Voetbal in Kennemerland Twee vroegere zusterschepen van de „Witte Zee" ondergingen een grondige verandering OLD CLOTHES NEW Dinsdag 27 December 1949 Duitsers verbouwen trawlers Nederland kan het echter ook Be nieuwe lijn van de beide Duitsers past zich harmonieus aan bij de eisen der moderne visserijmethoden. De stoomtrawler „Witte Zee" (IJM 167), die vóór cle jongste oorlog toebehoorde aan de Mij. Rode Zee en in 1939 werd gere- auireerd door de Koninklijke Marine zal nog in veler herinnering aanwezig zijn. pit in 1920 door de Reichswerft in Kiel gebouwde schip metende 27 bruto reg. ton, heeft de oorlog niet overleefd en is in de buurt van Den Helder in Duitse -dienst verloren gegaan. pe Witte Zee is oorspronkelijk een Puitse trawler geweest onder de naam Minister Hermes van het type waar Duits land er niet zoveel meer van heeft. Pas geleden zijn er weer twee in de vaart ge bracht, de Gisela en de Nienstedten, ech ter niet in de oorspronkelijke staat. Beide schepen waren door bomtreffers zwaar beschadigd uit de strijd gekomen; van de Gisela ontbrak zelfs het hele voor schip. Toen ze boven water werden ge haald zou er onder normale omstandighe den maar één bestemming voor zijn ge weest: de sloperij. De firma C. Andersen te Hamburg, de rederij waaraan, de sche pen toebehoren gaf echter de Howaltswer- lcen in Kiel opdracht de schepen weer voor de visserij bruikbaar te maken. Men is hierin geslaagd doch de oude Gisela en Nienstedten waren er niet meer uit te herkennen. Beide schepen zijn tegelijk met de nog welbekende Witte Zee (IJM 167) op de zelfde werf gebouwd. Zij hadden aanvan kelijk dezelfde tonnenmaat en waren 36.35 m. lang. De Witte Zee is tot haar onder gang toe zo gebleven. De twee Duitsers werden echter in 1926 ruim vier meter verlengd, waardoor zij een inhoud van 256 bruto reg. ton kregen. In Duitsland zijn verscheidene trawlers verlengd, in tegen stelling met ons land. Dat de schepen nu een geheel ander aanzien hebben gekregen valt duide lijk op te maken uit het silhouet van de Gisela. Wat inhoud betreft is het schip, de Nienstedten eveneens, net zo groot als de IJmuidense Viking- bank IJM 13, nl. 336 bruto reg. ton. Door de aanbrenging van een nieuwe sterk voorover vallende voorsteven is de lengte van 40.71 m. toegenomen tot 43 m., de breedte is 7.35 m. gebleven en de holte bedraagt 4.18 m. Behalve de nieuwe voor steven kregen de schepen een kruiserhek. De inrichting kan vergeleken worden met de 50 m. trawlers, zoals de Tzonne en der gelijke schepen, hoewel deze uiteraard royaler van opzet zijn. De Gisela en de Nienstedten kunnen uitsluitend, vissen over stuurboord. Aan bakboordzij zijn geen galgen, noch dekrolleh aangebracht, het geen bij de meeste na-oorlogse Duitse trawlers voorkomt. Het visruim heeft een capaciteit van 1880 kisten en met inbegrip van de re serve bunker 2750 kisten. De bunkercapa citeit bedraagt 112.9 ton en de reserve bunker kan nog 68.7 ton bevatten. Aan water kunnen de schepen ruim 78 ton meenemen. De Gisela heeft een geheel nieuwe ketel gekregen (16.5 atm.). Die van de Niensted ten (14.5 atm.) is uit een ander schip ge komen. Het machinevermogen bedraagt 575 ipk. en zij lopen 11.7 mijl. Ongetwijfeld zullen de Duitsers wel trots zijn op hun verjongde Gisela en Nien stedten, maar dat kunnen wij in zekere zin ook al zijn het hier dan geen trawlers geweest, die een dergelijke verbouwing hebben ondergaan, maar twee loggers, nl. Velsen Drie pompen vöor de staalfabriek Burgemeester en Wethouders van Vel sen brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen, van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van het hoogovenbedrijf, door het opstellen van 4 pompen, aangedreven door 3 electromotoren met een gezamen lijk vermogen van 25 pk., voor