IJmuider Courant Souvereiniteit over Indonesië overgedragen aan regering der Eepoeblik Indonesia Serikat Haarlems Dagblad „Een nieuw begin in het samen gaan van Oost en West" De overdracht in Batavia Ook in de Belgische Congo is het al industrialisatie wat de klok slaat Kleine Amerikaanse militaire missies naar de landen van het Atlantisch Pact Weerbericht 64e Jaargang No. 19434 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. I-Ioutstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuïden, Santpoort en Omstreken van en «Optcrtjte Hiailcmiirtjc^ntCOTt CïnncnÉSS) Dinsflag 27 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro- rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Sobere plechtigheid in het Paleis op de Dam AMSTERDAM, 27 December. Het hoogtepunt van de plechtigheid der souvereinï- teitsoverdracht in het Paleis op de Dam, die hedenmorgen om tien uur begon, werd gevormd door de rede van Kóningin Juliana. Met de volgende eenvoudige doch tref fende woorden legde de Koningin de souvereiniteit over Indonesië in handen van de regering der RepoebJik Indonesia Serikat: „De aanvaarding van zijn souvereiniteit door de jonge staat, de republiek der Ver enigde Staten van Indonesië, alsmede het afstand doen daarvan door het Koninkrijk der Nederlanden, en het aangaan van een unie, is een van de meest aangrijpende en ingrijpende gebeurtenissen van deze tijd die aangrijpt enerzijds door de onna tuurlijkheid van een verloop als dit, en anderzijds doordat nooit duidelijker naar voren is gekomen de diepe sympathie der beide volken voor elkaar. Niet langer staan wij gedeeltelijk tegenover elkander. Wij zijn nu naast elkaar gaan staan, hoezeer ook geschonden en gescheurd en vol littekens van wrok en spijt. Deze documenten vertegenwoordigen een resultaat, dat in beide landen langs demo cratische weg tot stand is gekomen. Beide landen voelen zich sterk en veerkrachtig genoeg om een nieuw begin te maken in een samengaan van Oost en West. De ver wonderde wereld ziet dit aan en constateert, dat hier en thans door deze beide landen hun diepste begeren, hun vredeswil wordt verwezenlijkt. Wij vertrouwen voor de toekomst op al die goede en ware elementen van wat Voor overtuiging ook uit beide volken, zoals die op deze aarde nog steeds de pioniers voor beter tijden gebleken zijn zij het ook dat die soms tijdelijk worden miskend, en zelfs soms elkaar aanvankelijk niet vinden. Onmeetbaar groot ïs de voldoening van een volk, dat zijn vrijheid verwezenlijkt ziet hoe immens zwaar de taak ook is, die deze jonge natie -zich op de schouders tilt. In Nederland slaat men dat met bezorgdheid gade. Maar op dit ogenblik en op deze plaats wil ik uitdrukkelijk cohstateren, dat in Nederland iedereen met het beginsel van overdracht der souvereiniteit instemt. Ik doe een beroep op allen loyaal in het nieuwe bestel mee te werken. Nederland staat tot helpen klaar, zodra en wanneer Indonesië daarom vraagt. Er spruit hier hulpvaardigheid voort uit een diepgewortelde verbondenheid. Het is een voorrecht, deze daad van overdracht der souvereiniteit te verrichten, tegen over de geschiedenis, of beter gezegd voor het aangezicht Gods, die weet, waarom dit samengaan in vrijheid niet eerder en ook niet later werd bereikt, en die het falen kent der generaties, maar die ook ziet of wij kunnen dienen in het plan voor de gang der mensheid. Moge dit thans zo zijn." .Koningin Juliana en de Prins der Neder landen waren, reeds hedenmorgen vroeg ten paleize aangekomen. De minister-president, dr. W. Drees, pas seerde even over negen uur de erewacht voor het paleis, terwijl het Wilhelmus weerklonk. Ongeveer tien minuten later betrad ook de voorzitter van de republikeinse dele gatie, thans minister-president van de Republiek der Verenigde Staten van Indo nesië, drs. Mohammad Hatta, na de ere wacht .te hebben geïnspecteerd en het Indonesische volkslied, het „Indonesia Raja", te hebben aangehoord, het