18 Gedemobiliseerden in de burgermaatschappij Belgische oudstrijders van 14- zijn hecht georganiseerd Optimistisch geluid bij het einde van '49 Gemeenteraad verminderde subsidie door meningsverschil in sportbonden Woensdag 28 December 1949 5 Lolgevallen van een O.V.W.-bataljon na anderhalf jaar in het vaderland (Speciale berichtgeving) Ongeveer anderhalf jaar geleden kwam een bataljon van ongeveer zeshonderd O. V.W.-ers uit Indonesië naar huis. De stem ming aan boord was wel iets anders dan op de uitreis in het najaar van 1945 per s.s. Nieuw-Amsterdam, Toen een schip vol jonge kerels met alle dartelheid van hun jeugd, gezang, blagenstreken, enthousiasme en idealisme; op de terugreis ruim twee en en een half jaar later, leken het lustige, bezadigde mannen, weinig toegankelijk voor illusies. Zij kregen op zee veel eten, konden veel slapen, een kaartje leggen en een beetje mijmeren over de thuiskomst en de toe komst, De ligging was zeker niet ideaal, maar dat mocht niet hinderen, ze gingen naa huis, ach en in de kampongs hadden ze nog wel andere „bedden" gehad. De kost was in elk geval beter dan ze in ja ren aan de wal hadden gehad. Ja, wat zou de toekomst nu brengen? In Indone sië was er maar één gedachte geweest: eerst naar huis en dan zien we wel ver der, maar nu aan boord begon de wer kelijkheid te leven. Hoe zou de thuis komst zijn, hoe zou hij zich weer passen in het gezin, met de vrouw en de kinders of met de oudelui, hoe zou het gaan, als hij weer in de regelmaat van fabriek of kantoor moest lopen? Had hij onlangs niet nog een brief ge lezen van een kennis: „Gerard is ook weer uit Indië terug. Hij is helemaal veranderd en kan thuis geen rust meer vinden. Wij proberen het hem wel zo gezellig moge lijk te maken, maar het schijnt of het langs hem heengaat en hij zoekt maar het liefst oude dienstmakkers op. Over zijn kantoor is hij niet enthousiast, maar hope lijk zal het wel wennen". Zo'n brief wordt natuurlijk bekend in de compagnie en geeft stof tot gesprek en scherts. Is die Gerard werkelijk een nor maal geval ën zullen zij ook zo reageren op de oude vertrouwde omgeving van vroeger? Wij hebben dit bataljon op zijn weg in het burgerleven trachten te volgen. Zes weken na de aankomst spraken wij de mannen weer bij de demobilisatie in het kamp „Huis ter Heide". Dat was dus Juli '48. Vrijwel unaniem was., men enthousiast over de ontvangst. Vooral in de dorpen was de terugkeer uitgedijd tot een plaat selijke festiviteit. Een Nederland viel hen best mee. De meesten waren nog niet aan de slag, maar velen hadden toch wel een baan. Half September 1948 maakte de officier, belast met de sociale dienst van het batal jon, de stand op: 365 man vonden werk; 81 man werkten nog niet (genoten wacht geld) 83 man volgden een herscholingscursus op een rijkswerkplaats 45 man waren in militaire dienst geble ven; 21 man waren studerende aan universiteit, midelbare scholen, M.T.S. of vakscho len; 21 man waren '„uit liét oog yei-Iöfph ,en dus? onbekend. In November van clat jaar sloot de - ge noemde officier zijn werkzaamheden af en noteerde toen zes procent werkzoeken den. Bij dit cijfer moet uiteraard in het oog' gehouden worden dat vorig jaar de arbeidsmarkt aanmerkelijk elastischer was dan nu. De eerste uiterlijke resultaten waren dus wel hoopvol. Plezier in het werk Nu, een jaar later, hebben wij weer contact met het bataljon gehad. Ongeveer driehonderd man gaf op schrift via een enquête-formulier zijn bevindingen in het burgerleven weer. Naast een aantal meer technische vragen