het terug winnen van koelwater van Walserij-Oost voor de Staalfabriek op het hoogoventer- xein te IJmuiden. Kerstfeest der Hervormde Zondagsscholen was Maandagmiddag voor de leer lingen van de Hervormde Zondagsscholen Van Velsen-Noord en Driehuis weer het moment van het grote jaarlijkse optrekken naar het gezamenlijke Kerstfeest, dat door kleinen en groten in de oude kerk van Velsen is gevierd. Alvorens de viering van het Licht- en Vredefeest rond de kerstboom aan te van gen kwamen de kinderen zingend binnen, waarbij de andere aanwezigen zich aan sloten met Psalm 98. Het welkomstwoord werd gesproken door ds. L. Brink. De viex'ing van het feest was gegrond op de Kerstliturgie, waarbij Schriftlezing en talrijke door de kinderen en ouderen gezongen Kerstliederen elkan- der afwisselden en in het eeuwenoude i kerkgebouw een bijzondere sfeer schiepen. Mevrouw SnoekGabel wist de kinde ren te boeien met een verhaal, doch nog meer aandacht kreeg mej. G. v. d. Zanden met haar vertelling over „Jef's brief aan God". In zijn slotwooi'd richtte ds. Brink zich speciaal tot de leerlingen van de hoogste Zondagsschoolklasse, welke niet meer terugkeren. Hij wees hen op de eenmaal ingeslagen weg en hoopte, dat zij deze zou den blijven volgen. De scheidende leer lingen werden allen vérrij kt met een ge zangenbundel. Aan het einde van het féést ontvingen alle kinderen der traditie getrouw bij de uitgang enige verversingen. de Johanna Catharina SCH 23 en de Adriana SCH 104. Na terugkeer uit Duitse dienst werden deze twee schepen bij A. de Jong N.V. te Vlaardingen ook ver nieuwd en gemoderniseerd overeenkomen de met de twee Duitsers. Burgerlijke stand Geboren: H. C. Neve-Wijers, z., Am- sterdamseweg 37, Velsen; N. G. Bux'gmans- Plas, d., Kennemerweg 18, Bloemendaal; W. Buijs-van Bezooijen, d., Schoonoox'tstr. 3, Velsen (N).; G. L. Zeilmaker-Beijer, d., J. P. Coenstraat 121, IJmuiden (O).; D. A. van de Pieterman-de Winter, d., Groe- neweg 16, IJmuiden (O).; G. van de Ree- Blaauw, d., Pres. Steijnstraat 16, IJmuiden (O.); A. M. Blom-Ketting, d., Trompstr. 48, IJmuiden (O.); P. Post-Roeper, z., de Lu- meijstr. 2, IJm. (O.); J. M. Laan-Mol, z., Ladderbeekstr. 144, Velsen (N.); M. Kiste' maker-Rozendal, z., Acaciastx'. 21, IJmui den (O.); G. A. de Visser-Ceerevliet, z., Homburgstraat 30, IJmuiden; I. Krom-van Leeuwen, d., J. T. Cremerlaan 24, Sant poort; G. M. van Gelder-van der Laan, z., de la Reijstraat 6, IJmuiden; H. M. van Neste-Vink, z., Iiofgeestexweg 9, Velsen; J. M. Kattestaart-Kluft, z., Wester Paral- lelstraat 1, Velsen (N.); W. W. Visser- Waterlander, d., Warmenhovenstraat 89. IJmuiden. O v er le d en J. W. van Es, 46 j., echtgen. van A. Meinesz,, Wijn. Daniëls- laan 41, Santpoort; J. Luppens, 56 j., ech- gen. van J. M. van Gogh, Da Costalaan 45, Di-iehuis; A. J. H. van Ouwel, 48 j., echtgen. van A. F. C. Sweering, Harddra verslaan 25, Santpoort. Ondertrouwd; H. B. Stoffers, Nóorderl: 25, Velsen (N.) en G. A. Scholte, Herenweg 190, Heemstede; J. A. Egger- mont, de Weerdstr. 16, IJmuiden (O.) en M. G. Poldervaart, Tussenbeeksweg 2, IJmuiden (O.)., toelc. adres de Weerd- straat 16, IJmuiden (O.).; H. J. Engelhart, D. Hartoghsti'. 48, IJmuiden en C-. C. Dob bel', Kraaienplein 34, Amsterdam, toek. adres: D. Hartoghstraat 48, IJmuiden. Gehuwd: W. Stam-A. Moddei', Ka naalstraat 170, IJmuiden; W. Verschoor- J. Havei'land; W. van den Broek-R. van Maanen; G. J. Smit-E. A. Kowalski, Zee weg 265, IJmuiden (O.); K. Boelens-V. M. Dekkei', Osdorperweg 650, Amsterdam; Th. H. B. Souer-J. P. Engelhart; C. van den Brink-M. Verbaan, Tuindersstraat 102, IJmuiden (O.); D. van Diggelén-E. Zwaan; C. Krigee-N. van-Hulst,'Zaanweg;26; Wor- merveer. Velsen-Noord IJmond speelde tegen H.O.C. Het eerste herenelftal van de handbal club IJmoncl speelde een vriendschappe lijke wedstrijd tegen HOC uit Haarlem, dat n een hogere klasse uitkomt. Behoudens het eerste kwartier was HOC steeds ster ker. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op en na ongeveer tien minuten scoorde P. Scheerman voor IJmond. Even daarna stonden de ploegen weer gelijk. Geleide lijk nam HOC het heft in handen en door uitstekend combineren kwamen de bezoe kers herhaaldelijk tot voor het doel van IJmond. De IJmonders maakten de fout hun verdediging niet voldoende gesloten te houden en het ï'esultaat was een 6-1 vooi'sprong van HOC met de rust. Hoewel HOC na de hervatting het voor deel van de wind had en het bij de thuis club nu beter sloot, wist de Haarlemse ploeg de voordelen niet voldoende uit te buiten. Bovendien sloeg doelman J. Böhm door prachtig werk verschillende gevaar lijke aaixvallen af. HOC kon ondanks een overwicht niet meer dan drie doelpunten aan de score toevoegen. Ook IJmond doel puntte nog tweemaal (3-9). Agenda voor Velsen DINSDAG 27 DECEMBER. Thalia 8 uur: „Geniet van je leven". Rex 8 uur: „Penny Serenade". Patronaatsgebouw 8 uur' K.Z.O.S. En de bossen zingen hun lied. WOENSDAG 28 DECEMBER. Thalia 8 uur: „Geniet van je leven". Rex 8 uur: „Penny Serenade". Patronaatsgebouw 8 uur: K.Z.O.S. En de bossen zingen hun lied. Raadhuis 2-3 uur: Spreekuur wethouder van Onderwijs. UW COSTUUM, JAPON, JAS desgewenst binnen een dag gereed zonder prijsverhoging Chem. reiniging KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 Houtstof aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Zatex'dag aangekomen het Zweedse s.s. „Patria" met een lading van 1100 ton hout- stof uit de Zweedse haven Gothenburg. IJmuiden MARKTBERICHTEN 24 December 1949 Besommingen KW 17 5095. KW 168 1203: KW 37 1931; KW 140 560; KW 86 900; KW 73 4682; KW 138 '1230. Prijzen Tai'bot I 3,703,60; gr. tong 2,40—2,25: gr.m. tong 2,502,25; kl.m.. tong 2,202,05; ld. tong I 1,721,67; kl. tong II 1,40—1,30, per kg. Gr, schol 67—62; gr.m. schol 67; kl.m. schol 60; kl. schol I 5549; kl. schol II 4525,50: schar 2717; wijting 3017; tv. haring 20 10,60, per 50 kg. Aanvoer 110 kisten tong en tarbot, 60 kisten schol, 15 kisten schar, 5 kisten kabeljauw, 30 kisten wijting, 1040 kisten v. haring. Totaal 1260 kisten. Heemskerk Kerstspel „Kom en Zie" De Nederlandse Hervormde jeugdraad nam dit jaar het initiatief tot het instu deren van een Kerstspel. De keuze viel op „Kom en zie" van B. de Nie, dat op de avond van Eerste Kerstdag in de stamp volle Goede Herderkex'k opgevoerd werd. Vóór deze avond was men er al mee naar Wijk aan Zee getrokken, waar men het in het oude Badhotel voor de vele ouden van dagen en geëvacueerden uitvoerde. Medewerking verleenden leden van bovengenoemde jeugdraad alsmede het koor van de Goede Herderkerk. De uitvoering stond onder leiding van de heer Joop Huizinga, die een groot aan deel had in het slagen van de opvoering, als ik zo'n profane uitdrukking mag ge bruiken. Ook als organist vervulde hij een voorname functie en hij deed dit met de zorg en de goede smaak hem eigen, Dit Kerstspel is gebaseerd op de droom die een oude Bethlehemiet Naggaï ge naamd in de nacht van Christus' ge boorte heeft en waarin hij de komst van de Verlosser ziet aangekondigd. Zijn zoons, twee eenvoudige herders, weet hij te overtuigen door de grote zeggingskracht die deze profetische droom hem gegeven heeft. De vijf spelers, die 'het „Kom en zie" vertolkten, hebben zich gedragen door een grote, innige overtuiging goed van deze taak gekweten. Het kerkkoor heeft de door hen ge wekte stemming geschraagd door de voor geschreven liederen, cle gezangen 1 en 6, alsmede psalixl130, ffaai té zingen. Dat alles bij stemmig kaarslicht geschiedde heeft de sfeer nog verhoogd. Ds. J. van der Wiel sprak een toepas selijke introductie en heeft deze juist door zijn eenvoud boeiende avond met het Onze Vader gesloten. A J. VAN DER WEIJDEN Been gebroken bij voetballen Bij de voetbalwedstrijd ADO 4-S V IJ uit IJmuiden op Tweede Kerstdag kwa men twee spelers .van S V IJ met elkaar in botsing, waardoor een der jongens zijn been brak. Dr. Schutte verleende de eerste hulp en bij het onderzoek bleek dat het been op drie plaatsen gebroken was. De voetballer is naar het Antonius Zieken huis te IJmuiden-Oost gebracht. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Theodorus E. J., zoon van A. Adi'ichem en M. M. de Wit, wonende M. v. Heemskerckstraat 56; Catharina, d. van H Kluft en A. Lute, wonende Spoel- laan 8. OVERLEDEN: Jacob Smit, oud 79 jaren. Daad van naastenliefde De Christelijke zangvereniging „Con Amore" heeft de eerste Kerstdag 's mor gens om zes uur de Ouden van Dagen enige mooie Kerstliederen voorgezongen. Dit is'voor de oudjes een aangename ver rassing geweest. KOE Een zoon van de veehouder De Bie aan de Duinweg was de koeien aan het voe ren, toen een der beesten met zijn hoorns de jongen tegen de muur drukte, waar door hij een hersenschudding opliep. Terrasvogels kon het niet bolwerken Het elftal van Terrasvogels dat gisteren met 32 van Vitesse vei'loor, was geen schaduw van dat hetwelk cle Zondag daar voor zo'n kranige overwinning op SDW boekte. Vitesse speelde ongetwijfeld beter eu vinniger en de Casti'icumse overwin ning was dan ook zeker verdiend. Het vlotte bij Terrasvogels èn in de ver dediging èn in de voorhoede niet. In de aanvai'slinie, die door het ontbreken van Zaal enige wijziging hacl ondergaan, speel de zelfs Röbken ver beneden zijn gewone vorm en feitelijk kon alleen het spel van Cobbeïis het praedicaat voldoende verwer ven. In cle achtex'hoede speelden Siegerist, Akkerman Jr. en Heilig al zeer zwak. Direct gaf Vitesse, gesteund door de wind, de toon aan. Na 25 minuten maakte Zonneveld van een fout in de achtex'hoede van Terrasvogels gebruik (01). Spoedig maakte invaller Wijnen gelijk, doch de scheidsx-echter keurde het doelpunt af. Tenslotte boekte Goedhart echter succes en Van Dun maakte er zelfs voor de rust nog 21 van. Vitesse kx-eeg een goede kans om gelijk te maken, toexx het een strafschop mocht nemen, maar de bal wex-d naast geschoten. Na.de hervatting nam Vitesse aaixstoncls het spel in handen en binnen vijf minu ten had Van der Valk gelijk gemaakt (22). Toen enige tijd hierna Akkerman ongeoorloofd aanviel, kreeg Vitesse we derom een strafschop. Thans deed De Wiidt het beter (23). Vitesse legde zich hierna meer op verdedigen toe en deed dit met succes. Beverwijk door gehavende ploeg van Kïnheirn verslagen Het zal voor vele bezoekers van de wed strijd Beverwijk-Kinheim aan cle Aagten- dijk wel een verx'assing zijn geweest, dat het met vijf invallers spelende elftal van Kinheim drie doelpunten van goed gehalte heeft gemaalct, waax-tegen over de thuis club xiiets kon stellen. Een strafschop werd door de uitstekende doelman Keirsgieter van Kinheim gestopt. De bezoekers speel den in de eerste helft met de wind in de rug. Een goede combinatie over links stel de reeds na vijf minuten invaller-midvoor Van der Wal in de gelegenheid om hard en onhoudbaar te doelpunten (01). De daarop volgendê uitvallen van Kinheim waren niet ongevaarlijk. Steeds opnieuw trok de snelle v. d. Wal er tussen uit. Bij een schermutseling voor het Velsense doel kreeg Beverwijk een strafschop toegewe zen. D. van Lint nam deze, maar doelman Keirsgieter stompte op prachtige wijze de bal uit zijn doel. Tot aan de rust bleef de stand ongewijzigd. In de tweede helft was Kinheim het beste op dreef. De Velsexxse middenlinie beheerste het middenveld volkomen en steeds kon