paleis. Om tien uur kwamen de ministers, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal de Burgerzaal binnen. Zij namen met de vertegenwoordigers van de Nederlandse Antillen en Suriname, aan de tafel in het midden der zaal plaats. Achter de tafel waren voorts gezeten de vice-president van cfe Raad van Sate, enige leden van het Internationale Plof van Justitie, enige leden van de Nederlandse delegatie' ter Ronde Tafel-conferentie en de oud-ministers dr. L. J. M. Beel en L. Neher. De plechtigheid begon met de voor lezing' van een protocol, waarin onder andere vermeld zijn de grondwettelijke be palingen en de mantelresolutié der Ronde Tafelconferentie, waarop de overdracht der souvereiniteit berust. Voorts worden de negara's en daerahs vermeld, die de man telresolutie hebben aanvaard en verder be vat het protocol de namen van de leden van het kabinet der Republiek der Ver enigde Staten van Indonesië. Hierna werd het protocol ondertekend door de minister-president, de overige ministers en de leden van de Indonesische delegatie alsmede door de vertegenwoordi gers van de Nederlandse Antillen en Suri name. De ministter-president cn de minister van Overzeese gebiedsdelen begaven zich naar de troonzaal. Even later betrad Hare Majesteit de Burgerzaal, gevolgd door de Prins der Nederlanden. De secretaris van de ministerraad las hierna de Acte van Bevestiging voor. Acte van bevestiging In de Acte van Bevestiging wordt over wogen dat de mantelresolutie met ont- werp-overeenkomsten en briefwisseling, welke door de algemene vergadering van de Ronde Tafel-conferentie te 's Graven- hage is aangenomen, door het Koninkrijk der Nederlanden enerzijds en de tot de Republiek der Verenigde Staten van In donesië toetredende gebieden anderzijds is aanvaard, zodat de nieuwe rechtsorde kan worden bevestigd. Nadat deze acte door de Koningin, dooi de minister-president en de minister van Overzeese Gebiedsdelen was ondertekend, Werd cle Acte van Overdracht der Souve reiniteit voorgelezen. Acte van overdracht In deze acte wordt onder andere ver klaard: Op heden, de zeven-en-twintigste De cember negentienhonderd negen en veertig, in plechtige 'bijeenkomst op het Konink lijk Paleis te Amsterdam; Gelet op artikel 211 der Grondwet van het in deze plechtige bijeenkomst door Onze minister-president, minister van Al gemene Zaken en de minister-president, minister van Buitenlandse Zaken a.i. van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië bij de souvereiniteitsoverdracht ondertekende protocol Gelet voorts op Onze bevestiging in deze plechtige bijeenkomst van de nieuwe rechtsorde zoals deze is vervat in de door de algemene vergadering van de Ronde Tafel-conferentie te 's-Gravenhage op T November 1949 aangenomen mantelreso lutie met ontwerp-overeenkomsten er briefwisseling; verstaan: dat mitsdien op heden de zeven-en-twin- tigste December negentienhonderd negen en-veertig: de souvereiniteitsoverdracht overeen komstig het aan de mantelresolutie ge hechte charter van souvereiniteits-over- dracht rechtskracht verkrijgt; De Nederlands-Indonesische Unie, aan welks hoofd staan Wij, en bij opvolging Onze wettige opvolgers in de Kroon der Nederlanden, tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek der Verenig de Staten van Indonesië is tot stand ge komen. Nadat de Koningin, de minister-presi dent en de minister van Overzeese Gebieds delen ook deze acte hadden ondertekend, verklaarde dr. Drees, dat de unie tot stand was gekomen. Hatta spreekt De minister-president van Indonesië, drs. Hatta, zeide hierna: „Uwe Majesteit, het is mij als leider dei- delegatie van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië een grote eer en een waar genoegen, hierbij namens de Repu bliek der Verenigde Staten van Indonesië de souvereiniteit over Indonesië te aan vaarden, op de voet van de zoeven voor gelezen acte van souvereiniteitsoverdracht. Ik koester de hoop, dat de