omtrent vakopleiding, werd in de eerste plaats aan de gedemo biliseerden gevraagd „bevalt uw huidige werkkring u?" Het blijkt nu dat het merendeel zich weer volkmen thuis voelt in de burger- baan; ruim tweederde deel beantwoordt deze vraag met een volmondig „ja". Ongeveer zestien procent geeft aan dat zijn huidige werkkring hem geen voldoe ning geeft en veertien procent spreekt zich niet duidelijk uit. Hun arbeidsvreug de wordt het best getypeerd door het woord „matig". Ongetwijfeld is het een open vraag of het resultaat bij een willekeurige groep hoofd- en handarbeiders, die geen Indië- Nieuwe Zwitserse gezant in Nederland. De heer Daniel Secretan uit Lausanne is benoemd tot buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Zwitserland in ons land. onderbreking gekend hebben, even gun stig zou zijn. Velen geven bij de genoemde vraag een openhartige toelichting. In het algemeen is er grote waardering voor het werk van de sociale dienst van de Koninklijke Land macht, die zijn vertegenwoordigers op de gewestelijke arbeidsbureaus heeft zitten. Vele jongens hebben via deze instanties hun werkkring gevonden. Het aantal klachten over te weinig hulp is betrekke lijk gering. Anders ligt het met het woningprobleem (hoe kan het anders). In Indonesië is wel eens de indruk ge wekt dat ten aanzien van deze kwestie aan de gedemobiliseerden voorrang gege ven zou worden. Formeel is dat ook zo, maar het aantal voorrangsgevailen uit anderen hoofde (grote gezinnen, ziekte, enz.) is zo groot dat de gedemobiliseerden in de practijk daarvan niets merken. Dit wekt nogal wat wrèvel. Beter zou zijn, de thuisvaarders duide lijk voor ogen te stellen dat ze zich om trent de huisvestingsmogeïijkhedén geen illusies moeten maken. De redenen voor tegenzin in hun werk kring zijn zeer verschillend: geen toe komstmogelijkheden, minder prettige on derlinge verhoudingen, te lage verdien sten, enzovoort. Een belangrijk punt is daarbij vooral ook: „Bij elke gelegenheid krijg ik van mijn patroon te horen dat ik erg blij moet zijn dat hij me aangeno men heeft want met een jongere kracht was hij goedkoper uit geweest.. Kan ik er wat aan doen dat ik jaren achter ben met mijn opleiding? Is, dit de dank van het vaderland?" Ook van oorlogsinvaliden komen deze klachten, zij het in andere termen. Dat dergelijke uitlatingen voor deze groep van mensen extra schrijnend zijn, behoeft wel geen betoog. Gelukkig zijn deze gevallen niet talrijk. De mijnwerkers, die nu wel graag boven de grond aan de slag waren gegaan, zijn toch de mijn maar weer ingetrokken. Be tere lonen en goede sociale regelingen zijn veel waard en de dienstjaren telden door in Indonesië. Enkele grieven van andere aard komen van jongens, die zelf een bedrijfje, een winkel of een werkplaats wilden opzetten en stuitten op de grote hoeveelheid papier, die hiervoor nodig zijn, zoals vestigings vergunningen, middenstandsdiploma's, in schrijvingen bij vakgroepen en dergelijke. Niet terug Over de vraag of men spijt heeft van het verblijf in de tropen, bestaat eigenlijk geen verschil van mening. De meesten verklaren dat ze deze periode uit hun leven niet graag zouden hebben willen missen. Wel komt herhaaldelijk de vraag naar voren: „Wat voor zin heeft ons ver blijf daar nu eigenlijk gehad en waarvoor zijn onze kameraden gesneuveld?" Ondanks alle politieke narigheden ver langt ongeveer twintig procent toch naar Indonesië terug. Zij zou daar wel een bur gerbetrekking wiilen accepteren. Tien procent wil eerst de ontwikkeling nog even .afpachten. ,De., pyergmte ..meerder heid, :ohgeveer zèyënti'g pïdcënt'vóélt er echter niets meer voor om naar het hui dige Indonesië terug te keren. Grote gedeelten van de Dollard, de inham van de Noordzee tussen Groningen en West-Frieslayid, zijn reeds ingepolderd. Hierdoor iverd Nederland grote gebieden zeer vruchtbaar land rijker. Bij hoogtij lopen de zogenaamde slikken onder water. Wanneer het water is teruggelopen,is er een hoeveelheid slib achter gebleven. Langzaam maar zeker breiden de kwelders zich op deze manier uit (voorgrond) Historische vondsten te Dokkum Bij riolerïngswerkzaamheden te Dokkum zijn interessante historische vondsten ge daan. Men heeft fundamenten van zwerf- en keistenen gevonden. Vermoedelijk zijn dit overblijfselen van de grote abdij-kerk, die in 1588 v/egens bouwveiligheid moest worden afgebroken. Ook elders in de stad vond men oude fundamenten. Het is niet onmogelijk, dat deze van verdedigings werken afkomstig zijn, al denkt men ook aan de mogelijkheid van onderaardse gan gen, die volgens oude overleveringen nog in Dokkum te vinden moeten zijn. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 27 December kwamen de haven van TJmuiden binnen: Motto van Expilla. Hamlet van Skutskar. Helene van Karre- backersmunde. Prins Willem II van Houston. Barosund van.Walkom, Waterland van Bue- nos Aires. Leersum van New Orleans, Vertrokken zijn; Lindekerk naar Rotter dam. Bali naar Batavia. Gooiland naar Ham burg'. Maria Theresia naar Rotterdam, Ponto naar Emden. Haarlem naar Antwerpen. Alberio naar Rotterdam. Amazone naar Rot terdam.. Cornelis naar Londen. Gallium naar Gent. Granö naar Nordenham. Hollandia n. Rotterdam. Delfland naar Buenos Aires, Cro- nenburgh naar Rotterdam, Bijna de helft van de deelnemers aan de enquête zou wel graag willen emigre ren en dan heeft Australië en Nieuw Zee land de v-orkeur; Canada en Zuid-Afrika volgen op de tweede plaats. Gebrek aan financiën is meestal de oorzaak dat men geen kans ziet deze plannen ten uitvoer te brengen. Het militaire leven is de meesten goed bevallen en velen roemden de onderlinge kameraadschap. De dienst heeft ook "in materieel opzicht vele voordelen: naar je natje en je droogje heb je geen omkijken, het is een sportief leven en je krijgt op tijd ontspanning. Ondanks dit alles prefereert zeventig procent toch de zorgen van het burgerpak. Een paar weken herhalingsoefeningen met ,het oude stel" zou de meesten wel lijken. Een categorie, voor welke de moeilijk heden bepaald zeer groot zijn, is die der jonge resrve-officiren. In de jaren '35-'40 kwamen zij van de middelbare scholen-bij de reserve-officiersopleiding. De voor- mobilisatie en mobilisatie hield hen vast. In de bezettingstijd vaak: schijnbetrekkin- gen, illegaal werk, onderduiken of krijgs gevangenschap. In '45 of '46 volgde de oproep voor Indonesië en nu in deze jaren op ruim dertigjarige leeftijd, kunnen zij aan een burgercarrière gaan denken. Daarginds hebben zij misschien als ka pitein de zorg gehacl voor rust en veilig heid in een gebied zo groot als hier een halve provincie. Wat wordt hun in Neder land geboden? Want anderen hebben in die jaren de meestertitel gehaald, zijn dok ter of hebben diploma M.O.