spil v. d. Wateren zijn voor hoed aaxx het werk te zetten. Na een goede pass van Luntz ging v. d. Wal door de Beverwijk-verdediging en langs deuit lopende doelman scoorde hij opnieuw (02). Weer brak v. d. Wal door doch zijn schot ging juist over de lat. De Beverwij- kers liepen voortdurend in de buitenspel- val. Uit één der hoekschoppen, genomen door Luntz, schoot A. Prinssen ineens in (03). Met nog vijf minuten spelen voelde Kinheim zich overwinnaar en de voor hoede van Beverwijk kwam er helemaal niet meer aan te pas. Verdiend won Kin heim. V.V.B. speelde gelijk In de IJmuidense vissershaven zoeken de meeuwen krijsend naar hun voedsel, visafvaldie in deze tijd van schaarse vis aanvoer geen overvloedig kerstmaal oplevert. I.E.V. verloor in de laatste minuten Op „Watervliet" vex'scheen IEV met Harsveld als invaller voor midvoór Niesten in de ontmoeting tegen Oranje Zwart uit Axnsterdam. IEV nam spoedig het spel in handen, waarbij De Vries en Slotemaker op dreef waren. Goede combinaties van de linkervleugel der thuisclub bleven ondanks vaak goede kansen, zonder resultaat. Na ongeveer 20 minuten spelen maakte Ver- lcooyen, die ver teruggekomen was een fout bij een der zeer gevaarlijke aanvallen van de bezoekers. Hij speelde de bal te zacht op Van Tunen terug en ondanks sxiel uitlopen kon deze het schot van de rechts binnen niet meer keren (0-1). IEV ver- dedigde nu wat krachtiger en de aanvallen van Oranje Zwart werden veelvuldiger. Ook de voox'hoede van IEV weex'de zich en goed doorzetten van Harsveld wex-d be loond (1-1). Direct na de aftrap werd Van Tunen opnieuw gepasseerd (1-2). Na de hervatting domineerden eex'st de bezoekers, maar geleidelijk kwam IEV er beter in. Toen Harsveld na een half uur ongeoorloofd werd aangevallen nam Slo tenmaker op ongeveer 20 meter een vrije schop. De bal verdween ineens via de lat onhoudbaar in het Amsterdamse doel (2-2). De thuisclub zette er alles op om een zege te behalen maar toen de achter hoede te ver was opgedrongen en voor vex'meend buitenspel bleef staan, schoot een Amsterdammer de bal over de uitge lopen Van Tunen in doel (2-3). C.S.V.Foresters 10 CSV speelde Maandag met enige invallers een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Foresters uit Heiloo. De CSV-spelex's waren overwegend in de xneerdex'heid, waarvan zij echter geen gebruik hebben gemaakt. De onproductieviteït is toe te schrijven, aan de onwennigheid van de vreemde opstelling, In de eex-ste helft doelpuntte CSV eenmaal door toedoen van Van 't Hul. Na de rust vatten beide partijen de zaken nogal rustig op. Ongeveer een kwartier voor het einde moest CSV wegens hands een straf schop nemen, welke v. 't Huil niet inschoot. Beide partijen kx-egen nog kansen, maar ge doelpunt wex-d er niet meer. Waterloo verloor van Concordia met 2—1 Concordia heeft tijdens de Kerstdagen kans gezien om ook Watex'lo een nederlaag toe te brengen. In de eerste helft van de wedstrijd do mineerde Concordia sterk en het duux-de dan ook niet lang of Waterlo stond met 02 achter. Na de rust kwam Watex-lo er iets beter in en werden enige aardige aan vallen opgebouwd, die echter door een goed verdedigend Concox-dia werden afge slagen. Toch wist de rechtsbuiten van Watexio éénmaal het Hillegomse doel te vinden. Aangemoedigd door dit succes bleef Waterlo actief en de stx-ijd kreeg een vinnig kax-akter. Hoe er echter door de IJmuidenax-en gezwoegd werd, de ver diende, gelijkmaker bleef uit. Waterlo II dat met enige invallers de strijd tegen Velsen II aanbond, zag toch nog kans een 22 gelijk spel,te behalen. tegen B.P.C. (22) Het is de „Breesapers" niet mogen ge lukken om in Amsterdam de hekken sluiter B.P.C. de punten afhandig te maken. Het was zelfs zo, dat V.V.B., dat met drie invallers uitkwam, heeft