OLD CLOTHES NEW LUIDSPREKER Kort en Bondig Deman Woensdag 28 December 1949 4 iQjït de gemeente Velsen Velsen koopt een huis voor f 3500 De heer H. J. Vons te Twello heeft de gemeente de hem in eigendom toebehoren de woning aan de Grote Hout- of Konings- v weg no. 40 te Veisen-Noord, met bijbe horende grond, ter gezamenlijke opper vlakte van 140 m2, te koop aangeboden en daarvoor een prijs van 3500.bedongen. Daar het bezit van dit perceel, in ver band met een daarover geprojecteerde straat welke de verbinding zal vormen tussen de Doelmanstraat en de Grote Hout- of Koningsweg, voor de gemeente van be lang is en aankoop daarvan de voorkeur verdient boven onteigening ten algemene nutte, en bovendien de prijs redelijk is, stellen B. en W. de raad voor om tot aan koop in het belang van de Volkshuisves ting, van bovengemeld object voor de prijs van 3500.en onder de voor aankoop van grond gebruikelijke voorwaarden te besluiten en dit- onroerend goed op de datum van overdracht in het Grondbedrijf in te brengen tegen het bedrag van de schuld, welke op genoemde datum op de gemeente ter zake van deze grond rust. Salarisherziening bij de vleeskeuringsdienst Bij raadsbesluit werd indertijd besloten tot vaststelling van een verordening, waar door de salarissen van gemeente-ambte naren werden herzien. In deze verorde ning is niet opgenomen de salariëring van het personeel van de vleeskeuringsdienst. Het wordt echter alleszins billijk geacht dat ook de salarissen voor het personeel van de vleeskeuringsdienst worden aange past aan de normen, zoals die gelden voor het overige gemeentepersoneel. Daar deze normen in verschillende étappes zijn vast gesteld, zal aan deze regeling terugwei*- kende kracht verleend dienen te worden, gelijk trouwens ook voor het overige per soneel is geschied. Ambitieuze gemeenteambtenaren kunnen financiële steun bij studie krijgen Voor een goede uitvoering van de ge meentelijke taak is het nodig, dat de ge meente de beschikking heeft over perso neel, dat de nodige bekwaamheid bezit en dat voorzien is van de aan moderne eisen voldoende hulpmiddelen. Daarom moet de reeds gevormde amb tenaar zich regelmatig op de hoogte houden van de nieuwe gezichtspunten betrekking hebbende op het onderdeel, dat hem is toevertrouwd. Dit geschiedt voornamelijk door het doen circuleren van de ter zake verschijnende vakliteratuur. Om hiervan echter het volle nut te hebben is vakoplei ding nodig. Deze vakopleiding werd tot heden geheel overgelaten aan wat men zag als de meest direct belanghebbenden. De meest belanghebbende bij een goed onderlegd, vakbekwaam ambtenarencorps is niet de ambtenaar, doch de gemeenschap. Haar steeds ingewikkelder wordende struc tuur en het steeds omvangrijker wordend werkgebied eisen vakbekwaam personeel. Het verkrijgen van deze bekwaamheid mag niet worden gehinderd door geldelijke be zwaren voor de betrokkene. Bovenstaande opvatting heeft B. en W. doen besluiten tot het ontwerpen van een regeling waarbij een tegemoetkoming van gemeentewege wordt verleend aan hen, die zich de moeite getroosten door studie hun bekwaamheid op te voeren. Dit voorstel zal in de eerstvolgende raadvergadering aan de raad worden voor gelegd. „Harder en meer werken" Burgemeester Thomassen sprak voor de P. v. d. A. De stemmig met dennengroen en rood versierde zaal van „Kindervreugd" her bergde Dinsdagavond de leden van de af deling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid, die daar ter gelegenheid van de Finse school in Santpoort eigen dom der Vereniging voor C.N.O. De Velsfense gemeenteraad heeft enige tijd geleden gelden beschikbaar gesteld jaarwisseling luisterden naar burgemees- voor de uitbreiding van de onder het be- 1 ter W. Thomassen van Zaandam, lid van stuur van de Vereniging voor Christelijk I het Partijbestuur, die een overzicht gaf Nationaal Schoolonderwijs te Santpoort op- 1 van de voornaamste gebeurtenissen, welke gerichte Finse school. I m 1949 op politiek en socialistisch gebied Na gepleegd overleg met het departement ziJi} voorbijgegaan, ran Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, 1 De.heer K Marks, voorzitter, herinnerde is voor het bestuur