IJmuider Courant Europese cultuur Haarlems Dagblad Koloniale mogendheden nemen stelling tegen bemoeiingen van de UNO 64e Jaargang No. 19436 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93* Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom HET IS GEMAKKELIJKER voor een Hollander, die in Frankrijk gaat wo nen, de Franse volksaard te verstaan en zich bij het Franse leven aan te passen dan het voor hem zal zijn, hetzelfde ten op zichte van de Engelse volksaard te berei ken. Dit moet mensen, die het een en an der niet ondervonden hebben, zonderling toeschijnen. De Engelsen lijken immers veel meer op ons dan die bewegelijke, ratelende, gesticulerende Latijnen. De En gelse taal is veel gemakkelijker dan de Franse. Haar beleefdheidsfrasen zijn een voudig gelijk de onze en niet tegelijk sier lijk en voor onze nuchterheid overdreven, zoals die vermoeiende Franse hoffelijk heid. De Franse spreekstijl nabootsen kost zelfoverwinning, omdat hij ons het gevoel geeft dat wij ons aanstellen. Hij past niet bij het zware, trage Noordelijke tempo. De Engelse trant van conversatie doet dat daarentegen wel. Er zijn meer verschillen met de Fransen en meer overeenkomsten met de Engelsen op te noemen. Niettemin begrijpen wij de eersten gemakkelijker en passen ons veel sneller aan, als wij in hun land wonen en werken, dan het ons in Engeland gelukt. Schrijver dezes heeft het indertijd, in een verblijf van bijna twee jaar in Frankrijk en van een kleine zes jaar in Engeland, ondervonden. Maar hij zou aarzelen zich daarop te beroepen, omdat het een per soonlijke verklaring zou kunnen hebben, als niet zoveel anderen hetzelfde ervaren hadden. Het was maar goed dat ik zoveel langer in Engeland dan in Frankrijk woon de. Waar ligt de verklaring? Ongetwijfeld in een Britse traditie en levensopvattin gen, die mén bepaald onderscheiden kan van die op het vasteland van Europa. Op het vasteland is veel „in elkaar overge gaan" door nauwe nabuurschap en over eenkomstige ervaringen. Op het eiland Groot-Brittannië is men, gescheiden daar van door de zee, zijn eigen weg gegaan. Het is opvallend dat Robert Biiiey, de Engelsman wiens lezingen voor de B.B.C. hier gisteren al geciteerd werden en die zijn vergelijkingen voornamelijk grondt op langdurig verblijf in het na-oorlogse Duits land, deze mening bevestigt in de volgen de woorden: „Mijn ervaring heeft mij tot de overtuiging gebracht dat wij Engelsen veel verschillender zijn zowel van de Fransen als van de Duitsers dan wij soms denken en dat het heel wat gemakkelijker voor hen is elkaar te begrijpen dan ons." Birley verwerpt hiermee de vaak in zijn land geuite mening- dat de Engelsen ge schikt zouden zijn om de tegenstellingen tussen Fransen en Duitsers te overbrug gen. Hij zegt dat niettemin zowel de En gelse tradities als zelfs de taal van de beide landen zijn afgeleid. Hij acht het niet te loochenen dat de Britse denkwijze soms op de Franse, soms meer op de Duitse lijkt. Er zijn perioden in de Britse litteratuur geschiedenis geweest, waarin zij voorna melijk streefdé naar de klaarheid en nauw keurigheid, waarin cle Franse litteratuur altijd het grote voorbeeld heeft gegeven. Ei* zijn andere tijden geweest waarin wij, zegt Birley, niet zozeer poogden uit te drukken wat wij gevoelden als wel het feit dat wij gevoelden, en clan was onze litteratuur meer aan de Duitse verwant. Maar als wij overdenken wat wij met die tweevoudige traditie kunnen beginnen lijkt zij niet veel te kunnen opleveren. Luchtig vat deze Engelsman de taak van een Europese culturele toenadering zeker niet op. En aan critiek op Engelse ge schiktheid laat hij het niet ontbreken. „Wij zullen moeten inzien dat, ofschoon onze geschiedenis toont dat wij kunnen