IJmuider Courant Haarlems Dagblad Unie Aanbeveling tol spoedige toelating der V.S.I. als lid van de UNO Aero-Holland heft vliegbedrijf op Wapenlevering aan West-Europa zal begin Februari aanvangen 64e Jaargang No. 19435 Bureaux: Kramemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560)' ïerrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93^ Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv,tarieven op aanvrage bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van en ©pratste ïjiiaclnnstiic Courant (3raioi6T6) Woensdag 28 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad- Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ROBERT BIRLEY is de headmaster wij zouden zeggen: rector of directeur van de Engelse kostschool Eton. Hij heeft na de oorlog een paar jaar in Duitsland gedoceerd. In een reeks radio lezingen voor de B.B.C. heeft hij zijn stand punt als Engelsman ten opzichte van een Europese Unie uiteengezet. Hij begint met aan te nemen „dat als wij zeggen dat wij aan een Europese Unie willen deelnemen wij menen wat wij zeggen", maar voegt er meteen aan toe dat dit misschien een te ruime veronderstelling is. Want er bestaat nog geen Europese Unie waaraan men deel kan nemen en men drukt zich wellicht nauwkeuriger uit door te zeggen „dat wij besloten hebben om met anderen samen te werken in pogingen om er een te vormen." Er zijn zeker sommige mensen in Groot- Brittannië, die zulk een besluit dringend nodig achten. Maar men kan moeilijk be weren dat dit een algemene opvatting is, zoals in de andere landen van West-Europa. Dit is niet verrassend. „Ondanks de erva ringen opgedaan in twee oorlogen hebben wij niet zoveel geleden als vele andere Europese naties", zegt Birley, wiens be schouwingen zich door oprechtheid kenmer ken. Dat hij wel erg ver gaat in zijn mening, dat in andere West-Europese landen reeds algemeen de dringende noodzaak van een Europese Unie wordt erkend, doet niets aan zijrt oprechtheid af. „Als wij tot zulk een Unie behoorden zou den wij bij gelegenheid besluiten moeten aanvaarden, die in strijd met onze nationale belangen zouden zijn", gaat Birley verder. „En wat ernstiger is: wij zouden soms be sluiten moeten slikken die ons on- Brits" zouden toeschijnen. Ik bedoel daar mee niet dat zij in morele zin verkeerd zou den zijn. Ik bedoel dat de besluiten niet zouden overeenstemmen met onze traditio nele gebruiken en denkwijzen." Het antwoord hierop ligt voor de hand. De andere volken zouden voor dergelijke feiten gesteld worden. Maar dit antwoord is in zoverre onvoldoende, dat er tussen de volken van het vasteland meer overeen stemming in traditionele gebruiken en denkwijzen bestaat dan tussen de Britten en die volken. Dit is een gevolg van ver schillende historische ontwikkeling en niet minder van de omstandigheid, dat de Brit ten een eiland bewonen en daarom altijd in minder nauw contact met hun buren ver keerd hebben dan de naties van het vaste land. Het gevolg kunnenwij beter er kennen dan over het hoofd zien, omdat het de soms onbegrijpelijk schijnende Britse aarzeling en onwil verklaart. Birley betoogt op historische gronden dat gedurende twee eeuwen de achtste en de achttiende eeuw de Britse invloed op Europa groot is geweest. Gedurende de negentiende eeuw verzwakten de betrekkingen tussen Enge land en Frankrijk. Tijdens de „Victorian era" de ruim zestigjarige bewinds-perio- de van Koningin Victoria, die in '1901 een einde nam geraakte Groot-Brittannïë meer afgescheiden van Europa dan ooit tevoren. Dit is Biriey's standpunt. Het ontbreekt hem evenwel geenszins aan wil om toe nadering te bevorderen. Hij weidt uit over de universiteiten, die zo diepgaande invloed op het culturele leven hebben. Het