komen vast te staan, dat, hoewel de school en de uitbreiding, in de vorm van de Finse school, niet één gebouwencomplex vormen, doch, gezien het permanente karakter van de Finse scholen, niet van een tijdelijke voorziening in loka liteiten kan worden gesproken. Hierdoor is de voor het bestuur bestaande moeilijkheid om de vereiste waarborgsom te storten tot een oplossing gekomen en kan het over de hiervoor benodigde gelden beschikken. Grond en schoolgebouw behoeven thans niet in bruikleen te worden gegeven, doch kunnen aan de vereniging in eigendom worden overgedragen. In verband daarmee stellen B. en W. voor om het besluit, waarin besloten wordt ten behoeve van de uitbreiding der bedoelde school een Finse school te bouwen op het terrein gelegen nabij de Irissenstraat te Santpoort, ingevolge de Lager-onderwijs* wet 1920 en deze school in bruikleen af te staan, in te trekken. UW COSTUUM, JAPON, JAS desgewenst binnen een dag gereed zonder prijsverhoging Chem. reiniging KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 Zoekt [/een Ideaal [jan een KEUKENMEISJE? plaats een De gemeente betaalt het gymnas tiekonderwijs in 1947 en 1948 Daar in de jaren 1947 en 1948 geen vak onderwijzers in de lichamelijke oefening aan de scholen voor openbaar gewoon lager onderwijs in Velsen verbonden zijn geweest, moeten over deze jaren de vol ledige door de besturen van bijzondere scholen betaalde kosten, met inbegrip van de niet verhaalbare pensioensbijdragen en sociale lasten, door de gemeente worden vergoed. B. en W. stellen de raad voor, het be treffende besluit te nemen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: C. J. van der KolkNoom, z., Velserduinweg 229, IJmuiden-O.; A. M. BoersmaKoolman, d., Meerweidenlaan 25. Velsen-N.: J. C, GrootMul, d., Bloemstraat 138, IJmuiden; I. GosschalkMyer, d., Ste- phensonstraat 63, IJmuiden; F. Buitenwerf Flikkema. d., Spoorstraat 4, Velsen-N.; C. H, EelmanVink, d., Meerweidenlaan 18 rd,, Velsen-N.; M. TervoortSoonius, d., Korte- naerstraat 38, IJmuiden-O. OVERLEDEN: R. W. Chr. Droog, 1 j., z. van W. Chr. Droog en E. A. R. Herman, Kerk- weg 38. Santpoort; M. F. Grui_n, 85 j., echt genoot van P. E. Moolhuijzen, Hoofdstraat 15, Santpoort; M. C. Dekker, 53 j„ weduwe van A. Hennen, Wijkerstraatweg 303, Velsen- Noord. Velsen-Noord Ook de Zeeuwstraat wordt bewoond De woningbouw in „Noord", die gestadig vorderingen maakt en voorzover het be staande objecten betreft binnen enkele maanden zal zijn voltooid, is inmiddels zover gekomen, dat de twaalf nieuwe wo ningen van herbouwplichtïgen aan de Zeeuwstraat bijna gereed zijn. Men is hier met de afwerking bezig en reeds vóór de Kerstdagen was de eerste bewoner in zijn nieuwe huis getrokken. Binnen enkele dagen zullen dus opnieuw twaalf gezinnen hun intrek in „Noord" hebben genomen. Eerste uitvoering van „De Stem des Volks" De nog jonge gemengde zangvereniging „De Stem des Volks", afdeling Beverwijk- Velsen-Noord, dirigent de heer Ben Nuyen, zal haar eerste uitvoering geven op 18 Fe bruari in de bovenzaal van het veilingge bouw „Kennemerland" te Beverwijk. Aan deze uitvoering zal medewerken de Arbeiders Mandolineclub „Excelsior" uit IJmuiden onder directie van de heer Joh. B. Kok. in zijn opening nog aan het feit, dat vori; jaar de tweede politiële actie in Indo nesië de jaarwisseling markeerde en thans de souvereiniteitsoverdracht was ge schied. De heer Thomassen begon zijn rede met te wijzen op de opvoeding in dit jaar in „nationaal denken", om vervolgens te be lichten hoe in West-Europa de eenheids gedachte veld wint. Hij herinnerde daar bij aan het Atlantisch pact, dat moet wor den gezien als essentiëel voor de vredes- waarborgen en als een onmisbare voor waarde om de vredeskansen te behouden. Ten aanzien van de Verenigde Naties sprak de heer Thomassen van een wezen lijk onderscheid met de oude Volkenbond door de afwezigheid van illusies. De heer Thomassen betoogde, dat het socialisme niet alleen nationaal maar zeer zeker internationaal een boodschap heeft, die „beslissend" moet werken. Vervolgens wijdde spreker aandacht aan de nederla gen van het communisme in het afgelopen jaar, speciaal in