bijdra gen tot de vorming van een gemeenschap pelijke beschaving in West-Europa, wij nu in menig opzicht daar niet toe in staat zijn. Eer wij over mogelijke bijdragen onzer zijds gaan denken moeten wij overwegen wat wij te leren hebben. En het eerste wat Wij te leren hebben is: hoe te leren. Wij zullen opnieuw „de techniek van be grip van Europa" moeten ontdekken; dit zal onze methoden van opvoeding raken. Op dit punt legt hij er de nadruk op, dat de toestand in de laatste tijd slechter is geworden. Vijftien jaar geleden hief men in Engeland het lezen van een vreemde taal. als vereist examenvak voor een „School Certificate" op. Tijdens de pas be ëindigde besprekingen van een nieuw plan voor eind-examens is (voorzover Birley bekend is) niemand op de gedachte ge komen, dit besluit te herzien. Hij bestrijdt ook de eigenaardige afkeer van twee-talig heid, die zich bij zoveel Engelsen voordoet en stelt hun daarbij een deel van hun eigen landgenoten vooral de Welshmen, die wel degelijk twee talen beheersen ten voorbeeld. Een zo" bescheiden en tegelijk doordach te houding tegenover het Europese vraag stuk als deze Engelsman aanneemt zal menigeen op het vasteland ten voorbeeld kunnen strekken. Kenmerkend voor een zaalc, waarin het vasteland inderdaad veel van de Engelsen, kan leren, is zijn be schouwing over de democratie: „Niemand kan beweren dat de democratie een ge makkelijke regeringsvorm is; zij is veeleer de moeilijkste. Het argument dat er het sterkst voor pleit is, dat zij de verschil lende mogelijkheden in alle soorten man-/ nen en vrouwen de kans geeft om tot het gemeenschappelijk welzijn bij te dragen. Zij vergt een heel moeilijke vorm van bescheidenheid: het besef dat men onge lijk zou kunnen hebben, terwijl men toch anderen poogt te overtuigen dat men ge lijk heeft. Dit is precies wat van cle ver schillende volken der Unie geëist zal wor den." Het is ook precies datgene waarin de Engelsman zich in zijn openbare leven on derscheidt en de West-Europeaan van het Vasteland, uitzonderingen niet te na ge sproken, niet. Birley heeft zijn beschouwingen beslo ten met een aansporing om niet ontmoe digd te raken omdat mensen, die andere •levensbeschouwingen huldigen, meer zelf verzekerd schijnen. Hij zegt (niet zonder humor): „Een van de kenmerken van mo derne ideologen is, dat zij veel lawaai maken. Goedgeoefende menigten juichen hen toe, hun politieke afkeuring wordt op snerpende toon geuit, hun tegenstanders worden met scheldwoorden overstelpt. Dit is niet waarlijk een teken van kracht, maar integendeel een van zwakheid, veroor zaakt door gebrek aan zelfvertrouwen. De gemeenschappelijke cultuur van Europa moet meer diepte en meer rust hebben. Thomas Masaryk, die ik meer dan enige andere moderne staatsman bewonder, heeft gezegd: „Ware vaderlandsliefde is een zeer schone zaak. Voor een behoorlijk Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van en ©prctijtc ïiMtlcmatiK £oiicmit Cïnno Donderdag 29 December 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Gezamenlijke actie wordt binnenkort in Parijs voorbereid LONDEN. (United Press). Een aantal Westelijke mogendheden, wellicht ook Ne derland, zullen de volgende maand in Parijs bijeenkomen om gezamenlijk stelling te nemen tegen een plan dat de UNO grotere toezichthoudende bevoegdheden over hun koloniën en overzeese gebiedsdelen wil geven. Elk van die mogendheden heeft in het openbaar duidelijk laten blijken zich niet te zullen neerleggen bij de ondanks hun heftige tegenstand door de Algemene Ver gadering van de UNO dit jaar aangenomen resolutie waarin de mogelijkheid van poli tiek toezicht van de UNO op alle afhanke lijke gebieden werd bepleit. Het handvest van de UNO voorziet slechts in nauwlettend