heeft hem somber gestemd dat zoveel Duitse stu denten hem gezegd hebben, dat zij in het nut van internationale studenten-conferen ties niet veel vertrouwen meer stellen. Want een paar jaar later moesten de vooroorlogse studenten diegenen bestrijden, met wie zij Vriendschap hadden gesloten. Robert Birley erkent dat zulke internationale bijeenkom sten tekortschieten. Hij meent dat het inter nationalisme van de universiteiten der.Mid deleeuwen hersteld moet worden. Het was toen heel gewoon voor een student, in het buitenland te gaan werken. Dit bevorderde de vorming en het tot uiting brengen van een Europese academische openbare me ning, die zich om de grenzen tussen de staten niet bekommerde. Voor instellingen voor speciale doeleinden, zoals het onlangs ingestelde College van Europa te Brugge, voelt Birley ook. Samenwerking in de fun damentele academische arbeid, zoals philo sophic, theologie, talen en wiskunde zou vooral de studenten ertoe brengen, eikaars denkwijzen te leren verstaan. In tegenstel ling met de universiteiten der Middel eeuwen zijn de tegenwoordige bijna geheel nationale instellingen, al hebben zich enige verschijnselen van nieuwe samenwerking voorgedaan. Aan de vraag van een gemeenschappe lijke taal d.w.z. een taal, die de Europea nen nevens hun eigene in de eerste plaats zouden moeten beheersen heeft Birley veel aandacht besteed. Hij verwerpt de „kunstmatige talen" niet dadelijk en somt er de voordelen van op. Zo'n taal is gemak kelijker te leren dan een levende. En de eigenliefde van volken, die de verkiezing van een andere levende taal boven de hunne niet zouden willen aanvaarden, komt er niet bij in het geding. Niettemin ziet Birley bezwaren die zijns inziens beslissend zou den zijn. Het zou teveel tijd kosten om die taal aan alle taai-leraren te onderwijzen. Maar van meer belang acht hij het feit dat achter een kunstmatige taal geen litteratuur staat. Men heeft behoefte aan een taal niet alleen om te spreken maar ook om erin te lezen. De keuze van een levende taal acht hij niet eenvoudig. Zelf is hij voorstander van Frans omdat dit de helderste en nauwkeu rigste uitdrukking schept en volgens hem niet erg moeilijk is wat grammaire en zins bouw betreft. Niet slechts Frankrijks poli tieke macht heeft het indertijd als diplo- matieke taal doen kiezen. Maar aan de keuze van een taal zijn irrationele over wegingen verbonden, die deskundigen wel buiten beschouwing zullen laten maar die niettemin de hebbelijkheid bezitten,' dat zij beslissen. Birley voorziet dat men Engels zou kiezen, ook met het oog op Amerika en de verdere uitgestrektheid van zijn taal gebied. De Engelse grammaire is erg een voudig, de zinsbouw noemt hij ingewikkeld en het wordt onnodig moeilijk gemaakt door zijn fantastische spelling (dit zegt hij uit een Engels oogpunt; wij noemen dat: zijn fantastische uitspraak). Engels is een taal waarin het erg gemakkelijk is lui te zijn, zegt Birley. En voor ons Engelsen zou het niet goed zijn als het gekozen werd omdat wij er juist zo'n behoefte aan hebben, een andere taal te beheersen. Een,grote moei lijkheid is dat het volk, welks taal gekozen wordt, daar zeker veel voordeel bij zal hebben, vooral op handelsgebied. Welke taal men ook kiest, dit zal zioh voordoen. Ik hoop op Biriey's betoog terug te Na de souvereiniteit over Indonesië namens de regering van'de Verenigde Staten van Indonesië te hebben aanvaard, legde de leider der Indonesische delegatie Mohammed Hatta een krans b,ij het Nationale Monument op de Dam. Mohammed Hatta en burgemeester mr. 