West-Europa. Hoewel schijnbaar Oost-Azië wordt bedreigd, aldus de heer Thomassen, is er toch een veilig heidsgordel aanwezig door de socialistische structuur van de Oost-Aziatische rand- landen als Japan, India, Pakistan, Indo nesië, Australië en de Philippijnen. Voorts vergeleek de heer Thomassen de in Enge land gevoerde politiek van inspanning en bezuiniging met die van Nederland, waar bij tevens de liquidatie van de kolonisatie politiek van Nederland werd behandeld. Sprekende over de Nederlandse binnen landse politiek was de heer Thomassen zich bewust dat in werkelijkheid nog jaren van soberheid voor de boeg liggen en hij gaf illustratieve cijfers over in- en uitvoer. Velen zijn geneigd de Marshall-hulp te miskennen, zo zei de Zaanse burgemees ter, maar zonder deze zou Nederland op nieuw distributie hebben gekend. Om deze hulp te kunnen missen zal in Nederland de arbeid een uiterst belangrijke factor moeten worden, nog niet eens in de vorm van hard, zelfs zeer hard werken, maal ais gevolg van verbetering van machines en eventuele werktijdverlenging. Dit staan ook de drie grote vakorganisaties voor om Nederland in 1953 weer op eigen benen te helpen. Daarbij staan de minister van Financiën en de directeur van de Neder landse Bank ook een vermindering dei- consumptie voor omdat zij beseffen, dat nil een critieke phase is ingetreden, mede voor wat de loon- en prijspolitiek aangaat. Consumptie is alleen in de hand te hou den door het loonpeil en de overbrugging van de Marshall-hulp kan slechts door arbeid gebeuren. Tenslotte trachtte de heer Thomassen de vraag op te lossen „hoe staan wij als so cialisten in de wereld?" Hij releveerde hierbij aan de grote socialistische dichteres Henriëtte Roland Holst en de dichter Garmt Stuyveling. Mevr. Martens, die mevrouw De Kuiter verving, las enige gedichten' van C. S. Adama van Seheltema en een volkszang groep kreeg veel waardering voor het ge- bodene op deze jaarwisselingsbijeenkomst. IJmuiden Zilveren jubileum van sluisknecht Op Nieuwjaarsdag herdenkt de oudste sluisknecht in IJmuiden, de heer H. C. Kapteyn, de dag waarop hij 25 jaar ge leden in dienst trad bij de Rijkswaterstaat. Meer dan 22 jaar heeft de heer Kapteyn als sluisknecht in IJmuiden dienst gedaan, na tevoren enige tijd bij de sluis in Buiten huizen dienst te hebben gedaan. De rijkshavenmeester, de heer G. Man, zal Zondag 1 Januari de jubilaris in zijn woning, Kanaalstraat 117, huldigen. Film van het Hoogovenkinderkamp In aansluiting op het bericht in ons blad van Zaterdag verzoekt men ons mede te delen dat de ochtendvoorstellingen op Don derdag en Vrijdag niet doorgaan en dat de middagvoorstellingen niet in Flora maar in het patronaatsgebouw aan de Zeeweg wor den gegeven. BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSSCHEPEN 27 December uitgevaren: IJM 54 „Limburgia". rederij Weimar. GEREF. KERK Ds. A. Schweitzer evangelisatie-predikant te Beverwijk-Velsen, ontving een beroep naar de Gereformeerde Kerk van Idskens- huizen. „En de bossen zingen hun lied Rosita Peters schreef een toneelspel, dat niet door de titel alleen („En de bossen zingen hun lied") geïnspireerd blijkt te zijn door een bekende Noorse roman-trilo gie. Het speelt in de woning van Lars Kragh, een houtvester in een bosrijke streek van Noox*wegen, die door een stro per gechanteerd wordt, omdat hij jaren geleden een misstap beging die aan slechts enkelen bekend is. Zijn zoon Claus en zijn dochter Bente interesseren zich respectie velijk voor de dochter Olga en de zoon Ole van de landjonker, welke belangstelling, gezien aller jeugd en de eenzaamheid waarin ze leven, wederkerig is. Zo spin nen zich de draden van een intrige, die net zo goed in Nederland als in Scandinavië zou kunnen spelen, al hangt er over het spel wel een somber waas, dat van Noorse herkomst kan zijn. De R.K. toneelvereniging K.Z.O.S., die zoveel donateurs heeft dat zij twee avon den voor een volledig bezette zaal kan spelen, bracht dit spel Dinsdagavond in eerste voorstelling in het Patronaatsge bouw, onder regie van Frans van Emme rik. Het is jaren geleden, dat ik het genoe gen had deze hard werkende vereniging te zien spelen. De uitvoeringen