toezicht op de gebieden welke zijn toevertrouwd aan de hoede van de beheerschapsraad van de UNO. Onder die categorie vallen voormalige vijandelijke koloniën en voormalige mandaatgebieden. Krachtens het Handvest kunnen over alle andere koloniale en overzeese gebieden slechts statistische en technische rapporten aan de beheerschapsraad worden uitge bracht. Groot-Brittannië, Frankrijk en België hebben volgens diplomatieke kringen het initiatief voor de conferentie genomen. Zuid-Afrika en Nederland zullen waar schijnlijk ook deelnemen en het is mogelijk dat ook Portugal, hoewel niet bij de UNO aangesloten, zal worden uitgenodigd. De koloniale mogendheden zijn in de UNO in de minderheid tegenover het Rus sische blok, de Zuid-Amerikaanse staten en de landen van het Nabije Oosten, die met de Verenigde Staten alle het bovenge noemde plan hebben gesteund. Diplomatieke vertegenwoordigers van genoemde koloniale mogendheden hebben er de'nadruk op gelegd dat de conferentie niet is belegd om een blok te vormen tegen de beheerschapsbevoegdheden van de UNO, maar om het probleem gezamenlijk aan te vatten en te onderzoeken. Het is echter duidelijk 'dat elk van de Hevige aardbeving bij Manilla SAN FRANCISCO, 29 December (Reuter) Te San Francisco is langs draadloze weg' uit Manilla (Pliilippijnen) vernomen, dat aldaar om 11.10 een hevige aardbeving be gonnen is (hedenochtend 4.10 Nederlandse tijd). Atlantische Raad komt 6 Januari bijeen De Atlantische Raad komt 6 Januari te Washington bijeen ter bespreking van het in het begin van deze maand te Parijs op gestelde plan voor gemeenschappelijke ver dediging van het Atlantisch gebied. De goedkeuring van deze plannen door de Raad is nodig alvorens de Amerikaanse wapenen aan de landen van het pact kun nen worden verstrekt. De V.S. zullen op deze bijeenkomst ver tegenwoordigd worden door Acheson, de minister van Buitenlandse Zaken, die voor zitter van de Raad is, de andere pactmo- gendheden door hun diplomatieke vertegen woordigers te Washington. Professor Albert Einstein (zie foto) heeft deze week in New York een nieuwe theorie over de zwaartekracht wereldkundig ge maakt, welke, indien zij juist bevonden zou worden, vele nog ongedefinieerde krachten in het heelal zou kunnen ver klaren en bepalen. Inmiddels heeft de jonge Columbiaanse natuurkundige Jorge Miller Einstein terzake van deze theorie van plagiaat beschuldigd. Deze Miller publiceerde onlangs een verhandeling over de „electromagnetische interpretatie der zwaartekracht in het atoom in het licht van haar uitwerking in de ruimte", waar van de principesdoor prof. Einstein zouden zijn overgenomen. en eerlijk man is zij natuurlijk en daarom spreekt hij er niet veel over, evenmin als hij de liefde voor zijn gezin uitbazuint. Werkelijke toewijding beschermt, brengt offers en vooral werkt." Robert Birley verwacht dat de Europea nen tenslotte van Europa zullen gaan hou den op dezelfde echte, onbewuste wijze als van hun eigen land. Hij ziet daarin geen tegenspraak: evenmin is onze liefde voor ons land onverenigbaar met die voor onze gezinnen. Ik geloof dat zijn woord aandacht ver dient. it. P. landen die ten aanzien van het plan in de Assemblée het onderspit hebben gedolven, gezamenlijke actie beoogt tegen wat zij reeds „een schending van het Handvest" hebben genoemd. Het vraagstuk werd opgeworpen tegen het einde van de zitting van de Assemblee van dit jaar toen een serie resoluties werd aangenomen waarin volgens de koloniale mogendheden in principe werd verklaard dat de UNO het recht heeft toezicht uit te oefenen over hun koloniën en overzeese gebiedsdelen. Zij toonden er zich toen in het bijzonder ontstemd over dat over hun gebieden politieke inlichtingen werden ver