'A. J. d'Ailly begeven zich van het paleis naar het monument. Nederlands communiqué aan de UNO Vele regeringen erkenden reeds de nieuwe staat „Beperkingen van commerciële en politieke aard, door de regering opgelegd, maken voortzetting onmogelijk" verklaart het bestuur Grootste deel van het personeel ontslagen LAKE SUCCESS, 27 December (A.N.P.- Aneta). De Nederlandse regering heeft in een officieel communiqué, dat heden ochtend aan de UNO wex*d aangeboden, een hartelijk welkom uitgesproken aan de repu bliek der Verenigde Staten van Indonesië en verzekerd, dat Nederland een spoedige toelating van Indonesië als volledig lid van de organisatie der UNO zal bevorderen. Het waarnemend hoofd van de Neder landse delegatie bij de UNO, dr. H. Riemens, heeft aan de secretaris-generaal Trygve Lie de brief overhandigd, waarin verklaard wordt, dat' de ter Ronde Tafel-conferentie bereikte overeenkomsten door beide Ka mers der Staten-Generaal en door alle par lementen en vertegenwoordigende lichamen van de staten en gebieden, die zullen be horen tot de republiek der Verenigde Staten van Indonesië, zijn geratificeerd. Voorts werd verklaard, dat op basis van deze over eenkomsten en de mantelresolutie Koningin Juliana de volledige souvereiniteit heeft overgedragen, daarbij de republiek der V. S. I. erkennend als onafhankelijke en souvereine staat, waaraan werd toegevoegd, dat de Koningin op grondslag van genoem de overeenkomsten had verklaard, dat de Nederlands-Indonesische Unie, „die de samenwerking tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de republiek der Verenigde Staten van Indonesië zal belichamen op grondslag van vrijwilligheid, gelijkheid en volledige onafhankelijkheid der deelne mers" tot stand was gebracht. Deze brief werd als volgt besloten: „In de vaste over tuiging, dat de republiek der Verenigde Staten van Indonesië ernstig zal pogen vriendschappelijke betrekkingen met alle vredelievende landen te bevestigen, zal de Nederlandse regering een verzoek van de nieuwe staat om het lidmaatschap van de UNO oprecht steunen en drukt zij haar vertrouwen uit, dat deze staat spoedig zal worden toegelaten." Erkenningen Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten de V.S.I. zullen erken nen. Er moeten eerst nog bepaalde forma liteiten worden vervuld. De officiële erkenning wordt vertraagd doordat Truman met vacantie is. Functionarissen, van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben verklaard dat de Verenigde Staten reeds nagaan op welke wijze Noord-Amerika Indonesië economisch zou kunnen helpen en in het algemeen bemoedigen, indien de V.S.I. om dergelijke hulp zouden ver zoeken. Zoals bekend heeft Indonesië tot nu toe, via Nederland een gedeelte van de Marshallhulp ontvangen. Nu het een sou vereine staat is geworden, houdt deze hulpverlening op. Door Amerikaanse functionarissen werd verder nog verklaard dat mogelijk spoe dig stappen zullen worden gedaan, welke kunnen leiden tot het sluiten van een ver drag van vriendschap, handel en economi sche ontwikkeling tussen de Verenigde Staten en Indonesië. De minister-président van Canada, Louis St. Laurent, heeft in boodschappen aan dr. Drees en drs. Hatta medegedeeld, dat Canada de republiek der Verenigde Staten van Indonesië tenvolle erkent. komen. Het is interessant en in zekere zin verrassend dat juist een Engelsman zich reeds in openbare redevoeringen is gaan bezighouden met de practische vraagstuk ken, die een Europese Unie- zou opwerpen. R. P. Engeland heeft de Verenigde Staten van Indonesië erkend. Het Engelse 'ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendge maakt, dat Andrew Charles Stewart, con sul-generaal te D jok ja, in afwachting van de benoeming van een ambassadeur in In donesië, voorlopig de'functie van Engelse zaakgelastigde bij de Repoebliek Indonesia Serïkat zal vervullen. Australië heeft besloten de Verenigde