-boekhouden en veel bedrijfservaring ongedaan. Samenvattend kan worden geconstateerd dat het inschakelingsproces een zeer nor maal verloop heeft en dat het merendeel van de gedemobiliseerden de goede men taliteit bezit om de moeilijkheden te over winnen. Ze moeten echter hulp hebben van de overheidsinstanties en van de werkge vers. Zij zijn drie en meer jaren achterop geraakt in hun burgercarière en dat is niet hun schuld. Het .gebrek aan ervaring en opleiding lopen ze snel in, daarvoor staan het aan passingsvermogen en de doorzettings kracht, die de harde jaren onder de tro penzon.. hun .hebben piedegegeven, borg. - Dat-er ihbeïlijke figuren bij zijn is zeker, 'maar dat komt niet door het verblijf in Indonesië. Het geval Gerard behoort ge lukkig tot de uitzonderingen. Maar veteranen van 1940 houden zich afzijdig (Van onze correspondent in Brussel) De oudstrijders van de wereldoorlog 1914 -1918 nemen in de Belgische gemeenschap een vooraanstaande plaats in. Zij zijn ge groepeerd in zeer verschillende organisa ties, Eerst,, en vooral, in de vereniging van hun regiment, waarin, ze tijdens de eerste wereldoorlog tegen de Duitsers dienden. Daarnaast kunnen zij nog lid zijn van de nationale bond der invaliden, de bond der zogenaamde „vuurkruisen" (indien ze en kele jarèn frontdienst in de eerstelinies tellen) en op het plaatselijke plan zijn zij bovendien nog inter-regimentair georga niseerd. Het zijn de per regiment georganiseerde oudstrijdersverenigingén die elk jaar op 11 November voor de koning, thans de prins-regent, defileren. Op de borst van deze oudgedienden prijken dan de vele eretekenen, die ze wisten te verwerven. De organisaties zorgen er voor dat de wetgever aan de oudstrijders alle mogelijke voordelen toekent. Vooreerst een vijftig tot honderd procent reductie op het spoor wegtarief, kosteloos geneeskundig onder zoek, voorrang voor hun zonen in de ko ninklijke militaire school, studiebeurzen enzovoort. De oudstrijders, die voor ten minste dertig procent invalide werden ver klaard, genieten een staatspensioen dat voor deze minimum-categorie ongeveer driehonderd gulden per kwartaal bedraagt. voor WOENSDAG 28 DECEMBER. Thalia, 8 uur: „Geniet van je leven". Rex, 8 uur: „Penny Serenade". Patronaatsgebouw, 8 uur: K.Z.O.S. „En de bossen zingen hun lied. Raadhuis, 2-3 uur: Spreekuur wethouder van Onderwijs. DONDERDAG 29 DECEMBER. Geen bioscoopvoorstellingen. Raadhuis, 9-12 uur: Spreekuur wethou der van Sociale Zaken. Levenslang voor Aus der Fuenten Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft Dinsdag de 40-jarige voor malige chef van de „Zentralstelle für Jüd- dische Auswanderung", F. H, Aus der Fün- ten, veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. Veertien dagen geleden eiste de procureur-fiscaal de doodstraf tegen hem. Het Hof is van mening, dat Aus der Fün- ten een groot aandeel heeft gehad in de onmenselijke vervolging en deportatie van tienduizenden Joodse burgers en hierbij een grote onbarmhartigheid aan de dag heeft gelegd. Het Hof neemt echter aan, dat hij niet tot in bijzonderheden wist, welk duivels lot de Joden in het Oosten wachtte. De ontruiming'van Joodse weeshuizen en krankzinnigengestichten, waaronder die van het „Apeldoornse Bos", die voor een groot deel onder leiding van Aus der Fün- ten werden uitgevoerd, worden door het Hof beschouwd als de grootste schandda den, die de Duitsers in ohs land hebben bedreven. Het Hof heeft niet de zwaarste straf op gelegd, omdat het van mening is dat de doorslaggevende verantwoordelijkheid voor deze daden bij de hogere Duitse machtshebbers lag. Maar hoe gaat het met de oudgedienden van het leger van 1940-1945? Men stelt onder deze dertigers en veertigers veel minder animo vast voor alles wat aan de tweede wereldoorlog herinnert. De meesten hebben zich, pro forma, laten inschrijven als lid van de oudstrijders vereniging van hun