langd. Rovers maakten 5% millioen francs buit Drie bandieten, gewapend met machine geweren, hebben Woensdagavond laat het postkantoor van Vienne bij Lyon (Frank rijk) beroofd en zijn ontkomen met een buit van vijf en een half millioen francs, verpakt in postzakken. Het gestolen geld is eigendom van de „Credit Lyonnais". De bandieten verdwenen in een auto. (United Press). Proces tegen Poolse geestelijken Volgens radio Warschau is voor een mi litair gerechtshof te Rzeszow (Oost-Polen) heden een proces begonnen tegen drie rooms-katholieke priesters en drie andere geestelijken die er van beschuldigd worden in 1945-1946 te hebben samengewerkt met een terroristische bende. Twee priesters worden er van beschuldigd, hun parochie kerk als wapenopslagplaats voor de terro risten ter beschikking te hebben gesteld. Een van hen wordt er bovendien nog van beschuldigd de aalmoezenier van de bende te zijn geweest en de leden tegen de wet telijke autoriteiten te hebben opgezet. Stakingen zijn kostbaar Hef woord is aan In het paleis aan het Koningsplein te Batavia had Dinsdagmiddag de ondertekening plaats van het protocol van de bewindsoverdracht door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon de heef Lovink en de Sultan van Djokja. Aan de tafel van links naar rechts: Anak Agoeng, minister van binnenlandse zaken, de Sultan van Djokjakarta, dr. A. H. J. Lovink én dr. Wahab. Staande: J. van Boetselaar en H. van Ravenstein. (Radiografisch overgebrachte foto). Millioenen dollar per jaar aan gederfde lonen (Van onze correspondent in New York). Indien men zegt dat het recht van sta king het wapen is waarmede de arbeider voor zich betere lonen en arbeidsvoorwaar den kan bedingen, dan moet hieraan on middellijk worden toegevoegd dat ook deze vorm van bewapening een kostbare is. In de twaalf jaren van 1937 tot en met 1948 hebben de Amerikaanse arbeiders drie milliard dollar loon gederfd als gevolg van stakingen. In totaal 25 millioen arbeiders waren bij die stakingen betrokken. En dit heeft nog maar alleen bterekking op het directe verlies als gevolg van staking en niet het indirecte verlies, geleden door ar beiders, die door staking in andere bedrij ven zelf gedwongen werkloos werden. Zelfs in de jaren 1.943 en 1944, toen de oorlog in volle gang was en vaderlands liefde, regeringsingrijpen en publieke opinie het aantal stakingen laag hield, be droeg het stakingsverlies nog respectieve lijk 100 en 70 millioen dollars. In totaal gingen in die twaalf jaren 200 millioen werkdagen door staking verloren, 60 procent daarvan in de industrie, de rest in de bouwnijverheid, de mijnen en de vervoersbedrijven De staalindustrie-arbeiders leiden de in dustriële verlxeslxjst met 350 millioen dol lar gederfde lonen in 12 jaar, vervolgens komen de automobielindustrie-arbeiders met 240 millioen dollar en dan de arbeiders in de industrie van electrische apparaten met 120 millioen dollar. Wie de bokkespronjen van John Lewis in de laatste twaalf jaar gevolgd heeft, is waarschijnlijk niet verbaasd te zien dat de mijnwerkers de allergrootste loonderving moesten boeken. In 12 jaar verloren zij 619 millioen dollar, waarvan alleen al in 1948 150 millioen dollar of 250 a 300 dollar per hoofd. Hoewel de staking natuurlijk in de meeste gevallen wordt uitgeroepen om ho gere lonen te bedingen en de loonderving dus de prijs is, die men betaalt om een hoger loon voor de toekomst te krijgen, wordt in hoge mate betwijfeld of in de na-oorlogse periode de behaalde opslagen hebben opgewogen tegen de derving van inkomen. Vier weken geleden werd een 12-jarige jongen uit Meppel vermist, Woensdag werd zijn stoffelijk overschot uit het Meppelerdiep opgehaald. Beleefdheid is loehoülendheid in kleinigheden. OVERLEG