betrekkingen tussen beide landen, welke hierdoor, in de Unie verbonden, op een voet van vol komen gelijkheid, vrijheid en vrijwillig heid zijn komen te staan, zich zullen ont wikkelen in die zin welke zal leiden tot de welvaart en het geluk van onze beide volkeren". Nadat drs. Hatta gesproken had legde de secretaris van de ministerraad de Acte van Overdracht aan hem ter tekening voor, waarna Hatta tevens het Charter der Sou- .ereiniteitsoverdracht, het Unie-statuut en de overgangsovereenkomst tekende. De drie laatstgenoemde documenten werden vervolgens ook door de minister-president dr. Drees ondertekend. Hare Majesteit, thans Koningin der Ne derlanden en Hoofd van de Nederlands- Indonesische Unie, sprak hierna de reeds vermelde rede uit. Tot besluit van de plechtigheid speelde het carillon van de paleistoren eerst het Indonesische en daarna het Nederlandse volkslied. Geringe belangstelling op de Dam De publieke belangstelling op de Dam was opvallend gering. Het aantal toe schouwers op de Dam overtrof aanvanke lijk nauwelijks het aantal dat er is bij een bezoek van Hare Majesteit aan Am sterdam, wanneer zij- een nieuwe ambas sadeur ten paleize ontvangt. Enkele minuten voor tienen begon de plechtigheid in de Burgerzaal, waarvan het verloop op de Dam- door luidsprekers te horen was. De plechtigheid in het paleis was iets vroeger afgelopen dan werd verwacht. Omstreeks half elf, direct nadat de volks liederen door het carillon waren gespeeld, verlieten de gasten het _paleis. Toen Mo hammad Hatta, de voorziuer van de Indo nesische delegatie, het paleis verliet, trad een Indonesisch meisje naar voren en bood drs. Hatta namens de in dé hoofdstad wo nende Indonesiërs een gi'ote bos rode en witte tuloen aan. Langzamerhand was er meer publiek op de Dam gekomen, onder wie ook verscheidene Indonesiërs, die, toen drs. Hatta de bloemen aanvaardde, hem hartelijk toejuichten. De leider van de In donesische delegatie begaf zich in gezel schap van de ambassadeur van India, diens secretaris en echtgenote naar het stadhuis, waar zij door burgemeester d'Ailly werden Ontvangen. Daarna begaf drs. Hatta zich. in gezel schap van -.burgemeester d'Ailly naar het monument op de Dam. Hij eerde de Ne derlandse gevallenen in de bezettingstijd door aan de voet van het monument een grote krans van witte bloemen, versierd met rood-witte linten, neer te leggen. In de grote club, naast het paleis, reci- piëerde het gemeentebestuur van Amster dam. Omstreeks half één begaven de gasten zich wederom naar het paleis waar H.M. de Koningin de leden van de Indonesische delegatie en enkele hoge autoriteiten een noenmaal aanbood. Minister-president Hatta arriveert op Schiphol. Als leider van de Indonesische delegatie, die-heden uit handen van de Koningin de souvereiniteit over Indonesië zal aanpaarden, is de minister-president van de Veren. Staten van Indonesië Zondag op Schiphol aangekomen. Op het vliegveld werd hij namens de Nederlandse regering begroet door de ministers van Maarseveeiv en Stikker. Van links naar rechts: Moh. Hatta, minister-Van Maarseveenminister Stikker, die Moh: Hatta de hand schudt en dr. Prinsen BATAVIA, 27 December (Aneta). Reeds vroeg in de morgen van de souve reiniteitsoverdracht wapperde in Batavia het rood-wit in de winkelstraten vrijwel huis aan huis. Op talrijke punten waren erepoorten opgericht met opschriften als „wij vieren van ganser harte de geboorte van de R.I.S.". Er waren ook practische opschriften, zoals: „weinig praten, hard werken". De stadsbussen waren met bloe men en rood-witte vlaggen versierd, ook de tram zonder uitzondering voerden vlaggen. In de- Chinese wijken wapperde veelal de nationale Chinese vlag naast de vlag yan de R.I.S. Nederlandse particuliere ondernemingen vlagden rechts rood-wit, links rood-wit-blauw, sommige ook de Sociëteit en de Harmonie vlagden alleen rood-wit. Treinen uit Buitenzorg .brachten hon derden naar Batavia, ook per voet