Staten van Indonesië volledig te erkennen, aldus heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, P. C. Spender, heden bekendgemaakt. Pakistan heeft de Verenigde Staten van Indonesië erkend en medegedeeld, dat beide landen reeds maatregelen treffen tot het uitwisselen van ambassadeurs. De In donesische onafhankelijkheidsdag werd in Pakistan als een nationale feestdag ge vierd. De Indonesische vlag wapperde op alle regeringsgebouwen. Ceylon heeft officieel medegedeeld, dat het de Verenigde Staten van Indonesië erkent. De regering van Zuid-Afrika besloot tot een erkenning de jure van de regering en de republiek van de Verenigde Staten van Indonesië, met ingang van Dinsdag. Ook Birma heeft de Verenigde Staten van Indonesië erkend, aldus werd vandaag in Rangoon bekend gemaakt. Drs Hatta gaat morgen naar Zwitserland Drs. Hatta zal morgen naar Zwitserland reizen voor een oogonderzoek. Hij wordt vergezeld door twee adjudanten en prof. Soepomo. De Indonesische delegatie zal Zaterdag naar Indonesië terugkeren. Het bestuur van de vereniging' „Nedér- land-Indonesië" heeft aan de minister-pre sident van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië, drs. Hatta, een Indo nesische vlag aangeboden, welke bestemd is voor de residentie van de Hoge Commis saris van de republiek in Nederland. Het bestuur van „Aero-Holland" heeft besloten zijn vliegbedrijf stop te zetten. De opheffing van het bedrijf zal geleideliik geschieden, doch vermoedelijk reeds in Maart een feit zijn. Het bestuur van Aero- Holland is tot dit besluit gekomen, omdat naar zijn mening ia ons land op het ogen blik de mogelijkheden ontbreken, voor de opbouw van een particulier vliegbedrijf naast de K.L.M. Het grootste deel van het 60 man om vattende personeel van „Aero-Holland" is ontslag aangezegd met een opzeggingster mijn van drie maanden. Een klein deel van het personeel zal in dienst blijven, omdat „Aero-Holland" zijn commerciële activiteit voorlopig denk voort te zetten en zijn relaties, zij het voorlopig niet meer met eigen vliegtuigen zal blijven bedienen. Er is nog geen beslissing genomen, wat zal geschieden met de luchtvloot van „Aero-Holland", die op het ogenblik be staat uit drie Dakota's, twee Beechcrgfts, vijf Cessna's, zeven Koolhovens FK 43 en een Fokker S 9. Motivering van het bestuur Het bestuur van Aero-Holland deelt over de voorgenomen opheffing van zijn vlieg bedrijf het volgende mede: „Bij de oprichting van „Aero-Holland" eind 1947 werd aan de toenmalige minister van Verkeer en Energie gevraagd de con cessie, die met regeringstoestemming van Frits Diepen Vliegtuigen N-V. was overge gaan op „Aero-Holland", zodanig uit te breiden, dat ook vliegtuigen, zwaarder dan 5 ton zouden kunnen worden gebruikt. De minister heeft daarop, in overeenstemming met een interimrapport van de in Novem ber 1947 ingestelde scheepvaart/lucht vaart-commissie, besloten „Aero-Holland' toe te staan te vliegen met toestellen tot maximum 20 ton totaal gewicht. „Aero- Holland" kreeg daardoor de gelegenheid een begin te maken met de opbouw van een ongeregeld luchtvaartbedrijf. Van het begin af aan stond echter vast, dat het be drijf alleen economisch verantwoord zou zijn, indien men ook grotere vliegtuigen zou kunnen gebruiken. De scheepvaart- luchtvaartcommissie is tot nu toe nog niet tot een nader rapport aan de minister ge komen. De periode van opbouw met gebruik van vliegtuigen van minder dan 20 ton heeft inmiddels geleerd welk een nuttige functie het bedrijf van „Aero-Holland" in de. Ne derlandse samenleving zou kunnen vervul len, maar tevens, dat zulk een bedrijf alleen tot ontwikkeling is te brengen indien het zich in volle vrijheid kan ontplooien. Helaas is gebleken, dat dit niet