IN DE UNIE Russisch veto gevreesd tegen UNO-lidrnaafschap 's-GRAVENHAGE, 28 December (ANP) Het eerste overleg in uxxie-verband tus sen Nederland en Indonesië op het gebied van het buitenlandse beleid heeft reeds plaats gehad, aldus, verneemt de politieke correspondent van het ANP in doorgaans welingelichte kringen. Dit overleg heeft in de eerste plaats be trekking op de kwestie van de erkenning van de regering van Mao Tse Toeng in China en voorts op de de-jure erkenning van Israel. De besprekingen over deze aange legenheden zijn reeds ingeleid in de onmid dellijk aan de souvereiniteitsoverdracht voorafgegane dagen en wel tussen de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon de heer Lovink en het nationale voorberei dingscomité in Batavia. Na de souvereiniteitsoverdracht werd dit overleg voox*tgezet in Den ITaag met de minister-president van de nieuwe staat, drs. Hatta, die tevens tijdelijk minister van Buitenlandse Zaken is. Reeds voor dë souvereiniteitsoverdracht heeft de Nederlandse regering via haar diplomatieke vertegenwoordigers aan de regeringen van alle bevriende mogend heden laten weten, dat zij zou overgaan tot die overdracht en aan de landen verzocht zo spoedig mogelijk over te gaan tot 't ves tigen van diplomatieke betrekkingen met de R.I.S. In politieke kringen in Den Haag houdt men rekening met de mogelijkheid dat een eventuele behandeling van het verzoek om het UNO-lidmaatschap door Indonesië in de Veiligheidsraad door een Russisch veto zal worden verhinderd. Volgens de proce dureregeling moet de aanvraag van het lidmaatschap door Indonesië zelf geschie den en wel bij de secretaris-generaal der UNO. Deze zendt dan de aanvraag door naar de Veiligheidsraad, die een aanbe veling zal moeten geven aan de Assemblée. Deze laatste moet dan met een twee-derde meei'derheïd de aanvrage inwilligen. De Nederlandse regering houdt, wat de erkenning de jure van Israel en de-erken ning van het bewind van Mao Tse Toeng betreft tevens regelmatig contact met de regeringen van de landen der Benelux en Westelijke Alliantie. Naar verluidt zal Bel gië spoedig tot erkenning de jure van Israel overgaan, waaruit mag worden af geleid dat deze aangelegenheid voor Ne derland thans zeer actueel wordt. Nationaal voorbereidings comité werkt door BATAVIA, 28 December (Aneta). Het nationale voorbereidingscomité heeft het volgende bekend gemaakt: „Hoewel 27 December de souvereiniteit aan Indo nesië is overgedragen, wil dat nog geens zins zeggen, dat de apparatuur van de re gering van de R.I.S. reeds gevormd is en reeds op volle toeren draait. Om deze reden wordt hierbij verklaard, dat teneinde een eventueel „vacuum" te vookomen, de ver schillende commissies en subcommissie van het nationale voorbereidingscomité zullen blijven doorwerken tot nader besluit van de betrokken ministers. Foutieve constructie van rails: vier doden, zeventien gewonden Vier mensen kwamen Woensdag om het leven en zeventien werden ernstig gewond toen een trein vol arbeiders, die naar hun werk vervoerd werden in de nabijheid van Saint Die (Frankrijk) ontspoorde. Een tweejarig jongetje liep ernstige hoofdwonden op. De politie deelde mede dat het ongeluk te wijten was aan een foutieve constructie van de rails.. (United Press). De souvereiniteitsoverdracht Nationalifeitsregeling in werking getreden Tegelijk met de overdracht van de sou vereiniteit aan de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië is een door beide deel genoten in de unie aanvaarde nationali teitsregeling in werking getreden. Hierbij geldt, dat wie het Nederlander schap bezit, Nederlander blijft en deze hoedanigheid niet buiten zijn wil kan ver liezen. Degenen die echter onmiddellijk voor de souvereiniteitsoverdracht