kwamen Indonesiërs uit omringende kampongs. Ver kopers van rood-witte vlaggen en vlagge tjes, die op vele punten van de stad open luchttoko's hadden geopend, deden goede zaken. Ten paleize Koningsplein werd 5 over half 6 (Batavia-tijd) plechtig het protocol van de bewindsoverdracht getekend. Zes tien minuten later werd het rood-wit-blauw van het paleis neergelaten onder het spelen van het Wilhèlmus en het rood-wit'gehesen, terwijl het Indonesische volkslied, het In donesia Raya' ten gehore werd gebracht. In de tuin .van hét paleis stonden opgesteld een compagnie van de T.N.I. en de muziek kapel van de T.N.I-, een Nederlandse com pagnie bestaande uit een peloton van de Koninklijke Marine, een peloton van. da Koninklijke Landmacht.en een peloton, van het K.N.I.L. en de muziekkapel van het K.N.I.L. Vóór de tuin van 'het. paleis, achter de tóüwafzetting, hadden duizenden een plaats gezocht. De algemene secretaris, professor Boètze- laer, las in tegenwoordigheid van de Indo nesische delegatie en de Nederlandse auto- riteiten het Koninklijk Besluit voor, waar bij de H.V.K. gemachtigd wordt zijn waar digheid neer te leggen. De Indonesische secretaris deed mededeling van het presi dentieel 'besluit, waarbij de delegatie van de R.I.S. gemachtigd wórdt het bestuur te aanvaarden. Nadat de heer Lovink en de sultan van Djokja het protocol van de bewindsover dracht hadden ondertekend, luisterden de in de zaal vergaderden naar de redevoering van de Koningin, welke per radio werd overgebracht. Afscheidswoord van de heer Lovink In een afscheidswoord, dat hij voor de radio uitsprak, richtte de Hoge Vertegen-? woordiger van de Kroon in Indonesië, de heer A. H. J. Lovink, zich aldus tot de Nederlandse gemeenschap: „Wij, Nederlanders, zijn er met recht tróts op, Nederlander te zijn, en wij kennen onze plichten en onze vrijheden. Een dier plich ten is het schragen van het wettige gezag en de vrijheid is: onszelf te blijven. De kleuren van onze vlag getuigen van moéd, vroomheid en trouw, deugden, die zijn ver ankerd in de staat van Nederlander die men voert, deugden, die ons land niet alleen groot hebben gemaakt maar ook groot zul len doen blijven. Ik ben ervan overtuigd dat gij, ongeacht of ge op grond van uw verbondenheid aan dit land, al dan niet Indonesisch staatsburger wenst te worden, het Nederlanderschap in de republiek der Verenigde Staten van Indonesië spreek woordelijk zult maken voor de grootheid van geest en gedachte die kenmerkend is voor moed, vroomheid en trouw. Moed in hét nieuwe arbeiden voor de grootheid van dit land en dit volk, zoals ge het tot het laatst toe met volle overgave en overtuiging deed in het oude en waarvoor het nage slacht u dankbaar zal zijn; vroomheid, in de wetenschap, dat God u daartoe kracht zal geven en uw weg zal effenen; trouw aan de plichten, die de staat van Nederlander u oplegt". De heer Lovink zeide zeer dankbaar te zijn aan allen die het hem mogelijk hebben gemaakt zijn taak te volbrengen en de plicht te vervullen, hem door de Vorstin opge dragen. De H.V.K. besloot zijn rede als volgt: „Moge uw arbeid in het nieuwe gezegend zijn. en moge God u leiden en hoeden op dê weg, die voert naar vriendschap, vrede en welvaart voor u allen". Noordse douane-unie onmogelijk geacht Overdracht van het militair bestuur in Batavia Met een korte indrukwekkende plech tigheid is vanochtend het militaire be stuur van. de Indonesische hoofdstad en het fèderaie district Batavia officiëel aan de plaatselijke republikeinse comman dant, luitenant-kolonel Taswin, overge dragen. Nederlandse en republikeinse offi cieren stonden in de houding toen de Ne derlandse kolonel B. P. de Vries en overste Taswin het protocol tekenden in aanwe zigheid van de Australische brigadegene raal C. I. Prior, waarnemer van de UNO, De Nederlandse schildwachten buiten het basis-hoofdkwartier presenteerden het ge weer, toen Taswin en De Vries het ge bouw verlieten. De Nederlandse