van K.Z. O.S. kenmerkten zich toen al door een voor dilettantentoneel hoog spelpeil. En de verwachtingen die ik voor deze avond koesterde, bleken ook nu weer niet te hoog gespannen. Het ensemble leverde uitste kend samenspel; de rolkennis was prima; de costumes zagen er verzorgd uit; de dic tie was helder. Het tempo kan nog opge voerd worden, men speelde alles nog te wei-overlegd en te bedachtzaam. Individueel spel van prima gehalte zag ik van drie dames, n.l. de huishoudster van de houtvester (mevr. B. v. d. Kolk Versteeg), dochter Olga (Jo van Leeuwen) en dochter Bente (A. de Weers). De eerst genoemde was er uitstekend In en bracht het spel op een steeds hoger plan. Jo van Leeuwen bezit een grote toneelroutine en had zich de rol van freule Olga goed uit gedacht, zodat zij er een frisse, natuurlijke vertolking van kon geven, die steeds boeien bleef. Het zusje Bente had de charme van haar jeugd en de eenvoud van haar verschijning mee om de goede indruk die haar entrée in het eerste bedrijf in de daarna volgende toneeltjes nog te ver stevigen. Van de heren noem ik cum laude de Claus-figuur van J. Bakkum, de zoon wiens hart meer aangetrokken wordt tot de poëzie dan tot de prozaïsche jacht op stropers. De ruwere Peter van C. Jonge- jans kreeg iets te veel nadruk wat, gezien Jongejans' spelkwaliteiten in het algemeen niet nodig was. Lax-s Kragh had een mooie dictie en zag er als een imponerende op perhoutvester uit. Toch kon hij deze zware rol in de grote scènes niet geheel en al aan; daarvoor ontbrak hem nog de routine der anderen. Jonker Ole gaf iets te veel arrogantie, hetgeen in dit spel niet nodig was. P. van Lieshout als de landjonker had het gemakkelijk. De typering van de stro per-, die chantage pleegt, was aannemelijk, maar aan een karakterspeler als J. van Baar stel ik nog hogere eisen, omdat ik van hem vroeger zulke uitstekend ver zorgde types gezien heb. Er is deze avond weer eens toneel ge speeld door dilettanten, die er met hart en ziel „in" waren. Dat maakt veel goed, vooral waar het samenspel niets te' wen sen liet. A. J. VAN DER WEIJDEN. Diefstal bij vishandel Uit een openstaande kast bij de fa. J. Muys, een vishandelaar uit Spakenburg, die zijn bijkantoor in de IJmuidense vishal heeft, is dezer dagen 1800.ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Oudejaarsviering op „Waterland" De bijeenkomst welke Donderdagavond ter gelegenheid van de jaarwisseling dooi de Nederlands Hervormde Jeugdgroepen en de Jonge Kerk wordt georganiseerd, wordt niet gehouden in de school, doch op huize „Waterland'' dat voor deze gelegen heid door Baron F. C. H: van Tuijll van Serooskerken beschikbaar is gesteld. Castricum Kerstavond C.S.V. In de Rustende Jager hield de supporters vereniging van CSV een gezellige Kerst bijeenkomst. Bij de aanvang memoreerde de voorzitter de heer H. Veldhuizen wat er door de CSV elftallen in 't afgelopen jaar is gepresteerd. De heer Veldhuizen sprak de wens uit dat de clubgeest in alle gelederen prima zal blijven. Hierna sprak de voorzitter het uit Indo nesië tei-uggekeerde lid Cris de Leeuw toe. Als aardige attentie mocht Cris de Leeuw een boekwerk in ontvangst nemen. De avond droeg verder een intiem karak ter. Er werd gemusiceerd door het ensemble Libert Eggers, dat aan 't einde van de avond ook de dansmuziek verzorgde. Loterij Kath. Thuisfront Hedenavond heeft in het Jeugdhuis aan de Overtoom de trekking plaats van de loterij ten bate voor het Kath. Thuisfront. BINNENLAND Men is geruime tijd bezig geweest met de restauratie van een van Frieslands oudste kerkjes, namelijk dat te Eestrum, dat in 1230 wei'd gebouwd. Deze restaux*atie is thans vol tooid. Het kerkje is zoveel mogelijk in de oude stijl hersteld. In de ouderdom van 82 jaar is te Hilver sum overleden prof. W. A. P. Schüffner. Prof. Schüffner is van 1897 tot 1922 in Nederlands Indië werkzaam geweest. Hij heeft daar spe ciaal studie gemaakt van de bestrijding van tropische ziekten en veel baanbrekend werk verricht voor de bestrijding van malaria. Van 1924 tot 1937 was hij directeur van de afde ling tropische hygiène van het Koloniaal Instituut te Amsterdam. In 's Hertogenbosch heeft