Nederlands on derdaan-niet Nederlander waren, bezitten door de inwerkingtreding van genoemde regeling hetzij de Nederlandse nationali teit, hetzij de Indonesische nationaliteit. De thans geldende regeling geldt- voor al deze onderdanen, dus niet alleen voor per sonen afkomstig uit Indonesië, maar ook voor personen afkomstig uit Suriname of uit de Nederlandse Antillen. De Neder landse onderdanen, behorende tot de in heemse bevolking van Indonesië, hebben, (met uitzondering van de in het Koninkrijk geborenen, die woonachtig zijn in Suriname of de Nederlandse Antillen), de Indonesi sche nationaliteit verkregen. Eveneens verkregen de Indonesische nationaliteit de niet tot de inheemse bevolking van Indo nesië behorende Nederlandse onderdanen, die in Indonesië zijn geboren of daar te lande woonachtig zijn, zomede in het. bui tenland geboren en daar wonende perso nen, die afstammen van in Indonesië ge- box-enen. Alle overige Nederlandse onder danen, met inbegrip van de hierboven uit gezonderde groep hebben thans de Ne derlandse nationaliteit. De nieuwe nationaliteitsregeling biedt de mogelijkheid om hetzij door optie, hetzij door verwerping, wijziging in de nationaal- rechtèlijke staat te brengen. De optie of verwerping moet binnen twee jaar gedaan worden. In Nederland kan men zich daar voor wenden tot de griffier van de arron dissementsrechtbank of tot de Hoge Com missaris van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië. "Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het ministerie van Justitie (le afdeling), Plein 2b te 's-Gravenhage. „Waterman" en „Groote Beer" op de thuisreis Het troepenschip „Waterman" is 24 December uit Tandjong Priok vertrokken, met 1465 militairen. Aan boord bevinden zich 3-II R.I., de staf der 3e infantrie brigade groep, perso neel van de tandheelkundige dienst, 2-II en 4-1 A.A.T. en de staf van het bataljon A.A.T. Het troepenschip „Groote Beer" wordt omstreeks 10 Januari 1950 te Amsterdam verwacht. Catastrofale regenval in Israel Sedert vier dagen wordt Israel getroffen door zware stortregens, die tot een ramp kunnen leiden. Het weerkundig instituut' meldt dat de neerslag in deze vier dagen 80 bedraagt van het jaarlijks gemiddel de. Tel Aviv staat gedeeltelijk blank. De groententeelt heeft door het water zeer veel geleden. Na de buitengewone droogte in de zomermaanden is deze overvloedige regen voor vele landbouwgewassen catastrofaal. De toestand in de kampen voor immigran ten is ernstig. Vele tenten zijn door het water meegesleurd. De overheid heeft een dringend beroep gedaan op de bevolking om de 7000 kinderen uit deze kampen op te nemen. Het scheepvaartverkeer te Jaffa en Tel Aviv is volledig gestremd. Washington erkent de Indonesische V.S. Merle Cochran tot ambassa deur benoemd WASHINGTON, 28 December (United Press). De regering der Verenigde Staten heeft de Verenigde Staten van Indonesië formeel erkend en H. Merle Cochran benoemd tot de eerste Ameri kaanse ambassadeur bij de nieuwe re publiek. Medegedeeld werd dat Cochran eerder op de dag zijn geloofsbrieven aan Indonesische autoriteiten -had aangeboden. Cochran werd in Juli 1948 benoemd tot vertegenwoordiger der Verenigde Staten bij de UNO-missie voor Indonesië. Truman benoemde tevens Avra Warren, thans ambassadeur in Finland, tot ambas sadeur in Pakistan, een post die oorspron kelijk voor Cochran was bestemd. Ondanks het feit dat hij reeds in deze functie was benoemd, heeft Cochran zicli nimmer naar Pakistan begeven wegens zijn drukke werk zaamheden in de UNO-commissie. Truman heeft in de plaats van Cochran Edward Dow Jr. tot Amerikaans vertegen woordiger in de UNO-commissie voor In donesië benoemd. Dow was totnutoe plaats vervangend lid voor de