wacht werd daarna door eetx Indonesische ver vangen, Syrisch kabinet na 24 uur afgetreden De toestand in de Syrische hoofdstad Beyroet is in het afgelopen Kerstweek einde zeer verward geweest. Na vele moei lijkheden is de kabinetsformateur Nazim el Kodsi Bey er Zaterdagavond in geslaagd een nieuwe regering te vormen. Het nieu we kabinet telde zes leden van de nationa listische Sjaab-partij, een lid van het Mohammedaans-socialistische front en twee onafhankelijken. Na 24 uur in func tie te zijn geweest is dit kabinet Zondag echter weer afgetreden, zonder dat hier voor een reden werd opgegeven. Waar schijnlijk echter was de oorzaak hiervan, dat Kodsi Bey zich niet kon verenigen met de militaire controle en censuur van kolo nel Sjisjikli's troepen die vorige week de staatsgreep uitvoerden. Daarop 'is bekend gemaakt, dat ook Has- jim Atassi Pasja, sinds begin December president van Syrië zijn ontslagaanvrage heeft ingediend bij Roesjdi Kichya, voor zitter van de Nationale Vergadering. Zulks op grond van het feit, dat hij geen enkele medewerking ondervindt van de leiders van de staatsgreep van vorige week. Syri sche politici trachten echter president Hasjim Atassi over te halen, zijn ontslag aanvrage in te trekken.- Inmiddels schijnt de breuk tussen het leger en de nationale vergadering volko men te zijn. Bevin naar conferentie van het Gemenebest Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, is vanmorgen per trein uit Londen vertrokken, op weg naar Colombo (Ceylon), waar hij op negen Januari de opening van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van het Britse Gemenebest zal bijwonen. Bevin wox-dt morgenavond te Rome verwacht. De volgende morgen vertrekt hij naar Port Said of Suez. Daar zal hij zich inschepen op dé kruiser Kenya, die hem naar Colom bo zal brengen. Men verwacht, dat op de conferentie, die waarschijnlijk ongeveer een week zal du ren, de economische en buitenlandse poli tiek van de landen van het Gemenebest zal worden besproken. Een belangrijk onder werp van bespreking zal de kwestie van een vredesverdrag voor Japan vormen. Het woord is aan Shakespeare: Wat gij wilt kunt gij eerder met een glimlach gedaan krijgen, dan door er met uw zwaard op in te hakken. Deel van Noord- en Zuid holland zonder stroom Vanmorgen om veertien minuten over acht ontstond in het 50.000 Volt schakel station op het terrein van de P.E.N.-centrale in Velsen-Noord een ernstige storing ten gevolge van een kortsluiting tussen de hoogspanningsrails. Deze was oorzaak dat vier op dat ogenblik in gebruik zijnde tur bogeneratoren uitvielen. De koppelverbin dingen met de andere centrales werden ver broken, zodat ihet gehele P.E.N.-net span ningloos werd. Nadat ontdekt was waar de oorzaak van de storing school, werden de turbines en koppelverbindingen weer inge schakeld. Om negen uur stond het net weer onder spanning. De stroomvoorziening in Den Haag, Lei den, Wassenaar, Delft en Voorburg is van morgen van veertien minuten over acht tot half tien eveneens gestoofd geweest. Van 8.14 tot 8.50 stond het electrisdhe treinverkeer tussen Den Haag en Voorscho ten en tussen Den Haag en Voorburg stil. Enige treinen moesten uitvallen. Ook de stadstrams en de trams van en naar Leiden en Delft van de Haagse Tramwegmaat schappij bleven staan. Ruim een uur later was het verkeer weer normaal. In Haarlem is de storing slechts merk- baar geweest, doordat het licht enkele seconden doofde. Op hol geslagen paard sleepte voerman voort Op de Ramplaan te Haarlem brak de spoorstok van een door een paard ge trokken bakkerskar. De zeventienjarige voerman werd door het op hol geslagen dier van de bok getrokken en raakte met zijn benen in de leidsels verward, waar door hij 150 mèter werd meegesleurd. Op de hoek van de Schoonoordlaan wisten enige voorbijgangers het paard tegen te houden. De onfortuinlijke voerman kwam met enige ontvellingen en de schrik vrij. Oorlog bracht er vele