Mej. j. de Vries en J. Verkerk deelden de „Van Wijnen"-wisselbeker IJmuiden Speciale Kerstverrassing IJmuider Kleding Magazijn Fa. C. de Rooy Zn Velsen-Noord Visserij-varig de De man Vrijdag 23 December 1949 Een kwart punt gaf de doorslag Met de wetenschap dat de houdster van de „Van Wynen"-\visselbeker mevrouw M. Michel-Verkerk dit klei nood als hoofdprijs van de onderlinge wedstrijden der gymnastiekvereniging „SSH" niet kon verdedigen, werd Don derdagavond in de Da Costa-school een felle kamp geleverd om de titel te be machtigen, waarbij zowel de dames als de heren elkander onderling zeer weinig toegaven. Bij de dames was mej. Bruinzeel de grote favoriet en bij de heren kregen J. Verkerk en P. Munter de beste kansen, hoewel de laatste lange tijd niet actief is geweest. Het was daarom wel opvallend, dat na enige oefeningen plotseling mej. J. de Vries als mede-candidate voor de titel een goede plaats ging bezetten en daardoor een ernstige rivale werd. De strijd tussen Verkerk en Munter scheen reeds vrij spoedig ten gunste van de eerste beslist, daar deze eerst iy2 punt voor lag, maar Munter kwam tenslotte nog slechts een kwart punt te kort voor een eventuele herkamp. Mej. Bruinzeel, die aan hoogbrug, paard en evenwichtsbalk fraaie prestaties lever de kon niet verwachten, dat mej. De Vries haar oefeningen zo stijlvol bracht, dat deze haar onttroonde door een punt winst te behalen. Over het algemeen werd er zeer behoor lijk gewerkt en vooral de vrije oefeningen van de heren en die der dames zowel rhythmisch als „op de grond" waren van goed gehalte. Mochten de heren Verkerk en Munter met 42 3/4 en 42y2 punt al heel wei nig verschillen, voor eerstgenoemde werd het verschil geheel te niet gedaan door mej. J. de Vries, die door haar vrije oefe ning eveneens tot totaal 42 3/4 punt kwam, zodat, na overleg, werd besloten de Van Wijnen-wisselbeker te delen. Bij de dames- senioressenafdeling spande het eveneens, daar mevr. J. v. Wijnen-Sman met 40 3/4 punt eveneens slechts een kwartpunt meer behaalde dan mevr. T. Bronsveld-Kulde- nei, met 40l/2 punt, zodat eerstgenoemde de medaille kreeg toegekend. Hoe gering overigens de verschillen wa ren blijkt wel uit de uitslagen. Dames IA: J. Bruinzeel 413/4 pnt. 1 B: 1. J. de Vries 42 3/4 pnt. (kampioe ne en beker-houdster); 2. C. Leenhouts 38 3/4 pnt.; 3. T. Waagmeester 36V2 pnt.; 4. J. v. Galen 35J/2 pnt. 2e gelid: 1. M. Zwart 39 1/4 pnt.; 2. D. Zwart 38 pnt.; 3. T. Moorlang-Verduin 37J/2 pnt.; 4. H. de Vries 37 pnt. Dames-senioressen le gelid: 1. J. v. Wij nen-Sman 40 3/4 pnt. (medaille en kam pioene); 2. C. Mooy-Hillegers 38 1/4; 3. J. Groen-v. Zomeren 37 3/4 pnt.; 4. M. 5. Wagenaar-La Grand 37 1/4; 5. N. Meer hof-Raap 37 pnt. 2e gelid: 1. T. Bronsveld-Kuldenei 40& pnt.; 2. K. Simmer-Veldhoff 37j£ pnt.; 3. G. Paap-v. Schaik 35)£ pnt.; 4. N. Haas noot-Veenstra 34% pnt. Heren 1 A: 1. J. Verkerk 42J4 pnt. (kam pioen en bekerhouder); 2. P. Munter 42!/2 punt.; 3. L. Hoff 40% pnt. 1 B: 1. F. v. Kempen 38% pnt.; 2. J. Groen 35^ pnt.; 3. J. Bouwman 34% pnt. 2e gelid: 1. Korthoven 39y2 pnt.; 2. H. de Vries 20J4 pnt. 3e gelid: 1. A. Huttinga 34J/2 pnt. Kerstfeest van Hervormde Verenigingsraad De Nederlands Hervormde Verenigings raad, omvattende de verenigingen van de Nederlands Hervormde Gemeente van Vel- sen, heeft Donderdagavond in de Christe lijke school aan de Van Langeveldstraat in Noord op bijzondere wijze het Kerstfeest gevierd. Deze viering stond onder leiding van de heer A. Geerlofs. Het motto van de Kerst liturgie was „Komt, laten wij aanbidden". Onder leiding van de heer Van Dongen volgde tegen het slot de geschiedenis over de vierde wijze uit het Oosten, Artaban, die op weg naar het Heilige Land een gewonde Jood vindt. De robijn schenkt Artaban als hij te laat komt en de stal ledig vindt aan een soldaat om een kind te redden en na 33 jaar redt hij een vrouw door zijn parel als losprijs