zo is. Bij de uitoefexxing van zijn bedrijf is „Aero-Holland" gebleken hetgeen overigens bij de verkrijging van de con cessie niet kon worden overzien dat zij te maken heeft met beperkingen van commerciële en politieke aard, die haar door de regering worden opgelegd en die haar concurrenten in andere landen niet in die mate kennen. „Aero-Holland" boet daardoor ernstig aan slagvaardig heid in. Vele gelegenheden tot het boe ken van lading of passagiers zijn haar zodoende ontglipt. Ongetwijfeld is de ongunstige interna tionale positie van Nederland in de laatste jax*en daar debet aan, maar de bemoeiingen vaix de Nederlandse x-egering worden ken nelijk mede ingegeven door de zorg om vóór alles de andere nationale luchtvaart maatschappij, de K.L.M., zoveel mogelijk te beschei-men. Blijkens de Memorie van Antwoord van de minister van Verkeer en Waterstaat bij de behandeling van de begroting voor 1950 is geen verruiming van deze politiek te verwachten. Men schijnt in „Aero-Hol land" een gevaar voor de aantasting van de positie van de K.L.M- als lijnluchtvaart- bedrijf te zien. Toen de regering indertijd de aanvrage voor een concessie voor een charterlucht vaartbedrijf inwilligde, was bekend, dat de K.L.M.op dit gebied geen ambitie had. Nauwelijks was „Aero-Holland" echter opgericht of door de K.L.M. werd belang rijk meer activiteit op dit gebied ontplooid. „Aero-Holland" ondervindt thans, dat de K.L.M. tracht, geheel door „Aei-o-Holland" ontwikkelde en op haar initiatief tot het luchtverkeer gebrachte relaties tot zich te trekken. Daar het zeker niet de bedoeling van „Aero-Holland" is een concurrentiestrijd aan te binden met een bedrijf, dat voor bijna 100 procent aan de stagt behoort en daardoor over geheel andere middelen be schikt dan een particuliex-e onderneming, heeft „Ae'ró-Holland" de 'regering mede gedeeld, 'dat zij besloten heeft haar vlieg bedrijf, na afwikkeling van reeds aange gane verplichtingen, geleidelijk stop te zet ten. Zij meent, dat momenteel hier te lande de voorwaarden ontbreken, welke onont beerlijk zijn voor de opbouw van een par ticulier luchtvaartbedrijf naast de K.L.M, Het bestuur van „Aero-Holland" hoopt echter, dat andere inzichten in ons land omtx-ent het wezenlijk belang van de Ne derlandse luchtvaart en een betere inter nationale positie van Nederland het „Aero- Holland" mogelijk zullen maken haar vol ledig bedrijf in grotere vrijheid te her vatten. Het bestuur betreurt het, dat een groot gedeelte van het personeel, dat zich vol enthousiasme aan de opbouw van dit jonge bedrijf heeft gewijd, genoodzaakt wordt een ander bestaan te zoeken". Het A.N.P. verneemt, dat de N.V. Avio- Diepen en de Frits Diepen Vliegtuigen N.V. hun werk normaal zullen voortzetten. Het woord is aan Anonymus Mensen, die het initiatief nemen om iets groots tot stand te bren gen, weten bovendien dat zij op tegenslagen moeten rekenen en het zijn veelal juist de tegensla gen, die hen tot de grootste acti viteit brengen. Soekarno enthousiast Batavia verwelkomd in Chinese communisten marcheren voort HONGKONG. De Chinese nationalis ten hebben hun laatste belangrijke lucht basis op het vasteland verlox-en door de bezetting van Kwang Nan ongeveer vijftig kilometer ten Noord-Oosten van Tsjengtoe door de communisten. Vol gens berichten van communistische zijde is Kwang Nan gevallen nadat „bijna zeven divisies" onder generaal Hoe Tsoen Nan wareix overgelopen. Volgens deze berichten liepen de troepen over na een „psycholo gisch offensief van drie dagen", waarbij vooruitgeschoven communistische eenhe den de nationalisten door middel van luidsprekers toespraken en hen wezen op hun hopeloze positie. Naar verluidt, hebben de nationalisten een betrekkelijk