takken van nijverheid tot bloei De Congolese industrie heeft tijdens de oorlogsjaren een belangrijke ontwikkeling doorgemaakt. Hoe groot de industriële vooruitgang de laatste tien jaren is geweest, wordt duide lijk geïllustreerd door het feit, dat het aantal industriële ondernemingen, dat in 1939 nog slechts 2538 bedroeg, thans de 4400 overschrijdt. Zo bedroeg in 1939 het aantal bedx-xjven voor metaalverwex-king 61 tegen 94 in 1946 en het aantal fabrieken voor de mechanische bewei'king van erts in 1939 37 tegen niet minder dan 85 in 1946. KOPENHAGEN Een gemeenschappe- I Tijdens en na de oorlog zijn ook nieuwe lijke Scandinavische commissie is vólgens industrieën ontstaan, zoals die voor de be- het Zweedse dagblad „Berlingske Tideride", I werking van tabak, voor de vervaardiging na een studie van twee jaren, tot de slot- som gekomen, dat een Noordse douane unie niet mogelijk zal zijn. Het blad voegde hier aaix toe, dat verwacht wordt, dat de commissie, die door de regeringen van Denemarken, Noox-wegerx en Zweden werd benoemd, binnenkort deze gevolgtrekking openbaar zal maken. De „Berlingske Ti- dende" schx-ijft verder, dat de vrees van Noorwegen omtrent de uitwerking van een dergelijke douane-uxxie op het Noorse eco nomische leven de voornaamste oorzaak van het negatieve resultaat van het onder zoek is. van ricinusolie en voor de distillatie van plantaardige essences. Tot 1939 hadden de Congolese scheeps werven zich slechts bezig gehouden met het monteren van schepen, waarvan de onderdelen uit Europa werden aangevoerd, doch thans zijn deze werven, wier aantal aanzienlijk is toegenomen, in staat zelf vaartuigen met motor aandrijving te ver vaardigen. Deze wox-den zelfs uitgevoerd naar Nigeria en Libex-ia. De oorlog heeft er toe bijgedragen dat de mechanische industrie zich is gaan toeleg- gen op het fabriceren van allexiei produc- Zij zullen door de betrokken landen moeten worden betaald WASHINGTON 26 December (Reuter). Dej Vex-enigde Staten zullen ongeveer 200 militaire deskundigen naar het buiten land zenden om behulpzaam te zijn bij het op gang brengen van het Amerikaanse bewapenings-px-ogram voor West-Europa. Hun eerste taak zal zijn de acht betx-ok- ken landen van het Atlantisch pact bij te staan in het treffen van voox-bereidingen voor de verschepingen. Amerikaanse rege ringspersonen deelden mede, 'dat de missie voor ieder land gemiddeld ongeveer 20 man zou omvatten. Zij zullen gezonden worden naar Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Luxembux-g, Denemax-ken, Noorwegen en Italië. Daax-bij zouden nog ongeveer 40 man aangesteld worden bij het regionale bureau voor de militaix-e hulp te Londen. Men legde er de nadruk op, dat de Verenigde Staten de omvang van iedere missie'zo klein mogeljjk willen trachten te houden. Denemarken en Noorwegen klaagden de vorige week over de omvang van de Ame rikaanse missies, die naar die landen ge zonden zouden worden. Behalve officieren van het leger, de vloot en de luchtmacht zullen de missies ook deskundigen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken en Amerikaanse deskun digen van het plan-Marshall tellen. Zij zullenallen, staan onder de Amerikaanse ambassade, waar zij bij geaccrediteerd zul len zijn. De kosten verbonden aan het in standhouden van de missie moeten door de regering van het betrokken land betaald worden;, volgens de. bepalingen van de militaire ovei-eenkomsten waarover thans nog onderhandelingen gevoerd worden. Functionarissen van het departement ver- wachten, dat deze onkosten van „beschei den omvaxrg" zullen zijn. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft voorstellen van zekere landen, gelden uit het tegenwaarde-fonds van het plan- Marshall voor dit doel te gebruiken, afge wezen. Naar men vernomen heeft, wezen functionaxissen van het ministerie er op, dat deze gelden uitsluitend bedoeld waren voor de bevordexing van het herstel van Europa. Bovendien geloven deskundigen van het ministerie, dat het gebruik van deze gelden voor andere doeleindexx koren op de molen zou zijn van de communisti sche critici, die het plan-Marshall als „een vex-kapte poging om Eux-opa in een Ameri kaans slagveld te veranderen" hebben ge hekeld. Parlementaire commissie naar Duitsland „De regering stelt het op prijs, dat een parlementaire commissie naar Duitsland zal gaan, mede met het oog op de destijds aan de Tweede Kamer toegezonden rege ringsnota over onze vex-houdingen tot dat land en naar aanleiding van de wensen, terzake aan de Kamer geuit", zo deelde voorzitter Kortenhorst Vrijdag in de Twee de Kamer mede. Hij werd gemachtigd om .de leden voor zulk een commissie te be noemen. Voorts deelde mr. Kortenhorst mede, dat de Benelux-landen omtrent het inter nationaal privaatrecht ondexding gelijk luidende wetten willen vaststellen. Daax-- om is het gewenst, dat commissies uit de drie parlementen hieromtrent overleg ple gen. Ook in dit opzicht kreeg mr. Korten- hojrst machtiging om de hiervoor nood zakelijke stappen te doen. voornamelijk uit werden geïmpor- ten, welke vx-oeger, Duitsland en België, teerd. Ook de industrie van verbruiksartikelen heeft een aanzienlijke uitbreiding onder- gaaix en vooral de textielfabrieken te Leo- poldstad en Albertstad hebben hun bedrij vigheid belangrijk zien toenemen. In 1948 bedroeg de productie van de fabriek te Leopoldstad 22 millioexx meter katoen. Volgens het tienjarenplan voor de Congo za] deze fabx-iek ixog worden vex-groot, ter wijl het plan bestaat nog een nieuwe tex tielfabriek op te richten in het Noord- Oosten van cle Congo. De drie textielfa brieken tezamen zullen dan 60 millioen meter stof par jaar kunnen voortbrengen en hiermede zal dan vrijwel de gehele binnenlandse behoefte gedekt zijn, Hoogoven-plannen De ontwikkeling van een ijzer- en staal industrie in de Congo wordt tot nu toe belemmex-d door het gebrek aan cokes. Men bestudeert evenwel cle mogelijkheid, in de Congo electrische hoogovens te bou wen, zoals deze ook reeds in de Vex-enigde Staten worden gebruikt. De Congo beschikt over rijke ijzerlagen, doch deze werden tot nu toe nog niet ont gonnen. De oxxtwikkeling van de koop kracht der inlandse bevolking opent wijde perspectieven voor de Congolese metaal industrie en in het bijzonder voor die van huishoudelijke artikelen. De chemische industrie breidt zich even eens uit en het tienjarenplan voorziet in de bouw van drie kunstmestfabrieken. De productie varx cement, welke in 1929 64.000 ton beliep, bereikte in 1947 115.000 ton. De totale capaciteit bedraagt op het ogenblik ongeveer 120.000 ton. Door een uitbreiding der fabrieken zal er naar wor den gestreefd deze productiecijfers te ver dubbelen. In Kivoe zal een nieuwe ce mentfabriek worden gebouwd met een jaarlijkse capaciteit van 30.000 ton. In het bijzonder hoopt men in de Congo aan de vervaardiging van parfums aan dacht te besteden, daar het land hoogwaar dige essences voortbrengt. De productie der Congolese bierbrouwe- x-ijen, welke thans 196-000 hl per jaar be draagt, zal, nadat de voorziene uitbrei ding een feit is geworden, tot 315.000 hl verhoogd kunnen worden. In 1947 waren 16.000 inheemse ax-bei- ders werkzaam in de industriële onderne mingen, 137.000 in de mijnen en 57.000 in handelsondernemingen. AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt ite 10 uur; Half tot zwaar bewolkt met in het Noorden van het land plaatselijk enige lichte regen, elders overwegend droog weer. In het binnenland meest matige, aan de kust vrij krachtige wind tussen Zuidwest en West. Aanhoudend zacht weer. 28 December: Zon op 8.48 uur, onder 16.35 uur Maan op 12.43 uur, onder 1.37 uur Hoog cn laag water in IJmuiden Dinsdag 27 December: Hoog water: 9.09 en 21.37 uur. Laag water: 4.28 en 16-53 uur. Woensdag 28 December: Hoog water: 10.04 en 22.35 uur. Laag water: 5.17 en 17.45 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1