetSpaarne In aanwezigheid van enige leden ran de Engelse „Magische Kring" deed Graham Adams in het St. Ermin's Hotel le Londen een paar goocheltrucs, die per televisie werden uitgezonden. Adams toont een van zijn kaarttrucs voor de teleoiste camera. Draadloze telefonie zou telegrafie vervangen moeten (Van onze luchtvaartmedewerkcr) Naar de „Handels en Transportcourant" bericht zou de K.L.M. voox-nemens zijn ge leidelijk op een groot aantal luchtlijnen de radïotelegx-afie te vervangen door radio telefonie. Zo iets zal de leek weinig zeggen, maar in vakkringen broeit een kleine storm over deze plannen. Daar de x-adiocommuni- catie in hoge liage mate met de veiligheid in het luchtverkeer samenhangt, is het van belang om le trachten hier in het kort de betekenis van dit probleem te schetsen. Algemeen wordt in het luchtvex'keer behalve in de Verenigde Staten voor de communicatie met de groxxd gebruik gemaakt van x-adiotelegrafie, waarbij dus de berichten door middel van mox-se-sei- nen worden overgebracht. Hiertoe vliegen speciaal opgeleide radiotelegrafisten als lid der bemanning mede. Komt het toestel in de buurt van het vliegveld van bestemming, dan wordt over geschakeld op radiotelefonie, waardoor de piloot zelf met de verkeersleiding kan spreken en onmiddellijk zonder tussen komst van de telegrafist en zonder tijdver lies zijn instructies voor de landing krijgt. Zo oppervlakkig zou men zeggen dat dit laatste systeem ideaal is en een uitbrer ding ervan slechts toegejuicht kan worden. De vakmensen denken er echter anders over. De fluittonen der morse-seinen blij ven door storingen heen veel langer her kenbaar dan het gesproken woord over de x-adiotelefoon, waar nog bij komt dat men bij telegrafie geen taalmoeilijkheden heeft, daar van de internationale Q-code gebruik wordt gemaakt, een systeem van Letter- af kor tingen dat alle i-adiotelegrafisten kennen als hun moedertaal. Weliswaar geldt in het radiotelefonische verkeer het Engels als internationale voertaal, maar Fransen en Spanjaarden kunnen dit soms zodanig verbasteren dat het onvex-staan- baar wordt, zodat men veelal liever maar op Frans of een andere taal overgaat. Wan neer er dan nog een beetje storing bijkomt, zodat exxkele malen om herhaling vaix een bericht gevraagd moet worden, terwijl de machine voortraast en elke seconde 100 tot 150 meter aflegt, dan kan dit vaak een zenuwslopend gedoe worden, hetgeen een wederzijds begrip niet ten goede zal ko men. De voorbereidingen tot het feest zijn ook al een feest. Met glinsterende ogen helpt de jongste van het huisgezin de Kerstboom te versieren. Niettemin kan mexx zich met het huidige systeem, waax-bij alleen in de nabijheid van de luchthavens van de telefonie gebruik wordt gemaakt, vx-ij goed x-edden en de korte golven waarmede de telefonie werkt hebben voor de berichtenwisseling rondom vliegvelden weer bepaalde technische voordelen. De bemanningen schijnen er evenwel weinig voor te voelen om gedu rende de gehele vlucht uitsluitend hierop aangewezen te zijn. De voorgestelde uitbreiding zou overi gens nog vrij ingrijpende veranderingen in de technische grondorganisatie nodig ma ken. Voor de radiotelefonie wordt gebruik gemaakt van zeer korte golven in de buurt van 2,5 meter, welke de eigenschap hebben dat zij prachtisch slecht zover reiken als de „optische horizon" en bij hun voort planting niet de kromming van het aard oppervlak kunnen volgen. Om er op lange re routes gebruik van te kunnen maken is het nodig een groot aantal „relayeersta- tions" op de grond in te richten, die telkens binnen elkanders bereik liggen en de be richten doox-geven. Alleen op lange' zee- trajecteix en bovexi weinig bevolkte gebie den zou het telegrafiesysteein gehandhaafd moeten blijven. Amerikaanse xpaatschappijen die tus sen Amerika en Europa vliegen, hebben tegenwoordig reeds de gewoonte om de telegrafisten, die op het oceaantraject mee vliegen, bij aankomst te Shannon of Prestwick aan wal te zetten en het verder naar Frankfort, Stockholm of wat hun bestemming is, zonder hen te doen en te vertrouwen op hun korte golfapparaten voor telefonie. Hierdoor bezuinigen deze maatschap pijen op hun exploitatie maar