grote vloot verzameld als onderdeel van voox-bereidingen om de verwachte communistische aanval op het eiland Hainan tegen te houden. Er zouden mijnen gelegd zijn in de straat van Hainan. Zulk een fraai gezicht op New York kan alleen van een helicopter uit worden verkregen. In het midden bevindt zich het Welf are-eiland, waarover de bekende Queensboroughbrug loopt. BATAVIA, 28 December (Aneta) De Indonesische bevolking heeft president Soekax-no een stormachtige ontvangst be reid, toen hij met het eerste vliegtuig van de „Garuda Indonesian Airways" uit Djokja op Kemajoran arriveerde. Reeds uren tevoren hadden mensendrommen, tot vele tienduizenden, zich in de nabijlieid van het vliegveld en langs de weg, waar de president en zijn stoet langs zoudexi komen, geconcentreerd. President Soekarno, die met luid Mer- deka-geroep begroet wei-d, inspecteerde, nadat het Indonesia Raya was gespeeld, een erecompagnie van de TNI. Toen de stoet voor het paleis arriveerde, bleek dat de menigte de afzetting van de touwen en politie geheel doorbroken had. Tot aan de trappen van het bordes was de menigte doorgedrongen. Nadat de auto van de president voor het bordes was gearri veerd en Soekarno was uitgestapt, werd hij en zijn gezin verwelkomd door het ontvangstcomité, dat onder leiding stond van de minister van Binnenlandse Zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng, die een wel komstrede uitsprak. Soekarno hield daarna een toespraak tot de verzamelde menigte, die na vrijwel iedex*e zin door gejuich ondex*broken werd. Hij verklaarde, dat voor het einde van 1951 Iriari (Nieuw Guinea) deel zal uit maken van de R.I.S. „Daarvoor moeten wij werken, werken, werken en strijden, strij den, strijden en een nationale eenheid vormen", zo zeide Soekarno, vervolgens verzocht Soekarno de bevolking om de veiligheid te bewaren en rust en orde te handhaven. „De buitenlanders, ook de Ne derlanders, moeten wij op waarde schatten. Wij zijn nu in vrede met cle Nederlanders. Zij zijn onze geëerde gasten en het is mijn wens, dat u allen nette gastheren zijt". Na nogmaals het volk te hebben opgewekt tot werken en strijden, besloot Soekarno „en houdt niet op, alvorens geheel Indonesië, Irian inbegx-epen, zijn vrijheid heeft ver worven". Soepeler houding tegenover Britse bezwaren WASHINGTON, (Reuter). Naar de mening van Amerikaanse functionarissen zal omstreeks de eerste Februari begonnen worden met het verzenden van Amex'i- kaanse wapenen, en militaire uitrusting naar West-Europa, dus ongeveer een maand later dan het oorspronkelijk plan. Dit betekent, dat de één milliard dollar, welke het Amerikaanse congres voor be wapening van de landen van het Atlantisch Pact toewees, in een periode van vijf maan den besteed moet worden. Er is namelijk bepaald, dat het niet voor 30 Juni bestede of voor een bepaald doel bestemde geld in de Amerikaanse schatkist teruggestort zal wox-den. De vertraging in de levering is voor een groot deel te wijten aan de onverwacht lange onderhandelingen met de Britse re gering over de voox-waarden, welke in de afzonderlijke overeenkomst van Engeland met de V.S. zouden moeten worden opge nomen. De zeven andere landen, die wa pens van de V.S. zullen krijgen, wachten nog, hangende de Brits-Amerikaanse on derhandelingen, met de ondertekening van hun afzonderlijke overeenkomsten met de V.S. Engeland heeft, zoals bekend, met name Joegoslavische betrekkingen met hei buitenland BELGRADO, (Reuter). Eduard Kar- delj, minister van Buitenlandse Zaken van Joegoslavië, heeft in de nationale vergade ring meegedeeld, dat de betrekkingen met de V.S., Engeland en Frankrijk de laatste tijd beter zijn gewórden. Er is echter niets in deze betrekkingen, dat de binnen- of