moeten zwoegen om, dank zij de Amsterdamse invaller doelman, die uitstekend werk verrichtte, door middel van een schermutseling vlak voor het einde de gelijkmaker te kunnen scoren. Reeds bij de aaxxvang was te mer- kerx. dat het vrij smalle terrein V.V.B. niet erg lag. Moeilijk kon V.V.B. op dreef komen. Dit was gunstig voor de thuisclub, welke een volkomen verdedigende taktiek toepaste met een driemans voorhoede. V.V.B. kon niet door de stugge verdediging heen komen. Na een'half uur gaf de rechts buiten B.P.C. de leiding. Direct na de her vatting was B.P.C. weer in de -aanval en na vijf minuten schoot de linksbinnen on houdbaar langs Van Veelèn (2-0). V.V.B. oefende een zware druk op het Amster damse doel, maar de doelman weerde zich pi'ima. Eindelijk na een half uur moest hij zwichten, toen midvoor Both uit een scher mutseling de achterstand verkleinde (2-1). De druk bleef aanhouden op het sterk ver dedigende BPC met als resxütaat, dat Zand vlak voor het einde de gelijkmaker in schoot (2-2). SCHEEPVAART IJMUIDEN Zaterdag 24 December kwamen de ha- van van IJmuiden binnen: Amazone van Plymouth; Rottum van Stettin; Kunlaborie van Newcastle: Nina van Rotterdam; Batavier van Ronneby; Hodder van Goole; Lindekerk van Londen; Maria Theresia van Goole; Frans van Vlaardingen; Siak van Kragerö; At S van Mantiluoto; Hollandia van Gothenburg; Patria van Gothenburg; Draco van Gdynia; Beverwijk van Gdansk; Plato van Abo; Elisabeth van Oskarham; Martha van Otterbacken; Beta van Es- bjerg; Bill S van Fowey; Gronenburgh van Swansea; Ceres van Kotka; Hemsö van Geffle; Patria van Hull. Vertrokken zijn: Egina naar Rottex-dam; Algarve naar Kotka; Torswinger naar Hamburg; Plato naar Rotterdam; Polly naar Grangemouth; Johan Willem Fx-iso naar Algiers; Goldfinch xxaar Londen; Li- belle naar Bremen; Keizersgracht naar 1 Antwerpen; Amstelland naar Hamburg; Hodder naar Goole; Roelf naar Le Havre. Zondag 25 December kwamen binnen: Arbo van Karlskrone; Prinses Marijke van Kalmar; Gallium van Caen; Stad Dordrecht van Danzig; Bomrna van Oslo; Sheaf Field j van Stettin; Grebbestroom van Londen; Lingestroom van Fowey; Raberxhaupt van Fowey; Amstelkerk van Hamburg; Sandar van Expila; Kalew van Swansea; Stad Alkmaar van Narvik; Portia van Londen; Bestevaer van Londen; Saxen van Delf zijl; Surte van Londen; Baarn van Ant werpen; Crichtown van Blyth; Hex-cules van Bremen; Frejo van Karlskrone. Vertrokken zijn: Nina naar Kopenhagen; 1 Austanger naar Abadan; Marianne naar Christiansand; Iris naar Hamburg. Maandag 26 December vertrokken: Hag- no van Dublin; Vivona van Rouan; Gouwe van Borga; Mapia van Hambux-g; Jans van Londen; Helena van Antwerpen, IJle. Ook voor de „Bx-eskens haring" geeft IJmuiden de hoogste prijs. Onder de Ux'ker vloot worden thans combinaties van zes schepen gevormd, om de beurt komt een der kotters met de gecombineex-de vangst naar IJmuiden. Met goed vïsweer kan IJmuiden dus dagelijks aanvoer van ijle haring verwachten. Thuis. De „Neptun" is de tweede Poolse trawler welke Zaterdagmiddag in IJmuiden binnenkwam, als transportschip uit Gdynia. Half Januari vex'trekken de Hollandse vissers naar Stettin en Gdynia om de IJslandse visserij met de Poolse trawlervloot uit te oefenen. Aanvoer. Na tien dagen reis was de KW. 17 met 100 manden platvis aan de Zaterdagmai'kt. Enkele kotters losten wat verse vis. Verder waren er vijf loggers met verse haring en enige kotters. Zaterdag middag kwamen reeds 20 kotters, 16 trawl- loggex-s en de Kw. 25 met verse hai'ing bin nen om eerst Dinsdag te lossen. Zaterdagmiddag:. In de Zeeuwse havens Breskens en Vlissingen was het Za terdag een drukke dag van thuiskomende haringschepen. De haring zakte bene den de 7 en verdween dus naar de vis- meelfabrieken. Zo kreeg IJmuiden