te geven, wat juist op de Goede Vrijdag gebeurt. Ds. L. Brink sloot deze wijdingsavond met gebed. MARKTBERICHTEN 22 December 1949 Besommingen MULO-scholieren op de planken Een luidruchtige sqhare MULO-leerlingen van de IJmuidense Willem de Zwijger- school heeft gisteravond het Patronaats gebouw gevuld en voor dit publiek, dat ver sterkt werd door een groep ouders, is ge toond dat er vele muzikale en acteertalen ten onder de discipelen van de heer Wiede- meyer schuilen. Een lang en wat overladen programma van diverse serieuze en luchtige ensembles kreeg voor de pauze een beurt en de rest van de avond werd gevuld met een parodie op de historie, die er in ging als gesneden koek. Trouwens, het gulle applaus was de hele voorstelling een goede graadmeter van de waardering, die de meisjes en jongens toonden voor de prestaties van hun school genootjes. Een meisjeskoor sloeg bijvoor beeld een uitstekend figuur met een serie eenvoudige liedjes, die bijzonder zuiver werden gezongen en de overige vocale pro gramma-onderdelen mochten er eveneens zijn, al konden een paar kleine solisten de Patronaatszaal nauwelijks „bezingen". Het heldere sopraantje, dat Schuberts „Heiden- röslein" ten gehore bracht, slaagde er het best in, hoewel ook de anderen blijk gaven een redelijke aanleg te bezitten. „Les trois cloches" werd met dodelijke ernst in een zwaar-romantische vertaling vertolkt door een kleine meid, die ook de Hollandse ver sie van Danny Boy voor haar rekening nam. Een verdienstelijke violist. Cow-girls, Red White and Blue Stars, Rio's en niet te ver geten een eerste klassertje die „Lapper Crispijn" voordroeg, kwamen zoals ze wa> ren: zonder toneelmanieren en soms bijna ontroerend in hun eenvoud. Waar de vroU' welijke schoenmaker Crispijn, die „vrouwen vellen van haaien" noemde, echter een uit zondering op maakte, want zij verkondigde deze stelling met een grappige nadruk, zo dat haar succes bij voorbaat vaststond. Lang niet altijd gemakkelijke gymnas tische oefeningen rondden de eerste helft van het feest af en de jongelui, die leed- vermakelijk lachten bij een kleine vergis sing, zullen hoogstwaarschijnlijk uit eigen ondervinding weten, dat het gepresteerde allerminst met een peuleschil te vergelijken was. Kees, de knaap, die meer belangstelling koesterde voor de verrichtingen op het voetbalveld dan voor de aangelegenheden der geschiedenis, kreeg in het parodistische toneelstuk „De wraak der Historie" een lesje van de diverse grote figuren, die hij zonder enige gewetenswroeging door elkaar klutst en dit kostelijke geval werd zo aar dig door de MULO'ers gespeeld, dat zij de clou van de avond werden. De leraren, die dit „spectacle coupé" voorbereidden, kun nen voorwaar tevreden zijn met het resul taat. Wethouder H. de Boer heeft in een kort Van onze fabrikant ontvingen wij nog juist voor de Kerst een grote sortering: Te veel om op te noemen. KT KAMGAREN COSTUUMS DEMI'S WINTERJASSEN PLUSFOURSPAKJES REGENKLEDING, enz. enz. Komt U eens kijken bij OOSTERDUINWEG 33 - IJmuiden-Oost - TELEFOON 4074 voorheen Briniostraat en Driehuis IJM 75 2045: KW 61 2908; KW 48 1908; KW I openingswoord zijn oordeel over de bestem- Medische hulp tijdens de Kerstdagen Dokters: In spoedgevallen zijn van Zaterdag middag 1 uur tot aan het spreekuur van Dinsdagmorgen te raadplegen de artsen: A. J. van Leusen, Van Tuylweg 34, tele foon 4328 en J. de Vries, Wilhelmina- kade 78, telefoon 4954. Voor de niet-aangesloten doktoren neemt waar op Eerste Kerstdag de arts W. Ant. Oepts, Zeeweg 295, telefoon 4023 en op Tweede Kerstdag de arts W. van Haslen, Leeuweriklaan 52, telefoon 4290. Apotheken: Zondags- en nachtdienst wordt op 25 en 26 December waargenomen door Apo theek Ledeboei', Kennemerlaan 102, tele foon 4229. Verloskundigen: In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Maandagavond 11 uur: mejuffrouw J. Winter, Evertsen- straat 3, telefoon 