buitenlandse politiek vanJoegoslavië zou beïnvloeden, zei hij, maar de betere han delsbetrekkingen maken het land econo misch en politiek stex-ker. Over het geschil met de Cominform zei Kardeljdat Joegoslavië bereid is tot een accoord te komen, maar dan alleen op basis van gelijkheid en wedei-zijds respect. De minister van Binnenlandse Zaken, Alexander Rankovic, verklaarde dat 297 voormalige Oetasjis (Kroatische fascisten) en Tsjetniks (Servische royalisten) zich in Joegoslavië verboi-gen houden en dat dit alles is wat de Cominform-propagan- disten er toe brengt van het bestaan van een verzetsbeweging in Joegoslavië te spreken. Rankovic zeide verder, dat Joe goslavië geen politiestaat is. De Joegosla vische politieke politie gaat volgens be ginselen van menselijkheid te werk. Ex- zouden 3.473 gevangenen, nog voordat hun straf was uitgediend, vrijgelaten zijn we gens goed gedrag. Bij kortgeleden gehou den plaatselijke vex'kiezingen in Servië stemde vijf en een half procent van de kiezers tegen de regering, in Kroatië 5,21 procent, in Slovenië 6,94 en in Macedonië 5,64 procent. Luitenant-generaal Ivan Gosjnjak, onder minister van defensie verklaarde, dat de wapenproductie zal worden vergroot. De militaire uitgaven worden met twaalf pro cent vex-hoogd, niet om een leger van een millioen man op de been te houden zoals de Cominform beweerde, maar om een oorlogsindustrie op te bouwen en het land onafhankelijker te maken. Het leger blijft op vredessterkte, aldus Gosjnjak. bezwaar gemaakt tegen de bepaling, dat geen belangrijke verschepingen van mili taire goederen naar landen buiten het Noord-Atlantisch gebied zouden mogen plaats vinden zonder voorafgaand overleg met de V.S. De Amerikaanse regering heeft thans besloten deze bepaling te laten ver vallen, behalve wat betreft de van Amerika ontvangen militaire uitrusting. In andere gevallen kan nog altijd door middel van de Amerikaanse veiiegenwoordiger bij de Noord-Atlantische raad bezwaar gemaakt worden tegen vex-schepingen waarvan men een verzwakking van de defensie in het Noord-Atlantisch gebied zelf zou vrezen. Nieuw Brits reuzenschip Volgens berichten in de „Daily Gra phic" en de „Daily Telegraph" is de „Cu- nard White Star Shipping Company" voornemens een reuzenschip van bijna negentig duizend ton te bouwen, dat dienst zou moeten doen op de route over de Atlantische oceaan. De bouworder zou begin 1950 bij de bekende scheepsbou wersfirma van John Brown aan de Clyde worden geplaatst. Memorandum over de grenscorrecties OSNABRÜCK (Reuter). De Duitse autoriteiten in de streek van Osnabrück verzamelen materiaal voor het samenstel len van een memorandum over de kwestie van de Nederlands-Duitse grenswijzigin gen. Dit memorandum zal worden voor gelegd aan het „Bureau voor Vredeskwes- ties" van de West-Duitse regering te Bonn. „Het bureau voor vredeskwesties" is oorspronkelijk in 1946 te Stuttgax-t door de regeringen van de staten van de Ame rikaanse zóne opgex-icht. Het werd begin December bij overeenkomst tussen kan selier Adenauer en de regeringen der staten door de West-Duitse bondsregering overgenomen. Het bureau wordt algemeen beschouwd als een voorloper van een departement van buitenlandse zaken. IETS MINDER ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk opkla ringen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid- West en Zuid. Iets minder zacht. 29 December: Zon op 8.48 uur, onder 16.36 uur Maan op 12.54 uur, onder 2.47 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 28 December: Hoog water: 10.04 en 22.35 uur. Laag water: 5.17 en 17.45 uur. Donderdag 29 December: Hoog water: 11.05 en 23.43 Uur. Laag water: 6.22 len 18.51 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1