Zater dagmiddag auto's te lossen uit Zeeland. In de vissershaven is aan beide kades geen plaatsje onbezet door d,e vele sche pen die nu binnen liggen. Met de Kerst dagen waren slechts dx-ie trawlers op zee, de Tzonne,.de Abraham in de Barendsz>.ee en de Medan (IJm.) op de Nooi-dzee. De loggex'vloot was bijna geheel binnen hetzij te IJmuiden, Vlaardingen of Katwijk. Er is in de komende dagen practïsch geen vis aanvoer te verwachten. Met oudejaarsdag woi'dt verwacht de Excelsior III (KW 76), en de Wix'on III (IJm. 221). Tzonne thuisvarende. De „Tzonne" (Sch. 93) is met een prachtige vangst gul, kabeljauw en schelvis thuisstomende uit de Barendszzee. Schipper v. d. Leek hoopt Zaterdag (Oudejaarsdag) in IJmuiden aan te komen en Maandag 2 Januari te lossen. De „Abx-aham" heeft x-eeds 1600 kisten vis buitgemaakt waarvan 600 kisten schelvis. Schipper Zwart is 12 December uit IJmui den vertrokken en heeft het plan op Maan dag 9 Januari te markten. Het weer is de laatste week in het hoge Noox-den zeer goed geweest. Vijf en twintig jaar „Olympia" In Januari zal het 25 jaar geleden zijn dat de IJmuidense Gymnastiekvereniging „Olympia" werd opgericht. Naar aanleiding van dit feit zal de vereniging oud-leden en ouders van leden in de gelegenheid stellen lid te worden voor het jubileum jaar. Verder zal in Februari een grote uit voering worden gegeven, waarvoor thans reeds druk wordt geoefend. Beverwijk Jaarsluiting op Juliana- en Emmaschool Op de laatste schooldag van 1949 kwa men de leerlingen van de Juliana- en de Emmaschool in de Goede Herderkerk bij een waar de leerlingen gezamenlijk enige liederen zongen en door twee leerlingen van de hoogste klassen werd gedeclameerd. De hoofdschotel van de bijeenkomst was een vertelling van de heer C. de Jong. Dezer dagen werd in de Emmaschool een zogenaamde kijkavond'gehouden, die door een groot aantal ouders werd bezocht. De heer L. Brederveld zal over enkele maanden zijn functie bij de Emmaschool neerleggen. Plij is benoemd tot conservator aan het Haagse Schoolmuseum en zal in het vervolg aan de leerlingen van de mid delbare scholen, Ulo's en hoogste leerjaren van de lagere scholen lessen in biologie geven. Postduiven koerden tijdens de Kerstdagen De heer G. v. Winden, voorzitter van de Beverwijkse postduiven vereniging „De Reisduif", opende Zaterdagavond de post- duivententoonstelling, welke in samenwer king met dx-ie verenigingen uit IJmuiden, tijdens de Kerstdagen in Flox'a gehouden werd. In de eerste plaats dankte hij allen, die meegewerkt hadden de tentoonstelling voor te bereiden en in te x-ichten en verder de mensen die bonnen beschikbaar hebben gesteld, bonnen welke bij opbod verkocht zijn en recht geven op een jonge duif. Ten slotte wenste hij alle liefhebbers een paar prettige „meikersdagen" toe. De „Jan Hoefaklcer-wisselbeker", be schikbaar gesteld voor de mooiste duif, werd gewonnen door de heer A. de Waard uit IJmuiden. Zijn vogel bleek tevens de mooiste oudste doffer te zijn. De eigenaar van de fx'aaiste jonge doffer was de heer E. Gertes uit IJmuiden en de mooiste oude duif kwam uit de „stal" van de heer G. v. d. Outenaar in Beverwijk.. De prijs voor de móóiste jonge duif ging naar' de heer J. H. Jung uit IJmuiden. De heer J. Broek uit IJmuiden-Oost, verleden jaar winnaar van de wisselbeker, behaalde dit jaar het hoogste aantal punten. De tentoonstelling werd Maandagavond besloten met een feestavond, waarbij tevens de prijzen werden uitgereikt. DE KRONIEK DER KLEINE ZONDE. Het Beverwijkse politierappox't vermeldt over de Kerstdagen dat er een pex'soon is opgebx'acht, die zich op eerste Kerstdag in kennelijke staat door de straten voortbe woog. Voorts werd een bekeuring uitge reikt aan een Bevex'wïjker, die de euvele moed bezat zonder bel