een 24-jarige magazijnbediende gepoogd zijn vroegere ver loofde en een jongeman met wie zij thans omgang had, dood te schieten. Zijn schoten troffen echter niemand. De jongeman, die niet geheel nuchter was, werd door voorbij gangers naar het politiebureau gebracht. De K.N.A.C. adviseert weggebruikers bij het passeren van viaducten zeer voor zichtig te rijden, aangezien het kan voor komen, dat de rijbaan buiten het viaduct niet glad is. doch zich op de rijbaan van het via duct als gevolg van de onder het viaduct doorstromende koude lucht ijzel heeft afgezet. Dr. W. J. Kolff, internist aan het Stads ziekenhuis te Kampen, gaat in Maart 1950 naar Amerika om in Cleveland aan belang rijk medisch werk deel te nemen, dat ver band houdt met de ondei-zoekingen welke hij over de kunstmatige nier en het kunstmatig hart heeft verricht. Dr. Kolff is ook privaat docent aan de rijksuniversiteit te Leiden. Uit de Brouwersgracht te Amsterdam is het stoffelijk overschot opgehaald van een ongeveer 65-jarige man, die gekleed was in een donkerblauw costuum, een zwarte jekker, een blauw gestreept overhemd, een rode stropdas met zwai-te stippen, een bruine pullover en zwarte hoge schoenen. Zijn identiteit is nog niet vastgesteld. SCHEEPVAART Blijdendijk, 26 Dec. te Mombassa v. TanJ- Boschfontein, 25 Dec. te AntwomL °a- Beverwijk Arie Vooren naar Munster en Brussel De Beverwijkse wielrenner Arie Vooren zal naar wij vernemen deel uitmaken van de groep renners die meedoet aan de Zesdaagse te Münster. Vooren zal in Brussel uitkomen op een ploeg-course. ONDERLINGE WEDSTRIJD VAN DE RENNERSCLUB KENNEMERLAND De rennersclub „Kennemerland" hield onderlinge wedstrijden op de home-trainer. De uitslagen werden: A-klasse 2 x 1000 m: 1. H. Kuitwaard 75 km p. uur; 2. W. Eelsing 72 km p. u.; F. Stroomer, 70 km p. u.; 4. Jb. Brug- genkamp 69 km p. u.; J. Kuilman, zelfde tijd. B-klasse 2 x 500 m.: 1. J. Hofland 78 km p. uur; 2. D. v. d. Akker 75 km p u.; 3. P. Sievelcing 60 km p. u. C-klasse: 1. J. Groot 60 km p. uur; 2. D. de Ruiter 54 km p. u. De heer Floor Groot had prijzen be schikbaar gesteld. JAARSLUITING Donderdag 29 December zal de „Jonge Kerk" een Oudejaarsavond bijeenkomst houden in het Verenigingsgebouw aan de Schans. Onderlinge Kerstwedstrijden van K.3.C. „Vriendenkring" De Beverwijkse Klaverjasclub „Vrien denkring" hield in café „Populair" te Be verwijk haar jaarlijkse Kerstwedstrijden voor haar leden. Er waren zoveel prijzen, dat iedere deelnemer met een prijs naar huis ging. De dames waren ook niet ver- geten, want deze kampten op de vlotbrug. Aan beide kanten werd fel maar sportief gestreden. De voox-naamste uitslagen waren: Klaverjassen heren: 1. J. Mox-k; 2. J. Beere; 3. W. de Boer; 4. K. Rooymans, 5. A. de Reus. Vlotbrug daxxxes: 1. mevr. B. Kooy; 2. mevr. A. v. d. Does; 3. mevr. G. Martens; 4. mevr. Boontjes; 5. mevx\ Rumping. „GEEF MIJ UW HAND" De toneelvereniging „Oefening Baart Kunst" zal voor haar tweede uitvoering het tragische toneelstuk in drie bedrijven „Geef mij uw hand" van Wim Dumont op de planken brengen. „HET BEGON IN EEN GRACHT" De Beverwijkse gymnastiekvereniging „Turnlust" zal op Woensdag 4 Februari in het Kennemer Theater een blijspel „Het begon in een gracht" van Wim Dumont voor het voetlicht brengen. Het stuk zal door eigen leden worden opgevoerd. Santpoort GEREF. KERK Ds. J. van Wijngaarden te Grootegast, voox-heen te Bennebroek, heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk van Santpoort. HOLL. AFRIKA LU\ nbassa v. Tanga. Antwerpen v-n Southampton. Gaasterkerk. 24 Dec. van Genua n. P gairf Mariekerk, 26 Dec. Ouessant gepass. Oranjefontein 28 Dec. qaar Zanzibar. Rijnkerk, 24 Dec. te Port Elisabeth, 27 Dep naar East London. Maaskerk. 25 Dec. van Dakar naar Freetown Merwede. 26 Dec. v. Antwerpen n. Bordeaux' Nordpool, 26 Dec. Las Palmas gepass naar Le Havre. MIJ. NEDERLA!® Bali, 27 Dec. van A'dam naar Oran. Madoera, 26 Dec. te Port Said n. Suez. Mapia, 26 Dec. van A'dam naar Antwerpen Oranje, 24 Dec. van Aden naar Suez. Radja, 22 Dec. te Singapore naar Colombo Rotti, 24 Dec. van Belawan naar Aden. Tabian, 24 Dec. van Kanton naar Singapore. Tarakan, 25 Dec. Gibraltar gepass. naar IJmuiden. Van der Waals. 