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Op de Eerste Kerstdag is de arts W. Rooyaards, dr. Schuitstraat 12, telefoon 3636 te consulteren en op Tweede Kerst dag neemt de arts R. W. Fierstra, Zee straat 88, telefoon 3737, de dienst waar. Apotheken: Apotheek Donker, Breestraat 61, tele foon 3150, neemt beide Kerstdagen de dienst waar. Behalve tijdens beide Kerst dagen heeft Apotheek Reindersma, Geel- vinckstraat 112, telefoon 3883, de nacht dienst. Verloskundigen: Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Velsen-Noord. SANTPOORT In spoedgevallen is op Eerste Kerstdag de arts P. Haselager, Hoofdstraat 135, telefoon 8570 te consulteren. Op 26 De cember neemt de arts M. de Groot, Wijn. Daniëlslaan 14, telefoon 8410 de dienst waar. Apotheken: Beide Kerstdagen: Santpoortse Apotheek. Bloemendaalseslraatweg 145, telef. 8249. PADVINDERS VIEREN KERSTMIS De padvindsters en padvinders van de Leger des Heils- en de zogenaamde open groepen in Velsen houden Zaterdagavond een Kerstwijding in het gebouw voor Chris telijke Belangen te IJmuiden. 1429; SCH 76 440. Aanvoer 1590 kisten v. haring, 40 kisten wijting, 25 kisten schar, 6 kisten bot. Totaal 1661 kisten. Prijzen Verse haring 22—9.60; wijting 26—22; schar 2622,50; bot 40, per 50 kg. SCHEEPVAART IJMUIDEN Donderdag 22 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Vestanvik van Her- nösand. Regaja van Stettin. Monica van Sol- vesborg. Bernhard V van Huil. Delfland van Hamburg. Ponto van Attu. American Coun- seler van Antwerepn. Titus van Bremen. Algarve van Boston. Berend N. v. Newcastle. Roelf van Bordeaux. Vertrokken zijn: Maron naar Rotterdam. Taurus naar Dordrecht. Aralizz naar Emden. Marken naar New Orleans. Tabinta naar Batavia. Niobe naar Swansea. Regulus naar Malmö. Gottfried naar Bremen. Berend N. naar Emden. Bernhard V naai- Rotterdam. American Counseler naar Rotterdam. Vega naar Stockholm. Klipfontein n. Antwerpen. ming der jeugd gegeven: de nood der we reld kan slechts worden opgelost door de thans opgroeiende kinderen wanneer zij begrip tonen voor de vriendschap tussen de volken dezer wereld. Vanavond wordt het tweede deel van de leerlingen en ouders hetzelfde programma voorgezet. J. F. SLA MELK IN. Daar de melkslijters van Velsen, met inbegrip van Santpoort, maar zonder Vel sen-Noord besloten hebben, op de tweede Kerstdag geen melk uit te venten, verdient het aanbeveling er Zaterdag rekening mee te houden, dat er voor de beide Kerstdagen melk gekocht moet worden. KERSTSPEL IN DE HERVORMDE KERK. Zaterdag 24 December zullen des avonds laat in de Nederlands Hervormde Kerk te Santpoort jongens van de Vrijzinnig Chris telijke Jongeren Bond en de Jonge Kerk een Kerstspel opvoeren. In Londen is deze week een overeenkomst getekend waarbij de positie van de leden der gewapende machten der landen van het Brusselse pact geregeld wordt. De ondertekening in het Foreign Office met van links naar rechts Rene Massigli (Frankrijk)Ernest Bevin (Groot Brittannië)André Clasen (Luxemburg) en jhr. E. Michiels van Verduynen (Nederland). Industrie-uitbreidingen Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter Ge meente-secretarie ter inzage liggen ver zoeken, met bijlagen, van: de Zaanlandse Houthandel te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor machinale houtbewerking, bestaande uit 8 werktuigen, gedreven door S electromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 70.5 pk., in het perceel Kalvei*- straat 3 te IJmuiden; van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om vergunning tot het wijzigen van het hoogovenbedrijf, door het opstellen van een verbeterde brandstof- olieinstallatie, bestaande uit een stoom ketel en 2 pompen, aangedreven door 2 electromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 3y2 p.k., in Walserij-West op het hoogoven terrein; van J. de Goede te IJmuiden (Oost), om vergunning tot het wijzigen en uitbreiden