op zijn fiets en zon der richtingsverandering aan te geven een hoek om te slaan. Tenslotte ontving een man op straat een klap van een opgescho ten jongen, die zijn baldadigheid op deze manier plotseling ging botvieren. De politie kreeg een aanklacht wegens mishandeling af te doerx. Castricum Schaakclub „De Pion" De uitslagen der partijen van de onder linge competitie luiden: C. J. Heeck—J. Kooiman 1—0; Walt. UhlP. Keetbaas 10; Werner UhlH. Tiemstra 10; B. Beentjes P. J. Zwart 01; P. Bouwen—W. Mex'kel- bach 10. D stand is thans in de eerste groep: 1. Werner Uhl 9 gesp., VA pnt.; 2. C. Ben nes 10 gesp. VA pnt.; 3. 7, v. Ravenzwaay 11 gesp. 7VI pnt.; 4. Walt. Uhl 9 gesp. 5Vi pnt.: 5. Th. de Smalen 8 gesp. 4-pnt,; 6. C. J. Heenk 13 gesp. 4 pnt.; 7. H. Tiemstra 9 gesp. 3 pnt.; 8. Dr, de Jongh 9 gesp. 214 pnt.; 9. D. Keet baas 9 gesp. 2'/j gesp. SCHEEPVAART GROTE VAART Alkaid, 23 Dec. van Hamburg n. R'darn. Almkerk, R'damBrisbane 23 Dec. v, Genua. Amstelkerk, 23 Dec. van Hamburg n. Adam. Atblasserdijk, 20 Dec. van R'dam te Tampico, Alhena, 23 Dcc. van Buenos Aires—R'dam. Bonaire, A'damBarbados pass. 24 Dec. Azoren, Bosohfontein, KaapstadA'adm 24 Dec. van Southampton naar Antwerpen. Beverwijk. GedanskA'dam pass. 23 Dec. Ter sch i lli n gex'ba n k Boschfontein, Kaapstad'SouthamtponAm sterdam 23 Dec, pass. Guernsey. Celebes, AdamJava pass, 23 Dec. Sabang. Ceram, KarachiR'dam 23 Dee, van Aden. Eemdijk, 22 Dec, vaxx Mobile te New Orleans. GordiasA'damBeyrouth pass. 24- Dec." Gibraltar. Grootekerk, 23 Dec. van Kaapstad naar Wal visbaai. Hector, 23 Dec, van Bx-emen naar Hamburg, Hestia, ,23 Dec. van Barranquilla naar Aux Cayes. Jaarstroom, 23 Dec. van Kotonou n. Sapele. Jacob Cats, Dubrovnik—R'dam 23 Dec. pass. Dover. Japara. (Lloyd) 23 Dec. te New Orleans n. New Yox'k. Jobshaven, 23 Dec. van Philippeville naar Gibraltar. Jupiter, 23 Dec. van Valencia naar R'dam. Keilehaven, TabouLas Palmas 23 Dec. hoogte Freetown. Kertosono, AntwerpenSydney 23 Dec, pass. Burlings. Luttex-kerk, Calcutta—R'dam' 23 Dec. pass. Kaap Carbon. Linge, A'damPort Gentil 24 Dec. pass. Las Palmas. Lissekerk, MuscatR'dam pass. 23 Dec. Kaap Bon. Madoera, A'damJava pass. 23 Dec, Straat Messina. Marken, A'dam—Keywest, v.o. 23 Dec. pass, eil. Wight, Meerkerk. JapanR'dam 23 Dec. van Singa pore naar Pt Swettenlxam. Prins Willem 3, ValenciaR'dam 23 Dec. pass, Ouessant. Rempang, 23 Dec, te Soerabaja v. Semarang. .Rondo, 23 Dec. van Port Elisabeth naar East London. Sibajak, BataviaR'dam 23 Dec. pass. Algiers, Silindoeng, R'damJava 23 Dec. pass. Beachy Head. Stentor, R'dam—Malaga 23 Dec. pass. Kaap St. Vincent. Salatiga, 23 Dec. van Rangoon n. Penang. Sloterdijk, JavaNew York 23 Dec. van Belawarx naar Phuket. Soestdijk, New YorkJava 23 Dec. van Pt. Swettenham naar Singapox'e. Stad Leiden, R'damSavona 23 Dec. pass. Ouessant. - Straat Soenda, Singapox-eRio de Janeiro 23 Dec. van Penang n. Mombassa. Tabian, 23 Dec. te Kantang van Soex'abaja. Tabinta, AdamJava 23 Dec. pass. Kaap Lahague. Tarakan. SemarangA'dam 23 Dec. pass. Kaap Bougax'oni, Tegelberg, 23 Dec. van Yokoich n, Kobe. Tjikampek, 23 Dec, van Hongkong n. bintan. Tiba, 23 Dec. van Buenos Aires Antwerpen— Rotterdam. Tjipanas, 23 Dec, van Brisbane n, Singapore. Van der Waals, 23 Dec. van Philadelphia n. Amsterdam. Winsum, 23 Dec. van Curasao naar A'dam. Themisto, 23 Dec. van Barry n. Cagliari. Zeemand. 24 Dec. van Hilo (Hawai) naar Honolulu. Agenda voor Beverwijk DINSDAG 27 DECEMBER Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Who done it? Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Vergeten levens. Corso Theater (Castri cum) 8 uur: Het verborgen leven van Wal ter Mitty. WOENSDAG 28 DECEMBER Bioscopen: zie Dinsdag.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3