23 Dec. van Philadelphia n. IJmuiden. VINKE EN CO Aalsum, 25 Dec. te R'dam van Antwerpen. Farmsum, 25 Dec. te Napels van R'dam. Larenberg, 26 Dec. Dungeness gepass. van R'dam naar Italië. Leersum, 26 Dec. Dellys gepass. van New Orleans naar A'dam. Rossum, 25 Dec. te Newport van A'dam. KON. HOLL. LLOYD American Attorney. 26 Dec. te Antwerpen Amstelland (huisreis), 26 Dec. te Hamburg Eemland (uitreis), 25 Dec. te Montevideo. Entre Rios, 28 Dec. 14.00 te IJmuiden venv! Gooiland, 27 Dcc. van A'dam naar Hamburg. Waterland, 27 Dec. 18.00 te IJmuiden verw Westland (thuisreis) 24 Dec. van Rio de Ja neiro naar Bahia. GROTE VAART Aalsum, 25 Dec. van Antwerpen te R'dam. Aardijk, 25 Dec. van AntwerpenBremen! Agamemnon, 26 Dec. van Guanta n. Cumaxia. Akkrumdijk, 27 Dec. van Bremen te R'dam! Alamak, 26 Dec. van R'damAntwerpen. Almkerk, R'damBrisbane 26 Dec. nabij Kreta. Alkaid, 25 Dec. van Hamburg te R'dam. Alphacca, 27 Dec. verw. Buenos Aires van Santos. Aldebaran, Hernbsand—Portland (Me) 25 Dec. 250 mijl W. Hebriden. Bacchus, New YorkPuerto Cabello 25 Dec. te La Guaira. Baud, 26 Dec. van Ambon ,naar Makassar. Borneo, 24 Dec. nog te Davao. Berkel, 24 Dec. Hernbsand te Sundsvall. Colyto, GenuaBuelva pass. 24 Dec. Gibraltar. Camphuys. 26 Dec. v. Soembawa n. Ampena. Duivendijk. 26 Dec. te Hamburg v. R'dam daarna Bremen. Eemland, A'damBuenos Aires 26 Dec. te Montevideo. Ena (t), 25 Dec. van Maracaibo—Curasao. Ganvmedes, 26 Dec. van Rio de Janeiro n. Bahia. Gouwe. 26 Dec. van Hamina te Zaandam. Hestia, 26 Dec. van Aux Cayes te JacmeL Hydra, 26 Dec. van Antwerpen te Laguaira. Heemskerk, 25 Dec. van R'dam—Kobe. Jobshaven, 26 Dec. te Gibraltar van Philip, peville. Katwijk, 26 Dec. van Antwerpen n. Rostock. Kertosono, Havre—Sydney pass. 24 uur (16 uur) Gibraltar. Kedoe, 25 Dec. Ipswich te R'dam. Koningshaven, 25 Dec. v. Hamburg te R'dam. Larenberg. 25 Dec. van R'dam—BagnolL Laurenskex-k, 26 Dec. te Bunder Shapur, Lindekerk, 27 Dec. van A'dam te R'dam. Luna. 27 Dec. van Volos n. Saloniki alwaar 28 Dec. verw., daarna naar Istanbul. Maaskerk. A'dam—Duala 27 Dec. verwacht Freetown. Marpessa (t), 26 Dec. van Piraeus n. Abadan. Meerkerk. Kobe—R'dam 25 Dec. te Penang. Molenkerk, Japan—R'dam 25 Dec. te Genua. Muidex-kerk, A'dam—Lobito 24 Dec. van Luanda. Nestor, 28 Dec. verw. Voloh v. Thessalonika. Nigerstroom, 26 Dec. te Lagos. Nieuwholland, 25 Dec. van Adelaide te Mel- boux-ne. Noordwijk, 24 Dec. te Stettin, Oberon, 26 Dec. van Trinidad te Curagao. Papenidrecht (t), 26 Dec. te Thameshaven v. Swansea. Prins Willem 3, 25 Dec. v. Valencia te R'dam. Polyphemus, 23 Dec van Kopenhagen naar Newport. Prins Willem 4, 26 Dec. van Gent n. Oporto. Prins Willem 5, 26 Dec. te Sevilla. Pygmalion, 26 Dec. van New Orleans naar Ptó Cabello. Riouw. 26 Dec. van Soerabaja n. Plad]oe. Rijn, Kota—R'dam 26 Dec. Holtenau. Rijnhaven. 24 Dec. v. R'dam—Roüen. Samarinda. 26 Dec. van Muscat n. Bombay. Sanoera, Pladjoe—Singapore 24 Dec. ten anker Moesi. Salatiga, 26 Dec. van Belawan n. Penag. KLEINE VAART Alcyone, 24 Dec. te Oporto. Annegiena, 24 Dec. v. Hamburg n. Mullerup. Batavier 3, 24 Dec. van Stockholm n. Ant- Cuxhaven. Birmingham. 25 Dec. van Harhngen n. Blyth. Blue Boy, 27 Dec. van Maassluis n. Londen. Brem. 25 Dec. van Oporto te Lissabon. Carpo, 26 Dec. van R'dam te Drogheda. Claes Compaen, SundsvallR'dam 26 Dec. schuilend bij Kalmax-sund. Constant, 25 Dec. van Odense te West Hart lepool. Coolhaven, Duinkerken—Casablanca 2d Dec. dwars Beachy Head. Daviena Goedkoop, 25 Dec. van Rostock n. Gdynia. Dep a, GooleKopenhagen 27 Dec. Kiel. De" Ruyter, 24 Dec. van Wilhelmshaven te Leith. Domburgh, 26 Dec. te Dieppe. Echo, R'damBelfast pass. 26 Dec. Lizax-d. Elisabeth (Verm.) 24 Dec. v. Olshammer te Amsterdam. Escout, 24 Dec. van Rouan naar R'dam. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 52) Kabherine zag nog doodsbleek en zei weinig. Ze ging naar Abby Salt toe en nam haar hand in de hare. „Ik vind het zo vre selijk, mevrouw Salt.ze kan niet heb ben geweten, wat ze deed". Abby keek haar aan. „Ik zette die pot opzij omdat ik 'm mee naar Abel wilde nemen voor jullie. Ze moet 'm gisteravond weggenomen hebben, toen ik naar de kerk was. Maar ik had nooit gedacht „Het is erg lief van u, die honing is heerlijk Opeens kwam er een rilling over Kathe- rine en ze liet Abby's hand los en ging op een stoel zitten. Abby zei met een doffe stem: „Ik denk niet, dat we één van allen ooit weer die lekkernij aan zullen raken....". Katherine klemde haar handen in elkaar en zei langzaam: „William was erg laat. Ik vond 't ver velend, dat hij zo lang uitbleef, maar het is onze redding geweest. We wilden die bloemenhoning op toast eten bij de thee, en ik had wat uit de pot in een glazen bakje gedaan. - Toen William eindelijk thuiskwam, spraken we eerst nog over een en ander. Ik ontdekte ©peens een dode vlieg op de honing. Daarna zag ik een andere vlieg erop neerstx-ijken en zich te goed doen". Ze rilde weer. „Even later was ook die vlieg dood. Toen belde opeens juffrouw Silver op". Juffrouw Silver kuchte. „U bent wer kelijk door 't pog van de naald gekropen, mevrouw Eversley, Laten we dankbaar zijn", Op dat moment ging de deur open en keek detective Abbott de kamer in. Hij ving juffrouw Silver's blik op en beduid de haar ev^n bij hem te komen. Ze ging onmiddellijk de kamer uit. „Luistex-t u eens", zei Abbott, „de dok ter is er practisch zeker van, dat het cyaan kali is geweest. Ik neem aan, dat u weet van die pot honing, die de Eversley's mee gebracht hebben. Twee vliegen, die ervan snoepten, zijn er dood in gebleven, en de bedoeling was klaarblijkelijk, dat zij er de dood door zouden vinden. Vingex-af- drukken van Emily Salt zijn overal op het papier om de pot. Er is niet veel twij fel mogelijk, dat zij dat pakje op Rasselas Mews heeft afgelevex-d. William Eversley zegt, dat ze het op de stoep voor de deur vonden, toen ze Zondagavond terugkwa men uit Ledstow. Maar er zat een kaartje bij van mevrouw Salt Hij hield op en keek juffrouw Silver aan. Deze merkte op haar meest besliste toon op: ,Ja, inderdaad, ze was van plan die pot honing bij haar broer in het speelgoed- magazijn voor hen achter te laten. Ze zou i dezer dagen bij haar broer gaan theedrin ken, en ze had er al een pakje van ge maakt". Fx-ank keek haar met een geamuseerd lachje aan. „Hoe komt u toch achter alles! Maar nu heb ik nóg iets voor u, waarin u wel belang zult stellen. Ik heb u gezegd, dat Donald juffrouw Jones schaduwde. Dat schaduwen was een bijzonder goed idee van u en ik ben blij dat de baas hier mee instemde". Juffrouw Silver kuchte. „Ik voxxd het vaxx buitengewoon veel belang". „U had groot gelijk. Ze vex-liet Zater dagmiddag mèt Cyril Eversley de stad om de weekend op Evexxdon door te brengen. Het dorpje was in alle staten van beroe ring over het bericht van hun huwelijk. Donald hoorde hierover een en ander in liet dorpscafé. Algemeen was men van oordeel, dat Oyiil zich met dit hu wel ijs belachelijk had gemaakt. Op Zondagmor gen hing Donald wat rond in de buurt van Evendon en zag William Eversley int*t z'n vrouw arriverex;, al wist hij natuurxijk op dat moment niet. wie 't waren. Hij zag ook nog een anaei jong stel aankomer, Cyril's dochter met haar echtgenoot, naar William me zo juist vertelde, hetgeen Donald natuurlijk ook niet wist. En dan opeens, na enige tijd, komt mevrouw Cyril Eversley het huis uit en rijdt haastig weg in haar spiksplinter nieuwe auto. Donald is haar op z'n motor achterna gereden tot aan haar flat in de stad. Daar heeft hij toen ontdekt, dat ze zich altijd mevrouw Woods laat noemen. Hij belde ons op om rapport uit te brengen. Evans loste hem om circa vier uur af. De dame in kwestie liet zich niet zien, maar het zag er wel naar uit, dat ze weer uit zou gaan, omdat haar auto nog steeds voor 't huis stond. Tegen een uur of zes komt ze inderdaad naar buiten en rij dt weg. Evans volgt haar. Ze stopt in Morden Road, vlak om I de hoek van Selby Street. Een vrouw met een pakje in haar hand stapt bij haar in. Evans hoort die vrouw zeggen: „Ik heb i 't". Samen rijden ze weg en Evans volgt hen tot aan dat doodlopende gedeelte ach ter Rasselas Mews. Deze buurt zegt hem verder niets, omdat hij alleen opdracht heeft gekregen, mevrouw Cyril Eversley te schaduwen". „Ja, en?" j „Evans kon niet