Verenigde Staten. Sedert Mei trad hij op als adviseur van Cochran. H. Merle Cochran, thans ambassadeur der Verenigde Staten in Indonesië, bracht in de loop van de dag beleefdheidsbezoeken aan president Soekarno, de sultan van Djokjakarta (minister van Defensie) en de minister van Staat Mohammed Roem. Indonesische autoriteiten toonden zich zeer verheugd over de benoeming van Cochran. Engelse wensen De buitengewone ambassadeur van Groot-Brittannia, Malcolm MacDonald, is door president Soekarno ontvangen. De heer MacDonald bracht bij deze gelegen heid de gelukwensen over vhn de Engelse Koning. Hij wees er op, dat zijn benoe ming tot buitengewoon ambassadeur bete kent. dat Groot-Brittannië Indonesië vol ledig de jure heeft erkend. Namens de Koning wenste hij de staat kracht, veilig heid, welvaart, vooruitgang, vrede en ge luk toe. In de loop van gisteren en vandaag zijn nog de volgende erkenningen der Repoe- blik Indonesia Serikat door diverse x-ege- ringen bekend gemaakt: Philippijnen, Por- tugal, nationalistisch China, Egypte, Noor wegen en België. Ten aanzien van de erkenning door de Chinese nationalistische regering zij gewe zen op de rnin of meer navrante bijzonder heid "dat een der eerste problemen waar- over de regering van Indonesië met de Nederlandse regering in unie-verband on derhandelt, de eventuele erkenning van de communistische Chinese regering te Pe king is. Dr. H. M. Hirschfeld, Hoge Commissaris der Nederlandse regering bij de regering van de Repoeblik Indonesia Serikat, heeft Woensdag zijn opwachting bij president Soekarno gemaakt en zijn geloofsbrieven overhandigd. Er werden toespraken ge wisseld, waarna de Hoge Commissaris zich naar zijn ambtswaning in Djakarta begaf. Nieuwe startbaan op Schiphol gereed Wederom is een belangx-ijke uitbreiding van Schiphol gereed gekomen, namelijk de nieuwe Noord-Zuidbaan. Deze start- en landingsbaan heeft een lengte van 1800 in en een breedte van 60 m met aan beide zij den een 10 m brede verharde overgangs- strook. De baan is geschikt voor vliegtui gen tot een gewicht van 150.000 kg. Het totale oppexwlak der luchthaven is thans 600 ha, hetgeen het tienvoudige is van 33 jaar geleden. Zweeds zakenman in Praag veroordeeld PRAAG, 29 December. (Reuter). Gis teren is te Praag na een rechtszitting die de gehele dag duurde een jong Zweeds zakenman, genaamd Holger Hjelm, tot drie jaar dwangarbeid, een boete van 10.000 kronen en confiscatie van zijn bezittingen in Tsjechoslowakijc veroordeeld. Het ge vechtshof besloot, dat Hjelm na het uit zitten van zijn straf uit het land gezet zou worden. Hjelm heeft beroep aangetekend. Het gerechtshof oordeelde Hjelm schul dig aan het ongeoorloofde exporteren van machineriën voor de bijouterie-industrie. Aan het begin van dit jaar had hij onder handelingen met Tsjeclioslowaakse bijou terie-fabrikanten gevoerd en was het hem onder meer gelukt verschillende onderde len van een machine voor het vervaardigen van een bepaalde steen en vijftig kilo zilver in zijn auto uit het land te smokkelen. Bovendien had hij zich schuldig ge maakt aan deviezexxovertredingen en ver scheidene personen bij deze activiteiten betx-okken. Voorts had hij een aantal Tsje- choslowaken op ongeoorloofde wijze uit het land geholpen, onder meer een zekere fabrikant Pitas en de gebroeders Beid. Hjelm en zijn medebeklaagden werden schuldig bevonden. De Zweedse legatie heeft nog geen com mentaar op het proces geleverd. Men heeft de algemene indruk, aldus Reuter, dat de bewijzen van het hof het vonnis niet recht vaardigen. Schumacher bespeurt neiging tot autocratie In een overzicht van het afgelopen jaar, dat door de persdienst van zijn partij is gepubliceerd, verklaart de West-Duitse sociaal-democratische