van een brood koek- en banketbakkerij, door het ver plaatsen van 3 werktuigen, en het bij plaatsen van een electromotor van 2 pk. en een speculaasmachine (handkracht), in het perceel Evertsenstraat 16 te IJmuiden; van de Standard Amerikaanse Petroleum Com pagnie N.V. te 's-Gravenhage, om vergun ning lot het oprichten van een benzine pompinstallatie, bestaande uit een'onder grondse benzinebewaax-plaats met een inhoud van 12000 liter en een daaraan ver bonden aftappomp, gedreven door een electromotor van pk., in een perceel, aan de Grote Hout- of Koningsweg te Velsen (Noord); van J. Nierop Groot, te IJmuiden (Oost), om vergunning tot het oprichten van een slachtplaats met inrichting voor het verwerken van vleeswaren, waarin zullen worden geplaatst 4 werktuigen en 2 electromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 4 pk., in het perceel Cederstraat 33, IJmuiden (Oost); van J. Duin's Kisten fabriek te IJmuiden om vergunning tot het wijzigen en uitbreiden van een kistenfa briek door het verplaatsen van 4 werktui gen en 4 electromotoren met een gezamen lijk vermogen van 9 3/10 pk. en het bij plaatsen van 3 werktuigen en 3 electro motoren met een gezamenlijk vermogen van 7 pk. in het perceel, Industriestraat 61 te IJmuiden; van de firma Mulder en Rijke te IJmuiden, om vergunning tot het oprich ten van een scheepsreparatiebedrijf, be staande uit 5 werktuigen en 4 eletromo- toren met een gezamenlijk vermogen van 5,2 pk. in het perceel Loggerstraat 20 te IJmuiden; van J. M. Waagmeester te Haar lem, om vergunning tot het oprichten van een electrotechnische reparatiewerkplaats, waarin zullen worden opgesteld een draai bankje en een dynamo, aangedreven door 2 electromotox-en van respectievelijk 0,5 en 5,50 pk., in het perceel Briniostraat 18 te IJmuiden;van H. M. J. Fiege te IJmuiden (Oost), om vergunning tot het wijzigen en uitbreiden van de banketbakkerij, door het verplaatsen van een amandelmachine en het bijplaatsen van 6 werktuigen en 5 electromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 4'/2 pk. in de percelen Tromp straat 94 en Frans Naereboutstraat 16 te IJmuiden (Oost); van de fix-ma Lagendijk te IJmuiden om vergunning tot het op richten van een poetskatoenfabriek, waar in zullen worden opgesteld twee poetska- toenmachines, aangedreven door 2 electro motoren met een gezamenlijk vermogen van 25 pk., in de percelen, Haringkade 11 en 13 te IJmuiden; van J. G. Oudendijk, te Santpoort om vergunning tot het op richten van een meubelmakerij met inrich ting voor machinale houtbewerking, be staande uit 3 werktuigen, gedreven door 3 electromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 41/2 pk. in het perceel, Wüste- laan 101 te Santpoort en van de Verenigde Koelhuizen en Ijsfabrieken N.V. te IJmui den, om vergunning tot het oprichten van een koelhuis en ijsfabriek, waarin zullen worden opgesteld 21 werktuigen, gedreven door 21 electromotoren met een gezamen lijk vermogen van 408 pk. in de pfercelen Trawlerkade 16-17-18 te IJmuiden. „Wilhelmina" heeft grootse plannen De IJmuidense Christelijke Muziekver eniging „Wilhelmina" heeft enkele acties op touw gezet om „Wilhelmina" meer in de belangstelling van de Velsense liefhebbers van harmoniemuziek te plaatsen. De oud- kapelmeester van de Marinekapel in Den Helder, de heer Leistikow, die eveneens dirigent van de Velsense harmoniekapel „De Eendracht" is, zal in -de toekomst de muzikale leiding van „Wilhelmina" op zich nemen. Er bestaan plannen voor het orga niseren van een grote propaganda-avond in het Patronaatsgebouw, welke vermoede lijk Woensdag 22 Februari gehouden zal worden. Het uitgebreide pi'ogx'amma ver- meldt als hoogtepunten een groots opge zette spraakwaterval, een verloting en de opvoering van een klucht. Ook een opvangregeling voor de „ijle" haring Naar wij vernemen is een opvangregeling tot stand gekomen voor de z.g. ijle haring, die thans