volgens de radiomensen vergroten zij het risico hier door. Moeten wij sommige radiotelegrafis ten geloven, dan gelukt het de piloten van deze vliegtuigen op hun verdere vlucht boven Europa soms in het geheel niet meer om een behoox-lijke radioverbinding te krijgen. In Amerika wordt van oudshex- zoncler radiotelegrafisten gevlogen, maar daar heeft men een ander en inderdaad magnifiek radiosysteem, dat echter van geheel andere aard is. In Europa echter, aldus nog steeds onze radiotelegrafist, is men hier niet op ingesteld en zelfs al komt de beschreven uitbreiding van het telefo- niesysteem tot stand, dan blijven nog andere bezwax-en, die voor een deel hier boven reeds werden aangestipt. Ongetwijfeld is de radiotelegrafist geen neutrale partij daar een uitbreiding van het telefoniesysteem een aantal telegrafis ten overbodig zou maken. Zonder partij te kiezen moet echter wel gezegd worden dat het niet de telegrafisten alleen zijn die voor hun telegrafie pleiten: ook de vliegers schijnen grotendeels wel de mening te delen dat voor een zo groot mogelijke vei ligheid een radiotelegrafist aan boox-d moet zijn die voortdurend met de stations op de grond in verbinding staat. Er is daarom reden om met belangstel ling de reacties der federaties van vliegend personeel tegemoet te zien (Nadruk verboden). Twee gewonden bij explosie in Haarlemse fabriek In een fabriek in de Maerten van Heems kerkstraat te Haaxiem had gistermiddag om half twee een ontploffing plaats. Bij on derzoek bleek dat een electrische droog oven, waarin asbestkoord gedrenkt in kunstharst werd gedroogd, was gesprongen. Dit drogen duurt ongeveer een uur, waar bij de tempex-atuur tot ongeveer 125 graden Celsius wordt opgevoei'd. Bij een tempera tuur van vijftig graden explodeerde de oven echter en werd grotendeels uit elkaar gerukt. Er ontstond bovendien een begin van brand, dat door personeel van de fa briek met een brandblusappax-aat is geblust. De zoon van de dix-ecteux-, die zich in de nabijheid van de oven bevond, kreeg de deur van de oven tegen zijn x-echterschouder en moest tengevolge daarvan ter observatie in het ziekenhuis Joannes de Deo worden opgenomen. Een andere ax-beider ki'eeg een bloeduit storting in de middelvinger van zijn rechtex-hand en ammoniak in zijn ogen. Na in de Deo te zijn behandeld kon hij zijn werkzaamheden hervatten. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Kerstconcert „Inter Nos" Het Haarlemse kinderkoor „Inter Nos" wordt thans genoemd jeugdkoor „Inter Nos". Hiermede heeft Jan Booda's ensem ble van zanglustige jongens, meisjes en jongedames een passende benaming ge kregen, die alle samenstellende leeftijds groepen van het koor betreffen kan. Als jeugdkoor1 gaf „Inter Nos" gister avond in de Gemeentelijke Concertzaal een Kerstconcert, waarvoor algemeen bekende Nedex-landse Kei-stliedex-en en minder be kende liederen van Duitse, Franse en En gelse ox-igineen van Nederlandse compo nisten werden gekozen, alsmede de Kerst cantate van Catharina van Rennes. Voordat met de uitvoering van, deze muziek begonnen werd moesten de vrij talrijke aanwezigen een diepgevoelde teleurstelling verwex-ken, namelijk de mededeling op het progx-amma, dat de aangekondigde soliste Cox-x-y Bijster niet tijdig genoeg uit het buitenland terug kon zijn om voor dit concert haar medewex-king te verlenen. Het koor begon de avond met de uit voering van „Komt allen te zamon" een lied, dat een uitnemende inleiding voor een Kex-stconcert kan zijn, wanneer althans eenvoud van uitdrukking de vertolking kenmerkt. Hiernaar streefde Jan Booda blijkbaar niet met de herhaaldelijke, zin loze tempo-verbredingen en nadrukkelijke dynamiek. En waar bleef de stille verruk king van het volgende, wondermooie „Komt verwondert U" eri de lichte, blijde gang van het „Gloria in excelsis Deo?" Afgezien van de interpretatie konden er bij deze uitvoeringen twee gunstige fac- torerx opge.mex-kt worden. Deze werden gevormd door de waarlijk mooie koorklank en door de vex-zorgde uitspraak. En deze verleenden aan de overige uitvoeringen, van wex-ken van H. C. van Oort, Jos. de Klex-k, de Kerstliedex-en uit den vreemde (in de oorspronkelijke taal gezongen), de