leider dr. Kurt Schu macher dat „iedere verslapping van de wil tot eén verenigd Duitsland het gevaar van het ontstaan van een Duitse staat als satel liet van Rusland geweldig zou doen toene men." Verder vei-klaart Schumacher, dat West-Duitsland aantrekkelijk móet worden gemaakt door het handhaven van alle nor men, die het Oosten onder Sovjet-Russisch regiem niet kan stellen," zoals de persoon lijke vrijheid en de parlementaire demo cratie. Schumacher voegde er evenwel aan toe, dat er een neiging bestaat naar auto cratie in West-Duitsland, „die door vele "bronnen" wordt gevoed. Verder verklaarde hij, dat de volken verzoend moesten worden en niet geschei den door internationale trusts en kartels. Wat zich thans tussen West-Europa en West-D.uitsland ontwikkelt is volgens Schu macher niet de gedachte en de practijk van begi-ip tussen de volken, maar ,,de duistere practijken van dezelfde kringen, die het. Derde Rijk verwekten, twee wereldoorlogen voorbereidden en daardoor hun zakken vulden." Amerikaanse pers over de souvereiniteitsoverdracht Verschillende vooraanstaande nieuws bladen in de Verenigde Staten hebben in hoofdartikelen aandacht geschonken aan de geboorte van het souvereine Indonesië. Onder het opschrift .Welcome Indonesia" wijst de „Chistïan Science Monitor" er op, dat Indonesië het zevende land is, dat sedert het einde van de tweede oorlog de status van onafhankelijke natie heeft ver- kx-egen, naast India, Pakistan, Burma, Cey lon, de Philippijnen en Israël. Het blad schrijft dan: „De Indonesiërs nemen de verantwoordelijkheid van het zelfbestuur op zich in een periode vol spanning en verwarring in de wereld vei'houdingen. Mensen van goede wille en de naties, die het symbool der vrijheid in haar vaandel voeren, zullen de nieuwe staat welkom heten in de broederschap van zelfbestu- rende landen en hem alle goeds toewensen". De „New York Times" zegt, dat zich mo gelijk incidenten in uiteenliggende gebie den in Indonesië zullen voordoen, doch dat de meeste waarnemers, op grond van de tot nu toe vrijwel smetteloze gang van zaken bij de overdracht, geen verstoring van de vrede vrezen. Het blad verwacht vex-der eeix toeneming van de Indonesische pro ductie van rijst, rubber, olie, tin en andere px'oducten, doch voegt er aan toe, dat de politieke vooruitzichten ietwat duister zijn, onder de moeilijkheden die de nieuwe re- gering heeft te overwinnen, behoren een tekort aan bekwame Indonesische leiders en de Nederlandse erfenis van een top zwaar en bureaucratisch bestuur". Boycot van Bach. Hans Mahle, directeur van de Oost-Duitse radio, heeft zijn West- Duitse collega's beschuldigd van „boycot van J. S. Bach, D uitstand's klassieke meester der kerkmuziek". Directeuren van West- Duitse radiostations, „meer gesteld op jazz dan op klassieke muziek", hebben herhaal delijk geweigerd Bachcantates. die volgend jaar ter herdenking van de 200ste sterfdag van deze componist uit Leipzig uitgezonden, zullen worden, te relayren, aldus Mahle. KMCCCOCOOOCOCXXXOCOOOOaCOOOaOOOOOOOCOOCOOOCOOCOOOCOOOCC IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door ihet K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don- dex-dagavond itot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk opkla ringen/Op vele plaatsen, nevel en hier en daar .mist. Overwegend droog weer. Zwakke, later matige wind tussen. Zuid en Oost. Iets kouder. 30 December: Zon op 8.48 uur, onder 16.37 uur Maan op 13.07 uur, onder 4.00 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 29 December: Hoog water: 11.05 en 23.43 uur. Laag water: 6.22 en 18.51 uur. Vrijdag 30 December: Hoog water: 12.11 en 00-00 uur. Laag water: 7.30 en 19.55 uur.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1