wordt aangevoerd in de havens van Breskens, Vlissingen, Vlaardingen. Scheveningen en IJmuiden. In Januari wordt een top in deze aan voer verwacht en de betrokken reders heb ben gemeend, eventuele prijsdalingen door de overstroming van de markt reeds nu te moeten opvangen in een regeling die op dit moment al 275 deelnemers omvat. Zo wel exploitanten als schippers-eigenaren hebben deze regeling onderschreven, waar uit dus duidelijk blijkt, dat ook in de „Zuid" een eenheid tot stand is gebracht, welke eerder in IJmuiden aanleiding was tot het ontstaan van een opvangregeling voor de verse haring. De opvangprijs is op 7,per kist van 50 kilo bepaald. Woens dag was de aanvoer in Breskens reeds be denkelijk groot: 80.000 kilo en ook de Urker kotters zijn met. ijle haring onder weg naar de IJmuidense afslag. Agenda voor Velsen VRIJDAG 23 DECEMBER Thalia, 8 uur: „De onsterfelijke wals", Rex, 8 uur: „Penny serenade". Oude Kerk, 8 uur: Kerstzangdienst. ZATERDAG 24 DECEMBER Thalia, 7 en 9.15 uur: Als Vrijdag. Rex: 6.45 en 9.15 uur: Als Vrijdag. Opgewekte huldiging van twee „plaatwellers" Er heerste Donderdagmorgen aan de „Plaatwellerij" in Velsen-Noord een fees telijke stemming wegens de huldiging van twee personeelsleden, die hun zilveren arbeidsjubileum aan dit bedrijf vierden. Het waren de hex-en J. Stals, autogeen- lasser en Ant. Kruk, pijpleidingsmonteur, die op hartelijke wijze door directie en personeel werden gefêteerd in de versier de ontspanningszaal. De heer J. D. B. Olie, directeur, opende de rij van sprekers om met veel sympathie jegens de beide jubilarissen te getuigen van hun vex-diensten. Namens de directie werd de jubilarissen een enveloppe en een bloemenmand aangeboden. Ir. Van Delden van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel liet zijn geluk wensen vergezeld gaan van het vererend getuigschrift dezer instelling en de zilveren legpenning. Namens de arbeiders vond de heer C. Boot aanleiding met een op geestige wijze voorgedragen rijm de beide jubilarissen in het zonnetje te zetten, waarna de voor zitter der personeelsvex-eniging de heer C. van Voorbergen, met zijn gelukwens ook een bloemenmand schonk. De heer G. de Haan, bedrijfsleider, roemde de jubilaris sen als prima vaklieden en hij wenste hen nog vele jaren aan de „Plaatwellerij" ver bonden te zien. De collegas waren vertegenwoordigd door de heer G. Lettemeyex-, die op geestige manier de prettige omgang en samenwer king naar voren bracht exx als bewijs van vriendschap aan beide zilveren „plaatwel lers" een enveloppe schonk namens het gehele personeel. De heren Stals en Kruk dankten tenslotte voor de hen gebrachte gx'ootse huldiging en voor de geschenken. Grote lading cellulose aangevoerd Het Finse s.s. „Grano", dat Woensdag avond voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is aangekomen voerde van de Zweedse haven Sunila een grote lading cellulose van ongeveer 2600 ton aan. Deze grondstof is bestemd voor een zusterfa- briek. Weinig. Donderdag was er in tt den slechts visaanvoer van enige dagschuitjes en drie loggers uit het v naai brachten wat haring aan Mao* j dat er ook ijle haring van Ürker kn?t°°r werd aangevoerd werd Ho ,JUers s, Van de werd aangevoei-d werd de priis v3 loggerharing f 14.— per kist en de L haring van de kottervloot bleef zeil f 8.hangen. Goede kans. Als de sardijn in h maanden onder de Hollandse kust zw# maken gul en kabeljauw er jacht n vlet- of hengelvissers bij de IJmiiM pieren maken nu goede vangsten v3* broodvissers is het te wensen da' j, mooie weer blijft, daar de gul verf „5 opbrengt. Veel Wd Bak. De logger KW 125 (Petrom>n,x heeft een „bak" gekregen. Na het Ker t feest gaat de trawllogger Petronella wT v.ssen. eer Zakken. Daar in Scheveningen Den Helder de sai'dijnaanvoer dageliiln door de kustvloot plaats vindt zakken ri prijzen van de sardijn en bliek'. De sardiï werd Donderdagavond voor f 13 no„ J.