Kerstcantate en het Danklied van Catha rina van Rennes een bijzondere waarde, mede door de eenvoud van uitdx-ukking, die hiervoor wél betracht werd. Dit concert bracht eeix vex-x-assing met het optx-eden van een jongens-sopraan uit het koor. Het bekende „Ere zij God" zong deze knaap met een gave en zuiver klin kende stem. En verder enkele Kerstliedjes en de solo-partij in de cantate, die met dit klare, onbevangen zingen uitnemend ge diend werden. Een der grote meisjes zong met sympa thieke stem een paar Kerstliedjes en als aardig intermezzo valt te vermelden het vrijmoedig zingen van een tweetal kleuters. Op verzoek kwam aan het slot van de avond een herhaling van „Minuit Chrétien" van Adolphe Adam met de warmte en volheid van klank, die voor dit romantisch gestemde werk vereist wordt. Jan Booda verzorgde zelf de klavierbe geleidingen. P. ZWAANSWIJK. Beurs te Hoofddorp Tarwe 22.50—23.—; gerst 28.00—30,00; haver 22,50—24.50; rogge 22,00—23,50: groene erwter 44,0046,00; capucijners 60,0062,00; bruine bonen 65,0067,00; duivenbonen 5,0052,00; karwijzaad 88,00- 94,00; blauw maanzaad 135,00150,00: stroo naar kwaliteit 17,0019,00; hooi naar kwaliteit 50,00—75,00. De handel was over het algemeen flauw. Voetbal Amsterdams en Rotterdams elftal samengesteld De samenstelling van het Amsterdams elftal, dat 1 Januari te Amsterdam een wed strijd zal spelen tegen een Zwaluwen-elftal, is als volgt: Doel: Van Raalte (Blauw Wit). Achter. Boonkamp (Blauw Wit) en Pot- harst (Ajax). Midden. Van der Hoeven (Ajax), Van 't Hart (Ajax.i en Stoffelen (Ajax). Voor: Van der Ruit (Volewijckers). Laken- berg (BlaUV/ Wit). Meijer (SpartaanMichel (Ajax) en Drager (Ajax). Reserves zijn: Hagenaars (Volewijckers). Wimmers (Blauw Wit), Wiertz (DWS) cn Biljouw (Zeeburgia). ROTTERDAMS ELFTAL—ZWALUWEN Het Rotterdams elftal, dat Zondag 1 Ja nuari te Rotterdam een wedstrijd zal spelen tegen de Zwaluwen, is als volgt samenge steld: Doel: Van der Torre (Excelsior). Achter: Steenbergen (SVV) en Hev (RFC). Midden: Blankemeyer (Feijenoord), Ver meer (Excelsior) en De Kreek (Neptunus). Voor: Van der Tuyn (Hermes DVS), Van Steenbergen (Feijenoord). Schrompf (SW), Beun (Xerxes) en Jack Heyster (Hermes DVS). Reserves zijn: Van der Peppel (Xerxes), Verboom (Excelsior), Mink (Neptunus) en Koning (Xerxes). Wij hebben het precies voor xi uitgere kend: als iemand zestien jaar lang gemid deld 250 maal per dag hetzelfde doet, dan is hij aan het eind van al die jaren tot 1.550.030 gekomen. Welnu, zo vaak moet dan de pontvaarder over het Spaarne bij de woonschepenhaven over de brede Haar lemse sloot zijn gevaren. Dat wil zeggen een millioen vijfhonderdvijftig duizend en dex'tig maal heen en.terug. Als u dus soms eens inlichtingen mocht wensen over het stukje Spaarne tussen de Transvaalstraat en de woonschepenhaven, wendt u gerust tot hem: na al die tochtjes weet hij het wel. Kan hij u vertellen hoe het „spoken" kan op het Spaarne („u had het Zaterdag en Zondag maar eens moeten zien, me neer"), hoe in 1946 de mensen tien weken achter elkaar over een pad over het ijs naar de overkant konden lopen en hoe druk hij het heeft. Want 250 keer heen en weer op een dag is maar een ruw ge schat gemiddelde. En daarom zijn wij ook niet bex-eid om voor de laatste vijf cijfers van deze schatting in tc staan. Maar het zal niet ver van de waarheid af zijn. Toen hij zestien jaar geleden voor het eerst deze route koos en zijn boot met de zekerheid van de geroutineerde vakman naar de overkant laveerde, was hij al geenszins meer een groentje in het over varen van ponteix. Hij had al jaren gele gen bij de Amsterdamse poort en daar voor weer op een andere plaats aan het Spaarne. U kon hem iedere pont in han den geven en zonder aarzeling zou hij hem naar iedere zichtbax-e en onzichtbare over kant x-oeien. Dat doet hij nu nog en de overkant van het Spaarne is al komt het natuurlijk wel eens voor niet zo vaak onzichtbaar. Tien keer zijn wij deze week met hem heen cn weer gevaren en toen we einde lijk voor het laatst bij de Transvaalstraat waren, had het pontwezen voor ons geen geheimen meer. De man, die wij spraken is niet de eigenaar van deze pont-conces sie. Hij vaart in zeer