regiment, maar zij voelen er weinig voor op vaderlandse plechtigheden te ver schijnen. Is deze generatie „pacifistiseher" dan die van 1917? Waarschijnlijk is het feit dat het regimentsleven te velde slechts tien maanden (mobilisatie en drie weken oorlog) duurde, er mede de oorzaak van, dat geen hechte banden van vrienschap konden worden gesmeed. De oudstrijders- verenigingen van 1940-1945 kunnen boven dien niet terugblikken op een gewonnen oorlog. HAARLEMSE KORFBALBOND Het aantal leden in de Haarlemse Korfbal- bond breidt zich steeds uit en in sommige clubs zodanig, dat niet allen kunnen worden aangenomen, wegens gebrek aan oefengele genheden. Uitgezonderd de verenigingen Onder Ons en THB hebben alle'bij de bond aangesloten clubs adspiranten, 'Oosthoek, Sport Vereent en Haarlem, die twee jaar ge leden practisch geen adspirantleden in hun midden hadden, kunnen thans geen jeugdige ledgn meer aannemen. Oosthoek heeft vier Sport Vereent drie en Haarlem zelfs vijf twaalftallen. In.de competitie voor adspiran ten wordt met grote animo gespeeld. Dat deze activiteit ook zijn weerklank vindt in de aanwas van oudere leden is te begrijpen. Het spelpeil is echter niet in stijgende lijn. Verwacht worclt, dat hierin verbetering zal komen, als de tegenwoordige adspiranten in de senioren-afdelingen uit komen. In de seniorencompetitie heerst grote span ning en met grote interesse zien alle vereni gingen het verloop in 1950 tegemoet, Ooster kwartier 3 heeft in de eerste klasse de leiding met twee punten voorsprong op Haarlem I, Engels voetbal Meer dan een en een kwarf millioen toeschouwers Behalve tal van verrassende resultate h'et Kerstprogramma van de Engelse league eèn ongekende belangstelling opgeleverd. Het record voor één dag werd twee maal ge broken. Eerst op Tweede Kerstdag, toen totaa! 1.226.093 toeschouwers werden geteld. Dit was reeds bijna 60.000 meer dan het hoogste aan tal tot dusver. 1.253.572 voetballiefhebbers bevolkten Dinsdag de tribunes. De wedstrijd Aston VillaWolverhamptor Wanderers werd door ruim 70.000 toeschou wers bijgewoond, 65.000 paar ogen volgder op Highbury de strijd tussen Arsenal er Manchester United en bij' Liverpool— piielse'a was de belangstelling .eVëneens' fcij-, ■zonder'groot."y 1 Uit.'Së drie wed^ttdjdeh 'ih:vièr'öagën'-'be^ haalden slechts twee clubs, Middlesbrough en Notts County, het volle pond van punten. Wolverhampton zorgde voor een verras sing door Aston Villa, waarvan Maandag op éigen terrein v/erd verloren, in eigen huis met 41 te slaan. Voor de Wolvers betekende dit de eerste overwinning sedert 8 October. In de tweede divisie verspeelde Tottenham Hotspur een punt in Chesterfield. De voor sprong van tien punten op Sheffield Wed nesday bleef door het gelijke spel van laatst genoemde club tegen Blackburn Rovers behouden. In de derde divisie-Zuid staat de club van Tommy Lawton, Notts County, in een fraaie positie boven aan de ranglijst. De voorsprong op nummer twee bedraagt zes punten. Het doelgemiddelde van de drie Kerstwedstrij- dén is 80. De uitslagen luiden: Eerste divisie: ArsenalManchester United 00; Aston VillaWolverhampton Wande rers 14: BlackpoolBurnley 20; Derby CountyBirmingham City 41; Fulham- Everton. 00; LiverpoolChelsea 22; Man chester CityHuddersfield Town 12; Midd lesbroughNewcastle United 10; PortsmouthCharlton Athletic 10; Stoke City—Sunderland 21; West Bromwich Al bionBolton Wanderers 21. Tweede divisie: Blackburn RoversShef field Wednesday 00; BuryBradford 10; Cardiff City-Plymouth Argyle 10; Chester. field—Tottenham Hotspur 11; Coventry Naar onze mening is de meest logische ?