„ kilo verkocht. per Naar huis. De Poolse trawler Nen tunia is met Hollandse vissers in ijm, den aangekomen. De mannen kunnen w Kerstfeest en de jaarwisseling in het gezin doorbrengen. Er wordt nog een tweeï tx-ansport verwacht. Ir. Hubrecht nam afscheid van de papierfabriek Na gedurende ruim veertien jaren se- dert 1 Mei 1935, als bedrijfsingenieur të zijn vei-bonden geweest aan de Papierfa briek Van Gelder Zonen N.V. heeft ir, T F. Hubrecht Donderdagmiddag in de kof- fiezaal van die fabriek onder zeer grote belangstelling afscheid genomen wegens zijn benoeming tot procuratiehouder aan het bedrijf te Renkum. Deze belangstelling kwam niet alleen van directie, ingenieurs, afdelingschefs kantoor- en technisch personeel, maar ook talrijke personeelsleden uit de verschillen de afdelingen waren hierbij tegenwoordig. De bedrijfschef, de heer W. J. Willen»' opende mede namens de houtstoffabriek de rij van sprekers en herinnerde aan de komst van de heer Hubrecht aan het be drijf. Hij tekende de scheidende bedrijfs ingenieur als een bekende en geziene fi guur, die men node zal missen. Ir. Hubrecht ontving een album met de namen van de personeelsleden. Ir. D. Stigter van de Centrale en de E. W. herinnei'de aan het voogdijschap vari de heer Hubrecht over deze afdelingen in de jaren 1942 tot 1949 om vervolgens via technische uiteenzettingen te komen tot de wetenschap dat het productievermogen van de Centrale voor het bedrijf van het grootste belang is. Genoemde afdelingen wilden- de heer Hubrecht voor wat hij heeft betekend gaarne als „ex-e-voogd" beschouwen. Namens de administi'atie getuigde de heer H. Groen van het door ir. Hubrecht aangevoelde belang van een samengaan tussen techniek en administratie. De heer Gx'oen dankte voor wat ir. Hubrecht voor het pex'soneel heeft gedaan. Ir. G. A. Schoonkind noemde de schei dende collega namens de Cellulosefabriek lachend een „deserteur" en belichtte de zeer bijzondere positie van dit bedrijf, Jan Mooy, de oudste papiermaker, me- moi'eerde de bouw en het begin van P.M. 18, de oorlog en zijn nasleep. Het belang rijkste vond deze spreker echter de recen te uitspraak van ir. Hubrecht: „al bouwt mén nog zulke mooie machines met een summum van techniek; als de mensen er niet zijn, komt er niets van terecht". Dit stellen van de mens boven de materie tekende volgens de spreker ir. Hubrecht zoals hij is. Als blijk van prettige herin- - nering ontving de heer Hubrecht namens het pex-soneel een fraaie schilderij van het Velser bedrijf, een compositie van de kunstschilder J. C. Heeck te Bakkum. Nadat ix*. Hubrecht voor alle goede woor den en wensen had bedankt, namen de aanwezigen persoonlijk afscheid. Driehuis Zwemmers riepen „kien" en wonnen konijn De feestavond, welke de Velser Zwem vereniging Donderdagavond in de kleine zaal van Thalia organiseerde, werd be heerst door de kartonnen bordjes van het kienspel. De voorzitter, de heer P. Swier zei in zijn openingswoord te moeten con stateren dat vooral de jeugd sterk ver tegenwoordigd was. Voor het kienen was een aantal fraaie prijzen beschikbaar waarvan het actuele artikel konijn de bo ventoon voerde en verscheidene kieners zijn dan ook met een Kerstbout huiswaarts gekeerd. De avond werd verder gevuld met sjoelen en ook het rad van avontuur heeft menigeen aan een prijsje geholpen. Met een dansje werd deze gezellige avond besloten. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 49) „In dit geval lijkt het me echter van belang, dat u dat wèl doet" „Kunt u me uitlegen, waarom?" „Hij meende, dat u hieraan de voorkeur zou geven boven een meer offcieel be zoek Abby Salt had met een doffe stem ten slotte 'toegestemd: „Goed, komt u dan om vijf uur". Juffrouw Silver werd in de salon boven gelaten en nadat ze was gaan zitten, begon het onderhoud. Op haar eigen rustige, be heerste wijze kon mevrouw Salt zèèr in drukwekkend zijn. Ze zat onder het por tret van 'haar schoonmoeder in rouwkleren. Alle meubels in dit vertrek hadden toe behoord aan de oude mevrouw Salt en waren ouderwets zonder antiek te zijn. Ze waren degelijk en mooi in hun soort en hadden destijds veel geld gekost. In deze omgeving voelde Abby Salt zich veilig temidden van een oude familietraditie. De Salts waren al sedert 100 jaar geachte kex-kelijke mensen en dat betekende wat! De klok op de schoorsteenmantel was van een grote Wereld-Tentoonstelling van het jaar 1851. Juffrouw Silver kon de sfeer van het vertrek en mevrouw Salt's houding waar deren. Ze boog haar hoofd en mei'kte op: „Het is erg vriendelijk van u mij te wil len ontvangen". Toen er geen antwoord kwam, vervolg de ze: „Vriendelijk, en als ik 't zo mag uit drukken, verstandig". Abby Salt zat doodstil met in elkaar gevouwen handen. Ze had de jurk aan, die ze alleen droeg op Zondagen en thee visites. Ze had er een kanten kraagje op en haar diamanten broche. Ze voelde zich hierdoor zekerder van zichzelf. Wat ze niet wist, was dat juffrouw Silver hieruit onmiddellijk concludeex'de, dat ze deze uiterlijkheden nodig had, óm zich zekerder van zichzelf te voelen. Ze keek naar de versleten jas van haar bezoekster, met het afgedragen bont aan de hals, naar het zwarte vilten hoedje, dat zij te, oud gevonden zou hebben om nog te dx-agen; en naar de zwarte wollen hand schoenen, die niet te vergelijken waren met het fraaie met bont gevoerde paai*, dat zij in de kast had liggen. Toen ze, on danks haar aandacht voor al deze détails, haar blik even richtte op juffrouw Silver's gezicht, keek ze bijna onmiddellijk weer voor zich. Juffrouw Silver kuchte. „Ik zal geheel openlijk met u spreken, mevrouw Salt, j Meneer Tattlecombe belde me Zaterdag- avond op en vroeg me bij hem te komen, en toen ik daar kwam, bracht hij me op de hoogte van hetgeen u met hem die mid- I dag had besproken". 1 Abby perste haar lippen zo op elkaar, dat haar mond èèn strakke lijn geleek. Ze zei niets. Juffrouw Silver vervolgde: „U beseft natuui'lijk de ernst van hetgeen u ver telde. Hetgeen u meneer Tattlecombe zei, kwam hierop neer, dat u toegaf, dat uw schoonzuster William Smith heeft aange vallen. U vertelde, dat u meneer Tattle- combe's regenjas nat in de gang, had ge vonden en dat de keukenpook niet op z'n plaats bleek te liggen en roestig werd teruggevonden". Abby opende haar strakgetrokken lip pen even om te zeggen: „Ik heb strikt vertrouwelijk met mijn broer gesproken". „Meneer Tattlecombe is zeer gehecht aan William Smith. Hij meent, dat zijn leven gevaar loopt". „Dat is waanzin". „Dat geloof ik niet. Wat het ongeval van uw broer aangaat, deze heeft steeds verklaard, dat hij werd „neergeslagen". Deze aanslag was, naar mij toeschijnt, be doeld voor William Smith. De tweede aan slag op zijn leven was die, waarop ik daar net reeds zinspeelde. Alles wijst erop, dat deze keer juffrouw Salt degene was, die de aanval op hem uitvoerde. De derde maal, die heel goed de dood ten gevolge had kunnen hebben, was William op weg naar huis na een bezoek hier in Selby Street. Hij kreeg een stoot in z'n rug met een stok, terwijl hij op een vluchtheuvel stond te wachten om over te steken, en hij zou mder een voorbijrijdende bus ge komen zijn, als de tegenwoordigheid van geest en het krachtig ingrijpen van de man, die naast hem stond, hem niet hadden gered. De laatste en vierde aanslag op zijn leven bestond in het losdraaien van een wiel van zijn auto". „Mijn schoonzuster weet niets van auto's. En ze heeft de hele afgelopen week met influenza te bed gelegen". „Dat heeft meneer Tattlecombe me ook verteld. Ik schrijf de aanval op uw broer, noch dat vooi*val met het autowiel toe aan uw schoonzustei*. Maar ik geloof wel, dat die andere twee aanslagen door haar uitgevoerd zijn. U ziet dus, zoals ik van 't begin af aan gedacht heb, dat er twee mensen bij betrokken zijn. Juffrouw Emily Salt is er één van en