nauwe samenwerking met Zekveld, die een uiteraax-d veel snellere motorpont tot zijn beschikking heeft en daarom ook meestal de spitsuren, als de fabrieken in de Waax'derpolder uit- gaan, voor zijn rekening neemt. Maar die roeïpont ligt toch ook niet vaak stil. Haar schipper wacht niet tot hij een bepaald aantal mensen aan boord heeft voor hij afvaart, maar iedereen die klaar is kan onmiddellijk mee, al is hij alleen. Het kost hem een dubbeltje, als hij tenminste geen abonnement heeft of in de woonschepen haven woont: Want dan heeft hij recht op half geld. En het is aan een ponlvaar- dei", die al zestien jaar in die haven woont, geen moeite om zijn medebcwonex's te kennen en te herkennen. Hij weet van allemaal hoe laat ze naar hun werk gaan, wanneer ze terugkomen en of ze tot dat deel van de woonschepen-bevolking beho ren, dat 's avonds nog wel eens uitgaat in de stad. „Maar het is hier altijd rustig", zegt hij tevreden, „dronkemannen heb ik nog nooit gehad". Maar vol trots vertelt hij wel zijn grote avontuur, toen in '45 een dx-ietal mannen van de Militaire Politie, die in de stal van het woonwagenkamp vier ont snapte Duitse krijgsgevangenen na een hard gevecht hadden gearresteerd, met de trouwe kleine pont naar de stad overgezet wilde worden. Die tocht vaix twee of dx'ie minuten over het Spaarne, romantisch be schenen door een volle maan, zal deze heen-en-weer-schipper niet gauw vergeten. Soms is er ook wel eens een opdracht met grote spoed, als er bij de smelterij, of de scheepsbouwmaatschappij of de bag germolen-werkplaats een ongeval is ge beurd en het slachtoffer schielijk aan de overkant moet worden gebracht. Verder is het leven vaix een pontschipper niet opwindend. Het is gezond („vorige maand ben ik voor het eerst van mijn leven ziek geweest en ik ben nu bijna 65"), het geeft enige mensenkennis en het Spaarne heeft voor hem geen geheimen meer, noch boven, noch onder het groeze lige watex-oppervlak. Maar het gaat geens zins over rozen. Misschien hebt u wel eens op een prachtige zomerdag een plezierige en behaaglijke overvaart gemaakt. Maar px'obeert u het eens op een stormachtige winteravond. Dan zult u bewondering krijgen voor de man die zijn bootje van ongeveer drie meter lengte met u er bij heelhuids naar de overkant krijgt. Om dan weer terug te varen. Altijd naar de overkant. Gymnastiek Nieuwe turnvereniging in Haarlem-Noord gesticht Het bestuur van de Kennemcr Turnkring stelde enige tijd geleden pogingen in het werk om in de stadswijk ten Noorden van de Jan Gijzenkade een gymnastiekvereni ging op te richten, omdat in dit rayon geen vereniging gevestigd is. Deze pogingen zijn geslaagd en dezer dagen is de gymnastiek vereniging VO.L.O «Voor Onze Lichame lijke Ontwikkeling) opgericht. Het bestuur bestaat voorlopig uit: Mej. B. Cnossen, presidente, mej. H. Grasman. Rei gerstraat 85. secretaresse, de dames R. de Bell en J. Kinders alsmede de heer H. Bruns. Laatstgenoemde is met de technische leiding belast. Geoefend wordt op Woensdagavond in de turnzaal van de J. P. Coenschool aan de Gijsbrecht van Amstelstraat. Het ligt in de bedoeling van deze vcx*- eniging, waarvoor zich reeds ruim zestig leden hebben aangemeld, zich per I Jan. 1950 aan te sluiten bij het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, door welke aansluiting zij dan automatisch ingedeeld wordt bij de Kennemer Turnkring. WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN VOOR DAMES. Te Moskou is de tweede ronde van het wereldkampioenschap schaken voor dames gehouden. De uitslagen luiden: Chaudet de Silan (Frankrijk»Nin Rus- kovaBelska (Tsjechoslowakije) 1—0; Cla rissa Benini (Italië)Rosa Maria Gemxanova (Polen) 1-0. Andere partijen zijn afgebroken. IJSVOGELS—AMERIKAANS LEGER- TEAM 9—9. Na de grote nederlaag in Den Haag was het Amerikaanse legerteam Don derdagavond voor de wedstrijd tegen de Ijsvogels in de Apollohal te Amsterdam, versterkt met de Canadezen Andreola en Carrey en da Amsterdammer Haring. De uitslag was 9—9. TYBB—HILLINEN UITGESTELD. De voor Maandag vastgestelde voetbalwesdtrijd in de derde klas A van West 2 TYBB—HU.- linen gaat niet door.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5