*ty~keicester Brent- - ford 2—0; Leeds United—Barnsley 1—0; verklaring echter te vinden in de grondige afkeer van alles- wat aan oorlog, ellende, concentratiekampen en dergelijke herin nert. Deze generatie jonge Belgen is uiterst sceptisch geworden en blijkbaar niet meer in staat warm te lopen voor elke, zij het dan nog zo goed bedoelde actie om mili taire tradities in ere te houden. Men moet hopen, dat dit geen afwijzing inhoudt van de weerbaarheidsidee. Overigens zijn militaire deskundigen van oordeel, dat de generatie jongeren, die in 1940 de West-Europese legers vormde, op het militaire plan relatief onbruikbaar is geworden. De nieuwe Britse „drill" welke thans in het Belgische leger wordt toege past, is physisch zo zwaar, dat vele van de soldaten na enkele dagen ziek zouden wor den of met verzwakt hart naar hulpeen heden zouden moeten worden overge plaatst. Dit is namelijk gebleken uit de training van onderofficieren van het leger van 1940, die bij het nieuwe kader inge- Queens Park RangersGrimsby Town 12; Sheffield United—Preston North End 10; SouthamptonLuton Town 21; Swansea TownWest Ham United 10. SCHOOLZWEMWED STRIJDEN UITGE STELD. Door samenloop van omstandig heden zijn enige scholen te laat geweest met het oefenen en het samenstellen van een ploeg voor de door DWT te houden zwem wedstrijden voor de katholieke scholen. Daarom heeft het bestuur van de Waterti'ap- pers beslotèn de wedstrijden tot eind .Februari uit te stellen. dat tot heden slechts één nederlaag tegen Oosterkwartier 3 leed. Maar de kans is groot, dat in 1950 de twaalftallen THB en Nieuw Flora ook nog een woordje gaan medespre- ken, hetgeen de spanning slechts kan bevor deren. Aurora 3 neemt voorlopig de laatste Oosterkwartier 3 Haarlem T. H. B. Nieuw Flora Animo Ready 2 Oosthoek Aurora 3 gesp. gew. gel. verl. pnt. In de tweede klasse heeft ook een twaalf tal van Oosterkwartier de leiding, namelijk het vierde. Hét wordt echter op de voet ge volgd door Watervliet 3, dat theoretisch zelfs een voorsprong van een punt heeft. Maar ook hier kunnen Haarlem 2 en Onder Ons wel eens voor een verrassing zorgen. De onderste plaats wordt ingenomen door THB 2, dat in Oosthoek 2 een medegegadigde vindt. Ondermaats. Wegens het aanbrengen van long onder de minimum maat, is tegen een schipper van een logger Dinsdag door de C.C.D. ambtenaren proces verbaal op gemaakt, De ondermaatse vis werd in be slag genomen. Wel en niet varen. Deze week wordt door de loggers en kotters gebruikt om de schepen te repareren en schoon te maken. Dinsdag zijn nog enkele loggers en kotters naar de visserij vertrokken tot Zaterdag morgen. Verwachtingen. Deze week wordt visaanvoer verwacht van schuitjes. Van loggers en trawlers is de gehele week niets meer te verwachten. De Wiron III en Excelsior III komen Zaterdag en zullen voor de Maandagmarkt lossen. De Medan en Tzonne lossen op 2 Januari. Naar zee. Een derde Rederij heeft haar bedrijf weer in werking gesteld. Van de rederij Welmer is de Limburgia (IJm. 54). Dinsdag naar de visserij vertrokken. Heden is de Tubantia (IJm. 37) uitgevaren. De Viking Bank (IJm. 183) is eveneens vertrokken. De bemanning heeft het Kerst feest in huiselijke kring kunnen doorbren gen. De directie van de rederij Weimar deelde ons desgevraagd mede: „Iedere reder dient zelf uit te maken hoe hij moet handelen, waarbij de interne situatie in het bedrijf de doorslag geeft. De situatie is thans ver anderd ten opzichte van het moment, waarop de