helemaal volgen, wat j cr gebeurde. De auto stond stil en de twee j vrouwen zaten erin. Het was vrij donker en hij kon niet zien, wat er binnen voor I viel. Hij loopt er eens langs en krijgt de j indruk, dat ze een pakje openmaken. Het i lijkt hem weinig belangrijk. Na enige ogenblikken stapt één van de twee uit de I auto en verdwijt om de hoek met het pakje i onder de arm. Mevrouw Evex'sley start de wagen weer en rijdt naar huis. Ze parkeert i haar wagen en vertoont zich niet meer. Grey lost Evans af tegen middernacht. Er i gebeurt xxiets. Evans neemt het van rnor- j gen in de vroegte weer over. Maar me- j vrouw Eversley geeft geen enkel teken van leven. Donald houdt vanmiddag weer i de wacht. Ik heb gezegd, dat ze contact met hem moeten opnemen en mij zijn rapport door moeten geven". Terwijl hij dit zei, kwam William Evers ley de trap op en begon de telefoon te rinkelen. William ging de salon binnen en i Frank en Juffrouw Silver gingen naar j beneden om de telefoon te beantwoorden. I Het lijk van Emily Salt was uit de hall I weggehaald. Een politie-agent in uniform kwam uit de beneden-salon en zek „Tele foon voor u, meneer Abbott". Frank nam de hoorn op. Juffrouw Sil ver, die in z'n buurt stond, kon duidelijk horen, dat een opgewonden zware man nenstem aan het andere eind van de lijn sprak. Het leek haar de stem van hoofd inspecteur Lamb en ze voelde zich nieuws gierig naar wat deze te zeggen zou heb ben. Frank Abbott zei: „Ja, juist Inspec teur" en „Nee, er is practisch geen twij fel mogelijk, dat het cyaarikali was", en na een ogenblik: „Nee, ze zijn veilig, ze zijn door 't oog van de naald gekropen, ze waren bijna aan een pot vex-giftigde honing begonnenHolt heeft die mee genomen om te onderzoeken.... Ja, in derdaad, ze zijn hier, het is een wonder, dat ze aan de dood ontkomen zijn". Na een heel verhaal aan de andere kant, zei hij tenslotte: „Wel, dat is het toppuxxt! Goed, inspec teur, we zullen hier de zaak afwerken". Hij hing de hoorn op en draaide zich om. Juffrouw Silver had de kamerdeur ge sloten en vroeg: „Wel, Frank?" „Dat was de baas". „Dat dacht ik al". „Kon u volgen, wat hij zei?" Ze wierp hem een berispende blik toe. „Dat heb ik natuurlijk niet eens gepro- beex-d!" „Maar u wilt het zeker toch wel graag weten?" „Index-daad, ik ben zeer benieuwd". „Wel, daar komt het dan: Ik geloof, dat we haar te pakken hebben. Donald rap porteerde, dat ze even na vijven naar bui ten kwam, haar auto ging halen, die ze in een garage vlak achter haar flat, en weer naar diezelfde plaats, Morden Road, reed. Dezelfde vrouw stond daar op haar te wachten. Hij kon haar gezicht niet zien, maar de beschrijving past precies bij Emily Salt, lang en mager, een wijde jas, waarin geen vormen zijn te ondex-scheiden en een hoed diep over de ogen getrokken. Ze stapte weer in de auto. Evans hoorde haar zeggen.' „Ik kan niet lang wegblijven. Abby weet niet, dat ik uit ben". Mevrouw Cyril Eversley, antwoordde iets, maar hij kon 't niet verstaan. Het portier van de auto werd gesloten en de twee vrouwen zaten een minuut of vijf samen te praten. Daarna stapte Emily Salt weer uit de wagen. Ze bleef even staan met het portier in haar hand en Evans hoorde haar zeggen: ,,'t Is ex-g lief van je, May. Ik ben dol op chocolade". Mevrouw Cyril Eversley leunde naar het geopende portier en Donald hoorde haar zeggen. „Denk ex-om, dat je die chocola niet op straat op eet. Beloof je me dat?" En Emily Salt antwoordde: „O nee, ik zal ze in m'xx tas stoppen. Ik zal er niet aankomen, voordat ik thuis ben". Dan vroeg ze: „Ik zie je toch gauw weer?" en mevrouw Cyril Eversley antwoordde: „O ja, natuurlijk". Dat was alles. Emily Salt sloeg de hoek van de straat om en ging het huis in Selby Street binnen, waar ze onmiddellijk van de chocola snoepte en op slag dood neerviel. Mevrouw Cyril Eversley reed naar huis met het prettige gevoel, dat ze nu al haar moeilijkheden opgelost had. Als William Smith vergif tigd was door het eten van de hoxxing, die mevrouw Salt hem had gezonden, en Emily Salt zelfmoord pleegde met hetzelfde ver gif, dan was dat allemaal wel heel treurig, (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6