ik ben nu hier om met u uit te vinden, wie de ander kan zijn, en wat er voor verband tussen die twee bestaat". Abby Salt zat doodstil in haar mooiste jurk, haar grijze krulhaar keurig opge maakt, haar ogen even blauw en rond als die van haar broei*, haar wangen rose en haar lippen in een sti*akke lijn samen geperst. „Ik kan u niet helpen", mompelde ze. Juffrouw Silver keek haar strak aan. „Ik geloof, dat u dat wèl kunt. Ik zal 1 duidelijker zijn. Als ik zeg, dat ik hier bij u ben gekomen, om te ontdekken, wie de tweede persoon is, die bij deze zaak is I betrokken, dan bedoel ik, dat ik met u wil uitvinden, wat er voor verband tussen die persoon en juffrouw Salt kan bestaan. De identiteit van die persoon is namelijk al bekend. Waar u me mee kunt helpen, is. „Juffrouw Silver, ik kan u heus niet 1 helpen". „Ik geloof van wel!" j „Ik ken niemand, die dat kan zijn", i Juffrouw Silver hief een hand in een j zwarte wollen handschoen op en zei: „Me- 1 vrouw Salt, ik wil u alleen enkele vragen stellen. Als ik dat niet doe, zal de politie het doen". De blos op mevrouw Salt's wangen werd dieper. „Gaat uw gang. Ik weet niet, of ik uw vragen zal kunnen beantwoorden". Juffrouw Silver glimlachte ernstig. „Ik ben ervan overtuigd, dat u uw best zult doen. Denkt u alstublieft niet, dat ik het moeilijke van uw positie niet begrijp. U hebt een geweldige last op uw schou ders genomen door steeds voor juffrouw Emily Salt te zoi*gen. U kon echter uw taak niet vervullen zonder bepaalde din gen op te merken. Kunt u mij zeggen, of ze al eerder neiging tot bruut geweld heeft getoond." Er heerste stilzwijgen. Toen het bleef voortdux-en, zei juffrouw Silver tenslotte vriendelijk: „Juist, ik begrijp 't". Abby keek voor zich en zei: „Het is al heel lang geleden. Ze is ei*g gauw jaloers. Ik wil niet, dat u denkt dat het erger is dan het in wer kelijkheid was. Ik had een dienstbode een zeer behoorlijk, knap meisje. Ze kwam bij me en zei, dat Emily haar van de trap had willen duwen. Daarna heb ik het altijd beter gevonden geen inwonend meisje meer te hebben. Emily is werkelijk erg jaloers". „Was ze ook jaloers op William Smith?" „Mijn broer had een testament te zijnen gunste gemaakt. Ze maakte zich daarover zorgen in verband met mij". Juffrouw Silver boog haar hoofd. „Ik begrijp, dat ze een verre van gemakkelijke opgave voor u vormde. Deze onevenwich tige naturen zijn gauw geneigd tot jalouzie en hartstocht. Ze buigen heel gemakkelijk voor een wil, die sterker is, en die hen overheei*st. Ik zoek naar bewijs voor het feit, dat dit bij haar het geval was. En hierbij, meen ik, dat u me behulpzaam kunt zijn". „Nee, werkelijk niet", zei Abby Salt. Juffrouw Silver glimlachte weer. „Ik hoop van wel, en dat u, als u 't kunt, mij ook wilt helpen. Vooruit, mevrouw Salt, denkt u eens goed na, is er niemand in de familie, is er geen bekende of relatie, die een dei-gelijke dominerende invloed, als ik bedoel, op haar gehad zou kunnen hebben? Als u iemand invalt, zegt u mij dan alstublieft, wiè. U benadeelt daar geen onschuldige mee en u beschermt zowel uw schoonzuster als ook William Smith door openhartig te zijn. Indien, zoals ik vermoed, haar eigenaardigheden misbruikt zijn en zij als werktuig heeft gediend, dan is het niet uitgesloten, dat ze thans in groot gevaar verkeert. Een werktuig, waarvan niet langer gebruik gemaakt wordt, weet een misdadiger meestal zo spoedig mogelijk weg te werken, en meest al is dat definitief, voor altijd De ernst, waarmee juffrouw Silver sprak en haar aankeek, maakte indruk op Abby Salt. Haar onbewogenheid had plaats ge maakt voor een zekere emotie. Ze zei met een geheel verandei*de stem: „Maar dat is vreselijk!" „Het is misschien nog wel vreselijker dan het nu klinkt", antwoordde juffrouw Silver. „Mevrouw Salt, wat had uw schoon zuster voor vrienden en bekenden, of ver wanten." (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6