IJmuidense reders het besluit namen de vloot stil te leggen", Voorts ver klaarde men ons, dat de kans voor dit speciale bedrijf graot is, dat bij het langer stilliggen van zijn schepen de financiële nadelen groter zijn dan bij het waagstuk om t^ gaan varen. Tong' gevraagd. Twee duizend kisten platvis (hoofdzakelijk tong) werden Maan dag van 20 kotters 18 trawlloggers aange voerd. De-tong die thans wordt aangevoerd is hoofdzakelijk van de maak I en II. Door dat Engeland tong vraagt, blijft de prijs uitstekend. Een logger, de Kw. 25, loste 180 kisten verse haring, Oosterkwartier 4 8 6 1 1 13 Watervliet 3 7 6 1 12 Onder Ons 7 5 2 10 Haarlem 2 5 3 2 8 Sport Vereent 3 6 2 4 4 Nieuw Flora 2 7 2 5 4 Oosthoek 2 7 1 6 2 T. H. B. 2 7 - 1 6 1 In de derde klasse luidt de stand: gesp. gew. gel. verl. pnt. Oosterkwartier 5 6 5 - 1 10 Oosthoek 3 7 5 - 2 10 Haarlem 3 6 4 1 1 9 Watervliet 4 4 4 8 Sport Vereent 4 5 4 1 8 Animo Ready 3 4 1 1 2 3 Oosthoek 4 6 1 1 4 3 Aurora 4 6 1 5 2 T. H. B. 3 5 1 4 2 Watervliet 5 7 - 1 6 1 Cricket Zuid-Af rika— Austra! ië De "positie van Zuid-Afrika in de eerste test wedstrijd- tegen Australië is na Dinsdag niet veel verbeterd. De Zuid-Afrikaanse batsmen brachten het in de eerste innings niet verder dan 137 all out tegenover een totaal van 413 voor Australië. Zij werden voor innings ingezonden. In de tweede innings hadden zij 84 runs voor twee wickets, toen de regen als spel breker optrad. Vandaag eindigt de eerste testmatch. Damcompetitie loopt af „St. Thomas" uit Castricum slaat een goed figuur De Haarlemse damcompetitie loopt ten einde. Nog slechts twee ronden zijn te spelen en de „nek aan nek" race tussen de Haar lemse damclubs „Kijk Uit" en VKD duurt onverminderd voort. De stand van de eerste klasse is thans: gesp. gew. verl. pnt. 1. Kijk Uit 8 7 1 14 2. V. K. D. 2 8 7 1 14 3. Oosterkwartier 2.... 7 5 2 10 4. D, O. S7 4 3 8 5. Beverwijk 38 4 4 8 6. Haarlemse Damcl. 3 8 4 4 8 7. Cruquius 8 4 4 8 8. 't Noorden 8 3 5 6 9. St. Bavo 28 2 6 4 10. Hoofddorp 8 2 6 4 11. Hillegom 2 8 17 2 Tweede klasse: 1. St. Thomas 5 5 0 10 2. Diagonaal 5 4 1 8 3. Halfweg 2 5 4 1 8 4. Haarlemse Damcl. 4 5 2 3 4 5. D. O. S. 25 2 3 4 6. Kijk Uit 25 2 3 4 7. V, K, D. 3 5 1 4 2 8. Beverwijk 4 5 1 4 2 In deze-klasse wist inmiddels de damclub St. Thomas uit Castricum een zesde over winning te behalen. Door dit resultaat waren de dammers uit Castricum onbereikbaar voor de damclub Diagonaal uit Santpoort, en wist de damclub St. Thomas, voor het eerste jaar sinds de oprichting meespelend, het kampioenschap dezer afdeling te behalen. Een volgend jaar komen de dammers uit Castricum in de eerste klasse uit. DE SPELEN VAN 1932 IN HELSINKI deeld wilden worden. Meer dan de helft der cahdidaten gaf de speciale training na enkele dagen op. Nochtans zijn daaronder infanteristen die in 1940 gedurende de Meidagen honderden kilometers te voet hebben afgelegd met dertig kilo op de rug, al vechtend tegen de' zoveel beter getrain de „wehrmacht". Een geschil tussen de Finse arbeiders athletiekbond en de Finse gymnastiek- en athletiekbond, waarin de partijpolitiek een rol speelt, plaatst de organisatoren van de Olympische Spelen in 1952 voor grote moei lijkheden. De arbeiders athletiekbond staat onder leiding van sociaal-democraten en volksdemocraten en de gymnastiek en ath letiekbond. is meer naar het centrum en naar rechts georiënteerd. Tot voor lcort was de verhouding tussen beide bonden redelijk goed. De gymnastiek- en athletiekbond was, als lid van de IAAP, officieel vertegenwoor diger van de Finse athletiek maar werkte samen met de arbeidersorganisatie die, al hoewel niet bij de internationale federatie aangesloten, eveneens aan internationale wedstrijden deelnam. Thans heeft de gymnastiek- en athletiek bond de bestaande overeenkomst, waarbij de samenwerking was geregeld,- opgezegd. Deze bond ijvert voor de stichting van een natio nale organisatie, welke alle Finse athleten, ongeacht hun maatschappelijke positie en politieke gezindheid, moet omvatten. De arbeidersbond is hier eveneens voor gepor teerd, maar de moeilijkheid schuilt hierin, dat beide bonden eeh overheersende rol wil len spelen in de nieuw te stichten organisatie. Om de zaak nog wat ingewikkelder te ma ken zijn sommige communistische clubs te enenmale gekant tëgeij elke vorm van samen werking met athleten van de bourgeoisie, De onenigheid heeft ten gevolge gehad dat de gemeentelijke subsidie voor de spélen is teruggebracht van 240 millioen mark tot ongeveer 138 millioen, een verschil van ruim 100 millioen mark of meer den 1.650.000 gulden. De meerderheid van de raad, ge vormd door sociaal-democraten en volks democraten, weigerde het bedrag dat aan- Indonesië De politieke situatie in de Indonesische archipel op het tijdstip der souvereiniteits. overdracht gevraagd was voor de bouw van een centr-aal paviljoen ten dienste van buitenlandse be zoekers en voor reparatiewerkzaamheden aan het stadion, terwijl de som voor de construc tie van een nieuwe kade, waar grote schepen zouden moeten meren om als hotels te die nen, gehalveerd werd. De heer Eric von Frenckell, voorzitter van het organisatiecomité der spelen, verklaart dat de beslissing van de gemeenteraad de spelen niet in gevaar zal brengen. Intussen is de huidige toestand onhoud baar. Nu de samenwerking tussen de beide bonden geëindigd is zijn de arbeiders for meel niet bevoegd aan de spelen deel te nemen. Aan de andere kant staat, dat hun vertegenwoordigers de meerderheid in de gemeenteraad hebben, zodat zij fondsen voor de spelen kunnen weigeren. In neutrale kringen hoopt men dat de concurrerende bonden voor Juni 1950, wanneer de financie ring der spelen andermaal in de gemeente raad aan de orde komt, een nieuwe overeen komst tot samenwerking zullen sluiten, dan wel dat dan een nationale organisatie zal zijn gesticht. MARKTBERICHTEN 27 December 1949 Besommingen IJM 204 3280; RO 9 KW 28 4790; KW 84 1010; KW 84 4760; KW 51 4770; KW 53 KW 227 3550; KW 69 KW 59 3100; KW 91 2740; KW 108 3876; KW 104 3975; KW 162 4120; KW 24 4450; KW 169 4130; KW 25 3640: UM 53 2340; KW 92 2510; KW 92 2510; KW 77 3250; KW 53 2530; KW 210 2810; KW 21 2190; KW 27 1990; IJM 277 2610; IJM 276 2430; IJM 316 2770; IJM 11 3640; IJM 230 580; IJM 229 3500; BU 433 3910. Prijzen Gr. tong 2,40—2,15; gr.m. tong 2,30—2,15; kl.m. tong-2,45—2,10; kl. tong I 1,68—1,61; kl. tong II 1,35—1,07; tarbot I 3,40—2,60, per kg. Tarbot IV 6751; gr. sohol 63—56; gr.m. 67—55; kl.m. schol 6554; kl. schol I 67 46,50; kl. schol II 5127; schar 34—25,50; gr. gul 69—67; kl. gul 51; wijting 32—26,50 verse haring 20.5018, per 50 kg. Aanvoer 975 kisten tong en tarbot, 520 kisten schol, 10 kisten kabeljauw, 240 kisten wijting, 20 kisten schar, 195 kisten v. haring. Totaal 1960 kisten'. gesada voor WOENSDAG 28 DECEMBER Kennemer Theater 7 en 9 uur: Who done it? Luxor Theater 7 en 9.15 u.: Vergeten levens Corso Theater (Castricum) 8 uur: Het ver borgen leven van Walter Mitty DONDERDAG 29 DECEMBER Luxor Theater 7 en 9.15 u.: Vergeten levens

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3